Αποστολέας Θέμα: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;  (Αναγνώστηκε 424679 φορές)

Αποσυνδεδεμένος alpha-63

  • Μελος
  • *
  • Μηνύματα: 7893
  • «Μαλέαν δε κάμψας επιλάθου των οίκαδε»
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #660 στις: 26 Ιανουαρίου, 2011, 21:41:46 μμ »
...τα είπες όλα Κωστή ...!  ;)
Σειρήνα -HW97Κ .22
Μέδουσα -HW97K .20
Ειμαρμένη -HW95 .22
Γοργόνα 
Έχιδνα-HW95 .20
Κίρκη -AA ProSport .22
Μήδεια- ΑΑ ProSport .177
Ναυσικά -AA TX MK3 .177
Ερινύα -ΑΑ ProElite .22
Άρπυια -AA ProElite .25
Λάχεσις -HW35 .177
Νέμεσις -HW90 .22
Πηνελόπη -HW55 .177
Άρτεμις -Diana52 .22 EXP
Lady Chatterley -BSA S.Star .177
Afrodyte -BSA S.Star .177
Χαρά -BSA RB2 Stutzen .177
Victoria -BSA RB2 Stutzen .22
Erika -Feinwerkbau 300 .177
Patricia -Webley&Scott Osprey Supertarget .177
Mo Chou -BAM 26 .177

Αποσυνδεδεμένος PIPERMAN

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1569
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #661 στις: 28 Ιανουαρίου, 2011, 18:24:37 μμ »
Παράθεση
Δεν υπάρχει περίπτωση σε αυτό το forum να υπάρχει ευθεία αναφορά για κυνήγι με αεροβόλο και να μη γίνεται σύσταση ή ακόμη και αποκλεισμός όταν δεν υπάρχει συμμόρφωση.
Πριν γινω μελος σε αυτο το forum περιηγηθηκα αρκετα και ειδα οτι οι ανθρωποι που το απαρτιζουν
1ον)αγαπανε και θελουνε να παει μπροστα το θεμα "αεροβολο",
2ον)παρεχουν απλοχερα γνωση σε οποιον ενδιαφερεται να μαθει και μαλιστα αφιλοκερδως (και για τους μη γνωριζοντες θα πω οτι ενα site περα απο την αγορα του domain name εχει κοστος λειτουργιας και συντηρησης,server κ.τ.λ.)
3ον)Το μονο που ζητανε σαν ανταλλαγμα ειναι η τηρηση απο τα μελη των στοιχειωδων  κανονων σε μια δημοσια συζητηση οπως για παραδειγμα να μην κανουμε αναφορα σε παρανομες πραξεις,να μην προκαλουμε με τη συμπεριφορα μας και για να το πω και τελειως απλα να μη ριχνουμε το επιπεδο,τουλαχιστον να προσπαθουμε...
Ετσι λοιπον θεωρω αυταποδεικτο το γεγονος οτι οταν καποιος παραβιαζει αυτους τους κανονες και μαλιστα ανωνυμα και ειδικα οταν τα σχολια του εκθετουν καποιους ανθρωπους οι οποιοι ειναι υπευθυνοι οχι μονο για τηνομαλη λειτουργια αλλα ΚΑΙ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΟ ΝΟΜΟ,ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΤΑ ΣΧΟΛΙΑ ΤΟΥ ΝΑ ΔΙΑΓΡΑΦΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΜΙΑ ΣΥΣΤΑΣΗ.-
Επι του θεματος τωρα,τελικα τι θελουμε,να επιτραπει το κυνηγι η να μπορουμε απροσκοπτα να μεταφερουμε τα οπλα μας οποιαδηποτε εποχη του χρονου σε ανοιχτους υπαιθριους χωρους και να επιδιδομαστε στο αγαπημενο μας χομπι,τη σκοποβολη επι μη εμβιων οντων;Αν επιτραπει το κυνηγι,το θεμα αεροβολο - σκοποβολη θα παει μπροστα;Επιτρεψτε μου ενα συνειρμο,ακολουθωντας link απο βιντεο που εχω δει εδω,μερικες φορες κοιταω να δω τι αλλο εχει ανεβασει ο εν λογω συνφορουμιστας.Ετσι λοιπον εχω δει βολες σε "μη επιβλαβη" για πλακα,Ελλαδα παντα, ενω απο αυτους που ζουν εξω εχω δει αναλογια 1:100 σε αναφορες κυνηγιου αναμεσα σε πυροβολο και αεροβολο.Τα συμπερασματα δικα σας.Εγω παντως ψηφισα οχι,γιατι απλα πιστευω οτι αν θες να κυνηγησεις εχεις πολλες επιλογες αναμεσα σε οπλα,δυστυχως οχι αναμεσα σε θηραματα...η ζημια για το "αεροβολο" θα ειναι δυσαναλογα μεγαλη...
Δε χρειάζομαι καμμιά κάρτα μέλους για να κάνω το κέφι μου ...!!!
Μου τη δίνουν οι στόκοι και οι ψεύτες...

