Αποστολέας Θέμα: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου  (Αναγνώστηκε 376263 φορές)

Αποσυνδεδεμένος mightymax

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #180 στις: 23 Νοεμβρίου, 2009, 21:03:51 μμ »
John,ένας μίνι οδηγός αγοράς ανά βήματα είναι ο εξής:
1ον:Είδος σκοποβολής(αθλητικό,αναψυχής,plinking,FT,benchrest κ.τ.λ.).
2ον:είδος όπλου,ελατηρίου,πνευματικό,gas-ram,προσυμπιεσμένο(συνήθως συνάδει με το είδος σκοποβολής).
3ον:Κόστος αγοράς(ΠΡΟΣΟΧΗ!εδώ πρέπει να συμπεριλάβεις και ένα ποσό για την αγορά τρόμπας ή φιάλης-αν πρόκειται για προσυμπιεσμένο-θήκης,διόπτρας κ.τ.λ.).Πολλοί δεν το συνυπολογίζουν με αποτέλεσμα να αγοράζουν φθηνότερα και χαμηλότερης ποιότητας παρελκόμενα.
4ον:Μέγεθος(Δηλ. βάρος και μήκος του όπλου)Πολύ σημαντικό και ας παραβλέπεται από πολλούς.Yπάρχουν περιορισμοί σε κάποια όπλα σύμφωνα με τον σωματότυπο μας.Όσο και όμορφα να φαντάζουν κάποια,αν δεν μας εξυπηρετούν στην σκόπευση,είναι άχρηστα.
5ον:Αξιοπιστία και τιμή μεταπώλησης(Δεν είμαστε λίγοι αυτοί που αγοράζουμε ένα όπλο με άλλα κριτήρια και στην πορεία αλλάζουμε γνώμη με αποτέλεσμα το χάσιμο χρημάτων.Επίσης σημαντική είναι η αξιοπιστία για λόγους ευνόητους).
6ον:Διαβάζουμε προσεκτικά(αφού έχουμε καταλήξει σε 2-3 όπλα),τυχόν ανασκοπήσεις που υπάρχουν στο φόρουμ και προσπαθούμε να έρθουμε σε επαφή με κάποιους που ήδη έχουν τα όπλα και τους παρακαλούμε αν γίνεται να τα δούμε από κοντά και να τα δοκιμάσουμε.Όσο και να είναι χίλιες λέξεις μία εικόνα,δεν αντικαθιστά με τίποτα το real thing.
7ον:Στην περίπτωση που υπάρχει κοντά μας κάποιο σκοπευτήριο,πάμε μία βολτά και βλέπουμε από κοντά και εν ώρα δράσης διάφορα όπλα.Με την ίδια λογική του βήματος 6,μπορούμε να δοκιμάσουμε πολύ περισσότερα όπλα απ'ότι φανταζόμαστε από κοντά.
Φιλικά,Harry.

Harry εδωσες ρεστα!!!
τετοια αναλυση πουθενα.....!! ;)


μπραβο!!
http://www.kyklogenesis.gr/kifissia
Beretta 92FS
Diana RWS 45 .177

Αποσυνδεδεμένος gtavo

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 228
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #181 στις: 24 Νοεμβρίου, 2009, 10:22:41 πμ »
Διαβαζοντας τισ συζητησεις βλεπω πολλα θετικα σχολια για τα
weihrauch ειδικοτερα για το 77,97.

φιλαρακι 97 Κ δαγκωτο
οι Γερμανοι στα 9?Κ τους δινουν ρεστα
εδω και 70 χρονια
και εγω πισω του ειμαι το
διαμετρημα δεν μπορω να αποφασισω  ;)

Παιζει ενα 98κ του 44 με τους αετους γνησιο πραμα κοντα στο χιλιαρικο και βγαινει τωρα η αδεια για μεγαλο διαμετρημα και ψηνομαι.
Αραγε για αγωνες στα 300μ ειναι ανταγωνιστικο?
Beware the man with just one gun

Αποσυνδεδεμένος gtavo

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 228
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #182 στις: 24 Νοεμβρίου, 2009, 10:27:22 πμ »
Διαβαζοντας τισ συζητησεις βλεπω πολλα θετικα σχολια για τα
weihrauch ειδικοτερα για το 77,97.

