Αποστολέας Θέμα: Άδεια για διόπτρα.  (Αναγνώστηκε 152648 φορές)

Αποσυνδεδεμένος OneShot

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 693
Απ: Άδεια για διόπτρα.
« Απάντηση #105 στις: 20 Φεβρουαρίου, 2011, 23:28:36 μμ »
Στο χειρότερο σενάριο όντως μπορεί να επιτραπεί η χρήση σκοπευτικών μόνο για συγκεκριμένα όπλα (τύποι και σειραϊκοί αριθμοί). Αλλά ίσως να βοηθήσει να "χαλαρώσει" η νομοθεσία για την χρήση νομίμως πωλούμενων αξεσουάρ σε επίσης νόμιμα αεροβόλα.
Jus Sanguinis

"O σεβασμός στο Σύνταγμα και τους νόμους που συμφωνούν με αυτό και η αφοσίωση στην Πατρίδα και τη Δημοκρατία αποτελούν θεμελιώδη υποχρέωση όλων των Ελλήνων"

Ν' αγαπάς την ευθύνη. Να λές : Εγώ μονάχος μου θα σώσω τη γή: Αν δεν σωθεί εγώ θα φταίω... N.Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος alpha-63

  • Μελος
  • *
  • Μηνύματα: 7893
  • «Μαλέαν δε κάμψας επιλάθου των οίκαδε»
Απ: Άδεια για διόπτρα.
« Απάντηση #106 στις: 20 Φεβρουαρίου, 2011, 23:54:17 μμ »
Στο χειρότερο σενάριο όντως μπορεί να επιτραπεί η χρήση σκοπευτικών μόνο για συγκεκριμένα όπλα (τύποι και σειραϊκοί αριθμοί). Αλλά ίσως να βοηθήσει να "χαλαρώσει" η νομοθεσία για την χρήση νομίμως πωλούμενων αξεσουάρ σε επίσης νόμιμα αεροβόλα.

...ξέρεις τελικά τι μου τι δίνει ;  Και πιστεύω σε κάθε σοβαρό, νοήμονα, αξιοπρεπή .....αεροβολά ;
...η ημι-παρανομία, η ημι-νομιμότητα, η χαλαρότητα, τα ψελίσματα μέσα από τα δόντια, το χαλασμένο τηλέφωνο με τις αρχές, το δεν ήξερα, δεν σκέφτηκα, δεν φαντάστηκα....η παράννοια του αγοράζω αεροβόλο για να το κρατάω και να το κοιτάω....

ΕΧΟΥΜΕ ΣΠΑΤΑΛΗΣΕΙ ΤΟΣΗ ΦΑΙΑ ΟΥΣΙΑ ΝΑ ΨΑΧΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΠΑΡΑΘΥΡΑ ΣΤΑ ΠΑΡΑΘΥΡΑ, ΠΟΥ ΟΥΤΕ ΟΙ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΤΕΣ ΤΩΝ WINDOWS ΔΕΝ ΜΑΣ ΠΛΗΣΙΑΖΟΥΝ.....ΕΛΕΟΟΟΟΣ  :-[ :-[ :-[

...συγγνώμη για τις φωνές, παρασύρθηκα... >:(
Σειρήνα -HW97Κ .22
Μέδουσα -HW97K .20
Ειμαρμένη -HW95 .22
Γοργόνα 
Έχιδνα-HW95 .20
Κίρκη -AA ProSport .22
Μήδεια- ΑΑ ProSport .177
Ναυσικά -AA TX MK3 .177
Ερινύα -ΑΑ ProElite .22
Άρπυια -AA ProElite .25
Λάχεσις -HW35 .177
Νέμεσις -HW90 .22
Πηνελόπη -HW55 .177
Άρτεμις -Diana52 .22 EXP
Lady Chatterley -BSA S.Star .177
Afrodyte -BSA S.Star .177
Χαρά -BSA RB2 Stutzen .177
Victoria -BSA RB2 Stutzen .22
Erika -Feinwerkbau 300 .177
Patricia -Webley&Scott Osprey Supertarget .177
Mo Chou -BAM 26 .177

Αποσυνδεδεμένος OneShot

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 693
Απ: Άδεια για διόπτρα.
« Απάντηση #107 στις: 21 Φεβρουαρίου, 2011, 00:05:39 πμ »
Έχεις δίκιο να φωνάζεις, και εσύ και όλοι μας. Είναι εξουθενωτικό να ζεις στην σημερινή 'δημοκρατική' Ελλάδα, να φωνάζεις και να μην ακούγεσαι.
Jus Sanguinis

