Αποστολέας Θέμα: Νέα μέλη - Συστηθείτε  (Αναγνώστηκε 1233172 φορές)

Αποσυνδεδεμένος Supernova

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 84
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #3255 στις: 25 Ιανουαρίου, 2016, 20:08:37 μμ »
Καλώς ήρθες φίλε.

Στάλθηκε μέσω Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Βασίλης Βαμ

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #3256 στις: 27 Ιανουαρίου, 2016, 21:39:37 μμ »
Σας ευχαριστώ πολύ για τίς ευχές σας αντεύχομαι σε όλους υγεία πάνω από όλα να έχουμε τήν πολυτέλεια να εξασκούμε το χόμπυ μας και νόμιμα κάποτε όχι κρυφό σχολειό λές και είμαστε εγκληματίες... , και ο Θεός να μάς δινει δύναμη και υπομονή με τη μαφία τών "πολιτικών " που έχουμε μηδενός εξαιρουμένου..  Εγώ έχω πάνω από 27 χρόναι ένα αεροβόλο που είχα πάρει πιτσιρίκι  τότε μετά από κόπο και οικονομίες (και αφού σε μιά προηγούμενη απόπειρα πού πήρα αεροβόλο ο πατέρας μου με έβαλε να το γυρίσω πίσω :( ) Τόν καταλαβαίνω τώρα στα 43 επειδή είμουν όντως μικρός και άπειρος και σε λάθος ή άπειρα χέρια είναι επικίνδυνο . Τελικά όπως είπα μετά πήρα ένα αεροβόλο απλά ότι μου έδωσαν ένα κινεζάκι ονόματι Tiger και το αγάπησα το συντηρούσα μόνος μέχρι και ελατήριο άλλαζα . Πρίν ένα χρόνο ξανα έμπλεξα με κινέζο όταν μου έκαναν δώρο τα αδέρφια μου ένα ΒΑΜ 22...... Μιλάμε δέν πετύχαινα ελεφαντα στα 10 μέτρα όμως ήταν και 4.5 .. Το άφησα απλά στήν άκρη σκεπτόμενος να το πουλήσω αλλά δέν έχει τιμή μεταπώλησης σε ότι κατάσταση και άν είναι και από τήν άλλη ήταν δώρο δέν ήθελα να το δώσω. Πρίν λίγες μέρες λοιπόν το έστειλα σε οπλουργο να το συμμορφώσει κοπή ελατηρίου ξελάδωμα αλλαγή τσιμούχες και λοιπά. Το παρέλαβα προχτές αλλαγμένο πρόλαβα να ρίξω 3 βολές , μειώθηκε το λάκτισμα και ο απίστευτα δυνατός θόρυβος κατά πολύ. Άλλο όπλο πραγματικά έιχα παραγγείλει και ένα οπτικο ( Hawke Vantage 3-9x 40 AO mil dot ). Με βάση τής ίδιας εταιρίας. Το ΒΑΜ 22 έχει τη φήμη του διοπτροφάγου από ότι έχω διαβάσει σε διάφορα φόρουμ και άρθρα. Μένει να μηδενίσω το οπτικό και να δώ τί αυγά βάψαμε μετά τήν βελτίωση ..



Αποσυνδεδεμένος vaggelis

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #3257 στις: 28 Ιανουαρίου, 2016, 12:30:35 μμ »
Καλημέρα σε όλους
Είμαι νέος στο forum αλλά όχι στον χώρο του αεροβόλου .
Χάρηκα όταν είδα και άλλους να έχουν την ίδια αγάπη για το αεροβόλο με εμένα .
Και με την ευκαιρία του forum κατάλαβα ότι παρόλο που ‘ασχολούμαι’ 30 κάτι χρόνια με το αεροβόλο   ξέρω τόσο λίγα. ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΔΙΑΒΑΣΜΑ μιας και είμαι και άρρωστος στο σπίτι σήμερα. 

Αποσυνδεδεμένος alpha-63

  • Μελος
  • *
  • Μηνύματα: 7893
  • «Μαλέαν δε κάμψας επιλάθου των οίκαδε»
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #3258 στις: 28 Ιανουαρίου, 2016, 13:13:59 μμ »
...περαστικά σου, αν και είσαι "αρρωστάκος" 30 χρόνια τώρα όπως είπες χαχαχααα ...και θεραπεία δύσκολα αποδίδει πιά στην αεροβολίτιδα !

