Αποστολέας Θέμα: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;  (Αναγνώστηκε 423213 φορές)

Αποσυνδεδεμένος MASTORAS

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 7115
  • Πας μη Ελλην βαρβαρος
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #420 στις: 04 Σεπτεμβρίου, 2010, 20:30:05 μμ »
Και μην κοροιδευομαστε, αν σε πιασουν στο βουνο με το αεροβολο στο αυτοκινητο κατα 90% για λαθροθηρια θα πας.

Στο αυτοκίνητο αν το έχεις χωρίς όμως να το κρατάς στα χέρια δεν μπορούν να ασκήσου κατηγορία γιατί εφ όσων δεν έχουν πειστήρια  (θήραμα ) και το όπλο είναι καθ όλα νόμιμο ( μόνο με τα σκοπευτικά του κτλ κτλ ) και μέσα στη θήκη του, είναι αντιμετωπίσημα τα πράγματα πιστέυω, αλλά αν σε πιάσουν να κυνιγάς χάρτινους στόχους η σιλουέτες στο βουνό 90% πάει λαθροθηρία και 10% παράβαση του νόμου περι όπλων.

Κάνω λάθος; Ακούω απόψεις και φυσικά συμφωνώ σε όλα με το MASTORAS

Ναι αυτο που λες ειναι το σωστο. Απλα τα λεω λιγο χοντρυτερα γιατι παιρνω την πιο κακη εκδοχη του κακοπροαιρετου ελεγκτικου οργανου.

ΑΟΦΑ

AA S400 MPR FT <<Ενδοξη Ελληνική Σημαία>>
HAMMERLI AR20 FT
FWB 603 pcp
AA S400 5,5
Diana 60 <<by blackxx>>
HW 77 4.5
Umarex 850pcp 4.5

Αποσυνδεδεμένος GEORGEGR

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2367
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #421 στις: 04 Σεπτεμβρίου, 2010, 21:14:13 μμ »
Σωστα ειναι αυτα που λες αλλα τα συγκεκριμενα, ηδη διεκδικουνται απο αλλους συναδελφους ,ιδρυτες συλλογων,διοργανωτες αγωνων κτλ.προσωπικα ο ιδιος συμμετεχω σε συλλογο παρ ολο που δε με πολυενδιαφερει η σκοποβολη εντος φυσικων οριων.
   ο κλαδος της σκοποβολης ειτε αυτη λεγεται ft ,hft,bench rest,10m,silhouete πιστευω οτι καλυπτεται επαξια σε υποστηριξη απο αρκετους και με αρκετα καλες προοπτικες.
   Αυτο που συζητειται εδω ειναι  η αναπτυξη και του "αλλου αναποσπαστου κλαδου"του αεροβολισμου, το κυνηγι δηλαδη.οπως τα επιτευγματα της πρωτης ομαδας,θα οφελησουν ολη την κοινοτητα,ετσι και τα αντιστοιχα μελλοντικα της δευτερης ομαδας θα οφελησουν παλι ισοποσα.
  δεν καταλαβαινω γιατι θα πρεπει οι μεν να αντιμαχωμαστε τους δε και αντιστροφως.
  ολοι θα επρεπε να αγωνιζομαστε και για τις δυο προαναφερθεισες καταστασεις αφου το οφελος ειναι προφανες και αμφιπλευρο.το ενα χερι νιβει το αλλο και τα δυο το προσωπο .


ο κλαδος της σκοποβολης ειτε αυτη λεγεται ft ,hft,bench rest,10m,silhouete

Πάλι όμως αναφέρεις δραστηριότητες εντος σκοπευτηρίου και μόνο .
Οι περισσότεροι φίλοι δηλώνουν το παράπονο ότι είναι μακριά από τα λιγοστά διαθέσιμα σκοπευτήρια ανά την Ελλάδα και τους λέμε πάλι ότι απλά για να χαρούν το αεροβόλα τους νόμιμα θα μπορούν  μόνο κατά την κυνηγητική περίοδο ή να διανύουν μεγάλες αποστάσεις .
Όσο για   "αλλου αναποσπαστου κλαδου"  αν έπεφτε η πρόταση στο τραπέζι για ραβδωτά πυροβόλα στο κυνήγι αναρωτιέμαι θα είχε δημιουργηθεί αυτό το θέμα που συζητάμε τώρα;
Ή μήπως τα ραβδωτά αεροβόλα θα είναι ο δούρειος ίππος για τα ραβδωτά πυροβόλα στο κυνηγι;
H αεροβολίτιδα είναι νόσος και μάλιστα ανίατος, χρονία και συνεχώς επιδεινούμενη.
Ο μη spamαριστής πρώτος τον λίθο βαλέτω.

