Αποστολέας Θέμα: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;  (Αναγνώστηκε 423683 φορές)

Αποσυνδεδεμένος iraklis2010

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1459
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #465 στις: 07 Σεπτεμβρίου, 2010, 13:54:40 μμ »
Α ρε Αποστολη ειναι να τρελενεσαι με το σκεπτικο καποιων ατομων.
Ολοι εχουμε κοινη βαση ολοι θελουμε να επιτραπει το αεροβολο(ο καθενας για τα δικα του θελω)και τσακωνομασται γιατι να παει ο Α για κυνηγι και ο Β ΓΙΑ ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ ??? ??? ??? ???
ΑΕΤΣ ΕΠΛΑΣΤΑ ΑΣΟΝ ΘΕΟ
ΑΕΤΣ ΣΗ ΓΗΝ ΕΒΡΕΘΑ
ΚΑΜΙΑΝ ΚΙ ΠΟΥΣΜΑΝΕΨΑ
ΠΟΝΤΙΟΣ ΝΤΕ ΓΕΝΝΕΘΑ

HW  90  5,5 LAZAGLIDE BY DRAGON WALNUT BY HERCULES
DIANA 48 4,5 HANDMADE STOK IROCO BY HERCULES
SLAVIA 630 4,5  WALNUT BY HERCULES.....LAZAGLIDE AND VENOM  BY DRAGON

Αποσυνδεδεμένος fanioles

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #466 στις: 07 Σεπτεμβρίου, 2010, 14:07:45 μμ »
Αυτό που κατάλαβα εγώ πάντως που είμαι (αν και αρχίζω να αλλάζω γνώμη) αντίθετος στο κυνήγι, είναι οτι αν επιτρεπόταν το κυνήγι με το αεροβόλο θα μπορούσα να κάνω τη σκοποβολή μου στην ύπαιθρο πιο άφοβα.

Ίσως να το βλέπω κοντόφθαλμα και με απλή αναγωγή, αλλα μου φαίνεται λογικό.

Αν ήμουν σίγουρος έστω και κατά 60% οτι η νομιμοποίηση του κυνηγιού με αεροβόλο θα οφελούσε το αεροβόλο γενικότερα, δε θα δύσταζα να το υπερψηφίσω. Και ας λυπάμαι το πουλάκι.. Μήπως΄τώρα δε ψοφάνε? (με τη βοήθεια του ανθρώπου) ??

Αποσυνδεδεμένος asrael

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 619
    • Αirguning in Greece
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #467 στις: 07 Σεπτεμβρίου, 2010, 14:23:45 μμ »
Αυτό που κατάλαβα εγώ πάντως που είμαι (αν και αρχίζω να αλλάζω γνώμη) αντίθετος στο κυνήγι, είναι οτι αν επιτρεπόταν το κυνήγι με το αεροβόλο θα μπορούσα να κάνω τη σκοποβολή μου στην ύπαιθρο πιο άφοβα.

Ίσως να το βλέπω κοντόφθαλμα και με απλή αναγωγή, αλλα μου φαίνεται λογικό.

Αν ήμουν σίγουρος έστω και κατά 60% οτι η νομιμοποίηση του κυνηγιού με αεροβόλο θα οφελούσε το αεροβόλο γενικότερα, δε θα δύσταζα να το υπερψηφίσω. Και ας λυπάμαι το πουλάκι.. Μήπως΄τώρα δε ψοφάνε? (με τη βοήθεια του ανθρώπου) ??


Για αυτό σε πάω Χρήστο :)

Microsoft wants us to "Imagine life without walls"...
I say, "If there are no walls, who needs Windows?"