Αποσυνδεδεμένος Kyriakos87

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 4808
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #662 στις: 28 Ιανουαρίου, 2011, 18:33:03 μμ »
Αγαπητό μελος PIPERMAN μακάρι να βλέπανε όπως εσυ τα πράγματα έστω και λίγο κάποιοι εδω μέσα και θα ήταν όλα διαφορετικά.

Pyrgetos Shooting Club


1. Οι ηλίθιοι είναι αήττητοι!!
2. Η συμμετοχή στο forum δεν είναι υποχρεωτική.!!!
3. το καλύτερο αεροβόλο ειναι αυτο που ευχαριστεί τον ιδιοκτήτη του.!!!!

Αποσυνδεδεμένος OneShot

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 693
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #663 στις: 28 Ιανουαρίου, 2011, 22:24:34 μμ »
Παράθεση
...να μπορουμε απροσκοπτα να μεταφερουμε τα οπλα μας οποιαδηποτε εποχη του χρονου σε ανοιχτους υπαιθριους χωρους και να επιδιδομαστε στο αγαπημενο μας χομπι,τη σκοποβολη επι μη εμβιων οντων;

Και πως ακριβώς θα το πετύχουμε αυτό;
Jus Sanguinis

"O σεβασμός στο Σύνταγμα και τους νόμους που συμφωνούν με αυτό και η αφοσίωση στην Πατρίδα και τη Δημοκρατία αποτελούν θεμελιώδη υποχρέωση όλων των Ελλήνων"

Ν' αγαπάς την ευθύνη. Να λές : Εγώ μονάχος μου θα σώσω τη γή: Αν δεν σωθεί εγώ θα φταίω... N.Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος mamawaits