φιλαρακι 97 Κ δαγκωτο
οι Γερμανοι στα 9?Κ τους δινουν ρεστα
εδω και 70 χρονια
και εγω πισω του ειμαι το
διαμετρημα δεν μπορω να αποφασισω  ;)

Για διαμετρημα στο 97Κ εγω θα ελεγα 4,5 νομιζω οτι ειναι οτι καλυτερο
Beware the man with just one gun

Αποσυνδεδεμένος nasosKE_30

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 170
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #183 στις: 24 Νοεμβρίου, 2009, 10:41:49 πμ »

[/quote]

Για διαμετρημα στο 97Κ εγω θα ελεγα 4,5 νομιζω οτι ειναι οτι καλυτερο
[/quote]


γιατι το 97 οι περισότεροι λενε οτι ειναι καλυτερο σε 4.5????????
σε 5.5 δηλ που θα υστερεί???
και σε 5.5 εκτος απο το 80αρι και 90αρι ποιο αλλο προτείνετε σε σταθερή κάνη απο hw?
Crosman Phantom 1000 + Hawke Airmax 3*9*40 AO
Crosman 1008 repeatair(.177)
Crosman 1377c(.177)

Αποσυνδεδεμένος gtavo

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 228
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #184 στις: 24 Νοεμβρίου, 2009, 11:00:12 πμ »
Η δυναμη του ,περιπου 13 πδλ δινει καλυτερα αποτελεσματα για οσο το δυνατον καλυτερη πιο ευθεια τροχια στο 4,5 για μακρυνες αποστασεις.
Αν ηταν 17-18 ποδολιβρες αλλαζει το θεμα
Beware the man with just one gun

Αποσυνδεδεμένος luger42

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2317
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #185 στις: 24 Νοεμβρίου, 2009, 17:14:51 μμ »
Διαβαζοντας τισ συζητησεις βλεπω πολλα θετικα σχολια για τα
weihrauch ειδικοτερα για το 77,97.

φιλαρακι 97 Κ δαγκωτο
οι Γερμανοι στα 9?Κ τους δινουν ρεστα
εδω και 70 χρονια
και εγω πισω του ειμαι το
διαμετρημα δεν μπορω να αποφασισω  ;)


Παιζει ενα 98κ του 44 με τους αετους γνησιο πραμα κοντα στο χιλιαρικο και βγαινει τωρα η αδεια για μεγαλο διαμετρημα και ψηνομαι.
Αραγε για αγωνες στα 300μ ειναι ανταγωνιστικο?

αν ειναι του 44 ξεχνα το
απο το 43 και μετα μονο για τοιχο
τωρα αν το "μαξεψε" κανενας καλος αλαζει
η lothar walther εξακολουθει να βγαζει καννες
υπ οψιν πρεπει να ειναι ταυταριθμο
http://www.lothar-walther.de/173.php
si vis pacem, para bellum

Αποσυνδεδεμένος maximus

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #186 στις: 25 Νοεμβρίου, 2009, 12:31:39 μμ »
Σας καλημερίζω και σε αυτο το τόπικ και θέλω να με συγχωρεσετε επειδη θα χρειαστεί να σας ξαναυποβάλλω στην διαδικασία να συγκρινετε μερικά μοντέλα αεροβολων και να με βοηθησετε στην επιλογή μου...

Εχω διαβασει ολοκληρο το τοπικ και πολλα θεματα του φορουμ, εχω καταληξει κάπου, αλλά θέλω και την ''επιβεβαιωση''.  ;D

Ασχολουμαι ελαχιστο καιρο με την αγωνιστική σκοποβολή και θα ηθελα να εισελθω καλυτερα σε αυτον τον τομέα...Γνωρίζω ότι τα καλά αεροβολα τετοιου τύπου κοστιζουν πάνω απο 1500 ευρώ, εκτός από μερικές εξαιρέσεις τύπου baikal mp 532 που κοστιζει 675 Ευρω...Επειδή εγώ δεν ειμαι σε φάση να διαθεσω οχι 1500 ευρώ αλλά ουτε καν τα 675, θα προτιμησω κατι πιο φτηνό, απλά για να κανω το χομπι μου τις ωρες που δεν ειμαι στο σκοπευτηριο...