Αποσυνδεδεμένος stealth

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 133
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #468 στις: 07 Σεπτεμβρίου, 2010, 15:20:51 μμ »
- H χρήση αεροβόλου στην ύπαιθρο χωρίς κυνηγετική άδεια μπορει de facto να θεωρηθεί λαθροθηρία. Αν υποθέσουμε οτι το κυνηγι με αεροβόλα είναι νομιμο και εγω λαθροθήρας τι καλύτερο θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω ως προκάλυμμα απο μερικους διεσπαρμένους χαρτινους , τενεκεδένιους η FT στοχους στην περιοχή που ξερω ότι κρατα πουλια....
- η χρήση αεροβόλου ακομα και σε ιδιόκτητο χωράφι είναι παράνομη. Για κλειστο χώρο δεν γνωρίζω αλλα φανταζομαι δεν υπάρχει και πρακτικό θέμα εφοσον το όπλο δέν ακουγεται πολύ (π.χ ολυμπιακά αεροβόλα κλπ). Η χρηση παρελκομένων είναι παράνομη παντού.
- Συμφωνω απόλυτα με τον dotUser ότι τα αεροβόλα θα πρέπει να απεμπλακούν τελείως απο την ΣΚΟΕ. Το εργο έχει ξαναπαιχτεί και σε άλλα αθλήματα όπου η επίσημη ομοσπονδία (ΕΛΠΑ κλπ) με τα χρόνια μετατρέπεται σε ένα γραφειοκρατικό - αντιδραστικό μηχανισμο βολέματος ημετέρων που ελάχιστα αγαπούν και ενδιαφέρονται για το άθλημα - ενδιαφέρονται όμως πολυ για την βολή τους. Οταν προ καιρου προσπάθησα να βγάλω άδεια για διόπτρα για τα αεροβόλα μου η Αστυνομία -όπως όφειλε εκ του νόμου - μου ζήτησε βεβαίωση απο το σύλλογό μου (πυροβόλων) οτι το αεροβόλο ειναι καταάλληλο για running target κλπ. Και ενω δεν είχα πρόβλημα απο τον σύλλογο να δημιουργησει και τμημα τετοιων αγωνισμάτων αρκει να έπαιρνα βεβαίωση απο την ΣΚΟΕ εκει μίλησα τηλεφωνικά με ένα βαριεστημένο και αγενή τύπο ό οποίοςο οποίος μου απέκλεισε πρακτικά την χορήγηση πιστοποιητικού (που ξέρουμε εμεις που θα χρησιμοποιείς το αεροβόλο σου.... καλα στείλε αποδεικτικά αγορας και SN του όπλου και θα δουμε αλλα εμεις δε δίνουμε πιστοποιητικά κλπ). Μάλιστα σκόπιμα επηρρεάζουν τους νομοθέτες να επιτρέπουνμόνο αγωνισματα της ISSF των οποιων η ΣΚΟΕ αποτελει τον εν Ελλάδι αντιπ΄ροσωπο.  Ισως η λύση θα ήταν η ιδρυση μιας άλλης ομοσπονδίας αεροβόλων που θα περιελάμβανε όλα τα αθλήματα αεροβόλου η οποία θα ήταν παρουσα στην τροποποίηση του νομου του 93 περι όπλων.

