Αποστολέας Θέμα: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;  (Αναγνώστηκε 423247 φορές)

Αποσυνδεδεμένος mangusta

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 118
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #300 στις: 26 Αυγούστου, 2010, 23:53:18 μμ »
ειπα και εγω,δεν θα βγει ενας προκλητικος για να το χεσουμε και αυτο.
καλα τα λεγαμε μεχρι τωρα

Καθόλου προκλητικός.Απλά την γνώμη μου γράφω.
Επίσης δεν έχω κανένα υποτιμητικό ύφος για τα χωράφια,λιβάδεια και τους λοιπούς υπαίθριους χώρους.Απλά είδες τι λές και εσύ manolkok;
Σκοπευτήρια θέλουμε οργανωμένα και ωραία παντού.Βέβαια το ξέρω ότι η Ρώμη δεν έγινε σε μία μέρα,αλλά πιστεύω ότι αν επιτραπεί το κυνήγι με αεροβόλο,τότε θα πρέπει να τα ξεχάσουμε για τα καλά τα σκοπευτήρια,μιάς και κανένας δεν θα θέλει να πηγαίνει εκεί για προπόνηση.Και εδώ στην Αθήνα που έχουμε(πρέπει να αισθανόμαστε τύψεις τώρα;)δεν είδες τι προσέλευση έχουν;
Diana 100 .177
R9 .177

Αποσυνδεδεμένος shooter5

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 125
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #301 στις: 27 Αυγούστου, 2010, 00:08:09 πμ »
ειπα και εγω,δεν θα βγει ενας προκλητικος για να το χεσουμε και αυτο.
καλα τα λεγαμε μεχρι τωρα

Καθόλου προκλητικός.Απλά την γνώμη μου γράφω.
Επίσης δεν έχω κανένα υποτιμητικό ύφος για τα χωράφια,λιβάδεια και τους λοιπούς υπαίθριους χώρους.Απλά είδες τι λές και εσύ manolkok;
Σκοπευτήρια θέλουμε οργανωμένα και ωραία παντού.Βέβαια το ξέρω ότι η Ρώμη δεν έγινε σε μία μέρα,αλλά πιστεύω ότι αν επιτραπεί το κυνήγι με αεροβόλο,τότε θα πρέπει να τα ξεχάσουμε για τα καλά τα σκοπευτήρια,μιάς και κανένας δεν θα θέλει να πηγαίνει εκεί για προπόνηση.Και εδώ στην Αθήνα που έχουμε(πρέπει να αισθανόμαστε τύψεις τώρα;)δεν είδες τι προσέλευση έχουν;

αν εχεις παρατηρισει τα σκωπευτηρια εχουν μεγαλητερη κινιση τους μηνες που δεν επιτρεπετε το κυνηγι.
κατατοπισεμε γιατι αν επιτραπει το κ με αεροβολο θα μιωθει η κινιση στα σκωπευτηρια? τους ιδιους μηνες θα επιτρεποντε και αυτα.πιστευω οτι αν δεν υπηρχε το κυνηγι δεν θα ειχαμε και σκωπευτηρια.χωρις να ειμε απολιτος.

Αποσυνδεδεμένος manolkok

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 621
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #302 στις: 27 Αυγούστου, 2010, 00:11:19 πμ »
ειπα και εγω,δεν θα βγει ενας προκλητικος για να το χεσουμε και αυτο.
καλα τα λεγαμε μεχρι τωρα

Καθόλου προκλητικός.Απλά την γνώμη μου γράφω.
Επίσης δεν έχω κανένα υποτιμητικό ύφος για τα χωράφια,λιβάδεια και τους λοιπούς υπαίθριους χώρους.Απλά είδες τι λές και εσύ manolkok;
Σκοπευτήρια θέλουμε οργανωμένα και ωραία παντού.Βέβαια το ξέρω ότι η Ρώμη δεν έγινε σε μία μέρα,αλλά πιστεύω ότι αν επιτραπεί το κυνήγι με αεροβόλο,τότε θα πρέπει να τα ξεχάσουμε για τα καλά τα σκοπευτήρια,μιάς και κανένας δεν θα θέλει να πηγαίνει εκεί για προπόνηση.Και εδώ στην Αθήνα που έχουμε(πρέπει να αισθανόμαστε τύψεις τώρα;)δεν είδες τι προσέλευση έχουν;