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 808
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #664 στις: 30 Ιανουαρίου, 2011, 06:16:45 πμ »
το 8εμα ειναι παντα να μπορουμε να ριξουμε με το αεροβολο μας οπουδιποτε εκτος κατοικημενης περιοχης...ας μην γελιωμαστε...αν καταφερουμε κατι τετοιο 8α μαστε ολοι νομιμοι...απο κει και περα το κυνηγι ειναι αλλη υπο8εση...8υραματα στην Ελλαδαρα μας δεν υπαρχουν αυ8ονα και κατα κορον τα κατεβαζεις μονο με λειοκανο.το να ριξεις την επιτρεπομενη  δυναμη εκ νομου ειναι ΗΛΗ8ΙΟ.δηλωση των αεροβολων γινεται ανεξαρτητου δυναμεως τη στιγμη της αγορας τους...το μονο που χρειαζεται ειναι η αδεια κυνηγου απο τον αεροβολα...που και αυτο το 8εωρω χαζο αφου το μονο που μπορεις να 8υρευσεις ειναι επιβλαβη...κορακια περιστερια καριες κλπ που κα8ονται σα χαζα αγναντευοντας το απειρο και συ τα μπουμπουνας εκει που δε το περιμενουν...8ελω να πω κι αλλα και να χωσω και μερικα μπινελικια αλλα δεν κανει αρα το αφηνω εδω...στην Βουλγαρια που ζω επιτρεπεται να ριξεις με το αεροβολο σου ακριβως εκει που ειναι η ταμπελα της πολης....και προς τα εξω...δηλωνεις το αεροβολο οταν ειναι πανω απο 24 τζαουλ(αυτο ξεκινησε το τελευταιο 6μηνο) κατεβαζεις οτι 8υραμα 8ες...αγριογατες αλεπουδες καριες κορακια περιστερια κλπ... και οταν πας σε ενα κυνηγετικο συλογο ενα ζευγαρι απο ποδια επιβλαβους μαυροπουλι κλπ σου δινουν μια σφαιρα-φυσεκι/ζευγαρι ποδιων...τι να λεμε ειναι μπροστα οι αν8ρωποι στο 8εμα οπλων...και να καταληξω:  ΔΕΝ ΜΑΣ ΝΟΙΑΖΕΙ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΡΕ ......... ΚΥΝΗΓΑΜΕ ΚΑΙ ΜΕ 12ΑΡΙΑ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ 8ΕΛΟΥΜΕ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΡΙΧΝΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟ ΑΕΡΟΒΟΛΟ ΣΤΑ ΛΙΒΑΔΙΑ ΚΑΙ ΣΤΑ ΛΑΓΓΑΔΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΔΙΟΠΤΡΕΣ ΝΟΜΙΜΕΣ...τοσο πολυ φοβαται η Ελλαδα τους πολιτες της δλδ?ζωα νομο8ετες να ..........  μια ζωη ανωμαλους νομους βγαζετε...αυτα απο μενα... και συγνωμη για την ορ8ογραφια μου αλλα εχω να γραψω ελληνικα 6-7 χρονια τωρα...
« Τελευταία τροποποίηση: 30 Ιανουαρίου, 2011, 12:09:43 μμ από destro »

Αποσυνδεδεμένος proairgun

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 115
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #665 στις: 30 Ιανουαρίου, 2011, 10:54:09 πμ »
συμφωνώ απολύτος με τον φίλο παραπάνω ;) ;) ;) 8) 8) 8)
weihrauch hw97
crosman phantom
crosman 1377c
bam b22

Αποσυνδεδεμένος mortakos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 66
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #666 στις: 30 Ιανουαρίου, 2011, 11:50:52 πμ »
+1000.....

Αποσυνδεδεμένος OneShot

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 693
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #667 στις: 30 Ιανουαρίου, 2011, 15:44:16 μμ »
http://www.newsday.gr/article/21469/exaphanizoun-ta-agriokounela-ste-lemno

Εξαφανίζουν τα αγριοκούνελα στη Λήμνο
"Σημαντικά προβλήματα στο οικοσύστημα της Λήμνου δημιουργούν τοξικές ουσίες και κυρίως δηλητήρια που χρησιμοποιούν ασυνείδητοι για να δηλητηριάσουν αγριοκούνελα. Αιτία για αυτό αποτελεί ο υπερπληθυσμός των αγριοκούνελων που δημιουργεί σημαντικά προβλήματα στις καλλιέργειες του νησιού...."

Jus Sanguinis

"O σεβασμός στο Σύνταγμα και τους νόμους που συμφωνούν με αυτό και η αφοσίωση στην Πατρίδα και τη Δημοκρατία αποτελούν θεμελιώδη υποχρέωση όλων των Ελλήνων"

Ν' αγαπάς την ευθύνη. Να λές : Εγώ μονάχος μου θα σώσω τη γή: Αν δεν σωθεί εγώ θα φταίω... N.Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος MASTORAS

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 7115
  • Πας μη Ελλην βαρβαρος
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #668 στις: 30 Ιανουαρίου, 2011, 16:33:41 μμ »
Καμμια <<φωνη>> απο τους οικολογους? ? ?

