Αποστολέας Θέμα: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;  (Αναγνώστηκε 427605 φορές)

Αποσυνδεδεμένος Einhorn

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 2167
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #165 στις: 20 Αυγούστου, 2009, 20:10:45 μμ »
Στην περί αεροβόλων συζήτηση μπορεί να ανοιχθεί ένα άλλο θέμα για τα Κυνήγια στο εξωτερικό καθώς το παρόν θέμα είναι πολύ όμορφο και είναι κρίμα να ξεφεύγουμε!

Αποσυνδεδεμένος tassos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1797
  • Βολος
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #166 στις: 30 Αυγούστου, 2009, 16:40:37 μμ »

     Γνωρίζουμε οτι απαγορεύται το κυνήγι με  όπλα που έχουν ραβδωτές κάννες  και κατ' επέκταση  με αεροβόλα.
     Αν  ''έτρωγα'' σε τόρνο  τις ραβδώσεις της κάννης  και καθιστούσα το αεροβόλο μου λειόκαννο θα μου επιτρεπόταν να κυνηγώ μ' αυτό ?
ΒΤ-65      75 FP

Αποσυνδεδεμένος harry 22

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1398
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #167 στις: 30 Αυγούστου, 2009, 17:01:18 μμ »
Δεν ξέρω νομικά αν γίνεται,αλλά το σίγουρο είναι ότι δεν θα πετύχαινες τίποτα.Η βλητική συμπεριφορά του pellet θα πήγαινε περίπατο.

Αποσυνδεδεμένος tassos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1797
  • Βολος
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #168 στις: 30 Αυγούστου, 2009, 17:05:59 μμ »


     Bρήκα πιο κάτω τον Νόμο περί όπλων και εκκρηκτικών....Εκει περιγράφει  το πως πρέπει να είναι τα κυνηγετικά όπλα .Εκτός από λειόκαννα , τα θέλει  καί πυροβόλα .
ΒΤ-65      75 FP

Αποσυνδεδεμένος tassos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1797
  • Βολος
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #169 στις: 30 Αυγούστου, 2009, 17:13:56 μμ »

   Περι βλητικής συμπεριφοράς της βολίδας χωρίς ραβδωτή κάννη εχω αντιρρήσεις γιατι στο δικό μου ΒΑΜ 50  η κάννη δεν απέχει πολύ από το ''λείο'' και όμως τα πάει καλά στις μεγάλες αποστάσεις.Σίγουρα όμως με τις ραβδώσεις είναι καλύτερα τα πράγματα.
ΒΤ-65      75 FP

Αποσυνδεδεμένος ILIAS ANEMOS

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 565
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #170 στις: 02 Σεπτεμβρίου, 2009, 08:11:27 πμ »

     Γνωρίζουμε οτι απαγορεύται το κυνήγι με  όπλα που έχουν ραβδωτές κάννες  και κατ' επέκταση  με αεροβόλα.
     Αν  ''έτρωγα'' σε τόρνο  τις ραβδώσεις της κάννης  και καθιστούσα το αεροβόλο μου λειόκαννο θα μου επιτρεπόταν να κυνηγώ μ' αυτό ?
Αν μη τι άλλο πολύ προχωρημενο σαν σκέψη, αθάνατο Ελληνικό πνεύμα   ;)  :D
Η ΑΤΙΜΩΡΗΣΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΜΕΓΑΛΗ ΠΛΗΓΗ ΤΟΥ ΕΘΝΟΥΣ

Αποσυνδεδεμένος giorgos200sx

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1886
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #171 στις: 03 Νοεμβρίου, 2009, 02:40:20 πμ »
http://www.airgunbbs.com/forums/showthread.php?p=3889917&posted=1#post3889917
Οριστε κατι. Ισως μπορειτε να γραψετε μια γνωμη να ακουστει και παραπερα.

