Αποστολέας Θέμα: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;  (Αναγνώστηκε 423569 φορές)

Αποσυνδεδεμένος magic

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 271
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #210 στις: 17 Φεβρουαρίου, 2010, 10:16:58 πμ »
Η πραγματική απαγόρευσή του στην Ελλαδα με αεροβόλο οφείλεται αποκλειστικά στην ανικανότητα ελέγχου από το κρατος. Αδικια για τους Ελληνες κατοικους.


+1
ΟΣΟ ΖΕΙΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙΣ

Αποσυνδεδεμένος snipAIR

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 372
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #211 στις: 17 Φεβρουαρίου, 2010, 19:55:51 μμ »
Φιλτατε xenofon μη συγχεεις τα πραγματα.αλλο τα θηρευσιμα επιβλαβη που καθοριζονται απο τη ρυθμιστικη και αλλο τι θεωρει ο καθενας μας λανθασμενα η οχι επιβλαβες ζωο.εμεις δε θελουμε να προκαλεσουμε κανεναν ουτε και να επεκτεινουμε τη λιστα των επιβλαβων περα απο το σημειο που οριζει ο νομος.
   καταλαβαινω οτι για καποιους ειναι ευκολο να προσπαθουν να αναμειξουν διαφορα λογικα σεναρια μαζι με αυτο που πραγματικα ισχυει ωστε να προκαλεσουν το κοινο αισθημα αλλα ακομη και ετσι υπαρχει νομοθεσια και κανενας δεν ειναι υπερανω αυτης.ουτε εμεις οι δολοφονοι που μας αρεσει να κυνηγαμε τα καημενα τα ζωακια αλλα ουτε και η αλλη πλευρα των δηθεν ζωοφιλων που ισως τελικα να κτιζουν μεγαλυτερη εκατομβη νεκρων ζωων λογω πχ των διατροφικων τους συνηθειων.
 


Αποσυνδεδεμένος DotUser

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 593
  • Ένας απλός αεροβολιστής ...
    • FirstAidShop
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #212 στις: 17 Φεβρουαρίου, 2010, 21:49:11 μμ »
Επειδή φαντάζομαι ότι ανήκω στη μειοψηφία θα αναγκαστώ να συμφωνήσω μαζί σας κ να προτείνω να προσθέσουμε επίσης τους ανάπηρους,  τους άνεργους, τους φορείς του AIDS κ.λπ. στα "επιβλαβή"...

Δεν καταλαβαίνω την σχέση μεταξύ των αδεσποτων σκύλων και των αναπήρων, ανεργων φορέων AIDS κλπ.
Δεν βρήκα επίσης που και απο ποιον αναφερθηκε η θανάτωση ως θηραματος των επιβλαβων αδέσποτων σκυλιών? Που αναφερθηκε γενικως ότι οτιδήποτε χαρακτηρίζεται επιβλαβές θα πρεπει να επιτρεπεται η θανατωσή του μέσω του κυνηγίου?
Αντίθετα ανεφερθηκαν αλλου είδους τρόποι ιδιαίτερα πολιτισμένοι και σαφως περισσότερο πολιτισμένοι από την τωρινή απραξία που συντελεί στην αυξηση της ντροπής των αδεσποτων. Ευτυχως οι τρόποι αυτοι δεν χρειάζεται να ανακαλυφθούν εκ νέου καθώς όλες οι πολιτισμενες χώρες εχουν διαφορα επιτυχημένα προγραμματα περίθαλψης κλπ.
Πολλά από αυτα τα προγραμματα αφορούν περίθαλψη και επαναφορά των σκυλων σε οικογένειες. Αναφερομαι σε προγραμματα πολυ ποιο ανθρωπινα και πολιτισμενα απο αυτα που στην χωρα μας εφαρμόζονται στην περίθαλψη αναπηρων, ανέργων, φορέων AIDS κλπ
Όταν η αδικία γίνεται νόμος, η αντίσταση γίνεται καθήκον.

