Αποστολέας Θέμα: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;  (Αναγνώστηκε 427605 φορές)

Αποσυνδεδεμένος Lykos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 237
  • Ο φόβος φυλάει τα έρμα....
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #405 στις: 03 Σεπτεμβρίου, 2010, 23:58:44 μμ »
Όταν σε μία πρόταση υπάρχει η λέξη "αεροβόλο" το θέμα μας αφορά ούτως ή άλλως διότι η οποιαδήποτε, τυχόν, εξέλιξη θα μπορούσε να επηρεάσει κ το δικό μας, μη κυνηγετικό αεροβόλο.

Έχεις απόλυτο δίκιο.
Για να πάω ένα βήμα παραπέρα την σκέψη σου, έβαλα με κόκκινο δύο λέξεις που μπορούν να αντικατασταθούν και με άλλες και να ισχύει το ίδιο. Δηλαδή "μη αθλητικό", "μη σκοπευτικό"...... 
HW95 0.177
Hämmerli AR20FT  0.177

"Κάνε αυτό που πρέπει και ας γίνει οτιδήποτε"


ΑΟΦΑ

Αποσυνδεδεμένος snipAIR

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 372
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #406 στις: 04 Σεπτεμβρίου, 2010, 08:40:36 πμ »
Σωστα ειναι αυτα που λες αλλα τα συγκεκριμενα, ηδη διεκδικουνται απο αλλους συναδελφους ,ιδρυτες συλλογων,διοργανωτες αγωνων κτλ.προσωπικα ο ιδιος συμμετεχω σε συλλογο παρ ολο που δε με πολυενδιαφερει η σκοποβολη εντος φυσικων οριων.
   ο κλαδος της σκοποβολης ειτε αυτη λεγεται ft ,hft,bench rest,10m,silhouete πιστευω οτι καλυπτεται επαξια σε υποστηριξη απο αρκετους και με αρκετα καλες προοπτικες.
   Αυτο που συζητειται εδω ειναι  η αναπτυξη και του "αλλου αναποσπαστου κλαδου"του αεροβολισμου, το κυνηγι δηλαδη.οπως τα επιτευγματα της πρωτης ομαδας,θα οφελησουν ολη την κοινοτητα,ετσι και τα αντιστοιχα μελλοντικα της δευτερης ομαδας θα οφελησουν παλι ισοποσα.
  δεν καταλαβαινω γιατι θα πρεπει οι μεν να αντιμαχωμαστε τους δε και αντιστροφως.
  ολοι θα επρεπε να αγωνιζομαστε και για τις δυο προαναφερθεισες καταστασεις αφου το οφελος ειναι προφανες και αμφιπλευρο.το ενα χερι νιβει το αλλο και τα δυο το προσωπο .

Αποσυνδεδεμένος shootair

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 186
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #407 στις: 04 Σεπτεμβρίου, 2010, 10:04:36 πμ »
Σωστα ειναι αυτα που λες αλλα τα συγκεκριμενα, ηδη διεκδικουνται απο αλλους συναδελφους ,ιδρυτες συλλογων,διοργανωτες αγωνων κτλ.προσωπικα ο ιδιος συμμετεχω σε συλλογο παρ ολο που δε με πολυενδιαφερει η σκοποβολη εντος φυσικων οριων.
   ο κλαδος της σκοποβολης ειτε αυτη λεγεται ft ,hft,bench rest,10m,silhouete πιστευω οτι καλυπτεται επαξια σε υποστηριξη απο αρκετους και με αρκετα καλες προοπτικες.
   Αυτο που συζητειται εδω ειναι  η αναπτυξη και του "αλλου αναποσπαστου κλαδου"του αεροβολισμου, το κυνηγι δηλαδη.οπως τα επιτευγματα της πρωτης ομαδας,θα οφελησουν ολη την κοινοτητα,ετσι και τα αντιστοιχα μελλοντικα της δευτερης ομαδας θα οφελησουν παλι ισοποσα.
  δεν καταλαβαινω γιατι θα πρεπει οι μεν να αντιμαχωμαστε τους δε και αντιστροφως.
  ολοι θα επρεπε να αγωνιζομαστε και για τις δυο προαναφερθεισες καταστασεις αφου το οφελος ειναι προφανες και αμφιπλευρο.το ενα χερι νιβει το αλλο και τα δυο το προσωπο .

