Αποστολέας Θέμα: Ερωτήσεις για μοντέλα της Hatsan.  (Αναγνώστηκε 156509 φορές)

Αποσυνδεδεμένος destro

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 3248
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Hatsan.
« Απάντηση #120 στις: 21 Ιουνίου, 2012, 10:01:29 πμ »
Φίλε saiboneRR

Η απάντηση στο ερώτημα σου υπάρχει δεκάδες φορές και σε διάφορα θέματα καταχωρημένη στο forum, εσύ όμως αντι να ψάξεις προτίμησες τον εύκολο δρόμο της ερώτησης και όταν δεν έλαβες απάντηση φρόντισες να εκδηλώσεις και την δυσαρέσκεια σου.

Αυτο που δεν καταλαβαίνεις (τόσο εσύ, οσο και αρκετά άλλα νέα μέλη) είναι πως αντι μιας στερεότυπης και συνήθως μονοδιάστατης απάντησης σε ένα ερώτημα, είναι προτιμότερη η μελέτη σε βάθος όλων των παραμέτρων ενός θέματος για την καλύτερη κατανόηση του.

Έισαι πολύ λίγο χρόνο μαζί μας για να έχεις σαφή και επαρκή εικόνα για το αν οι συντονιστές (και κατ'επέκταση όλα τα παλαιότερα μέλη) βοηθούν ή όχι τους νεοεισερχόμενους στον χώρο του αεροβόλου.

Καλή συνέχεια

Φιλικά, Μπάμπης

Αποσυνδεδεμένος blackxx

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 961
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Hatsan.
« Απάντηση #121 στις: 21 Ιουνίου, 2012, 10:20:57 πμ »
 Τζάμπα  '' χαλάστηκες ''  πιστεύοντας οτι δεν σου δώθηκε η ανάλογη σημασία στο ερώτημα που έκανες.
  Κατ αρχάς πιστεύω οτι διαβάζοντας σχετικά θεματάκια για το όπλο σου και τις βολιδες γενικά θα επαιρνες την απάντηση που ήθελες.
  Το φόρουμ είναι μια απλή συζήτηση , όποιος θέλει κι αν γνωρίζει κάτι - απαντά. Δεν πιστεύω πως κάποιος γνώριζε την ακριβή απάντηση που ήθελες και δεν σου απάντησε για κάποιο λόγο. Ίσως και οι γνωρίζοντες την σωστή απάντηση να μην διάβασαν το ερώτημά σου έγκαιρα.
   Πάντως το οτι τα ''ρίχνεις''  στους συντονιστές που δεν φρόντισαν να σου δοθεί απάντηση δεν είναι σωστό. Μια ερώτηση στο φόρουμ δεν είναι δεσμευτική για κανέναν. Οποιος γνωρίζει απαντά . Οι συντονιστές είναι για να συντονίζουν και να βοηθούν στην εύρυθμη λειτουργία του φόρουμ. Σε κανέναν δεν επιβάλλεται να τρέξει για να απαντηθεί ένα ερώτημα.
  Τα πράγματα είναι πιο χαλαρά   και μην συγκρίνεις το φόρουμ με μια δημόσια υπηρεσία που οι υπάλληλοί της είναι υποχρεωμένοι να δώσουν λύση στο θέμα σου μετά από αίτησή σου  σε εύλογο χρονικό διάστημα.

  Απεναντίας έχει παρατηρηθεί , πολλά μέλη αντί να προτείνουν σε κάποιον να διαβάσει το φόρουμ να κάνουν οι ίδιοι αναζήτηση στο φόρουμ και να προσφερουν στον ενδιαφερόμενο έτοιμες τις ακριβείς παραθέσεις θεμάτων που χρειάζονται κατα περίπτωση.

  Συνεχίζοντας  να μετέχεις στο φόρουμ θα διαπιστώσεις και σύ οτι τα πράγματα είναι έτσι όπως στα γράφω.  ;)

+1

Τα μελη του παροντος φορουμ και ειδικα οι συντονιστες ειναι παντα προθυμοι για βοηθεια.
Εαν τους γνωρισεις προσωπικα ή τηλεφωνικα θα καταλαβεις τι ενοω.
Απλα επειδη καποια πραγματα ειναι χιλιοερωτημενα και χιλιοαπαντημενα, χρειαζεται και λιγο διαβασμα.
Τα συγκεκριμενα οπλα οι παλιοι του φορουμ δεν τα σνομπαρουν οπως εγραψες πιο πανω αλλα δεν τα προτεινουν κιολας.
Αυτο απο μονο του εφοσον δεν εχουν καποιο συμφερον κατι λεει.
Ας το γραψω κι' εγω αλλη μια φορα : καλυτερα παπι Honda μεταχειρισμενο (εαν δεν φτανουν τα οικονομικα για καινουριο)
παρα καινουριο Yoko Choko.