Αποσυνδεδεμένος GEORGEGR

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2367
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #422 στις: 04 Σεπτεμβρίου, 2010, 21:23:37 μμ »
Πραγματικά δεν μπορώ να κατανοήσω την εμμονή κάποιων αεροβολιστών του forum με την άποψη της υποτιθέμενης απαγόρευσης των σκοπευτικών τους δραστηριοτήτων στην ύπαιθρο, αν και όταν επιτραπεί το κυνήγι με αεροβόλο ???. Δηλαδή για να καταλάβω, μέχρι τώρα ήταν νόμιμη η άσκηση της σκοποβολής στην ύπαιθρο και οι φίλοι του κυνηγίου προσπαθούν να την καταστήσουν παράνομη; Ο καθένας απο εσάς λειτουργούσε κατα το δοκούν μέχρι τώρα και αναλάμβανε το ρίσκο και την ευθύνη της εξάσκησης στην σκοποβολή σε εξωτερικό χώρο(εκτος σκοπευτηρίου).Κανείς δεν ήταν νόμιμος. Μην έχουμε αυταπάτες σχετικά με τα δικαιώματα μας ώς προς την κατοχή και χρήση του αεροβόλου και των παρελκομένων του. Τα ΠΑΝΤΑ απογορεύονται καθως και η κατοχή των γνωστών παρελκομένων.
 Ακόμη αδυνατώ να κατανοήσω την ένσταση των φίλων της σκοποβολής(ft, bench rest κλπ) σχετικά με το ενδεχόμενο νομιμοποίησης του κυνηγίου. Κύριοι δέν είχατε ποτέ τίποτε και μου είναι πραγματικά πολύ δύσκολο να κατανοήσω τί είναι αυτό που φοβάστε οτι θα χάσετε...
Αν μετά από τόσες διευκρινήσεις αδυνατείς να κατανοήσεις  τότε μάλλον δεν θέλεις.
Όσο για την εμμονή θα μπορούσα κάλλιστα να την αντιστοιχίσω με το όνειρο για εσένα.
Ενώ εσείς είχατε και εξαιτίας μας το χάνετε ε…..
H αεροβολίτιδα είναι νόσος και μάλιστα ανίατος, χρονία και συνεχώς επιδεινούμενη.
Ο μη spamαριστής πρώτος τον λίθο βαλέτω.

Αποσυνδεδεμένος eliasfot

  • Μελος
  • *
  • Μηνύματα: 1411
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #423 στις: 05 Σεπτεμβρίου, 2010, 00:32:57 πμ »
Αν ποτε επιτραπει το κυνηγι με αεροβολο ή μαλλον, αν ποτε επιτραπει το κυνηγι με αεροβολο με κανονισμους που ηδη ισχυουν σε αλλη χωρα και οι οποιοι επιτρεπουν αυτο να γινεται με την χρηση οφθαλμίδας, αυτοματως θα ειναι μια νομιμιποιηση αυτης. Συνεπως θα μπορουμε να κυνηγαμε κατα την κυνηγετικη περιοδο (πραγματικα θηραματα ή χαρτινους στοχους) στα βουνα, και μετα μπορουμε να ασκουμαστε στα σκοπευτηρια.

Δεν ειναι λογικο να σου επιτρεψει το κυνηγι και την υπολοιπη περιοδο να σου απαγορευει την μεταφορα και χρηση του αεροβολου με τα παρελκομενα του.

Σιγουρα με την νομιμοποιηση του κυνηγιου ανοιγει ενας καινουργιος δρομος για το αεροβολο, εξω παντα απο το σκοπευτικο-συλλογικο κατεστημενο που ισχυει τωρα.


