Αποστολέας Θέμα: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;  (Αναγνώστηκε 423247 φορές)

Αποσυνδεδεμένος GEORGEGR

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2367
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #450 στις: 06 Σεπτεμβρίου, 2010, 22:10:21 μμ »
Φιλε GEORGEGR το δεν σου αρεσει το κυνηγι με το αεροβολο το καταλαβαμε,το οτι υπαρχουν καποιοι που κυνηγουν παρανομα υπαρχει η θυροφηλακη να ασχοληθη.
Οπως εγραψα ξανα δεν μπορεις να εχεις γνωμη για το πως σκευτεται ενας κυνηγος απο τη στιγμη που δεν ασχολησαι με το αθλημα, και σου δηλωνω οτι θα ειμαι απο τους πρωτους που σε καποιες περιπτωσεις θα αφησω το δικανο και θα παω με το αεροβολο να παρω 4-5 τσιχλες γιατι το θεωρω ποιο δυσκολο και ποιο σπορτιφ.
Φιλε Γιωργο παντου υπαρχουν οι καλοι και οι κακοι το ευτηχημα ειναι πως οι καλοι ειναι περισοτεροι και αν ειναι ενωμενοι τοτε θα υπαρξει και το επιθημητο αποτελεσμα

Φίλε iraklis2010
Θα διαφωνήσω στα εξής με τους όποιους παράνομους θα πρέπει να ασχολούνται πρώτα οι φίλοι του αντικειμένου που παρανομούν μιας και τρέφουν και την μεγαλύτερη αγάπη για αυτό .
Επέτρεψε μου να μπορώ να έχω γνώμη για το πώς σκέπτεται ένας κυνηγός  γιατί απλά σχολούμαι με το άθλημα,φυσικά δεν μπορώ να έχω γνώμη για το πως θα πράξεις εσύ.
H αεροβολίτιδα είναι νόσος και μάλιστα ανίατος, χρονία και συνεχώς επιδεινούμενη.
Ο μη spamαριστής πρώτος τον λίθο βαλέτω.

Αποσυνδεδεμένος GEORGEGR

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2367
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #451 στις: 06 Σεπτεμβρίου, 2010, 22:13:03 μμ »


Μάλλον υπάρχει θέμα συνεννόησης, μπορεί να φταίνε τα ελληνικά μου, μπορεί η γραμματική μου, μπορει...
Παγερά αδιάφορο φίλε Γιώργο με αφήνει η ΠΡΟΘΕΣΗ σου να διασφαλίσεις την παράνομη σκοποβολή στην ύπαιθρο που τόσα χρόνια γίνεται και να την προστατεύσεις απο επίδοξους "καταπατητές κυνηγούς" :). Δεν νομίζω ότι έχει κάποια σημασία αν η νομιμοποίηση του κυνηγίου με αεροβόλο επηρεάσει την ούτως ή άλλως παράνομη σκοποβολή στην ύπαιθρο. Και φυσικά δεν μπορώ να σταθώ δίπλα σε κανέναν που θέλει να συνεχίσει να πράτει έτσι, θέλοντας παράλληλα να μην επιτραπέι το κυνήγι με αεροβόλο πιστεύοντας οτι θα του αφαιρεθεί η δυνατότητα να εξασκείται παράνομα στην σκοποβολή. Φυσικά όμως και θα είμαι δίπλα του αν θελήσει να νομιμοποιήσει αυτή του την δραστηριότητα.
  Πώς θα σου φαινόταν άραγε, φίλε Γιώργο η άποψη κάποιων λαθροθήρων κυνηγών αεροβόλου που θα ήταν αντίθετοι με την νομιμοποίηση της σκοποβολής στην ύπαιθρο, για τους όποιους λόγους αυτοί θα το πίστευαν,ούτως ώστε να συνεχίσουν την παράνομή τους δραστηριότητα; Θα έδινες κάποια βαρύτητα στην άποψη τους; Εγώ προσωπικά καμία... ΄
 Θανάσης
[/quote]