Υ.Γ. Καθε φορα που γραφω κατι τετοιο το μετανοιωνω γιατι καποιοι το παρεξηγουν, αλλα εστω και ενας να επηρεαστει και να κανει σωστη επιλογη.........αξιζει.
Η χαρά σε έναν αγώνα είναι η διάκριση .............
Το ώφελος σε έναν αγώνα είναι να εντοπίσεις λάθη και να κάνεις κάτι γιαυτά .............
Αλλιώς η χαρά θα είναι πρόσκαιρη .............

Αποσυνδεδεμένος michael1969

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 809
  • ΣΕΡΡΕΣ
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Hatsan.
« Απάντηση #122 στις: 21 Ιουνίου, 2012, 10:47:27 πμ »
διαφωνο καθετα, αλλα επειδη εχει ξανασυζυτηθη δεν σχολιαζω.
Alfa proj 4.5

Αποσυνδεδεμένος agior

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Hatsan.
« Απάντηση #123 στις: 21 Ιουνίου, 2012, 11:04:56 πμ »
Φίλε κοντοχωριανέ νησιώτη,

διαφωνώ κι εγώ κάθετα με τη φιλοσοφία "brandname ας είναι και μεταχειρισμένο" που αυθόρμητα συνιστάς, τουλάχιστο για νέους αεροβολιστές και ειδικά στην εποχή που ζούμε.

Ίσως μερικοί ακόμα να έχουν τη δυνατότητα να δώσουν πολλές εκατοντάδες ευρώ για προσυμπιεσμένα και τα παραφερνάλια τους αλλά σίγουρα αυτός δεν είναι ο κανόνας.

Αν ένα daystate έκανε 250 ευρώ τότε δεν θα παίρναμε Χατσάν ή ο Τούρκος θα αναγκαζόταν να βγάλει καλύτερα μηχανουργημένα και ελεγμένα όπλα για να επιβιώσει.

Μέχρι τότε, θα τα μαστορεύουμε μόνοι μας, όπως τα μαστορεύανε οι παππούδες και οι πατεράδες μας και θα τα καμαρώνουμε με τις επιδόσεις τους.

Αποσυνδεδεμένος blackxx

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 961
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Hatsan.
« Απάντηση #124 στις: 21 Ιουνίου, 2012, 11:49:35 πμ »
Τελος παντων, ο καθενας καταθετει την αποψη του (παντα για βοηθεια και οχι για "εξυπναδα")
και ο νεοφωτιστος ζυγιζει και κανει την επιλογη του.
Η χαρά σε έναν αγώνα είναι η διάκριση .............
Το ώφελος σε έναν αγώνα είναι να εντοπίσεις λάθη και να κάνεις κάτι γιαυτά .............
Αλλιώς η χαρά θα είναι πρόσκαιρη .............

Αποσυνδεδεμένος paha1971

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 476
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Hatsan.
« Απάντηση #125 στις: 21 Ιουνίου, 2012, 11:55:47 πμ »
Εγώ πάλι θα συμφωνήσω με τον Στέλιο ότι ένα καλομεταχειρισμένο  επώνυμο όπλο είναι πολύ καλύτερο από ένα καινούργιο όχι τόσο καλής ποιότητας. Και αυτό έχει ξανασυζητηθεί πολλές φορές εδώ μέσα. Το φθηνό όπλο με τις μετατροπές θα σου βγει ακριβότερο από το επώνυμο.
Και απ' ότι βλέπω και από την υπογραφή σου φίλε agior και εσύ έχεις επιλέξει την ναυαρχίδα των ελατηρίων ;).
Βέβαια τα παραπάνω πιστεύω ότι ισχύουν περισσότερο σε όπλα ελατηρίου γιατί σε pcp που εκεί τίθεται θέμα ασφάλειας λόγω μεγάλων πιέσεων θα ήμουνα επιφυλακτικός σχετικά με την κατάσταση του και την χρήση του από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη.
Artemis lr700w 5.5 (13 lbft)
Slavia 618 4.5  (3 lbft)

Αποσυνδεδεμένος paha1971

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 476
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Hatsan.
« Απάντηση #126 στις: 21 Ιουνίου, 2012, 12:03:29 μμ »
Και για να συμπληρώσω τον παραπάνω συλλογισμό μου όσο αφορά την επιλογή ενός pcp θα προτιμούσα πάλι καινούργιο "επώνυμο"  όπλο και ας ήταν  το ποιο απλό και οικονομικό μοντέλα την εκάστοτε φίρμας.
Πάντα φιλικά Πάνος..
Artemis lr700w 5.5 (13 lbft)
Slavia 618 4.5  (3 lbft)