ΑΟΦΑ

AA S400 MPR FT <<Ενδοξη Ελληνική Σημαία>>
HAMMERLI AR20 FT
FWB 603 pcp
AA S400 5,5
Diana 60 <<by blackxx>>
HW 77 4.5
Umarex 850pcp 4.5

Αποσυνδεδεμένος iraklis2010

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1459
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #669 στις: 30 Ιανουαρίου, 2011, 17:03:21 μμ »
Και λεω εγω τωρα δεν θα ηταν καλιτερα να επιτρεποταν το αεροβολο ως μεσον ισοροπιας του πλυθησμου του.Φαινεται εδω η φυση ξεχασε το εργο της(οπως και σε αλλα νησια)υπερπλυθησμου του αγριοκουνελου.
Φροντιζει η φυση γι' αυτο θα λεγανε οι ''οικολογοι του καναπε της πιτσας και της αρπαχτης απο τις κρατικες επιχωριγησεις''
Φανταστηται την αλισιδωτη αντιδραση για την πανιδα των νησιων, διοτι δεν ειναι μονο τα σκυλια που τρωνε τα αγριοκουνελα αλλα και πολλα αρπακτικα(γερακια).
Ας επιτρεποταν τουλαχιστον στα νησια που εχουν προβλημα και δεν θα ειχαμε αυτα τα αποτελεσματα να εισται σιγουροι χωρια που θα υπηρχε ωφελος και για το κρατος(αδεια αεροβολου)οπως και για τα νησια(ενχωριος τουρισμος).
Αλλα τι περιμενουμε οταν το υπουργειο γεωργιας της κυριας Μπιρμπιλη περνει αποφασεις βασιζομενη σε αυτα που της λενε οι οικολογοι του καναπε και δεν ειναι παροντες οι επιστημονικοι συνεργατες των κυνηγιτικων οργανωσεων με μελετες τοσο σε Ελλαδα οσο και παγκοσμιως τοτε περιμενεται και χειροτερα.
Αυτα μεχρι τωρα γιατι αρχιζω και αναβω καλιτερα να σταματησω >:( >:( >:( >:( >:(
ΑΕΤΣ ΕΠΛΑΣΤΑ ΑΣΟΝ ΘΕΟ
ΑΕΤΣ ΣΗ ΓΗΝ ΕΒΡΕΘΑ
ΚΑΜΙΑΝ ΚΙ ΠΟΥΣΜΑΝΕΨΑ
ΠΟΝΤΙΟΣ ΝΤΕ ΓΕΝΝΕΘΑ

HW  90  5,5 LAZAGLIDE BY DRAGON WALNUT BY HERCULES
DIANA 48 4,5 HANDMADE STOK IROCO BY HERCULES
SLAVIA 630 4,5  WALNUT BY HERCULES.....LAZAGLIDE AND VENOM  BY DRAGON

