Αποστολέας Θέμα: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου  (Αναγνώστηκε 372399 φορές)

stefplak

  • Επισκέπτης
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #60 στις: 06 Οκτωβρίου, 2008, 18:45:48 μμ »
φιλε priest σ ευχαριστω για το link αλλα σπιτι μου δεν υπαρχουν... ποντικια απλα τα ανεφερα για ευνοοειτους (κυνηγετικους) λογους ;). ακολουθωντας τη συμβουλη του destro  κ μετα απο λιγο ψαξιματακι κατελιξα στα εξης:
1. gamo cfx 5.5
2.norica dream hunter
3.remington -crossman genesis
Θα ηθελα τη γνωμη των παλαιοτερων οσον αφορα την  ποιοτητα κατασκευης  , τη δυναμη κ τις δυνατοτητες γενικοτερα αυτων των οπλων.θα ηθελα να το χρησιμοποιησω για "καταστροφικες βολες" στα30- 60 μετρα. Δλδ δεν με ενδιαφερει μονο το να φτανει το βλημα στα 100π.χ. μετρα αλλα να φτανει ας πουμε αρκετα δυνατα για π.χ. να σπασει ενα γυαλινο μπουκαλι.Αν παλι καποιος συμforumιτης εχει να προτεινει κατι αναλογο στα ιδια λεφτα please do so. Και παλι ευχαριστω για το ενδιαφερον σας.


εγω δεν θα σου προτεινα κανενα απο αυτα αλλα ειναι προσωπικη γνωμη μονο.δωσε κατι παραπανω και παρε ενα καλο αεροβολο για παραδειγμα weichrauch.οσο αναφορα το  διαμετρημα αφου το θελεις για τεοιους σκοπους το αγαπημενο ειναι το 5,5mm

Αποσυνδεδεμένος sniperman

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1665
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #61 στις: 06 Οκτωβρίου, 2008, 18:47:39 μμ »



Προτήμησε 4,5.συγκριτικά με οποιοδήποτε 5,5 έκδοση του ίδιου,το 4,5 είναι ποιο δυνατό..
[/quote]

Διαβασμα!!!!!!

Για δυναμη παντα το 5,5!!!!!
« Τελευταία τροποποίηση: 06 Οκτωβρίου, 2008, 19:22:30 μμ από sniperman »
Παναγιωτης

Όπου και να σαι σκάψε βαθιά! Κατω ειναι η πηγη!

Ασε τους "μαυρους" ανθρώπους να λενε πως κατω ειναι μονο η κολαση!

sundaze643

  • Επισκέπτης
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #62 στις: 06 Οκτωβρίου, 2008, 18:50:03 μμ »
Ένα cfx 4,5 με ένα cfx 5,5 δεν αποδίδει πιο πολλά fps ή κάνω λάθος?
« Τελευταία τροποποίηση: 06 Οκτωβρίου, 2008, 19:26:05 μμ από sundaze643 »

ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΣ

  • Επισκέπτης
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #63 στις: 06 Οκτωβρίου, 2008, 18:50:23 μμ »
Στελιο μην το σκεφτεσαι και πολυ. ΗW-80 5,5 και θα δεις τι παθαινουν τα μπουκαλια οχι στα 60μετρα, αλλα ΠΟΛΥ παραπανω ;) :)

Αποσυνδεδεμένος sniperman

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1665
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #64 στις: 06 Οκτωβρίου, 2008, 18:52:48 μμ »
Ευχαριστώ για τους σαρκασμούς :P
Ένα cfx 4,5 με ένα cfx 5,5 δεν αποδίδει πιο πολλά fps ή κάνω λάθος?




Καλα τοσο καιρο στο forum δεν εχεις διαβασει τιποτα ???
Παναγιωτης

Όπου και να σαι σκάψε βαθιά! Κατω ειναι η πηγη!

Ασε τους "μαυρους" ανθρώπους να λενε πως κατω ειναι μονο η κολαση!

stefplak

  • Επισκέπτης
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #65 στις: 06 Οκτωβρίου, 2008, 18:53:51 μμ »
Ευχαριστώ για τους σαρκασμούς :P
Ένα cfx 4,5 με ένα cfx 5,5 δεν αποδίδει πιο πολλά fps ή κάνω λάθος?

