Αποστολέας Θέμα: Ερωτήσεις για μοντέλα της Slavia  (Αναγνώστηκε 62086 φορές)

Αποσυνδεδεμένος tsibos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 141
  • "Αρχή ήμισυ παντός"...Πλάτωνας
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Slavia
« Απάντηση #45 στις: 24 Ιουλίου, 2010, 22:25:02 μμ »
Φίλε accuracy lover τι να κάνεις άμα είσαι ολίγον τι γκαντέμης ;D
Πάντως έτσι είχα σκοπώ να κάνω, όπως με συμβουλέυεις.
Προτείνεις δηλαδή να μην ξανακάνω καμιά απόπειρα ακόμα να ρίξω έτσι;Το αεροβόλο δεν το έχω πειράξει καθόλου.Λέω μάλιστα να πεταχτώ ό ίδιος στο μαγαζί για να τους το δείξω και από κοντά (μένω σε διπλανή πόλη)...
Slavia 631 lux 4,5 χιλ.

Αποσυνδεδεμένος accuracy lover

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 3021
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Slavia
« Απάντηση #46 στις: 24 Ιουλίου, 2010, 22:40:38 μμ »
              Αφού δεν έχει ανοιχθεί, δεν έχει ακουμπήσει εργαλείο πάνω του δεν υπάρχει θέμα άν θέλεις να ρίξεις κι άλλες βολές - ίσως (υποθετικά μιλώντας) να το δείς ν' αλλάζει συμπεριφορά και να δουλεύει ομαλότερα - άν το πρόβλημα επιμένει όμως δεν έχει νόημα η περαιτέρω ενασχόληση.

Αποσυνδεδεμένος Χρήστος

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1702
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Slavia
« Απάντηση #47 στις: 24 Ιουλίου, 2010, 22:47:44 μμ »
Δημήτρη δε φταις εσύ οι δυό τύποι του airgunshop.gr είναι τό αίτιο πού σέ φόρτωσαν τό Slavia κ μετά σέ είπαν πάνε στόν Χρήστο !  Αν στά λέγαν ανάποδα ίσως να εξελισσόταν διαφορετικά τό έργο κ από θρίλερ γινόταν δράσης !   Ελα αύριο πρωί να ρίξεις  με οτι εχω γιά να αποφασίσεις τί να πάρεις όταν πάς γιά επιστροφή το Τσέχικο  ;D  !
You are talking too much but you are not saying anything !
Τώρα που το κάνατε σαν τα μούτρα σας κοιταχτείτε μεταξύ σας !

Αποσυνδεδεμένος tsibos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 141
  • "Αρχή ήμισυ παντός"...Πλάτωνας
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Slavia
« Απάντηση #48 στις: 24 Ιουλίου, 2010, 23:15:04 μμ »
Γειά σου φίλε Χρήστο,νυχτερινός τύπος βλέπω :D.Μακάρι να μπορούσα να είμαι από εκεί μεριά,αλλά έλα που έχω αδειούλα και από σήμερα είμαι Νίψα Έβρου!!Ετοιμάστηκα που λες και εγώ μες τη χαρά να ρίξω με συνοδεία Λύρας(Ποντιακό χωριό για...πλάκα κάνω ;D), αλλά με "πρόδωσε ο Τσέχος" >:( :o.Υγεία και καλή καρδιά, δε βαριέσαι... :)Δευτέρα θα μιλήσω με τα παιδιά.Ευχαριστώ για την πρόσκληση.Μόλις γυρίσω όμως θα βρεθούμε και από κοντά οπωσδήποτε...
Slavia 631 lux 4,5 χιλ.

Αποσυνδεδεμένος tsibos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 141
  • "Αρχή ήμισυ παντός"...Πλάτωνας
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Slavia
« Απάντηση #49 στις: 24 Ιουλίου, 2010, 23:17:37 μμ »
Φίλε accuracy lover σ'ευχαριστώ για άλλη μια φορά.... :)
Slavia 631 lux 4,5 χιλ.

Αποσυνδεδεμένος accuracy lover

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 3021
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Slavia
« Απάντηση #50 στις: 24 Ιουλίου, 2010, 23:35:47 μμ »
          Φίλε tsibos εύχομαι να έχει αίσιο τέλος η "περιπέτειά" σου και να κατορθώσεις να απολαύσεις ευχάριστα πολλές ώρες σκοποβολής με το όπλο σου. Η εμπειρία έστω και άσχημη δεν χάνεται αλλά μένει και πλουτίζει τη γνώση σου και όλων όσων την μοιράζονται.
               

Αποσυνδεδεμένος tsibos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 141
  • "Αρχή ήμισυ παντός"...Πλάτωνας
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Slavia
« Απάντηση #51 στις: 02 Αυγούστου, 2010, 11:55:35 πμ »
Kαλημέρα σε όλα τα παιδιά στο forum...