Αποσυνδεδεμένος PIPERMAN

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1569
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #670 στις: 30 Ιανουαρίου, 2011, 18:59:44 μμ »
Θα προσπαθησω να θεσω το θεμα σε μια αλλη βαση χωρις να ερθω σε αντιπαραθεση με καποιον.
Το θεμα μας λοιπον ειναι να μπορουμε να χρησιμοποιουμε τα οπλα μας ΚΑΘΕ εποχη του χρονου,ΕΚΤΟΣ κατοικημενης περιοχης,ΣΕ ΑΠΟΣΤΑΣΗ τουλαχιστον 500 μετρων απο το κοντινοτερο οικημα (εκκλησια-ξωκλησι-σπιτι-αποθηκη-σταβλος κτλ.) και χωρις να ενοχλουμε κανεναν καταπατωντας για παραδειγμα την ιδιοκτησια του,το βιος του κ.τ.λ.
Αν καποιος εχει διαφωνια μεχρις εδω,δεν εχει νοημα να διαβασει παρακατω...
Αν λοιπον αποφασισουμε να παλεψουμε για αυτο,παραθετω καποιες ανακατες σκεψεις και παρακαλω συμπληρωστε επιχειρηματα :
1)Αν ο δρομεας,ο ποδηλατης,ο κολυμβητης,ο αρσιβαριστας μπορουν να προπονουνται ελευθερα τοτε γιατι να μην μπορει να κανει το ιδιο και ο αεροβολιστης,και εδω φυσικα μιλαμε οχι για κυνηγο αλλα για αθλητη,γραμμενο σε συλλογο,με ολα τα νομιμα εγγραφα και φυσικα ενεργο μελος.....Οποτε πρωτο συμπερασμα ειναι οτι η μαζικη εγγραφη σε συλλογους και η εμπρακτη στηριξη του εργο τους κατα πασα πιθανοτητα βοηθαει το σκοπο μας οπως τον περιεγραψα παραπανω
2)Τιθεται η οχι συνταγματικο θεμα με την απαγορευση (''ισες ευκαιριες για ολους'') αφου ας πουμε ο αθλητης που μενει στο Αγρινιο δεν εχει τις ιδιες ευκαιριες με καποιον που μενει στον Πειραια...Αν λοιπον ειναι πολυ δυσκολο να αρθει η απαγορευση απο το Υπουργειο,τοτε θα δεχομασταν σαν δειγμα καλης θελησης τη διαμορφωση χωρων ασκησης σκοποβολης σε οσο το δυνατον περισσοτερες αθλητικες εγκαταστασεις των δημων και του κρατους,τουλαχιστον σε αρχικη φαση;
3)Θελουμε ο πολυς κοσμος να συνδυασει το αεροβολο με το κυνηγι και με οτι αυτο συνεπαγεται;(π.χ. διαρκης πολεμος απο μεσα ενημερωσης,δημοσιογραφους,κρατος,μεχρι που ακουσα οτι μεγαλοδημοσιογραφος που παει στο εξοχικο του αναγκαζεται να κανει ερπειν για να μη φαει καμμια αδεσποτη,ελεος πια με τις υπερβολες...) η θελουμε το αεροβολο να ειναι κατι τελειως διαφορετικο,καθαρα αθλητικο και με τιποτα το επιληψιμο να του προσαψουν οι μυριοι καλοθελητες,οι οποιοι σας πληροφορω μας βλεπουν ηδη με μισο ματι...
4)Οσον αφορα τα επιβλαβη εγω προσωπικα συμφωνω ομως  να σημειωσω οτι ουτως η αλλως σε κλειστους περιφραγμενους χωρους (ιδιωτικους συμφωνα με το νομο) χρειαζεται ενταλμα για να επεμβει η αστυνομια και στο φιναλε ας μας πει καποιος την εμπειρια του οτι μια μερα στο κτημα του εριξε π.χ. σε αρουραιο και αντιμετωπισε νομικο προβλημα.
Τωρα ομως αν καποιος φερει το επιχειρημα οτι οι ρυθμιστες της φυσης (αετοι και γερακια) εξολοθρευτηκαν συστηματικα απο οπλοφορους με η χωρις αδεια και ασχετως οπλου,να δω τι θα απαντησετε,ειδικα στο οτι σε περιοχες που απαγορευεται για χρονια το κυνηγι δεν υπαρχει κανενος ειδους υπερπληθυσμος...Εγω τουλαχιστον σαν κυνηγος διαχωριζω τη θεση μου απο τον καθε λογης κουμπουροφορο αλλα σαν αεροβολιστης δε θα ηθελα να με αφορα καθολου αυτη η κουβεντα,ισα ισα κιολας να με ευνοει αν φερω το ανεπιχειρημα :τι προτιμας,να γυριζω στον λογγο με το 12αρι και να κυνηγαω η με το αεροβολο και να ριχνω σε στοχους;;;;Τοσο απλα και οποιος καταλαβε καταλαβε...
Δε χρειάζομαι καμμιά κάρτα μέλους για να κάνω το κέφι μου ...!!!
Μου τη δίνουν οι στόκοι και οι ψεύτες...