Άσχετα με το αν μας αρέσει το κυνήγι και το αν θα κυνηγήσουμε η οχι αυτός ειναι ο πιο σύντομος δρόμος για να λυθούν πολλά προβλήματα

Αποσυνδεδεμένος mangusta

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 118
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #424 στις: 05 Σεπτεμβρίου, 2010, 01:32:21 πμ »
Ούτε μία στο εκατομμύριο.
Diana 100 .177
R9 .177

Αποσυνδεδεμένος eliasfot

  • Μελος
  • *
  • Μηνύματα: 1411
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #425 στις: 05 Σεπτεμβρίου, 2010, 01:48:19 πμ »
φίλε GEORGEGR  το ft και το hft είναι δραστηριότητες εκτος σκοπευτηρίου (με την μορφή που έχουν εδώ  τουλάχιστον ;)) και οχι εντός όπως μπορείς να δεις παρακάτω
http://www.youtube.com/watch?v=K1IaDVXp1Jg
http://www.youtube.com/watch?v=VD50YiJgVOE&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=70dkc3weiHo&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=1icvCPxBZFw&feature=related
το πως προσπαθούμε να το κάνουμε και πως θα είναι τελικά στην  Ελλάδα  μας  όταν και αν γίνει είναι ενα άλλο θέμα .
Τωρα για  τα παράπονα αρκετων ότι είναι μακριά από τα λιγοστά διαθέσιμα σκοπευτήρια ανά την Ελλάδα  λές ότι  για να χαρούν το αεροβόλα τους νόμιμα θα μπορούν  μόνο κατά την κυνηγητική περίοδο ή να διανύουν μεγάλες αποστάσεις .... έχει κάποια βάση  αλλα ειναι καλύτερα να υπάρχει και αυτή η επιλογή για να μπορεί να διαλέξει κανείς οτι του αρέσει/βολεύει  ;)

Όπως λέει και ο λαός μας περί ορέξεως .........
ΥΓ Προσωπικά το κυνήγι με αεροβόλο λειόκαννο η σφεντόνα με αφήνει παντελώς αδιάφορο αλλα πιστεύω πως μόνο καλο θα μπορούσε να κάνει στο χόμπι μας

Αποσυνδεδεμένος asrael

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 619
    • Αirguning in Greece
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #426 στις: 05 Σεπτεμβρίου, 2010, 08:59:50 πμ »
ΥΓ Προσωπικά το κυνήγι με αεροβόλο λειόκαννο η σφεντόνα με αφήνει παντελώς αδιάφορο αλλα πιστεύω πως μόνο καλο θα μπορούσε να κάνει στο χόμπι μας


Αυτό προσπαθώ να πώ τόσο καιρό. Βέβαια το να μπορούν να στηθούν εύκολα και οικονομικά σκοπευτήρια για αεροβόλα και να υπήρχε το νομικό πλαίσιο να το στιρήξει αυτό επίσις καλό θα έκανε, αλλά ασ ξεκινήσουμε πρώτα από το κυνήγι που υπάρχουν και οι κυνηγετικοί σύλλογοι να μας υποστηρήξουν.
Microsoft wants us to "Imagine life without walls"...
I say, "If there are no walls, who needs Windows?"

Αποσυνδεδεμένος shootair

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 186
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #427 στις: 05 Σεπτεμβρίου, 2010, 11:13:58 πμ »
Πραγματικά δεν μπορώ να κατανοήσω την εμμονή κάποιων αεροβολιστών του forum με την άποψη της υποτιθέμενης απαγόρευσης των σκοπευτικών τους δραστηριοτήτων στην ύπαιθρο, αν και όταν επιτραπεί το κυνήγι με αεροβόλο ???. Δηλαδή για να καταλάβω, μέχρι τώρα ήταν νόμιμη η άσκηση της σκοποβολής στην ύπαιθρο και οι φίλοι του κυνηγίου προσπαθούν να την καταστήσουν παράνομη; Ο καθένας απο εσάς λειτουργούσε κατα το δοκούν μέχρι τώρα και αναλάμβανε το ρίσκο και την ευθύνη της εξάσκησης στην σκοποβολή σε εξωτερικό χώρο(εκτος σκοπευτηρίου).Κανείς δεν ήταν νόμιμος. Μην έχουμε αυταπάτες σχετικά με τα δικαιώματα μας ώς προς την κατοχή και χρήση του αεροβόλου και των παρελκομένων του. Τα ΠΑΝΤΑ απογορεύονται καθως και η κατοχή των γνωστών παρελκομένων.
 Ακόμη αδυνατώ να κατανοήσω την ένσταση των φίλων της σκοποβολής(ft, bench rest κλπ) σχετικά με το ενδεχόμενο νομιμοποίησης του κυνηγίου. Κύριοι δέν είχατε ποτέ τίποτε και μου είναι πραγματικά πολύ δύσκολο να κατανοήσω τί είναι αυτό που φοβάστε οτι θα χάσετε...
Αν μετά από τόσες διευκρινήσεις αδυνατείς να κατανοήσεις  τότε μάλλον δεν θέλεις.
Όσο για την εμμονή θα μπορούσα κάλλιστα να την αντιστοιχίσω με το όνειρο για εσένα.
Ενώ εσείς είχατε και εξαιτίας μας το χάνετε ε…..


