Αποστολέας Θέμα: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;  (Αναγνώστηκε 423290 φορές)

Αποσυνδεδεμένος samgunner

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 371
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #765 στις: 24 Αυγούστου, 2012, 18:33:26 μμ »
Παιδια η περισσοτεροι γνωριζουμε το τι παιζεται στην υπαιθρο απο επιβλαβη,αλλα οποιαδηποτε παρανομη ενεργεια εκθετει το ιδιο το κυνηγι,και ενυσχυει,την αποψη οτι το αεροβολο δεν ακουγεται γιαυτο και δεν το επιτρεπουμε,οπως ελεγαν η παλιοι δασικοι.Το μονο που καταφερνουμε με τετοιες ενεργειες ειναι να αμαυρονουμε το κυνηγι αλλα και το αεροβολο,και οχι να το βοηθουμε,ξερουμε την παραλογια που υπαρχη στο νομο περι θηρας ολοι σε αυτο το κρατος.Αλλα τετοιες ενεργειες δεν βοηθανε,χανουμε το δικιο μας ολοι.
Το αποτελεσμα μετα τη δοκιμη         Σαραντος.

Αποσυνδεδεμένος viston

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 160
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #766 στις: 24 Αυγούστου, 2012, 22:10:11 μμ »
ειμαι υπερ της νομιμοποιησης του κυνηγιου με αεροβολο τουλαχιστων για τα επιβλαβη, αν και κατοικω σε πολη ειμαι παιδι του χωριου και εχω δει τη ζημια που κανουν τα κορακοειδη στα αλλα πουλια, οσο για τα μαυροπουλια εχω δει να πεφτουν σαν συννεφο στον καμπο και να μην μενει ουτε μια ελια στα δεντρα. Οι κυνηγοι δεν ενδιαφερονται γι αυτα τα ειδη ισως γιατι δεν θελουν να σπαταλησουν φυσηγγια, ισως γιατι το pest control ειναι κατι αγνωστο για την Ελλαδα.
Να γραψω και μια ιστορια, στο αγιο ορος πηγαινε ο πατερας μου και μου ειπε πως πριν καποια χρονια ειχε λυκους παμπολους, μεχρι που τα επιασε ενα θανατικο και εξαφανηστηκαν τελειως, με την εξαφανιση των λυκων πληθαιναν οι λαγοι σε σημειο να τους διωχνουν με τις σκουπες απο τα μοναστηρια, τωρα δεν υπαρχει ουτε ενας. Πριν απο 7-8 χρονια ισως και παραπανο αρχισαν να πληθαινουν τα αγριογουρουνα και το πανεπιστημιο ειπε στους παπαδες να φροντησουν να μειωθει ο πληθησμος γιατι θα εκφυλιστουν κι αυτα. Ετσι οι παπαδες δωσαν αδεια στους ξυλοκοπους να κυνηγανε (υπηρχαν συνεργεια εκει για αντιπυρικες ζωνες και τετοια) αλλα στραβωσε η δουλεια γιατι σκοτωσε ενας σε γιορτη ενα ελαφι και τους απαγορεψανε να κυνηγανε.

Παντα υπαρχει ενας στραβος που θα στιγματισει ολους τους αλλους αλλα το να ελεγχεις τον πληθησμο των διαφορων επιβλαβων ειναι κατι που πρεπει να γινει για να εχεις εναν υγειη και επαρκη αριθμο αγριων ζωων.
Παντως δεν το βλεπω να νομιμοποιηθει στην Ελλαδα ποτε οχι γιατι δεν ειναι λογικο το κυνηγη με αεροβολο αλλα γιατι απλα δεν ενδιαφερονται οι νομοθετες.

Αποσυνδεδεμένος destro

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 3249
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #767 στις: 25 Αυγούστου, 2012, 14:39:25 μμ »
Κάποιες καταχωρήσεις απομακρύνθηκαν για ευνόητους λόγους...

Να είστε όλοι πιο προσεκτικοί

Αποσυνδεδεμένος ΜΠΕΦ

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 991
  • Μπαμ και κατου.
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #768 στις: 25 Αυγούστου, 2012, 20:06:35 μμ »
Σιγουρα το νομιμο κυνηγι τουλαχιστον σε κορακοειδη θα εδινε αλλο αερα και ενδιαφερον στο χωρο του αεροβολου.
Εγω προσωπικα αν ηταν νομιμο το κυνηγι στα κορακοειδη θα εβγαινα τακτικα σε κυνηγι με το οπλο μου και θα επαιρνα μεγαλη ευχαριστηση κυνηγωντας με διαφορετικο οπλο ραβδωτο και οχι λειοκαννο τα πουλια αυτα.Ειναι πως να το πουμε αλλη φαση να ριχνεις στην καρακαξα η την κισσα απο τα 50 μετρα και να πεφτει κατω και να ακους το ντουπ. :D
Ολες τρουπα-τρουπα...θα'θελα...!