  Καλως όρισες και σου εύχομαι καλή νοσηλεία στις σελίδες μας  :D

   
Σειρήνα -HW97Κ .22
Μέδουσα -HW97K .20
Ειμαρμένη -HW95 .22
Γοργόνα 
Έχιδνα-HW95 .20
Κίρκη -AA ProSport .22
Μήδεια- ΑΑ ProSport .177
Ναυσικά -AA TX MK3 .177
Ερινύα -ΑΑ ProElite .22
Άρπυια -AA ProElite .25
Λάχεσις -HW35 .177
Νέμεσις -HW90 .22
Πηνελόπη -HW55 .177
Άρτεμις -Diana52 .22 EXP
Lady Chatterley -BSA S.Star .177
Afrodyte -BSA S.Star .177
Χαρά -BSA RB2 Stutzen .177
Victoria -BSA RB2 Stutzen .22
Erika -Feinwerkbau 300 .177
Patricia -Webley&Scott Osprey Supertarget .177
Mo Chou -BAM 26 .177

Αποσυνδεδεμένος vaggelis

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #3259 στις: 28 Ιανουαρίου, 2016, 15:37:59 μμ »
Και να υπήρχε θεραπεία δεν θα έπαιρνα για το συγκεκριμένο μικρόβιο πόσο μάλλον που τώρα περιμένω τον γιο μιας και είναι έγκυος η γυναίκα μου και ψάχνω τρόπο να τον ‘μολύνω’ για να έχω και παρέα.

Αποσυνδεδεμένος panik

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1119
  • Εμ' περήφανος που εγεννέθα Πόντιος!
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #3260 στις: 28 Ιανουαρίου, 2016, 15:46:23 μμ »
Καλως ηρθες Βαγγελη.
Νίκος Π.

DIANA 45 W.Germany 88
Gamo Cadet
Berreta 92FS Umarex
Crosman revolver .357 4"
P08 6" WE
M700 Takedown KJ
Tokarev TT33 Ltd SRC
MP5A3 ICS
Meu(soc) 1911 SG
AK74 APS
Glock17
Walther PKK/S Umarex

Αποσυνδεδεμένος Kyriakos87

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 4808
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #3261 στις: 28 Ιανουαρίου, 2016, 17:41:14 μμ »
Καλως ηρθες :)

Pyrgetos Shooting Club


1. Οι ηλίθιοι είναι αήττητοι!!
2. Η συμμετοχή στο forum δεν είναι υποχρεωτική.!!!
3. το καλύτερο αεροβόλο ειναι αυτο που ευχαριστεί τον ιδιοκτήτη του.!!!!

Αποσυνδεδεμένος Supernova

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 84
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #3262 στις: 28 Ιανουαρίου, 2016, 18:50:35 μμ »
Καλώς ήρθες φιλε Βαγγέλη, περαστικά και με το καλό να σας έρθει το νέο μέλος της οικογένειας.

Στάλθηκε μέσω Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Supernova

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 84
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #3263 στις: 28 Ιανουαρίου, 2016, 19:22:21 μμ »
Καλησπερα.
Σήμερα λοιπόν βρηκα την ευκαιρία και το μεσημεράκι έκατσα και έλυσα το μικρό baikal.
http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160128/495c92b53915750b7f612ae3f8a9658d.jpg
Στο εσωτερικό του επικρατούσε χάος λαδιού και μουργας, τόσο που απορώ πως δεν έκανε σαν πυροβόλο απο το dieseling
http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160128/d5f7e210a068bfb1c7cfbd02c128d930.jpg
Η τσιμουχα τελικα είναι δερμάτινη και φυσικά η κατάσταση της προσδίδει την ηλικία της και την ταλαιπωρία απο το dieseling
http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160128/caa5ddcca59d6b43dfb85752d702e2b4.jpg
Οποτε δεν βλεπω να μπορεί να σωθεί η τσιμουχα.
Εδω το ελατήριο μηκους 24,5cm με πολύ μικρές στρεβλώσεις
http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160128/221f3958e4e66bd193288cbab85dc5a7.jpg
Και εδω μετα απο μια γενναία απολιπανση
http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160128/adf041690022a4f67ef86a7163725d64.jpg
http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160128/29b159841ff030e57e0a80677a2cb3b4.jpg
Το κοντακι θα δεχθεί και αυτό τις απαραίτητες φροντίδες ώστε να ανανεωθεί και να τονιστούν τα όμορφα νερά του μέχρι να βρεθεί λυση για την τσιμουχα.
http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160128/25b26e517e1c2e9bcbdf067aadf0ee04.jpg
http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160128/c5fa90bbba4e3c934b380c6e19884359.jpg
Επίσης είδα οπως και σε άλλο νημα για το ιδιο μοντέλο οτι δεν υπάρχει οδηγός ελατηρίου, αν η ύπαρξη του προσφέρει κατι σημαντικό (στο συγκεκριμένο αεροβολο) και υπάρχει καποια πρόταση ή πληροφορία θα ηθελα τωρα που ειναι λυμένο να του κανω μια πατέντα και να του βάλω.
Accuracy looveeeeer εισαι εδωωωω...?