Αποσυνδεδεμένος DotUser

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 593
  • Ένας απλός αεροβολιστής ...
    • FirstAidShop
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #469 στις: 07 Σεπτεμβρίου, 2010, 16:01:34 μμ »
- H χρήση αεροβόλου στην ύπαιθρο χωρίς κυνηγετική άδεια μπορει de facto να θεωρηθεί λαθροθηρία. Αν υποθέσουμε οτι το κυνηγι με αεροβόλα είναι νομιμο και εγω λαθροθήρας τι καλύτερο θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω ως προκάλυμμα απο μερικους διεσπαρμένους χαρτινους , τενεκεδένιους η FT στοχους στην περιοχή που ξερω ότι κρατα πουλια....
- η χρήση αεροβόλου ακομα και σε ιδιόκτητο χωράφι είναι παράνομη. Για κλειστο χώρο δεν γνωρίζω αλλα φανταζομαι δεν υπάρχει και πρακτικό θέμα εφοσον το όπλο δέν ακουγεται πολύ (π.χ ολυμπιακά αεροβόλα κλπ). Η χρηση παρελκομένων είναι παράνομη παντού.
- Συμφωνω απόλυτα με τον dotUser ότι τα αεροβόλα θα πρέπει να απεμπλακούν τελείως απο την ΣΚΟΕ. Το εργο έχει ξαναπαιχτεί και σε άλλα αθλήματα όπου η επίσημη ομοσπονδία (ΕΛΠΑ κλπ) με τα χρόνια μετατρέπεται σε ένα γραφειοκρατικό - αντιδραστικό μηχανισμο βολέματος ημετέρων που ελάχιστα αγαπούν και ενδιαφέρονται για το άθλημα - ενδιαφέρονται όμως πολυ για την βολή τους. Οταν προ καιρου προσπάθησα να βγάλω άδεια για Οφθαλμίδιο για τα αεροβόλα μου η Αστυνομία -όπως όφειλε εκ του νόμου - μου ζήτησε βεβαίωση απο το σύλλογό μου (πυροβόλων) οτι το αεροβόλο ειναι καταάλληλο για running target κλπ. Και ενω δεν είχα πρόβλημα απο τον σύλλογο να δημιουργησει και τμημα τετοιων αγωνισμάτων αρκει να έπαιρνα βεβαίωση απο την ΣΚΟΕ εκει μίλησα τηλεφωνικά με ένα βαριεστημένο και αγενή τύπο ό οποίοςο οποίος μου απέκλεισε πρακτικά την χορήγηση πιστοποιητικού (που ξέρουμε εμεις που θα χρησιμοποιείς το αεροβόλο σου.... καλα στείλε αποδεικτικά αγορας και SN του όπλου και θα δουμε αλλα εμεις δε δίνουμε πιστοποιητικά κλπ). Μάλιστα σκόπιμα επηρρεάζουν τους νομοθέτες να επιτρέπουνμόνο αγωνισματα της ISSF των οποιων η ΣΚΟΕ αποτελει τον εν Ελλάδι αντιπ΄ροσωπο.  Ισως η λύση θα ήταν η ιδρυση μιας άλλης ομοσπονδίας αεροβόλων που θα περιελάμβανε όλα τα αθλήματα αεροβόλου η οποία θα ήταν παρουσα στην τροποποίηση του νομου του 93 περι όπλων.

Σωστά όλα τα παραπάνω γραφόμενα από τον Stealth (ως συνήθως). Απλά θέλω να καταθέσω την αποψή μου καθώς λόγω ενασχόλησης μου με το αεροβόλο  ως ερασιτέχνης σκοπευτής, επίδοξος κυνηγός και ως πρώην επαγγελματίας σε σχετικη επιχείρηση ότι τα αεροβόλα για να προκόψουν στην Ελλάδα θα πρέπει να απελευθερωθούν από πολλές κατευθύνσεις.