Αποσυνδεδεμένος xenofon

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 723
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #213 στις: 17 Φεβρουαρίου, 2010, 23:01:11 μμ »
Ζητώ συγνώμη που διατάραξα τις γεμάτες αίμα κ θάνατο φαντασιώσεις σας. Μου υπόσχομαι να μην ξαναδιαβάσω αυτό το θέμα επειδή κάποιους μπορεί να μην τους φτάνει (...) για να καταλάβουν τι λέει ο συνομιλητής τους αλλά τους περισσεύει για να θιχτούν απ' τα λεγόμενά του... Απο σεβασμό προς το φόρουμ αλλά περισσότερο προς τον εαυτό μου προτιμώ να μη συνεχίσω αυτή τη συζήτηση.
Μακάριοι οι πτωχοι τω πνεύματι...

Αποσυνδεδεμένος Eliminator

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3377
  • Προσοχή! Η ζωή σκοτώνει τα όνειρα!
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #214 στις: 18 Φεβρουαρίου, 2010, 08:28:36 πμ »
Εγώ γεννήθηκα με όραση στερεοσκοπική και εγκέφαλο που εξελιχθηκε από τη βρώση κρέατος χορτοφάγων. Επισης τα δάχτυλά μου είναι πολύ μικρά για να κρύψουν το σώμα μου. Προτιμώ να διαλέγω το κρέας μου ζεστό ενώ στέκομαι παγωμένος πίσω από ένα θάμνο, παρά παγωμένο χαζεύοντας ζεστός πίσω από ένα γυαλί. Τέλος δεν είμαι ούτε άνεργος, ούτε ανάπηρος, ούτε έχω AIDS. Ούτε έχω ταρατσόσκυλο που κοπρίζει τα πεζοδρόμοια κάθε μέρα. Αυτό είμαι. Αν ενοχλεί κάποιους καλά να πάθουν. Εγώ μου υπόσχομαι να ξαναδιαβάζω αυτό το θέμα. Και από όσο έχω μάθει οι άντρες τιμούν τις υποσχέσεις τους. Όσο και αν λυπεί ή ξαφνιάζει κάποιους υπάρχουν και ευτυχισμένοι που δεν είναι "πτωχοί τω πνεύματι". Τους μιλάω εκ πείρας.

Αποσυνδεδεμένος Χρήστος

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1702
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #215 στις: 18 Φεβρουαρίου, 2010, 09:31:10 πμ »
Στό περιαστικό άλσος τής πόλης μου κινούταν αγέλη ζαρκαδιών πού άν δέν δεχόταν συνεχώς επιθέσεις κ καθημερινό κυνήγι από αγέλη αδέσποτων να ήταν πολύ μεγαλύτερο σέ αριθμό κ να ερχόταν ακόμη περισσότερο κοντά στίς κατοικίες με αποτέλεσμα να ήταν ακόμη πιό εύκολη η θέασή τους από περιπατητές , ποδηλάτες ,enduraδες κ κατοίκους τών παραπάνω χωριών. Φυσιολάτρες το ξεχνάμε μιά κ πολεμάν τούς κακούς κυνηγούς  :D


 Τί λύση να δίνατε εσείς σέ μιά τέτοια υπαρκτή κατάσταση ?
You are talking too much but you are not saying anything !
Τώρα που το κάνατε σαν τα μούτρα σας κοιταχτείτε μεταξύ σας !

Αποσυνδεδεμένος Eliminator

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3377
  • Προσοχή! Η ζωή σκοτώνει τα όνειρα!
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #216 στις: 18 Φεβρουαρίου, 2010, 09:48:11 πμ »
Να σκοτώσουμε τα ζαρκάδια για να μη στιγματίσουμε τα αδέσποτα ως επιβλαβή; ;D

Αποσυνδεδεμένος DotUser

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 593
  • Ένας απλός αεροβολιστής ...
    • FirstAidShop
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #217 στις: 18 Φεβρουαρίου, 2010, 15:52:28 μμ »
Να σκοτώσουμε τα ζαρκάδια για να μη στιγματίσουμε τα αδέσποτα ως επιβλαβή; ;D

