Αποστολέας Θέμα: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;  (Αναγνώστηκε 423176 φορές)

Αποσυνδεδεμένος iliasb

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #675 στις: 31 Ιανουαρίου, 2011, 20:29:50 μμ »
Πολύ θα ήθελα να δω, κτυπημένη τσίχλα από αεροβόλο, και εκεί επί τόπου να σκίσω την σκοπευτική μου ταυτότητα!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος koukos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 366
    • www.aigunshop.gr
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #676 στις: 31 Ιανουαρίου, 2011, 21:04:34 μμ »
Σε μιά καλή μέρα περάσματος, θα την σκίσεις αρκετές φορές. Φαντάζομαι...
Μόνον οι σοφοί μαθαίνουν από αυτά που παθαίνουν.
...πολλά όπλα.

Αποσυνδεδεμένος iraklis2010

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1459
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #677 στις: 31 Ιανουαρίου, 2011, 21:17:39 μμ »
Μην το ζητας αυτο γιατι θα αρχισουν οι οικολογικες συνηδησεις να ενεργωποιουνται.
Δεν ξερω τι θα απαντουσαν ολοι οσοι θελανε να επιτραπει το κυνηγι με αεροβολο να γινοταν ενας διαχωρισμος οσο ειναι δυνατον.
Δηλαδη να επιτρεπεται το κυνηγι αλλα χωρις σκοπευτικα βοηθηματα και μονο για αεροβολα ελατηριου για να υπαρχει και ενα οριο δυναμης.
Θα μου πειτε τα pcp γιατι οχι, λογικη απορια, δεν ξερω ομως η απαντηση αν βρισκει καποιους συμφωνους, αλλα πιστευω οτι λογω πολυ μεγαλης δυναμης ειναι ικανα για ''μεγαλυτερες ζημιες'' πραγμα που ισως προτρεψει καποιους για........................
Εγω προσωπικα θα το ηθελα οχι γιατι δεν εχω pcp αλλα πιστευω οτι πρεπει να γινεται ποιο δυσκολα για μας και ποιο ευκολο για το θυραμα
Δεν ειμαι βεβαια κατα της διοπτρας σε καμια περιπτωση ομως πιστευω καλιτερα να ανεβαινουμε ενα ενα τα σκαλοπατια παρα ολα μαζι
Προσωπικη μου αποψη και συζητησημη και για αλλες σκεψεις.
ΑΕΤΣ ΕΠΛΑΣΤΑ ΑΣΟΝ ΘΕΟ
ΑΕΤΣ ΣΗ ΓΗΝ ΕΒΡΕΘΑ
ΚΑΜΙΑΝ ΚΙ ΠΟΥΣΜΑΝΕΨΑ
ΠΟΝΤΙΟΣ ΝΤΕ ΓΕΝΝΕΘΑ

HW  90  5,5 LAZAGLIDE BY DRAGON WALNUT BY HERCULES
DIANA 48 4,5 HANDMADE STOK IROCO BY HERCULES
SLAVIA 630 4,5  WALNUT BY HERCULES.....LAZAGLIDE AND VENOM  BY DRAGON

Αποσυνδεδεμένος PIPERMAN

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1569
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #678 στις: 31 Ιανουαρίου, 2011, 21:51:27 μμ »
Τι θα λεγατε αν σε 2-3-5-6 χρονια απαγορευτει το κυνηγι (γιατι προς τα εκει το πανε) η ας πουμε υπαρξει μια παυση 2 ετων,πως θα σας φαινοταν λοιπον ολα τα δηλωμενα ως κυνηγετικα (πυροβολα και αεροβολα) οπλα να σφραγιστουν;Πως θα σας φαινοταν ακομα αν Μαιο παιζατε καμμια στο κτημα σας και σας χαρακτηριζαν λαθροθηρα;
Τελος πως θα σας φαινοταν αν εδω μεσα τα προσφιλεστερα θεματα ηταν του στυλ "το πηρα απο τα 159 μετρα με το βελτιωμενο μου slavia 631 " και "τι να το κανεις αυτο το οπλο ρε,κανει γκρουπ αλλα δεν τρυπαει ουτε λιωμενο βιταμ..."
Μ'αυτα και μ'αυτα θα παμε μπροστα...
Και για να μη γινομαι κακος,οποιος λιγουρευεται ας ριξει μια ματια εδω http://www.mszu.de/
να δουμε και λιγακι πιο περα τι κανουνε και να δουμε και εμεις τι χανουμε.Ο τιτλος ειναι ΠΑΘΟΣ - ΑΚΡΙΒΕΙΑ - ΤΕΛΕΙΟΤΗΤΑ
Παντα πολυ φιλικα,Κωστας Ρουσκας
Δε χρειάζομαι καμμιά κάρτα μέλους για να κάνω το κέφι μου ...!!!
Μου τη δίνουν οι στόκοι και οι ψεύτες...

