Αποστολέας Θέμα: Τεχνική σκόπευσης με αεροβόλο (κράτημα, διάρκεια, αναπνοή κ.τ.λ.)  (Αναγνώστηκε 129177 φορές)

Αποσυνδεδεμένος Draco

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
Συμφωνώ με την τακτική που αφορά τις ανάσες όπως και την αφοσίωση οχι στον στόχο αλλά στο σκοπευτικό. Είναι όλες πολύ καλές συμβουλές , μόνο που όλες τους απευθύνονται σε σκοποβολή απο σταθερή θέση πρός όποιο στόχο. Σε στόχο-κίνηση τώρα τα πράγματα δυσκολεύουν αρκετά. Κλασσικό παράδειγμα το paintball ας πούμε , όπου η αδρεναλίνη και η κίνηση δρούν εναντίον στην επιβράδυνση των παλμών της καρδιάς , άρα και το φαινόμενο του εκκρεμές επιδεινώνεται (ακούσια κίνηση σώματος).

Εκεί οι τεχνικές είναι εντελώς διαφορετικές και σίγουρα πολύ πιο απαιτητικές στην εκτέλεση τους..

http://www.totalshooting.com/html/methods.html

Ειδικά η τρίτη τακτική όπως θα διαβάσετε προτείνεται και σε Ολυμπιακούς αθλητές σαν μέθοδο σκόπευσης και εκτέλεσης.

Επίσης πολύ σημαντικό ρόλο παίζει να βρεί αυτό που αποκαλούμε "κυρίαρχο μάτι"..ακόμα και αν σκοπεύει στην ουσία με τον φυσικό τρόπο.. και με τα δύο μάτια ανοιχτά.

http://www.hunter-ed.com/akm/course/ch3_dominant_eye.htm

έχοντας κατά νου τα παραπάνω... πάμε τώρα στο πως κρατάμε τα όπλα... και μιλώ ειδικότερα για τα πιστόλια που ακόμα και μια λάθος θέση του δείκτη ή του αντίχειρα μπορεί να επηρρεάσει την βολή. Στην περίπτωση λοιπόν των περιστρόφων αερίου κρατάμε το όπλο με τον ίδιο τρόπο που θα κρατάγαμε και πυροβόλο όπλο.

http://www.expertvillage.com/video/5033_beginning-target-shooting-handgun-grip.htm

Σαφώς τώρα υπάρχουν και άλλα πολλά να πείς γύρω απο το θέμα και όσο κάποιος ασχολείται τόσο πιο πολύ θα μαθαίνει (κατά το γηράσκω αεί διδασκόμενος) αλλά είμαι σίγουρος οτι αυτά είναι οτι πρέπει για αρχή.


Draco


Αποσυνδεδεμένος accuracy lover

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 3021
         Φίλε Draco το site με τις τεχνικές σκόπευσης που παραθέτεις  ( http://www.totalshooting.com/html/methods.html ) δεν έχει καμιά σχέση με την σκόπευση ακριβείας σε σταθερό στόχο - αυτή που κατά κόρον συζητείται εδώ και είναι το ζητούμενο - αλλά με τις τεχνικές σκόπευσης λειόκαννου όπλου σε κινούμενο στόχο. Το κυρίαρχο μάτι, η ανεύρεσή του και η σκόπευση με τα δύο μάτια ανοιχτά και εστίαση στον στόχο (κι όχι στα σκοπευτικά του όπλου) είναι χρήσιμες τεχνικές στην σκόπευση κινούμενου στόχου όπως στο κυνήγι και στα σκοπευτικά αθλήματα πήλινου στόχου Ολυμπιακά και μή ( Τράπ, Σκήτ, Σπόρτινγκ κλπ) όπου τα χρησιμοποιούμενα όπλα βάλλουν ένα πλήθος σκαγιών κι όχι μεμονωμένα βλήματα μικρών διαστάσεων (όπως οι βολίδες). Το σημειώνω εδώ για να μην υπάρχουν λάθος  εκτιμήσεις από άλλους αναγνώστες του θέματος. Το μόνο επίσημο αγώνισμα κινητού στόχου με ραβδωτό όπλο είναι ο "κινούμενος αγριόχοιρος" που γίνεται με αεροβόλο στα 10 m και με πυροβόλο 0,22" στα 50 m - καμία σχέση με τα αγωνίσματα κινούμενου στόχου στα πυροβόλα λειόκαννα όπλα.
                  Φιλικά,
              Κώστας

