Αποστολέας Θέμα: Τεχνική σκόπευσης με αεροβόλο (κράτημα, διάρκεια, αναπνοή κ.τ.λ.)  (Αναγνώστηκε 124619 φορές)

Αποσυνδεδεμένος Τηλέμαχος

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
Απ: Τεχνική σκόπευσης με αεροβόλο (κράτημα, διάρκεια, αναπνοή κ.τ.λ.)
« Απάντηση #60 στις: 13 Σεπτεμβρίου, 2010, 11:28:18 πμ »
Εντάξει, Thorin, βρήκα το google docs από την αναζήτηση της Google και θα αρχίσω να το μελετώ. Οπότε μόλις είμαι έτοιμος θα ανεβάσω τα σχεδιάκια .

Τηλέμαχος

Αποσυνδεδεμένος Τηλέμαχος

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
Απ: ΤΕΧΝΙΚΕΣ ΣΚΟΠΕΥΣΗΣ
« Απάντηση #61 στις: 11 Νοεμβρίου, 2010, 20:39:18 μμ »
Γυρνώντας το αντίθετα απο την φορά του ρολογιού ρυθμίζεις το σημείο σκόπευσης (και πρόσκρουσης) της βολίδας πιο ψηλά ενώ γυρνώντας το όπως η φορά του ρολογιού το χαμηλώνεις.

Όσο για το δεξιά αριστερά ρυθμίζεις με την άλλη "ροδέλα".Αν θέλεις να ρίχνει πιο δεξιά γυρνάς κλικ δεξιά αν θέλεις πιο αριστερά κάνεις προς τα αριστερά.Όταν βλέπεις μέσα απο τα σκοπευτικά πρέπει να είναι έτσι

τα εξήγησα εμπειρικά ελπίζω να βοήθησα.

SOS SOS SOS  για ανοιχτά σκοπευτικά αεροβόλων Weihrauch.
Αγαπητοί, δεν καταλαβαίνω κάτι   ???:  στη σελίδα 22 του εγχειριδίου χρήσης των αεροβόλων Weihrauch υπάρχει η απεικόνιση των ρυθμίσεων κλισιοσκοπίου.  Μήπως οι ρυθμίσεις όπως φαίνονται στο σχήμα (είναι το πάνω στη σελίδα 22) έρχονται σε αντίθεση με τα γραφόμενα του φίλου μας Giorgos;  Δηλαδή εάν διαπιστώσω ότι οι βολές μου πηγαίνουν ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΑ σε σχέση με το κέντρο του στόχου, πώς θα γυρίσω τη ροδέλα του κλισιοσκοπίου -αριστερόστροφα ή δεξιόστροφα;  Πάντα όσο αφορά τα αεροβόλα Weihrauch 30S,35,50S,57,77,80,85,95,97K,98,99. 

Τέλος πάντων,γιατί το εγχειρίδιο στη σελίδα 22 επάνω  (adjustment of the rear sight)  δείχνει αριστερόστροφη ρύθμιση με το σημείο πρόσκρουσης των σφαιριδίων να είναι  κάτω από το κέντρο;
φιλικά
Τηλέμαχος

Αποσυνδεδεμένος Thorin

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2341
  • I shoot therefore I am
    • Σκοπευτική Λέσχη "ΖΕΥΣ"
Απ: Τεχνική σκόπευσης με αεροβόλο (κράτημα, διάρκεια, αναπνοή κ.τ.λ.)
« Απάντηση #62 στις: 11 Νοεμβρίου, 2010, 20:48:12 μμ »
Αν κανεις αυτο που λεει το manual, κατα 99% θα ειναι σωστο. Το διαβασες και το δοκιμασες και το βρηκες λαθος?
Steyr LP-10 - FWB C55 --- Baikal IJ-35M
Diana mod.38 4,5 - Weihrauch HW77 4,5 - Umarex 850 4,5 - Gamo Shadow 640 4,5
S&W 586 6" - Walther CP99 - Daisy 44 6" & 8" - Crosman 357 4" & 8" - ΗW40PCA

Αποσυνδεδεμένος Τηλέμαχος

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
Απ: Τεχνική σκόπευσης με αεροβόλο (κράτημα, διάρκεια, αναπνοή κ.τ.λ.)
« Απάντηση #63 στις: 11 Νοεμβρίου, 2010, 20:57:12 μμ »
Αν κανεις αυτο που λεει το manual, κατα 99% θα ειναι σωστο. Το διαβασες και το δοκιμασες και το βρηκες λαθος?