 Αν οι διευκρινήσεις σου περιορίζονται στον φόβο οτι δεν θα μπορέσεις στο μέλλον να εξασκείς την σκοποβολή σου ΠΑΡΑΝΟΜΑ στην ύπαιθρο, τότε με αφήνουν παγερά αδιάφορο.
Στίς προσπάθειες που γίνονται για την καθιέρωση των αθλημάτων σκοποβολής ανοιχτού πεδίου, δέν πιστεύω οτι υπάρχει κανένας φίλος του κυνηγίου που να είναι αντίθετος. Πολλοί απο αυτούς δε, συμμετέχουν στην προσπάθεια. Στην προσπάθεια που τυχόν να γίνει όμως για την νομιμοποιήση του κυνηγίου, είμαι σίγουρος οτι θα βρεθούν πολλοί φίλοι της σκοποβολής που θα τεθούν αντίθετοι.
 Αδυνατείς να καταλάβεις τον συλλογισμό μου, δυστυχώς. Όταν εμμένεις στα "εμείς" και "εσείς", αυτό δείχνεις.
Φιλικά
Θανάσης

Αποσυνδεδεμένος GEORGEGR

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2367
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #428 στις: 05 Σεπτεμβρίου, 2010, 20:12:06 μμ »
φίλε GEORGEGR  το ft και το hft είναι δραστηριότητες εκτος σκοπευτηρίου (με την μορφή που έχουν εδώ  τουλάχιστον ;)) και οχι εντός όπως μπορείς να δεις παρακάτω
http://www.youtube.com/watch?v=K1IaDVXp1Jg
http://www.youtube.com/watch?v=VD50YiJgVOE&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=70dkc3weiHo&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=1icvCPxBZFw&feature=related
το πως προσπαθούμε να το κάνουμε και πως θα είναι τελικά στην  Ελλάδα  μας  όταν και αν γίνει είναι ενα άλλο θέμα .
Τωρα για  τα παράπονα αρκετων ότι είναι μακριά από τα λιγοστά διαθέσιμα σκοπευτήρια ανά την Ελλάδα  λές ότι  για να χαρούν το αεροβόλα τους νόμιμα θα μπορούν  μόνο κατά την κυνηγητική περίοδο ή να διανύουν μεγάλες αποστάσεις .... έχει κάποια βάση  αλλα ειναι καλύτερα να υπάρχει και αυτή η επιλογή για να μπορεί να διαλέξει κανείς οτι του αρέσει/βολεύει  ;)

Όπως λέει και ο λαός μας περί ορέξεως .........
ΥΓ Προσωπικά το κυνήγι με αεροβόλο λειόκαννο η σφεντόνα με αφήνει παντελώς αδιάφορο αλλα πιστεύω πως μόνο καλο θα μπορούσε να κάνει στο χόμπι μας

Το πώς γίνονται στο εξωτερικό το γνωρίζω αλλά όπως αμφιβάλεις και εσύ για την εφαρμογή τους στην Ελλάδα έτσι και εγώ είμαι σχεδόν σίγουρος ότι θα είναι μόνο εντός δυστυχώς.
ΥΓ και έμενα προσωπικά με αφήνει αδιάφορο όταν αφορά το αεροβόλο αλλά δεν θα ήθελα  να βαφτίσουν το χόμπι μου κυνήγι  (ίσως ζητώ πολλά το ξέρω)
H αεροβολίτιδα είναι νόσος και μάλιστα ανίατος, χρονία και συνεχώς επιδεινούμενη.
Ο μη spamαριστής πρώτος τον λίθο βαλέτω.

