Αποστολέας Θέμα: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;  (Αναγνώστηκε 423237 φορές)

Αποσυνδεδεμένος accuracy lover

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 3021
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #855 στις: 28 Ιανουαρίου, 2014, 17:49:51 μμ »
            Η φράση "άξιοι της μοίρας μας" με βρίσκει άκρως αντίθετο - η μοιρολατρία (μαζί με τον ραγιαδισμό και κάμποσες ακόμη "αρετές") δεν ήταν ποτέ χαρακτηριστικό του λαού ή της φυλής μας άν προτιμάτε άλλον όρο - μας "κληροδοτήθηκε" κανονικά από τις εκατονταετίες υποδούλωσης στούς βάρβαρους και απολίτιστους εξ Ανατολών. Το άν την υιοθετούμε ή όχι σαν στάση ζωής είναι προσωπική υπόθεση του καθενός (και δικαίωμά του φυσικά). Προσωπικά δεν μπορώ να δεχθώ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ πώς ο λαός μας είναι καταδικασμένος από την "κακή του μοίρα" και ανήκει στα κατακάθια, στο περιθώριο και το "σκουπιδαριό" της ανθρώπινης Ιστορίας  όσο κι άν πασχίζουν με νύχια και με δόντια δεκαετίες τώρα ξένοι "σπουδαγμένοι" αλλά και (το χειρότερο) δικοί μας συνάνθρωποι Έλληνες με "μόρφωση" και τίτλους σπουδών να μας πείσουν για το αντίθετο. Η αλήθεια είναι πώς ποτέ μέχρι τώρα δεν μπορέσαμε να αποφασίζουμε ελεύθερα για την ζωή μας και τον τόπο μας σε όλα τα ζητήματα (από τα πιό απλά και ασήμαντα της καθημερινής ζωής μέχρι τα πιό σπουδαία) αλλά αγόμαστε και φερόμαστε σύμφωνα με τις επιθυμίες και τις διαθέσεις  "άλλων" που μόνο το καλό μας δεν θέλουν.

           Το άν αφεθήκαμε να πιστεύουμε το αντίθετο λόγω πνευματικής φτώχειας ή βλάβης μετά τον συνεχή, καταιγιστικό "βομβαρδισμό" μας με μηνύματα αποπροσανατολισμού, ψέματα και κουραφέξαλα σε κάθε επίπεδο ή συνειδητά λόγω φόβου και έλλειψης αυτοεκτίμησης είναι κι αυτό ένα ζήτημα. Την μοίρα μας όμως την κρατάμε στα χέρια μας κι άν δεν την παραδώσουμε σε άλλους "πρός φύλαξη και διαχείριση" μπορούμε να μεγαλουργήσουμε.

Αποσυνδεδεμένος mikesf

  • Administrator
  • ******
  • Μηνύματα: 1476
Απ:
« Απάντηση #856 στις: 28 Ιανουαρίου, 2014, 18:17:27 μμ »
Φίλε AL δεν μπορω να συμφώνησω περισσότερο, δεν μπορώ να παραβλεψω το γεγονός οτι σε μια πιθανή περίπτωση που θα επιτραπεί το κυνήγι δεν θα ήθελα να είμαι σε κυνηγοτοπο και να περιτριγυριζομαι απο 18χρονα με fx boss και air ranger.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk
Ανώνυμοι Αεροβολικοί

Αποσυνδεδεμένος kallio

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 832
Απ:
« Απάντηση #857 στις: 28 Ιανουαρίου, 2014, 19:14:06 μμ »
Φίλε AL δεν μπορω να συμφώνησω περισσότερο, δεν μπορώ να παραβλεψω το γεγονός οτι σε μια πιθανή περίπτωση που θα επιτραπεί το κυνήγι δεν θα ήθελα να είμαι σε κυνηγοτοπο και να περιτριγυριζομαι απο 18χρονα με fx boss και air ranger.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk
    Μπορουμε ομως να περιτριγυριζομαστε απο 18χρονα με λειοκανα . Γι'αυτο καθε χρονο πανε 5-6 αδιαβαστοι.              Ειναι θεμα παιδειας, δεν ειναι <<κακη μοιρα>> αλλα συνειδητη επιλογη ασυδοτης βλαχουριας.

Αποσυνδεδεμένος mikesf

  • Administrator
  • ******
  • Μηνύματα: 1476
Απ:
« Απάντηση #858 στις: 28 Ιανουαρίου, 2014, 19:22:01 μμ »
Συμφωνώ άλλα στο λειοκανο θα ρίξεις την τουφέκια και στα 60 δεν σου κανει τίποτα. Στα 60 ενα βλήμα 40 grain...