"O σεβασμός στο Σύνταγμα και τους νόμους που συμφωνούν με αυτό και η αφοσίωση στην Πατρίδα και τη Δημοκρατία αποτελούν θεμελιώδη υποχρέωση όλων των Ελλήνων"

Ν' αγαπάς την ευθύνη. Να λές : Εγώ μονάχος μου θα σώσω τη γή: Αν δεν σωθεί εγώ θα φταίω... N.Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος sal4680461

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2460
  • One Man Cant Change World That's why I use spotter
Απ: Άδεια για διόπτρα.
« Απάντηση #108 στις: 22 Φεβρουαρίου, 2011, 16:41:06 μμ »
το τι μελλει γεννεσθαι με τις διοπτρες η απαντηση εδω http://www.defencenet.gr/defence/index.php?option=com_content&task=view&id=17749&Itemid=86
GAMO AF10
HAMERLI CR 20 CONVERTION TO PCP
WALTHER LGM-2 CONVERTION TO PCP
HW-100
Feinwerkbau 300
CZ 452 0,22 ULTRA MATCH
MOSSBERG 510 12CAL
BAIKAL MP153 12CAL
BAIKAL IJ 58 12CAL

Αποσυνδεδεμένος MASTORAS

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 7115
  • Πας μη Ελλην βαρβαρος
Απ: Άδεια για διόπτρα.
« Απάντηση #109 στις: 22 Φεβρουαρίου, 2011, 16:54:03 μμ »
το τι μελλει γεννεσθαι με τις διοπτρες η απαντηση εδω http://www.defencenet.gr/defence/index.php?option=com_content&task=view&id=17749&Itemid=86

Καλα που το ξεκαθαρισαμε γιατι με τους ολμους ειδικα..................ειχα προβλημα! :D :D :D

ΑΟΦΑ

AA S400 MPR FT <<Ενδοξη Ελληνική Σημαία>>
HAMMERLI AR20 FT
FWB 603 pcp
AA S400 5,5
Diana 60 <<by blackxx>>
HW 77 4.5
Umarex 850pcp 4.5

Αποσυνδεδεμένος oldtimer

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1705
Απ: Άδεια για διόπτρα.
« Απάντηση #110 στις: 22 Φεβρουαρίου, 2011, 16:59:38 μμ »
ενώ γνωστοποίησε ότι δεν θα γίνει δεκτό το αίτημα που έχει υποβληθεί από εμπόρους για πώληση διόπτρων στα κυνηγετικά όπλα.


δεν βλεπω γιατι μας αφορα !!
ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΠΙΑ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΗΣ

Αποσυνδεδεμένος accuracy lover

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 3021
Απ: Άδεια για διόπτρα.
« Απάντηση #111 στις: 22 Φεβρουαρίου, 2011, 17:37:29 μμ »
           Προσέξατε τη διατύπωση;           

        "...νομοσχέδιο που εναρμονίζει την ελληνική νομοθεσία με σχετική ευρωπαϊκή οδηγία..."

         Από τα πιό σύντομα ανέκδοτα που έχω διαβάσει όλα αυτά τα χρόνια... Αυτό θα πεί "εναρμόνιση" - σαν τα ψώνια στη λαϊκή αγορά, διαλέγουν επιλεκτικά από τους "πάγκους" τι θα "ψωνίσουν" και μετά το "σερβίρουν" δήθεν ως "εναρμόνιση"... Αυτά είναι καραγκιοζιλίκια MADE IN GREECE από "Γκρήκ Πολιτίσιανς" που έμειναν κολλημένοι στην νοοτροπία της δεκαετίας του '80 - δυστυχώς γι' αυτούς όμως ο κόσμος προχώρησε μπροστά και δεν έμεινε να τους περιμένει.
         Καλά που λύθηκε το θέμα από τους "γνώστες" συμβούλους των υπουργών γιατί είχε παραγίνει το κακό με τα πολυβόλα, τα αντιαεροπορικά, τις νάρκες, τα κανόνια και τα άρματα μάχης - είχαν μαζευτεί τόσα πολλά στα καταστήματα ;D και με την "κρίση" έπεσαν και οι πωλήσεις τους  :'(

Αποσυνδεδεμένος minos68

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
Απ: Άδεια για διόπτρα.
« Απάντηση #112 στις: 22 Φεβρουαρίου, 2011, 17:58:16 μμ »
Σε ολα τα φορουμ που εχω μπει, ολοι και σωστα το κανομε,αναφερομαστε στην εγκληματικη βλακεια? των πολιτικων μας!!
Ανεξαρτητως ηλικιας ο κοσμος τους΄΄ κραζει¨.Τωρα, πως γινεται και ¨΄εμεις΄¨ παλι τους ψηφιζουμε ε δεν μπορω να το καταλαβω.Υπαρχει ψυχολογος στο forum? να μας βοηθησει,γιατι μονο με βλακεια δεν εξηγειτε ???