Επανέρχομαι για ενημέρωση στο θέμα με το slavia 631 που απέκτησα πρόσφατα και το οποίο πάθαινε εμπλοκή (κόλλαγε το βληματάκι στην κάννη).

Την επόμενη ημέρα από τότε που πρωτοπαρουσιάστηκε το πρόβλημα, έκανα δοκιμές εκ νέου και με τα crossman premier 7,9 και με τα Gamo Match Diabolo στα 4,5 και το αεροβόλο λειτούργησε χωρίς καμία εμπλοκή (προς μεγάλη μου χαρά :D).Αμέσως σκέφτηκα ότι ίσως το ελλατήριο, εξαιτίας κακής εργοστασιακής λίπανσης, αρχικά δεν μπορούσε να τερματήσει την διαδρομή του, αλλά με το συνεχές ανοιξε-κλείσε της κάννης τελικά δούλεψε.Έριξα αρκετές βολές εκείνη την ημέρα και το όπλο όντως είναι ευθύβολο. 
Παρ'όλα αυτά το αεροβόλο έκανε ήχους-τριξήματα τόσο κατά την όπλιση όσο και κατά το ρίξιμο (όπως σωστά πρόβλεψε ο accuracy lover).

Την περασμένη Πέμπτη πετάχτηκα στα παιδιά στο airgunshop.gr.Κοίταξαν το όπλο, έριξαν σε ταχογράφο (601 fps έδειξε).Μετά άνοιξαν ένα καινούριο slavia 631 με το οποίο έριξαν και έκανε τους ίδιους θορύβους με το δικό μου, λόγω κακής λίπανσης.Μου είπαν ότι θέλει απολίπανση-λίπανση και στρώσιμο.Τα παιδιά αν και δεν μπορούσαν εκείνη τη στιγμή να το ανοίξουν για απολίπανση ήταν πολύ εξυπηρετικά.Αν το ανοίξω και προκύψει πρόβλημα θα γίνει άμεση αντικατάσταση λόγω διετούς εγγύησης (μάλιστα μου είπαν αν θέλω να το ανταλλάξω και επιτόπου με εκείνο που ανοιξαν μπροστά μου)

Για να κλείσω την υπόθεση ,γιατί σας ζάλισα με την πολυλογία (ζητώ συγνώμη), επικοινώνησα με το Χρήστο και ζήτησα την βοήθειά του (ακόμα δεν τον γνώρισα από κοντά,τον έβαλα σε μπελάδες,να΄ναι καλά ο άνθρωπος) όποτε μπορέσει να βρεθούμε για να δούμε το όπλο και από μέσα...
Slavia 631 lux 4,5 χιλ.

Αποσυνδεδεμένος accuracy lover

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 3021
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Slavia
« Απάντηση #52 στις: 02 Αυγούστου, 2010, 14:54:57 μμ »
              Tελικά όλα πήγαν μια χαρά φίλε tsibos - το όπλο σου δούλεψε κανονικά (αφού σου έκανε "ναζάκια" στην αρχή :D). Είπα κι εγώ - CZ και να έχει πρόβλημα από τη μάνα του; ::)  Όσο για τα μηνύματα και την πληροφόρηση που παρείχες σε όλους μας ούτε λόγος να γίνεται - δεν μας ζάλισες καθόλου, γι' αυτό το σκοπό άλλωστε υπάρχουν και λειτουργούν τα πάσης φύσεως forum, για να ανταλλάσσονται πληροφορίες, εμπειρίες και γνώσεις ανάμεσα στα συμμετέχοντα μέλη πρός όφελος και κέρδος όλων. Ακόμα και χωρίς λίπανση το Slavia σου είναι ακριβώς μέσα στις προδιαγραφές (170 m/sec=557 ft/sec λέει το προσπέκτους της εταιρίας και το δικό σου έπιασε όπως λές άστρωτο 601 ft/sec=183 m/sec) - όχι τίποτε άλλο αλλά να βλέπουμε και ποιές εταιρείες λένε αλήθειες στις προδιαγραφές που ανακοινώνουν και ποιές λένε "φούμαρα".
        Το πρόβλημα με τους θορύβους δεν αλλοιώνει τα βλητικά χαρακτηριστικά του τουφεκιού - αυτά είναι άριστα έτσι κι αλλιώς - η εξαφάνισή τους όμως κάνει πιό ήσυχη τη λειτουργία του και ελαττώνει τις φθορές αυξάνοντας την μακροζωΐα του. Επαναλαμβάνω εδώ - για άρση κάθε πιθανής δυσπιστίας - ότι το όπλο δεν έχει πρόβλημα με κακή ή λάθος λίπανση στο εσωτερικό του, απλώς δεν έχει καθόλου λίπανση. Η αποσυναρμολόγησή του είναι πανεύκολη και δεν απαιτεί εξειδικευμένα εργαλεία (αποσυμπιεστή ελατηρίου) θέλει μόνο προσοχή να μην χαθεί ή φθαρεί κάποιο εξάρτημα κατά λάθος, ότι βγαίνει να ξαναμπαίνει στην ίδια ακριβώς θέση κι άν στο τέλος κάτι δεν δουλεύει καλά όπως πρίν δεν το ζορίζουμε ποτέ για να δουλέψει (το λέω μετά από προσωπική εμπειρία και δικό μου πάθημα-μάθημα). Πιθανολογώ ότι όλη την φασαρία με τις αδύναμες αρχικές βολές την έκανε η πολύ σφιχτή τσιμούχα του πιστονιού. Μπαίνει με δυσκολία στον κύλινδρο και εφαρμόζει πολύ σφιχτά στα τοιχώματά του, έμεινε και τόσο καιρό ακίνητη κατά την περίοδο αποθήκευσης του όπλου και με τις πρώτες βολές είχε υπερβολικές τριβές με τα στεγνά τοιχώματα του αεροθαλάμου. Τώρα άρχισε να παίρνει τη φόρμα της και να δουλεύει καλύτερα, με την λίπανση μάλιστα θα πηγαίνει "ρολόϊ". Για ότι βοήθεια χρειαστείς ρίξε ένα "σύρμα" μέσα στο forum και θα έχεις όση χρειάζεσαι κι ακόμα παραπάνω :D.
               Φιλικά,
            Κώστας
          