Αποσυνδεδεμένος Draco

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
δεν διαφωνώ... για αυτό και τόνισα αν είδες φίλε μου το...
Παράθεση
Είναι όλες πολύ καλές συμβουλές , μόνο που όλες τους απευθύνονται σε σκοποβολή απο σταθερή θέση πρός όποιο στόχο. Σε στόχο-κίνηση τώρα τα πράγματα δυσκολεύουν αρκετά. Κλασσικό παράδειγμα το paintball ας πούμε , όπου η αδρεναλίνη και η κίνηση δρούν εναντίον στην επιβράδυνση των παλμών της καρδιάς , άρα και το φαινόμενο του εκκρεμές επιδεινώνεται (ακούσια κίνηση σώματος).

Σκοποβολή με αεροβόλο δεν σημαίνει μόνο σταθερός στόχος.. σε κάποιες χώρες που επιτρέπεται είναι το κυνήγι... σε άλλες ανάγκες αποτελεί και εκπαίδευση προς ολοκλήρωση ικανοτήτων.

Με το σκεπτικό αυτό μπήκε το παραπάνω μήνυμα.

Draco

Αποσυνδεδεμένος xenofon

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 723
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                 xereto tus sintrofus saranta xronia furnaris psomi den ematha na psino me tin kardia tina kano re palikaria na tis karfoso kana paluki afti mu ta xalai ola den boro na vro exigisi gia ta telios diaforetika group eho afthono horo & hrono me tin krisi teleftea. asholume ala vlepontas ta group kapion skefome                                                                                                             mipos ime kulos na to giriso sto psarema ?

Αποσυνδεδεμένος ozzy1948

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 595
Ε καλα πριν το γυρισεις στο ψαρεμα παρε κανα pcp πρωτα ;D ;D. Κοιτα τα γνωστα, αν ειναι σταθερη η βαση, στηριζε το οπλο στο χερι σου και οχι σε σκληρο σημειο και σιγουρεψου οτι η διοπτρα δεν τα εχει παιξει. Επισης αν θες γραφε με ελληνικα γιατι με το ζορι εβγαλα νοημα.
Airgunning is NOT a crime.
_______________________
Cometa 400 Fenix .22 cal
Crosman 2250 .177 cal
Webley Vulcan .177 cal
Walther CP 88 .177 cal
Άγης

Αποσυνδεδεμένος giorgos200sx

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1886
xenofon τι οπλο εχεις?

Αποσυνδεδεμένος xenofon

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 723
καλησπερα συντροφια, τα οπλα ποου μου μηναναι ενα hatsan psp 5,5mm, walter cg90 CO2 4,5 που ειναι καιι προς πωληση, diana 52 5,5mm, bam30 4,5mm, baikal 4,5mm πιστολι ελατηριου. Ισως βιαζομαι αλλα νομιζω πως σημερα προσπαθησα σωστα και με σοβαροτητα τα αποτελεσματα στιν φωτογραφια κατω. Συγνωμη για τους λατινικους χαρακτηρες αλλα δεν γνωριζω καλα το μηχανιμα του διαβολου και αργω πολυ στους ελληνικους συν την ορθογραφια.
 
http://img41.imageshack.us/img41/57/dsc00298m.jpg

Αποσυνδεδεμένος MASTORAS

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 7115
  • Πας μη Ελλην βαρβαρος
Μια χαρα ειναι τα γκρουπακια σου xenofon και θα γινουν πιστευω πολυ καλυτερα ακομη.

ΑΟΦΑ

AA S400 MPR FT <<Ενδοξη Ελληνική Σημαία>>
HAMMERLI AR20 FT
FWB 603 pcp
AA S400 5,5
Diana 60 <<by blackxx>>
HW 77 4.5
Umarex 850pcp 4.5

Αποσυνδεδεμένος giorgos200sx

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1886
Λυθηκε το προβλημα!
Βλεπω το Hatsan τα παει καλα....

