Αποστολέας Θέμα: Ερωτήσεις για μοντέλα της Hatsan.  (Αναγνώστηκε 156549 φορές)

Αποσυνδεδεμένος Christopher

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2954
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Hatsan.
« Απάντηση #135 στις: 21 Ιουνίου, 2012, 15:38:10 μμ »
Δε λεω οτι εχω κατσει κ εχω διαβασει ενα προς ενα ολα τα θεματα του φορουμ, ομως εχω διαβασει αρκετα κ τουλαχιστον αυτο περι hatsan. Δεν υπηρχε κατι αναλογο ωστε να βρω απαντηση μονος μου. Στην τελικη οπως ειπα ειμαι φρεσκος στο χωρο κ ενθουσιασμενος απο το γεγονος οτι πηρα ενα χ αεροβολο θελω να το τεσταρω κ χρειαζομαι οσο το δυνατον πιο αμεσα καποιες συμβουλες (ξερετε φανταζομαι πως ειναι να εχεις για πρωτη φορα κατι δικο σου στα χερια, όλοι το περασατε) κ εφοσον κανενας απο τον κυκλο μου δεν ασχολειται ζηταω βοηθεια απο τους ειδικους.Και ρωταω εγω, δε θα μπορουσε καποιος αρμοδιος να μου πει: κοιτα νεο, η απαντηση για το ζητημα σου βρισκεται στο εξης....topic και ολα καλως, κατι το οποιο δεν εγινε.

Δικιο εχει ο φιλος εδω, ποτε δεν κατάλαβα γιατι πρέπει τα νεα μελη να διαβάσουν άπειρες σελιδες για να βρουν μια απάντηση που θα μπορούσε κάποιος να την δώσει σε δευτερόλεπτα.

Να απορουν οι νεοι οκ,αλλα εσυ;;;; ???
Λατρης του καλου ελατηριου.

Αποσυνδεδεμένος Christopher

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2954
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Hatsan.
« Απάντηση #136 στις: 21 Ιουνίου, 2012, 15:43:02 μμ »
Π.Χ,Αν του δωσω εγω απαντηση,καηκε..... :o
Λατρης του καλου ελατηριου.

Αποσυνδεδεμένος sniperman

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1665
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Hatsan.
« Απάντηση #137 στις: 21 Ιουνίου, 2012, 15:51:52 μμ »
 Που να δεις πως θα καει αν του δωσω εγω απαντηση για Hatsan  :D

Απλά το βλέπω σε πολλα θέματα, μπαίνει ενας νεος  κάνει μια ερώτηση(ενταξη χιλιοειπωμένη) και αμέσως τρώει κράξιμο γιατι δεν διάβασε το φορουμ...
Παναγιωτης

Όπου και να σαι σκάψε βαθιά! Κατω ειναι η πηγη!

Ασε τους "μαυρους" ανθρώπους να λενε πως κατω ειναι μονο η κολαση!

Αποσυνδεδεμένος MASTORAS

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 7115
  • Πας μη Ελλην βαρβαρος
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Hatsan.
« Απάντηση #138 στις: 21 Ιουνίου, 2012, 16:22:04 μμ »
Στην εξης ερωτηση του φιλου μας:
Γειά σας. Σκέφτομαι να αγοράσω το εν λόγω αεροβόλο (Hatsan BT65 SB).
Πιστεύω οτι για την τιμή του είναι πολύ καλό. Εκείνο που με προβληματίζει είναι το service. Σε περίπτωση που χρειαστεί κάτι που θα απευθυνθώ; Σε  κατάστημα που τα έχει και πήρα τηλ , μου είπαν οτι δεν έχουν το service και θα πρέπει να βρώ έναν ολπουργό. Ξέρετε αν υπάρχει επίσημη αντιπροσωπεία για τα αεροβόλα αυτά? Σε περίπτωση προβλήματος που απευθύνομαι ?
Ευχαριστώ!