Στάλθηκε μέσω Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος MASTORAS

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 7115
  • Πας μη Ελλην βαρβαρος
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #3264 στις: 29 Ιανουαρίου, 2016, 08:42:17 πμ »
Καλως ηρθες Βαγγελη.
Καλο διαβασμα και καλη συνεχεια!

ΑΟΦΑ

AA S400 MPR FT <<Ενδοξη Ελληνική Σημαία>>
HAMMERLI AR20 FT
FWB 603 pcp
AA S400 5,5
Diana 60 <<by blackxx>>
HW 77 4.5
Umarex 850pcp 4.5

Αποσυνδεδεμένος accuracy lover

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 3021
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #3265 στις: 29 Ιανουαρίου, 2016, 23:33:10 μμ »

       Λοιπόν έχουμε και λέμε:

         - Τα εσωτερικά τμήματα φαίνονται σε καλή κατάσταση, υπάρχουν κάποια σημεία τριβής στο πιστόνι (τα "γυαλισμένα"), το ελατήριο δείχνει σχετικά καλό και πρέπει να είναι και σχετικά "μαλακό" (άν είναι το αρχικό εργοστασιακό και δεν έχει αλλαχθεί με άλλο), η τσιμούχα έχει ξεραθεί και αρχίζει να φθείρεται ταχέως στην εξωτερική της επιφάνεια, σκουριές δεν φαίνονται πουθενά.

         - Η τσιμούχα χρειάζεται αλλαγή, μπορείς βέβαια να δοκιμάσεις να την επισκευάσεις και να δείς τι θα γίνει οπότε άν αποτύχει το σχέδιο πάς για καινούρια συνθετική (δερμάτινη ίδιων διαστάσεων για Baikal ειδικά στην Ελλάδα το βρίσκω πολύ δύσκολο να βρεθεί). Υπάρχει βέβαια και η επιλογή να κατασκευάσεις από το μηδέν μια καινούρια δερμάτινη τσιμούχα που θα ταιριάζει τέλεια - πληροφορίες γι' αυτή τη διαδικασία υπάρχουν ήδη μέσα στο forum - άν θέλεις να κάνεις κανονική αναπαλαίωση του όπλου ώστε να εργάζεται με τμήματα ίδια με τα αρχικά που είχε όταν κατασκευάστηκε. Πιό εύκολη λύση είναι η αλλαγή με συνθετική τσιμούχα είτε της Baikal (αυτή που υπάρχει σαν ανταλλακτικό για το MP-512 ή το ΙΖΗ 60/61) ή άλλη της κατάλληλης διαμέτρου - η διάμετρος του κυλίνδρου στα Baikal είναι 25 mm. Για να μπεί η νέα τσιμούχα που δεν στερεώνεται πιά με κεντρική βίδα όπως η δερμάτινη θα χρειαστεί να φτιαχτεί ένας κατάλληλος προσαρμογέας ("αντάπτορας") από συνθετικό υλικό ή μέταλλο που θα έχει τρύπα στο κέντρο και θα βιδωθεί στην κεφαλή του πιστονιού - οι δε τσιμούχες θα "κουμπώνουν" άνετα πάνω σ' αυτόν.  Για την επισκευή της παλιάς δερμάτινης θα χρειαστεί πρώτα να καθαριστεί καλά από τα παλιά λάδια, γράσσα κλπ είτε με πλύσιμο με ισχυρό καθαριστικό είτε με "μπάνιο" σε καθαρή βενζίνη και μετά σχολαστικό στέγνωμα και στις δύο περιπτώσεις - αφού στεγνώσει την εμποτίζεις με λάδι σιλικόνης ή έστω Ballistol και την αφήνεις να στραγγίξει καλά κι απ' αυτό (σκούπισμα με χαρτιά) και μετά είναι έτοιμη για δοκιμή.

         - Οδηγός ελατηρίου δεν υπάρχει αλλά μπορεί να μπεί ένας με την ανάλογη "πατέντα" φυσικά. Η πιό εύκολη λύση είναι η κατασκευή ενός οδηγού που θα μπαίνει στο εσωτερικό του πιστονιού και πάνω του θα τυλίγεται το συσπειρωμένο ελατήριο, άν μάλιστα φτιαχτεί από μασσίφ μέταλλο (ατσάλι, μπρούντζο κλπ) θα αυξήσει το βάρος του πιστονιού και θα αλλάξει λίγο την απόδοση του όπλου αλλά και τα χαρακτηριστικά της βολής του. Σαφώς και μπορεί να μπεί κι από την πίσω πλευρά και να στερεωθεί στο οπίσθιο μπλόκ του μηχανισμού της σκανδάλης, είτε συνθετικός είτε μεταλλικός - όρεξη νά 'χεις, υλικά, εργαλεία και χρόνο και όλα γίνονται. Άν πάλι θέλεις μπορείς να το αφήσεις ώς έχει μέχρι να παρουσιάσει κάποια φθορά.

