Αποστολέας Θέμα: Άδεια για διόπτρα.  (Αναγνώστηκε 152640 φορές)

Αποσυνδεδεμένος OneShot

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 693
Απ: Άδεια για διόπτρα.
« Απάντηση #150 στις: 03 Μαρτίου, 2011, 22:05:06 μμ »
Ο Αριστοτέλης έλεγε ότι μόνο οι τύραννοι και οι ολιγάρχες που φοβούνται τον λαό φροντίζουν να τον αφοπλίζουν.

Ενώ ο Freud "A fear of weapons is a sign of retarded sexual and emotional maturity." 

Νομίζω καλύπτει και τις 2 περιπτώσεις.
Jus Sanguinis

"O σεβασμός στο Σύνταγμα και τους νόμους που συμφωνούν με αυτό και η αφοσίωση στην Πατρίδα και τη Δημοκρατία αποτελούν θεμελιώδη υποχρέωση όλων των Ελλήνων"

Ν' αγαπάς την ευθύνη. Να λές : Εγώ μονάχος μου θα σώσω τη γή: Αν δεν σωθεί εγώ θα φταίω... N.Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος Blackholesun

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 140
    • facebook = Sotiris Konstantinidis
Απ: Άδεια για διόπτρα.
« Απάντηση #151 στις: 04 Μαρτίου, 2011, 09:12:09 πμ »
Συμφωνα με τα λεγομενα του Freud oσα πιο πολλα οπλα τοσο πιο αντρας εισαι δηλαδη ?  ::)

Το οπλο + διοπτρα ειναι κατι σαν το αυτοκινητο δηλαδη
Αν οδηγας το αμαξακι σου και δεν εχεις περασει ΚΤΕΟ η δεν εχεις ασφαλεια και σε σταματησει αστυνομικος, ειτε μπορει να σταθεις τυχερος και να στην χαρισει, η το αντιθετο να σου γραψει τα κερατα του τα τρικουβερτα, ετσι και με το οπλο δεν παει να εχεις αδειες , χαρτη απο συλλογο κτλ ,αν θελει να σε γα..ργαληση θα το κανει, απο την αλλη μπορει να εισαι και εντελως απαραδεκτος οπως να μην εχεις απολυτος τιποτα απο χαρτομανι αδειων κτλ και να μην σου κανουν τιποτα, αντιθετος να γουσταρουν και να πεσουν να σου κανουν ενα καρο ερωτησεις στο που βαρας αν ειναι καλο το συγκεκριμενο οπλο κτλ κτλ (μου εχει τυχει)

Τωρα επειδη ο τιτλος λεγεται Αδεια για Διοπτρα, δηλαδη εγω τι να πω που εχω ενα τηλεσκοπιο με διαμετρο 200/1200 ???? και μια στηριξη μικρομετρικη , δηλαδη αν κουμπωσω το οπλο πανω στο 8ιντσο τηλεσκοπιο βλεπω καρφιτσα απο τον πειραια στην γλυφαδα και απο την στιγμη που ρυθμισω συντεταγμενες δεν εχει το παραμικρο ιχνος σφαλματος πορειας....... Κανεις ομως δεν μας ειπε τιποτα χρονια ολοκληρα που κουβαλουσα στο πορτμπαγκαζ τον .... μπαζουκα. Θα αισθανομουν πολυ γελοια αν με σταματουσαν επειδη θα ειχα μια διοπτρα σχεδον 1 ιντσα ( που θεωρητε και μεγαλη κιολας..) Πιστευω οτι μεγαλο ρολο παιζει οι εμφανιση μαγκες , κακα τα ψεματα ειναι μερικοι ανρθωποι που τους τραβαει το μπλεξιμο ειτε απο το προσωπο τους ειτε απο τα ρουχα τους η ακομη και απο την ομιλια τους.. και μερικοι που εχουν τυχη και αλλοι ειναι γκαντεμηδες.