Αποσυνδεδεμένος iraklis2010

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1459
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #679 στις: 31 Ιανουαρίου, 2011, 22:23:40 μμ »
Φιλε Κωστα δεν θα το λεγαμε ποτε αυτο γιατι το κυνηγι ειναι αναυθαιρετο κοματι της ιστοριας του ανθρωπου επανω στη γη, και με αυτο εζησαν και ζουν εκατομυρια ανθρωποι σε ολο τον κοσμο.Οχι πως δεν υπαρχουν εναλακτικες λησεις τροφης αλλα ολοι τουλαχιστον ξερεται τι σκ@τ@ τρωμε σημερα.
Και βεβαια μην ξεχναμε ποσες χιλιαδες εργαζωνται σε επιχειρησεις του κλαδου αυτου οποτε δεν το πανε προς τα εκει και ουτε θα υπαρξει διακοπη γιατι δεν ωφελει σε τιποτα αυτη η ενεργεια.
Θα μου φαινωταν πολυ γελοιο αν ακουγα απο καποιον οτι πηρε καποιο ειδος θυραματος σε αυτα τα μετρα και μαλιστα με το slavia και χωρις διοπτρα, ολοι λιγο πολυ ξερουμε οτι οι αποστασεις θηρευσης με ενα καλο αεροβολο ελατηριου χωρις διοπτρα ειναι πανω κατω τα 30-60μ και αναλογως το θηραμα.
Αυτα τα βιντεακια ειναι που σε κανουν να λες οτι σε λαθος χωρα ζουμε
ΑΕΤΣ ΕΠΛΑΣΤΑ ΑΣΟΝ ΘΕΟ
ΑΕΤΣ ΣΗ ΓΗΝ ΕΒΡΕΘΑ
ΚΑΜΙΑΝ ΚΙ ΠΟΥΣΜΑΝΕΨΑ
ΠΟΝΤΙΟΣ ΝΤΕ ΓΕΝΝΕΘΑ

HW  90  5,5 LAZAGLIDE BY DRAGON WALNUT BY HERCULES
DIANA 48 4,5 HANDMADE STOK IROCO BY HERCULES
SLAVIA 630 4,5  WALNUT BY HERCULES.....LAZAGLIDE AND VENOM  BY DRAGON

Αποσυνδεδεμένος drakos320

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 975
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #680 στις: 31 Ιανουαρίου, 2011, 22:55:57 μμ »
Εγω βλεπω στο τελος θα βγαλουμε τα ματια μας μονοι μας.Φιλε Piperman το βλεπεις βαθεια το ζητημα και γι΄αυτο συμφωνω .Αλλωστε οι γνωμες μας συμβαδιζουν καθως εχω αναφερθει αναλογα.Πρεπει να αφησουμε μια ενασχοληση με οπλο καθαρα ψυχαγωγικα, και γι΄αυτο μονο το αεροβολο ενδεικνεται.
Παλι τα ιδια θα λεμε  ???
Το να γνωριζεις την αληθεια ειναι ευκολο .
Το να την ακολουθεις ειναι δυσκολο .

L a s e r - Φαλτσετα - Mατσετα - Μπαλτας

Αποσυνδεδεμένος OneShot

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 693
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #681 στις: 01 Φεβρουαρίου, 2011, 00:35:07 πμ »
Την Αγγλία την ανέφερα σαν παράδειγμα για κάποιες απόψεις που ακούστηκαν ότι στο εξωτερικό οι αεροβολιστές  δεν ασχολούνται με το κυνήγι. Γνωρίζω τις διαφορές που περιγράφεις και κυρίως την διαφορά φιλοσοφίας των κυνηγών που προτιμούν να αφιερώσουν μια μέρα για ένα κουνέλι παρά να πάρουν 5 στο ξεφώλιασμα (και καμιά 10 τα σκυλιά).
Γεγονός είναι ότι το κυνήγι με αεροβόλο είναι:
α) πιο ικανοποιητικό για τον πραγματικό σκοπευτή γιατί θέλει πιο πολύ ικανότητα να ακολουθείς μια μέρα ένα θήραμα για να βάλεις (αν βάλεις) ένα μολυβάκι στο στόχο
β) πολύ, πολύ ασφαλέστερο, που σημαίνει απειροελάχιστα ατυχήματα και μεγαλύτερο εύρος χρήσης.
γ) φθηνό και αποδοτικό για τα επιβλαβή (που οι λειοκανάδες δεν χαλάνε φυσίγγι)