Κοιτα , το λογικο θα ητανε να επιτρεπετε και το κυνηγι , και η προπονηση σε κουτακια στην υπαιθρο , και το ft , και τα ιδιωτικά σκοπευτηρια οπως επισης να υπαρχουνε και κρατικα σκοπευτηρια . Το ξερω πως αυτο μοιαζει με τον παραδεισο αλλά ειναι κατι που ισχυει σε πολλες προηγμενες και μη χωρες . Απο την στιγμη ομως που δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα αυτα , και μαλλον δυσκολα θα τα εχουμε και καποια στιγμη στο μελλον , δεν πρεπει να κοιταμε τι δεν πρεπει να γινει που ευχαριστει καποιους αλλους ετσι ωστε να ειναι ποιο ευκολο να γινει αυτο που ευχαριστει εμας . Με λιγα λογια εσυ μου λες οτι δεν θελεις να επιτραπει το κυνηγι με αεροβολο μηπως και αναγκαστω καποια στιγμη να παω στο σκοπευτηριο , απο την αλλη εγω λεω μακαρι να φτιαχτουνε σκοπευτηρια αν και εγω την βρεισκω καλυτερα στα χωραφια , βιτσια ειναι αυτα  :D

Αποσυνδεδεμένος shooter5

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 125
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #303 στις: 27 Αυγούστου, 2010, 00:18:06 πμ »
manolkok
παρα πολυ σωστα.δεν παμε κοντρα κατι για να μην μας παει κοντρα το ιδιο αργοτερα.

Αποσυνδεδεμένος shooter5

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 125
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #304 στις: 27 Αυγούστου, 2010, 00:41:20 πμ »
φιλε mangusta ανευ παρεξιγησης θελο να σου πω το εξης.με τα λεγωμενα σου, οσοι εινε κοντα σε σκωπευτηρια εχουν και την δικεολογια της μεταφορας,νομικα.οποτε αυτοι που εινε πολυ μακρια απο αυτα κανονικα θα επρεπε να τους απαγορευτει η κατοχη αεροβολου,μηπως εισε συμφονος με κατι τετοιο?μερικους μπορει να μας βολευει το σκ και μερικους το κυνηγι,παντος και με τα δυο θα βολευτουμε ολοι πιστευω.πιστευω προσοπικα οτι κυνηγι και σκωποβολι ταυτοχρωνα=παιδεια.

Αποσυνδεδεμένος sal4680461

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2460
  • One Man Cant Change World That's why I use spotter
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #305 στις: 27 Αυγούστου, 2010, 06:50:21 πμ »
αντιδρω μονο στο επιχειρημα οτι το κυνηγι με αεροβολο θα δωσει την ελευθερια σε καποιους να ασκουνται στην σκοποβολη σε αψυχους στοχους σε ολη την επικρατεια πωσ θα γινει αυτο αφου το κυνηγι επιτρεπεται μονο για μια περιοδο του χρονου και οσο για την αναφορα σε πολεμικα οπλα που εγινε απλα εγινε για να δειξω οτι το κυνηγι μπορει να γινει με οποιο οπλο αλλα ξαναλεω θα βγαλεται αδεια κυνηγιου με αεροβολο για να κανετε εξασκηση στην σκοποβολη σε χαρτινους στοχους για εξι μηνες το χρονο δεν το πιστευω απλα θελουμε να ριξουμε ενα πεπλο νομιμοτητασ στην παρανομια που κανουμε η θελουμε να κανουμε ολοι μας

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι αντιδρας ? ΑΝ ποτε επιτρεποτανε το κυνηγι ( πραγμα μαλλον απιθανο ) τοτε πραγματι θα δεινοτανε η ελευθερια σε καποιους εκτος του να κυνηγησουνε να εξασκηθουνε και στην σκοποβολη σε αψυχους στοχους ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΠΙΚΡΑΤΕΙΑ εστω και για 6 μηνες οπως λες , πραγμα που μπορουνε να κανουνε σχεδον σε ολη την Ευρωπη ολο τον χρονο . Αυτη την στιγμη δεν μπορει να γινει αυτο ουτε αυτους τους 6 μηνες και δυστυχως δεν θα γινει ακομη και αν καταφερετε κατι με το ft .
Aυτο που δεν μου καθετε καλα εμενα ειναι η αναφορα σου στα μυνηματα σου ( οχι σε ενα ) για την αδεια που θα κληθουμε να πληρωσουμε σε περιπτωση που επιτραπει το κυνηγι με αεροβολο και η αγωνια-παραπονο που βγαινει προς τα εξω  <<γιατι να πληρωσετε αδεια κυνηγιου και οχι συνδρομη-υποχρεωσεις για να ειστε μελη σε καποιον σκοπευτικο συλογο ?>> .
ΔΕΝ ΣΥΓΚΡΙΝΟΝΤΑΙ οι δυο περιπτωσεις Μανθο , ελπιζω να μην καταλαβα καλα και να μην το πηγαίνεις εκει .