Σε ενα πολιτισμένο Κρατος αυτό θα ήταν μια ΑΡΙΣΤΗ ΙΔΕΑ!!! Εδω οι γενικές απαγορευσεις με σκοπό την "ησυχία" των κρατικών δεν θα το επιτρεψουν ακόμη και με τους μεγαλυτερους περιορισμούς.
Σε ζωνες εντός βουνού όπου απαγορευεται το κυνήγι αλλά ΠΑΡΑΔΟΞΩΣ επιτρεπονται τα μαντριά ή μαλλον κανείς δεν υλοποιεί αποφασεις μεταφοράς τους, τα ζαρκάδια δεν αυξάνονται καθως καθημερινά δεχονται ανελεητο κυνηγητό από τα σκυλιά ενώ σε περιόδους αναπαραγωγής πολλά μικρα ζαρκαδακια πέφτουν θυματα αυτών. Στην Ελλάδα ο μοναδικός Α-Φυσικος εχθρός των ζαρκαδιών είναι τα αδέσποτα σκυλιά.
Τέλος σαν λάτρης των σκύλων εχω από τα 18 μου εως σήμερα (23 ετη) τουλάχιστον 2 σκυλια να φροντίζω ταυτόχρονα. Δεν θα μπορουσα να φανταστώ κανένα από αυτα ως αδέσποτο. Ουτε θα επιθυμούσα καποιο από αυτα να αρρωστήσει από λεισμανίαση που θερίζει τα αδεσποτα και είναι ακρως μεταδοτική.
Όταν η αδικία γίνεται νόμος, η αντίσταση γίνεται καθήκον.

Αποσυνδεδεμένος Χρήστος

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1702
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #218 στις: 18 Φεβρουαρίου, 2010, 17:42:06 μμ »
Eίναι σεβαστή η άποψή σας γιά τήν θανάτωση τών ζαρκαδιών μά ενδεχόμενα η αγέλη κατόπιν νά στραφεί στό κυνήγι των λαγών τής περιοχής οπότε πέρα από το ότι εξαφανίζουμε ένα είδος απειλούμε ακόμη ένα από το ζωικό βασίλειο . Μιλάμε γιά αγέλη οπότε μπορεί να γίνει άκρως αποτελεσματική στό κυνήγι του.
You are talking too much but you are not saying anything !
Τώρα που το κάνατε σαν τα μούτρα σας κοιταχτείτε μεταξύ σας !

Αποσυνδεδεμένος tsagampilis

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 190
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #219 στις: 18 Φεβρουαρίου, 2010, 18:50:55 μμ »
 Η οικογένεια μου κυνηγάει εδώ και 100 χρόνια ο παπους μου ο πατέρας μου   τα ξαδερφια μου όλοι μου οι συγγενείς μου άπαντες-Το αεροβολο σε σχέση με καραμπίνα αυτόματη, δικάνο είναι ένα τίποτα βλέπω τα ξαδερφια μου απο τα 18 τους κυνηγάνε όλους τους μήνες τους νομίμους και μη. Αυτο με το αεροβολο που γίνεται στην ελλάδα είναι δικτατορία σκέτη αν θα χτυπήσω ένα επιβλαβη που έχω μάθει ότι είναι θα είναι κακο, η όλη μου η οικογένεια  που εδω και 100 χρόνια έχει πάρει από θύραματα νομιμα η μη 100000 και λίγα λέω θύραματα και καταρχήν με το αεροβολο αν είναι να κυνηγάς τι θα κάνεις πια θα έχεις την επιλογή της διασπορας στον αερα και της αυτόματης ρήξης ζουμε σε μια δημοκρατία στο συμφέρον αυτών που θέλουν να έχουν άλλοθι στο συμφέρον της λέξης δημοκρατίας
Δεν πρεπει να εμπιστευεσαι αυτον που ποτε δεν κανει λαθος και που ποτε δεν αποτυχαινει σ αυτο που κανει. Και αυτο επειδη ειτε ειναι ψευτης ειτε ασχολειται μονο με τα σιγουρα, τα δοκιμασμενα και τα ασημαντα. Peter Drucker 1909-2005 ,αυστριακος γκουρου του management:)

Αποσυνδεδεμένος snipAIR

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 372
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #220 στις: 19 Φεβρουαρίου, 2010, 20:43:52 μμ »
Ζητώ συγνώμη που διατάραξα τις γεμάτες αίμα κ θάνατο φαντασιώσεις σας. Μου υπόσχομαι να μην ξαναδιαβάσω αυτό το θέμα επειδή κάποιους μπορεί να μην τους φτάνει (...) για να καταλάβουν τι λέει ο συνομιλητής τους αλλά τους περισσεύει για να θιχτούν απ' τα λεγόμενά του... Απο σεβασμό προς το φόρουμ αλλά περισσότερο προς τον εαυτό μου προτιμώ να μη συνεχίσω αυτή τη συζήτηση.
Μακάριοι οι πτωχοι τω πνεύματι...