Αποσυνδεδεμένος PIPERMAN

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1569
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #671 στις: 30 Ιανουαρίου, 2011, 19:27:36 μμ »
Συνεχεια.....
5)Οι παρακτιοι αλιεις εχουν καταφερει σε πολυ λιγο χρονο να οργανωσουν μυριους συλλογους,να διεξαγουν αγωνες με την παρουσια του Λιμεναρχειου,να θεσπιζουν επαθλα (χρηματικα η σε ειδος) και παντα με τη συμπαρασταση των εταιρειων του χωρου.Μηπως λοιπον ηρθε αυτη η ωρα και για εμας,με συστηματικες οχλησεις προς το υπουργειο Αθλητισμου απο συλλογους αλλα και απο επιχειρηματιες (που θα εχουν και πιο χειροπιαστα αποτελεσματα αλλα και επιχειρηματα).
6)Θα δεχθουμε σαν προυποθεση ελευθερης χρησης του οπλου μας το λευκο ποινικο και κυνηγετικο μητρωο;Θα επιδιωξουμε να υπαρχει σαφης διαχωρισμος αναμεσα σε οσους θελουν να ασχοληθουν με τη σκοποβολη και σε οσους αναζητουν ενα ησυχο και οικονομικο οπλο για τις λαθροθηριες τους;
7)Θα καταλαβουμε τελικα οτι η συσχετιση του αεροβολου με το κυνηγι μονο ζημια θα κανει,ανθρωποι αδιαφοροι τωρα θα στραφουν εχθρικα απεναντι μας;
8)Θα δεχθουμε οτι πρωτα απ'ολα πρεπει να αλλαξουμε τη νοοτροπια μας;
Τελειωνω με μια μικρη ιστορια...Ο γιος μου που ειναι οκτω χρονων και ερχεται μαζι μου στις κυνηγετικες βολτες μου,κατα τις οποιες επιδιδομαι σε μια μορφη αυτοσχεδιου trap και δυο εως τεσσερις φορες καθε χρονο χτυπαω θηραμα ισα για να δουμε τι γευση εχει,μου ζητησε και του αγορασα περσυ το καλοκαιρι μια ψηφιακη καμερα.Φετος την πρωτοχρονια λοιπον ο Αγιος Βασιλης του εφερε το πολυποθητο ολοδικο του κατακαινουργιο αεροβολο του και μια και ειμασταν στο χωριο και ειμασταν και οι μοναδικοι κατοικοι ειχαμε την ευκαιρια στο κτημα να ασχοληθουμε καπως πιο εντατικα με τη σκοποβολη.Οταν λοιπον σε καποια γειτονικη καρυδια ερχοταν καποιος κοτσυφας,γερακοτσιχλα η κισσα ο μικρος σαν γατος αφηνε το οπλο,επαιρνε την καμερα και πλησιαζε για κοντινη ληψη...Οταν γυρισαμε Αθηνα καμαρωνε στους γνωστους του (επισης οκταχρονα) για το καινουργιο του οπλο,τις βολες του και τις...φωτο του!!!Οι φιλοι μας δε που μας επισκεφτηκαν για την Πρωτοχρονια,δεδηλωμενοι αντικυνηγοι,περιμεναν πως και πως να αφησει ο μικρος το Β-15 για να ριξουν αυτοι,αντρες και γυναικες,οπου μπαιναν και τα αντιστοιχα στοιχηματα,το δε οπλο σε 4 περιπου μερες εριξε 800 βολες (ενα κουτι των 500 και τρια των εκατο)...
Τα συμπερασματα δικα σας...
Δε χρειάζομαι καμμιά κάρτα μέλους για να κάνω το κέφι μου ...!!!
Μου τη δίνουν οι στόκοι και οι ψεύτες...

Αποσυνδεδεμένος OneShot

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 693
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #672 στις: 30 Ιανουαρίου, 2011, 22:24:50 μμ »
Κατά την γνώμη μου επιχειρήματα για εξάσκηση αθλήματος και ''ισες ευκαιριες για ολους'' αφήνουν παγερά αδιάφορο το κράτος και τον "νομοθέτη". Το μόνο που υπολογίζουν είναι οι ψήφοι και η κονόμα. Μόνο αν καταλάβουν τι έσοδα μπορούν να αποκομίσουν από τις άδειες κυνηγιού (για όλο τον χρόνο και όλες τις περιοχές για τα επιβλαβή όπως σε όλο τον κόσμο) θα λογαριάσουν την άποψή μας.
Και το κυνήγι με αεροβόλα είναι άλλη τελείως εμπειρία από τα λειόκανα. Κάτι ξέρουν στην Αγγλία που η αναλογία είναι 40 προς 1.
Jus Sanguinis