Αποσυνδεδεμένος MASTORAS

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 7115
  • Πας μη Ελλην βαρβαρος
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #429 στις: 05 Σεπτεμβρίου, 2010, 20:47:18 μμ »
Συγχωνευθηκαν τα δυο θεματα λογω του οτι αφορουν την ιδια συζητηση για την νομιμοποιηση του κυνηγιου με αεροβολο.

ΑΟΦΑ

AA S400 MPR FT <<Ενδοξη Ελληνική Σημαία>>
HAMMERLI AR20 FT
FWB 603 pcp
AA S400 5,5
Diana 60 <<by blackxx>>
HW 77 4.5
Umarex 850pcp 4.5

Αποσυνδεδεμένος GEORGEGR

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2367
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #430 στις: 05 Σεπτεμβρίου, 2010, 21:16:09 μμ »




 Αν οι διευκρινήσεις σου περιορίζονται στον φόβο οτι δεν θα μπορέσεις στο μέλλον να εξασκείς την σκοποβολή σου ΠΑΡΑΝΟΜΑ στην ύπαιθρο, τότε με αφήνουν παγερά αδιάφορο.
Στίς προσπάθειες που γίνονται για την καθιέρωση των αθλημάτων σκοποβολής ανοιχτού πεδίου, δέν πιστεύω οτι υπάρχει κανένας φίλος του κυνηγίου που να είναι αντίθετος. Πολλοί απο αυτούς δε, συμμετέχουν στην προσπάθεια. Στην προσπάθεια που τυχόν να γίνει όμως για την νομιμοποιήση του κυνηγίου, είμαι σίγουρος οτι θα βρεθούν πολλοί φίλοι της σκοποβολής που θα τεθούν αντίθετοι.
 Αδυνατείς να καταλάβεις τον συλλογισμό μου, δυστυχώς. Όταν εμμένεις στα "εμείς" και "εσείς", αυτό δείχνεις.
Φιλικά
Θανάσης

Για να λέμε τα πράγματα με το όνομα τους μπορεί εσένα να σε αφήνει παγερά αδιάφορο στο μέλλον η δική μου παράνομη σκοποβολή αλλά εμένα δεν με αφήνει καθόλου αδιάφορο η τωρινή λαθροθηρία από μερικούς <<φίλους του κυνηγίου>> με αεροβόλο.
Όσο αναφορά τις προσπάθειες που γίνονται γιατί οι φίλοι του κυνηγίου να είναι αντίθετοι τους επηρεάζει στο οτιδήποτε;
Επίσης οι <<φίλοι του κυνηγίου>> δεν έχουν καμία σχέση με τους  συνειδητοποιημένους  και νόμιμους  κυνηγούς  (που πάντα κατά την προσωπική μου γνώμη) δεν θα αφήσουν τα λειοκαννα τους για να κυνηγήσουν με αεροβόλα.
Δεν είμαι πολέμιος καμίας προσπάθειας αρκεί να μην παρουσιάζεται σαν μονόδρομος και πανάκεια σε όσες ελλείψεις υπάρχουν αυτή την στιγμή όσο αναφορά το αεροβόλο και να μπορέσει να κατανοήσει τις επερχόμενες αλλαγές που θα επιφέρει  .
ΥΓ με τους φίλους του κυνηγίου είμαι φίλος με τους <<φίλους του κυνηγίου >> όμως όχι και φυσικά δεν αναφέρομε σε κανέναν από εδώ μέσα αλλά μην αρνείστε ότι υπάρχουν.
Πάντα φιλικά
Γιώργος
H αεροβολίτιδα είναι νόσος και μάλιστα ανίατος, χρονία και συνεχώς επιδεινούμενη.
Ο μη spamαριστής πρώτος τον λίθο βαλέτω.

