Αποστολέας Θέμα: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;  (Αναγνώστηκε 423683 φορές)

Αποσυνδεδεμένος KF66

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1324
  • ἀγαπᾱτε ἀλλήλους, καθὼς ἠγάπησα ὑμᾱς .ιωαν/34/35
    • http://www.mypage.com/mypic.gif
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #735 στις: 20 Μαΐου, 2012, 20:48:56 μμ »
σήμερα πήγα για σκοποβολή αλλά τελείωσαν οι στόχοι και σκότωσα δυο πουλάκια το ένα πρέπει να ήταν παραδείσιο

http://img407.imageshack.us/img407/8118/imag0198p.jpg

υπάρχει και αυτή η σκοποβολή
τα +++ 
1 δεν παίρνεις αμαρτία
2 τηρείς το νόμο
3 τα βάζεις σε ότι μέτρα θες
4 κάνεις διάλειμμα και αυτά σε περιμένουν
Τα _ _ _
1 δεν τρώγονται έτσι και αλλιώς ούτε τα ζωντανά θα τα έτρωγες
AA s 510 xtra fac sl reg 5.5   falcon menace 5.5-25x50 FFP ML16  (πανικός)    FX ROYALE 500 reg       6,35  falcon menace 5.5-25x50 FFP ML16 (ΑΔΗΣ)
http://www.youtube.com/watch?v=WpJ3665pSRA
http://www.youtube.com/watch?v=_sLYSrabfgY
http://www.youtube.com/watch?v=RJMCwfp-eyE

Αποσυνδεδεμένος Alex.308

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #736 στις: 20 Μαΐου, 2012, 20:54:07 μμ »
Οπα οπα το "δεν παιρνεις αμαρτια" το λες για το κυνηγι γενικα η για το να κυνηγας με αεροβολο παρανομα;

Και το "ουτε τα ζωντανα θα τα ετρωγες" τι ειναι παλι;Υπονοεις οτι εμεις τα σκοτωνουμε και τα παραταμε ή μιλας για το συγκεκριμενο "ειδος" στην φωτογραφια σου;

Πες μου για να καταλαβω,
φιλικα παντα.
Weihrauch HW100T 5.5 FX Optics 3-12x44
Glock 19C
Many shotguns :P

Αποσυνδεδεμένος sal4680461

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2460
  • One Man Cant Change World That's why I use spotter
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #737 στις: 20 Μαΐου, 2012, 21:01:06 μμ »
Οπα οπα το "δεν παιρνεις αμαρτια" το λες για το κυνηγι γενικα η για το να κυνηγας με αεροβολο παρανομα;

Και το "ουτε τα ζωντανα θα τα ετρωγες" τι ειναι παλι;Υπονοεις οτι εμεις τα σκοτωνουμε και τα παραταμε ή μιλας για το συγκεκριμενο "ειδος" στην φωτογραφια σου;

Πες μου για να καταλαβω,
φιλικα παντα.
φιλε μου τυχον παρανομιες που κανει ο καθενας μας ειναι για την παρτη του οποτε μην μας λες τι παρανομιες  κανεις εσυ .........................ΦΙΛΙΚΑ........... >:(
GAMO AF10
HAMERLI CR 20 CONVERTION TO PCP
WALTHER LGM-2 CONVERTION TO PCP
HW-100
Feinwerkbau 300
CZ 452 0,22 ULTRA MATCH
MOSSBERG 510 12CAL
BAIKAL MP153 12CAL
BAIKAL IJ 58 12CAL

Αποσυνδεδεμένος Kyriakos87

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 4808
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #738 στις: 20 Μαΐου, 2012, 21:03:11 μμ »
Γιατι πιάνεστε απο τις λέξεις??
Ο άνθρωπος αστεία τα είπε, και με την πρώτη ματιά το καταλαβαίνει καποιος οτι σιγουρα δεν λεει αμαρτωλους τους κυνηγούς.

Pyrgetos Shooting Club


1. Οι ηλίθιοι είναι αήττητοι!!
2. Η συμμετοχή στο forum δεν είναι υποχρεωτική.!!!
3. το καλύτερο αεροβόλο ειναι αυτο που ευχαριστεί τον ιδιοκτήτη του.!!!!

Αποσυνδεδεμένος Alex.308

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #739 στις: 20 Μαΐου, 2012, 21:04:27 μμ »
Τι παρανομιες εγω μιλαω για το κανονικο κυνηγι με λειοκαννα οχι με αεροβολα προς θεου.
Weihrauch HW100T 5.5 FX Optics 3-12x44
Glock 19C
Many shotguns :P

Αποσυνδεδεμένος sal4680461

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2460
  • One Man Cant Change World That's why I use spotter
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #740 στις: 20 Μαΐου, 2012, 21:07:33 μμ »
Τι παρανομιες εγω μιλαω για το κανονικο κυνηγι με λειοκαννα οχι με αεροβολα προς θεου.
ΟΚ ΤΟΤΕ ΠΑΣΣΟ  ::)
GAMO AF10
HAMERLI CR 20 CONVERTION TO PCP
WALTHER LGM-2 CONVERTION TO PCP
HW-100
Feinwerkbau 300
CZ 452 0,22 ULTRA MATCH
MOSSBERG 510 12CAL
BAIKAL MP153 12CAL
BAIKAL IJ 58 12CAL

