Αποστολέας Θέμα: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;  (Αναγνώστηκε 423196 φορές)

Αποσυνδεδεμένος 2MK

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #135 στις: 03 Απριλίου, 2009, 14:28:21 μμ »
(συνεχεια…)
Και καλα οι της πόλης και οι οσοι το κοντινοτερο που ξερουν απο βουνο και φυση ειναι το παρκο του τετραγωνου της πολης που ζουν....Οι κυνηγοί ?????
Αλλοι απο εκει ..... Στο πιο απροσιτο μερος,εχω δει κυπελα απο καφε,αλουμινοχαρτα,κ@λόχαρτα,κ.τ.λ
Οπως επισης και το αλλο,απαραδεκτο φαινομενο...... Ρε μ@λ@κα κυνηγέ που λες οτι αγαπας τη φυση και το παιζεις οικολόγος....
δεν βαρας με πολυβολο ,με καραμπινα ή δικανο βαράς ...μαζεψε ρε καραγκιόζη τις χαρτούσες απο το εδαφος.....
Ποσοι δεν εχετε δει πυραμιδες απο χαρτουσες σε περασματα -κυνηγοτόπια ????  Τοσο δυσκολο ειναι ...

Για να μην σας κουραζω,θελω να καταληξω στο οτι βλεπουμε οτι η πλειοψηφία δεν σεβεται τιποτα.....ειναι καλοπερασακηδες και βρωμιάρηδες.....Ποσο πιθανο ειναι να σεβαστουν τα ζωντανά ?
Ολα τα παραπανω ,πρεπει να διορθωθουν παιδια αλλιως περα απο κυνηγους και εκδρομεις,θα βγουν και οι αεροβολιστες-κυνηγοι της πλακας στα βουνα και θα χειροτερεψει το πραγμα...τοσο από τραυματισμενα ζωα οσο και από σκουπιδια.
Καλο ειναι να επιτραπει το αεροβολο αλλα οχι σε βαρος της ηδη βεβαρημενης χλωριδας και πανιδας.Μη βλεπουμε εκτος απο χαμενα νεκρα πουλια και ζωα,και τυφλα,κουτσα και ανικανα να επιβιωσουν......Ενταξει δεν μολυνει το περιβαλλον με τα απειρα σκάγια,οκ αλλα με τα υπολοιπα που αναφερω τι γινεται ????
Ειμαι και κυνηγός και ψαράς.Και μαζευω και τα σκουπιδια μου και τις χαρτούσες μου οταν παω κυνηγι και ψαρεμα.Και σκοτωνω για να φαω κυνηγι.Και το σεβομαι αυτό που σκοτωνω,γιαυτο και σκοτωνω οσα χρειαζομαι.Δεν σκοτωνω για πλακα.
Και χτυπω οσα θα παρω σιγουρα και οχι οτι ναναι οπου ναναι....Εχω σιχαθεί να βλεπω ηλίθια κορμιά κυνηγους που βαρανε σαν αντιαεροπορικα τα πουλια και ζωα και αν δουν ότι είναι δυσκολη η περισυλλογη,δεν μπαινουν στον κοπο….Αστο λεει ,δεν βαριεσαι,μη χασουμε αυτά που ερχονται….
Κρεας και ψαρι τρωω απο οτι πιανω κατα 70%.Ψαρι πολύ συχνά.Τα υπολοιπα αναγκαστικα απο τα ετοιμα του πολιτισμου μας....Κυριως χορταρικα και ζυμαρικα χτυπαω  :)
Οσοι θεωρουν το κυνηγι σπορ ,κατα μενα εχουν καποια διανοητικη καθυστερηση.Ειναι δυνατον να αποκαλεις σπορ το να σκοτωνεις????
Θα παω το κυνηγι μου μια το πολυ 2 φορες την εβδομαδα(οταν επιτρεπεται) ,θα χτυπησω π.χ καμμια 10αρια τσιχλοκοτσυφα,κανα λαγό και μπεκατσα πιο σπάνια ,θα κατσω να αναψω φωτιά,θα τα καθαρισω ,θα τα ψησω και θα τα φαω.Το ιδιο και με τα ψαρια.Θα κρατησω κανα 3-4 κομματια για το σπιτι που θα μαγειρευτουν την ιδια μερα η την επομενη.Δεν γεμιζω καταψυκτες.Ετσι το βλεπω το κυνηγι,ψαρεμα εγω,και το απολαμβάνω.Οπως πιστευω οτι πρεπει να ειναι.
Μακαρι να κυνηγουσαν οι πιο πολλι με αεροβολο…..πιο λιγες επιτυχίες,πιο δυσκολες,δεν θα γινοταν η εξολόθρευση που γινεται σημερα…
Σου λεει ο άλλος είναι κυνηγός…….εχει μισο μετρο κοιλιά,είναι 30 κιλα υπερβαρος ,και εμφανιζεται με καμμια 50αρια τσιχλοκοτσυφα που βαρεσε στο καρτέρι (νομιμα η μη) ,κανα λαγό που εβγαλε με το τζιπ το βραδυ (γιατι ουτε παγιδα δεν είναι ικανος να βαλει,δεν ξερει ουτε το ιχνος του λαγου για να βρει το δρομολογιο του…) ,ε
Το κυνήγι ,το παληκαρίσιο και αυθεντικο θελει να χεις και κότσια ….
Αυτα απο μενα.Συγνωμη για το μακροσκελες μηνυμα,προσπαθησα να πω οσα μου βγηκαν σχετικα με το θεμα και σε σχεση με οσα ηδη αναφερθηκαν.Εξαλλου ειμαι νεος στο φορουμ,δικαιουμαι καποια φάουλ..... :)