η αδεια εινε για το κυνηγι οχι για το οπλο,με οτι και να ριχνεις νομιμο την ιδεια αδεια θα πληρωνεις.οπως αυτος που ριχνει με ενα 12αρι πληρωνει το ιδιο με αυτον που ριχνει με 36αρι,οπως αυτος που κηνυγαει γουρουνια πληρωνει το ιδιο και εχει την ιδια αδεια με αυτον που ριχνει σε τσηχλες.η ιδια αδεια θα εινε και παλλυ οταν επιτραπουν τα ραυδωτα η τα αεροβολα.γινεται μεγαλος αγονας για τα ραυδωτα,ειμαστε το μοναδικο κρατος στον κοσμο που α
παγωρευεται.μην ξεχνατε οτι το αεροβολο στην ελλαδα υπαγετε στα ραυδωτα,οπωτε κοντα τσιμα τα γιαννενα.
αυτοι που δεν εχουν το προτεριμα των σκωπευτηριον μεσα στα ποδια τους,δεν εναντιωθηκαν ποτε σε αυτο που απολαμβανετε εσεις.φτιαξατε το καλητερο σκωπευτηριο για να κοιμουντε μεσα οι τσιγγανογιφτοι,για αυτο το εργο φορολογιθηκε κοσμος απο πολλα μερη της ελλαδας που φοβατε και να μεταφερη το αεροβολο του, και που παρακαλαει χρονια για ενα χορο να κανει το κεφι του.δεν προβληματιστηκατε ομως γιατι εχετε και αλλα σκωπευτηρια.


φιλε shooter σωστα τα λες , μην ξεχνας ομως πως πολλοι θα εβγαζαν για πρωτη φορα αδεια αν επιτρεποτανε το κυνηγι με αεροβολο και αλλοι τοσοι θα ξαναβγαζανε μετα απο πολλα χρονια απραξιας  ;) , αυτα ειναι επιπλεον εσοδα για το κρατος και οχι μονο απο το κοστος της αδειας .
Τελικα δε ζητατε το κυνηγι με αεροβολο αν καταλαβαινω καλα αλλα την ελευθερη χρηση του στην υπαιθρο Δευτερον αν ειναι να ασχολουμαι με σκοποβολη και καλουμαι να πληρωνω την αδεια κυνηγιου προτιμω να πληρωσω την συνδρομη σε ενα συλλογο ωστε να απολαμβανω και καποια προνομια οπως νομιμοτητα,ασφαλεια κατα ατυχηματος
GAMO AF10
HAMERLI CR 20 CONVERTION TO PCP
WALTHER LGM-2 CONVERTION TO PCP
HW-100
Feinwerkbau 300
CZ 452 0,22 ULTRA MATCH
MOSSBERG 510 12CAL
BAIKAL MP153 12CAL
BAIKAL IJ 58 12CAL

Αποσυνδεδεμένος snipAIR

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 372
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #306 στις: 27 Αυγούστου, 2010, 08:51:37 πμ »
αντιδρω μονο στο επιχειρημα οτι το κυνηγι με αεροβολο θα δωσει την ελευθερια σε καποιους να ασκουνται στην σκοποβολη σε αψυχους στοχους σε ολη την επικρατεια πωσ θα γινει αυτο αφου το κυνηγι επιτρεπεται μονο για μια περιοδο του χρονου και οσο για την αναφορα σε πολεμικα οπλα που εγινε απλα εγινε για να δειξω οτι το κυνηγι μπορει να γινει με οποιο οπλο αλλα ξαναλεω θα βγαλεται αδεια κυνηγιου με αεροβολο για να κανετε εξασκηση στην σκοποβολη σε χαρτινους στοχους για εξι μηνες το χρονο δεν το πιστευω απλα θελουμε να ριξουμε ενα πεπλο νομιμοτητασ στην παρανομια που κανουμε η θελουμε να κανουμε ολοι μας