Αποσυνδεδεμένος snipAIR

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 372
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #172 στις: 10 Ιανουαρίου, 2010, 14:27:39 μμ »
Γιωργο το θεμα ειναι τι θα κανουμε για να ακουστει κατι εδω.αν συνεχιστει το θεμα σου στο bbs δε θα εξυπηρετησει κατι περα απο την εξαγωγη των απωθημενων μας,πραγμα που θα μας κανει να αισθανθουμε ισως καλυτερα αλλα δε θα οδηγησει πουθενα δυστυχως.Νομιζω οτι δεν ειμαστε λιγοι αυτοι που μας ενδιαφερει το κυνηγι με αεροβολο στη χωρα μας.θα πρεπει σιγα σιγα να συσπειρωθουμε και να πιεσουμε τους καταλληλους μοχλους ωστε να γινει καποιο πρωτο βημα.υπαρχουν ατομα που λογω των δημοσιων σχεσεων τους ισως θα μπορουσαν να  μπουν μπροστα.Ο κυριος Νικητας Κυπριδημος ειναι ενα ατομο που προσπαθει για πολλα πραγματα στον κυνηγετικο χωρο και ταυτοχρονα διακρινω στο ατομο του ενα αρκετα μεγαλο ενδιαφερον για το αεροβολο.Νομιζω οτι ειναι και μελος του αεροβολο!Θα μπορουσαμε ισως μαζι του να πετυχουμε καποια πραγματα.Κυριε Κυπριδημε αν μας διαβαζετε και σας ενδιαφερει το θεμα παρακαλω(με την αδεια παντα της διαχειρησης) δωστε το παρον.
Σε περιπτωση που ο ανθρωπος δε μας διαβαζει  τοτε μπορουμε να δωσουμε εμεις το παρον στο ιδιωτικο του site.
« Τελευταία τροποποίηση: 10 Ιανουαρίου, 2010, 15:10:40 μμ από snipAIR »

Αποσυνδεδεμένος Shotgun

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 163
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #173 στις: 25 Ιανουαρίου, 2010, 19:09:26 μμ »
Η υπόθεση του αεροβόλου στην Ελλάδα έχει τις ρίζες της στον Δασικό Κώδικα του 1969, επί Χούντας. Ο Δασικός Κώδικας έβαλε το κυνήγι σε μια σύγχρονη, για την εποχή, βάση παρά την χουντική του προέλευση. Ομως τα πράγματα άλλαξαν από τότε.

Διαβάζοντας ανάμεσα στις γραμμές του Δασικού Κώδικα είναι προφανής η αντίληψη ότι το αεροβόλο, λόγω έλλειψης ήχου, μπορεί να ήταν χρήσιμο για τους λαθροθήρες. Η άποψη βέβαια καταρρέει διότι τα άλλα σύνεργα το υλαθροθήρα είναι και αυτά εντελώς αθόρυμα (θηλιές, παγίδες κλπ).

Η αντίληψη του Δασικού Κώδικα μεταφέρεται αυτούσια στο νόμο περί όπλων που μιλά για επωμιζόμενο λειόκαννο κλπ.

Το θέμα είναι ότι η πολιτεία ακόμη δεν έχει πιάσει το νόημα του σύγχρουνου κυνηγίου, ότι δηλαδή η εμπειρία είναι αυτό που ψάχνουμε και όχι το κρέας. Αυτή η ανικανότητα αντίληψης είναι προφανής σε κάθε περιορισμό που βάζουν σε δραστηριότητες όπως την εκπαίδευση και αγώνες σκύλων, την κυνηγετική σκοποβολή, το αεροβόλο, τα τόξα κλπ. Ακόμη δεν έχουν "πιάσει" ότι αυτές οι δραστηριότητες είναι εκτός από ψυγαγωγικές και εν δυνάμει προσοδοφόρες για το κράτος. Οταν το πιάσουν το θέμα τότε θα αλλάξουν τα πράγματα. Money Talks!

Αποσυνδεδεμένος Einhorn

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 2167
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #174 στις: 25 Ιανουαρίου, 2010, 19:36:43 μμ »
Φίλε Shotgun,
είτε εδώ, είτε στο e-artemis είτε σε κάποιο σχετικό έντυπο (δυστηχώς αυτή τη στιγμή μου διαφεύγει το που) είχα διαβάσει πως τα αεροβόλα αποκλείστηκαν εκείνη την εποχή από το κυνήγι διότι θεωρήθηκαν "αδύναμο" μέσο και οτι θα ήταν δύσκολη η καταβολή του θηράματος με αποτέλεσμα να έχουμε τραυματισμό-διαφυγή αλλά και βασανισμό του θηράματος.
Μου έκανε εντύπωση τότε που το διάβασα καθώς το θεώρησα αρκετά πρωτοποριακό για τα Ελληνικά δεδομένα και μάλιστα εκείνης της εποχής.
Επικαλούμενος τις γνώσεις σου αλλά και την εμπειρία σου γύρω από αυτά τα θέματα, θεωρείς πως είναι δυνατό το παραπάνω να έχει βάση;

adx

  • Επισκέπτης
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #175 στις: 01 Φεβρουαρίου, 2010, 18:32:18 μμ »
Αναφορικα με την απαγορευση του κυνηγιου με αεροβολο οπλο δε εχει να πει κανεις τιποτε, ειναι ο νομος και εφαρμοζεται (θεσσαλιστί dura lex, sed lex).