μακαριοι φιλε,μακαριοι..

Αποσυνδεδεμένος Shotgun

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 163
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #221 στις: 23 Φεβρουαρίου, 2010, 21:30:18 μμ »
Για το αν τα αδέσποτα σκυλιά και γάτες είναι επιβλαβή ή όχι παραπέμπω όσους παρεξηγήθηκανσ σε μελέτες του καθηγητή Μποϊτάνι, σε μελέτες του Υπουργείου Περιβάλλοντος της Αυστραλίας, στο περιοδικό Οιωνός της Ορνιθολογικής Εταιρείας της Ελλάδας και σε μελέτες του πανεπιστημίου της Οξφόρδης.

Η συναισθηματική αντίδραση βασισμένη στην γνώση που έχουμε από τα σκυλιά μας ως "πετς" δεν έχει καμία σχέση με σκυλιά που έχουν ξεφύγει από τον ανθρώπινο έλεγχο και ζουν και αναπαράγονται σην ύπαιθρο. Αν μη τι άλλο σκεφτείτε τον ανταγωνισμό για τροφή που παρουσιάζουν αυτά τα αδέσποτα, (αν και τελευταία χρησιμοποιείται ο όρος "εξαγριωμένα" από κάποιους όψιμους οικολόγους) προς τα άγρια κυνοειδή όπως ο λύκος και το τσακάλι που πράγματι είναι στολίδια της φύσης και χρήζουν προστασίας.

Οσο για τις αδέσποτες γάτες, στην Αγγλία υπολογίζεται ότι σκοτώνουν 100 εκατομμύρια πουλιά και σπάνια θηλαστικά όπως τους τυφλοπόντικες κάθε χρόνο. Αυτά για την επιστημονική άποψη του θέματος, κανείς δεν προτείνει κυνήγι αυτών των ζώων με αεροβόλο. Αλλωστε η δουλειά ελέγχουν δεν είναι θέμα μόνο κυνηγετικό.

Η βιοποικιλότητα δεν συμβαίνει από μόνη της, οι επιλογές μας επηρεάζουν τα είδη που υπάρχουν στη φύση.

Αποσυνδεδεμένος Shotgun

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 163
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #222 στις: 23 Φεβρουαρίου, 2010, 21:34:52 μμ »
Οσο για τα σχόλια περί καταστροφής της φύσης κλπ.

Ζούμε σε μια χώρα με την χαμηλότερη πυκνότητα πληθυσμού στην Ευρώπη, 77 κατοίκους ανά τετραγωνικό χιλιόμετρο, με τον χαμηλότερο δείκτη βιομηχανικής παραγωγής και μιλάμε για καταστροφή της φύσης! Που την βρήκατε την καταστροφή ρε παιδιά!

Η Ελλάδα πάσχει, αν πάσχει, από έλλειψη διαχείρισης του περιβάλλοντος, όχι από καταστροφή. Για αυτό και η Ελλάδα έχει την πιο πλούσια βιοποικιλότητα στην Ευρώπη τόσο από πανίδα όσο και από χλωρίδα. Μην αρχίζετε το μοιρολόι των οικολόγων! Φτάνει πια αυτή η μιζέρια και η ηττοπάθεια!

Αποσυνδεδεμένος snipAIR

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 372
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #223 στις: 23 Φεβρουαρίου, 2010, 23:55:38 μμ »
χωρια που εμεις παρ ολα αυτα δε θελουμε να κυνηγησουμε ουτε σκυλια ουτε γατια!!!

Αποσυνδεδεμένος sprigos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 160
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #224 στις: 24 Φεβρουαρίου, 2010, 03:11:28 πμ »
Για το αν τα αδέσποτα σκυλιά και γάτες είναι επιβλαβή ή όχι παραπέμπω όσους παρεξηγήθηκανσ σε μελέτες του καθηγητή Μποϊτάνι, σε μελέτες του Υπουργείου Περιβάλλοντος της Αυστραλίας, στο περιοδικό Οιωνός της Ορνιθολογικής Εταιρείας της Ελλάδας και σε μελέτες του πανεπιστημίου της Οξφόρδης.