1. Σκοπευτικά θα πρέπει σίγουρα να αποφευχθεί η ΣΚΟΕ προκειμένου να ανθίσει το FT ΠΑΝΤΟΥ και σε χώρους εντός της φύσης όπως σε όλο τον κόσμο. Τυχόν αναμιξης της ΣΚΟΕ σας προκαταβάλω ότι θα γυρίσει τις εξελίξεις πίσω και στους υπόλοιπους τομείς (κυνήγι εμπόριο κλπ). Λόγω των παραπάνω πιστευω ΑΚΡΑΔΑΝΤΑ ότι οι προσπάθεια κάποιων μελών να ακολουθήσουν τον δρόμο μεσω ΣΚΟΕ είναι ΠΑΝΤΕΛΩΣ λαθος και επικίνδυνη. Πιθανόν να είναι καλοπροαίρετη λόγω αγνοιας αλλά δεν παυει να είναι λαθεμένη ως επιλογή.
2. Το κυνήγι είναι επιθυμητό όπως έχετε δει από την πληθώρα των μελών του forum αλλά και πελατών με τους οποίους έχω ελθει σε επαφή όσο ήμουν σχετικός επαγγελματίας. Αυτό από μόνο του αρκεί καθώς αποτελεί αίτημα πολιτών και χρηστών αεροβόλου. Ταυτόχρονα είναι συγκριτικά οικολογικό και σαφέστατα "ποιο κυνήγι" ενώ ο τρόπος με τον οποίο μπορεί να εκτελείται προσφέρει δυνατότητα παρατήρησεις της φύσης. Φυσικά όπως καθε τι θα πρέπει να διέπετε από κανόνες.
3. ΕΜΠΟΡΙΟ ... εδώ η κατάσταση είναι ΤΡΑΓΙΚΗ! Η πλέον αναχρονιστική και παραλογη νομοθεσία παγκοσμίως η οποία δημιουργεί απίστευτους φραγμούς τόσο στους επαγγελματίες όσο και στους υποψήφιους χρήστες πελάτες. Οι δυσκολίες στις εισαγωγές είναι ο πλέον ανασταλτικός παραγοντας επενδύσεων και σαφέστατα μείωσης της Ελληνικής αγοράς. Να μην αναφερθώ στο θέμα των τιμών που όπως θα έχετε διαπιστώσει ξεχωρίζουν χαρακτηριστικά από τον μέσο όρο των υπόλοιπων ευρωπαικών αγορών προς τα επάνω. Η πλήρης απαγόρευση όλων των σκοπευτικών βοηθημάτων (προτόγνωρη παγκοσμίως επίσης) ελαχιστοποιεί τις δυνατότητες χρήσης των πλέον αξιόπιστων αεροβόλων όπλων καθώς χωρίς αυτά δεν μπορεί καποιος να εκμεταλλευτεί ουτε το 10% των δυνατοτήτων τους. Κανένας τομέας αθλητικός ή σε σχέση με χόμπυ δεν ανθισε χωρίς τους επαγγελματίες αλλά ουτε και δημιουργησε υγιες επαγγελματισμό - ανταγωνισμό όσο έμεινε εγκλωβισμένος από νομοθετικούς περιορισμούς και αλλες αγγιλώσεις.

Η εξέλιξη λοιπόν θα προκύψει με την εξής σειρά κατα σειρά προτεραίοτητας και σημασίας ως παρακάτω:

1. Αλλαγή της νομοθεσίας περί όπλων, με ξεχωριστή αναφορά σε πλήρη απελευθέρωση διαδικασιών εισαγωγής, διάθεσης και χρήσης αεροβόλων όπλων και σκοπευτικών στα πρότυπα της Ευρώπης. Τυχόν διαβάθμιση ή περιορισμοί χρήσης ανάλογα με δύναμη διαμέτρημα κλπ (αν και δεν βλέπω τον λόγο να υπάρχουν) δεν θα σταματούσαν διόλου την ευχαρίστηση του χρήστη με τον όρο να υπάρχουν οι δυνατότητες με σχετικές διαδικασίες απόκτησης του επιθυμητού αεροβόλου αλλης ισχύως κλπ
2. Κυνηγετική χρήση και σκοπευτική χρήση στα πρότυπα του FT σε χώρους ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΜΕΝΑ σκοπευτήρια ΣΚΟΕ (αν ούτε και τέτοια υπάρχουν στην Ελλάδα) ταυτόχρονα. Οι όροι διεξαγωγής του κυνηγιού και της σκοποβολής μπορούν να συμφωνηθούν στην πορεία. Αλλωστε υπάρχουν δεδομένα - πρότυπα αλλων ευρωπαικών χωρών.

Βάση των παραπάνω δεν υφίσταται λόγος διαφωνιών πέρα από την συνήθη μεταξύ κυνηγών και αντικυνηγών ασχετα με το μέσο εξασκησης της θήρας. Σε αυτές τις διαφωνίες όμως το μέσω δεν έχει σημασία. Εφόσον μπορεί να χρησιμοποιηθεί και αμιγώς ως σκοπευτικό ή κυνηγετικό κατα επιθυμία του χρήστη, μπορεί ο χρήστης να καθορίσει τον τρόπο χρήσης για τον εαυτό του. Τα δικαιώματα χρήσης τα καθορίζει η εκάστοτε νομοθεσία και τυχόν παραπονά - διαφωνίες θα πρέπει να αφορούν αυτήν και όχι τον νόμιμο χρήστη και το μέσο (αεροβόλο).