Φαινεται οτι εχει ηδη αποφασισει τι θα αγορασει και ρωταει για τυχον βλαβη που θα του προκυψει. Πιστευα οτι θα δοθει καποια απαντηση, αλλα για οποιονδηποτε λογο δεν απαντησε καποιος. Οταν ξαναειδα μετα το μυνημα του saibone την ερωτηση αναπαντητη εσπευσα να απαντησω για να μην μενει ξεκρεμαστο αλλα και επειδη το μυνημα εκφραζει ενα παραπονο για την συγκεκριμενη μαρκα. Μαλλον ομως απο την κριτικη που ελαβα στην συνεχεια..........δεν επρεπε.
Η αποψη μου ειναι παρομοια με του Στελιου blackxx αλλα παρ'ολα αυτα εχω ενα Hatsan και εχω αγορασει και κανα δυο τρια ακομη τα οποια αλλαξαν ιδιοκτητη στην συνεχεια. Αν δεν ειχα απαντησει στο μυνημα του saibone πιθανως να ξαναβλεπαμε μια διαμαχη για το ποιον και την προελευση των Hatsan οπως πριν λιγο καιρο, πραγμα που ειναι υπερβολικο μιας και ο καθενας μας δικαιουται την αποψη του.

ΑΟΦΑ

AA S400 MPR FT <<Ενδοξη Ελληνική Σημαία>>
HAMMERLI AR20 FT
FWB 603 pcp
AA S400 5,5
Diana 60 <<by blackxx>>
HW 77 4.5
Umarex 850pcp 4.5

Αποσυνδεδεμένος viston

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 160
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Hatsan.
« Απάντηση #139 στις: 18 Σεπτεμβρίου, 2012, 17:53:12 μμ »
θελω να παρω καμια τσιμουχα και κανα o-ring για το 125, να το εχω για ανταλακτικο, ξερει μηπως κανενας αν ταιριαζει απο αλλο μοντελο μην κανω τοσο μικρη παραγγελεια απο το ιντερνετ?

Αποσυνδεδεμένος floutsos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 33
  • The darkest nights produce the brightest stars
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Hatsan.
« Απάντηση #140 στις: 21 Οκτωβρίου, 2012, 11:01:37 πμ »
Kalispera pedia ime kainourgios sxetika sto 8ema tou aerovolou alla oxi stwn oplon an kai ixa ena gamo pistoli co2 kai ena kineziko spasto kakis poiotitas aerovolo, 8a i8ela th gnomh sas gia to montelo tis hatsan mod 125 sniper combo npss ine me gasram fisika 8elw oposdipote na ine gasram diametro 4,5 kai na ine dinato 1200+fps giafto kateliksa edw epidi mou arese kai se omorfia kai episis ena allo pou skeftomoun ine to magtech n2 extreme , parakalw ekfrasteite elefthera :P
Weihrauch HW50s .177
Slavia 622 .22

Αποσυνδεδεμένος panik

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1119
  • Εμ' περήφανος που εγεννέθα Πόντιος!
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Hatsan.
« Απάντηση #141 στις: 21 Οκτωβρίου, 2012, 11:13:01 πμ »
Γεια σου, καλο θα ηταν να γραφεις με Ελληνικους χαρακτηρες.
Νίκος Π.

DIANA 45 W.Germany 88
Gamo Cadet
Berreta 92FS Umarex
Crosman revolver .357 4"
P08 6" WE
M700 Takedown KJ
Tokarev TT33 Ltd SRC
MP5A3 ICS
Meu(soc) 1911 SG
AK74 APS
Glock17
Walther PKK/S Umarex

Αποσυνδεδεμένος tassos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1797
  • Βολος
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Hatsan.
« Απάντηση #142 στις: 21 Οκτωβρίου, 2012, 12:18:55 μμ »

  Φίλε flutsos καλωσήρθες  , όπως μπορείς να διαβάσεις στα πολλά θέματα του φόρουμ και μιλώντας γενικά και όχι ειδικά για τα όπλα που ενδιαφέρεσαι  όσο πιο δυνατό είναι ένα όπλο ελατηρίου τόσο πιο δύσχρηστο , κουραστικό και όχι ακριβές είναι.Αυτό αν συνδυάζεται και με όχι πολύ καλή ποιότητα κατακευής  από ένα φθηνό όπλο τα πράγματα γίνονται ακόμα πιο άσχημα.
  Κάτι ακόμα , στις τιμές ταχυτήτων από την κάννη που δίνουν οι κατασκευαστές πέφτει πολύ παραμύθι και να ξέρεις οτι όταν η ταχύτητα της βολίδας είναι μεγαλύτερη της ταχύτητας του ήχου τότε η ευστοχία τις περισσότερες φορές πάει περίπατο.

