Αποστολέας Θέμα: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;  (Αναγνώστηκε 424714 φορές)

Αποσυνδεδεμένος Thorin

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2341
  • I shoot therefore I am
    • Σκοπευτική Λέσχη "ΖΕΥΣ"
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #690 στις: 02 Μαΐου, 2012, 12:46:41 μμ »
Τι παει να πει να κρυψεις την καραμπινα ειναι δυσκολο?
Υπαρχουν πολλοι τροποι να εχεις ενα οπλο με ασφαλεια. Δεν εινα δικαιολογια για παρανομια.
Με τετοιο τροπο σκεψης δεν εχεις καμια δουλεια κοντα στα οπλα...
Steyr LP-10 - FWB C55 --- Baikal IJ-35M
Diana mod.38 4,5 - Weihrauch HW77 4,5 - Umarex 850 4,5 - Gamo Shadow 640 4,5
S&W 586 6" - Walther CP99 - Daisy 44 6" & 8" - Crosman 357 4" & 8" - ΗW40PCA

Αποσυνδεδεμένος lionheart

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 503
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #691 στις: 02 Μαΐου, 2012, 12:49:17 μμ »
ειμαι καινουργιος και σχεδον αποφασισμενος να κυνηγισω με αεροβολο.δεν θελω να εχω καποια σχεση με τα αλλα οπλα διοτι εχω μικρα στο σπιτι και ξερω πως ειναι πολυ δυσκολο να κρυψω την κανονικη καραμπινα και ταυτοχρονα ειναι πολυ πιο επικινδυνη.θα ηθελα αν ειναι δυνατον να με ενημερωσετε για τις ποινικες κυρωσεις μηπως και αλλαξω γνωμη...
Αυτοφορο....................................

Αποσυνδεδεμένος zakkap

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #692 στις: 02 Μαΐου, 2012, 12:51:37 μμ »
ισως να το διατυπωσα και λανθασμενα.δεν θα ηθελα στο σπιτι να βαλω κανονικο οπλο,αυτο δεν σημαινει οτι μου δινει το δικαιωμα να παρανομισω.ειναι στην δικια μου κριση το αν θα το χρησιμοποιησω "νομιμα" η οχι.εχει αλλαξει κατι στην νομοθεσια? θα με πανε αυτοφορο για αυτο ?χαχα ελεινο ακουγεται.να ρωτησω γνωριζει κανεις αν θα μπορουσα στην βουλγαρια να κινυγησω με αεροβολο ?

Αποσυνδεδεμένος Gunner

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 265
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #693 στις: 02 Μαΐου, 2012, 12:57:44 μμ »
Και αυτοφορο να μην πας,μπορει να σου κατασχεσουν το οπλο,να πληρωσεις προστιμο κ.λ.π...
Fire your guns

Αποσυνδεδεμένος lionheart

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 503
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #694 στις: 02 Μαΐου, 2012, 12:58:24 μμ »
ισως να το διατυπωσα και λανθασμενα.δεν θα ηθελα στο σπιτι να βαλω κανονικο οπλο,αυτο δεν σημαινει οτι μου δινει το δικαιωμα να παρανομισω.ειναι στην δικια μου κριση το αν θα το χρησιμοποιησω "νομιμα" η οχι.εχει αλλαξει κατι στην νομοθεσια? θα με πανε αυτοφορο για αυτο ?χαχα ελεινο ακουγεται.να ρωτησω γνωριζει κανεις αν θα μπορουσα στην βουλγαρια να κινυγησω με αεροβολο ?

Νομιζω οτι εχεις διαλεξει λαθος φορουμ για να λυσεις της αποριες σου περι κηνηγιου με αεροβολα. Υπαρχουν πολλα μελη που εχουν κουραστει για να φτιαξουν την εικονα του αεροβολου στην Ελλαδα και την σκοπευτικη του χρηση και ειναι κριμα να πεταμε τον κοπο τους.
Απο εκει και περα ολοι ειμαστε υπευθυνοι για της πραξεις μας.

Αποσυνδεδεμένος zakkap

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #695 στις: 02 Μαΐου, 2012, 13:02:48 μμ »
νομιζω πως δεν ειναι υποχρεωμενα τα μελη να μου απαντησουν και επισης το κυνηγι με αεροβολο εχει τα θετικα του και τα αρνητικα του σε καμια περιπτωση ομως δεν αμαυρωνεται απο τον χρηστη κατα την διαρκεια του κυνηγιου.

Αποσυνδεδεμένος Kyriakos87

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 4808
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #696 στις: 02 Μαΐου, 2012, 13:12:47 μμ »
Οποιος σου ειπε οτι το αεροβολο δεν ειναι ΟΠΛΟ όπως και τα αλλά (καραμπίνα) ειναι γελασμένος.
Ισα ισα την καραμπινα την κανεις και 2 κομμάτια και εχεις μεγαλύτερη ασφάλεια απο οτι το αεροβολο.
επισης με τη στάση σου, να βγαίνεις και να φωνάζεις οτι θέλεις να παρανομίσεις, και ισως να βάζεις σε κινδυνο μια κοινοτητα-ομάδα ατόμων δεν σε τιμά καθόλου.