Τώρα τα σενάρια για ολική κατάργηση του κυνηγιού είναι ακόμα πιο φανταστικά από αυτά περί ευαισθησίας του κράτους στις αθλητικές μας ενασχολήσεις. Στην Ελλάδα το 2010 εκδόθηκαν πάνω από 300.000 άδειες κυνηγιού. Σκεφτείτε πόσες θα υπήρχαν εάν επιτρεπόταν το κυνήγι με αεροβόλο! (όπως προείπα για όλες τις εποχές και όλους τους χώρους για τα επιβλαβή όπως ισχύει σε όλες τις αναπτυγμένες κοινωνίες). Αυτοί οι αριθμοί μπορούν να δώσουν τεράστια δυναμική στα αιτήματά μας. Και πότε καλύτερος χρόνος από τώρα που το κράτος διυλίζει τoν κώνωπα για ένα ευρώ;

Όσον αφορά για τις δυνάμεις και τα ελατήρια, για μένα μάλλον ο αντίθετος φόβος υπάρχει. Εύκολα μπορεί να ανακύψει το επιχείρημα για ποιο λόγο χρειάζεται σκοπευτικό αεροβόλο να είναι πάνω τα 7.5J της Γερμανίας. Τι θα ισχυριστούμε τότε, τις βολές στα 100+; Αντίθετα κανείς δεν μπορεί να αμφισβητήσει την αναγκαιότητα της δύναμης και της καθαρής, γρήγορης και επαναληπτικής βολής για την ανώδυνη και καθαρή θήρευση.
Jus Sanguinis

"O σεβασμός στο Σύνταγμα και τους νόμους που συμφωνούν με αυτό και η αφοσίωση στην Πατρίδα και τη Δημοκρατία αποτελούν θεμελιώδη υποχρέωση όλων των Ελλήνων"

Ν' αγαπάς την ευθύνη. Να λές : Εγώ μονάχος μου θα σώσω τη γή: Αν δεν σωθεί εγώ θα φταίω... N.Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος PIPERMAN

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1569
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #682 στις: 01 Φεβρουαρίου, 2011, 14:15:18 μμ »
Τώρα τα σενάρια για ολική κατάργηση του κυνηγιού είναι ακόμα πιο φανταστικά από αυτά περί ευαισθησίας του κράτους στις αθλητικές μας ενασχολήσεις.
Αγαπητε oneshot μακαρι να βγω ψευτης,ομως στα 43 μου αυτο που εχω δει ειναι η συνεχης μειωση της περιοδου,οι αυξανομενες απαγορευσεις (τοπικες αλλα και περιφερειακες) και σιγουρα βεβαια η θεαματικη μειωση των θηραματων πλην ελαχιστων εξαιρεσεων.
Θα με θυμηθεις ομως μολις βρουν αλλο τροπο να μας τα παιρνουνε,π.χ. κυνηγι αποκλειστικα σε ρεζερβες,και τραβα εσυ να ακολουθεις ολη μερα το θηραμα,θα εχει περασει απο αλλους 1000 μεχρι να σου κατσει...Στην καλυτερη των περιπτωσεων θα εχεις ας πουμε το kefalonia game farm η κατι αντιστοιχο,αν βεβαια υπαρξει αγοραστικο ενδιαφερον.
Παντως θα συμφωνησεις μαζι μου οτι οι περισσοτεροι οταν μιλαμε για κυνηγι με αεροβολο δεν εχουμε στο μυαλο μας τους λιγους και εκλεκτους αλλα αυτον ας πουμε που ενεδρευει σε αποσταση 30-40 μετρων απο ενα μεμονωμενο δεντρο και το 12-20-36 του χαλαει (λογω θορυβου) την εκατομβη,αυτον που ας πουμε κανει σκοποβολη (με ολα τα παρελκομενα αν με εννοεις) στο κτημα του και για την πλακα του ριχνει και σε ενα σπουργιτι που καθησε λιγο πιο περα και μετα το ανεβαζει και στο youtube...
Τελος θα ηθελα τη γνωμη σου στο αν πιστευεις οτι το "αεροβολο" θα παει μπροστα αν γινει μαζικο,και πως πιστευεις βλεπουν οι περισσοτεροι πολιτες (καλως η κακως) τη δεδομενη μεχρι σημερα σχεση <ασχολειται με οπλα>=<κυνηγος>
Υ.Γ. Εγω βεβαια ειμαι κυνηγος και δεν δικαιουμαι να ομιλω,ομως 300000 πολιτες εβγαλαν αδεια και 9700000 δεν εβγαλαν....θελω να πω οτι αν ηταν να ψηφιζαμε κλαφτα...
Θα εκανα τα baical φωτιστικα,σαν την αφισα...!!!
Παρα πολυ φιλικα και χωρις ιχνος αντιπαραθεσης
Δε χρειάζομαι καμμιά κάρτα μέλους για να κάνω το κέφι μου ...!!!
Μου τη δίνουν οι στόκοι και οι ψεύτες...