Όντως υπάρχει ένα θέμα με την συνεννόηση (και φυσικά ίσως φταίνε τα δικά μου ελληνικά …)
Αλλά κάνε ένα κόπο και ξαναδιάβασε αυτά που γραφώ από την αρχή και ίσως τότε διαπιστώσεις ότι αυτό που κάνω είναι παράνομο και εσύ με αυτό που θες να κάνεις (που είναι παράνομο μέχρι τώρα )θα μου στερήσεις την δυνατότητα να το κάνω νόμιμο.
Ναι  θέλω να διασφαλίσω το δικαίωμα μου να μπορέσω να κάνω νόμιμο αυτό που κάνω τώρα  παράνομα και για μένα έχει μεγάλη σημασία η νομιμοποίηση της σκοποβολής (σε ανοικτό πεδίο)αλλά με μια διαφορά δεν θα με άφηνε παγερά αδιάφορο (όπως λες )αν επηρέαζε την νομιμοποίηση του κυνηγίου .
Επίσης δεν αναφέρθηκα σε καταπατητές κυνηγούς αναφέρθηκα σε λαθροθήρες με αεροβόλο που τόσα χρόνια  πράττουν παράνομα και θα πράττουν παράνομα μέχρι να νομιμοποιηθεί το κυνήγι.
Τέλος να σε πληροφορήσω (για τους τύπους και μόνο)ότι δεν είμαι παράνομος και ούτε θα γίνω διότι διαθέτω κλειστό χώρο για σκοποβολή πενήντα μέτρων και ανοικτό εκατόν είκοσι μέτρων  θα ήθελα μια τέτοια διαβεβαίωση και από όλους τους παράνομους κυνηγούς με αεροβόλο μέχρι να νομιμοποιηθεί το κυνήγι με αεροβόλο  και επειδή νομίζω ότι οι απόψεις μου έχουν καταγραφεί και  επαναλαμβάνομαι κουράζοντας τους υπόλοιπους φίλους σταματώ εδώ.
Φιλικά. 
Γιώργος
H αεροβολίτιδα είναι νόσος και μάλιστα ανίατος, χρονία και συνεχώς επιδεινούμενη.
Ο μη spamαριστής πρώτος τον λίθο βαλέτω.

Αποσυνδεδεμένος giorgos200sx

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1886
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #452 στις: 06 Σεπτεμβρίου, 2010, 22:25:08 μμ »
Γιωργο ο χωρος για την σκοποβολη που εχεις ειναι ιδιοτικος ή σκοπευτηριο εγκεκριμενο? Οφθαλμιδα χρησιμοποιεις?
Αν συμβαινει κατι απο τα δυο εισαι το ιδιο παρανομος με ολους τους υπολοιπους απλα μπορεις και κρυβεσαι καλυτερα απο τους περισσοτερους

Αποσυνδεδεμένος GEORGEGR

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2367
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #453 στις: 06 Σεπτεμβρίου, 2010, 22:33:38 μμ »
Γιωργο ο χωρος για την σκοποβολη που εχεις ειναι ιδιοτικος ή σκοπευτηριο εγκεκριμενο? Οφθαλμιδα χρησιμοποιεις?
Αν συμβαινει κατι απο τα δυο εισαι το ιδιο παρανομος με ολους τους υπολοιπους απλα μπορεις και κρυβεσαι καλυτερα απο τους περισσοτερους
Αν κάνεις πλάκα καλοδεχούμενη αν όχι σε παραπέμπω στη τελευταία γραμμή του προηγούμενου μηνύματος .
H αεροβολίτιδα είναι νόσος και μάλιστα ανίατος, χρονία και συνεχώς επιδεινούμενη.
Ο μη spamαριστής πρώτος τον λίθο βαλέτω.

Αποσυνδεδεμένος iraklis2010

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1459
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #454 στις: 06 Σεπτεμβρίου, 2010, 22:35:28 μμ »
Δηλαδη αν καταλαβα καλα αν πιασουμε ενα λαθροθηρα να τον δειρουμε η ενα κλεφτη η ενα βιαστη να παρουμε το νομο στα χερια μας, να καταργησουμε τη Θυροφηλακη την Αστυνομια και να επιβαλουμε εμεις το νομο αυτο μου λες.
Οχι φιλε,εμεις(οι κυνηγοι)πληρωνουμε απο την τσεπη μας την Θυροφηλακη για αυτη τη δουλεια οπως και ο ελληνας πολιτης την Αστυνομια.
Οταν αναφερθηκα στο αθλημα ενοουσα το κυνηγι και οχι τη σκοποβολη, και ο τροπος σκεψεως που εχεις δεν με οδηγουν στο συμπερασμα οτι ασχολησαι με το κυνηγι.
ΑΕΤΣ ΕΠΛΑΣΤΑ ΑΣΟΝ ΘΕΟ
ΑΕΤΣ ΣΗ ΓΗΝ ΕΒΡΕΘΑ
ΚΑΜΙΑΝ ΚΙ ΠΟΥΣΜΑΝΕΨΑ
ΠΟΝΤΙΟΣ ΝΤΕ ΓΕΝΝΕΘΑ

