Αποστολέας Θέμα: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;  (Αναγνώστηκε 423738 φορές)

Αποσυνδεδεμένος shooter5

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 125
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #255 στις: 26 Αυγούστου, 2010, 01:37:19 πμ »
και μην ξεχνατε οτι τα οπλα εινε αψηχα αντικημενα,αυτο που μας εξηταρει εινε το τι κανουν και ο λογος για τον οποιο κατασκευαστηκαν πχ ενα αεροβολο σε εξηταρει για σκωποβολη,μια καραμπινα για κυνηγι, και ενα οπλοπολιβολο για να αφερεις ανθρωπινες ζωες η να κυριξεις πολεμο, αλωστε γι αυτο κατασκευαστηκε.
δεν μας πειραζει που στο καλητερο ετως της ηλικιας μας μας εκπεδευουνε να σκωτονουμε,αλλα μας πειραζει αν ο ελιμινειτορ σκωτοσει ενα κουνελι για να το φαει.

Αποσυνδεδεμένος shooter5

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 125
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #256 στις: 26 Αυγούστου, 2010, 01:53:05 πμ »
φιλε fanioles δεκτη η γνωμη σου και την σεβομε,και δεν την παρεξιγο οπως και εση με την σειρα σου δεν θα παρεξιγισης την γνωμη μου για την πολεμοχαρη φωτο που εχεις βαλει μπροστα σου που δεν νομιζω οτι απευθηνετε σε αεροβολαδες.αλλα εινε κατι που σου αρεσει και δεν εχω το δικεωμα να στο χαλασο ασχετως αν μου αρεσει η οχι, ελπιζο να κανεις το ιδιο και εσυ.

Αποσυνδεδεμένος MASTORAS

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 7115
  • Πας μη Ελλην βαρβαρος
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #257 στις: 26 Αυγούστου, 2010, 07:15:50 πμ »
και μην ξεχνατε οτι τα οπλα εινε αψηχα αντικημενα.

Προσοχη ομως γιατι κουβαλανε τεραστια ψυχωση!

ΑΟΦΑ

AA S400 MPR FT <<Ενδοξη Ελληνική Σημαία>>
HAMMERLI AR20 FT
FWB 603 pcp
AA S400 5,5
Diana 60 <<by blackxx>>
HW 77 4.5
Umarex 850pcp 4.5

Αποσυνδεδεμένος sal4680461

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2460
  • One Man Cant Change World That's why I use spotter
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #258 στις: 26 Αυγούστου, 2010, 08:08:56 πμ »
τελικα δεν εχω καταλαβει αν σας αρεσει τοσο το κυνηγι  γιατι τετοια πρεμουρα να κυνηγατε με αεροβολο δεν ειπα να καταργηθει το κυνηγι λειοκανα και αδεια κυνηγιου μπορει να παρει ο οποιοσδηποτε
GAMO AF10
HAMERLI CR 20 CONVERTION TO PCP
WALTHER LGM-2 CONVERTION TO PCP
HW-100
Feinwerkbau 300
CZ 452 0,22 ULTRA MATCH
MOSSBERG 510 12CAL
BAIKAL MP153 12CAL
BAIKAL IJ 58 12CAL

Αποσυνδεδεμένος gatoulis

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • ο πονος ειναι προσωρινος η τιμη παντοτινη
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #259 στις: 26 Αυγούστου, 2010, 08:15:00 πμ »
παρακολουθω το θεμα και εχω διαβασει με προσοχη τις απαντησεις, σεβαστες ολες οι αποψεις και τα επιχηρηματα του καθενος συμφωνα με τον τροπο σκεψης του, με τα δικα του μετρα και σταθμα, στη ψηφοφορια ειπα ''οχι'' γιατι νομιζω το αεροβολο δεν εχει κατασκευαστει για αυτη την δουλεια, υπαρχουν αλλα οπλα, στην εποχη που ζουμε υπαρχουν οτι προιον θελει ο καθενας χωρις να μπει στη διαδικασια αφαιρεση ζωης καποιου πλασματος στο οποιο συμφωνω, παραμενω κλασσικος ερασιτεχνης αεροβολιστης σε αψυχους στοχους και συμφωνω απολυτα με τον mastora οτι τα οπλα γενικα κουβαλανε τεραστια ψυχωση.
benjamin np trail 1100
walther ppk