Αποσυνδεδεμένος OneShot

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 693
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #683 στις: 01 Φεβρουαρίου, 2011, 20:12:48 μμ »
Δεν υπάρχει καμιά αντιπαράθεση  :) μόνο καλοπροαίρετη ανταλλαγή απόψεών που μας βοηθά να προχωρήσουμε.

Προσωπικά θεωρώ ότι 300 χιλιάδες ενεργοί κυνηγοί, άλλες 100 ανενεργοί, και ένας πολύ σημαντικός ακόμα αριθμός ανθρώπων που θέλουν να μπορούν άφοβα να πάρουν το αεροβόλο τους και απλά να κάνουν την βόλτα τους στο βουνό (δεκάδες γνωστοί και φίλοι μου προσωπικά που δεν θέλουν για διάφορους λόγους να πάρουν λειόκανο), είναι ένα δυναμικό, που, εάν οργανωθεί σωστά και απαιτήσει, καμία κυβέρνηση δεν μπορεί να αγνοήσει. Είναι σίγουρα πολύ περισσότεροι από αυτήν την θλιβερή μειοψηφία ψευτο-προοδευτικο-οικολόγων που τους έχουμε επιτρέψει να δρούν ανενόχλητοι, να προπαγανδίζουν τις θεσεις τους σε όλα τα επίπεδα, να δαιμονοποιούν ότι δεν τους αρέσει και να εκβιάζουν και να επιβαλλουν τις απόψεις τους. Εάν περιοριστούν αυτοί θα αλλάξει η φοβική αντίληψη και αντιμετώπιση του κόσμου για τα όπλα γενικά. Και ποιος αμφιβάλει ότι όσο περισσότεροι αεροβολιστές τόσο το καλύτερο; Αυτοί γεμίζουν τα σκοπευτήρια και σπρώχνουν το 'αεροβόλο' μπροστά.
Επίσης την λογική ότι απαγορεύουμε ότι δεν μπορούμε να ελέγξουμε δεν μπορώ να την αποδεχθώ. Η νομιμοποίηση του αεροβόλου δεν σημαίνει ότι θα καταργηθεί αυτόματα κάθε κανονισμός και νόμος για το κυνήγι. Εγώ τόνισα πολλές φορές να επιτραπεί ύπο όρους, κυρίως για τα επιβλαβή, που θα μας επιτρέψει να το χρησιμοποιούμε όλο τον χρόνο σε όλα τα ελεύθερα μέρη. Εντέλει στο χέρι μας είναι να ελέγξουμε, ενημερώσουμε και εκπαιδεύσουμε/διαπαιδαγωγήσουμε τους κυνηγούς, ή τουλάχιστον την νέα γενιά κυνηγών, στον σεβασμό και το μέτρο.