"O σεβασμός στο Σύνταγμα και τους νόμους που συμφωνούν με αυτό και η αφοσίωση στην Πατρίδα και τη Δημοκρατία αποτελούν θεμελιώδη υποχρέωση όλων των Ελλήνων"

Ν' αγαπάς την ευθύνη. Να λές : Εγώ μονάχος μου θα σώσω τη γή: Αν δεν σωθεί εγώ θα φταίω... N.Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος asrael

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 619
    • Αirguning in Greece
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #673 στις: 30 Ιανουαρίου, 2011, 23:49:36 μμ »
Καμμια <<φωνη>> απο τους οικολογους? ? ?

Να σου πώ, οι οικολόγοι το μόνο που θα κάνουν είναι να αμολύσουν φίδια και ποντίκια σε διάφορες περιοχές χωρίς να σκέφτονται ότι τα φίδια θα καταλήξουν σε κατοικημένες περιοχές με ότι συνέπεια υπάρχει στην παρουσία τους σε κατοικημένη περιοχή.

Επίσης βγάζουν διάφορα προστατευόμενα είδη ώς προστατευόμενα όπως ειπώθηκε ( δεν έχω γνώση αν το αγριοκούνελο είναι προστατευόμενο είδος ) και υπάρχει υπερπληθυσμός γιατί απλά έχουν εξοντωθεί οι ανταγωνηστές τους, επήσης έχω πολλά να πω και διάφορα άλλα για λαμπτήρες χαμηλής κατανάλωσης κτλ κτλ απλά δεν είναι θέματα που να αφορούν το παρόν δικτυακό τόπο.

Συμφωνώ για το κυνήγι με το αεροβόλο, όπως και με ραβδωτά για κάποια θηράματα που με το λειόκαννο είναι επικίνδυνα ( πχ αγριοχοιρος ), το θέμα όμως είναι τί μπορεί να γίνει για να επιτραπεί έστω με τα αεροβολάκια μας .... υπάρχει κάτι που μπορεί να γίνει;
Microsoft wants us to "Imagine life without walls"...
I say, "If there are no walls, who needs Windows?"

Αποσυνδεδεμένος Einhorn

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 2167
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #674 στις: 30 Ιανουαρίου, 2011, 23:53:59 μμ »
Κατά την γνώμη μου επιχειρήματα για εξάσκηση αθλήματος και ''ισες ευκαιριες για ολους'' αφήνουν παγερά αδιάφορο το κράτος και τον "νομοθέτη". Το μόνο που υπολογίζουν είναι οι ψήφοι και η κονόμα. Μόνο αν καταλάβουν τι έσοδα μπορούν να αποκομίσουν από τις άδειες κυνηγιού (για όλο τον χρόνο και όλες τις περιοχές για τα επιβλαβή όπως σε όλο τον κόσμο) θα λογαριάσουν την άποψή μας.
Και το κυνήγι με αεροβόλα είναι άλλη τελείως εμπειρία από τα λειόκανα. Κάτι ξέρουν στην Αγγλία που η αναλογία είναι 40 προς 1.

Φίλε OneShot το κυνήγι στην Αγγλία δεν είναι το ίδιο με την Ελλάδα, ούτε ως διαδικασία, ούτε ως γεωγραφία, ούτε ως θηράματα και κυρίως ούτε ως κουλτούρα (το θέμα κουλτούρας δε το βάζω ως αρνητικό στοιχείο σύγκρισης αλλά ως διαφορετικό), οπότε....

Για τα άλλα που ανέφερες για το κράτος θα με βρείς σύμφωνο αλλά πιστεύω πως κάθε πράγμα έχει τη στιγμή του, όταν ωριμάσει ο χρόνος έχεις βοήθειες, υποστήριξη και θέληση πρέπει να αρπάζεις τη στιγμή και να προχωράς "σπάζοντας" τα αποστήματα που περιγράφεις.