Αποσυνδεδεμένος tsibos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 141
  • "Αρχή ήμισυ παντός"...Πλάτωνας
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Slavia
« Απάντηση #53 στις: 02 Αυγούστου, 2010, 17:41:59 μμ »
Ευχαριστώ φίλε accuracy lover, με κάλυψες απόλυτα, όπως πάντα... :D

Και τώρα η απορία της ημέρας ;D
Ίσως είμαι εκτός θέματος, αλλά να ρωτήσω το εξής:
Η απουσία λίπανσης για ποιό λόγο δεν επηρεάζει την ταχύτητα εξόδου του βλήματος από την κάννη;Κανονικά η όποια λίπανση, καλή ή κακή δεν βοηθάει καλύτερα τη εκτόνωση του ελλατηρίου άρα και την βελτίωση της ταχύτητας;Η δική μου λογική λέει ότι η απουσία λίπανσης, άρα και οι αυξημένες τριβές εμποδίζουν το ελλατήριο να αποδώσει, γιατί π.χ μπλοκάρει ή κολλάει, όπως στο δικό μου slavia.
Slavia 631 lux 4,5 χιλ.

Αποσυνδεδεμένος diana350magnum

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2158
  • Cricket kalibrgun 5.5 (κουασιμόδος).
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Slavia
« Απάντηση #54 στις: 02 Αυγούστου, 2010, 18:01:46 μμ »
Ίσως να μην είναι τόσο μεγάλες οι τριβές ώστε να κόβουν ταχύτητα και να φαίνεται... Σίγουρα όμως επειρεάζουν σε θόρυβο και ομοιομορφία βολών. Επίσης η λίπανση αποτρέπει μελοντικές φθορές των μερών. Είτε πρόκειται για μέταλλα, είτε για τσιμούχα.
Ουδείς χειρότερος εχθρός του ευεργετηθέντος...

Προσοχή στα μοναχικά κοπρόσκυλα...!

Αποσυνδεδεμένος accuracy lover

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 3021
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Slavia
« Απάντηση #55 στις: 02 Αυγούστου, 2010, 18:06:58 μμ »
                  Η λίπανση φίλε tsibos έχει κι αυτή τα μυστικά της ;). Άν μπεί λ.χ μεγαλύτερη ποσότητα λιπαντικού απ' όσο πρέπει (ακόμα και στα σωστά και όχι τα λάθος σημεία του μηχανισμού) το τελικό αποτέλεσμα είναι χειρότερο κι όχι καλύτερο (μεγαλύτερη επιβράδυνση του πιστονιού - ειδικά σε αεροβόλα με αδύναμο ελατήριο από κατασκευής λόγω προδιαγραφών). Η λίπανση βελτιώνει τα πράγματα αλλά δεν είναι πανάκεια. Tα σχετικά αδύναμα σκοπευτικά αεροβόλα ελατηρίου (ισχύος περί τα 7,5 Joule) όπως και το δικό σου (κι άς μην είναι και 100% Ολυμπιακών προδιαγραφών) άν δεν έχουν σοβαρή βλάβη σε κάποιο κρίσιμο εξάρτημά τους μπορούν να ρίξουν άνετα χιλιάδες βολές και χωρίς ίχνη λίπανσης. Θυμάμαι προ ετών κάτι παλιά Feinwerkbau 300 που δεν είχαν υποστεί ποτέ άνοιγμα, λίπανση ή άλλου είδους service κι ενώ έριχναν σχετικά συχνά βολές χωρίς βλήμα (για εκμάθηση/εξοικείωση νεόκοπων σκοπευτών) εν τούτοις η ακρίβεια και η ομοιομορφία των βολών τους δεν είχε διαταραχθεί στο ελάχιστο.
         Το ελατήριο στο δικό σου Slavia αποδίδει μια χαρά όπως είναι - το πρόβλημα ήταν η τσιμούχα αλλά κι αυτό λύθηκε με τη χρήση. Η προσθήκη της σωστής λίπανσης δεν θα κάνει ισχυρότερο το αεροβόλο αλλά πιό αθόρυβο και λιγότερο "νευρικό".
                 Φιλικά,
              Κώστας