Τωρα οσο αφορα πχ αν θελετε να κανετε ενα δρομολογιο με το τουφεκι σας η το οπλο σε καποιον ομιλο, εγω απλα σηκωνω το πισινο καθισμα του αυτοκινητου που ειναι δυθεσιο και κρυβω εκει τον οπλισμο μου, συμφωνα με στατιστικες ποσες φορες σας εχουν σταματηση ? θα ελεγα αρκετες... αλλα ποσες φορες εχουν ψαξει το αυτοκινητο σας ? πιστευω 1 ,2 εως καμια . Οποτε υπαρχουν λυσεις, ειτε εχεις  οποιαδηποτε αδεια ειτε οχι τουλαχιστον εισαι πιο σιγουρος.
CROSMAN 1760 SE 4.5 SNIPER 6-24/50
BAM 19  4.5  HAWKE  ECLIPSE  3-12/50
WALTHER-PPK/S 4.5MM BBs /177 Co2

Αποσυνδεδεμένος OneShot

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 693
Απ: Άδεια για διόπτρα.
« Απάντηση #152 στις: 04 Μαρτίου, 2011, 10:08:24 πμ »
Όχι δεν το κατάλαβες, ο Freud δεν μίλησε για αριθμό όπλων ή πόσο μεγάλο το έχεις, λέει ξεκάθαρα ότι ο φόβος για τα όπλα υποδηλώνει μια καθυστερημένη προσωπικότητα (π.χ. δες εδώ http://en.wikipedia.org/wiki/Anal_retentive)

Ίσως να είμαι περίεργος αλλά προσωπικά δεν μου αρέσει να με γα..ργαλάνε. Δεν ανέχομαι να κρέμομαι στο αν του γουστάρει η φάτσα μου ή πως ξύπνησε εκείνο το πρωί ή τι είδους καθυστερημένη προσωπικότητα έχει. Έχω δικαιώματα και υπάρχουν νόμοι και κανονισμοί, και αυτούς πρέπει να στοχεύουμε να βελτιώσουμε. Και όπως έχω ξαναπεί εάν δεν διεκδικήσουμε δεν πρόκειται να μας παραχωρήσουν τίποτε.

Και ελπίζω να μην ακολουθήσει κάποιος την συμβουλή σου να κρύψει όπλα, διόπτρες κτλ στο αυτοκίνητο. Μπορεί εσύ να είσαι τυχερός (ή να τους γουστάρει η φάτσα σου όπως λες) αλλά εάν κάποιος υποστεί έρευνα (που είναι αρκετά συχνό τώρα πια) θα μπλέξει πολύ άσχημα. Και όπως πάει η κατάσταση σε λίγο θα φοβάσαι να κουβαλήσεις ακόμα και το 8ιντσο τηλεσκόπιό σου, ψάξε στο google για Αμερικάνους μετά το 9/11 που τους έχουν μαζέψει ακόμα και με τηλεσκοπικούς φακούς σε φωτογραφικές μηχανές.

Jus Sanguinis

"O σεβασμός στο Σύνταγμα και τους νόμους που συμφωνούν με αυτό και η αφοσίωση στην Πατρίδα και τη Δημοκρατία αποτελούν θεμελιώδη υποχρέωση όλων των Ελλήνων"

Ν' αγαπάς την ευθύνη. Να λές : Εγώ μονάχος μου θα σώσω τη γή: Αν δεν σωθεί εγώ θα φταίω... N.Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος Blackholesun

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 140
    • facebook = Sotiris Konstantinidis
Απ: Άδεια για διόπτρα.
« Απάντηση #153 στις: 04 Μαρτίου, 2011, 10:39:56 πμ »
Σιγουρα οπως τα λες, μαζι σου και εγω, αλλα οταν κρυβεις ενα οπλο μεσα στο αυτοκινητο  το κανεις και για λογους ασφαλειας . Οσο λιγοτερο φαινετε τοσο καλυτερα. Αν γινεις επεξηγηματικος και εχεις το χαρισμα της αγγελικης φωνης .. ολα στρωνουν  ;D (θα ηθελα τουλαχιστον να το ελπιζω φιλτατε  ;D..)
CROSMAN 1760 SE 4.5 SNIPER 6-24/50
BAM 19  4.5  HAWKE  ECLIPSE  3-12/50
WALTHER-PPK/S 4.5MM BBs /177 Co2

Αποσυνδεδεμένος drakos320

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 975
Απ: Άδεια για διόπτρα.
« Απάντηση #154 στις: 04 Μαρτίου, 2011, 21:33:59 μμ »
Νομιζω εαν τους πει απ ΄την αρχη οτι εχεις οπλο,θα εχεις πολυ διαφορετικη αντιμετωπιση,απο το αν δεν τους πεις και κανουν ελεγχο και το βρουν.
Στην συγκεκριμενη περιπτωση και με τα τωρινα δεδομενα δεν το παιζεις.Το σημειο αντιμετωπισης προς τα οργανα, ειναι το ποιο ουσιωδες.
Το να γνωριζεις την αληθεια ειναι ευκολο .
Το να την ακολουθεις ειναι δυσκολο .