Αποσυνδεδεμένος GEORGEGR

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2367
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #741 στις: 20 Μαΐου, 2012, 21:08:41 μμ »
Αφού τα αεροβόλα δεν έχουν πυρίτιδες πως "μπαρουτιάζουμε" έτσι δεν το έχω καταλάβει :D :D :D
H αεροβολίτιδα είναι νόσος και μάλιστα ανίατος, χρονία και συνεχώς επιδεινούμενη.
Ο μη spamαριστής πρώτος τον λίθο βαλέτω.

Αποσυνδεδεμένος Christopher

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2954
Απ: Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #742 στις: 20 Μαΐου, 2012, 21:09:55 μμ »
Αφού τα αεροβόλα δεν έχουν πυρίτιδες πως "μπαρουτιάζουμε" έτσι δεν το έχω καταλάβει :D :D :D

 ;)  :D :D :D
Λατρης του καλου ελατηριου.

Αποσυνδεδεμένος Alex.308

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #743 στις: 20 Μαΐου, 2012, 21:12:11 μμ »
Δικιο εχεις.Σορρυ για το παραπανω ποστ.Απλα καθε φορα που βλεπω καποιο αντικυνηγετικο ποστ (οχι το παραπανω) με πιανει κατι.Ενταξει πολλες φορες δεν μπορω να ξεχωρισω το χιουμορ απο την πραγματικοτητα...
Weihrauch HW100T 5.5 FX Optics 3-12x44
Glock 19C
Many shotguns :P

Αποσυνδεδεμένος npmair

  • Μελος
  • *
  • Μηνύματα: 3327
  • Only accurate airguns are interesting!
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #744 στις: 20 Μαΐου, 2012, 21:12:26 μμ »
Μάλλον για ντηζελάρισμα θα πρόκειται  ;D ;D
"Αίολος"
"Διηνέκης"
"Βουκεφάλας"
"Κέρβερος"
"Ημίαιμος Πρίγκιψ"
"Rasputin"
"Τετράκωπος μετά Πηδαλιούχου"
"Captain Hook"

Αποσυνδεδεμένος MASTORAS

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 7115
  • Πας μη Ελλην βαρβαρος
Απ: Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #745 στις: 20 Μαΐου, 2012, 21:13:54 μμ »
Αφού τα αεροβόλα δεν έχουν πυρίτιδες πως "μπαρουτιάζουμε" έτσι δεν το έχω καταλάβει :D :D :D

Τα οπλα ειναι <<αψυχα>> αλλα κουβαλανε μεγαλη <<ψυχωση>>. Φυσικα αυτο δεν δικαιολογει την αδικια του <<να μην δεχεσαι την αποψη του αλλου, αλλα ο αλλος να ειναι υποχρεωμενος να ακουσει την δικη σου>>.
Τι σκ@τ@ μας συνεβει τον τελευταιο καιρο......δεν μπορω να καταλαβω.

ΑΟΦΑ

AA S400 MPR FT <<Ενδοξη Ελληνική Σημαία>>
HAMMERLI AR20 FT
FWB 603 pcp
AA S400 5,5
Diana 60 <<by blackxx>>
HW 77 4.5
Umarex 850pcp 4.5

Αποσυνδεδεμένος KF66

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1324
  • ἀγαπᾱτε ἀλλήλους, καθὼς ἠγάπησα ὑμᾱς .ιωαν/34/35
    • http://www.mypage.com/mypic.gif
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #746 στις: 20 Μαΐου, 2012, 21:15:22 μμ »
για κυνήγι με αεροβόλο λέω παιδιά…. :D :D :D
Και φυσικά έχω πάει για κυνήγι για αγριογούρουνο
Και το ευχαριστήθηκα       ;) ;) απλά γιατί υπάρχει νόμος για κυνήγι με αεροβόλο πήρα μαζί μου τα ψεύτικα
Φιλικά με χιούμορ δεν πρόσβαλα κανένα


AA s 510 xtra fac sl reg 5.5   falcon menace 5.5-25x50 FFP ML16  (πανικός)    FX ROYALE 500 reg       6,35  falcon menace 5.5-25x50 FFP ML16 (ΑΔΗΣ)
http://www.youtube.com/watch?v=WpJ3665pSRA
http://www.youtube.com/watch?v=_sLYSrabfgY
http://www.youtube.com/watch?v=RJMCwfp-eyE

Αποσυνδεδεμένος gianismegara

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 899
  • Η ΗΡΕΜΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΟΛΥΤΗ ΑΚΡΙΒΕΙΑ!!!
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #747 στις: 20 Μαΐου, 2012, 21:17:00 μμ »
Αφού τα αεροβόλα δεν έχουν πυρίτιδες πως "μπαρουτιάζουμε" έτσι δεν το έχω καταλάβει :D :D :D

Τα οπλα ειναι <<αψυχα>> αλλα κουβαλανε μεγαλη <<ψυχωση>>. Φυσικα αυτο δεν δικαιολογει την αδικια του <<να μην δεχεσαι την αποψη του αλλου, αλλα ο αλλος να ειναι υποχρεωμενος να ακουσει την δικη σου>>.
Τι σκ@τ@ μας συνεβει τον τελευταιο καιρο......δεν μπορω να καταλαβω.

