Αποστολέας Θέμα: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου  (Αναγνώστηκε 376303 φορές)

Αποσυνδεδεμένος tsagampilis

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 190
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #195 στις: 02 Ιανουαρίου, 2010, 02:41:35 πμ »
ότι και αν πάρεις αρκεί να έχεις πάθος και θα μαθεις οτιδήποτε όλα είναι στο χέρι σου κάνεις δεν ξεκινάει από τα ψηλά αλλά από τα χαμηλά προς τα ψηλά υγεία και καλή καρδιά:)
Δεν πρεπει να εμπιστευεσαι αυτον που ποτε δεν κανει λαθος και που ποτε δεν αποτυχαινει σ αυτο που κανει. Και αυτο επειδη ειτε ειναι ψευτης ειτε ασχολειται μονο με τα σιγουρα, τα δοκιμασμενα και τα ασημαντα. Peter Drucker 1909-2005 ,αυστριακος γκουρου του management:)

Αποσυνδεδεμένος the_airking_master

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 128
  • Always going for the Headshot
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #196 στις: 02 Ιανουαρίου, 2010, 12:01:40 μμ »
Καλη επιλογη οπλου εκανες μπορω να πω... ;)
Τωρα στο σημαδι υπαρχουν καποια στανταρ αλλα θα μαθεις να σημαδευεις οπως βολευει εσενα και θα ρυθμισεις τα σκοπευτικα στα μετρα σου...
(diana mod54 airking)
sharpshooter once, sharpshooter 'till death.....

Αποσυνδεδεμένος giorgos200sx

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1886
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #197 στις: 02 Ιανουαρίου, 2010, 12:15:26 μμ »
http://aerovolo.gr/forum/index.php/topic,89.0.html

δες εδω φιλε

Αποσυνδεδεμένος thanasisg

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #198 στις: 02 Ιανουαρίου, 2010, 22:27:52 μμ »
Σας ευχαριστώ για την ανταπόκρισή σας.

Επειδή από ότι κατάλαβα το πιο σωστό είναι να δοκιμάσω πρώτα το όπλο, οπότε καταλήγω στο να μην το παραγγείλω απλά, αλλα να πάω σε ένα κατάστημα... θα ήθελα κάποιες προτάσεις σας...

Πάτρα με βολεύει καλύτερα και γενικότερα Δυτική Ελλάδα. Όποιος έχει κάποιο συγκεκριμένο προμηθευτή στο νού του να μου συστήσει ας μου στείλει ένα προσωπικό μήνυμα...

Σας ευχαριστώ.

G47

  • Επισκέπτης
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #199 στις: 03 Ιανουαρίου, 2010, 00:28:29 πμ »
Επειδη απο Πατρα ειμαι...δεν θα βρεις σωστους αεροβολαδες εδω.
Ουτε καλα καταστηματα που να ΞΕΡΟΥΝ τι πουλανε.
Δυστυχως.

Αποσυνδεδεμένος Einhorn

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 2167
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #200 στις: 04 Ιανουαρίου, 2010, 16:05:12 μμ »
thanasisg,
κατ'αρχάς καλώς ήλθες!
Δώσε μας δύο στοιχεία
α) ποιό είναι το οικονομικό πλαφόν σου;
β) τι είδους σκοποβολή θέλεις να κάνεις (εκτός από κυνήγι που απαγορεύεται και σε προλαβαίνω πριν το πεις).

Γνωρίζοντας τα δύο παραπάνω ίσως μπορέσουμε να σε κατατοπίσουμε καλύτερα, μπορείς βέβαια να διαβάσεις και όσα έχουν γραφτεί παραπάνω σε αυτό το θέμα και να πάρεις μια εικόνα.

Αποσυνδεδεμένος thanasisg

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #201 στις: 04 Ιανουαρίου, 2010, 18:57:14 μμ »
Καλως σας βρήκα και εγώ...

1) *Δυστυχώς* προς το παρόν μπορώ να δώσω μέχρι 150 ευρώ... βαριά 10-20 ευρώ παραπάνω...  ο περιορισμός αυτός δημιουργήθηκε μιας και ήθελα ΤΩΡΑ να το πάρω και να μην το αναβάλλω για άλλες φορές όπως παλιότερα.

2) Όσον αφορά το "είδος" της σκοποβολής... τι να σας πώ. Θα με χαροποιούσε να μπορούσα μέσα σε ένα εύλογο διάστημα να σημαδεύω και να πετυχαίνω σχετικά άνετα στόχους στα 15-20 μέτρα...