Αγαπητέ, εμείς θα τα πούμε από κοντά στη Λέσχη.  Όχι, δεν έχω δοκιμάσει ακόμα τίποτα.  Πάντως θυμάμαι αυτό που μου είχες πει για τα γερμανικά σκοπευτικά αεροβόλα (πχ το FWB): ότι δηλ. γυρίζουμε τη ροδέλα ΠΡΟΣ  τα εκεί που είναι το σφάλμα.  Αν πας αύριο στη Λέσχη, θα σου φέρω το εγχειρίδιο και το όπλο να το δούμε μαζί.
Τηλέμαχος

Αποσυνδεδεμένος Thorin

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2341
  • I shoot therefore I am
    • Σκοπευτική Λέσχη "ΖΕΥΣ"
Απ: Τεχνική σκόπευσης με αεροβόλο (κράτημα, διάρκεια, αναπνοή κ.τ.λ.)
« Απάντηση #64 στις: 11 Νοεμβρίου, 2010, 21:00:46 μμ »
Δεν γυριζουμε την ροδελα προς τα εκει που ειναι το σφαλμα. Γυριζουμε την ροδελα προς την κατευθυνση που γραφει πανω οτι ειναι το σφαλμα.
Δεν συμπιπτει σε ολες τις κατασκευες η κατευθυνση περιστροφης με την ενδειξη.
Steyr LP-10 - FWB C55 --- Baikal IJ-35M
Diana mod.38 4,5 - Weihrauch HW77 4,5 - Umarex 850 4,5 - Gamo Shadow 640 4,5
S&W 586 6" - Walther CP99 - Daisy 44 6" & 8" - Crosman 357 4" & 8" - ΗW40PCA

Αποσυνδεδεμένος accuracy lover

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 3021
Απ: Τεχνική σκόπευσης με αεροβόλο (κράτημα, διάρκεια, αναπνοή κ.τ.λ.)
« Απάντηση #65 στις: 11 Νοεμβρίου, 2010, 21:44:27 μμ »
           
           Η εικόνα που δείχνει τον τρόπο ρύθμισης του κλισιοσκοπίου στο βιβλιαράκι οδηγιών των Weihrauch είναι η παρακάτω:

       

     Δεν υπάρχει καμιά αναντιστοιχία ανάμεσα σε αυτά που αναφέρει ο φίλος Giorgos και σε αυτά που δείχνει το σχήμα - δεν καταλαβαίνω που υπάρχει το μπέρδεμα φίλε Τηλέμαχε.
 
  Δηλαδή εάν διαπιστώσω ότι οι βολές μου πηγαίνουν ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΑ σε σχέση με το κέντρο του στόχου, πώς θα γυρίσω τη ροδέλα του κλισιοσκοπίου -αριστερόστροφα ή δεξιόστροφα;  Πάντα όσο αφορά τα αεροβόλα Weihrauch 30S,35,50S,57,77,80,85,95,97K,98,99. 

Τέλος πάντων,γιατί το εγχειρίδιο στη σελίδα 22 επάνω  (adjustment of the rear sight)  δείχνει αριστερόστροφη ρύθμιση με το σημείο πρόσκρουσης των σφαιριδίων να είναι  κάτω από το κέντρο;
φιλικά
Τηλέμαχος

       Το σχήμα το δείχνει ξεκάθαρα - για ΧΑΜΗΛΕΣ βολές (κάτω από το σημείο σκόπευσης) η ροδέλλα θέλει γύρισμα πρός τα αριστερά/αριστερόστροφα/αντίθετα της φοράς των δεικτών του ρολογιού.


Αποσυνδεδεμένος eepetrou

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
Απ: Τεχνική σκόπευσης με αεροβόλο (κράτημα, διάρκεια, αναπνοή κ.τ.λ.)
« Απάντηση #66 στις: 19 Νοεμβρίου, 2011, 22:58:28 μμ »
Διαβάζοντας κάποια άρθρα βλέπω ότι το κυρίαρχο μάτι μου είναι το αριστερό.. Αυτο σημαίνει ότι πρέπει να μάθω να ρίχνω με το αριστερό ώμο?
Επίσσης ρίχνουμε με το ένα μάτι κλειστό?