Ας μην κινδυνολογουμε, και πρώτος εγώ, ας πούμε οτι ας επιτρεπόταν με περιορισμους.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk
Ανώνυμοι Αεροβολικοί

Αποσυνδεδεμένος jack80

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #859 στις: 28 Ιανουαρίου, 2014, 19:24:40 μμ »
Να μου επιτρεψετε να ρωτησω γιατι γινεται αυτη η συζητηση με τα 18χρονα

Αποσυνδεδεμένος mikesf

  • Administrator
  • ******
  • Μηνύματα: 1476
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #860 στις: 28 Ιανουαρίου, 2014, 19:29:54 μμ »
Γιατί συνήθως σε αυτήν την ηλικία αποκτάς δικαιώματα που δεν μπορείς να διαχειριστείς. Ενδέχεται βέβαια οι γονείς του 18χρονου να τον έχουν γαλουχήσει σωστά αλλά θα αποτελεί η εξαίρεση...

Πόσες ανευθυνότητες κάναμε σε αυτές τις ηλικίες; Πολλές, και ορισμένες φορές συνειδητοποιούμε οτι απο τύχη μεγάλη είμαστε εδώ και συζητάμε...
Ανώνυμοι Αεροβολικοί

Αποσυνδεδεμένος Christos Ni

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 84
Απ:
« Απάντηση #861 στις: 28 Ιανουαρίου, 2014, 19:30:20 μμ »
Συμφωνώ άλλα στο λειοκανο θα ρίξεις την τουφέκια και στα 60 δεν σου κανει τίποτα. Στα 60 ενα βλήμα 40 grain...

Ας μην κινδυνολογουμε, και πρώτος εγώ, ας πούμε οτι ας επιτρεπόταν με περιορισμους.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Μιχαλη συγγνωμη, αλλα ξερεις ποσα grain ειναι τα μονοβολα και ποσες εκατονταδες μετρα ταξιδευουν ?

Αποσυνδεδεμένος mikesf

  • Administrator
  • ******
  • Μηνύματα: 1476
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #862 στις: 28 Ιανουαρίου, 2014, 19:32:47 μμ »
Σαφώς, έχω λειόκανο και γνωρίζω, λάθος μου βέβαια που δεν το διευκρίνησα γιατί αναφέρομαι σε κυνήγι επιβλαβών, κορακοειδή, τρωκτικά κλπ...
Ανώνυμοι Αεροβολικοί

Αποσυνδεδεμένος jack80

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #863 στις: 28 Ιανουαρίου, 2014, 19:37:33 μμ »
Ομως απο τη μερια μας ισως πρεπει να προτρεπουμε τους νεους σε κατι επικοδομιτικο και ευχαριστο και οχι στο facebook, στον κιαμο και τον παντελιδη.Τοτε ισως οπως προαναφερθηκε θα ειμαστε αξιοι της μοιρας μας.

Αποσυνδεδεμένος vagelis61

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 133
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #864 στις: 28 Ιανουαρίου, 2014, 19:51:25 μμ »
Δεν νομίζω να είναι τόσο τραγικά επικίνδυνα τα πράγματα. Τα ατυχήματα που ακούγονται κάθε χρόνο αφορούν τους κυνηγούς αγριόχοιρου που από ασυνειδησία και πλεονεξία σκοτώνονται κάθε χρόνο αρκετοί από αυτούς. Σε άλλου είδους κυνήγια πολύ σπάνιο να ακούσεις ατύχημα. Τώρα εάν επιτρεπόταν το κυνήγι έστω των επιβλαβών εννοείται ότι ο κάθε ενδιαφερόμενος θα κατέχει άδεια  κυνηγίου η οποία θα χορηγείται κατόπιν σχετικών εξετάσεων περί οπλοχρησίας. Και στο φινάλε γιατί να επιτρέπεται αλλού και να απαγορεύεται εδώ σε εμάς, τί είμαστε εμείς τίποτα "μπαμπουίνοι" διαννοητικά υποδεέστεροι από τους υπόλοιπους εταίρους μας ;

Αποσυνδεδεμένος jack80

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #865 στις: 28 Ιανουαρίου, 2014, 19:54:23 μμ »
Πολυ σωστα και κατι που δεν αναφερθηκε μπορει αραγε να παρει αδεια κυνηγιου ανηλικος
 

Αποσυνδεδεμένος accuracy lover

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 3021
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #866 στις: 28 Ιανουαρίου, 2014, 19:58:35 μμ »
            
         Φίλε mikesf όπως σωστά επισήμανε ο φίλος kallio η τωρινή πραγματικότητα (χωρίς να επιτρέπεται το κυνήγι με αεροβόλο) είναι αρκούντως  χειρότερη και πλέον επικίνδυνη. Πρίν ένα μήνα σχεδόν είχαμε το τραγικό συμβάν στην περιοχή της Φθιώτιδας με τον 30χρονο που πυροβολήθηκε "στο άσχετο" από κανονικά άσχετους οπλοφόρους που ατιμάζουν το όνομα των κυνηγών - ο άνθρωπος πήγε σαν το σκυλί στ' αμπέλι χωρίς να φταίει σε τίποτα - απλά βρέθηκε στο λάθος μέρος την λάθος στιγμή περιτριγυρισμένος από λάθος ανθρώπους - διαβάστε:

                http://www.e-artemis.gr/450900/news/last-news/thrinos-gia-ton-30chrono-lefteri/

          Ο δράστης μάλιστα ήταν 41 χρονών - ούτε ανήλικος ούτε νεαρός ενήλικας των 18-19 ετών - κι αυτό λέει πολλά για την παντελή έλλειψη παιδείας. Μετά την γνωστοποίηση του συμβάντος μου κόπηκε κάθε όρεξη να βγώ για κυνήγι πουλιών όπως συνήθιζα παλιότερα.