Αποσυνδεδεμένος xenofon

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 723
παρα πολυ καλα, το καταχαρηκα στην αρχη απογοητευθηκα γιατι δεν μπορουσα να βρω σκαγια να ειναι καλα ενας φιλος αθηναιος που μου συστησε τον γκουτη ο οποιος μου προτεινε καποια τα exact του ταιριαξανε κουτι επηδει στο σπιτι μου στα 37 χιλιομετρα απο την θεσσαλονικη εχω αρκετο χορο και για μακρινες βολες οποιος συντροφος θελει ειναι ευπροσδεκτος (η σκοποβολη ειναι ψυχαγωγεια το κινηγι φονος)

Αποσυνδεδεμένος giannis36

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 417
    • ΑΓΙΟΣ ΜΥΡΩΝΑΣ
ωρεο γκρουπακη ξενοφον ωρεα παει τα exact  ;) ;) ;) το παν ειναι να μαθεις το οπλοσου τη [σκανδαλη] βασηκα ;) ;) ;)
bam 50 0.22 bam40 0.22
παγωμένο αίμα χαλάρωση βολή επιτυχια   www.razorsteam.bravehost.com
http://www.esoaapcrete.bravehost.com/

Αποσυνδεδεμένος Eliminator

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3377
  • Προσοχή! Η ζωή σκοτώνει τα όνειρα!
http://www.pyramydair.com/blog/2007/07/artillery-hold.html

Αποσυνδεδεμένος Τηλέμαχος

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
Απ: Τεχνική σκόπευσης με αεροβόλο (κράτημα, διάρκεια, αναπνοή κ.τ.λ.)
« Απάντηση #57 στις: 13 Σεπτεμβρίου, 2010, 11:07:40 πμ »
Αγαπητοί, S O S

Θα ήθελα να θέσω κάποιες ερωτήσεις που αφορούν σε τεχνικές σκόπευσης με ανοιχτά σκοπευτικά.  'Εχω ετοιμάσει γι' αυτό τον λόγο ένα έγγραφο Word που περιέχει εκτός από κείμενο και κάποια σχέδια που έχω φτιάξει με τα εργαλεία του συγκεκριμένου προγράμματος, δηλαδή γραμμές, επεξηγήσεις με συννεφάκια κλπ. 
Είναι δυνατό να το επισυνάψω στην Απάντησή μου και εάν, ναι, πώς γίνεται;  Προσπάθησα με αντιγραφή και επικόλληση αλλά είναι αδύνατον.  Προσπάθησα επίσης χρησιμοποιώντας το κουμπί εισαγωγής εικόνας, και πάλι δεν κατάφερα τίποτα.


Τηλέμαχος

Αποσυνδεδεμένος Thorin

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2341
  • I shoot therefore I am
    • Σκοπευτική Λέσχη "ΖΕΥΣ"
Απ: Τεχνική σκόπευσης με αεροβόλο (κράτημα, διάρκεια, αναπνοή κ.τ.λ.)
« Απάντηση #58 στις: 13 Σεπτεμβρίου, 2010, 11:13:10 πμ »
O καλυτερος τροπος ειναι μεσω Google Docs.
Ανεβαζεις το word και σου δινει link για να το δουμε.
Οπως ανεβασα αποτελεσματα απο αγωνα που ειναι σε Excel.
Steyr LP-10 - FWB C55 --- Baikal IJ-35M
Diana mod.38 4,5 - Weihrauch HW77 4,5 - Umarex 850 4,5 - Gamo Shadow 640 4,5
S&W 586 6" - Walther CP99 - Daisy 44 6" & 8" - Crosman 357 4" & 8" - ΗW40PCA

Αποσυνδεδεμένος Τηλέμαχος

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
Απ: Τεχνική σκόπευσης με αεροβόλο (κράτημα, διάρκεια, αναπνοή κ.τ.λ.)
« Απάντηση #59 στις: 13 Σεπτεμβρίου, 2010, 11:23:35 πμ »
Ευχαριστώ ,Thorin, θα προσπαθήσω σε λίγη ώρα να το κάνω όπως μου είπες.  Το google docs πού θα το βρω;