η λυση ειναι απλη.θελουμε και σκοπευτηρια και κυνηγι ωστε τους 6 μηνες που απαγορευεται να αφηνουμε την εξασκηση στο υπαιθρο(ιδανικο)και να μπαινουμε στα σκοπευτηρια.
  κακως χωριζομαστε σε εμεις και εσεις.το κυνηγι θα οφελησει ολες τις σκοπευτικες ομαδες ανεξαιρετως.σε αυτο το τοπικ κανεις δε ζητησε να επιτραπει κατι και να παραμεληθει ταυτοχρονα κατι αλλο οποτε η αμυντικη σταση που κρατουν καποιοι που δεν τους ενδιαφερει το κυνηγι ειναι τουλαχιστον ασκοπη!!!
                                                      καλημερα σε ολους

Αποσυνδεδεμένος manolkok

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 621
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #307 στις: 27 Αυγούστου, 2010, 09:46:41 πμ »
Παράθεση
Τελικα δε ζητατε το κυνηγι με αεροβολο αν καταλαβαινω καλα αλλα την ελευθερη χρηση του στην υπαιθρο Δευτερον αν ειναι να ασχολουμαι με σκοποβολη και καλουμαι να πληρωνω την αδεια κυνηγιου προτιμω να πληρωσω την συνδρομη σε ενα συλλογο ωστε να απολαμβανω και καποια προνομια οπως νομιμοτητα,ασφαλεια κατα ατυχηματος

Mανθο , αν διαβασεις τα μνμ τα μου θα δεις τι θεωρω ιδανικο . Απ'οτι βλεπω παλι αναφερεσε στο κοστος που θα κληθει να πληρωσει ο καθε ενας . Αντιθετα με εσενα , εμενα αν μου δεινοτανε η επιλογη να πληρωσω κυν. αδεια ή συνδρομη σε συλογο , και αν ειχα την οικονομικη δυνατοτητα μονο για το ενα απο τα δυο , τοτε σιγουρα θα πληρωνα την κυν. αδεια για διαφορους λογους . Κατ'αρχην θα ηξερα που πανε τα λ7 μου , ενα σεβαστο ποσο προς το κρατος ενω το υπολοιπο ποσο που παει στον κυν. συλλογο ξερω οτι θα παει για τα λειτουργικα του εξοδα , την διατηρηση του σωματος της θυροφυλακης που πληρωνουνε οι κυνηγοι μονοι τους , σε διαφορα φιλοθηραματικα εργα αναλογα την πολιτικη και την δυναμικη του καθε συλογου , σε επιστημονικες μελετες που πληρωνουνε οι κυνηγοι παλι μεσω των αδειων τους , σε καποιες αναδασωσεις ( κατα καιρους ) κτλ . και δεν αποκλειω οτι κατι λιγα να καταληγουνε και στις τσεπες καποιων επιτηδειων . Επισης ξερω οτι δεν θα επιβαρυνω το κρατος ουτε με ενα cent μεσω επιδοτησεων ή καποιας αλλης απαιτησης μου , πολυ βασικο και αυτο νομιζω .
Οσο για τα προνομοια που αναφερεις , μιλας για νομιμοτητα , που ????? εγω μιλαω για νομιμοτητα σε ολες τις περιοχες τις Ελλαδας που επιτρεπετε το κυνηγι , νομιζω πως δεν τιθετε ζητημα συγκρισης . Μιλας για ασφαλεια κατα ατυχηματος , ξεχασα να σου πω πως ενα μικρο ποσο απο αυτο που πληρωνει ο κυνηγος για την αδεια του πηγαινει για την ασφαλεια του , μαζι με την αδεια του παραλαμβανει και ενα αντιγραφο του ασφαλιστικου του συμβολαιου για προσωπικα ατυχηματα και ατυχηματα κατα τριτων οπως και για ατυχηματα κατα ξενης περιουσιας για ολο τον χρονο και για ολες τις περιοχες  που μπορει καποιος να κυνηγησει  νομιμα .