Πολύ σοφές παρατηρήσεις!!! :(

Αποσυνδεδεμένος ΜΠΕΦ

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 991
  • Μπαμ και κατου.
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #748 στις: 20 Μαΐου, 2012, 21:38:08 μμ »
Το ψεκασμα φταιει και αρπαζωμαστε νομιζω.
Ολες τρουπα-τρουπα...θα'θελα...!

Αποσυνδεδεμένος ikuzusfanis

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 333
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #749 στις: 20 Μαΐου, 2012, 23:12:45 μμ »
Ειλικρινά δεν γνώριζα οτι κάνουν τέτοιες καταστροφές, παιδί της πόλης γάρ, και διαβάζοντας Αγγλικά φόρα αεροβόλου μου ξένιζε το πόσο τα κυνηγάνε.

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια να καταλάβω τον λόγο που είναι θήρα.

Και εγώ που το γνώριζα, κυνηγός γαρ, όταν βρήκα μια καρακάξα νεογνό ακόμα στα σκουπίδια, την οποία είχε πετάξει κάποιος ανεγκεφαλος, την μεγάλωσα και την ελευθέρωσα.Το ότι είναι επικυρηγμένες δεν σημαίνει ότι πρέπει και να αφανιστούν.Απλά οι περισσότεροι κυνηγοί τσιγγουνεύονται το φυσίγγι.... Για αυτό και έχουν κυριαρχήσει σχεδόν παντού....
Απο την μια ενοιωσες ετσι και το εκανες απο την αλλη ομως τωρα θα καταλαβες τι εχει να κανει αυτο το πουλι στη ζωη του.Κανεις δεν θελει να εξαφανηστει κανενα ειδος γιατι και αυτα ειναι ενας κρικος στο ζωικο βασιλειο.
Βεβαια εκει που φτασαν τα φυσιγγια το σκεφτεται ο αλλος, και αυτος ειναι ενας ακομα λογος να επιτραπει το κυνηγι με αεροβολα, τουλαχιστον για τα επιβλαβη............εχουν κυριαρχησει παντου οχι λογω των ακριβων φισιγγιων αλλα επιδει η καρακαξα δεν εχει φυσικους εχθρους εκτος του ανθρωπου, ουτε οι γατες δεν τις τρωνε.
Για το συμπαθεστατο πουλι που μιλατε οπως και για την κουρουνα απλά να αναφερω οτι αν ο τσοπανος δεν προλαβει το νεογενητο προβατο αυτες το τσιμπουν στα ματια επειδη γνωριζουν οτι ειναι ζουμερος μαλακος ιστος και αυτο παθαινει.Και κατι γενικο, στη φυση πρεπει να υπαρχει ισοροπια δεκτον, ο ανθρωπος ομως ηταν ανεκαθεν κυνηγος ενα ενστικτο αρχαιοτατο που δεν καταπνιγεται ουτε απο τον μεγαλυτερο φιλοζωισμο του κοσμου.ακομη και τον χορτοφαγο οταν τον κοψει η πεινα θα στραφει στη σαρκα που θα την αποκτησει με καθε μεσο κυνηγιου.Το φονικο ενστικτο επισης ειναι κι αυτο μερος τησ φυσης (και οχι αποκλειστικο προνομιο του ανθρωπου αφου πολλα ζωα σκοτωνουν χωρις να τρωνε το θυμα) η διαφορα ειναι στο ποσο καταφερνουμε να το καταπιεσουμε  και πραγματι δεν ειναι σωστο να σκοτωνουμε για την πλακα αλλα δεν μπορουμε να κρεμαμε επι ξυλου αυτους που καπια στιγμη κυνηγησαν η θα κυνηγησουν απαγορευμενο θηραμα, η θηραμα που δεν προκειται να καταναλωθει αφου το ενστικτο μας ισως καποια φορα κερδισει και βρεθουμε στη θεση τους και την κανουμε την μ.....κια .Οσο για αυτουσ που ειναι κατα του κυνιγιου(υπερασπιζομαι μονο τις περιπτωσεις εκλιποντων ειδων) θεωρω οτι αν δεν ειναι φυτοφαγοι ειναι υποκριτες (και γω μεσα) που λοιπουνται τα κορακια και τα ποντικια ξεφτιλιζοντασ καποιον που χτυπησε μια δεκαοχτουρα και οχι τα γουρουνια και τα κοτοπουλα που καταβροχθιζει στα GOODIS.εντελος φιλικα μια αποψη χωρεις να θελω να θιξω καννεναν και αν το εκανα ζηταω ταπεινα συγνωμη