Αποσυνδεδεμένος eliasfot

  • Μελος
  • *
  • Μηνύματα: 1411
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #431 στις: 05 Σεπτεμβρίου, 2010, 23:47:50 μμ »


Το πώς γίνονται στο εξωτερικό το γνωρίζω αλλά όπως αμφιβάλεις και εσύ για την εφαρμογή τους στην Ελλάδα έτσι και εγώ είμαι σχεδόν σίγουρος ότι θα είναι μόνο εντός δυστυχώς.
ΥΓ και έμενα προσωπικά με αφήνει αδιάφορο όταν αφορά το αεροβόλο αλλά δεν θα ήθελα  να βαφτίσουν το χόμπι μου κυνήγι  (ίσως ζητώ πολλά το ξέρω)



Φίλε μου εδω είναι η διαφορά μας εγώ το θεωρώ χόμπι μας και οχι χομπι μου πράγμα που με κάνει  και περισσότερο διαλλακτικό αν είναι να εξυπηρετήσει  η ακόμα και  βολέψει περισσότερο κόσμο να ασχοληθεί με το αεροβόλο

Αποσυνδεδεμένος GEORGEGR

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2367
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #432 στις: 06 Σεπτεμβρίου, 2010, 00:22:17 πμ »
Αν το  μου και το μας κάνει την διαφορά και ο σκοπός είναι να ασχοληθεί περισσότερος κόσμος τότε έχεις δίκιο .
Εγω απλα νομιζα ότι ο ασαφεις ελλιπείς και ότι άλλο… νόμος που κάποια στιγμή πρέπει να αλλάξει καλό θα ήταν να στηριχτεί όσο εξαρτάται από εμάς τουλάχιστον σε σωστές βάσεις που εξυπηρετούν κατά κύριο λόγο το αεροβόλο και την χρήση του από όλους εύκολα και απλά και στην αγορά και στην κατοχή και στην χρήση  τώρα αν η ένταξη του στο κυνήγι καλύπτει όλα αυτά καλά κάνεις και το πιστεύεις αλλά θα μου επιτρέψεις και εμένα να μην το πιστεύω.
H αεροβολίτιδα είναι νόσος και μάλιστα ανίατος, χρονία και συνεχώς επιδεινούμενη.
Ο μη spamαριστής πρώτος τον λίθο βαλέτω.

Αποσυνδεδεμένος mangusta

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 118
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #433 στις: 06 Σεπτεμβρίου, 2010, 01:29:42 πμ »
Συμφωνώ απολύτως με τον Κο GEORGEGR.
Έχουν ειπωθεί πάρα πολλά σχετικά με το θέμα.Αυτό που γνωρίζω εγώ είναι το εξής:Για να γίνει κάτι πράξη(ισχύει για τα πάντα)χρειάζεται ένα κίνητρο.
Ποιό νομίζεται ότι θα είναι το κίνητρο της πολιτείας/κράτους/έθνους/δημοκρατίας(ή ότι άλλο,συμπληρώστε το)στο να αλλάξει ολόκληρη υπάρχουσα νομοθεσία προκειμένου να επιτραπεί το κυνήγι με αεροβόλο;
Στην υποθετική περίπτωση που κάποιοι απάρτιζαν μία επιτροπή και κατάφερναν μία ακρόαση με τους νομοθέτες,τι θα παρουσίαζαν σαν κίνητρο;
Σαν επιχείρημα έτσι ώστε να τους πείσουν;
Ότι θέλουν να κάνουν σκοποβολή;
Ότι θέλουν να εξαλείψουν από τους Ελληνικούς αγρούς τα επιβλαβή ποντίκια/κουνέλια/φίδια/καρακάξες κ.τ.λ.;
Ότι θα πρέπει να σκεφτούν τους 20-50-100 ή δεν ξέρω πόσους,που επειδή δεν έχουν σκοπευτήρια κοντά τους να μπορούν να προπονούνται στην ύπαιθρο;(αλήθεια για να προλάβω κάποιους που θα ισχυρισθούν ότι αυτοί οι 20-50-100 δεν είναι τόσοι,αλλά είναι χιλιάδες,να κάνω την απλή ερώτηση:που είναι στα μεταξύ κρυμμένοι;)
Όπως καταλαβαίνετε το όλο θέμα δεν είναι δικό τους(εννοώ τους νομοθέτες),αλλά δικό σας(εννοώ τους επίδοξους κυνηγούς με αεροβόλο).
Όταν αποφασίσετε γιατί το θέλετε πραγματικά και το διατυπώσετε (χωρίς "μεταμφιέσεις" του στύλ θέλω να κάνω σκοποβολή,δεν έχω σκοπευτήριο κοντά και άλλα τέτοια),ίσως(λέω ίσως)να σας πάρουν στα σοβαρά και να σκεφθούν να εξετάσουν το θέμα,ας πούμε-------σε 15 χρόνια....
Αλλίως δεν νομίζω ότ έχει τύχη το θέμα.
Diana 100 .177
R9 .177