   
ΒΤ-65      75 FP

Αποσυνδεδεμένος viston

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 160
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Hatsan.
« Απάντηση #143 στις: 21 Οκτωβρίου, 2012, 13:14:49 μμ »
το 125 το εχω κανα 6 μηνο, εχω ριξει καμια 1000 αδα βολιδες και αν και δεν εχω μεγαλη εμπειρια περα απο ενα diana και ενα crosman φιλων που εχω ριξει μπορω να σου πω πως ειναι αξιολογο οπλο για την τιμη του ,προσωπικη γνωμη φυσικα, καλο θα ηταν να το δεις σε 5,5 χιλιοστα για να μην ξεπερναει την ταχυτητα του ηχου η βολιδα. Ειναι δυσκολο να οπλισεις αλλα ειναι πολυ ευστοχο για την δυναμη που εχει. Αν ζεις στην Ελλαδα δεν μπορεις να παραγγειλεις το κομπο γιατι δεν θα σου το στειλουνε, οι διοπτρες ειναι παρανομες. Κατα τα αλλα κανενα προβλημα δεν μου εβγαλε, ειναι μεγαλο οπλο και καλυψε με το παραπανο αυτα που ζητουσα.



  Κάτι ακόμα , στις τιμές ταχυτήτων από την κάννη που δίνουν οι κατασκευαστές πέφτει πολύ παραμύθι και να ξέρεις οτι όταν η ταχύτητα της βολίδας είναι μεγαλύτερη της ταχύτητας του ήχου τότε η ευστοχία τις περισσότερες φορές πάει περίπατο.
   

φιλε τασσο εχω δει αρκετα βιντεο με τεστ γι αυτο το οπλο, ξενα και απο οτι λενε ολοι οι τιμες που δινει ο κατασκευαστης ειναι αληθινες, τωρα δεν ξερω αν παιζουν παιχνιδια διαφημισης αλλα και σε ξενα φορουμ που εχει ταχογραφισεις για το συγκεκριμενο μοντελο του δινουν τιμες πολυ κοντα στις τιμες κατασκευαστη με κανονικες βολιδες και οχι τις ελαφριες.

Αποσυνδεδεμένος floutsos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 33
  • The darkest nights produce the brightest stars
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Hatsan.
« Απάντηση #144 στις: 21 Οκτωβρίου, 2012, 19:05:03 μμ »
Για το χατσαν τωρα εγω σκεφτομουν να το δουλευα με βαρια σφαιριδια, λενε οτι παει 1250 με τα ελαφρια οσο νανε λιγο θα κλεβουνε οποτε πες με το ζορι 1200 με τα βαρια σκαγια πιστευω παμε στα 1000φπσ μια χαρα οποτε γιατι η ταχυτητα του ηχου ειναι 1116φπσ και για το οπλησμα δεν με πειραζει τζαμπα τρεχουμε στα γυμναστηρια?  :P παντος πιστευω οτι ενα δυνατο αεροβολο μπορει να μην ειναι τοσο ευστοχο οσο ενα λιγοτερο δυνατο αλλα με το gasram κερδιζεις ευστοχια λογο διαφορετικης ανακρουσης η μας πουλανε παραμυθεια δεν ξερω ακομα, τι λετε?
Weihrauch HW50s .177
Slavia 622 .22

Αποσυνδεδεμένος dkmusic

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 89
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Hatsan.
« Απάντηση #145 στις: 21 Οκτωβρίου, 2012, 20:01:54 μμ »
φιλε μου οταν ολοι οι γνωστες αντι αυτου περνουν το 99 το 88 γιατι δε θες να γλιτωσεις χρονο και χρημα ? παρε ενα 88 αρι......

Αποσυνδεδεμένος agior

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Hatsan.
« Απάντηση #146 στις: 21 Οκτωβρίου, 2012, 20:20:34 μμ »
Πάρτο... πάρτο το 88άρι  :D :D :D

Αποσυνδεδεμένος viston

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 160
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Hatsan.
« Απάντηση #147 στις: 21 Οκτωβρίου, 2012, 20:44:10 μμ »
Για το χατσαν τωρα εγω σκεφτομουν να το δουλευα με βαρια σφαιριδια, λενε οτι παει 1250 με τα ελαφρια οσο νανε λιγο θα κλεβουνε οποτε πες με το ζορι 1200 με τα βαρια σκαγια πιστευω παμε στα 1000φπσ μια χαρα οποτε γιατι η ταχυτητα του ηχου ειναι 1116φπσ και για το οπλησμα δεν με πειραζει τζαμπα τρεχουμε στα γυμναστηρια?  :P παντος πιστευω οτι ενα δυνατο αεροβολο μπορει να μην ειναι τοσο ευστοχο οσο ενα λιγοτερο δυνατο αλλα με το gasram κερδιζεις ευστοχια λογο διαφορετικης ανακρουσης η μας πουλανε παραμυθεια δεν ξερω ακομα, τι λετε?