Αποσυνδεδεμένος OneShot

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 693
Απ: Άδεια για διόπτρα.
« Απάντηση #113 στις: 22 Φεβρουαρίου, 2011, 21:04:50 μμ »
Κατά τα άλλα είμαστε ελεύθεροι πολίτες.
Μας θεωρούν όλους μια ανίκανη και ενδεχομένως επικίνδυνη μάζα που πρέπει να μας προστατεύουν σαν τα μωρά. Αλήθεια αφού ψάχνουν να εναρμονιστούν με την Ευρωπαϊκή νομοθεσία γιατί δεν κοιτούν το παράδειγμα της Ελβετίας όπου έχει από τα μεγαλύτερα ποσοστά οπλοκατοχής στον πλανήτη και παράλληλα ίσως τον χαμηλότερο δείκτη εγκληματικότητας >:(
Jus Sanguinis

"O σεβασμός στο Σύνταγμα και τους νόμους που συμφωνούν με αυτό και η αφοσίωση στην Πατρίδα και τη Δημοκρατία αποτελούν θεμελιώδη υποχρέωση όλων των Ελλήνων"

Ν' αγαπάς την ευθύνη. Να λές : Εγώ μονάχος μου θα σώσω τη γή: Αν δεν σωθεί εγώ θα φταίω... N.Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος alpha-63

  • Μελος
  • *
  • Μηνύματα: 7893
  • «Μαλέαν δε κάμψας επιλάθου των οίκαδε»
Απ: Άδεια για διόπτρα.
« Απάντηση #114 στις: 22 Φεβρουαρίου, 2011, 23:32:55 μμ »
Σε ολα τα φορουμ που εχω μπει, ολοι και σωστα το κανομε,αναφερομαστε στην εγκληματικη βλακεια? των πολιτικων μας!!
Ανεξαρτητως ηλικιας ο κοσμος τους΄΄ κραζει¨.Τωρα, πως γινεται και ¨΄εμεις΄¨ παλι τους ψηφιζουμε ε δεν μπορω να το καταλαβω.Υπαρχει ψυχολογος στο forum? να μας βοηθησει,γιατι μονο με βλακεια δεν εξηγειτε ???

...ψυχίατρος υπάρχει και εξαιρετικός σαν άνθρωπος και αεροβολάς μάλιστα.
Αα, εμφανίζεται τακτικά και στο Σχιστό... ::)
Σειρήνα -HW97Κ .22
Μέδουσα -HW97K .20
Ειμαρμένη -HW95 .22
Γοργόνα 
Έχιδνα-HW95 .20
Κίρκη -AA ProSport .22
Μήδεια- ΑΑ ProSport .177
Ναυσικά -AA TX MK3 .177
Ερινύα -ΑΑ ProElite .22
Άρπυια -AA ProElite .25
Λάχεσις -HW35 .177
Νέμεσις -HW90 .22
Πηνελόπη -HW55 .177
Άρτεμις -Diana52 .22 EXP
Lady Chatterley -BSA S.Star .177
Afrodyte -BSA S.Star .177
Χαρά -BSA RB2 Stutzen .177
Victoria -BSA RB2 Stutzen .22
Erika -Feinwerkbau 300 .177
Patricia -Webley&Scott Osprey Supertarget .177
Mo Chou -BAM 26 .177

Αποσυνδεδεμένος minos68

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
Απ: Άδεια για διόπτρα.
« Απάντηση #115 στις: 22 Φεβρουαρίου, 2011, 23:54:50 μμ »
Σωστα αναφερεις ψυχιατρο! alpha-63 και οχι ψυχολογο που εγραψα.Στο Σχιστο δεν μπορω να ερθω λογω αποστασης(Ηρακλειο Κρητης)αν και δεν σου κρυβω οτι ζηλευω το¨ παρεακι΄΄σας και την δυνατοτητα επαφης που εχετε σε πολλα και διαφορετικα αεροβολα!!!Σας διαβαζω απο το Φορουμ,βλεπω και τις φωτο. απο τα οπλα σας και παρηγοριεμαι :'(
Παντως  με ενδιεφερει πραγματικα να ακουσω μια τεκμηριωμενη αποψη ενος ψυχιατρου σχετικα με την καταντια του σημερινου ελληνα ??? ???

