Αποστολέας Θέμα: Ερωτήσεις για μοντέλα της Hatsan.  (Αναγνώστηκε 160794 φορές)

Αποσυνδεδεμένος npmair

  • Μελος
  • *
  • Μηνύματα: 3327
  • Only accurate airguns are interesting!
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Hatsan.
« Απάντηση #90 στις: 05 Μαρτίου, 2012, 13:42:24 μμ »
Κι' αυτό ?? !!!!   ;D ;D
"Αίολος"
"Διηνέκης"
"Βουκεφάλας"
"Κέρβερος"
"Ημίαιμος Πρίγκιψ"
"Rasputin"
"Τετράκωπος μετά Πηδαλιούχου"
"Captain Hook"

Αποσυνδεδεμένος AGGELOS A

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 856
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Hatsan.
« Απάντηση #91 στις: 27 Μαρτίου, 2012, 21:44:56 μμ »
Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος  φίλος στο forum που αγόρασε το νέο μοντέλο  hatsan 135, ή το 125 με σκανδάλη quattro και  σύστημα απορρόφησης κραδασμών sas για να μας πει τις εντυπώσεις του. Ευχαριστώ.
(Η ίδια ερώτηση μπορεί να αφαιρεθεί από το Hatsan 135 αν και ο συντονιστής το εγκρίνει)
Φίλε μου αν είσαι αθεράπευτα μαγκνουμάκιας το 135 πρωσοπική μου άποψη είναι ότι δυνατότερο μπορείς να βρείς σε ελατήριο απο όσο γνωρίζω τουλάχιστον.Η σκανδάλη του (qatro)για τη δύναμη που διαχειρίζεται είναι άριστη, και τα γκρουπ του σχετκά πάλι με τις ποδολίβρες που ρίχνει ,ανεκτά.Μην ξεχνάς ότι με το συγκεκριμένο αεροβόλο τουφέκι,οι γειτονές μας κυνηγούν τριχωτά θηράματα!!!Σύστημα απορόφησης κραδασμών δεν υφίστατε απλά marketing...
HW77-HW97-HW95-HW80-HW 35-Dianna54-Dianna56-Dianna38-AAS200-FX INDY

Αποσυνδεδεμένος giranilas

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Hatsan.
« Απάντηση #92 στις: 16 Απριλίου, 2012, 19:50:39 μμ »
Καλησπέρα κοπέλια!
( ...καλά καταλάβατε είμαι από Χανιά Κρήτης και είμαι νέος στο forum!  :) )

Έχω μια σαρανταπεντάρα Dianara καμιά 15αρια χρόνια με την οποία έχω παίξει περίπου 15.000 με 20.000 σφαίρες! Ακούγεται περίεργο αλλά από τις 12.000 σφαίρες έχω κρατήσει και τα κουτάκια! Δεν έχω κανένα παράπονο οι βλάβες που μου έχει βγάλει είναι σε πολύ λογικά πλαίσια μετά από τόσες σφαίρες.

...και τώρα στο θέμα μας ήθελα να αγοράσω ένα 350 magnum γιατί με ενδιαφέρει πολύ η δύναμη και η ευστοχία μέχρι που είδα τι μπορώ να αγοράσω με τα ίδια χρήματα από hatsan! Ο λόγος που δεν θα αγόραζα ποτέ PCP ήταν μόνο η τιμή πράγμα το οποίο άλλαξε όταν είδα το bt65sb και ακόμα καλύτερα το bt65sb - elite! τα χαρακτηριστικά του τα σπάνε! είδα και καμπόσα video στο youtube και πιστεύω ότι από πλευράς απόδοσης τιμής δεν υπάρχει καλύτερο!

Με χαλάει απίστευτα το γεγονός ότι είναι τούρκικο (και από ηθικής και από πλευράς ποιότητας) αλλά το ηθικής το ξεπέρασα εύκολα μετά που σκέφτηκα τι τραβάμε τώρα και από τους υποτίθεται φίλους μας τους Γερμανούς (Diana) αλλά και γιατί αυτό το μίσος που τρέφεται εδώ και χρόνια κακά τα ψέματα αλλά στηρίζεται πάνω σε κάποια συμφέροντα (...πώς αλλιώς θα έπαιρναν μίζες για όπλα οι προδότες οι πολιτικοί μας αν δεν είχαμε εχθρό? και όχι μόνο...).