Σας ευχαριστώ πάντως όλους που ασχολείστε με το ζήτημά μου :)

Χαιρετισμούς

Αποσυνδεδεμένος accuracy lover

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 3021
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #202 στις: 04 Ιανουαρίου, 2010, 19:38:10 μμ »
                      Φίλε thanasisg βλέπω ότι το πήρες αρκετά ζεστά το ζήτημα - γράφτηκες και πόσταρες γρήγορα για να μάθεις αυτό που σε ενδιαφέρει - "στη βράση κολλάει το σίδερο" που λένε. Άν θέλεις γράψε μας δυό λόγια για την μέχρι τώρα εμπειρία σου σχετικά με τα αεροβόλα για να μπορέσουμε να σε κατευθύνουμε ανάλογα. Το ποσό που προτίθεσαι να διαθέσεις περιλαμβάνει και την αγορά εξτρά σκοπευτικών (τύπου οφθαλμίδας και της βάσης της) ή αντιστοιχεί μόνο στην τιμή του αεροβόλου; Αναφέρεις κάπου ότι κατέληξες στην πιθανή επιλογή του Baikal MP 512 - σαν κάτοχος του αεροβόλου αυτού θα ήθελα να σε ενημερώσω για μερικά πράγματα που δεν το βοηθούν να δείξει τον καλύτερό του εαυτό - για τους λόγους δε αυτούς θα σε προέτρεπα να ψάξεις για κάτι άλλο σε αυτά τα χρήματα. Είναι ελαφρύ τουφέκι, κουβαλιέται και κρατιέται άνετα, οπλίζει εύκολα (άν και με κάποιους επιπλέον θορύβους σε σχέση με άλλα αεροβόλα του είδους κυρίως λόγω κατασκευής στοιχείων του μηχανισμού του), είναι κατασκευασμένο σχεδόν εξ' ολοκλήρου από ατσάλι (τα πλαστικά μέρη είναι οι δύο τσιμούχες, το εμπρός σκοπευτικό και ο χειροφυλακτήρας της σκανδάλης), δεν είναι δυνατό όπως άλλα τουφέκια μεγαλύτερης ισχύος (αρχική ταχύτητα με το εργοστασιακό ελατήριο και τσιμούχα κοντά στα 150-160 m/sec με μέσου βάρους βλήματα) και μπορείς να ρίχνεις για ώρες χωρίς να κουράζεσαι αλλά... υπάρχει κι ένα αλλά στην υπόθεση. Η σκανδάλη του που είναι πολύ απλή σε σχεδίαση και εκτέλεση παρέχοντας μέν τη δυνατότητα αυτόματης ασφάλειας με ένα έξυπνο μηχανισμό αλλά δεν ρυθμίζεται με κανένα τρόπο και είναι αρκετά σκληρή και κάπως απρόβλεπτη στην απελευθέρωση μερικές φορές. Άν το αεροβόλο αυτό είχε ένα μηχανισμό σκανδάλης υψηλής ποιότητας όπως ένα μοντέλλο της Weihrauch ή της Air Arms θα ήταν πολύ καλύτερο σε συμπεριφορά και απόδοση επιτρέποντας στην κάννη του να δείξει τον καλύτερό της εαυτό. Στα ίδια χρήματα που αναφέρεις θα σου πρότεινα το εξαιρετικό Τσέχικο Slavia 631 που θα σε καλύψει απόλυτα στα πρώτα σου βήματα και σκοπευτικές "αναζητήσεις" καλύπτοντας κάθε κενό - σχετικό κείμενο/παρουσίαση υπάρχει ήδη στο forum και πολλά άλλα μέλη το έχουν επίσης και μπορούν να σε διαβεβαιώσουν σχετικά. Το Slavia 631 δεν είναι ποτέ λάθος επιλογή - ακόμα κι άν αργότερα επιζητήσεις μεγαλύτερες "δυνάμεις" και "επιδόσεις" και στραφείς σε άλλο αεροβόλο αυτό δεν θα το παροπλίσεις ποτέ. Εναλλακτικά και στα ίδια χρήματα μπορείς να πάρεις το κινέζικο ΒΑΜ 26 (πιστό αντίγραφο του Weihrauch HW 95) που άν και δεν έχει την ίδια ποιότητα με τον "Γερμανό" εν τούτοις στέκεται αξιοπρεπώς και διαθέτει πολύ καλή σκανδάλη για τα λεφτά που κοστίζει. Λόγω του ποιοτικού ελέγχου που εφαρμόζουν οι Κινέζοι κατασκευαστές (ο οποίος πάσχει σοβαρά κατά τη γνώμη μου - και πάλι όμως σε ένα τόσο φθηνό όπλο πόσο έλεγχο να κάνεις όταν προσπαθείς να κόψεις από παντού για να το παράγεις όσο το δυνατόν φθηνότερα) το ΒΑΜ θα χρειαστεί λίγη προσωπική περιποίηση και "φροντίδα" από μέρους σου για να διορθωθούν πιθανές κατασκευαστικές μικροατέλειες - για κάθε βοήθεια σχετικά με αυτό θα βρείς άτομα να σε καθοδηγήσουν και να σε ενημερώσουν για ότι χρειαστείς - συνολικά πάντως θα έχεις ένα αρκετά ολοκληρωμένο και σωστό αεροβόλο.
                     Φιλικά,
                Κώστας