απλα σε 5,5 εχεις περισσοτερες επιλογες σε βληματακια, εγω δοκιμασα καμια 10 αρια διαφορετικα και κατεληξα σε 3-4 που τα ριχνει καλα με βαρη απο 13,5 μεχρι 21gr. Το gasram απο οτι ειδα στο airgunweb το κανει να ριχνει και να οπλιζει ομαλοτερα οποτε μαλλον θα κερδιζεις κατι δεν ξερω.

φιλε μου οταν ολοι οι γνωστες αντι αυτου περνουν το 99 το 88 γιατι δε θες να γλιτωσεις χρονο και χρημα ? παρε ενα 88 αρι......
πιστευω πως το 88 και 99 προσφερουν εντελως διαφορετικα πραγματα απο το 125 και 135, οποτε δεν ειναι δυσκολο να διαλεξεις κατι που θα σου καληψει τις αναγκες αρκει να ξερεις τι θελεις παντως μετα απο 5-6 μηνες σε καμια περιπτωση δεν θα το ελεγα πεταμενα λεφτα .

Αποσυνδεδεμένος floutsos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 33
  • The darkest nights produce the brightest stars
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Hatsan.
« Απάντηση #148 στις: 22 Οκτωβρίου, 2012, 16:55:45 μμ »
Ευχαριστω πολυ παιδια για τοις χρησιμες συμβουλες για αυτο το οπλο μιλαω :

http://www.pyramydair.com/s/m/Hatsan_125_Sniper_Air_Rifle_Combo_NPSS_Camo/2783

Μενω στοις Σερρες και ρωτησα παντου μου ειπαν οτι δεν μπορουν να το βρουν και γενικα μαρκα hatsan και στο ιντερνετ που εχω ψαξει για το συγκεκρυμενο μοντελο δεν ειπαρχει πουθενα στα ελληνικα site αν το παραγκειλω απεξω (το φοβαμαι και λιγο) δεν θα το στειλουν λογο διοπτρας οπως λετε εμενα παρολα αυτα δεν θα με ενοιαζε και χωρις διοπτρα να το αγοραζα θα βαλω αργοτερα , οποτε τι μπορω να κανω τορα καμια ιδεα για εντος συνορων αγορα και μη? και απο βουλγαρια αν ξερει καπιος κατι γιατι ειναι και κοντα μπορω να παο.

Η στην χειροτερη καμια ιδεα για αεροβολο αυτο που ψαχνω βασικα θελω να εχει τα εξης:

gasram (nitro piston)
4,5 διαμετρο
1200-1300 fps με τα ελαφρια σκαγια (εγω με βαρυτερα θα το δουλευω ενοειτε)
και οποσδηποτε ανοιχτα σκοπευτικα κατα προτιμιση led

Αυτα τα λιγα σορρυ που σας ζαλησα  :P

ΥΓ:εξερειτε το magtech το εχω υποψην ιδη
Weihrauch HW50s .177
Slavia 622 .22

Αποσυνδεδεμένος tassos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1797
  • Βολος
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Hatsan.
« Απάντηση #149 στις: 22 Οκτωβρίου, 2012, 17:23:09 μμ »

   Εντυπωσιακή η φωτογραφία του πακέτου αλλά ....

   Ο δίποδας σε ελατηρίου όχι μονο είναι άχρηστος αλλά επιβάλλεται να απουσιάζει
   Τα δακτυλίδια του σκοπευτικού ακατάλληλα για δυνατό ελατηρίου ή gas ram
    και θα έλεγα πως το σκοπευτικό μικρό για να σε βοηθήσει  για περισσότερη ακρίβεια
    Ο σιγαστήρας ίσως και να κάνει δουλειά αν το βλήμα είναι πράγματι υπερηχητικό.

    Βλέπω την προσπάθεια να φτιάξουν ένα πακέτο εντυπωσιακό αλλά στην ουσία όχι πολύ χρηστικό για να τσιμπίσουν κάποια ''παιδιά'' που δεν το πολυκατέχουν ή ακόμα και για να ξεφορτωθούν ότι τους έχει μείνει στο ράφι.

    Αν μπορείς βρές το χατσαν gas ram κάπου και τα υπόλοιπα τα προσθέτεις σιγά σιγά μόνος σου.
ΒΤ-65      75 FP