Αποσυνδεδεμένος accuracy lover

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 3021
Απ: Τεχνική σκόπευσης με αεροβόλο (κράτημα, διάρκεια, αναπνοή κ.τ.λ.)
« Απάντηση #67 στις: 19 Νοεμβρίου, 2011, 23:17:10 μμ »
Διαβάζοντας κάποια άρθρα βλέπω ότι το κυρίαρχο μάτι μου είναι το αριστερό.. Αυτο σημαίνει ότι πρέπει να μάθω να ρίχνω με το αριστερό ώμο?
Επίσσης ρίχνουμε με το ένα μάτι κλειστό?

           Τα άρθρα που αναφέρονται σε "κυρίαρχο μάτι" και τά σχετικά πραγματεύονται τους τρόπους σκοποβολής σε κινούμενο στόχο κατά βάση με λειόκαννο πυροβόλο όπλο (που βάλλει σκάγια). Το σύνηθες στην σκοποβολή σταθερού στόχου με ραβδωτό όπλο (αεροβόλο και πυροβόλο) είναι να κλείνουμε το ένα μάτι (άν και αυτό με βάση την φυσιολογία του ανθρώπινου σώματος δεν είναι και το καλύτερο). Η πλευρά της επώμισης  συνήθως έχει να κάνει με το άν είμαστε δεξιόχειρες ή αριστερόχειρες - ο δεξιόχειρας επωμίζει από τον δεξιό ώμο, κλείνει το αριστερό μάτι και ευθυγραμμίζει το δεξί με την γραμμή των σκοπευτικών του όπλου, ο αριστερόχειρας κάνει το αντίθετο.


Αποσυνδεδεμένος Thorin

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2341
  • I shoot therefore I am
    • Σκοπευτική Λέσχη "ΖΕΥΣ"
Απ: Τεχνική σκόπευσης με αεροβόλο (κράτημα, διάρκεια, αναπνοή κ.τ.λ.)
« Απάντηση #68 στις: 19 Νοεμβρίου, 2011, 23:24:36 μμ »
Θα διαφωνησω για το κλεισιμο του ματιου. Παντα το καλυτερο ειναι να ειναι ανοιχτο.
Βοηθαει στην καλυτερη λειτουργεια του ματιου που σημαδευει να προσλαμβανουν και τα δυο ματια
ιδια ποσοτητα φωτος.
Κανενας πρακτικα σκοπευτης σταθερου στοχου δεν κλεινει το αριστερο(δεξι) ματι, πολλοι χρησιμοποιουν καλυπτρα αλλα δεν το κλεινουν...
Steyr LP-10 - FWB C55 --- Baikal IJ-35M
Diana mod.38 4,5 - Weihrauch HW77 4,5 - Umarex 850 4,5 - Gamo Shadow 640 4,5
S&W 586 6" - Walther CP99 - Daisy 44 6" & 8" - Crosman 357 4" & 8" - ΗW40PCA

Αποσυνδεδεμένος eepetrou

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
Απ: Τεχνική σκόπευσης με αεροβόλο (κράτημα, διάρκεια, αναπνοή κ.τ.λ.)
« Απάντηση #69 στις: 19 Νοεμβρίου, 2011, 23:29:11 μμ »
Υπάρχει κάποιο άρθρο σχετικά με την ευθυγράμμιση ματιού και διόπτρας?? Απλά δυσκολευόμουν σήμερα που έριξα πρώτη φορά να έχω στο οπτικό μου πεδίο τον νηματόσταυρο και πολλές στιγμές έχανα το στόχο βλέποντας  το μαύρο.. Είναι φυσιολογικό για αρχάριο ή μήπως πρέπει να αλλάξω μάτι άρα και ώμο; Διαλέγουμε μάτι ή ώμο; Κάλυπτρα στο μάτι εννοείς;

Ευχαριστώ,

Αποσυνδεδεμένος accuracy lover

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 3021
Απ: Τεχνική σκόπευσης με αεροβόλο (κράτημα, διάρκεια, αναπνοή κ.τ.λ.)
« Απάντηση #70 στις: 19 Νοεμβρίου, 2011, 23:30:57 μμ »
             Πολύ σωστή η επισήμανσή σου φίλε Thorin και όντως έτσι είναι - το ανέφερα σαν "σύνηθες" γιατί οι περισσότεροι αυτοδίδακτοι σκοπευτές ξεκινούν να μαθαίνουν με αυτό τον τρόπο. Όσοι ασχολούνται  πιο πολύ με το αντικείμενο (πέρα από την καθαρά ψυχαγωγική μορφή σκοποβολής) τα μαθαίνουν και φροντίζουν να τα τηρούν μέχρι να τους γίνει συνήθεια.