Αποσυνδεδεμένος leviathan

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 90
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #203 στις: 13 Δεκεμβρίου, 2010, 10:44:19 πμ »
Καλημερα σε ολα τα μελη του φορουμ.

Ονομαζομαι Πετρος και δεν εχω καμμια σχεση με το αεροβολο ή την σκοποβολη εν γενη.

Δυστυχως ή ευτυχως, μολις εχτες εριξα τις πρωτες βολες με αεροβολο φιλου και μαλλον κολλησα....

Το οπλο με το οποιο εριξα εινα ενα Gamo Shadow 1000 στα 5.5mm με διοπτρα.

Ετσι, αρχιζω τωρα να ψαχνω για την αποκτηση του δικου μου όπλου. Φυσικα, μοναδικός σκοπός ειναι η σκοποβολή, και κανενός ειδους κυνηγι (φανατικός ζωοφιλος, γαρ).

Λογω ότι δεν εχω ασχοληθει ποτε, οπως προειπα, με το αθλημα αυτο, και λιγικα δεν μπορω να ξερω αν θα "κολλησω" τελικα, δεν θα ήθελα να δαπανησω μεγαλο ποσο για αγορα όπλου. Ετσι, περιορισα τις επιλογες μου στα 2 επομενα οπλα των οποίων οι τιμες ειναι καλες:

1. Gamo Shadow 1000 (εφοσον και με αυτο εριξα και μου αρεσε σαν οπλο/πιασιμο/ζυγισμα/βαρος κλπ)
2. Stoeger-Beretta X20

Και τωρα οι βασικες ερωτησεις, και συγχωρηστε με εκ των προτερων για αυτες: ειμαι βεβαιος ότι εχουν απαντηθει πολλες φορες, αλλα και στο φορουμ αυτο διαβασα πολλες αντικρουομενες αποψεις και - ως εντελως αρχαριος - μαλλον μπλεχτηκα παρα διαφωτιστηκα....

1. Να επιλεξω 4.5mm ή 5.5mm για τον σκοπό που θελω το οπλο;
2. Ποιες ταχυτητες οπλου να κοιταω; ποια ειναι η ταχυτητα που κανει ενα οπλο αξιολογο; γυρω στα 200m/sec?
3. Τα παραπανω οπλα θεωρουνται καλες επιλογες; (οι εκδοσεις με πλαστικο κοντακι)


Να αναφερω, πως δεν θα ηθελα να ξεπερασω το οριο των 200 ευρω για οπλο, εφοσον η αγορα θα συνοδευτει και με διοπτρα. Εχω θεσει ενα συνολικο κοστος στα 300 ευρω περιπου.

Και 2 ακομα ερωτησεις:

4. Τελικα, δεν εχω βγαλει ακρη αν τα ΒΑΜ ειναι καλα/μετρια ή κακά οπλα. Διαβασα αρκετα στο φορουμ, και απο μη κατοχους βλεπω κακες κριτικες, ενω απο κατοχους πολυ καλες. Τελικα τι ισχυει;
5. Με το θεμα διοπτρα, δεν εχω καταλαβει αν στα οπλα που αναφερουν ότι εχουν θεση για διοπτρα φοριεται κατευθειαν ή αν θελει δικη της βαση ουτως ή άλλως.