 +1

Αποσυνδεδεμένος xenofon

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 723
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #408 στις: 04 Σεπτεμβρίου, 2010, 12:09:36 μμ »
Μ' αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι... αλλά είναι λάθος, αν κατάλαβα καλά που το πας...  ;) Γιατί εάν εγώ αύριο βγάλω δελτίο σκοπευτού κ ασχοληθώ με το FT, καθόλου δεν πρόκειται αυτό να επηρεάσει τις μέχρι τώρα ασχολίες σου με το αεροβόλο. Θα συνεχίσουν να είναι το ίδιο νόμιμες ή παράνομες όπως κ πριν. Αν όμως εσύ βγάλεις μια άδεια κυνηγιού, αυτομάτως εγώ που θα έχω βγει να κάνω τη σκοποβολή μου σε ένα χωράφι θα χαρακτηριστώ κ λαθροθήρας. Οπότε στην πραγματικότητα εγώ δε σε υποχρεώνω να βγάλεις δελτίο σκοπευτού ενώ εσύ με υποχρεώνεις να βγάλω άδεια κυνηγιού η οποία μου είναι τελείως άχρηστη κ περιορίζει την σκοπευτική δραστηριότητά μου στην ύπαιθρο τους  μήνες που επιτρέπεται το κυνήγι...

Αποσυνδεδεμένος asrael

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 619
    • Αirguning in Greece
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #409 στις: 04 Σεπτεμβρίου, 2010, 12:20:59 μμ »
Αν όμως εσύ βγάλεις μια άδεια κυνηγιού, αυτομάτως εγώ που θα έχω βγει να κάνω τη σκοποβολή μου σε ένα χωράφι θα χαρακτηριστώ κ λαθροθήρας. Οπότε στην πραγματικότητα εγώ δε σε υποχρεώνω να βγάλεις δελτίο σκοπευτού ενώ εσύ με υποχρεώνεις να βγάλω άδεια κυνηγιού η οποία μου είναι τελείως άχρηστη κ περιορίζει την σκοπευτική δραστηριότητά μου στην ύπαιθρο τους  μήνες που επιτρέπεται το κυνήγι...

Και τώρα αν σε πιάσουν να κάνεις σκοποβολή σε χωράφι λαθροθήρα θα σε χαρακτηρισουν φίλτατε. Αν όμως έχεις κυνηγετική άδεια θα μπορείς να ρίχνεις χωρίς να σε ενοχλεί κάποιός. Αν τώρα βγάλεις συνάμα και δελτίο σκοπευτού για να συμετέχεις σε αγώνες της ομοσπονδίας είναι άλλο καπέλο.
Microsoft wants us to "Imagine life without walls"...
I say, "If there are no walls, who needs Windows?"

Αποσυνδεδεμένος asrael

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 619
    • Αirguning in Greece
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #410 στις: 04 Σεπτεμβρίου, 2010, 12:24:49 μμ »
Συμφωνώ απόλυτα, κανονικά δεν θά πρεπε να τσακονώμαστε ( μεταφορικά το λέω γιατί εδώ συζήτηση κάνουμε πάντα ), αλλά να είμαστε ενωμένοι, μόνο τότε μπορούμε να διεκδικήσουμε.  Ειδάλλως ένα μάτσο παλαβοί θα είμαστε χωρίς να μπορούμε να αποδείξουμε ότι έχουμε φωνή. θυμηθείτε, μια βέργα σπάει εύκολα, οι δύο όμως μαζί σπάνε πιο δύσκολα ;)
Microsoft wants us to "Imagine life without walls"...
I say, "If there are no walls, who needs Windows?"