Αποσυνδεδεμένος Thorin

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2341
  • I shoot therefore I am
    • Σκοπευτική Λέσχη "ΖΕΥΣ"
Απ: Τεχνική σκόπευσης με αεροβόλο (κράτημα, διάρκεια, αναπνοή κ.τ.λ.)
« Απάντηση #71 στις: 19 Νοεμβρίου, 2011, 23:33:43 μμ »
Για σκοπευση με τηλεσκοπικο σκοπευτικο (ο ορος διοπτρα σε ολες τις αλλες γλωσσες αναφερεται σε αλλου τυπου σκοπευτικο) δεν εχω πολλα δεδομενα,
αλλα εννοω κατι σαν αυτο http://www.stopper.de/product_info.php/products_id/5617/product/.html
Εγω τις λιγες φορες που εχω ριξει με τηλεσκοπικο απλα τα εχω και τα δυο ανοιχτα και δεν εστιαζω με το αριστερο.
Steyr LP-10 - FWB C55 --- Baikal IJ-35M
Diana mod.38 4,5 - Weihrauch HW77 4,5 - Umarex 850 4,5 - Gamo Shadow 640 4,5
S&W 586 6" - Walther CP99 - Daisy 44 6" & 8" - Crosman 357 4" & 8" - ΗW40PCA

Αποσυνδεδεμένος accuracy lover

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 3021
Απ: Τεχνική σκόπευσης με αεροβόλο (κράτημα, διάρκεια, αναπνοή κ.τ.λ.)
« Απάντηση #72 στις: 19 Νοεμβρίου, 2011, 23:36:26 μμ »
        Φίλε eepetrou μπορείς να μας περιγράψεις ακριβώς τι έβλεπες; Ισως να υπάρχει θέμα με την ρύθμιση της διόπτρας σου.

Αποσυνδεδεμένος eepetrou

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
Απ: Τεχνική σκόπευσης με αεροβόλο (κράτημα, διάρκεια, αναπνοή κ.τ.λ.)
« Απάντηση #73 στις: 19 Νοεμβρίου, 2011, 23:42:30 μμ »
Δεν είχε πρόβλημα γιατί έριξαν και άλλοι με το όπλο μου και ήταν όλοι μια χαρά, εγώ είχα το πρόβλημα. Όταν μεγαλώνω τη μεγένθυνση δυσκολευόμουν αρχικά να βρώ το στόχο μέσα από τη διόπτρα. Πολλές φορές τον έχανα εύκολα κουνώντας ελάχιστα το όπλο. Επίσης έχω την εντύπωση πως όταν δεν ευθυγραμμίζω καλά το μάτι μου με το στόχο δε βλέπω το νηματόσταυρο αλλά το γύρω γύρω (μαυρίλα).

Αποσυνδεδεμένος Thorin

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2341
  • I shoot therefore I am
    • Σκοπευτική Λέσχη "ΖΕΥΣ"
Απ: Τεχνική σκόπευσης με αεροβόλο (κράτημα, διάρκεια, αναπνοή κ.τ.λ.)
« Απάντηση #74 στις: 19 Νοεμβρίου, 2011, 23:43:47 μμ »
Μαλλον θεμα αποστασης ματιου απο το σκοπευτικο? (eye relief)
Αν πας πιο κοντα η μακρια φτιαχνει?
Steyr LP-10 - FWB C55 --- Baikal IJ-35M
Diana mod.38 4,5 - Weihrauch HW77 4,5 - Umarex 850 4,5 - Gamo Shadow 640 4,5
S&W 586 6" - Walther CP99 - Daisy 44 6" & 8" - Crosman 357 4" & 8" - ΗW40PCA