             Κι εδώ άλλος ένας πολίτης τοπικής κοινωνίας της επαρχίας "πήγε αδιάβαστος" από τους συναδέλφους του στο κυνήγι - ενήλικες όλοι τους και δήθεν έμπειροι στο είδος κυνηγιού που έκαναν.

                http://www.e-artemis.gr/440828/news/last-news/tragodia-sto-kinigi-pente-opla-pirovolousan-sinechos/

            Όσο συνεχίζεται η διάλυση, η ισοπέδωση θεσμών και καταστάσεων και ο ευτελισμός των βασικών αξιών της ζωής μας θα βιώνουμε τα ίδια και ακόμα χειρότερα.

 
Δεν νομίζω να είναι τόσο τραγικά επικίνδυνα τα πράγματα. Τα ατυχήματα που ακούγονται κάθε χρόνο αφορούν τους κυνηγούς αγριόχοιρου που από ασυνειδησία και πλεονεξία σκοτώνονται κάθε χρόνο αρκετοί από αυτούς. Σε άλλου είδους κυνήγια πολύ σπάνιο να ακούσεις ατύχημα. Τώρα εάν επιτρεπόταν το κυνήγι έστω των επιβλαβών εννοείται ότι ο κάθε ενδιαφερόμενος θα κατέχει άδεια  κυνηγίου η οποία θα χορηγείται κατόπιν σχετικών εξετάσεων περί οπλοχρησίας. Και στο φινάλε γιατί να επιτρέπεται αλλού και να απαγορεύεται εδώ σε εμάς, τί είμαστε εμείς τίποτα "μπαμπουίνοι" διαννοητικά υποδεέστεροι από τους υπόλοιπους εταίρους μας ;

          Ακριβώς όπως το διατύπωσες - έτσι μας θεωρούν και μας αντιμετωπίζουν οι "εταίροι".  Μάλιστα όχι μπαμπουΐνοι που χρήζουν προστασίας από την εξαφάνιση αλλά "επιβλαβείς", άχρηστοι  "μπαμπουΐνοι" που πρέπει να λείψουν από προσώπου γής.

         Τα περί αλλαγής νομοθεσίας πρός το λογικότερο ή το ευνοϊκότερο για τους πολίτες είναι ανέκδοτο - όπως έχει δείξει η παγκόσμια Ιστορία δεν συνηθίζεται οι ιθαγενείς μιάς αποικίας να δικαιούνται να έχουν όπλα.


Αποσυνδεδεμένος iraklis2010

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1459
Απ:
« Απάντηση #867 στις: 28 Ιανουαρίου, 2014, 20:01:01 μμ »
Φίλε AL δεν μπορω να συμφώνησω περισσότερο, δεν μπορώ να παραβλεψω το γεγονός οτι σε μια πιθανή περίπτωση που θα επιτραπεί το κυνήγι δεν θα ήθελα να είμαι σε κυνηγοτοπο και να περιτριγυριζομαι απο 18χρονα με fx boss και air ranger.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk
Μηχαλη ξερεις ποσα πραγματα ''επικηνδυνα'' ακομα επιτρεπονται σε 18αχρονα?εξαλου εχουμε ακουσει τραγικα περιστατικα με μεγαλυτερες ηλικιες ανθρωπων που εχουν συμβει.
ΑΕΤΣ ΕΠΛΑΣΤΑ ΑΣΟΝ ΘΕΟ
ΑΕΤΣ ΣΗ ΓΗΝ ΕΒΡΕΘΑ
ΚΑΜΙΑΝ ΚΙ ΠΟΥΣΜΑΝΕΨΑ
ΠΟΝΤΙΟΣ ΝΤΕ ΓΕΝΝΕΘΑ

HW  90  5,5 LAZAGLIDE BY DRAGON WALNUT BY HERCULES
DIANA 48 4,5 HANDMADE STOK IROCO BY HERCULES
SLAVIA 630 4,5  WALNUT BY HERCULES.....LAZAGLIDE AND VENOM  BY DRAGON

Αποσυνδεδεμένος luger42

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2317
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #868 στις: 28 Ιανουαρίου, 2014, 20:01:31 μμ »
Να μου επιτρεψετε να ρωτησω γιατι γινεται αυτη η συζητηση με τα 18χρονα


γιατι ενα 18χρονο μπορει να αγορασει ανευ αδειας οποιο Α/Β θελει
si vis pacem, para bellum

Αποσυνδεδεμένος luger42

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2317
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #869 στις: 28 Ιανουαρίου, 2014, 20:08:09 μμ »
αυτο που το κανει επικινδυνο ειναι η ελειψη θορυβου πιστευω .... 
οπως μου εχει συμβει, εκει που καθεσαι μπορει να αρχισει να βρεχει σκαγια
η τουφεκια εχει ακουστει ομως .... λαβαινεις τα μετρα σου ...

si vis pacem, para bellum