Αποσυνδεδεμένος destro

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 3249
Απ: Άδεια για διόπτρα.
« Απάντηση #116 στις: 23 Φεβρουαρίου, 2011, 00:02:28 πμ »
Στο Σχιστο δεν μπορω να ερθω λογω αποστασης(Ηρακλειο Κρητης)αν και δεν σου κρυβω οτι ζηλευω το¨ παρεακι΄΄σας και την δυνατοτητα επαφης που εχετε σε πολλα και διαφορετικα αεροβολα!!!

Αναλογη εξαιρετικη παρεα παιζει και στην Κρητη. :) Απο την συγκεκριμενη παρεα μαλιστα (Razors) ξεπηδησε και ο ΕΣΟΑΑΠ Κρητης, λεπτομερειες για τον οποιο θα βρεις στην ενοτητα για τους συλλογους του αεροβολου:   http://aerovolo.gr/forum/index.php/board,28.0.html

Αποσυνδεδεμένος minos68

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
Απ: Άδεια για διόπτρα.
« Απάντηση #117 στις: 23 Φεβρουαρίου, 2011, 00:30:10 πμ »
Ναι το γνωριζω destro,ευχαριστω,ειναι θεμα χρονου να βρεθω με τα παιδια εδω.Αλλα εκει εχετε πιο πολλα αεροβολα και ειναι ευκολοτερο για καποιον να ερθει σε επαφη με το αντικειμενο ειδικα αν θελει να προβει σε αγορα αεροβολου.Το hw98 4.5 που εχω στην κατοχη μου π.χ,δεν το ειχε κανεις εδω -καταστηματαρχης-να το επωμισω και αγοραστηκε δεν σου κρυβω απο ψαξιμο στο aerovolo.gr και σε αλλα ξενα φορουμς.Καλα ειμαστε εδω αλλα θελω να πω σε καποια πραγματα δεν εχουμε αμεση προσβαση λογω επαρχιας.

Αποσυνδεδεμένος DotUser

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 593
  • Ένας απλός αεροβολιστής ...
    • FirstAidShop
Απ: Άδεια για διόπτρα.
« Απάντηση #118 στις: 23 Φεβρουαρίου, 2011, 22:35:49 μμ »
Σε ολα τα φορουμ που εχω μπει, ολοι και σωστα το κανομε,αναφερομαστε στην εγκληματικη βλακεια? των πολιτικων μας!!
Ανεξαρτητως ηλικιας ο κοσμος τους΄΄ κραζει¨.Τωρα, πως γινεται και ¨΄εμεις΄¨ παλι τους ψηφιζουμε ε δεν μπορω να το καταλαβω.Υπαρχει ψυχολογος στο forum? να μας βοηθησει,γιατι μονο με βλακεια δεν εξηγειτε ???

Το παρέθεσα και σε αλλο θέμα αλλά δεν μπορώ να μην το ταυτίσω και με την άποψή σου. Θαυμάστε τα σχόλια της έκθεσης της σχετικής διαβούλευης και διαπιστώστε πόση σημασία δίνουν στις απόψεις των πολιτών.

http://www.opengov.gr/yptp/wp-content/uploads/downloads/2011/01/6dhmosdiaboylodhgia3.pdf
Όταν η αδικία γίνεται νόμος, η αντίσταση γίνεται καθήκον.

Αποσυνδεδεμένος DotUser

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 593
  • Ένας απλός αεροβολιστής ...
    • FirstAidShop
Απ: Άδεια για διόπτρα.
« Απάντηση #119 στις: 23 Φεβρουαρίου, 2011, 22:38:28 μμ »
ενώ γνωστοποίησε ότι δεν θα γίνει δεκτό το αίτημα που έχει υποβληθεί από εμπόρους για πώληση διόπτρων στα κυνηγετικά όπλα.


δεν βλεπω γιατι μας αφορα !!

Εγώ δεν βλέπω, τι δεν βλέπεις  :) ή τι κάνεις πως δεν βλέπεις?  ;)
Όταν η αδικία γίνεται νόμος, η αντίσταση γίνεται καθήκον.