Αποσυνδεδεμένος shooter5

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 125
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #260 στις: 26 Αυγούστου, 2010, 11:02:02 πμ »
την ψυχωση την εχουν οι χειριστες τους, τα οπλα απο μονα τους δεν κανουν τιποτα.

Αποσυνδεδεμένος Thorin

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2341
  • I shoot therefore I am
    • Σκοπευτική Λέσχη "ΖΕΥΣ"
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #261 στις: 26 Αυγούστου, 2010, 11:05:34 πμ »
Για να ειμαστε ακριβεις, και παρολο που γενικα ειμαι εναντιον του κυνηγιου, τα περισσοτερα αεροβολα ειναι κατασκευασμενα για κυνηγι.
Τα δυνατα PCP, τα δυνατα ελατηριου κλπ. Το FT ηρθε πολυ αργοτερα να τα κανει "σκοπευτικα".
Το ζητημα με το κυνηγι αεροβολου οπως το βλεπω εγω, ειναι οτι απαιτει πολυ μεγαλυτερη σοβαροτητα.
Το ζωο πρεπει να το χτυπησεις με μεγαλη ακριβεια, και απο λογικες αποστασεις.
Απο τα δειγματα που εχω δει απο τους ελληνες κυνηγους, αυτο το επιπεδο σοβαροτητας μαλλον δεν αφορα την πλειοψηφια.
Steyr LP-10 - FWB C55 --- Baikal IJ-35M
Diana mod.38 4,5 - Weihrauch HW77 4,5 - Umarex 850 4,5 - Gamo Shadow 640 4,5
S&W 586 6" - Walther CP99 - Daisy 44 6" & 8" - Crosman 357 4" & 8" - ΗW40PCA

Αποσυνδεδεμένος shooter5

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 125
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #262 στις: 26 Αυγούστου, 2010, 11:11:36 πμ »
τελικα δεν εχω καταλαβει αν σας αρεσει τοσο το κυνηγι  γιατι τετοια πρεμουρα να κυνηγατε με αεροβολο δεν ειπα να καταργηθει το κυνηγι λειοκανα και αδεια κυνηγιου μπορει να παρει ο οποιοσδηποτε
μανθο το κυνηγι θα μας εξηπιρετιση οπως ειπα και πιο πανο και στην μεταφορα δλδ μπορει καπιος να παει με την παρεα του σε ενα βουνο να στησει τους στοχους και να κανει την χαρα του,και οχι για να κυνηγιση.
πραγμα για το οπιο τωρα δεν το κανουμε,και αν το κανουμε εινε με φωβο.θα μπορουμε ολοι να κανουμε το κεφι μας ειτε αυτο εινε κυνηγι , ειτε αυτο εινε σκωποβολη.

Αποσυνδεδεμένος mangusta

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 118
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #263 στις: 26 Αυγούστου, 2010, 11:47:03 πμ »
Και γιατί να μην πάει απλά σε ένα σκοπευτήριο να εξασκηθεί;
Το ίδιο δεν κάνουν και οι κυνηγοί;Άμα θέλουν να κυνηγήσουν,κυνηγάνε.Άμα θέλουν να κάνουν προπόνηση πάνε και κάνουν skeet και trap.
Diana 100 .177
R9 .177