         

Αποσυνδεδεμένος Supernova

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 84
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #3266 στις: 30 Ιανουαρίου, 2016, 00:20:07 πμ »
Φιλε accuracy  lover σκουριά όντως δεν υπήρξε πουθενα, το ελατήριο ειναι σίγουρα το εργοστασιακό αν και δεν μου φάνηκε ιδιαίτερα "μαλακό"  (χωρίς βέβαια να εχω μέτρο σύγκρισης)  η τσιμουχα μετα απο τα ανάλογα μπανακια κτλ δειχνει μεν καθαρή αλλα φαίνεται και καθαρά πλεον η φθορά της σε σημείο να "τρίβεται" και να μαδαει.
Μιλησα με κατάστημα σε κοντινη περιοχή  που εχει κυνηγετικα, αλιευτικά, αεροβολα κτλ και θα παω κάποια στιγμη απο εκει, συγκεκριμένα μου είπε "φερε εδω το πιστονι, εχω τσιμουχες, θα βρουμε κάποια  να ταιριαξουμε", αν δεν βρεθει απο εκει, πιθανότατα  θα περασω στην λυση της ιδιοκατασκευης.
Για το ανταπτορακι ωστε να μπορεί να δεχθεί αλλες συνθετικές τσιμουχες θα με ενδιέφερε αν υπάρχει κάπου καποιο ανάλογο νημα ωστε να δω έστω τι κατασκευή πρεπει να γινει και ετσι να εχω και ετοιμη εναλλακτική λυση, σε μεταλλικό πάντα .
Οσο για τον οδηγό με ενδιαφέρει το θέμα,  αλλα και εδω θα ηθελα μερικές παραπανω πληροφορίες ως προς το πως θα πρεπει να εφαρμόζει, σφιχτά, χαλαρα κτλ (η εσωτερική διαμετρος του ελατηρίου ειναι 13.5 mm) το πως θα πρέπει να υπολογιστει το μηκος που θα πρεπει να έχει και αν θα είναι προτιμότερο να τοποθετηθεί στο εσωτερικό του πιστονιου, στο οπίσθιο μπλοκ ή και στα 2 και πως θα μπορουσε να επιδράσει στην λειτουργία του αεροβολου.
Αν κατασκευαστεί οδηγός θα είναι συμπαγής (μασιφ) μεταλλικός  μιας και υπάρχει ο εξοπλισμός ωστε να μπορεί να υλοποιηθεί.
Όρεξη υπάρχει, μερικά μεσημερακια έχουμε ελεύθερο χρόνο και πιστεύω οτι μπορεί να γινει μια ωραία δουλίτσα- συντήρηση στο μικρο baikal με τις πολυτιμες πληροφορίες  απο εσενα και ολη την έγγραφη γνώση που βρίσκεται στις σελίδες του φόρουμ.
Αν ποτέ βρεθείς απο τα μέρη μου, αναλαμβάνω να κεράσω τους καφέδες
8)

Στάλθηκε μέσω Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος eliasgr65

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #3267 στις: 30 Ιανουαρίου, 2016, 11:23:33 πμ »
ΓΕΙΑ ΣΑΣ, ΜΕ ΛΕΝΕ ΗΛΙΑ ΚΑΙ ΕΧΩ  ΤΟ WEIHRAUCH HW100 S

ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΕΡΝΑΜΕ..

Αποσυνδεδεμένος panik

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1119
  • Εμ' περήφανος που εγεννέθα Πόντιος!
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #3268 στις: 30 Ιανουαρίου, 2016, 16:42:45 μμ »
Kαλως ήρθες Ηλία.
Νίκος Π.

DIANA 45 W.Germany 88
Gamo Cadet
Berreta 92FS Umarex
Crosman revolver .357 4"
P08 6" WE
M700 Takedown KJ
Tokarev TT33 Ltd SRC
MP5A3 ICS
Meu(soc) 1911 SG
AK74 APS
Glock17
Walther PKK/S Umarex

Αποσυνδεδεμένος Supernova

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 84
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #3269 στις: 31 Ιανουαρίου, 2016, 17:10:24 μμ »
Καλως ήρθες φιλε Ηλία.

Στάλθηκε μέσω Tapatalk