L a s e r - Φαλτσετα - Mατσετα - Μπαλτας

Αποσυνδεδεμένος fnmag

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
Απ: Άδεια για διόπτρα.
« Απάντηση #155 στις: 10 Αυγούστου, 2011, 10:56:27 πμ »
Διαβάζω τις τελευταίες μέρες συνέχεια το forum. Πρέπει να πω ότι έχω τρομάξει και έχω αρχίσει να ξανασκέφτομαι το θέμα της ενασχόλησης μου με το αεροβόλο.

Είχα σαν σκοπό την αγορά ενός αεροβόλου όπλου με μια διόπτρα κυρίως για διασκέδαση σε έναν ιδιόκτητο χώρο . Διαβάζοντας το forum χάρηκα γιατί εκτός από την «αυλή μου» θα μπορούσα αν με ενδιέφερε να βρίσκομαι και με φίλους σε ένα σκοπευτήριο (σχιστό). Το αεροβόλο το θεωρώ το ποιο καλό σχολείο για να εκπαιδεύσω τον γιο μου στην ασφαλή χρήση των όπλων και να του εμφυσήσω την χαρά της σκοποβολής. Τέλος θεωρούσα ότι η οπλοφοβία που υπάρχει στην Ελλάδα δεν θα επηρέαζε το αεροβόλο.

Δυστυχώς βλέπω  όπως ότι ισχύει και στα αλλά σκοπευτικά αθλήματα ισχύει και εδώ. Εμείς που ματώνουμε οικονομικά για το χόμπι μας και που με αυτά τα χρήματα συντηρούνται ένα σωρό επαγγελματίες του χώρου κινούμαστε σε ένα χώρο ημιπαρανομίας και έχουμε τον κίνδυνο ανά πάσα στιγμή να πέσουμε στην δαγκάνα του νόμου. Η ΣΚΟΕ (σημ ότι έχω ΔΕΣΚ) πρέπει να είναι το ανέκδοτο της υπόθεσης. Το Μαρκόπουλο που είναι από τα καλύτερα σκοπευτήρια στην Ευρώπη  είναι αποθήκη της αστυνομίας, κλπ.

Οι μόνοι που απ’ ότι φαίνεται δεν αντιμετωπίζουν τέτοιου είδους προβλήματα είναι τα καταστήματα που εμπορεύονται τα συναφή είδη. Η εισαγωγή και η πώληση είναι νόμιμη η χρήση όχι!!! Οι τιμές είναι απαράδεκτες και οι υποχρεώσεις τους σταματάνε εκεί που θα έπρεπε να αρχίζουν , δηλαδή στην πώληση.

Συγνώμη αν είμαι λίγο off topic αλλά εδώ διάβασα ότι φίλος έκανε αυτόφωρο για το αεροβόλο.

Αποσυνδεδεμένος PIPERMAN

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1569
Απ: Άδεια για διόπτρα.
« Απάντηση #156 στις: 10 Αυγούστου, 2011, 14:55:55 μμ »
Κοίτα,
είναι διαφορετικό να σε σταματήσουν απόγευμα στη Ν.Φιλαδέλφεια (με σταμάτησαν γυρίζοντας από το σκοπευτήριο,τα όπλα στο χώρο αποσκευών,στις θήκες τους με λουκετάκι στα φερμουάρ και οι βολίδες σε χωριστό κουτί,δεν μου ζήτησαν ούτε να τα ανοίξω να τα δούνε) και άλλο 3 το πρωΐ παραλιακή ή μέσα σε κανένα εθνικό δρυμό ...
Αυτά όσον αφορά τα πήγαινε - έλα.
Εγώ τώρα ρίχνω μόνο στο σκ/ριο και στο κτήμα μου που είναι περιφραγμένο και κλειστό,
δεν είχα κανένα πρόβλημα έως τώρα και δε νομίζω να αντιμετωπίσω.
Νομίζω ότι και οι περισσότεροι τα ίδια θα σου πούνε,
κανένας μας δεν επιδιώκει μπλεξίματα  ;)
Δε χρειάζομαι καμμιά κάρτα μέλους για να κάνω το κέφι μου ...!!!
Μου τη δίνουν οι στόκοι και οι ψεύτες...

Αποσυνδεδεμένος Christopher

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2954
Απ: Άδεια για διόπτρα.
« Απάντηση #157 στις: 10 Αυγούστου, 2011, 15:42:14 μμ »
+1 Με τον Piperman.
Λατρης του καλου ελατηριου.

