Αποστολέας Θέμα: Artemis PP700  (Αναγνώστηκε 5149 φορές)

Αποσυνδεδεμένος georgek

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 180
Artemis PP700
« στις: 16 Απριλίου, 2016, 19:15:09 μμ »
Καλησπέρα σε όλους,

Εδώ και μερικές ημέρες παρέλαβα από το κατάστημα Krale-Schietsport στην Ολλανδία, το αεροβόλο πιστόλι Artemis PP700 σε διαμέτρημα .22
Είναι ένα οικονομικό, κινεζικό πιστόλι PCP, μονής βολής, με αρκετά θετικά χαρακτηριστικά και με κυριότερο ότι είναι εξαιρετικά εύστοχο.


Η σκανδάλη του είναι ρυθμιζόμενη δυο σταδίων.
Ρυθμιζόμενη είναι επίσης η προένταση της σφύρας, ο ρεγουλατόρος και το transfer port .

Όλα ρυθμίζουν εξωτερικά ή αφαιρώντας τη συνθετική λαβή.

Το πιστόλι γεμίζει στα 220bar και έχει όργανο ένδειξης της πίεσης.


Η κάνη του φέρει shroud το οποίο δεν θα έλεγα ότι το κάνει και πολύ ήσυχο.
Επειδή το δικό μου είχε κάποιες ατέλειες στη βαφή (είπαμε, ειναι κινεζικό  :D ) το άλλαξα με ένα shroud από ανθρακονήματα που νομίζω το κάνει πιο όμορφο.
Eπίσης έφτιαξα σε τόρνο ένα dust plug από αλουμίνιο αφού δεν είχε από το εργοστάσιο.


Καθώς το συγκεκριμένο πιστόλι δεν έχει ανοικτά σκοπευτικά, επέλεξα την διόπτρα BSA Edge 2-7x32 κατάλληλη για πιστόλι, η οποία ειναι οικονομική, ελαφριά και πολύ καθαρή.
Ιδανική για το Artemis !


Η βολίδα μπαίνει στην κάνη αφού σπρώξουμε δεξιά την "θύρα εισόδου".
Έπειτα οπλίζουμε τραβώντας την "σφύρα" προς τα πίσω.


Μετά από κάποιες ρυθμίσεις που έκανα στο transfer port και στην προένταση, κατάφερα να έχω από τα 220bar μέχρι τα 75bar περίπου 50 (!) σταθερές βολές στα 615 πόδια +- με JSB JUMBO RS 13.43
Εδώ είναι ένα γκρουπ των 5, 10, 15 και 20 βολών στα 16 μέτρα.

Πιστεύω ότι αν ήμουν πιο εξοικειωμένος με το συγκεκριμένο πιστόλι και τη διόπτρα, θα μπορούσα να κάνω και καλύτερα γκρουπ.

Στα θετικά θα έβαζα την τιμή του, την ευστοχία του, την ύπαρξη ρεγουλατόρου και τις πολλές ρυθμίσεις, καθώς και την απλή και καλή κατασκευή του.
Στα αρνητικά θα έβαζα τα πολύ κακής ποιότητας o-ring που έχει και που κάποια από αυτά τα άλλαξα πριν καν ρίξω για πρώτη φορά, κάποιες ατέλειες στη βαφή του shroud, και ένα λάθος στην συναρμολόγηση της σκανδάλης που είχε σαν αποτέλεσμα  να "τσαλακώσει" το ένα  από τα δυο ελατήρια της.
Αυτό βέβαια μου έδωσε την ευκαιρία να την λύσω, να ισιώσω το ελατήριο, να γυαλίσω τα σημεία επαφής και να τη ρυθμίσω.
Επίσης θα προτιμούσα το shroud να είναι πιο αποδοτικό.

Σε γενικές γραμμές είμαι πολύ ευχαριστημένος από το Artemis.
Είναι ένα πολύ διασκεδαστικό, οικονομικό  πιστόλι PCP, κατάλληλο τόσο για plinking όσο και για σκοποβολή σε χάρτινους στόχους.
Η ιδανική επιλογή για κάποιον που θα ήθελε ένα αξιόλογο πιστόλι PCP σε προσιτή τιμή. :)
Daystate Airwolf MCT .22 - Hawke Sidewinder 8.5-25x42
EDgun Matador R3 .22 - Hawke Sidewinder 8.5-25x42
EDgun Matador R3 .25 - Hawke Sidewinder 8.5-25x42

Αποσυνδεδεμένος tieton

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1594
  • Λευτερια στους...pcpistas!!!
Απ: Artemis PP700
« Απάντηση #1 στις: 16 Απριλίου, 2016, 19:28:31 μμ »
Καλορζικο Γιωργο επιασα ενα και γω στα χερια μου προχθες και το βρηκα μια παρα πολυ ενδιαφερουσα προταση για αγορα!
Η δε παρουσιαση σου εξαιρετικη!
σε σχεση με την...καταδυτικη
 σταγιερουμπα+weaver T36
fcb αεροβολο-airrifle
https://www.facebook.com/groups/1217631344969912/

Αποσυνδεδεμένος Yiannis

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 251
Απ: Artemis PP700
« Απάντηση #2 στις: 16 Απριλίου, 2016, 22:27:32 μμ »
Κουκλί!!!
Feinwerkbau 300s  4.5/177    λίγο ελατήριο
Webley Tracker carbine .22   λίγο gas ram
Bsa Ultra SE .22                  λίγο pcp