Τέλος πάντων ξέφυγα λίγο, αυτά που θα ήθελα να ρωτήσω είναι τα εξής:
1) ξέρει κανείς μήπως πότε θα κυκλοφορήσει το bt65sb - elite Ελλάδα? γιατί ρώτησα στο vrachnos.gr αλλά δεν φαίνεται να γνωρίζουν.
2) Κανένα έμπιστο site να το αγόραζα απ' έξω?
3) Από ποιότητα, ευχρηστία, κλπ, τι έχετε να πείτε εσείς που έχετε αγοράσει ήδη Hatsan?
4) Αν έχετε κανένα άλλο μοντέλο άλλης μάρκα με αντίστοιχα χαρακτηριστικά στην ίδια τιμή, (πάνω κάτω 500 ευρά) πείτε μου για να το ψάξω!

ευχαριστώ πολύ και συγνώμη αν κούρασα.

Αποσυνδεδεμένος sal4680461

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2460
  • One Man Cant Change World That's why I use spotter
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Hatsan.
« Απάντηση #93 στις: 16 Απριλίου, 2012, 20:30:10 μμ »
αν θες την γνωμη μου θυσιασε λιγη απο την δυναμη και παρε το hatsan at 44 10σφαιρο  και δεν θα σε απογοητευσει το βτ ειναι πολυ ωραιο οπτικα αλλα σαν οπλο εγω προσωπικα το θεωρω βαρυ και γκλιτσα και για να στο λεω εγω με σωματοτυπο <<αρχοντικο>> (υψος 183 κιλα 100+ ) μαλλον ετσι ειναι απο κει και περα θα πρεπει να σκεφτεις γιατι δουλεια το θες για να καταληξεις σε δυναμη -διαμετρημα
GAMO AF10
HAMERLI CR 20 CONVERTION TO PCP
WALTHER LGM-2 CONVERTION TO PCP
HW-100
Feinwerkbau 300
CZ 452 0,22 ULTRA MATCH
MOSSBERG 510 12CAL
BAIKAL MP153 12CAL
BAIKAL IJ 58 12CAL

Αποσυνδεδεμένος giranilas

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Hatsan.
« Απάντηση #94 στις: 16 Απριλίου, 2012, 22:10:36 μμ »
Όντος το at44 είναι αρκετά καλό και σε ακόμα καλύτερη τιμή. Αλλά το θέμα με εμένα είναι ότι το χρησιμοποιώ κατά 60% για σκοποβολή και κατά 40% για ερασιτεχνική σκοποβολή γι' αυτό και η δύναμη για μένα είναι βασικό πλεονέκτημα συν το ότι με τρελαίνουν οι μακρινές βολές! :-)

σε ευχαριστώ πολύ για την άποψή σου θα την έχω στα υπόψιν γιατί απ' ότι βλέπω είσαι κάτοχος πολλών αεροβόλων!
« Τελευταία τροποποίηση: 16 Απριλίου, 2012, 22:17:14 μμ από destro »

Αποσυνδεδεμένος τριανταφυλλος

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Hatsan.
« Απάντηση #95 στις: 17 Μαΐου, 2012, 09:09:32 πμ »
Φαντάζομαι να γνωρίζεις ότι από μόνο του κατασκευαστικά δεν μπορεί να συναγωνιστει άλλες ευρωπαικές εταιρείες.θα ηθελα να μου πείς εά;ν έχεις υποψη κάτι για την μείωση του λακτίσματος του 135 mod.
ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος diana350magnum

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2158
  • Cricket kalibrgun 5.5 (κουασιμόδος).
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Hatsan.
« Απάντηση #96 στις: 17 Μαΐου, 2012, 09:20:36 πμ »
Φίλε Τριαντάφυλλε καλώς όρισες στην παρέα μας, κάνε τον κόπο και διάβασε το θέμα και θα βρείς όσες πληροφορίες θέλεις και ακόμα περισσότερες! Θα διαπιστώσεις πως είναι πολύ διαδεδομένα όπλα, αλλά και "θύματα" πολλών επεμβάσεων και βελτιώσεων.
Ουδείς χειρότερος εχθρός του ευεργετηθέντος...

Προσοχή στα μοναχικά κοπρόσκυλα...!

Αποσυνδεδεμένος tassos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1797
  • Βολος
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Hatsan.
« Απάντηση #97 στις: 18 Μαΐου, 2012, 23:03:48 μμ »
  Σύντομα θα προχωρήσω σε μια νέα αγορά πσπ όπλου. Δόξα τω Θεώ έχω πιάσει αρκετά στα χέρια μου και έχω μια σχετική εμπειρία. Η αλήθεια είναι οτι δεν θέλω να χώσω αρκετά λεφτά χωρίς λόγο και αιτία αλλά  θέλω να δώσω χρήματα που θα ξερω οτι θα πιάσουν τόπο.
  