Αποσυνδεδεμένος Thorin

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2341
  • I shoot therefore I am
    • Σκοπευτική Λέσχη "ΖΕΥΣ"
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Slavia
« Απάντηση #56 στις: 02 Αυγούστου, 2010, 18:35:18 μμ »
Το FWB 300 δεν εχει μεν τσιμουχα στο πιστονι αλλα μεταλικο δαχτυλιδι σαν πιστονι αυτοκινητου, αλλα το dry fire καταστρεφει την ελαστικη κορωνα του πιστονιου και αρχιζει να κοπαναει μεταλο σε μεταλο. Γεγονος ομως  οτι ακομα και ετσι η ομοιομορφια στις βολες επιρρεαζεται λιγο μεχρι να προχωρησει πολυ η ζημια.
Steyr LP-10 - FWB C55 --- Baikal IJ-35M
Diana mod.38 4,5 - Weihrauch HW77 4,5 - Umarex 850 4,5 - Gamo Shadow 640 4,5
S&W 586 6" - Walther CP99 - Daisy 44 6" & 8" - Crosman 357 4" & 8" - ΗW40PCA

Αποσυνδεδεμένος tsibos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 141
  • "Αρχή ήμισυ παντός"...Πλάτωνας
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Slavia
« Απάντηση #57 στις: 02 Αυγούστου, 2010, 20:39:31 μμ »
Παν μέτρον άριστον λοιπόν σχετικά με τη λίπανση.
Εμ...έτσι είναι, αν δεν ρωτήσεις πως θα μάθεις ;D.Έεεεεεχω ακόμα δρόμο!
Η πορεία και η διαδρομή πάντως προς τη μάθηση και τη γνώση είναι όλα τα λεφτά και αυτό που πραγματικά αξίζει και πιστεύω ότι το forum ανταποκρίνεται σ'αυτό το ρόλο του "δασκάλου", τουλάχιστον για μας τους νέους στο χώρο.Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις τοποθετήσεις-διαφωτήσεις σας.
Slavia 631 lux 4,5 χιλ.

Αποσυνδεδεμένος MASTORAS

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 7115
  • Πας μη Ελλην βαρβαρος
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Slavia
« Απάντηση #58 στις: 03 Αυγούστου, 2010, 19:56:39 μμ »
Παν μέτρον άριστον λοιπόν σχετικά με τη λίπανση.
Εμ...έτσι είναι, αν δεν ρωτήσεις πως θα μάθεις ;D.Έεεεεεχω ακόμα δρόμο!
Η πορεία και η διαδρομή πάντως προς τη μάθηση και τη γνώση είναι όλα τα λεφτά και αυτό που πραγματικά αξίζει και πιστεύω ότι το forum ανταποκρίνεται σ'αυτό το ρόλο του "δασκάλου", τουλάχιστον για μας τους νέους στο χώρο.Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις τοποθετήσεις-διαφωτήσεις σας.

Να ρωτας οτι θελεις φιλε μου. Μου αρεσει να βλεπω ανθρωπους που θελουν να ασχοληθουν!  ;)

ΑΟΦΑ

AA S400 MPR FT <<Ενδοξη Ελληνική Σημαία>>
HAMMERLI AR20 FT
FWB 603 pcp
AA S400 5,5
Diana 60 <<by blackxx>>
HW 77 4.5
Umarex 850pcp 4.5

Αποσυνδεδεμένος tsibos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 141
  • "Αρχή ήμισυ παντός"...Πλάτωνας
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Slavia
« Απάντηση #59 στις: 03 Αυγούστου, 2010, 20:43:55 μμ »
....όπως και εγώ χαίρομαι όταν συνομιλώ με ανθρώπους που ενδιαφέρονται να βοηθήσουν :D

Slavia 631 lux 4,5 χιλ.