Φανταζομαι ότι μαλλον τα θεματα που εθεσα ειναι πολλα και ισως χαοτικα....αρχαριος βλεπετε.....

Καθε βοηθεια, καλοδεχουμενη.

Ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος Νικος1

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #204 στις: 13 Δεκεμβρίου, 2010, 13:34:23 μμ »
Καλησπερα, βρισκομαι εδω και μερες σε αναζητηση αγορας οπλου με κατι φιλους και προσπαθουμε να βρουμε καποιο που να μας κανει σε θεμα σκοποβολης. Καταληγουμε προς το Diana 34 classic ή στο Diana 31 panther σε 4.5  αλλα θα ηθελα τις συμβουλες σας οσο αναφορα αυτα τα οπλα, που μπορω να τα προμηθευτω οσο πιο φθηνα γινεται(300 ευρω το πολυ) κι απο εξωτερικο ακομα. Επισης αν εχεται καποια αλλα οπλα να μου προτεινεται για ξεκινημα  και αν υπαρχει προβλημα με το τελωνειο αν ερθουν απο εξωτερικο.Ευχαριστω και περιμενω τις συμβουλες και τις προτασεις σας!!!

Αποσυνδεδεμένος alpha-63

  • Μελος
  • *
  • Μηνύματα: 7893
  • «Μαλέαν δε κάμψας επιλάθου των οίκαδε»
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #205 στις: 13 Δεκεμβρίου, 2010, 15:18:03 μμ »
Φίλοι,

leviathan, μην αφήνεις τα τέρατα της δύναμης και των εντυπώσεων να σε στοιχειώνουν.... :) Ξεκίνα με ένα βολικό διαμέτρημα σε ποικιλία βλημάτων όπως το 4,5 όπου με λίγα χρήματα θα έχεις μιά καλή ταχύτητα και τροχιά στο βλήμα σου και είναι λύση πιό προσανατολισμένη στην σκοποβολή που ενδιαφέρεσαι....
Διάβασε τα θέματα στο φόρουμ, διέθεσε χρόνο γι΄αυτό και κατόπιν πριν αγοράσεις οτιδήποτε φρόντισε όσο μπορείς να "ρίξεις" με διάφορα όπλα... :)
Πίστεψε με θα έρθουν ευκολότερα μετά οι αποφάσεις... ;)

Νικος1, εαν έχεις αποφασίσει για το 34-άρι, να γνωρίζεις πως από την Ευρώπη θα σου έρθει αλλά όχι στην πλήρη δύναμη (FAC), αλλά μειωμένη...
Δες και στις αγγελίες του φόρουμ, υπάρχουν καλές και τίμιες αντι-προτάσεις... :)
Ίσως και περισσότερο προσανατολισμένες "σκοπευτικά"...
Στο διαμέτρημα που επέλεξες με βρίσκεις σύμφωνο στα πλαίσια της χρήσης που επιθυμείς και είναι η άσκηση της σκοποβολής...
Και πάνω από όλα ΔΙΑΒΑΣΜΑ, ότι ερωτάς έχει πολλάκις ειπωθεί / γραφεί από πολλούς των μελών στις αντίστοιχες ενότητες.... ::)
Σειρήνα -HW97Κ .22
Μέδουσα -HW97K .20
Ειμαρμένη -HW95 .22
Γοργόνα 
Έχιδνα-HW95 .20
Κίρκη -AA ProSport .22
Μήδεια- ΑΑ ProSport .177
Ναυσικά -AA TX MK3 .177
Ερινύα -ΑΑ ProElite .22
Άρπυια -AA ProElite .25
Λάχεσις -HW35 .177
Νέμεσις -HW90 .22
Πηνελόπη -HW55 .177
Άρτεμις -Diana52 .22 EXP
Lady Chatterley -BSA S.Star .177
Afrodyte -BSA S.Star .177
Χαρά -BSA RB2 Stutzen .177
Victoria -BSA RB2 Stutzen .22
Erika -Feinwerkbau 300 .177
Patricia -Webley&Scott Osprey Supertarget .177
Mo Chou -BAM 26 .177

Αποσυνδεδεμένος Einhorn

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 2167
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #206 στις: 14 Δεκεμβρίου, 2010, 19:06:00 μμ »
Λογω ότι δεν εχω ασχοληθει ποτε, οπως προειπα, με το αθλημα αυτο, και λιγικα δεν μπορω να ξερω αν θα "κολλησω" τελικα, δεν θα ήθελα να δαπανησω μεγαλο ποσο για αγορα όπλου. Ετσι, περιορισα τις επιλογες μου στα 2 επομενα οπλα των οποίων οι τιμες ειναι καλες:

1. Gamo Shadow 1000 (εφοσον και με αυτο εριξα και μου αρεσε σαν οπλο/πιασιμο/ζυγισμα/βαρος κλπ)
2. Stoeger-Beretta X20

Και τωρα οι βασικες ερωτησεις, και συγχωρηστε με εκ των προτερων για αυτες: ειμαι βεβαιος ότι εχουν απαντηθει πολλες φορες, αλλα και στο φορουμ αυτο διαβασα πολλες αντικρουομενες αποψεις και - ως εντελως αρχαριος - μαλλον μπλεχτηκα παρα διαφωτιστηκα....

1. Να επιλεξω 4.5mm ή 5.5mm για τον σκοπό που θελω το οπλο;
2. Ποιες ταχυτητες οπλου να κοιταω; ποια ειναι η ταχυτητα που κανει ενα οπλο αξιολογο; γυρω στα 200m/sec?
3. Τα παραπανω οπλα θεωρουνται καλες επιλογες; (οι εκδοσεις με πλαστικο κοντακι)


Να αναφερω, πως δεν θα ηθελα να ξεπερασω το οριο των 200 ευρω για οπλο, εφοσον η αγορα θα συνοδευτει και με διοπτρα. Εχω θεσει ενα συνολικο κοστος στα 300 ευρω περιπου.

Και 2 ακομα ερωτησεις:

4. Τελικα, δεν εχω βγαλει ακρη αν τα ΒΑΜ ειναι καλα/μετρια ή κακά οπλα. Διαβασα αρκετα στο φορουμ, και απο μη κατοχους βλεπω κακες κριτικες, ενω απο κατοχους πολυ καλες. Τελικα τι ισχυει;
5. Με το θεμα διοπτρα, δεν εχω καταλαβει αν στα οπλα που αναφερουν ότι εχουν θεση για διοπτρα φοριεται κατευθειαν ή αν θελει δικη της βαση ουτως ή άλλως.

Οι απόψεις είναι προσωπικές μου και επομένως θα τις συνυπολογίσεις με αυτές άλλων μελλών.
Όσο πιο λακωνικά γίνεται:

Μεταξύ Gamo Shadow 1000 &  Stoeger-Beretta X20 επέλεξε το Weihrauch HW50S σε διαμέτρημα 5,5mm.
Έχει όμως ξύλινο κοντάκι και όχι συνθετικό, είναι πολύ πιο σκοπευτικό, πολύ πιο ποιοτικό, έχει ΤΗΝ ΑΠΟΛΥΤΗ σκανδάλη, είναι πολύ πιο γλυκό σε συμπεριφορά και αν ΔΕΝ "κολήσεις" τελικά θα το "ξεφορτωθείς" πολύ πιο ευκολά αφού θα βρεθούν αρκετοί που ευχαρίστως θα το "φορτωθούν". Τιμή γύρω από τα 220€.

1. Τα αεροβόλα ελατηρίου σε διαμέτρημα 5,5mm γενικώς είναι πιο γλυκά στη συμπεριφορά τους, άρα θα έχεις καλύτερα σκοπευτικά αποτελέσματα, σε αποστάσεις μέχρι και 60 μέτρα (για να μη πω περισσότερο) δεν θα έχεις απολύτως κανέναν πρόβλημα.
2. Μη δίνεις καμία σημασία στις ταχύτητες, τα FAC όπλα σε 5,5mm σε καλύπτουν απόλυτα και να θυμάσαι πως είναι κάτι που ρυθμίζεται και από το βάρος των βολίδων, το δικό μου κινείται στη περιοχή των 200 μέτρων ανά sec.
3. Θέμα γούστου περισσότερο παρά ουσίας.
4. Θέμα νοοτροπίας και αντίληψης, για κάποιους η σχέση τιμής/ποιότητας μετράει περισσότερο και για κάποιους όχι. Γενικά τα BAM θέλουν να ασχοληθείς μαζί τους και γίνονται απλώς καλά, αυτό είναι γενική διατύπωση καθώς έχουν "φτιαχτεί" και BAM άπαιχτα... είναι όμως εξαιρέσεις με αρκετή δουλειά πάνω τους. Προσωπικά θεωρώ πως έχουν κακή σχέση τιμής ποιότητας, η πρόταση μου παραπάνω είναι χαρακτηριστικό παράδειγμα...
5.Λίγο πολύ όλα τα αεροβόλα έχουν θέση για διόπτρα, δεν έχουν όμως όλα τα αεροβόλα ανοικτά σκοπευτικά, ούτως ή άλλως θα χρειαστείς βάσεις για να τοποθετηθεί η διόπτρα πάνω στην αναμονή του αεροβόλου.