Αποσυνδεδεμένος sal4680461

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2460
  • One Man Cant Change World That's why I use spotter
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #411 στις: 04 Σεπτεμβρίου, 2010, 13:25:35 μμ »
Μ' αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι... αλλά είναι λάθος, αν κατάλαβα καλά που το πας...  ;) Γιατί εάν εγώ αύριο βγάλω δελτίο σκοπευτού κ ασχοληθώ με το FT, καθόλου δεν πρόκειται αυτό να επηρεάσει τις μέχρι τώρα ασχολίες σου με το αεροβόλο. Θα συνεχίσουν να είναι το ίδιο νόμιμες ή παράνομες όπως κ πριν. Αν όμως εσύ βγάλεις μια άδεια κυνηγιού, αυτομάτως εγώ που θα έχω βγει να κάνω τη σκοποβολή μου σε ένα χωράφι θα χαρακτηριστώ κ λαθροθήρας. Οπότε στην πραγματικότητα εγώ δε σε υποχρεώνω να βγάλεις δελτίο σκοπευτού ενώ εσύ με υποχρεώνεις να βγάλω άδεια κυνηγιού η οποία μου είναι τελείως άχρηστη κ περιορίζει την σκοπευτική δραστηριότητά μου στην ύπαιθρο τους  μήνες που επιτρέπεται το κυνήγι...
+10000
GAMO AF10
HAMERLI CR 20 CONVERTION TO PCP
WALTHER LGM-2 CONVERTION TO PCP
HW-100
Feinwerkbau 300
CZ 452 0,22 ULTRA MATCH
MOSSBERG 510 12CAL
BAIKAL MP153 12CAL
BAIKAL IJ 58 12CAL

Αποσυνδεδεμένος sal4680461

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2460
  • One Man Cant Change World That's why I use spotter
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #412 στις: 04 Σεπτεμβρίου, 2010, 13:28:49 μμ »
Αν όμως εσύ βγάλεις μια άδεια κυνηγιού, αυτομάτως εγώ που θα έχω βγει να κάνω τη σκοποβολή μου σε ένα χωράφι θα χαρακτηριστώ κ λαθροθήρας. Οπότε στην πραγματικότητα εγώ δε σε υποχρεώνω να βγάλεις δελτίο σκοπευτού ενώ εσύ με υποχρεώνεις να βγάλω άδεια κυνηγιού η οποία μου είναι τελείως άχρηστη κ περιορίζει την σκοπευτική δραστηριότητά μου στην ύπαιθρο τους  μήνες που επιτρέπεται το κυνήγι...

Και τώρα αν σε πιάσουν να κάνεις σκοποβολή σε χωράφι λαθροθήρα θα σε χαρακτηρισουν φίλτατε. Αν όμως έχεις κυνηγετική άδεια θα μπορείς να ρίχνεις χωρίς να σε ενοχλεί κάποιός. Αν τώρα βγάλεις συνάμα και δελτίο σκοπευτού για να συμετέχεις σε αγώνες της ομοσπονδίας είναι άλλο καπέλο.
λαθροθηρας με μεταλλικες σιλουετες η΄στοχους + χαρτινους στοχους και χωρις θηραμα στο αμαξι η επανω του που να τεκμηριωνει κατι τετοιο μαλλον μιλασ για σεναριο επιστημονικης φαντασιας
GAMO AF10
HAMERLI CR 20 CONVERTION TO PCP
WALTHER LGM-2 CONVERTION TO PCP
HW-100
Feinwerkbau 300
CZ 452 0,22 ULTRA MATCH
MOSSBERG 510 12CAL
BAIKAL MP153 12CAL
BAIKAL IJ 58 12CAL

Αποσυνδεδεμένος asrael

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 619
    • Αirguning in Greece
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #413 στις: 04 Σεπτεμβρίου, 2010, 16:31:08 μμ »
Μάνθο φίλε μου,

Μα αφού τους ξέρεις τώρα πως θα αντιδράσουν αν σε δούν στο χοράφι με το αεροβόλο. Από τη στιγμή που ο νόμος είναι σαφέστατος δεν βλέπω το λόγο γιατί αν επιτραπεί το κυνίγι με το αεροβόλο να βγάλω άδεια, Εμτά στίνω όσες σιλουέτες θέλω κι αν ερθει κανείς να μου πεί κάτι απλά του δείχνω την άδεια και είμαι νόμιμος. Δεν ξέρω το γεγονός που λές για το θήραμα κι αν δεν εχεις θήραμα τι επιπτώσεις θα υπάρχουν.