Η συναισθηματική αντίδραση βασισμένη στην γνώση που έχουμε από τα σκυλιά μας ως "πετς" δεν έχει καμία σχέση με σκυλιά που έχουν ξεφύγει από τον ανθρώπινο έλεγχο και ζουν και αναπαράγονται σην ύπαιθρο. Αν μη τι άλλο σκεφτείτε τον ανταγωνισμό για τροφή που παρουσιάζουν αυτά τα αδέσποτα, (αν και τελευταία χρησιμοποιείται ο όρος "εξαγριωμένα" από κάποιους όψιμους οικολόγους) προς τα άγρια κυνοειδή όπως ο λύκος και το τσακάλι που πράγματι είναι στολίδια της φύσης και χρήζουν προστασίας.

Οσο για τις αδέσποτες γάτες, στην Αγγλία υπολογίζεται ότι σκοτώνουν 100 εκατομμύρια πουλιά και σπάνια θηλαστικά όπως τους τυφλοπόντικες κάθε χρόνο. Αυτά για την επιστημονική άποψη του θέματος, κανείς δεν προτείνει κυνήγι αυτών των ζώων με αεροβόλο. Αλλωστε η δουλειά ελέγχουν δεν είναι θέμα μόνο κυνηγετικό.

Η βιοποικιλότητα δεν συμβαίνει από μόνη της, οι επιλογές μας επηρεάζουν τα είδη που υπάρχουν στη φύση.

Καθως μενω στην Αγγλια και παρακολουθω τις εξελιξεις των επιβλαβων οχι μονο εδω αλλα και στην Αμερικη και Αυστραλια, θα ηθελα να επισημανω οτι:
 
α) εδω αδεσποτα σκυλια δεν εχει. Μολις βρεθει ενα που να περιφερεται, περισυλλεγεται απο τους καταλληλους φορεις και γινονται προσπαθειες να εντοπιστει ο κατοχος του (καθως περισσοτερες φορες ειναι σκυλια που χαθηκαν, ή βγηκαν βολτα και καποιος τα συμμαζεψε καθως τα θεωρησε χαμενα) και, εαν δεν βρεθει, 9 φορες στις 10 πανε για υιοθεσια σε ειδικα ασυλα (εκτος και αν τα περισυλλεξει ο γελοιος αυτος συνδεσμος με το ψευτοφιλοζωο προσωπειο η Royal Society for the Protection and Care of Animals -RSPCA- οι οποιοι τα θανατωνουν μετα απο μια εβδομαδα αν ειναι αζητητα). Γιαυτο το λογο οι περισσοτεροι ιδιοκτητες σκυλων εχουν τα σκυλια τους τσιπαρισμενα.

β) ο νομος καθοριζει οτι εαν βρεθει σκυλος που να καταδιωκει ζωα δικαιουται ο κτηνοτροφος να τον θανατωσει/πυροβολησει χωρις καμια κυρωση απο τον ιδιοκτητη του σκυλου, αλλα, αντιθετως, εχει το δικαιωμα να μυνησει τον ιδιοκτητη του σκυλου για αποζημιωση. Με αλλα λογια, αν βρεθει ο σκυλος να καταδιωκει προβατα στο βουνο, ο βοσκος ειναι κατοχυρωμενος να τον πυροβολησει και ας ειναι ο ιδιοκτητης του σκυλου πεντε μετρα διπλα. Ετσι, οποιαδηποτε 'εξαγριωμενα' σκυλια κυκλοφορουν δεν εχουν την δυνατοτητα να αναπαραχθουν.

γ) ο νομος επισης καθοριζει οτι η γατα μπορει να πυροβοληθει εαν βρεθει χωρις λουρι και μεσα στην γη που εχει αδεια ο κυνηγος να υπαρχει και απο τον ιδιοκτητη της γης αυτης. Οποιαδηποτε ζημια κανει η γατα δεν μπορει να θεωρηθει υπευθυνος ο ιδιοκτητης της και δεν μπορει να κανει μυνηση ενας πχ κατοχος πτηνων που του τα κατασπαραξε η γατα.