Αποσυνδεδεμένος sal4680461

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2460
  • One Man Cant Change World That's why I use spotter
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #264 στις: 26 Αυγούστου, 2010, 11:49:45 πμ »
τελικα δεν εχω καταλαβει αν σας αρεσει τοσο το κυνηγι  γιατι τετοια πρεμουρα να κυνηγατε με αεροβολο δεν ειπα να καταργηθει το κυνηγι λειοκανα και αδεια κυνηγιου μπορει να παρει ο οποιοσδηποτε
μανθο το κυνηγι θα μας εξηπιρετιση οπως ειπα και πιο πανο και στην μεταφορα δλδ μπορει καπιος να παει με την παρεα του σε ενα βουνο να στησει τους στοχους και να κανει την χαρα του,και οχι για να κυνηγιση.
πραγμα για το οπιο τωρα δεν το κανουμε,και αν το κανουμε εινε με φωβο.θα μπορουμε ολοι να κανουμε το κεφι μας ειτε αυτο εινε κυνηγι , ειτε αυτο εινε σκωποβολη.
ειναι ατοπος ο ισχυρισμος γιατι το κυνηγι επιτρεπεται μονο καποιους μηνες εδω οι περισσοτεροι κολυονται να γραφτουν σε καποιο συλλογο για το κοστος θα πληρωνουν καθε χρονο για αδεια για καποιουσ μηνεσ μονο?
GAMO AF10
HAMERLI CR 20 CONVERTION TO PCP
WALTHER LGM-2 CONVERTION TO PCP
HW-100
Feinwerkbau 300
CZ 452 0,22 ULTRA MATCH
MOSSBERG 510 12CAL
BAIKAL MP153 12CAL
BAIKAL IJ 58 12CAL

Αποσυνδεδεμένος zervoularos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #265 στις: 26 Αυγούστου, 2010, 11:59:06 πμ »
  Μέτά απο ανάγνωση των μηνυμάτων και των απόψεων σχετικά με το θέμα θα ήθελα να εκφράσω και εγω με τη σειρά τη γνώμη μου.

   Θα ήθελα να επιτραπεί το κυνήγι με το αεροβόλο για τους εξής λόγους:

   Και τι δέν θα έδινα έτσι ώστε να μπορώ να κινούμαι και να ενεργώ ελεύθερα σε ένα χώρο στον οποίο επιτρέπεται το κυνήγι. Αυτή τη στιγμή για να κάνω σκοποβολή, χρησιμοποιώ ένα πεδίο βολής του στρατού, χωρίς αυτό να επιτρέπεται (το κυνήγι όμως επιτρέπεται στην συγκεκριμένη περιοχή), με το φόβο μήν πέσω σε κανένα μάτι κακοπροαίρετο και και και................. (πάντα για σκοποβολή, χρησιμοποιώ, χάρτινους στόχους, χωρις να ρυπαίνω) Στην προκειμένη δηλαδή περίπτωση θα έδινα περίπου 150-200 ευρώ το χρόνο για την άδεια κυνηγιού και όλα θα ήταν ωραία (φυσικά για τα διαστήματα που το κυνήγι επιτρέπεται).

   Υπάρχουν κυνήγια (Κότσιφες, Μαυροπούλια, Τριγόνια και άλλα πολλά) τα οποία δέν μπορείς να τα αγοράσεις και είναι εξαιρετικά (απίστευτοι μεζέδες). Τα συγκεκριμένα θυράματα τα παίρνεις πολύ εύκολα και είναι σχεδόν βέβαιο (λόγω του μικρού μεγέθους τους) οτι όταν τα χτυπίσεις τα "παίρνεις"  με πολύ μικρή πιθανότητα να βασανίσεις το ζωντανό (χωρίς να αποκλείεται πάντα).

   Κακά τα ψεματα το κυνήγι είναι χόμπυ και δέν αφορά την ανάγκη του ανθρώπου για σίτιση. Ποιοί απο εμάς όμως δέν θα ήθελαν στο πιάτο τους...... ενα λαγό στιφάδο τον οποίο να τον είχαν πάρει οι ίδιοι?