Αποσυνδεδεμένος sal4680461

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2460
  • One Man Cant Change World That's why I use spotter
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #308 στις: 27 Αυγούστου, 2010, 13:32:31 μμ »
Παράθεση
Τελικα δε ζητατε το κυνηγι με αεροβολο αν καταλαβαινω καλα αλλα την ελευθερη χρηση του στην υπαιθρο Δευτερον αν ειναι να ασχολουμαι με σκοποβολη και καλουμαι να πληρωνω την αδεια κυνηγιου προτιμω να πληρωσω την συνδρομη σε ενα συλλογο ωστε να απολαμβανω και καποια προνομια οπως νομιμοτητα,ασφαλεια κατα ατυχηματος

Mανθο , αν διαβασεις τα μνμ τα μου θα δεις τι θεωρω ιδανικο . Απ'οτι βλεπω παλι αναφερεσε στο κοστος που θα κληθει να πληρωσει ο καθε ενας . Αντιθετα με εσενα , εμενα αν μου δεινοτανε η επιλογη να πληρωσω κυν. αδεια ή συνδρομη σε συλογο , και αν ειχα την οικονομικη δυνατοτητα μονο για το ενα απο τα δυο , τοτε σιγουρα θα πληρωνα την κυν. αδεια για διαφορους λογους . Κατ'αρχην θα ηξερα που πανε τα λ7 μου , ενα σεβαστο ποσο προς το κρατος ενω το υπολοιπο ποσο που παει στον κυν. συλλογο ξερω οτι θα παει για τα λειτουργικα του εξοδα , την διατηρηση του σωματος της θυροφυλακης που πληρωνουνε οι κυνηγοι μονοι τους , σε διαφορα φιλοθηραματικα εργα αναλογα την πολιτικη και την δυναμικη του καθε συλογου , σε επιστημονικες μελετες που πληρωνουνε οι κυνηγοι παλι μεσω των αδειων τους , σε καποιες αναδασωσεις ( κατα καιρους ) κτλ . και δεν αποκλειω οτι κατι λιγα να καταληγουνε και στις τσεπες καποιων επιτηδειων . Επισης ξερω οτι δεν θα επιβαρυνω το κρατος ουτε με ενα cent μεσω επιδοτησεων ή καποιας αλλης απαιτησης μου , πολυ βασικο και αυτο νομιζω .
Οσο για τα προνομοια που αναφερεις , μιλας για νομιμοτητα , που ????? εγω μιλαω για νομιμοτητα σε ολες τις περιοχες τις Ελλαδας που επιτρεπετε το κυνηγι , νομιζω πως δεν τιθετε ζητημα συγκρισης . Μιλας για ασφαλεια κατα ατυχηματος , ξεχασα να σου πω πως ενα μικρο ποσο απο αυτο που πληρωνει ο κυνηγος για την αδεια του πηγαινει για την ασφαλεια του , μαζι με την αδεια του παραλαμβανει και ενα αντιγραφο του ασφαλιστικου του συμβολαιου για προσωπικα ατυχηματα και ατυχηματα κατα τριτων οπως και για ατυχηματα κατα ξενης περιουσιας για ολο τον χρονο και για ολες τις περιοχες  που μπορει καποιος να κυνηγησει  νομιμα .
Σεβαστη η αποψη σου Μανωλη αλλα δεν την ασπαζομαι γιατι απλα δεν με ενδιαφερει το κυνηγι και εφοσον σε καποιο αρεσει το κυνηγι και μπορει να το κανει γιατι να μπω στο τρυπακι να βρω τροπο να κυνηγαει με αεροβολο αφου μπορει να το κανει με λειοκαννο ΞΑΝΑΛΕΩ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΑΣΧΕΤΑ ΑΝ ΔΕΝ ΚΥΝΗΓΑΩ ΑΠΛΑ ΘΕΩΡΩ ΠΟΛΥ ΚΙΒΔΗΛΟ ΤΟ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑ <<ΘΕΛΩ ΚΥΝΗΓΙ ΜΕ ΑΕΡΟΒΟΛΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΣΚΟΥΜΑΙ ΟΠΟΥ ΘΕΛΩ>>
GAMO AF10
HAMERLI CR 20 CONVERTION TO PCP
WALTHER LGM-2 CONVERTION TO PCP
HW-100
Feinwerkbau 300
CZ 452 0,22 ULTRA MATCH
MOSSBERG 510 12CAL
BAIKAL MP153 12CAL
BAIKAL IJ 58 12CAL