Όταν η αδικία γίνεται νόμος, η αντίσταση γίνεται καθήκον.

Αποσυνδεδεμένος Thorin

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2341
  • I shoot therefore I am
    • Σκοπευτική Λέσχη "ΖΕΥΣ"
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #470 στις: 07 Σεπτεμβρίου, 2010, 16:01:58 μμ »
Αν η ΣΚΟΕ επιρρεαζε υπερ της ISSF, δεν θα υπηρχε IPSC στην Ελλαδα και σιγουρα οχι με τον τροπο που υπαρχει.
Running target σε ποιο σκοπευτηριο ασκειτε?
Steyr LP-10 - FWB C55 --- Baikal IJ-35M
Diana mod.38 4,5 - Weihrauch HW77 4,5 - Umarex 850 4,5 - Gamo Shadow 640 4,5
S&W 586 6" - Walther CP99 - Daisy 44 6" & 8" - Crosman 357 4" & 8" - ΗW40PCA

Αποσυνδεδεμένος DotUser

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 593
  • Ένας απλός αεροβολιστής ...
    • FirstAidShop
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #471 στις: 07 Σεπτεμβρίου, 2010, 16:27:46 μμ »
Αν η ΣΚΟΕ επιρρεαζε υπερ της ISSF, δεν θα υπηρχε IPSC στην Ελλαδα και σιγουρα οχι με τον τροπο που υπαρχει.
Running target σε ποιο σκοπευτηριο ασκειτε?

Το running target εαν δεν κανω λάθος σύντομα θα παψει να αποτελεί Ολυμπιακό αθλημα. ¨Οσο για το Field Target δεν είναι τίποτε περισσότερο από όσα το όνομά του περιγράφει = στόχος (σκοποβολή) πεδίου και φυσικά σε πεδία πρέπει να ασκείται. Δεν υπαγεται στην ISSF και ως εκ τούτου δεν μπορώ να καταλάβω ΤΙ ΔΟΥΛΕΙΑ έχει η ΣΚΟΕ μαζί του????????????????????????????? Πιστευω πως μερίδα αεροβολιστών εχοντας αγνοια και εχοντας αποδεχτεί την μοναδικότητα της ΣΚΟΕ ως αναγνωρισμένης σκοπευτικής ομοσπονδίας θεωρούν ότι προσπαθούν να δώσουν λύση στο πρόβλημα. Η δε ΣΚΟΕ σε πενιχρούς καιρούς ψίχουλα απο καρβέλια ονειρευεται και το συζητά. Σκοπευτικά πρέπει να παρακαμφθεί η ΣΚΟΕ για να δουμε το αεροβόλο στα πεδία της επαρχίας αλλά και προς παραδειγματισμό της.
Όταν η αδικία γίνεται νόμος, η αντίσταση γίνεται καθήκον.

Αποσυνδεδεμένος Thorin

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2341
  • I shoot therefore I am
    • Σκοπευτική Λέσχη "ΖΕΥΣ"
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #472 στις: 07 Σεπτεμβρίου, 2010, 16:31:37 μμ »
To running target δεν ειναι ολυμπιακο αθλημα μετα την Αθηνα.
Για αδεια οφθαλμιδας, πρεπει καπου να ασκειται.
Η ΣΚΟΕ δεν εχει σχεση μονο με τη ISSF.
H IPSC δεν ειναι μαζι με τη ISSF, το αντιθετο.
Ειναι ομως μεσα στη ΣΚΟΕ οπως και αλλες ομοσπονδιες.
Μην νομιζεις οτι προσπαθω να υποστηριξω τη ΣΚΟΕ.
Τα μεγαλυτερα παραπονα με τη ΣΚΟΕ εχουν λογο να τα εχουν οι αθλητες αγωνισματων ISSF.
Αλλα τα δεδομενα, ειναι δεδομενα.