Αποσυνδεδεμένος diana350magnum

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2158
  • Cricket kalibrgun 5.5 (κουασιμόδος).
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #769 στις: 25 Αυγούστου, 2012, 20:14:43 μμ »
Το σίγουρο είναι πως η υψηλή νοημοσύνη και επιφυλακτικότητα αυτών των πουλιών, θα δημιουργούσε και αρκετά υψηλή δυσκολία στο κυνήγι τους. Πράγμα που θα το έκανε πολύ ενδιαφέρον, γιατί σε αντίθεση με αυτό που ίσως πιστεύουν οι νομοθέτες, το να κάνεις μια μακρινή βολή με αεροβόλο απαιτεί υπολογισμό πολλών παραμέτρων και είναι πιο δύσκολο απ' ότι φαίνεται.
Ουδείς χειρότερος εχθρός του ευεργετηθέντος...

Προσοχή στα μοναχικά κοπρόσκυλα...!

Αποσυνδεδεμένος iraklis2010

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1459
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #770 στις: 25 Αυγούστου, 2012, 21:15:53 μμ »
Το σίγουρο είναι πως η υψηλή νοημοσύνη και επιφυλακτικότητα αυτών των πουλιών, θα δημιουργούσε και αρκετά υψηλή δυσκολία στο κυνήγι τους. Πράγμα που θα το έκανε πολύ ενδιαφέρον, γιατί σε αντίθεση με αυτό που ίσως πιστεύουν οι νομοθέτες, το να κάνεις μια μακρινή βολή με αεροβόλο απαιτεί υπολογισμό πολλών παραμέτρων και είναι πιο δύσκολο απ' ότι φαίνεται.
+10000
ΑΕΤΣ ΕΠΛΑΣΤΑ ΑΣΟΝ ΘΕΟ
ΑΕΤΣ ΣΗ ΓΗΝ ΕΒΡΕΘΑ
ΚΑΜΙΑΝ ΚΙ ΠΟΥΣΜΑΝΕΨΑ
ΠΟΝΤΙΟΣ ΝΤΕ ΓΕΝΝΕΘΑ

HW  90  5,5 LAZAGLIDE BY DRAGON WALNUT BY HERCULES
DIANA 48 4,5 HANDMADE STOK IROCO BY HERCULES
SLAVIA 630 4,5  WALNUT BY HERCULES.....LAZAGLIDE AND VENOM  BY DRAGON

Αποσυνδεδεμένος samgunner

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 371
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #771 στις: 26 Αυγούστου, 2012, 12:21:27 μμ »
Ετσι ειναι προκειται για πανεξυπνα πλασματα,αλλα και αυτα εχουν τα αδυναμα σημεια τους,οσοι ειναι κυνηγοι τα γνωριζουν :)
Το αποτελεσμα μετα τη δοκιμη         Σαραντος.

Αποσυνδεδεμένος viston

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 160
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #772 στις: 26 Αυγούστου, 2012, 13:07:28 μμ »
τα κορακοειδη ειναι οντως πανεξυπνα πουλια, καποτε φωλιασαν στο σπιτι μου στο χωριο, η κατασταση ανυποφορη απο τη φασαρια αλλα το μονο που χρειαστηκε για να τα διωξω ηταν να κρεμασω αναποδα ενα ομοιομα καργιας, αυτο ηταν εξαφανιστηκαν και εδω και κανα δυο χρονια δεν εχω δει κοντα στο σπιτι ουτε ενα. ;)
αν καταλαβουν πως εκει κοντα σκοτωνουν δεν καθονται ουτε λεπτο.

Αποσυνδεδεμένος xdionisis

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 88
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #773 στις: 26 Αυγούστου, 2012, 13:44:47 μμ »
Έχω εκφραστεί υπερ του κυνηγιου επιβλαβών (αγριοκούνελα, κίσσες, ψαρούνια κλπ) και μάλιστα ΜΟΝΟ με διόπτρα. Χωρίς διόπτρα αποκλείεται, αφού αυτά τα πουλιά δεν πλησιάζονται εύκολα.
Παρόλα αυτά θα πρέπει να γνωρίζουμε πως το αεροβόλο είναι πιο επικίνδυνο απο ότι τα σκάγια για τσίχλα. Μια τσίχλα θα την χτυπήσεις στο αέρα και τα σκάγια όπου και αν πέσουν δεν πρόκειται να κάνουν ζημιά. Το βληματάκι του αεροβόλου όμως μπορεί να τυφλώσει στο σημείο που θα πέσει, αν βρει άνθρωπο. Στο σημερινό όμως ελληνικό κράτος όπου οι πολιτικοί φοβούνται για το τομάρι τους πολύ φοβάμαι πως στο τέλος θα αφοπλίσουν εντελώς τον πληθυσμό και θα απαγορεύσουν και τα νεροπίστολα για να μη γίνεται η νεολαία βίαιη...
Αν όμως απο την άλλη θέλουν έσοδα ιδού η Ρόδος...   