Ξέρω πως νιώθεις γιατί κι εγώ κάπως έτσι νοιόθω όταν είμαι στο χωριό μου και κοιτάω γυρω τριγύρω για "ανεπιθύμιτους" όταν πάω για βολές. Αν όμως είχα άδεια κυνιγού δεν θα κρυβόμουν ;)
Microsoft wants us to "Imagine life without walls"...
I say, "If there are no walls, who needs Windows?"

Αποσυνδεδεμένος sal4680461

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2460
  • One Man Cant Change World That's why I use spotter
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #414 στις: 04 Σεπτεμβρίου, 2010, 16:44:40 μμ »
Μάνθο φίλε μου,

Μα αφού τους ξέρεις τώρα πως θα αντιδράσουν αν σε δούν στο χοράφι με το αεροβόλο. Από τη στιγμή που ο νόμος είναι σαφέστατος δεν βλέπω το λόγο γιατί αν επιτραπεί το κυνίγι με το αεροβόλο να βγάλω άδεια, Εμτά στίνω όσες σιλουέτες θέλω κι αν ερθει κανείς να μου πεί κάτι απλά του δείχνω την άδεια και είμαι νόμιμος. Δεν ξέρω το γεγονός που λές για το θήραμα κι αν δεν εχεις θήραμα τι επιπτώσεις θα υπάρχουν.

Ξέρω πως νιώθεις γιατί κι εγώ κάπως έτσι νοιόθω όταν είμαι στο χωριό μου και κοιτάω γυρω τριγύρω για "ανεπιθύμιτους" όταν πάω για βολές. Αν όμως είχα άδεια κυνιγού δεν θα κρυβόμουν ;)
τι λες να σου πουν επιτρεπετε το κυνηγι με αεροβολο και οσοι εχετε αεροβολο κυνηγατε ελευθερα χωρις  αδεια ουτε στα πιο τρελλα μας ονειρα πιο πολυ καλυμενος θα εισαι αν τους δειξεις μια αδεια σκοπευτου  απο επισημο συλλογο απο την αλλη ακρη της ελλαδος παρα με τον τροπο που λες
GAMO AF10
HAMERLI CR 20 CONVERTION TO PCP
WALTHER LGM-2 CONVERTION TO PCP
HW-100
Feinwerkbau 300
CZ 452 0,22 ULTRA MATCH
MOSSBERG 510 12CAL
BAIKAL MP153 12CAL
BAIKAL IJ 58 12CAL

Αποσυνδεδεμένος Thorin

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2341
  • I shoot therefore I am
    • Σκοπευτική Λέσχη "ΖΕΥΣ"
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #415 στις: 04 Σεπτεμβρίου, 2010, 16:49:10 μμ »
Παλι μπλεκουμε ανομοια πραγματα
Steyr LP-10 - FWB C55 --- Baikal IJ-35M
Diana mod.38 4,5 - Weihrauch HW77 4,5 - Umarex 850 4,5 - Gamo Shadow 640 4,5
S&W 586 6" - Walther CP99 - Daisy 44 6" & 8" - Crosman 357 4" & 8" - ΗW40PCA

Αποσυνδεδεμένος asrael

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 619
    • Αirguning in Greece
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #416 στις: 04 Σεπτεμβρίου, 2010, 17:22:25 μμ »
Μάνθο φίλε μου,

Μα αφού τους ξέρεις τώρα πως θα αντιδράσουν αν σε δούν στο χοράφι με το αεροβόλο. Από τη στιγμή που ο νόμος είναι σαφέστατος δεν βλέπω το λόγο γιατί αν επιτραπεί το κυνίγι με το αεροβόλο να βγάλω άδεια, Εμτά στίνω όσες σιλουέτες θέλω κι αν ερθει κανείς να μου πεί κάτι απλά του δείχνω την άδεια και είμαι νόμιμος. Δεν ξέρω το γεγονός που λές για το θήραμα κι αν δεν εχεις θήραμα τι επιπτώσεις θα υπάρχουν.