ΥΓ: Αυτο "Running target σε ποιο σκοπευτηριο ασκειτε?" δεν ειναι ορθογραφικο λαθος, απευθυνεται στον Stealth, σε ποιο σκοπευτηριο ασκει το running target για να ενημερωθω.
Steyr LP-10 - FWB C55 --- Baikal IJ-35M
Diana mod.38 4,5 - Weihrauch HW77 4,5 - Umarex 850 4,5 - Gamo Shadow 640 4,5
S&W 586 6" - Walther CP99 - Daisy 44 6" & 8" - Crosman 357 4" & 8" - ΗW40PCA

Αποσυνδεδεμένος stealth

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 133
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #473 στις: 07 Σεπτεμβρίου, 2010, 16:42:49 μμ »
Χμ,

Φίλε Thorin υπάρχει κατι που υπερβάινει και τη δύναμη της ΣΚΟΕ και αυτο λέγεται χρήμα. Τα ποσα που διακινούνται σε πυρομαχικά όπλα κλπ γυρω απο τον σταθερό στόχο αλλα κυριώς απο το αγωνισμα της πρακτικής είναι μεγαλα και αυτο σημαίνει έντονο εμπορικό ενδιαφέρον. Είναι πολλά τα λεφτα Αρη... Δε σου κανουν εντύπωση οι παρα πολλοι υποχρεωτικοι αγωνες για την κτηση και διατήρηση ακοπευτικής άδειας που ανεβάζουν το κοστος σε αρκετες εκατονταδες € κατ' έτος (παραβολα αγωνων, πυρομαχικα, + σύλλογοι ΣΚΟΕ κλπ) ?

Μιλάω για το σκοπευτήριο της Πάτρας (Πεδίο βολής ΚΕΤΧ) πρίν κι αυτο κλείσει για τους σκοπευτες μετα τις διαμαρτυρίες των περιοικων για ηχορρύπανση και την φαγωμαρα των σκοπευτικών συλλόγων της περιοχής.
 Οσο για το running target υπηρχαν αρκετοι ενδιαφερόμενοι. Το μονο που χρειάζεται είναι σύλλογος με κατανόηση, ενδιαφερον αεροβόλα με διοπτρα και ενας στοχος running target Gamo

Αποσυνδεδεμένος Thorin

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2341
  • I shoot therefore I am
    • Σκοπευτική Λέσχη "ΖΕΥΣ"
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #474 στις: 07 Σεπτεμβρίου, 2010, 16:46:29 μμ »
Ο σταθερος στοχος και η πρακτικη ειναι δυο πραγματα σχεδον αντιθετα, ειδικα στην Ελλαδα.
Για την σχεση ΣΚΟΕ και χρηματος μπορουμε να πουμε πολλα.
Οι αγωνες διατηρησης ειναι λιγοι. Ενας αθλητης κανει πολλους περισσοτερους.
Ειχατε μηχανηματα running target στην Πατρα? O στοχος Gamo τι σχεση εχει με running target??????
Steyr LP-10 - FWB C55 --- Baikal IJ-35M
Diana mod.38 4,5 - Weihrauch HW77 4,5 - Umarex 850 4,5 - Gamo Shadow 640 4,5
S&W 586 6" - Walther CP99 - Daisy 44 6" & 8" - Crosman 357 4" & 8" - ΗW40PCA

Αποσυνδεδεμένος asrael

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 619
    • Αirguning in Greece
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #475 στις: 07 Σεπτεμβρίου, 2010, 17:23:48 μμ »
Ωραία η κουβέντα μας παιδιά, ναο ίσως απο τα λεγόμενα κάποιον ο ΣΚΟΕ να κάνει κακό στον αεροβολισμό, και για το κυνήγι και για τι σκοποβολή, κινήσεις, οργάνωση για να προχωρήσουμε ένα βήμα μπροστά, να φτιαχτεί ένα σωματείο ανάλογο του ΣΚΟΕ αλλά μόνο για θέματα που αφορούν τα αεροβόλα;

Γιατί θέλει οργάνωση για να έχει κανείς φωνή, κι όσο πιο πολλοί τόσο πιο δυνατή η φωνή.
Microsoft wants us to "Imagine life without walls"...
I say, "If there are no walls, who needs Windows?"