Αποσυνδεδεμένος sal4680461

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2460
  • One Man Cant Change World That's why I use spotter
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Hatsan.
« Απάντηση #127 στις: 21 Ιουνίου, 2012, 12:04:56 μμ »
Εγώ πάλι θα συμφωνήσω με τον Στέλιο ότι ένα καλομεταχειρισμένο  επώνυμο όπλο είναι πολύ καλύτερο από ένα καινούργιο όχι τόσο καλής ποιότητας. Και αυτό έχει ξανασυζητηθεί πολλές φορές εδώ μέσα. Το φθηνό όπλο με τις μετατροπές θα σου βγει ακριβότερο από το επώνυμο.
Και απ' ότι βλέπω και από την υπογραφή σου φίλε agior και εσύ έχεις επιλέξει την ναυαρχίδα των ελατηρίων ;).
Βέβαια τα παραπάνω πιστεύω ότι ισχύουν περισσότερο σε όπλα ελατηρίου γιατί σε pcp που εκεί τίθεται θέμα ασφάλειας λόγω μεγάλων πιέσεων θα ήμουνα επιφυλακτικός σχετικά με την κατάσταση του και την χρήση του από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη.
ειπα να μην συμμετεχω αλλα δεν μπορω να κρατηθω αν με ενα οπλο των 300 ευρω κανω τα ιδια με οτι κανω με ενα οπλο των 1500 προτιμω αυτο των 300 και οσο για θεμα αντοχης υλικων και θεματα ασφαλειας σαν παραδειγμα θα σου φερω το χατσαν μου (ατ 44) που το εχω δυο χρονια αισιως εχει κανει καπου 14000 βολες ,κενταει και μετα απο ολα αυτα το μονο που αρχισε να δειχνει ειναι οτι θελει αλλαγη ο ρινγκ γιατι μεσα σε μια βδομαδα χανει 50 μπαρ
GAMO AF10
HAMERLI CR 20 CONVERTION TO PCP
WALTHER LGM-2 CONVERTION TO PCP
HW-100
Feinwerkbau 300
CZ 452 0,22 ULTRA MATCH
MOSSBERG 510 12CAL
BAIKAL MP153 12CAL
BAIKAL IJ 58 12CAL

Αποσυνδεδεμένος paha1971

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 476
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Hatsan.
« Απάντηση #128 στις: 21 Ιουνίου, 2012, 12:12:13 μμ »
Πάντα φιλικά είπα φίλε Μάνθο :D
Έτσι κι αλλιώς αυτές τις εποχές δεν είμαστε για όπλα των 1500€ 8).
Και αναφερόμαστε (όπως και ο Στέλιος πιστεύω) σε μέλη με μικρή εμπειρία ;)
Και πάλι φιλικά, Πάνος.
Artemis lr700w 5.5 (13 lbft)
Slavia 618 4.5  (3 lbft)

Αποσυνδεδεμένος τεο

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 105
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Hatsan.
« Απάντηση #129 στις: 21 Ιουνίου, 2012, 13:44:03 μμ »
εχω τεσταρει φιαλη απο ατ 44 στα 270 μπαρ οχι για να δω τοις αντοχες του αλλα γιατι εχω βγαλει το ρεγ και τη τρυουλα την εκλησα απο μεσα με ενα κοματι απο καουτσουκ και ηθελα να δω αν θα χασει τελικα ειναι μια χαρα και η μπουκαλα στα 200 μπαρ που τη γεμηζουμε ειναι πολυ ασφαλης

Αποσυνδεδεμένος michael1969

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 809
  • ΣΕΡΡΕΣ
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Hatsan.
« Απάντηση #130 στις: 21 Ιουνίου, 2012, 13:47:53 μμ »
Μια φιλικη συμβουλη, μην το ξεχιλωσεται το θεμα πολλα απο αυτα που λετε εχουν ξανασυζυτηθη και δεν νομιζω οτι ετσι βοηθαμε κανενα νεοφωτιστο.
Προς TEO:
Αν την γεμισες με νερο για να την δοκιμασης Ευγε αν την γεμισες με αερα εισαι απαραδεκτος, προσοχη στα πειραματα που κανετε για να μην χασετε την ζωη σας.
Alfa proj 4.5