HW  90  5,5 LAZAGLIDE BY DRAGON WALNUT BY HERCULES
DIANA 48 4,5 HANDMADE STOK IROCO BY HERCULES
SLAVIA 630 4,5  WALNUT BY HERCULES.....LAZAGLIDE AND VENOM  BY DRAGON

Αποσυνδεδεμένος giorgos200sx

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1886
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #455 στις: 06 Σεπτεμβρίου, 2010, 22:39:23 μμ »
Γιωργο ο χωρος για την σκοποβολη που εχεις ειναι ιδιοτικος ή σκοπευτηριο εγκεκριμενο? Οφθαλμιδα χρησιμοποιεις?
Αν συμβαινει κατι απο τα δυο εισαι το ιδιο παρανομος με ολους τους υπολοιπους απλα μπορεις και κρυβεσαι καλυτερα απο τους περισσοτερους
Αν κάνεις πλάκα καλοδεχούμενη αν όχι σε παραπέμπω στη τελευταία γραμμή του προηγούμενου μηνύματος .

Δεν κανω πλακα φιλε αλλα δεν βλεπω απο την τελευταια γραμμη του μηνυματος σου κατι διευκρινιστικο. Βοηθισε με παρακαλω

Αποσυνδεδεμένος GEORGEGR

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2367
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #456 στις: 06 Σεπτεμβρίου, 2010, 22:46:22 μμ »
Δηλαδη αν καταλαβα καλα αν πιασουμε ενα λαθροθηρα να τον δειρουμε η ενα κλεφτη η ενα βιαστη να παρουμε το νομο στα χερια μας, να καταργησουμε τη Θυροφηλακη την Αστυνομια και να επιβαλουμε εμεις το νομο αυτο μου λες.
Οχι φιλε,εμεις(οι κυνηγοι)πληρωνουμε απο την τσεπη μας την Θυροφηλακη για αυτη τη δουλεια οπως και ο ελληνας πολιτης την Αστυνομια.
Οταν αναφερθηκα στο αθλημα ενοουσα το κυνηγι και οχι τη σκοποβολη, και ο τροπος σκεψεως που εχεις δεν με οδηγουν στο συμπερασμα οτι ασχολησαι με το κυνηγι.
Φιλέ iraklis2010
Αν εσύ κατάλαβες χειροδικία δεν σημαίνει ότι εγώ εννοούσα αυτό.
H αεροβολίτιδα είναι νόσος και μάλιστα ανίατος, χρονία και συνεχώς επιδεινούμενη.
Ο μη spamαριστής πρώτος τον λίθο βαλέτω.

Αποσυνδεδεμένος mangusta

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 118
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #457 στις: 06 Σεπτεμβρίου, 2010, 22:46:51 μμ »
Το γεγονός ότι δεν είμαι οπωροπώλης σημαίνει ότι δεν μπορω να ξεχωρίζω την ντομάτα από το πορτοκάλι;
Το ότι δεν είμαι λογιστής,σημαίνει ότι δυνητικά δεν γνωρίζω τι είναι η φορολογική δήλωση;
Το ότι δεν είμαι κυνηγός σημαίνει ότι δεν γνωρίζω τι εστί κυνήγι και ποιά φιλοσοφία το διέπει;
Όσον αφορά την κατασκευή του αεροβόλου σαν μέσο κυνηγιού,αναρωτιέμαι(σύμφωνα με την ίδια λογική που κατασκευάζονται τα πυροβόλα όπλα)για ποιό είδος κυνηγιού;
Δηλαδή,στα πυροβόλα όπλα(είτε λειόκανα,είτε ραβδωτά)τα μοντέλα που λανσάρουν οι εταιρίες ειδικεύονται για κυνήγι συγκεκριμένων θηραμάτων(μπεκάτσες,πάπιες,μεγάλα θηράματα,ελάφια,αγριόχειρους κ.τ.λ.)
Τα αεροβόλα σε τι ειδικεύονται;Στα προαναφερόμενα;(αρουραιος, αλεπου,κουναβι,καρακαξα,κορακι).
Πώς δικαιολογούνται τότε τα σκοπευτικά αεροβόλα(που παρεπιπτώντως κοστίζουν και μία περιουσία);
Diana 100 .177
R9 .177