Αποσυνδεδεμένος shooter5

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 125
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #476 στις: 07 Σεπτεμβρίου, 2010, 17:37:33 μμ »
παρατηρο μια αχαριστεια προς το ΣΚΟΕ ?
τη αλλο θα ανακατεψεται μερικοι?
ολα, ακομα και αυτα τα λιγα που εχουμε σε πιον τα οφηλουμε?
παλευεται 5 ατομα να διμιουργεισετε ενταση αναμεσα σε ΣΚΟΕ  ΠΕΒΕΚΕ και κυνηγους που σε αυτους τα χρωσταμε ολα.
αναρωτηθικατε εσεις οι 5 αν εναντιωθουν ολοι αυτοι σε εμας τι εχει να γινει?
μετα μην κρυφτειτε γιατι θα πρεπει να απολογιθειτε σε αυτους που δεν προκαλεσαν και δεν πειραξαν κανενα.
ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟ ΓΙΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΟΥΜΕ ΜΕ ΕΣΑΣ ΤΟΥΣ 5.πανο εχει ψηφισει ο κοσμος και βλεπουμε τι θελει,με την πλειωψιφεια γινετε κατι,με την μειωψιφεια τιποτα.

Αποσυνδεδεμένος DotUser

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 593
  • Ένας απλός αεροβολιστής ...
    • FirstAidShop
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #477 στις: 07 Σεπτεμβρίου, 2010, 17:45:01 μμ »
To running target δεν ειναι ολυμπιακο αθλημα μετα την Αθηνα.
Για αδεια οφθαλμιδας, πρεπει καπου να ασκειται.
Η ΣΚΟΕ δεν εχει σχεση μονο με τη ISSF.
H IPSC δεν ειναι μαζι με τη ISSF, το αντιθετο.
Ειναι ομως μεσα στη ΣΚΟΕ οπως και αλλες ομοσπονδιες.

Ομολογώ πως αυτό δεν το γνώριζα. Πιθανολογώ δε πως και αυτό αποτελεί πρωτοτυπία. Ωστόσο ακόμη και η πρακτική σκοποβολή απαιτεί την ύπαρξη οργανωμένου σκοπευτηρίου ενω το Ft όχι απαραίτητα οπότε η θέση μου δεν αλλάζει.
Όταν η αδικία γίνεται νόμος, η αντίσταση γίνεται καθήκον.

Αποσυνδεδεμένος Einhorn

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 2167
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #478 στις: 07 Σεπτεμβρίου, 2010, 18:12:01 μμ »
παρατηρο μια αχαριστεια προς το ΣΚΟΕ ?
τη αλλο θα ανακατεψεται μερικοι?
ολα, ακομα και αυτα τα λιγα που εχουμε σε πιον τα οφηλουμε?
παλευεται 5 ατομα να διμιουργεισετε ενταση αναμεσα σε ΣΚΟΕ  ΠΕΒΕΚΕ και κυνηγους που σε αυτους τα χρωσταμε ολα.
αναρωτηθικατε εσεις οι 5 αν εναντιωθουν ολοι αυτοι σε εμας τι εχει να γινει?
μετα μην κρυφτειτε γιατι θα πρεπει να απολογιθειτε σε αυτους που δεν προκαλεσαν και δεν πειραξαν κανενα.
ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟ ΓΙΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΟΥΜΕ ΜΕ ΕΣΑΣ ΤΟΥΣ 5.πανο εχει ψηφισει ο κοσμος και βλεπουμε τι θελει,με την πλειωψιφεια γινετε κατι,με την μειωψιφεια τιποτα.