Αποσυνδεδεμένος shootair

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 186
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #434 στις: 06 Σεπτεμβρίου, 2010, 08:45:03 πμ »
Για να λέμε τα πράγματα με το όνομα τους μπορεί εσένα να σε αφήνει παγερά αδιάφορο στο μέλλον η δική μου παράνομη σκοποβολή αλλά εμένα δεν με αφήνει καθόλου αδιάφορο η τωρινή λαθροθηρία από μερικούς <<φίλους του κυνηγίου>> με αεροβόλο.
Όσο αναφορά τις προσπάθειες που γίνονται γιατί οι φίλοι του κυνηγίου να είναι αντίθετοι τους επηρεάζει στο οτιδήποτε;
Επίσης οι <<φίλοι του κυνηγίου>> δεν έχουν καμία σχέση με τους  συνειδητοποιημένους  και νόμιμους  κυνηγούς  (που πάντα κατά την προσωπική μου γνώμη) δεν θα αφήσουν τα λειοκαννα τους για να κυνηγήσουν με αεροβόλα.
Δεν είμαι πολέμιος καμίας προσπάθειας αρκεί να μην παρουσιάζεται σαν μονόδρομος και πανάκεια σε όσες ελλείψεις υπάρχουν αυτή την στιγμή όσο αναφορά το αεροβόλο και να μπορέσει να κατανοήσει τις επερχόμενες αλλαγές που θα επιφέρει  .
ΥΓ με τους φίλους του κυνηγίου είμαι φίλος με τους <<φίλους του κυνηγίου >> όμως όχι και φυσικά δεν αναφέρομε σε κανέναν από εδώ μέσα αλλά μην αρνείστε ότι υπάρχουν.
Πάντα φιλικά
Γιώργος


     Μάλλον υπάρχει θέμα συνεννόησης, μπορεί να φταίνε τα ελληνικά μου, μπορεί η γραμματική μου, μπορει...
Παγερά αδιάφορο φίλε Γιώργο με αφήνει η ΠΡΟΘΕΣΗ σου να διασφαλίσεις την παράνομη σκοποβολή στην ύπαιθρο που τόσα χρόνια γίνεται και να την προστατεύσεις απο επίδοξους "καταπατητές κυνηγούς" :). Δεν νομίζω ότι έχει κάποια σημασία αν η νομιμοποίηση του κυνηγίου με αεροβόλο επηρεάσει την ούτως ή άλλως παράνομη σκοποβολή στην ύπαιθρο. Και φυσικά δεν μπορώ να σταθώ δίπλα σε κανέναν που θέλει να συνεχίσει να πράτει έτσι, θέλοντας παράλληλα να μην επιτραπέι το κυνήγι με αεροβόλο πιστεύοντας οτι θα του αφαιρεθεί η δυνατότητα να εξασκείται παράνομα στην σκοποβολή. Φυσικά όμως και θα είμαι δίπλα του αν θελήσει να νομιμοποιήσει αυτή του την δραστηριότητα.
  Πώς θα σου φαινόταν άραγε, φίλε Γιώργο η άποψη κάποιων λαθροθήρων κυνηγών αεροβόλου που θα ήταν αντίθετοι με την νομιμοποίηση της σκοποβολής στην ύπαιθρο, για τους όποιους λόγους αυτοί θα το πίστευαν,ούτως ώστε να συνεχίσουν την παράνομή τους δραστηριότητα; Θα έδινες κάποια βαρύτητα στην άποψη τους; Εγώ προσωπικά καμία... ΄
 Θανάσης
« Τελευταία τροποποίηση: 07 Σεπτεμβρίου, 2010, 15:12:21 μμ από accuracy lover »