Αποσυνδεδεμένος Eliminator

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3377
  • Προσοχή! Η ζωή σκοτώνει τα όνειρα!
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #136 στις: 03 Απριλίου, 2009, 14:56:06 μμ »
Πού είσουνα κρυμένος τόσο καιρό? Εύγε!

Αποσυνδεδεμένος sniperman

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1665
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #137 στις: 03 Απριλίου, 2009, 15:53:16 μμ »
Μια ενσταση μονον!!
<< Οσοι θεωρουν το κυνηγι σπορ ,κατα μενα εχουν καποια διανοητικη καθυστερηση.Ειναι δυνατον να αποκαλεις σπορ το να σκοτωνεις?>>

Δεν πιστευω οτι σκοτώνεις απο ανάγκη :D :D :D :D
Τοσοι και τοσοι φυτοφαγοι πλέον δεν παθαινουν και τιποτα ;)
Μια χαρα μπορεις να αναπληρωσεις την πρωτεινη και απο αλλου.

Οσο και να μην θελουμε να το παραδεχτουμε.... το κυνηγι ειναι ΕΝΣΤΙΚΤΟ!!!



 Κατα τα αλλα μια χαρα τα λες!!!! και εγω στις ιδιες σκέψεις ειμαι.
Παναγιωτης

Όπου και να σαι σκάψε βαθιά! Κατω ειναι η πηγη!

Ασε τους "μαυρους" ανθρώπους να λενε πως κατω ειναι μονο η κολαση!

Αποσυνδεδεμένος 2MK

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #138 στις: 03 Απριλίου, 2009, 16:19:32 μμ »
Δεν ειπα οτι κυνηγω απο αναγκη.Μου αρεσει το κυνηγι με τον τροπο που το κανω.Θα μπορουσα και να αγοράσω κρεας και να φαω ,το κανω αλλωστε,δυσκολο στην εποχη μας να το αποφυγεις.Αλλα επειδη προσπαθω το κρεας να ειναι το μικροτερο ποσοστό του φαγητου που καταναλωνω (οικογενειακα) ,το προτιμω να ειναι περισοτερο απο απο κυνηγι και οχι τα ασπρα -πανινα κρεατα των σουπερμαρκετ.
Εχει παει κανεις σας ποτε σε πτηνοτροφική ή κτηνοτροφική μοναδα ?  Μπορει καποοι να εχουν παει .... Να δειτε τι τρωνε τα ζωντανα.....Δεν μιλαω για τα ελευθερας βοσκής.Αλλα και τι να κανουν οι μοναδες....τοσο πολυ ζητηση,αγκαζει σε μαζικη παραγωγή,σε περιορισμο κοστολογίων για να ειναι και φτηνο...ας μην επεκταθω.