Αποσυνδεδεμένος fanioles

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #309 στις: 27 Αυγούστου, 2010, 14:20:11 μμ »
Φιλε fanioles κατι δεν μου καθεται καλα στο τροπο σκεψεις που εχεις.Αναφερεις το ποσο λυπασαι ενα ποντικι που ξεψιχαει,και στο προφιλ σου εχεις μια φοτο σαν να γυρισες απο το ιρακ.Κρατας ενα πολεμικο τουφεκι φορας γιλεκο που εχει θεσεις για γεμιστηρες και μας λες οτι λυπασαι τα ποντικια!
Αν κρατουσες ενα λουλουδι θα το καταλαβαινα τωρα οχι,εν παση περιπτωσει το πως νοιωθει ενας κυνηγος οταν κυνηγα δεν θα το καταλαβεις ποτε γιατι δεν σου αρεσει και ειναι και δικαιωμα σου.
Να λυπηθω ενα αρνακι που οταν ειναι μικρο παω το παιδι μου να το χαιδεψει να παιξει και το Πασχα θα το βαλω στο τραπεζι ναι το λυπαμαι, μα θα μου πεις αυτος ειναι ο προορισμος του δυστιχως.
Φιλε fanioles παιρνω απο τη φυση αυτο που μου προσφερει χωρις τυψεις και παντα με μεγαλη πιθανοτητα αποτυχιας, και το να επιτραπει το κυνηγι με αεροβολο ειναι υπερ του θυραματος διοτι εχεις μια βολη ενα βληματακι, η το κτυπας η φευγει, και οχι ενα φυσιγγι με 800 σκαγια.
Συζειτηται εντονα να απαγορευτει το κυνηγι του αγριοχοιρου με αλλο τυπου φυσιγγια εκτος του μονοβολου για αυτον ακριβως το λογο.
Το κυνηγι δεν ειναι υποχρεωτικο για ολους, ειναι ομως τροπος ζωης για καποιους
Φιλικα Ηρακλης


Φίλε Ηρακλή, Αυτά που φοράω και κρατάω στη φωτογραφία είναι ψεύτικα. Αφορούν ενα παιχνίδι προσομοίωσης που παίζω. Επίσης έχω μεγάλη αγάπη για τα στρατιωτικά οπλικά συστήματα σαν τεχνολογία και όχι για το λόγο για τον οποίο κατασκευάστηκαν. Διάλεξα αυτή τη φωτό γιατί είναι ό,τι λιγότερο στρατιωτικό έχω κρατόντας ενα όπλο. (οι άλλες είναι με στολές κλπ..) και μόλις πάρω και ενα όμορφο αεροβόλο που έχω στο μάτι, θα αντικατασταθεί. Δε σημαίνει οτι λυπάμαι τον ποντικό αλλα δε θα λυπόμουν άνθρωπο.. Αν κατάλαβες κάτι τέτοιο σε διαβεβαιώ οτι δεν ισχύει.

Για τον αντίλογο να προσθέσω οτι θα θεωρούσα δίκαια την αναμέτρηση ανθρώπου - λαγού, αν το κυνήγι γινόταν με τόξο.
Με τη τεχνολογία των σημερινών αεροβόλων και σκοπευτικών που περνάς το σφαιράκι απο λαιμό μπουκαλιού στα 100 μέτρα, εε δε μου κάνει και πολύ δίκαιο για το θήραμα. Αυτό πάλι όμως  έιναι η δική μου πεποίθηση και δε θέλω να αλλάξω γνώμη σε κανέναν.

Πάντα φιλικά,
Χρήστος

Αποσυνδεδεμένος mangusta

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 118
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #310 στις: 27 Αυγούστου, 2010, 15:34:03 μμ »
Πιστεύω ότι αν ποτέ το κυνήγι με αεροβόλο επιτρέποταν στην Ελλάδα,η τροποποίηση του νόμου θα βασίζονταν σε κάποιο νόμο άλλης χώρας στην οποία ήδη επιτρέπεται και θα είναι δοκιμασμένος.
Έτσι κι'αλλιώς με την Ενωμένη Ευρώπη στα πόδια μας,όλοι οι νόμοι αργά ή γρήγορα θα είναι πάνω κάτω οι ίδιοι παντού.
Θα συμφωνούσατε λοιπόν αν επιτραπόταν το κυνήγι με 12ft/lbs όπλα(όπως στην Αγγλία) ή μόνο με .177(όπως στην Κύπρο);
Ή να πρέπει να βγάζετε άδειες FAC ή ΕWB;
Αυτό που λέω εγώ είναι να μην τα θέλουμε όλα δικά μας.Δηλαδή:
Να ρίχνουμε όπου θέλουμε,
όποτε θέλουμε,
με ότι θέλουμε,
όσο θέλουμε,
σε ότι θέλουμε.
Όποιος θέλει τα πολλά χάνει και τα λίγα(και στην δική μας περίπτωση δεν έχουμε ούτε καν λίγα).
Diana 100 .177
R9 .177