Pyrgetos Shooting Club


1. Οι ηλίθιοι είναι αήττητοι!!
2. Η συμμετοχή στο forum δεν είναι υποχρεωτική.!!!
3. το καλύτερο αεροβόλο ειναι αυτο που ευχαριστεί τον ιδιοκτήτη του.!!!!

Αποσυνδεδεμένος lionheart

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 503
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #697 στις: 02 Μαΐου, 2012, 13:14:44 μμ »
Ναι δεν ειναι και οτι καλυτερο διοτι στην Ελλαδα (αεροβολο= παρανομο κηνηγι) και αυτο ακριβως προσπαθουμε να αποτρεψουμε.
Το Πειραμα του IVAN Pavlov το εχες ακουστα?
             http://www.simplypsychology.org/pavlov.html
( καθε φορα που ταιζε τον σκυλο χτυπαγε ενα κουδουνακι ,με τον καιρο οποτε χτυπαγε ενα κουδουνακι ο σκυλος ηξερε οτι ηταν η ωρα του φαγητου!!!)

Τωρα εαν το επιτρεψουνε καποια στιγμη τοτε μαλιστα. Αλλα εως τοτε οφειλουμε να σεβομαστε τον Νομο.

Αποσυνδεδεμένος zakkap

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #698 στις: 02 Μαΐου, 2012, 13:18:23 μμ »
ενταξει αμα πιστευετε οτι εγω ειμαι το μαυρο προβατο του φορουμ που μολις ηρθε, τι να πω δικαιωμα σας.μπορειτε να το πιστευετε οσο θελετε αλλα και να πιστευετε πως κανεις απο την δικια σας κοινοτητα ποτε δεν πατησε τα ελληνικα βουνα με αεροβολο.ο νομος ειναι νομος δεν διαφωνω απλα ειναι καπως τελειως χαζος νομος και δεν ξερω αν εχει πραγματικη εφαρμογη,δηλαδη αν μπορουν να σε βαλουν μεσα επειδη βγηκες στο βουνο με το μαρκουτσι σου.

Αποσυνδεδεμένος lionheart

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 503
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #699 στις: 02 Μαΐου, 2012, 13:21:55 μμ »
ενταξει αμα πιστευετε οτι εγω ειμαι το μαυρο προβατο του φορουμ που μολις ηρθε, τι να πω δικαιωμα σας.μπορειτε να το πιστευετε οσο θελετε αλλα και να πιστευετε πως κανεις απο την δικια σας κοινοτητα ποτε δεν πατησε τα ελληνικα βουνα με αεροβολο.ο νομος ειναι νομος δεν διαφωνω απλα ειναι καπως τελειως χαζος νομος και δεν ξερω αν εχει πραγματικη εφαρμογη,δηλαδη αν μπορουν να σε βαλουν μεσα επειδη βγηκες στο βουνο με το μαρκουτσι σου.
Κανε εσυ το πειραμα και πες μας εαν ο Νομος εχει εφαρμογη ;D ;D ;D
υγ- εαν σε πιασουν πες τους οτι ο νομος ειναι χαζος.

Αποσυνδεδεμένος zakkap

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #700 στις: 02 Μαΐου, 2012, 13:24:28 μμ »
ξερει κανεις αν επιτρεπεται στην βουλγαρια και ποιες ειναι οι διαδικασειες για την κυπρο ?

Αποσυνδεδεμένος MASTORAS

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 7115
  • Πας μη Ελλην βαρβαρος
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #701 στις: 02 Μαΐου, 2012, 13:25:54 μμ »
Εκει επιτρεπεται αλλα για τις διαδικασιες θα σου απαντησουν μελη που γνωριζουν.

ΑΟΦΑ

AA S400 MPR FT <<Ενδοξη Ελληνική Σημαία>>
HAMMERLI AR20 FT
FWB 603 pcp
AA S400 5,5
Diana 60 <<by blackxx>>
HW 77 4.5
Umarex 850pcp 4.5

Αποσυνδεδεμένος zakkap

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #702 στις: 02 Μαΐου, 2012, 13:29:31 μμ »
επιτρεπεται και στισ 2 χωρες?

Αποσυνδεδεμένος accuracy lover

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 3021
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #703 στις: 02 Μαΐου, 2012, 13:57:46 μμ »
ενταξει αμα πιστευετε οτι εγω ειμαι το μαυρο προβατο του φορουμ που μολις ηρθε, τι να πω δικαιωμα σας.μπορειτε να το πιστευετε οσο θελετε αλλα και να πιστευετε πως κανεις απο την δικια σας κοινοτητα ποτε δεν πατησε τα ελληνικα βουνα με αεροβολο.ο νομος ειναι νομος δεν διαφωνω απλα ειναι καπως τελειως χαζος νομος και δεν ξερω αν εχει πραγματικη εφαρμογη,δηλαδη αν μπορουν να σε βαλουν μεσα επειδη βγηκες στο βουνο με το μαρκουτσι σου.
         