Μου αρεσει το κυνηγι αλλα οπως ειπα κυνηγω (και ψαρευω) οχι για να εξασφαλισω το κρεας της οικογενειας.......Για τη διαδικασία αλλα και για το καθαρό κρέας.
Ουτε ειναι κατι που εχω παντα την ευχερεια χρόνου για να το κανω.Επειδη ομως ζω σε επαρχία,εχω περισσοτερη ευχέρεια απο αλλους που ζουν στην Αθηνα π.χ
Σε οτι αφορα το ενστικτο που λες,θα ειμαι ειλικρινής.
Απο τη στιγμή που δεν συζηταμε για κυνηγι για λογους επιβιωσης,τοτε δεν μπορω να πω οτι το κανω αποκλειστικα για ικανοποίηση του κυνηγετικού ενστίκτου η ετσι νομιζω τουλαχιστον  :). Σε εμενα τουλαχιστον,ισχυουν δυο πραγματα.Νιωθω και καλα ,που χτυπαω κατι το οποίο θεωρω οτι το "παιζω" οσο το δυνατόν πιο στα ίσα γινεται,που θα φαω ενα κομματι καθαρό κρέας το οποιο κουραστηκα για να αποκτήσω,αλλα και στεναχωριέμαι που σκοτωσα κατι το οποίο δεν ειχα αναγκη επιβίωσης για να το σκοτώσω.
Γιαυτο και δυσκολευω την διαδικασία ,ωστε και να μην μου ειναι ευκολο,και να του δωσω μεγαλη ευκαιρια να γλυτωσει .Απο εκει και περα,ακριβως επειδη νιωθω και λιγο ασχημα,ποτε δεν θα κανω στίβα θηραματων στον καταψυκτη μου.Θεωρω οτι δεν τους αξίζει.Θα το καταναλώσω σχετικά αμεσα.
Και επειδη θεωρω οτι παιρνω απο τη φυση με το κυνηγι,ετσι θεωρω οτι πρεπει να της δωσω κιόλας ισως και για να εχω ησυχη τη συνειδησή μου (επειδη ακριβως δεν το κανω για να επιβιωσω) ,ειτε αυτο λεγεται μαζεμα της χαρτούσας,μαζεμα σκουπιδιών -πολλες φορες και οχι δικων μου- ,επιλογή θηραμάτων μονο στα απαραίτητα και στα σιγουρα,και σεβασμός στη φυση.
Και ας με λεει τρελο ο κολλητός μου που παμε κυνηγι η ψαρεμα ,οπου συχνα απορει και με ρωτάει γιατι δεν βαρεσα το ταδε ή γιατι αφησα την τσιπούρα παλάμης να γυρίσει στη θάλασσα.
 
 
Ετσι τα βλεπω τα πραγματα.   

Αποσυνδεδεμένος koukos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 366
    • www.aigunshop.gr
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #139 στις: 03 Απριλίου, 2009, 16:30:32 μμ »
Λίθοι , πλίνθοι , κέραμοι , ατάκτως εριμμένοι...
Μόνον οι σοφοί μαθαίνουν από αυτά που παθαίνουν.
...πολλά όπλα.

Αποσυνδεδεμένος giorgos200sx

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1886
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #140 στις: 03 Απριλίου, 2009, 19:48:48 μμ »
2ΜΚ μαζι σου....