Μεγαλυτερη ταχυτητα  σημαινει και μεγαλυτερη ενεργεια οπως και μεγαλυτερη μαζα σημαινει μεγαλυτερη ενεργεια ......το εχουμε ξανασυζητησει και σε αλλο ποστ το ολο θεμα.....γενικα να γνωριζουμε οτι για σκοπους 'καταστροφικους" το 5,5 ειναι το καλυτερο......

επισης ο ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΣ σου δινει μια πολυ καλη λυση.... ;) ;) ;)

sundaze643

  • Επισκέπτης
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #66 στις: 06 Οκτωβρίου, 2008, 19:14:36 μμ »
Ζητώ συγνώμη για την ανακρίβεια μου.Αν γνώριζα εξαρχής πως το 5,5 είναι ποιο καταστροφικό,όπως θα το ήθελα και γω,τότε πόλλα από τα όπλα θα ήταν 5,5.Συγνώμη και πάλι..
« Τελευταία τροποποίηση: 06 Οκτωβρίου, 2008, 19:28:14 μμ από sundaze643 »

Αποσυνδεδεμένος chrissxan

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 370
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #67 στις: 06 Οκτωβρίου, 2008, 19:17:57 μμ »
Πιο καταστροφικη απο ολα ειναι μια χραπα χρουπα ;D ;D ;D ;)
Εμενα το αεροβολο με ενδιαφερει για σκοποβολη και νομιζω πως για σκοποβολη το 4.5 ειναι αψογο!
Gamo Roadster IGT 10X GEN2 5.5
Gamo Whisper X 5.5 - Gamo Whisper IGT 5.5
Gamo Delta Fox 4.5 - Crosman 2100B
Benjamin Sheridan 397 - Benjamin Trail NP hardwood 5.5
Artemis SR1000s Nitro camo 5.5
Daisy  Red Ryder 1938 BB
Crosman 357 - Daisy Powerline 008
Crosman 1322 - Crosman 2240
Walther PPK/S - Zoraki HP-01 .177
Crosman PSM45 - Daisy Powerline 340
Snowpeak SP500 4.5
Snowpeak M25 5.5
Snowpeak P35 5.5

Αποσυνδεδεμένος destro

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 3248
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #68 στις: 06 Οκτωβρίου, 2008, 19:26:12 μμ »

Εμενα το αεροβολο με ενδιαφερει για σκοποβολη και νομιζω πως για σκοποβολη το 4.5 ειναι αψογο!

Σιγουρα!!! Απλα νομιζω πως ο Στελιος το θελει και για αλλες χρησεις......οπως σπασιμο μπουκαλιων ;).....οποτε το 5,5 ειναι καλυτερο.

Αποσυνδεδεμένος sniperman

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1665
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #69 στις: 06 Οκτωβρίου, 2008, 19:29:07 μμ »
Πιο καταστροφικη απο ολα ειναι μια χραπα χρουπα ;D ;D ;D ;)


Απολυτα σωστο!! Και κανα δικανο ειναι οτι πρεπει!
Ασε που θα μπορει να κυνιγηση κανεις και να ειναι και νομιμος!!
Το 5,5 υπερτερει για σκοποβολη , μονο σε μακρινες αποστασεις οταν εχει αερα γιατι επιρεαζετε λιγοτερο.
Παναγιωτης

Όπου και να σαι σκάψε βαθιά! Κατω ειναι η πηγη!

Ασε τους "μαυρους" ανθρώπους να λενε πως κατω ειναι μονο η κολαση!

ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΣ

  • Επισκέπτης
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #70 στις: 06 Οκτωβρίου, 2008, 19:30:24 μμ »
Και ακομη καλυτερο ενα ΗW-90 6,35 ;) :) Για....ΠΟΛΥ μεγαλυτερες καταστροφες.

stefplak

  • Επισκέπτης
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #71 στις: 06 Οκτωβρίου, 2008, 19:59:24 μμ »
Και ακομη καλυτερο ενα ΗW-90 6,35 ;) :) Για....ΠΟΛΥ μεγαλυτερες καταστροφες.

Αμερικανε να ρωτησω τωρα που ειπες 6,35 στου ελατηριου εχουν καλες αποδοσεις αυτα τα διαμετρηματα?