Αποσυνδεδεμένος Thorin

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2341
  • I shoot therefore I am
    • Σκοπευτική Λέσχη "ΖΕΥΣ"
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #458 στις: 06 Σεπτεμβρίου, 2010, 23:04:14 μμ »
Αναμεσα στα πρωτα αεροβολα ηταν μεγαλου διαμετρηματος που σκοτωναν ελαφι και υπηρχαν και στρατιωτικα μοντελα.
Με δεδομενο οτι η σκοποβολη στις χωρες οπου αυτα κατασκευαζονταν ηταν πολυ εξελιγμενη
και μετουφεκια μεγαλης ισχυως πιστευω οτι η αγωνιστικη χρηση εξελιχθηκε παραληλλα αν και δεν εχω προχειρα
στοιχεια για αυτο.
Απλα μια πληροφορια παραθετω, δεν διαφωνω με κανεναν.
Steyr LP-10 - FWB C55 --- Baikal IJ-35M
Diana mod.38 4,5 - Weihrauch HW77 4,5 - Umarex 850 4,5 - Gamo Shadow 640 4,5
S&W 586 6" - Walther CP99 - Daisy 44 6" & 8" - Crosman 357 4" & 8" - ΗW40PCA

Αποσυνδεδεμένος iraklis2010

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1459
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #459 στις: 06 Σεπτεμβρίου, 2010, 23:12:05 μμ »
Ακριβως οπως το ειπες,αφου δεν κυνηγας δεν γνωριζεις, οσο για τα αλλα παραδειγματα και εγω ξερω οτι το αεροπλανο πεταει αλλα δεν ξερω να το πιλοταρω.
Ολες οι εταιριες οπλων κατασκευαζουν ειδηκα οπλα για συγκεκριμενα θυραματα.
Οσο για τα αεροβολα στα θυραματα που αναφερουμε ειναι οτι πρεπει, και τα σκοπευτκα που αναφερεις ειναι η εξελιξη του αεροβολου για σκοπευτικη χρηση οπως και τα δυνατα για κυνηγητικη χρηση
ΑΕΤΣ ΕΠΛΑΣΤΑ ΑΣΟΝ ΘΕΟ
ΑΕΤΣ ΣΗ ΓΗΝ ΕΒΡΕΘΑ
ΚΑΜΙΑΝ ΚΙ ΠΟΥΣΜΑΝΕΨΑ
ΠΟΝΤΙΟΣ ΝΤΕ ΓΕΝΝΕΘΑ

HW  90  5,5 LAZAGLIDE BY DRAGON WALNUT BY HERCULES
DIANA 48 4,5 HANDMADE STOK IROCO BY HERCULES
SLAVIA 630 4,5  WALNUT BY HERCULES.....LAZAGLIDE AND VENOM  BY DRAGON

Αποσυνδεδεμένος alpha-63

  • Μελος
  • *
  • Μηνύματα: 7893
  • «Μαλέαν δε κάμψας επιλάθου των οίκαδε»
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #460 στις: 06 Σεπτεμβρίου, 2010, 23:17:44 μμ »
Ακριβως οπως το ειπες,αφου δεν κυνηγας δεν γνωριζεις, οσο για τα αλλα παραδειγματα και εγω ξερω οτι το αεροπλανο πεταει αλλα δεν ξερω να το πιλοταρω.
Ολες οι εταιριες οπλων κατασκευαζουν ειδηκα οπλα για συγκεκριμενα θυραματα.
Οσο για τα αεροβολα στα θυραματα που αναφερουμε ειναι οτι πρεπει, και τα σκοπευτκα που αναφερεις ειναι η εξελιξη του αεροβολου για σκοπευτικη χρηση οπως και τα δυνατα για κυνηγητικη χρηση