Ετσι λέω να μήν αγοράσω κάποιο ευρωπαικό άλλά μάλλον κάτι άλλο ...  οπως λέει και το θέμα μας .

 Μια μικρή ερευνα αγοράς που έκανα και αφού εξέτασα διάβασα  και σύγκρινα πολλά κατέληξα στο ΧΑΤΣΑΝ ΑΤ44

 Είδα οτι είναι ένα μοντέλο που περπατάει αρκετό καιρό στην αγορά , είναι αρκετά αξιόπιστο , οικονομικό , έχει φθηνά ανταλλακτικά , με πολύ καλή σκανδάλη , καλή γενικά κάννη , σύστημα μη αναπήδησης σφύρας , πολύ όμορφη σχεδίαση και προσφέρει πολλά καλούδια που σε άλλα όπλα τα παίρνεις σαν εχτρα όπως το όργανο πιεσης, κουικ φιλ , ανοιχτά σκοπευτικά , κτλ.

  Επιπλέον με την τεχνογνωσία που υπάρχει πλεον στο φόρουμ για αυτό το όπλο τα πράγματα γίνονται πολύ εύκολα και μάλιστα πολλά μέλη όπως ο ΕΞΑΝΤΑΣ ο  ΜΑΣΤΟΡΑΣ  ο ΠΙΠΕΡΜΑΝ και άλλοι έχουν κάνει το ''διδακτορικό''  πάνω σ αυτό το όπλο και είναι ανθρωποι που παρέχουν κάθε βοήθεια μόλις τους  ζητηθεί.

 Εχω πεισθεί οτι η χατσαν αφουγκράζεται τις ανησυχίες του μέσου αεροβολά και φροντίζει να δίνει στην αγορά αυτο που χρειάζεται κανείς και στην σωστή τιμή.Τελευταία υπάρχει μια τεράστια πληθώρα από νέα μοντέλα ,νέα εντελώς και άλλα βελτιωμένα με πολλες παραλλαγές ανάλογα με τον τρόπο όπλισης , το κοντάκι τον γεμιστήρα ,το διαμέτρημα που κανένας μπορεί να χάσει την μπάλα.
  Ίσως να είναι και η εταιρεία με την μεγαλύτερη γκάμα μοντέλων και ίσως και μόνο γι αυτό της αξίζουν πολλά μπράβο.

  
   Τώρα γιατί σας τα γράφω αυτά ?  έχω κολλήσει στο θέμα του κοντακιου.
   Στα χέρια μου έχω πιάσει το πλαστικό το thumbhole που το γουστάρω και μου κάθεται πολύ καλά . Βλέπω όμως σε ανάλογες φωτό μέλη του φόρουμ να έχουν επιλέξει το ξύλιντο sporter.
  Aυτος είναι και ο σκοπός του μηνύματος να ρωτήσω τι το ιδιαίτερο βρίσκουν οι πολλοί κάτοχοι αυτού του όπλου με το συγκεκριμένο κοντάκι .
 
ΒΤ-65      75 FP

Αποσυνδεδεμένος Kyriakos87

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 4808
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Hatsan.
« Απάντηση #98 στις: 18 Μαΐου, 2012, 23:08:26 μμ »
φιλε Τασο καπου γράφτηκε οτι το πλαστικό κοντάκι του χατσαν κανει λιγότερο απο 50 ευρω.
οπότε πάρε το και με τα 2 κοντάκια. ;)

Pyrgetos Shooting Club


1. Οι ηλίθιοι είναι αήττητοι!!
2. Η συμμετοχή στο forum δεν είναι υποχρεωτική.!!!
3. το καλύτερο αεροβόλο ειναι αυτο που ευχαριστεί τον ιδιοκτήτη του.!!!!

Αποσυνδεδεμένος warhawk

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Hatsan.
« Απάντηση #99 στις: 18 Μαΐου, 2012, 23:14:35 μμ »
φιλε Τασο καπου γράφτηκε οτι το πλαστικό κοντάκι του χατσαν κανει λιγότερο απο 50 ευρω.
οπότε πάρε το και με τα 2 κοντάκια. ;)

Πολύ καλή ιδέα  ;)

με 46,22 € είναι στο σπίτι σου...
Μέλος της WFKS

ssbk23

  • Επισκέπτης
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Hatsan.
« Απάντηση #100 στις: 18 Μαΐου, 2012, 23:20:26 μμ »
 Σύντομα θα προχωρήσω σε μια νέα αγορά πσπ όπλου. Δόξα τω Θεώ έχω πιάσει αρκετά στα χέρια μου και έχω μια σχετική εμπειρία. Η αλήθεια είναι οτι δεν θέλω να χώσω αρκετά λεφτά χωρίς λόγο και αιτία αλλά  θέλω να δώσω χρήματα που θα ξερω οτι θα πιάσουν τόπο.
  