   Συμφωνώ φυσικά με τον φίλο Thorin όσων αφορά στη σοβαρότητα που απαιτείται και στο ότι τα αεροβόλα είναι φτιαγμένα για κυνήγι. Είναι ικανά στα χέρια του ανάλογου πάντα σκοπευτή να σκοτώσουν τα προαναφερθέντα θυράματα. Βέβαια υπάρχει και η πιθανότητα βασανισμού μετά απο σοβαρό τραυματισμό. Αυτό όμως δέν αφορά μόνο τα αεροβόλα. Αφορά όλων των ειδών τα κυνηγετικά όπλα.


   Και κάτι ακόμα... για το ψάρεμα ούτε λόγος ε? Αναλογίστηκε ποτέ κανένας πόσο βασανίζεται ένα ψάρι όταν αλιεύεται? Αλλα πολύ απλά εκεί δέν υπάρχει φωνή..... κραυγή.... παρα μόνο αργός πνιγμός (ο χειρότερος θάνατος).

   Ο καθένας απο εμάς έχει διαφορετικό τρόπο σκεψης, αντίληψης και συναισθημάτων. Όλα είναι σεβαστά...

   Φιλικά Άγγελος.

Αποσυνδεδεμένος magic

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 271
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #266 στις: 26 Αυγούστου, 2010, 12:07:43 μμ »
Ο καθένας απο εμάς έχει διαφορετικό τρόπο σκεψης, αντίληψης και συναισθημάτων. Όλα είναι σεβαστά...


+1
ΟΣΟ ΖΕΙΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙΣ

Αποσυνδεδεμένος mangusta

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 118
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #267 στις: 26 Αυγούστου, 2010, 12:20:43 μμ »
Δηλαδή για να καταλάβω,
θέλετε νομιμοποίηση του κυνηγιού με αεροβόλο,προκειμένου να κάνετε σκοποβολή οπουδήποτε;
Δεν νομίζω ότι θα υπάρξει ποτέ νομιμοποίηση του κυνηγιού με αεροβόλο προβάλλοντας τέτοια επιχειρήματα.
Diana 100 .177
R9 .177

Αποσυνδεδεμένος zervoularos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #268 στις: 26 Αυγούστου, 2010, 12:54:28 μμ »
Δηλαδή για να καταλάβω,
θέλετε νομιμοποίηση του κυνηγιού με αεροβόλο,προκειμένου να κάνετε σκοποβολή οπουδήποτε;
Δεν νομίζω ότι θα υπάρξει ποτέ νομιμοποίηση του κυνηγιού με αεροβόλο προβάλλοντας τέτοια επιχειρήματα.


Αυτό που έγραψα δέν είναι επιχείρημα το οποίο θα το κατέθετα σε έναν νομοθέτη ας πούμε. Είναι όμως μία άποψη και ένας λόγος για να επιθυμώ την νομιμοποίηση του κυνηγιού με αεροβόλο. Υπάρχουν πολλά επιχειρήματα τα οποία θα μπορούσα να υποστηρίξω σε μία τέτοια περίπτωση. Εδώ (το forum), είναι ένας χώρος πέρα των άλλων, ο οποίος προσφέρεται στο να αναφέρεις τις απόψεις σου ελεύθερα (με την εποπτεία πάντα των συντονιστών) και να γράψεις την γνώμη σου για κάποιο θέμα που σε αφορά. Αυτό ακριβώς έκανα και εγώ. Δέν νομίζω να νομίζει κάποιος εδω μέσα οτι αυτό που έγραψα είναι ο κύριος λόγος τον οποίο θα υποστήριζα για την νομιμοποίηση του κυνηγιού με αεροβόλο.Εκτός αυτού στο μήνυμά μου υπάρχουν άλλες πέντε παράγραφοι.