Πολύ φοβάμαι πως θα μπερδευτείς αρκετά μέχρι να καταλήξεις αλλά είμαι σίγουρος πως όσο περισσότερο διαβάσεις τόσο περισσότερο θα βγάλεις ασφαλή συμπεράσματα.

Σημείωση: για αξιοπρεπή διόπτρα μαζί με τις βάσεις τις υπολόγιζε ένα μινιμουμ 150€, οτιδήποτε παρακάτω από αυτή τη τιμή απλά θα το πετάξεις σύντομα, οι τιμές είναι τιμές εξωτερικού. Αυτός είναι άλλος ένας Γολγοθάς αλλά ξεκίνα με το αεροβόλο που θα σε κάνει να περνάς καλά και να εκπλαγείς από το τι μπορείς να κάνεις στα 20 μέτρα με ανοικτά σκοπευτικά και το θέμα διόπτρα το αντιμετωπίζεις μετά έστω και αν χρειαστεί να περιμένεις λίγο.

Αποσυνδεδεμένος leviathan

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 90
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #207 στις: 14 Δεκεμβρίου, 2010, 22:53:41 μμ »
Ευχαριστω πολυ για τις πολυ χρησιμες συμβουλες σας!  :)

Αποσυνδεδεμένος AGGELOS A

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 856
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #208 στις: 03 Ιανουαρίου, 2011, 17:55:00 μμ »
Ελπίζω να είμαι στο σωστό θέμα....Γειά σας παιδιά είμαι νέος σην παρέα σας,από την παιδική μου ηλικία απο 10 ετών μου πήρε ο πατέρας μου ένα αεροβόλο και σημάδευα κουτάκια κλπ.Είχε τύχη να ρίξω με αρκετά αεροβόλα τα επόμενα χρόνια,γνωστών και φίλων ώσπου μεγαλώνοντας και δίχως να το καταλάβω περασαν χρόνια αποχής από το χόμπι αυτό που θυμάμαι ότι μου χάριζε ενθουσιασμό και χαρά!Νοστάλγόντας τη χαρά του αεροβολισμού πριν δύο χρόνια και τελείως βιαστικά χωρίς να το ψάξω καθόλου αγόρασα ένα gamo maxima με μοναδικό κριτίριο τη δύναμη του και την εμφάνισή του!!Δεν μπορώ να πω ότι το μετάνιωσα γιατί ξανανιωσα πάλι παιδί με αυτό,σχετικά ευστοχο μου φαίνετε,αλλά με πολύ κόπο για να το φέρω και να το ψιλοσυνηθήσω,βέβαια δύστροπο με κακιά αίσθηση σκανδάλης.Διαβάζοντας το τόπικ μου ήρθε η επιθυμία απόκτησης ενός πιο ποιοτικού αεροβόλου πιθανόν weihrauch hw 90 μια που έχω το συνήθειο από παλιά να το αφήνω οπλισμένο,ζητώ ευστοχία,δύναμη,ποιότητα σε ένα όπλο που σκοπέυω να το έχω χρόνια χωρίς να το μετανιώσω.θα ήθελα λοιπόν από κάποιον να μου προτείνη κάποια όπλα εώς 500-600€ίσως και λίγο παραπάνω εάν τα αξίζει πάντα σε 4,5mm.ετσι λοιπόν weihrauch,air arm,bsa ευχαριστώ,θα ήθελα μία απάντηση από τον eihhorn μια που με έχει καταπλήξει με τα tuning και τις γνώσεις του.Ευχαριστώ εκ των προτέρων...
HW77-HW97-HW95-HW80-HW 35-Dianna54-Dianna56-Dianna38-AAS200-FX INDY

Αποσυνδεδεμένος T4s0s gr

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #209 στις: 28 Αυγούστου, 2011, 14:14:00 μμ »
Με το stoeger x20 υπαρχει περιπτωση να πετυχω λεμονι στα 25m και με διοπτρα στα 50m?