Αποσυνδεδεμένος dimikar

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 405
  • Πλεον... εμπαργκο στους αισχροκερδεις
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #141 στις: 03 Απριλίου, 2009, 21:46:55 μμ »
+1

Αποσυνδεδεμένος redpuntohgt

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 438
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #142 στις: 06 Ιουλίου, 2009, 09:23:40 πμ »
+1

Αποσυνδεδεμένος adas

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 414
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #143 στις: 06 Ιουλίου, 2009, 09:54:12 πμ »
NAI STO KINIGI ME AEROBOLA.TO KERDOS GIA TA KATASTHMATA EINE STA AEROBOLA POLY PERISOTERO APO OTI NOMIZOYN.AN HTAN OLA KALA KAI NOMIMA DEN THA TOYS ENDIEFERE KAI PARA POLY TO LEIOKANO EPIXHRISIAKA NOMIZW.APLA TA AKSESOUAR KA OI BELTIWSEIS STA AEROBOLA DEN TELEIWNOYN POTE.PROSIPIKH EMPEIRIA SAN ERGAZOMENOS SE  KATASTHMA KINIGETIKWN EIDWN GIA ARKETA XRONIA EDW(AGGLIA).TO 90% ISWS KAI PERISSOTERO TWN POLHSEW EINE AEROBOLA KAI AKSESOYAR GIA AEROBOLISTES KAI TO YPOLOIPO % LEIOKANA KAI RABDWTA.

Αποσυνδεδεμένος giannis36

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 417
    • ΑΓΙΟΣ ΜΥΡΩΝΑΣ
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #144 στις: 06 Ιουλίου, 2009, 13:58:14 μμ »
+1= αμαν και ποτεεεεεεεεεεεεεεεεε ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
bam 50 0.22 bam40 0.22
παγωμένο αίμα χαλάρωση βολή επιτυχια   www.razorsteam.bravehost.com
http://www.esoaapcrete.bravehost.com/

Αποσυνδεδεμένος mnikolai

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 202
    • http://users.otenet.gr/~oskqpu
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #145 στις: 07 Ιουλίου, 2009, 10:57:07 πμ »
Προς το παρών όμως αγαπητοί φίλοι θα το συζητάμε μεταξύ μας χωρις πρακτικά να μπορεί να γίνει τίποτα ... γιατί απλα κανείς απο αυτούς που έπρεπε δεν το πάει λίγο παρακάτω το θέμα.

Πέρα απο τους εμπόρους το θέμα αυτό πρέπει να ανέβει σε προτεραιότητα στην ΚΣΕ και να ζητήται συνεχώς απο το τμήμα θήρας του υπουργείου.
Φιλικά,<br />Μάκης Νικολαιδης

Αποσυνδεδεμένος Shotgun

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 163
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #146 στις: 05 Αυγούστου, 2009, 12:43:08 μμ »
Adas το έχεις πιάσει σωστά το θέμα. Αν το αεροβόλο επιτρεπόταν στην Ελλάδα με το ίδιο καθεστώς που υπάρχει στην Αγγλία- τόσο για σκοπευτική όσο και για κυνηγετική χρήση, οι πωλήσεις θα ήταν άπειρα περισσότερες.

Ομως οι έμποροι κυνηγετικών ειδών δεν κατανοούν ότι κάποτε πρέπει να διεκδικούν μερικά πράγματα πιο δυναμικά και μεθοδικά από ότι κάνουν τώρα. Επίσης η αστυνομία μας πρέπει να μπει στο θέμα και να κατανοήσει ότι το αεροβόλο είναι μεν όπλο, αλλά λόγω χαμηλής ενέργειας είναι ένα όπλο που επιτρέπει στον οπλόφιλο να ξεδώσει χωρίς τον κίνδυνο του πυροβόλου.

Ομως είμαστε σε μια φάση "αυστηρότητος" όπου η ασυνομία σπαταλά χρόνο και ενέργεια στον έλεγχο αεροβόλων όταν το Καλάσνικοφ έχει ΄γινει το όπλο επιλογής των κακοποιών. Φαίνεται όλο και περισσότερο ότι το αεροβόλο αποτελεί ένα καλό άλλοθι για δήθεν περιορισμό των όπλων.

Μέχρι να αλλάξουν αυτά δεν βλέπω φως στο τούνελ.