Αποσυνδεδεμένος samgunner

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 371
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #774 στις: 26 Αυγούστου, 2012, 15:02:34 μμ »
Σε αυτο δεν συμφωνο φιλε,δυστυχως και τα σκαγια εχουν τυφλωσει κοσμο,γιατι τα θηραματα πετανε και χαμηλα,ξερω προσωπικα συναδερφο κυνηγο ο οποιος εχει χασει το ενα ματι σε κυνηγι υδροβιων,χωρις να παιρνω θεση πιο ειναι πιο επικυνδυνο,πρεπει να προσεχεις με οτι κυνηγας.Σε κυνηγι τσιχλας μια φορα με ειχε παρει ενα σκαι ψιλο στο μαγουλο,μου αφησε κοκκινιλα φαντασου να σε παρει στο ματι,και ο κυνηγος ηταν σε μια αποσταση καλη δεν ηταν κοντα,ειναι να μη σου τυχη,θελει πολυ προσοχη.
Το αποτελεσμα μετα τη δοκιμη         Σαραντος.

Αποσυνδεδεμένος viston

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 160
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #775 στις: 26 Αυγούστου, 2012, 15:16:41 μμ »
ολα τα οπλα ειναι επικινδυνα ακομα και οι σφεντονες μπορουν να σου βγαλουν το ματι, αλλα ξεχωρα απο το κυνηγι δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν αφηνουν εναν αεροβολιστη να κανει σκοποβολη στα μερη που επιτρεπετε το κυνηγι και κατ επεκταση η χρηση πυροβολων, φυσικα μακρια απο σπιτια και απο ανθρωπους και χωρις προθεση να βαρεσεις κατι ζωντανο, οι ανθρωποι επιτρεπουν να ριξεις σε λαγο με πυροβολο αλλα απαγορευουν στον ιδιο χωρο να ριξεις σε κουτακι με αεροβολο, ειναι για γελια

Αποσυνδεδεμένος τεο

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 105
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #776 στις: 26 Αυγούστου, 2012, 15:31:06 μμ »
η κισσα γιατι ειναι στα επιβλαβη ?

στην αγγλια ειναικαι οι φασες

Αποσυνδεδεμένος samgunner

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 371
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #777 στις: 26 Αυγούστου, 2012, 15:34:09 μμ »
Ολοι η νομοθεσια περι θηρας ειναι παραλογη σε πολλα τις σημεια,με παγκοσμιες προτοτυπιες δυστυχως.
Το αποτελεσμα μετα τη δοκιμη         Σαραντος.

Αποσυνδεδεμένος WOODMAN

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 350
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #778 στις: 26 Αυγούστου, 2012, 19:30:46 μμ »
παιδια, ειμαι και εγω κυνηγος εδω και 25 χρονια,παντα σεβομαι την φυση ακομα και οταν δεν κυνηγω, απλα νομιζω οτι οι πολιτικοι μας δεν θελει ο κοσμος να εχει καμια χρηση με καθε ειδους οπλο....και δεν ειναι μονο αυτο, αλλα δεν σκεφτονται και επιχηρημτικα..τι εννοω..συμφωνω με ενα αθο του Νικητα Κυπριδημου, θελει το κρατος  να <βγαλει? λεφτα? καθιερωσε το κυνηγι επιβλαβων(τουλαχιστων) με αεροβολα εναντι ειδικης αδειας θηρας με αεροβολο εναντι ενος ποσου, οπως με την κυνηγετικη αδεια...εγω παντως,μετα χαρας θα εβγαζα τετοια αδεια 8)
Διονυσης.
Ελευθερουπολη-Καβαλας.

Αποσυνδεδεμένος iraklis2010

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1459
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #779 στις: 26 Αυγούστου, 2012, 20:08:54 μμ »
παιδια, ειμαι και εγω κυνηγος εδω και 25 χρονια,παντα σεβομαι την φυση ακομα και οταν δεν κυνηγω, απλα νομιζω οτι οι πολιτικοι μας δεν θελει ο κοσμος να εχει καμια χρηση με καθε ειδους οπλο....και δεν ειναι μονο αυτο, αλλα δεν σκεφτονται και επιχηρημτικα..τι εννοω..συμφωνω με ενα αθο του Νικητα Κυπριδημου, θελει το κρατος  να <βγαλει? λεφτα? καθιερωσε το κυνηγι επιβλαβων(τουλαχιστων) με αεροβολα εναντι ειδικης αδειας θηρας με αεροβολο εναντι ενος ποσου, οπως με την κυνηγετικη αδεια...εγω παντως,μετα χαρας θα εβγαζα τετοια αδεια 8)
Και δεν θα ησουνα ο μονος.
ΑΕΤΣ ΕΠΛΑΣΤΑ ΑΣΟΝ ΘΕΟ
ΑΕΤΣ ΣΗ ΓΗΝ ΕΒΡΕΘΑ
ΚΑΜΙΑΝ ΚΙ ΠΟΥΣΜΑΝΕΨΑ
ΠΟΝΤΙΟΣ ΝΤΕ ΓΕΝΝΕΘΑ

HW  90  5,5 LAZAGLIDE BY DRAGON WALNUT BY HERCULES
DIANA 48 4,5 HANDMADE STOK IROCO BY HERCULES
SLAVIA 630 4,5  WALNUT BY HERCULES.....LAZAGLIDE AND VENOM  BY DRAGON