Αποσυνδεδεμένος snipAIR

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 372
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #311 στις: 27 Αυγούστου, 2010, 16:45:52 μμ »
Πιστεύω ότι αν ποτέ το κυνήγι με αεροβόλο επιτρέποταν στην Ελλάδα,η τροποποίηση του νόμου θα βασίζονταν σε κάποιο νόμο άλλης χώρας στην οποία ήδη επιτρέπεται και θα είναι δοκιμασμένος.
Έτσι κι'αλλιώς με την Ενωμένη Ευρώπη στα πόδια μας,όλοι οι νόμοι αργά ή γρήγορα θα είναι πάνω κάτω οι ίδιοι παντού.
Θα συμφωνούσατε λοιπόν αν επιτραπόταν το κυνήγι με 12ft/lbs όπλα(όπως στην Αγγλία) ή μόνο με .177(όπως στην Κύπρο);
Ή να πρέπει να βγάζετε άδειες FAC ή ΕWB;
Αυτό που λέω εγώ είναι να μην τα θέλουμε όλα δικά μας.Δηλαδή:
Να ρίχνουμε όπου θέλουμε,
όποτε θέλουμε,
με ότι θέλουμε,
όσο θέλουμε,
σε ότι θέλουμε.
Όποιος θέλει τα πολλά χάνει και τα λίγα(και στην δική μας περίπτωση δεν έχουμε ούτε καν λίγα).




πολυ σωστα το θετεις.φυσικα και να μην τα θελουμε ολα δικα μας.ας ισχυσει οτι ιχυει και στην αγγλια που το θεμα ειναι πιο ωριμασμενο απο οπουδηποτε αλλου.με τους περιορισμους που πρεπει και με τα δικαιωματα που πρεπει.ακριβως αυτο πρεπει να δειξουμε,οτι δηλαδη ειμαστε υπευθυνοι και ωριμοι για κατι τετοιο και οχι ενα ασκερι κουτοπονηροι κανιβαλοι που τα θελουν ολα για παρτη τους[/color]
« Τελευταία τροποποίηση: 27 Αυγούστου, 2010, 21:01:18 μμ από MASTORAS »

Αποσυνδεδεμένος destro

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 3249
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #312 στις: 27 Αυγούστου, 2010, 17:27:42 μμ »
Καί γω να προτιμούσα οί πόλεμοι να γίνονται με σπαθιά  ;D  !     Καί σίγουρα δεν έχεις ιδέα γιά το λαγοκυνήγι ούτε κ γιά λαγοκυνηγούς ! Καί μιά κ γενικά δεν ξέρεις τι εστί κυνήγι ασχολήσου με οτι σέ αρέσει ,γραπτώς κ πρακτικώς !

Το ήξερα οτι δεν έπρεπε να πω τη γνώμη μου.. Μόνο ειρωνία δέχομαι.. Όποιος δε συμφωνεί μαζί σας στη πυρά ε ?

Ενώ όποιος συμφωνεί με σένα στό βάθρο εεε  ;D   ?



Φιλε Χρηστο (fanioles) η μεγαλη αδυναμια του γραπτου λογου ειναι οτι δεν μπορει να γινει απολυτως κατανοητο το υφος του εκαστοτε συνομιλητη, κατι που σιγουρα συμβαινει και σε αυτην την περιπτωση.
Δεν συμφωνω πως δεχτηκες ειρωνια οσον αφορα τις θεσεις σου γυρω απο το κυνηγι. Ο καθενας εχει δικαιωμα να πιστευει οτι θελει και φυσικα να το εκφραζει οπως νομιζει ενω απο την στιγμη που αυτο γινεται δημοσια τιθεται στην κριση των υπολοιπων.
Αντιλαμβανομαι τις αιτιασεις σου γυρω απο το θεμα, αλλα ισως θα ηταν καλο να προσπαθουσες και εσυ να κατανοησεις λιγο την επιχειρηματολογια της αλλης πλευρας.
Οσο για εσενα απο την Ξανθη...... ;) :D ;D  Αντι να πειραζεις τον κοσμο δεν εχεις με τιποτα αλλο να ασχοληθεις?? :D :D ;D ;D ;D
Παντως το πως μπλεχτηκε η κουβεντα για το κυνηγι με τα σκοπευτηρια ειναι αποριας αξιον......