Ετσι λέω να μήν αγοράσω κάποιο ευρωπαικό άλλά μάλλον κάτι άλλο ...  οπως λέει και το θέμα μας .

 Μια μικρή ερευνα αγοράς που έκανα και αφού εξέτασα διάβασα  και σύγκρινα πολλά κατέληξα στο ΧΑΤΣΑΝ ΑΤ44

 Είδα οτι είναι ένα μοντέλο που περπατάει αρκετό καιρό στην αγορά , είναι αρκετά αξιόπιστο , οικονομικό , έχει φθηνά ανταλλακτικά , με πολύ καλή σκανδάλη , καλή γενικά κάννη , σύστημα μη αναπήδησης σφύρας , πολύ όμορφη σχεδίαση και προσφέρει πολλά καλούδια που σε άλλα όπλα τα παίρνεις σαν εχτρα όπως το όργανο πιεσης, κουικ φιλ , ανοιχτά σκοπευτικά , κτλ.

  Επιπλέον με την τεχνογνωσία που υπάρχει πλεον στο φόρουμ για αυτό το όπλο τα πράγματα γίνονται πολύ εύκολα και μάλιστα πολλά μέλη όπως ο ΕΞΑΝΤΑΣ ο  ΜΑΣΤΟΡΑΣ  ο ΠΙΠΕΡΜΑΝ και άλλοι έχουν κάνει το ''διδακτορικό''  πάνω σ αυτό το όπλο και είναι ανθρωποι που παρέχουν κάθε βοήθεια μόλις τους  ζητηθεί.

 Εχω πεισθεί οτι η χατσαν αφουγκράζεται τις ανησυχίες του μέσου αεροβολά και φροντίζει να δίνει στην αγορά αυτο που χρειάζεται κανείς και στην σωστή τιμή.Τελευταία υπάρχει μια τεράστια πληθώρα από νέα μοντέλα ,νέα εντελώς και άλλα βελτιωμένα με πολλες παραλλαγές ανάλογα με τον τρόπο όπλισης , το κοντάκι τον γεμιστήρα ,το διαμέτρημα που κανένας μπορεί να χάσει την μπάλα.
  Ίσως να είναι και η εταιρεία με την μεγαλύτερη γκάμα μοντέλων και ίσως και μόνο γι αυτό της αξίζουν πολλά μπράβο.

  
   Τώρα γιατί σας τα γράφω αυτά ?  έχω κολλήσει στο θέμα του κοντακιου.
   Στα χέρια μου έχω πιάσει το πλαστικό το thumbhole που το γουστάρω και μου κάθεται πολύ καλά . Βλέπω όμως σε ανάλογες φωτό μέλη του φόρουμ να έχουν επιλέξει το ξύλιντο sporter.
  Aυτος είναι και ο σκοπός του μηνύματος να ρωτήσω τι το ιδιαίτερο βρίσκουν οι πολλοί κάτοχοι αυτού του όπλου με το συγκεκριμένο κοντάκι .
 

Εφόσον έχεις καταλήξει θα σου πρότεινα να δώσεις κάτι παραπάνω και να το πάρεις με Lothαr-Walther κάνη, από αυτά που διαβάζω στα ξένα φόρουμ αξίζει τα έξτρα χρήματα 100%.

Συνδεδεμένος MASTORAS

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 7115
  • Πας μη Ελλην βαρβαρος
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Hatsan.
« Απάντηση #101 στις: 19 Μαΐου, 2012, 07:01:05 πμ »
Αν σου <<εκατσε>> το πλαστικο φιλε Τασο δεν νομιζω να βρεις κατι καλυτερο στο ξυλινο πλην της <<εικονας>>.
Πιστευω και εγω οτι το thumbhole ειναι καλυτερο απο τα δυο ειδικα στην ορθια σταση.