δ) στην Αμερικη και στην Αυστραλια υπαρχει ειδικη ορολογια για τα αγρια σκυλια (cours), τα οποια αντιμετωπιζονται ως κογιοτε και θεωρουνται επιβλαβη τα οποια καταδιωκουν συστηματικα, ακριβως για τους λογους που επισημαινει ο φιλος Shotgun. To θεμα ειναι ο ελεγχος και οχι το κυνηγι.

ε) ο ελεγχος των επιβλαβων αποτελει την κυριως κυνηγετικη ενασχοληση του Αγγλου κυνηγου, καθως του επιτρεπει να κυνηγα ολο το χρονο, να μην εχει ορια στο ποσα θηραματα μπορει να καταβαλει κατα εξοδο, να μην εχει κοστος ιδιαιτερο (περαν των πυρομαχικων και της μετακινησης) και να εχει ιδιαιτερα δυσκολες κυνηγετικες εμπειριες καθως τα επιβλαβη ειναι εξυπνα και δεν ειναι ευκολο να καταβληθουν. Οποιος εχει ριξει σε κορακι στα 300 μετρα με ραβδωτο ή εχει παρει ενα ματσο περιστερια, αρουραιους, καργιες, φασσες και καρακαξες με το αεροβολο 12 ποδολιβρων απο την αυλη της φαρμας θα καταλαβει τι εννοω.

Οι συζητησεις που παρακολουθω τα τελευταια 2-3 χρονια στα ελληνικα φορουμ δειχνουν οτι ο ελεγχος των επιβλαβων δεν αποτελει μερος της ελληνικης νοοτροπιας περι διαχειρισης του περιβαλλοντος (τωρα για ποια διαχειρηση μιλαμε, αυτο ειναι αλλο θεμα...), και ο ελληνας κυνηγος -σε γενικες γραμμες, γιατι υπαρχουν και εξαιρεσεις- δεν το εχει σε καλο να τουφεκισει κορακι, καρακαξα, αλεπου, γλαρο κλπ, που εχουν τρομερες επιπτωσεις (εαν ειναι υπερπληθη) στα θηραματα που θελει να καταδιωξει. Αρκειτε τις περισσοτερες φορες να καθεται στο καφενειο και να αναλογιζεται 'που πηγαν ρε οι λαγοι φετο?'...

Συνηθως δε, ειναι παρομοιας νοοτροπιας με αυτον που θα αμολυσει το σκυλι στο βουνο αν δεν του κυνηγαει, ή γιατι το βαρεθηκε, ή γιατι γερασε, ή γιατι αρρωστησε...και ας το 'προσεχε σαν τα ματια του', δεμενο στην αλυσιδα πανω στην ταρατσα ολο το χρονο με νερο και φαι που το αλλαζε μια φορα την εβδομαδα...

Προσωπικα ουτε σκυλο, ουτε γατα εχω τουφεκισει, κυριως γιατι δεν ειχα ουτε το λογο ουτε την ευκαιρια. Εαν ομως μου ζητουσαν να το κανω, δεν θα δισταζα στιγμη. Αλλο το δικο μου το σκυλι και αυτο των υπευθυνων ιδιοκτητων, αλλο το αδεσποτο....

Θα διαφωνησω ως προς την θεση του οτι η ελλαδα δεν πασχει απο καταστροφη του περιβαλλοντος. Η δικη μου εμπειρια, και αυτα που βιωνω καθε φορα που ερχομαι (σε διαστηματα 10-12 μηνων) δειχνει οτι πασχει και απο καταστροφη και απο ελλειψη διαχειρησης. Και γιαυτο το λογο δεν νομιζω οτι ειναι ωριμη ακομα να δεχτει την εισαγωγη του αεροβολου ως κυνηγετικου οπλου. Αλλα, αυτη ειναι η δικη μου εμπειρια, και οχι απαραιτητα η γενικη αληθεια. Μακαρι να βγω ψευτης...

φιλικα

Μ
Ενας απλος ανθρωπος, με συνθετες αναγκες....που του αρεσει να χαριεντιζεται με κολοβα κοριτσια :)
http://huntingbirigogos.blogspot.com/