...ρε Ηρακλή, μήπως ξέρεις και από ασφαλιστήρια συμβόλαια σκοπευτηρίων ;  ;) Να κάνεις καμμιά βόλτα και από το Σχιστό... :D Σε πάω ρε Πόντιε πολυυυυυυυυύ ! 8)
Σειρήνα -HW97Κ .22
Μέδουσα -HW97K .20
Ειμαρμένη -HW95 .22
Γοργόνα 
Έχιδνα-HW95 .20
Κίρκη -AA ProSport .22
Μήδεια- ΑΑ ProSport .177
Ναυσικά -AA TX MK3 .177
Ερινύα -ΑΑ ProElite .22
Άρπυια -AA ProElite .25
Λάχεσις -HW35 .177
Νέμεσις -HW90 .22
Πηνελόπη -HW55 .177
Άρτεμις -Diana52 .22 EXP
Lady Chatterley -BSA S.Star .177
Afrodyte -BSA S.Star .177
Χαρά -BSA RB2 Stutzen .177
Victoria -BSA RB2 Stutzen .22
Erika -Feinwerkbau 300 .177
Patricia -Webley&Scott Osprey Supertarget .177
Mo Chou -BAM 26 .177

Αποσυνδεδεμένος panaman.fax

  • Μελος
  • *
  • Μηνύματα: 297
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #461 στις: 07 Σεπτεμβρίου, 2010, 07:10:55 πμ »
Το γεγονός ότι δεν είμαι οπωροπώλης σημαίνει ότι δεν μπορω να ξεχωρίζω την ντομάτα από το πορτοκάλι;
Το ότι δεν είμαι λογιστής,σημαίνει ότι δυνητικά δεν γνωρίζω τι είναι η φορολογική δήλωση;
Το ότι δεν είμαι κυνηγός σημαίνει ότι δεν γνωρίζω τι εστί κυνήγι και ποιά φιλοσοφία το διέπει;
Όσον αφορά την κατασκευή του αεροβόλου σαν μέσο κυνηγιού,αναρωτιέμαι(σύμφωνα με την ίδια λογική που κατασκευάζονται τα πυροβόλα όπλα)για ποιό είδος κυνηγιού;
Δηλαδή,στα πυροβόλα όπλα(είτε λειόκανα,είτε ραβδωτά)τα μοντέλα που λανσάρουν οι εταιρίες ειδικεύονται για κυνήγι συγκεκριμένων θηραμάτων(μπεκάτσες,πάπιες,μεγάλα θηράματα,ελάφια,αγριόχειρους κ.τ.λ.)
Τα αεροβόλα σε τι ειδικεύονται;Στα προαναφερόμενα;(αρουραιος, αλεπου,κουναβι,καρακαξα,κορακι).
Πώς δικαιολογούνται τότε τα σκοπευτικά αεροβόλα(που παρεπιπτώντως κοστίζουν και μία περιουσία);

Πιστεύω και θα επιμένω να υποστηρίζω ότι τα αεροβόλα όπλα (γεννήθηκαν) και κατασκευάστηκαν όχι μόνο για σκοποβολή αλλά και για των κυνήγι των επιβλαβών . Παραθέτω μία ευρέως αποδεκτή άποψη εκτός συνόρων. Τώρα το που έχει φτάσει το κόστος των σκοπευτικών είναι άλλο θέμα.

Pest Control: With a proper high-powered airgun you can reduce harmful pests in areas where a firearm would be unsafe or not permitted. (Please be sure to select an airgun with sufficient power to do the job humanely.) Suburbanites, farmers and gardeners appreciate the adult use of airguns in the selective control of crop predators such as woodchucks, opossum and even raccoons. Airguns may be used to control destructive rodents and birds such as Norway rats, English sparrows, crows, European starlings, and feral Old World pigeons.