Αποσυνδεδεμένος Einhorn

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 2167
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #147 στις: 05 Αυγούστου, 2009, 15:08:28 μμ »
Eγώ δεν είμαι κυνηγός αλλά αναρωτιέμαι κάτι απλό...
Η Ελλάδα έχω ακούσει πως έχει περίπου 200.000 κυνηγούς.
Στις τελευταίες Ευρωεκλογές το κόμμα των κυνηγών νομίζω πως δε ξεπέρεασε τις 75.000 ψήφους ενώ φυσιολογικά οι ψήφοι έπρεπε να είναι τουλάχιστον 400.000 ψήφοι (υπολογίζω ένα μέσο όρο συμπεριλαμβάνοντας συζύγους και παιδιά).
Εκεί που όλοι ψάχνουν μια εναλλακτική ψήφο διαμρτυρίας οι Κυνηγοί δεν ψηφίζουν τον εαυτό τους, ενώ θα μπορούσαν με 400.000 ή έστω 200.000 ψήφους να πετύχουν πολλά!
Βγάλτε συμπεράσματα μόνοι σας...

Υ.Γ.: Το αστείο είναι πως το ΚΕΚ (Κόμμα Ελλήνων Κυνηγών) δηλώνει ευχαριστημένο αφού είχε μια αύξηση του 25% σε σχέση με τις προηγούμενες, σε σχέση όμως με τη πραγματική του δύναμη;;; Τους μάρανε η ΝΔ και το ΠΑΣΟΚ, το χέρι δεν μπορεί να απομακρυνθεί από τα "κολλήματα", μόνο στο καφενείο το στόμα είναι μεγάλο!
« Τελευταία τροποποίηση: 06 Αυγούστου, 2009, 00:51:42 πμ από Einhorn »

Αποσυνδεδεμένος giannis36

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 417
    • ΑΓΙΟΣ ΜΥΡΩΝΑΣ
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #148 στις: 05 Αυγούστου, 2009, 17:15:31 μμ »
Eγώ δεν είμαι κυνηγός αλλά αναρωτιέμαι κάτι απλό...
Η Ελλάδα έχω ακούσει πως έχει περίπου 200.000 κυνηγούς.
Στις τελευταίες Ευρωεκλογές το κόμμα των κυνηγών νομίζω πως δε ξεπέρεασε τις 75.000 ψήφους ενώ φυσιολογικά οι ψήφοι έπρεπε να είναι τουλάχιστον 400.000 ψήφοι (υπολογίζω ένα μέσω όρο συμπεριλαμβάνοντας συζύγους και παιδιά).
Εκεί που όλοι ψάχνουν μια εναλλακτική ψήφο διαμρτυρίας οι Κυνηγοί δεν ψηφίζουν τον εαυτό τους ενώ θα μπορούσαν με 400.000 ή έστω 200.000 ψήφους να πετύχουν πολλά!
Βγάλτε συμπεράσμτα...

Υ.Γ.: Το αστείο είναι πως το ΚΕΚ (Κόμμα Ελλήνων Κυνηγών) δηλώνει ευχαριστημένο αφού είχε μια αύξηση του 25% σε σχέση με τις προηγούμενες, σε σχέση όμως με τη πραγματική του δύναμη;;; Τους μάρανε η ΝΔ και το ΠΑΣΟΚ, το χέρι δεν μπορεί να απομακρυνθεί από τα "κολλήματα", μόνο στο καφενείο το στόμα είναι μεγάλο!

+1 ;D ;D ;D ;D ;D ;D πεστα χρυσοστομεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε ;D ;D ;D ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 06 Αυγούστου, 2009, 00:50:38 πμ από Einhorn »
bam 50 0.22 bam40 0.22
παγωμένο αίμα χαλάρωση βολή επιτυχια   www.razorsteam.bravehost.com
http://www.esoaapcrete.bravehost.com/

Αποσυνδεδεμένος snipAIR

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 372
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #149 στις: 05 Αυγούστου, 2009, 17:54:16 μμ »
ειναι πολλα τα λεφτα αρη