Αποσυνδεδεμένος GEORGEGR

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2367
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #313 στις: 28 Αυγούστου, 2010, 21:01:48 μμ »
Για να επανέλθουμε στο θέμα. Κάποιες φορές είναι καλό να διεκδικείς απευθείας αυτό που θες και να μην περιπλέκεις τα πράγματα γιατί εμφανίζονται εκ νέου δυσκολίες.
Οι περισσότεροι από εμάς πιστεύω θέλουν το εξής απλούστατο το αεροβόλο σαν όπλο να πάρει την υπόσταση που του αρμόζει ραβδωτό μεν αλλά όχι πυροβόλο σαν αεροβόλο λοιπόν να οριστούν οι προϋποθέσεις  αγοράς οι προϋποθέσεις χρήσης  και φυσικά σαν αεροβόλο να έχει και τα νόμιμα προσαρτήματα του.
Δεν νομίζω αυτό να είναι τόσο δύσκολο και ανέφικτο απλά γίνεται δύσκολο και περίπλοκο λόγο της μη κοινής,μελετημένης  και εντατικής  αντιμετώπισης,διεκδίκησης από τους ενδιαφερομένους.
Όσο αναφορά το κυνήγι με αεροβόλο θα ήμουν υπέρ μόνο αν δεν απέκλειε στο αεροβόλο να έχει και άλλες χρήσεις εκτός σκοπευτηρίου  και επειδή αυτό είναι αδύνατο βλέπε λειόκαννο (ή στο βουνό εντός κυνηγητικής περιόδου ή στο σκοπευτήριο εκτός περιόδου) θα πρέπει να ήμαστε πολύ προσεκτικοί .
H αεροβολίτιδα είναι νόσος και μάλιστα ανίατος, χρονία και συνεχώς επιδεινούμενη.
Ο μη spamαριστής πρώτος τον λίθο βαλέτω.

Αποσυνδεδεμένος Lykos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 237
  • Ο φόβος φυλάει τα έρμα....
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #314 στις: 28 Αυγούστου, 2010, 21:07:21 μμ »
Για να επανέλθουμε στο θέμα. Κάποιες φορές είναι καλό να διεκδικείς απευθείας αυτό που θες και να μην περιπλέκεις τα πράγματα γιατί εμφανίζονται εκ νέου δυσκολίες.
Οι περισσότεροι από εμάς πιστεύω θέλουν το εξής απλούστατο το αεροβόλο σαν όπλο να πάρει την υπόσταση που του αρμόζει ραβδωτό μεν αλλά όχι πυροβόλο σαν αεροβόλο λοιπόν να οριστούν οι προϋποθέσεις  αγοράς οι προϋποθέσεις χρήσης  και φυσικά σαν αεροβόλο να έχει και τα νόμιμα προσαρτήματα του.
Δεν νομίζω αυτό να είναι τόσο δύσκολο και ανέφικτο απλά γίνεται δύσκολο και περίπλοκο λόγο της μη κοινής,μελετημένης  και εντατικής  αντιμετώπισης,διεκδίκησης από τους ενδιαφερομένους.
Όσο αναφορά το κυνήγι με αεροβόλο θα ήμουν υπέρ μόνο αν δεν απέκλειε στο αεροβόλο να έχει και άλλες χρήσεις εκτός σκοπευτηρίου  και επειδή αυτό είναι αδύνατο βλέπε λειόκαννο (ή στο βουνό εντός κυνηγητικής περιόδου ή στο σκοπευτήριο εκτός περιόδου) θα πρέπει να ήμαστε πολύ προσεκτικοί .


++++++
HW95 0.177
Hämmerli AR20FT  0.177

"Κάνε αυτό που πρέπει και ας γίνει οτιδήποτε"


ΑΟΦΑ