Αποσυνδεδεμένος shootair

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 186
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #462 στις: 07 Σεπτεμβρίου, 2010, 10:38:34 πμ »
 Λοιπόν, επειδή έχω αρχίσει να εξαντλώ το θέμα "αεροβόλο", λέω να αρχίσω να εξασκούμαι (παράνομα) στην ύπαιθρο με λειόκανο. Να στοχεύω σε τενεκέδες, να κάνω plinking με μονόβολα(!) ;D κλπ, κλπ. Φυσικά όμως θέλω να εξασκούμαι και εκτός περιόδου κυνηγίου αλλα υπάρχει το σοβαρό ενδεχόμενο να με χαρακτηρίσουν ώς λαθροθήρα. Οπότε θέλω να υπάρξει απαγόρευση του κυνηγίου με λειόκανο ούτως ώστε να συνεχίσω να κάνω την σκοποβολή μου (παράνομα) στη ύπαιθρο χωρίς να κινδυνεύω να χαρακτηριστώ λαθροθήρας (εδώ γελάμε...). Αν μπορέσω φυσικά να νομιμοποιήσω και αυτη μου την δραστηριότητα, τότε ακόμη καλύτερα!! ;)
 Θανάσης

Αποσυνδεδεμένος Einhorn

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 2167
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #463 στις: 07 Σεπτεμβρίου, 2010, 10:52:32 πμ »
Δε λεω πως σκοπός είναι να προκαλέσετε, αλλά εγώ ως τρίτη ματιά σας λεω πως έτσι φαίνεται.

Είναι ξεκάθαρο πως υπάρχουν δυο πλευρές φίλων του αεροβόλου που θέλουν να αλλάξει κάτι προς το θετικότερο. Νομίζω πως είναι απολύτως θεμιτό να διαφωνείτε στη προσέγγιση των πραγμάτων, αυτό όμως πρέπει να γίνεται χωρίς ειρωνικές παρεμβολές αλλά με επιχειρηματολογία.
Αν στη πορεία διαπιστώνετε πως δεν "συναντιέστε" σταματάτε το διάλογο. Δε χρειάζετε η φόρτιση του θέματος. Το να ξέρεις και μόνο πως σκέφτεται ο άλλος είναι κέρδος, μπορεί καμια φορά να αλλάξει η οπτική γωνία με την οποία σκεφτόμαστε οι ίδιοι.

Σας παρακαλώ λοιπόν, θεωρώ χρήσιμο το θέμα και κυρίως το άπλωμα που έλαβε σε σχέση με το κυνήγι και την σκοποβολή.

Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος asrael

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 619
    • Αirguning in Greece
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #464 στις: 07 Σεπτεμβρίου, 2010, 11:06:25 πμ »
Δε λεω πως σκοπός είναι να προκαλέσετε, αλλά εγώ ως τρίτη ματιά σας λεω πως έτσι φαίνεται.

Είναι ξεκάθαρο πως υπάρχουν δυο πλευρές φίλων του αεροβόλου που θέλουν να αλλάξει κάτι προς το θετικότερο. Νομίζω πως είναι απολύτως θεμιτό να διαφωνείτε στη προσέγγιση των πραγμάτων, αυτό όμως πρέπει να γίνεται χωρίς ειρωνικές παρεμβολές αλλά με επιχειρηματολογία.
Αν στη πορεία διαπιστώνετε πως δεν "συναντιέστε" σταματάτε το διάλογο. Δε χρειάζετε η φόρτιση του θέματος. Το να ξέρεις και μόνο πως σκέφτεται ο άλλος είναι κέρδος, μπορεί καμια φορά να αλλάξει η οπτική γωνία με την οποία σκεφτόμαστε οι ίδιοι.

Σας παρακαλώ λοιπόν, θεωρώ χρήσιμο το θέμα και κυρίως το άπλωμα που έλαβε σε σχέση με το κυνήγι και την σκοποβολή.

Ευχαριστώ.

+100000000000000 Σε πάω μονόκερε ;) :)

Ειδηκά στο σημείο που λές ότι υπάρχουν δύο πλευρές που θέλουν να γίνουν πιο θετικά τα πράγματα προς αυτές, εγώ πιστεύω ότι υπάρχουν και γκρίζες ζώνες όπου αν η μιά πλευρά πάει θετικά θα οφεληθεί και η άλλη.

Και πάλι καλημέρα σε όλους

Σταμάτης
Microsoft wants us to "Imagine life without walls"...
I say, "If there are no walls, who needs Windows?"