Αποσυνδεδεμένος saiboneRR

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Hatsan.
« Απάντηση #131 στις: 21 Ιουνίου, 2012, 14:49:41 μμ »
Πραγματικα δε μ'αρεσει να κουραζω αλλα θελω να απαντησω. Δεχομαι ολες τις αποψεις σας και δεν αντιλεγω ομως ισως  κ γω δεν εγινα απολυτα κατανοητος. Πρωτον δεν τα βαζω με τους διαχειριστες επειδη δεν πηρα απαντηση, οκ μπορει να μην γνωριζαν κ δεν απαντησαν, η μπορει να το εχουν απαντησει τοσες φορες που κουραστηκαν τα ιδια κ τα ιδια κ το παραβλεψαν, υπαρχει ομως κ ενα αλλά,  τουλαχιστον για μενα. Δε λεω οτι εχω κατσει κ εχω διαβασει ενα προς ενα ολα τα θεματα του φορουμ, ομως εχω διαβασει αρκετα κ τουλαχιστον αυτο περι hatsan. Δεν υπηρχε κατι αναλογο ωστε να βρω απαντηση μονος μου. Στην τελικη οπως ειπα ειμαι φρεσκος στο χωρο κ ενθουσιασμενος απο το γεγονος οτι πηρα ενα χ αεροβολο θελω να το τεσταρω κ χρειαζομαι οσο το δυνατον πιο αμεσα καποιες συμβουλες (ξερετε φανταζομαι πως ειναι να εχεις για πρωτη φορα κατι δικο σου στα χερια, όλοι το περασατε) κ εφοσον κανενας απο τον κυκλο μου δεν ασχολειται ζηταω βοηθεια απο τους ειδικους.Και ρωταω εγω, δε θα μπορουσε καποιος αρμοδιος να μου πει: κοιτα νεο, η απαντηση για το ζητημα σου βρισκεται στο εξης....topic και ολα καλως, κατι το οποιο δεν εγινε. Μετα ενας φιλος εκανε κ αυτος την δικια του ερωτηση και η ιδια σιωπη αλλα μολις σχολιασα εγω να 'σου βροχη οι απαντησεις. Αυτο ηταν που με πειραξε, οτι για καποια ζητηματα σπευδουν να ενεργησουν που ειναι σημαντικα για τους ιδιους ομως για μενα σαν χρηστη του φορουμ ειναι κ αλλα πραγματα σημαντικα. Τελος για να κλεισω το ζητημα να σημειωσω οτι δεν μπηκα εδω για να δημιουργησω εχθρους αλλα φιλους εαν προκυψει. Σορυ απο πλευρας μου για την αναστατωση που προκληθηκε.
Παντα φιλικα!

Αποσυνδεδεμένος Christopher

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2954
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Hatsan.
« Απάντηση #132 στις: 21 Ιουνίου, 2012, 15:02:20 μμ »
Kανενα προβλημα :D αλα εχει ανεβει ο υδραργυρος,και ειμαστε αλλου. :D :D
Λατρης του καλου ελατηριου.

Αποσυνδεδεμένος sniperman

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1665
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Hatsan.
« Απάντηση #133 στις: 21 Ιουνίου, 2012, 15:22:45 μμ »
Δε λεω οτι εχω κατσει κ εχω διαβασει ενα προς ενα ολα τα θεματα του φορουμ, ομως εχω διαβασει αρκετα κ τουλαχιστον αυτο περι hatsan. Δεν υπηρχε κατι αναλογο ωστε να βρω απαντηση μονος μου. Στην τελικη οπως ειπα ειμαι φρεσκος στο χωρο κ ενθουσιασμενος απο το γεγονος οτι πηρα ενα χ αεροβολο θελω να το τεσταρω κ χρειαζομαι οσο το δυνατον πιο αμεσα καποιες συμβουλες (ξερετε φανταζομαι πως ειναι να εχεις για πρωτη φορα κατι δικο σου στα χερια, όλοι το περασατε) κ εφοσον κανενας απο τον κυκλο μου δεν ασχολειται ζηταω βοηθεια απο τους ειδικους.Και ρωταω εγω, δε θα μπορουσε καποιος αρμοδιος να μου πει: κοιτα νεο, η απαντηση για το ζητημα σου βρισκεται στο εξης....topic και ολα καλως, κατι το οποιο δεν εγινε.

Δικιο εχει ο φιλος εδω, ποτε δεν κατάλαβα γιατι πρέπει τα νεα μελη να διαβάσουν άπειρες σελιδες για να βρουν μια απάντηση που θα μπορούσε κάποιος να την δώσει σε δευτερόλεπτα.
Παναγιωτης

Όπου και να σαι σκάψε βαθιά! Κατω ειναι η πηγη!

Ασε τους "μαυρους" ανθρώπους να λενε πως κατω ειναι μονο η κολαση!

Αποσυνδεδεμένος τεο

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 105
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Hatsan.
« Απάντηση #134 στις: 21 Ιουνίου, 2012, 15:36:29 μμ »
με νερο δεν ειμαι ασχετος