Σωτήρης

Jus Sanguinis

"O σεβασμός στο Σύνταγμα και τους νόμους που συμφωνούν με αυτό και η αφοσίωση στην Πατρίδα και τη Δημοκρατία αποτελούν θεμελιώδη υποχρέωση όλων των Ελλήνων"

Ν' αγαπάς την ευθύνη. Να λές : Εγώ μονάχος μου θα σώσω τη γή: Αν δεν σωθεί εγώ θα φταίω... N.Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος snipAIR

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 372
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #684 στις: 02 Φεβρουαρίου, 2011, 09:34:30 πμ »
παρα πολυ σωστος ο oneshot. την καλημερα μου σε ολους και καλο μηνα

Αποσυνδεδεμένος PIPERMAN

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1569
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #685 στις: 02 Φεβρουαρίου, 2011, 18:55:03 μμ »
(δεκάδες γνωστοί και φίλοι μου προσωπικά που δεν θέλουν για διάφορους λόγους να πάρουν λειόκανο), είναι ένα δυναμικό, που, εάν οργανωθεί σωστά και απαιτήσει, καμία κυβέρνηση δεν μπορεί να αγνοήσει.
Φιλε Σωτηρη για αυτους ακριβως μιλαω και εγω,και αυτους που απλα θελουν να παρουν το αεροβολο τους και να πανε μια βολτα στο βουνο,απλα νομιζω οτι χωρις τον περιορισμο
15 Αυγουστου - 28 Φλεβαρη θα ηταν καλυτερα και ισως ευκολοτερα.
Κωστας
Δε χρειάζομαι καμμιά κάρτα μέλους για να κάνω το κέφι μου ...!!!
Μου τη δίνουν οι στόκοι και οι ψεύτες...

Αποσυνδεδεμένος mamawaits

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 808
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #686 στις: 21 Νοεμβρίου, 2011, 22:59:39 μμ »
http://www.oplognosia.com/oikologika/oikologika75.php    αντε για να συνεχιστει η κουβεντα απο το αγριογουρουνο εδω παρα8ετω μια πολυ ενδιαφερουσα προταση την οποια ασπαζομαι...

Αποσυνδεδεμένος xdionisis

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 88
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #687 στις: 23 Νοεμβρίου, 2011, 08:43:42 πμ »
Με αυτή την άποψη συμφωνώ και εγώ. Είμαι κατά του κυνηγιου με αεροβόλο με εξαίρεση τα αγριοκούνελα, τα ψαρούνια και τα κορακοειδή. Και φυσικά μόνο με διόπτρα γιατί αλλιώς δεν έχει νόημα. Για τα κουνάβια που αναφέρεται στο Link διαφωνώ αλλά δεν έχει και σημασία.
Οι λόγοι εκτός απο τους οικονομικούς είναι και οικολογικοί:
1) Τα ψαρούνια και τα κορακοειδή συνεχώς πολλαπλασιάζονται. Ειδικά τα πρώτα έρχονται σε μια χρονική στιγμή που οι γεωργοί δεν ψεκάζουν οπότε δεν δηλητηριάζονται. Απο την άλλη δεν τα κυνηγούν και ο αριθμός τους συνεχώς αυξάνεται. Έτσι, τα άλλα πτηνά που ήδη έχουν μειωθεί σε απίστευτο βαθμό κινδυνεύουν ακόμα περισσότερο αφού ψαρούνια, κορακοειδή κλπ είναι γνωστοί "κλέφτες" αυγών.
2)Αντί κάποιοι να δηλητηριάζουν τα αγριοκούνελα που προκαλούν καταστροφές καλύτερα θα ήταν να τα αναλαμβάνουν δράση τα αεροβόλα. Και το κρέας δεν θα πήγαινε χαμένο και δεν θα μολύναν κάποιοι το περιβάλλον.
Το κυριότερο όμως είναι οτι χωρίς άγχος θα μπορούμε να κάνουμε μια βόλτα στη φύση με το αεροβόλο μας.  

Αποσυνδεδεμένος zakkap

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #688 στις: 02 Μαΐου, 2012, 12:36:09 μμ »
ειμαι καινουργιος και σχεδον αποφασισμενος να κυνηγισω με αεροβολο.δεν θελω να εχω καποια σχεση με τα αλλα οπλα διοτι εχω μικρα στο σπιτι και ξερω πως ειναι πολυ δυσκολο να κρυψω την κανονικη καραμπινα και ταυτοχρονα ειναι πολυ πιο επικινδυνη.θα ηθελα αν ειναι δυνατον να με ενημερωσετε για τις ποινικες κυρωσεις μηπως και αλλαξω γνωμη...

Αποσυνδεδεμένος Gunner

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 265
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #689 στις: 02 Μαΐου, 2012, 12:39:36 μμ »
Το κυνηγι με αεροβολο στην Ελλαδα απαγορευεται..
Fire your guns