Ξέρω πως νιώθεις γιατί κι εγώ κάπως έτσι νοιόθω όταν είμαι στο χωριό μου και κοιτάω γυρω τριγύρω για "ανεπιθύμιτους" όταν πάω για βολές. Αν όμως είχα άδεια κυνιγού δεν θα κρυβόμουν ;)
τι λες να σου πουν επιτρεπετε το κυνηγι με αεροβολο και οσοι εχετε αεροβολο κυνηγατε ελευθερα χωρις  αδεια ουτε στα πιο τρελλα μας ονειρα πιο πολυ καλυμενος θα εισαι αν τους δειξεις μια αδεια σκοπευτου  απο επισημο συλλογο απο την αλλη ακρη της ελλαδος παρα με τον τροπο που λες

Αχου Μάνθο, μην μπλέκεις καταστάσεις, εγώ για σκοποβολή μιλάω και μόνο. Δεν βγαίνω για κυνήγι με αεροβόλο. Με τα πιστόλια που έχω ( δέν έχω ντουφέκια προσ το παρόν ), μόνο αν πετάξω το πιστόλι θα πάρω θήραμα :D, ντενεκεδάκια όμως βαράω και το φχαριστιέμαι μια που στην αυλή μου ( όταν είμαι στο χοριό ) δεν μπορώ να ρίξω και αναγκάζομαι να πιάνω κι εγώ τα βουνά όπως οι περισσότεροι από μάς όταν δεν έχουμε πρόσβαση σε σκοπευτήριο.

Εν πάσει περιπτώσει και οι δύο μας έχουμε δίκιο για το θέμα αεροβόλο, απλα ίσως να βλέπουμε το ίδιο πράγμα από διαφορετική οπτική γωνία.

Τωα για το κυνίγι με το αεροβόλο όσο κι αν δεν μου αρέσει να σημαδεύω ζωντανό στόχο, θα σου πώ ότι αν επιτραπεί θα επιτραπεί με τους κανόνες που ισχύει και για τα λειόκανα. Αρα συγκεκριμένο παραθυρο χρόνου για να μπορείς να βγείς στο βουνό κι όχι όλο το χρόνο, με άδεια κτλ κτλ. Κανείς δεν είπε για τελείως ελεύθερο κυνήγι χωρίς κανένα κανόνα κτλ κτλ.
Microsoft wants us to "Imagine life without walls"...
I say, "If there are no walls, who needs Windows?"

Συνδεδεμένος MASTORAS

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 7115
  • Πας μη Ελλην βαρβαρος
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #417 στις: 04 Σεπτεμβρίου, 2010, 19:53:32 μμ »
Αν ποτε επιτραπει το κυνηγι με αεροβολο ή μαλλον, αν ποτε επιτραπει το κυνηγι με αεροβολο με κανονισμους που ηδη ισχυουν σε αλλη χωρα και οι οποιοι επιτρεπουν αυτο να γινεται με την χρηση διοπτρας, αυτοματως θα ειναι μια νομιμιποιηση αυτης. Συνεπως θα μπορουμε να κυνηγαμε κατα την κυνηγετικη περιοδο (πραγματικα θηραματα ή χαρτινους στοχους) στα βουνα, και μετα μπορουμε να ασκουμαστε στα σκοπευτηρια.
Δεν ειναι λογικο να σου επιτρεψει το κυνηγι και την υπολοιπη περιοδο να σου απαγορευει την μεταφορα και χρηση του αεροβολου με τα παρελκομενα του.
Αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι τι σχεση εχει ολη αυτη η υποθεση με την τωρα κατασταση κατα την οποια ουτε να το μεταφερεις δεν μπορεις καλα καλα νομιμα.
Σιγουρα με την νομιμοποιηση του κυνηγιου ανοιγει ενας καινουργιος δρομος για το αεροβολο, εξω παντα απο το σκοπευτικο-συλλογικο κατεστημενο που ισχυει τωρα.
Και μην κοροιδευομαστε, αν σε πιασουν στο βουνο με το αεροβολο στο αυτοκινητο κατα 90% για λαθροθηρια θα πας.