Αποσυνδεδεμένος OPC

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
  • Yesterday was about honor, today is about justice.
Απ: Άδεια για διόπτρα.
« Απάντηση #158 στις: 05 Μαρτίου, 2012, 15:21:10 μμ »
Παιδια υσχιει το οτι τωρα το καλοκαιρι απαγορευτικε η διοπτρα σε αεροβολο???Ακουσα οως επιτρεπετε μονο σε συλλογους...
"I have lived my life to the best of my ability, but I have not been able to escape fate, anger, or pain."

Αποσυνδεδεμένος MASTORAS

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 7115
  • Πας μη Ελλην βαρβαρος
Απ: Άδεια για διόπτρα.
« Απάντηση #159 στις: 05 Μαρτίου, 2012, 15:25:46 μμ »
Βασικα ποτε δεν επιτρεποταν. Μονο οταν εξασκειται αθλημα που επιβαλεται επισημα.

ΑΟΦΑ

AA S400 MPR FT <<Ενδοξη Ελληνική Σημαία>>
HAMMERLI AR20 FT
FWB 603 pcp
AA S400 5,5
Diana 60 <<by blackxx>>
HW 77 4.5
Umarex 850pcp 4.5

Αποσυνδεδεμένος OPC

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
  • Yesterday was about honor, today is about justice.
Απ: Άδεια για διόπτρα.
« Απάντηση #160 στις: 05 Μαρτίου, 2012, 16:58:34 μμ »
Δηλαδη αν σε βρουν με τη διοπτρα βαλμενη πανω στο αεροβολο, τι συμβαινει??? Παιρνεις κανενα προστημο??? Η γενικοτερα υπαρχουν επιπτωσεις???
"I have lived my life to the best of my ability, but I have not been able to escape fate, anger, or pain."

Αποσυνδεδεμένος sal4680461

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2460
  • One Man Cant Change World That's why I use spotter
Απ: Άδεια για διόπτρα.
« Απάντηση #161 στις: 05 Μαρτίου, 2012, 17:05:23 μμ »
συμφωνα με το γραμμα του νομου πας αυτοφωρο βαση του νομου περι οπλων  αλλα ολα ειναι θεμα πως θα το χειριστεις τι χαρτια θα εχεις που θα σε πιασουν και τι ωρα
GAMO AF10
HAMERLI CR 20 CONVERTION TO PCP
WALTHER LGM-2 CONVERTION TO PCP
HW-100
Feinwerkbau 300
CZ 452 0,22 ULTRA MATCH
MOSSBERG 510 12CAL
BAIKAL MP153 12CAL
BAIKAL IJ 58 12CAL

Αποσυνδεδεμένος Thorin

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2341
  • I shoot therefore I am
    • Σκοπευτική Λέσχη "ΖΕΥΣ"
Απ: Άδεια για διόπτρα.
« Απάντηση #162 στις: 05 Μαρτίου, 2012, 22:08:22 μμ »
Mεχρι 12 μηνες φυλακη και 3000 προστιμο λεει ο νομος...
Steyr LP-10 - FWB C55 --- Baikal IJ-35M
Diana mod.38 4,5 - Weihrauch HW77 4,5 - Umarex 850 4,5 - Gamo Shadow 640 4,5
S&W 586 6" - Walther CP99 - Daisy 44 6" & 8" - Crosman 357 4" & 8" - ΗW40PCA

Αποσυνδεδεμένος mikesf

  • Administrator
  • ******
  • Μηνύματα: 1476
Απ: Άδεια για διόπτρα.
« Απάντηση #163 στις: 05 Μαρτίου, 2012, 22:23:54 μμ »
Αν την έχεις ξεχωριστά στο κουτί της;
Ανώνυμοι Αεροβολικοί

Αποσυνδεδεμένος Thorin

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2341
  • I shoot therefore I am
    • Σκοπευτική Λέσχη "ΖΕΥΣ"
Απ: Άδεια για διόπτρα.
« Απάντηση #164 στις: 05 Μαρτίου, 2012, 22:26:12 μμ »
Απαγορευεται η ΚΑΤΟΧΗ.
Steyr LP-10 - FWB C55 --- Baikal IJ-35M
Diana mod.38 4,5 - Weihrauch HW77 4,5 - Umarex 850 4,5 - Gamo Shadow 640 4,5
S&W 586 6" - Walther CP99 - Daisy 44 6" & 8" - Crosman 357 4" & 8" - ΗW40PCA