Φιλικά Άγγελος

Αποσυνδεδεμένος snipAIR

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 372
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #269 στις: 26 Αυγούστου, 2010, 13:48:37 μμ »
Δηλαδή για να καταλάβω,
θέλετε νομιμοποίηση του κυνηγιού με αεροβόλο,προκειμένου να κάνετε σκοποβολή οπουδήποτε;
Δεν νομίζω ότι θα υπάρξει ποτέ νομιμοποίηση του κυνηγιού με αεροβόλο προβάλλοντας τέτοια επιχειρήματα.


H απελευθερωση και των υπολοιπων σκοπευτικων δραστηριοτητων με αεροβολο μεσω της νομιμοποιησης της ασκησης θηρας με αυτο, ειναι στην ουσια μια "ευχαριστη παρενεργεια" που θα απορευσει απο το γεγονος και θα ωφελησει ολη την αεροβολικη κοινοτητα!
    Για τους φιλους που εθεσαν το θεμα της επαρκειας κρεατος αρα και αχρηστειας του κυνηγιου θα ηθελα να παραθεσω  και αλλο ενα αντεπιχειρημα αυτο της ποιοτητας. ο καθενας μας εχει το δικαιωμα να αναζητησει πιο ποιοτικες πηγες διατροφης απο τα σκουπιδια που του προσφερει η εντατικοποιηση της παραγωγης.ειτε θα παραγει μονος του ειτε θα δρεψει τους καρπους που δημιουργησε μονη της η φυση.για να μην καταντησει ομως ο καθενας μας πλεονεκτης και ασυδοτος μιας και η ηθικη στις μερες μας ειναι αμφιλεγομενο θεμα,θα πρεπει η οποια δραστηριοτητα να διεπεται απο κανονες που θα εξασφαλιζουν την αειφορια των συγκεκριμενων πορων.
    ο παραλληλισμος που εγινε με minimi κτλ εκτος απο ατοπος γενναει αντιστροφως και το εξης ερωτημα φιλε σαλ.αφου ασχολεισαι και με τετοια οπλα λογω δουλειας,τοτε γιατι να ασχολεισαι και με αεροβολα?η απαντηση ειναι κοινη και στο ερωτημα σου αλλα και στο δικο μου..ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΤΟ ΑΕΡΟΒΟΛΟ ΕΧΩ ΜΕΡΑΚΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ!!!
    τωρα το γιατι να θελουμε να κυνηγαμε με το αεροβολο αφου μπορουμε με το λειοκαννο,οι απαντησεις ειναι οι εξης
     α)παρολο που κυνηγαω και γω με λειοκαννο...δε μου πολυαρεσει.και αυτο γιατι πιστευω οτι ο θορυβος και μονο ειναι ικανος να αποσταθεροποιησει την ησυχια των οικοσυστηματων χωρια τα σκυλια...επισης κλωτσαει πολυ,κοστιζει πολυ και ειναι και επικινδυνο πολυ.
  β) επειδη το κυνηγι ειναι και αθλημα εστω και σε πολυ μικρο βαθμο,ο κυνηγος που θελει να σεβεται τον εαυτο του πρεπει να δινει αρκετες ευκαιριες διαφυγης στο θηραμα του.με το λειοκαννο οι περισσοτεροι για να κατεβασουν μια τσιχλα ριχνουν 2 η και τρια φυσιγγια απλα γιατι επαναπαυονται στο οτι μπορουν να τα ριξουν .αυτο ομως σημαινει 3φυσιγγια επι 250 περιπου σκαγια το καθενα ισον 750 σκαγια για ενα μονο θηραμα.εκτος απο γελοιο ειναι και ανηθικο.με το αεροβολο ομως εχεις μια μονο ευκαιρια και αυτη πολυ μικρη.προσωπικα αν ποτε επιτραπει το κυνηγι με αεροβολο,θα σταματησω να κυνηγαω με τα λειοκαννα παρολο που δεν απαιτω να κανουν το ιδιο και οι υπολοιποι που κυνηγουν με αυτα
 
  γ)γιατι αφου σε αλλα κρατη επιτρεπεται,να μη μπορουμε και μεις?
  

                                φιλικα