Προσωπικα, επειδη εχω κυνηγησει με αεροβολο πριν πολλα χρονια με αεροβολο στην αιγυπτο - καταλοιπο της αγγλικης επικυριαρχιας - και μαλιστα στο δελτα του νειλου, το κυηνηγι με αεροβολο δεν εχει την χαρη του κυνηγιου με πυροβολο οπλο. το πουλι, εν προκειμενω για τρυγονια ειχαμε παει, καθεται στο κλαδι, δεν κινειται, ειναι σταθερος στοχος. αρα,η ιδεα του σπορ, οπου το θηραμα μπορει και να ξεφυγει ειναι ανυπαρκτη. ετσι, για μενα δεν ειναι διολου ελκυστικο.

ας μην ξεχναμε πως το κυνηγι με πυροβολο, οντας ακριβωτερο ειναι πιο προσοδοφορο για το κρατος, λογω εμμεσων και αμεσων φορων και συνδρομων. πιστευω πως ειναι ελκυστικο σε πολλους στην χωρα μας ακριβως επειδη απαγορευεται.

κι ετσι, ας μνεινουμε στην σκοποβολη και ελπιζω συν τομα στο εφ-τι.
καλο βραδυ σε ολους διαβασαν μεχρις εδω.

Αποσυνδεδεμένος Eliminator

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3377
  • Προσοχή! Η ζωή σκοτώνει τα όνειρα!
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #176 στις: 01 Φεβρουαρίου, 2010, 18:42:51 μμ »
Φίλε adx διαφωνώ με την άποψή σου περί κυνηγίου με αεροβόλο. Η εμπειρία μου από το κυνήγι με αεροβόλο στην Αγγλία μου επιτρέπει να πω πως, αντίθετα με το κυνήγι με σκάγια, απαιτείται πολύ μεγαλύτερη ικανότητα στη σκόπευση και οι αστοχίες είναι άφθονες. Το θήραμα λοιπόν πιό συχνά ξεφεύγει. Για μένα όμως έχει μεγαλύτερη χάρη η δυσκολία στο πλησίασμα του θηράματος εντός ωφέλιμου βεληνεκούς (στα 12 ποδόλιβρα). Εδώ και αν φεύγουν τα θηράματα! Έτσι, ενώ έχω τη δυνατότητα να κυνηγήσω με τα πυροβόλα του αδελφού μου, τον σέρνω σε βαρετά για κείνον κυνήγια με το αεροβόλο.
Δε βλέπω την ώρα να μπορώ να το κάνω και εδώ. (και μάλλον δε θα τη δω).

Αποσυνδεδεμένος Kyriakos87

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 4808
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #177 στις: 01 Φεβρουαρίου, 2010, 18:47:32 μμ »
Όλα έχουν τη χάρη τους αρκεί να το θέλεις.

Pyrgetos Shooting Club


1. Οι ηλίθιοι είναι αήττητοι!!
2. Η συμμετοχή στο forum δεν είναι υποχρεωτική.!!!
3. το καλύτερο αεροβόλο ειναι αυτο που ευχαριστεί τον ιδιοκτήτη του.!!!!

adx

  • Επισκέπτης
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #178 στις: 01 Φεβρουαρίου, 2010, 20:53:53 μμ »
ευτυχως που διαφωνεις και μαλιστα παραγωγικα. αλλοιως θα ηταν τοσο βαρετο και οπροβλεψιμο το φορουμ... κατι σαν την μενεγακη..

Αποσυνδεδεμένος tsagampilis

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 190
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #179 στις: 01 Φεβρουαρίου, 2010, 21:00:15 μμ »
Συμφωνω με τον με τον gas ram :D xioymor kano
Δεν πρεπει να εμπιστευεσαι αυτον που ποτε δεν κανει λαθος και που ποτε δεν αποτυχαινει σ αυτο που κανει. Και αυτο επειδη ειτε ειναι ψευτης ειτε ασχολειται μονο με τα σιγουρα, τα δοκιμασμενα και τα ασημαντα. Peter Drucker 1909-2005 ,αυστριακος γκουρου του management:)