ΑΟΦΑ

AA S400 MPR FT <<Ενδοξη Ελληνική Σημαία>>
HAMMERLI AR20 FT
FWB 603 pcp
AA S400 5,5
Diana 60 <<by blackxx>>
HW 77 4.5
Umarex 850pcp 4.5

Αποσυνδεδεμένος old rookie

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 222
  • τελικα δεν ειναι κι ασχημα να μην τα ξερεις ολα...
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Hatsan.
« Απάντηση #102 στις: 20 Μαΐου, 2012, 21:58:45 μμ »
και με εμενα που λατρευω τα ξυλα  στα οπλα γενικως,αλλα ανεβαζουν την τιμη τα ατιμα τι γινεται?? :( :P
ασχετο τελειως ηταν το παραπανω,απλα ηθελα να κανω ενα προλογο σχετικο με το θεμα,να σας πιασω στον υπνο και να ρωτησω κατι αλλο....
τουλαχιστον βρισκομαι σε υποκατηγορια στηλης που δημιουργηθηκε για να λυνει αποριες νεοεισρχομενων στο χωρο,οποτε υπο τη ασυλια που μου εξασφαλιζει η ιδιοτητα μου ως νεου στο αεροβολο,στο forum αλλα και απο το nickname μου, την πεταω την κοτσανα και ο Θεος βοηθος....
ενναλακτικος τροπος πληρωσης του ρεζερβουαρ σε pcp εκτος της καταδυτικης φιαλης και της τρομπας υπαρχει??
πιθανοτατα το εχει θεσει και αλλος το ερωτημα παλαιοτερα αλλα δεν βρηκα κατι,να με συγχωρειτε αν επαναλαμβανω κατι που εχετε απαντησει ηδη στο παρελθον.  ουσιαστικα ρωταω για καποιο κομπρεσερ, η κατι τετοιο τελος παντων...   και αν οχι,γιατι??
ξανα σορρυ αν ειναι κουτο,αλλα αν δεν ρωτησεις...
ευχαριστω πολυ. :)
''Φρυνη''      - ΗW-97Kt  .22 
''Λαις''         - QB-78dl    .22
''Mεσσαλινα'' - ΒΑΜ 19    .22

Συνδεδεμένος MASTORAS

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 7115
  • Πας μη Ελλην βαρβαρος
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Hatsan.
« Απάντηση #103 στις: 20 Μαΐου, 2012, 22:03:59 μμ »
Εχουν βγει καποια κομπρεσερ υψηλης κατα καιρους σε μικρο μεγεθος τα οποια δεν ειναι για να γεμιζουν καταδυτικες αλλα θαλαμους σε αεροβολα.
Δεν νομιζω ομως οτι σε συμφερει κατι τετοιο, καλυτερα μια καταδυτικη 300αρα (αν ειναι δυνατον σε μεγαλη χωρητικοτητα 10+ λιτρα) και θα εχεις αερα για χιλιαδες βολες.
Με τα κομπρεσερ εκτος απο το κοστος αγορας εχεις και το κοστος συντηρησης το οποιο ειναι υψηλο.

ΑΟΦΑ

AA S400 MPR FT <<Ενδοξη Ελληνική Σημαία>>
HAMMERLI AR20 FT
FWB 603 pcp
AA S400 5,5
Diana 60 <<by blackxx>>
HW 77 4.5
Umarex 850pcp 4.5

Αποσυνδεδεμένος old rookie

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 222
  • τελικα δεν ειναι κι ασχημα να μην τα ξερεις ολα...
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Hatsan.
« Απάντηση #104 στις: 20 Μαΐου, 2012, 22:15:54 μμ »
Εχουν βγει καποια κομπρεσερ υψηλης κατα καιρους σε μικρο μεγεθος τα οποια δεν ειναι για να γεμιζουν καταδυτικες αλλα θαλαμους σε αεροβολα.
Δεν νομιζω ομως οτι σε συμφερει κατι τετοιο, καλυτερα μια καταδυτικη 300αρα (αν ειναι δυνατον σε μεγαλη χωρητικοτητα 10+ λιτρα) και θα εχεις αερα για χιλιαδες βολες.
Με τα κομπρεσερ εκτος απο το κοστος αγορας εχεις και το κοστος συντηρησης το οποιο ειναι υψηλο.
τιμη δεν αναφερεις γιατο κομπρεσερ αλλα εχω δει τιμες σε μπουκαλες,οποτε για να λες οτι δεν συμφερει το κομπρεσερ,φαντασου ποσο θα κανει...
κοιτα να δεις φιλε μου...  βρε μπας και δεν επρεπε να παρω pcp για αρχη,αλλα καποιο ελατηριου??  (αλλα παλι και τα συν του ειναι πολλα...)
ευχαριστω παντως :)
''Φρυνη''      - ΗW-97Kt  .22 
''Λαις''         - QB-78dl    .22
''Mεσσαλινα'' - ΒΑΜ 19    .22