Αποσυνδεδεμένος stelios

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • heavy metal is the law
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #72 στις: 06 Οκτωβρίου, 2008, 20:56:46 μμ »
ρε παιδια απο 4.5αρια εχω ειδη 3 diana (mod.27,48/52 k 45)  αρα οσο για το 5.5 διαμετρημα ειμαι ανενδοτος.Επισης εριξα μια ματια στο hw80 κ ειδα τα εξης σε συγκριση με αυτα που εχω καταληξει:
1. ειναι το πιο βαρυ (3.5 κιλα)
2.ειναι το πιο αδυναμο (225m/s) ενω τα υπολοιπα ειναι απο 230 m/s κ πανω
3.για το δικο μου γουστο ειναι το πιο ασχημο
Bασικα δεν θα ηθελα να ξεπερασω τα 300ευρο συμπεριλαμβανοντας στην τιμη κ ενα red dot που εχω βαλει στο ματι κ κοστιζει περι τα 60 ευρο. Αρα το hw80 με 420 ευρο που το βρηκα ειναι μαλλον λιγο τσουχτερο για τη τσεπη μου.
Ασε που απο ξυλινα κοντακια την εχω παθει κ στο λειοκανο κ στα αεροβολα για αυτο πιστευω οτι ειναι καιρος για πλαστικο μιας κ το προοριζω για πιο σκληρη χρηση.

ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΣ

  • Επισκέπτης
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #73 στις: 06 Οκτωβρίου, 2008, 20:59:04 μμ »
stefplak ,σε 6,35 ειχα τεσσερα αεροβολα.Ενα Webley Patriot(το παλιο με τον μεγαλο θαλαμο)34 ποδολιβρες, ενα AA Pro elite 24ποδολιβρες, ενα HW90 23 ποδολιβρες, και ενα S400 77ποδολιβρες. Οπως καταλαβαινεις ηταν ολα πανω απο 20ποδολιβρες και με καλυψαν απολυτα οσο καιρο τα ειχα. Το Webley ηταν το δυνατοτερο αεροβολο ελατηριου που υπαρχει, και ετσι το 6,35 δουλευε με αξιοπρεπεια. Αν παρεις ενα απο τα γνωστα ελατηριου σε 6,35 δεν θα εχεις καλη αποδοση σε μεγαλη αποσταση λογω χαμηλων ταχυτητων. Χρειαζεσαι πανω απο 22 ποδολιβρες σε αυτο το διαμετρημα για να το λειτουργησεις με αξιοπρεπεια.

sundaze643

  • Επισκέπτης
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #74 στις: 06 Οκτωβρίου, 2008, 21:23:13 μμ »
ρε παιδια απο 4.5αρια εχω ειδη 3 diana (mod.27,48/52 k 45)  αρα οσο για το 5.5 διαμετρημα ειμαι ανενδοτος.Επισης εριξα μια ματια στο hw80 κ ειδα τα εξης σε συγκριση με αυτα που εχω καταληξει:
1. ειναι το πιο βαρυ (3.5 κιλα)
2.ειναι το πιο αδυναμο (225m/s) ενω τα υπολοιπα ειναι απο 230 m/s κ πανω
3.για το δικο μου γουστο ειναι το πιο ασχημο
Bασικα δεν θα ηθελα να ξεπερασω τα 300ευρο συμπεριλαμβανοντας στην τιμη κ ενα red dot που εχω βαλει στο ματι κ κοστιζει περι τα 60 ευρο. Αρα το hw80 με 420 ευρο που το βρηκα ειναι μαλλον λιγο τσουχτερο για τη τσεπη μου.
Ασε που απο ξυλινα κοντακια την εχω παθει κ στο λειοκανο κ στα αεροβολα για αυτο πιστευω οτι ειναι καιρος για πλαστικο μιας κ το προοριζω για πιο σκληρη χρηση.
Θα σου πρότεινα το hw97 που μου αρέσει πολύ αν και έχει ξύλινο κοντάκι...Εγώ προσωπικά που είμαι κάτοχος cfx είμαι ικανοποιημένος από το οπλάκι αυτό.Κατα την γνώμη μου είναι το πιο όμορφο που βγάζει η gamo άσχετα αν είναι κλόνος άλλου..Επίσεις θεωρώ πλεονέκτιμα την σταθερή κάνη..Όπως θα σου πουν και άλλα μέλη από δω μέσα,το cfx είναι το καλύτερο όπλο της gamo και με μια σωστή λίπανση,η απόδωση του είναι αντιστρόφως ανάλογη με την τιμή του :)..Όσο για τις σκανδάλες μην το ψάχνεις..Όλα τα όπλα των κατηγοριών που προανέφερες φέρουν πολύ χειρώτερες σκανδάλες από αυτές των diana σου που έχεις μάθει..
Φιλικά,Μάριος.