ΑΟΦΑ

AA S400 MPR FT <<Ενδοξη Ελληνική Σημαία>>
HAMMERLI AR20 FT
FWB 603 pcp
AA S400 5,5
Diana 60 <<by blackxx>>
HW 77 4.5
Umarex 850pcp 4.5

Αποσυνδεδεμένος asrael

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 619
    • Αirguning in Greece
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #418 στις: 04 Σεπτεμβρίου, 2010, 20:25:24 μμ »
Και μην κοροιδευομαστε, αν σε πιασουν στο βουνο με το αεροβολο στο αυτοκινητο κατα 90% για λαθροθηρια θα πας.

Στο αυτοκίνητο αν το έχεις χωρίς όμως να το κρατάς στα χέρια δεν μπορούν να ασκήσου κατηγορία γιατί εφ όσων δεν έχουν πειστήρια  (θήραμα ) και το όπλο είναι καθ όλα νόμιμο ( μόνο με τα σκοπευτικά του κτλ κτλ ) και μέσα στη θήκη του, είναι αντιμετωπίσημα τα πράγματα πιστέυω, αλλά αν σε πιάσουν να κυνιγάς χάρτινους στόχους η σιλουέτες στο βουνό 90% πάει λαθροθηρία και 10% παράβαση του νόμου περι όπλων.

Κάνω λάθος; Ακούω απόψεις και φυσικά συμφωνώ σε όλα με το MASTORAS
Microsoft wants us to "Imagine life without walls"...
I say, "If there are no walls, who needs Windows?"

Αποσυνδεδεμένος shootair

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 186
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #419 στις: 04 Σεπτεμβρίου, 2010, 20:27:37 μμ »
 Πραγματικά δεν μπορώ να κατανοήσω την εμμονή κάποιων αεροβολιστών του forum με την άποψη της υποτιθέμενης απαγόρευσης των σκοπευτικών τους δραστηριοτήτων στην ύπαιθρο, αν και όταν επιτραπεί το κυνήγι με αεροβόλο ???. Δηλαδή για να καταλάβω, μέχρι τώρα ήταν νόμιμη η άσκηση της σκοποβολής στην ύπαιθρο και οι φίλοι του κυνηγίου προσπαθούν να την καταστήσουν παράνομη; Ο καθένας απο εσάς λειτουργούσε κατα το δοκούν μέχρι τώρα και αναλάμβανε το ρίσκο και την ευθύνη της εξάσκησης στην σκοποβολή σε εξωτερικό χώρο(εκτος σκοπευτηρίου).Κανείς δεν ήταν νόμιμος. Μην έχουμε αυταπάτες σχετικά με τα δικαιώματα μας ώς προς την κατοχή και χρήση του αεροβόλου και των παρελκομένων του. Τα ΠΑΝΤΑ απογορεύονται καθως και η κατοχή των γνωστών παρελκομένων.
 Ακόμη αδυνατώ να κατανοήσω την ένσταση των φίλων της σκοποβολής(ft, bench rest κλπ) σχετικά με το ενδεχόμενο νομιμοποίησης του κυνηγίου. Κύριοι δέν είχατε ποτέ τίποτε και μου είναι πραγματικά πολύ δύσκολο να κατανοήσω τί είναι αυτό που φοβάστε οτι θα χάσετε...