            Δεν θυμάμαι ως τώρα άλλο νέο μέλος του forum να κάνει την επίσημη πρώτη του δημόσια δήλωση/παρουσία με τέτοιο τρόπο, ύφος και περιεχόμενο - άν δεν μπορείς να το καταλάβεις κι αυτό τότε χρειάζεται να "ψαχτείς" περισσότερο γιατί κάτι δεν σκέφτηκες καθόλου καλά. Όταν βγαίνεις και γράφεις αυτά που γράφεις σε θέμα ειδικό για το ζήτημα αυτό στο οποίο έχουν προηγηθεί σελίδες επί σελίδων σχετικών μηνυμάτων είναι τουλάχιστον αφελές να "διαμαρτύρεσαι" πως σε βλέπουν όλοι σαν το νέο "μαύρο πρόβατο" - μόνος σου έβαλες την ταμπέλα στον λαιμό σου - διάβασε ξανά τι έγραψες και ελπίζω αυτή τη φορά να καταλάβεις. Δεν ξέρω άν έχεις προηγούμενη εμπειρία από forum άλλου είδους (όπου ο "χαβαλές", οι "πλακίτσες" και οι λοιπές ελαφρότητες/εξυπνάδες είναι κύριο και αναπόσπαστο στοιχείο της λειτουργίας τους)  και με το σκεπτικό αυτό έγραψες κι εδώ "μία από τα ίδια" - αυτά όμως δεν ισχύουν εδώ. Άν δεν αισθάνεσαι ικανός να έχεις στο σπίτι σου ένα επιτρεπόμενο λειόκαννο πυροβόλο όπλο για κυνηγετική χρήση με σκοπό να κυνηγάς νόμιμα σύμφωνα με τις διατάξεις και τους νόμους που ισχύουν σήμερα είναι καλύτερο να μην ασχοληθεις καθόλου με τα όπλα - εν προκειμένω ούτε τα αεροβόλα. Δοκίμασε το ψάρεμα, θα είναι πολύ πιό ασφαλές και για σένα, και για τα παιδιά σου και για τους συνανθρώπους γύρω σου. Άν έχεις όντως παιδιά στο σπίτι και ζείς ακόμα με την ψευδαίσθηση πώς το αεροβόλο είναι πιό ασφαλές ή λιγότερο επικίνδυνο σε περίπτωση ατυχήματος από ένα πυροβόλο όπλο είναι ώρα να "ξυπνήσεις". Τα παιδιά είναι εκ φύσεως περίεργα (και καλά κάνουν) και η ανεύρεση του καταχωνιασμένου/κρυμμένου όπλου είναι απλά θέμα χρόνου - από εκείνη τη στιγμή και μετά αρχίζει η αντίστροφη μέτρηση για το πιθανό ατύχημα. Άν πάλι πιστεύεις πώς ένα αεροβόλο το πολύ-πολύ να τραυματίσει ελαφρά και τίποτε παραπάνω και παλι είσαι βαθιά νυχτωμένος. Ακόμα και το πιό αδύναμο αεροβόλο μπορεί να προκαλέσει ανήκεστο βλάβη σε άνθρωπο - ακόμα και θάνατο - άν το βλήμα τύχει να πλήξει καίριο/ζωτικό σημείο του σώματος (έστω και επιφανειακά). Άν αυτά τα θεωρείς αστεία (κάπου γέλασες κιόλας σε προγούμενο μήνυμά σου) ή απίθανα να συμβούν λυπάμαι που θα το πώ αλλά είσαι εντελώς εκτός τόπου και χρόνου. Άν συλληφθείς επ' αυτοφώρω "στο βουνό" με αεροβόλο οποιαδήποτε εποχή του χρόνου και με σκοτωμένα/νεκρά θηράματα στην κατοχή σου τότε αρχίζει το πανηγύρι:  παράνομη οπλοφορία, παράνομη οπλοχρησία, λαθροθηρία με απαγορευμένο μέσο θήρας (αεροβόλο - ραβδωτή κάννη) γι' αρχή κι άν οι υπάλληλοι έχουν "κέφια" ή τους αρχίσεις τις εξυπνάδες "περί χαζών νόμων" και τα συναφή ή δεν υπακούσεις άμεσα στις εντολές τους το "πακέτο" των κατηγοριών θα διανθιστεί επιπλέον με την "αντίσταση κατά της αρχής" κλπ κλπ. Όμορφα πράγματα...

Αποσυνδεδεμένος Christopher

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2954
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #704 στις: 02 Μαΐου, 2012, 13:59:18 μμ »
H σκουπα χαλασε;;;; ??? ??? ???
Λατρης του καλου ελατηριου.