Ωπα, ώπα μη το πάμε και στο άλλο άκρο τώρα.
Που είδες την αχαριστεία;
Υπάρχουν πρακτικά προβλήματα που έχουμε να αντιμετωπίσουμε και όλες οι συζητήσεις γίνονται για να επιλεχθεί ο καλύτερος δρόμος.
Βάζοντας τα πράγματα ένα προς ένα κάτω φαίνεται πως το αεροβόλο πεδίου (γιατί περί αυτού πρόκειτα τελικα) δε μπορεί να υιοθετηθεί ως τέτοιο από τη ΣΚΟΕ.
Αν μιλάμε για το Bench Rest τα πράγματα αλλάζουν και από τη στιγμή που μιλάμε για κλειστούς χώρους μπορούμε να συζητάμε για ΣΚΟΕ (άλλωστε το έχει στα κυτάπια της, ανενεργό όμως).
Είμαι μέλος σε σύλλογο της ΣΚΟΕ και κρίνοντας ή μάλλον συγκρίνοντας με άλλες χώρες τις Ευρώπης μπορώ να συμφωνήσω μαζί σου: "αυτά τα ολίγα τα οφείλουμε στη ΣΚΟΕ".
Άλλο η κριτική φίλε μου και άλλο η αχαριστεία είναι βέβαιο πως αν ήθελαν θα μπορούσαν περισσότερα. Το ευκολότερο που θα μπορούσε να κάνει είναι να επιδιώξει την απελευθέρωση δημιουργίας ιδιωτικών σκοπευτηρίων.
Άλλα δηστυχώς όπως διάβασα σε ένα σχετικό άρθρο στην Οπλογνωσία είμαστε ακόμη υπο καθεστώς Τουρκοκρατίας καθώς η όλη συμπεριφορά μας (κράτους και πολιτών) αυτό θυμίζει, δουλικότητα, γραφειοκρατία και καχυποψία. Οποιο δημόσιο έγγραφο και να συμπληρώσεις πρέπει να συνοδεύετεαι και απο μια υπεύθυνη δήλωση οτι είσαι αυτός που είσαι και λες αλήθεια.
Η πρόταση για ανεξάρτητη Ομοσπονδία για το αεροβόλο πεδίου έχει συζητηθεί πολλές φορές και φαίνεται να είναι η περισσότερο υγιείης αλλά και η πιο δύσκολή στην υλοποίηση της, καθώς χρειάζονται αρκετά άτομα με χρόνο και χρήμα από άλλη πηγή για να ζουν. Τίποτα όμως δεν είναι αδύνατο. Ο χρόνος φροντίζει συνήθως για όλα και όταν ωριμάζουν τα πράγματα όλα είναι πιο εύκολα.

Αποσυνδεδεμένος Thorin

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2341
  • I shoot therefore I am
    • Σκοπευτική Λέσχη "ΖΕΥΣ"
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #479 στις: 07 Σεπτεμβρίου, 2010, 18:15:13 μμ »
Αν εννοεις εμενα shooter5, εγω απλα ειμαι απαιτητικος απο τη ΣΚΟΕ μιας και ανηκω σε αυτην.
Δεν ειμαι αντιθετος ουτε με το FT, ουτε με το σωστο κυνηγι.
Μακαρι ολοι μας να μπορουμε να συνυπαρχουμε, να υπαρχουν 10αδες αγωνισματα και 10αδες σκοπευτηρια.
DotUser δεν ειπα οτι πρεπει να ενταχθει το FT στη ΣΚΟΕ. Ουτε με ενοχλει να ενταχθει.
Εχει πολλα αθληματα η ΣΚΟΕ που δεν ασκουνται πουθενα, εν μερει γιατι δεν ενδιαφερεται κανενας.
Η χρησιμοποιουνται σαν παραθυρακια απο καποιους. Η κοστιζει χωρις να εχει αρκετο κερδος σε αυτους που κινουν νηματα.




Steyr LP-10 - FWB C55 --- Baikal IJ-35M
Diana mod.38 4,5 - Weihrauch HW77 4,5 - Umarex 850 4,5 - Gamo Shadow 640 4,5
S&W 586 6" - Walther CP99 - Daisy 44 6" & 8" - Crosman 357 4" & 8" - ΗW40PCA