Το οτι θα προτιμησω κατι φθηνό όμως, δεν μου δίνει το δικαιωμα να κανω περικοπές στο θεμα ακριβειας, αξιοπιστιας και ευθυβολίας... Γιατι αν ειναι να σημαδευω και να πηγαινει στον γαμο του καραγκιοζη, καλυτερα να μην παρω καθολου...

Συγνωμη για την κουραστική εισαγωγή και εισερχομαι στο κυριως θέμα...Το μπατζετ μου αυτη τη στιγμη (οχι για αγωνιστικο αεροβολο αλλα για το χομπι οπως προειπα) κυμαινεται μεχρι 250 ευρω...Κατεληξα σε Gamo (cfx,cf30,Socom,Shadow) ή Norica (Dream Rider) ή Crossman Phantom 1000 ή Cometa 300 ή Weichrauch 30 (αντε 50αρι με 270 ευρω)...

Εχετε πει πολλες φορες για την σκανδαλη των Gamo και αυτο ειναι που με προβληματιζει περισσοτερο...Απο τα μοντελα που σας παρεθεσα, ποια ειναι η γνωμη σας; Υπαρχει κατι άλλο καλυτερο σε αυτη την τιμή; Γνωριζω οτι με 250 ευρω δεν παω πουθενά, αλλά θα ηθελα να μου πειτε την καλυτερη δυνατη επιλογή...(ευθυβολία-ακριβεια-αξιοπιστια).

Σας ευχαριστώ πολύ και συγνωμη για το μακροσκελες μηνυμα...

Συνδεδεμένος MASTORAS

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 7115
  • Πας μη Ελλην βαρβαρος
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #187 στις: 25 Νοεμβρίου, 2009, 12:38:50 μμ »
Για εμενα αποψη μου HW50.

ΑΟΦΑ

AA S400 MPR FT <<Ενδοξη Ελληνική Σημαία>>
HAMMERLI AR20 FT
FWB 603 pcp
AA S400 5,5
Diana 60 <<by blackxx>>
HW 77 4.5
Umarex 850pcp 4.5

Αποσυνδεδεμένος harry 22

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1398
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #188 στις: 25 Νοεμβρίου, 2009, 12:46:05 μμ »
Ρίξε μιά ματιά εδώ:
http://aerovolo.gr/forum/index.php/topic,2513.0.html
http://aerovolo.gr/forum/index.php/topic,2447.0.html
http://aerovolo.gr/forum/index.php/topic,2207.0.html
Το τελευταίο είναι βελτιωμένο και μαζί με διόπτρα,οπότε ίσως και να αξίζει να δώσεις κάτι παραπάνω.
Τώρα πιο συγκεκριμένα για τα εν λόγω όπλα που αναγράφεις.
Τα Gamo όντως έχουν κακές σκανδάλες(σε άμεση σύγκριση με άλλα όπλα),άλλα διορθώνεται βάζοντας άλλη σκανδάλη που λέγεται GRTIII(ψάξε μέσω αναζήτησης να βρείς λεπτομέριες).
Κατά τ'άλλα τα Gamo είναι τίμια όπλα για τα λεφτά τους.
Μαζί με τα Gamo κατατάσονται και τα υπόλοιπα(Norica,Crosman)από θέμα ποιότητας και απόδοσης.
Το HW30 βρίσκεται σε άλλο επίπεδο ποιότητας γενικότερα(μέταλλα,λειτουργία,κοντάκι)και ίσως ευθυβολίας.Πιστεύω ότι είναι το καταλληλότερο για σένα που ξεκινάς τώρα.

ΙΒΣ

  • Επισκέπτης
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #189 στις: 25 Νοεμβρίου, 2009, 16:49:55 μμ »
ΗW 50S 

http://www.sportwaffen-schneider.de/product_info.php/cPath/40_41_942_944_950/products_id/9522

Αποσυνδεδεμένος maximus

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #190 στις: 25 Νοεμβρίου, 2009, 22:19:25 μμ »
Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας...

Αποσυνδεδεμένος destro

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 3249
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #191 στις: 25 Νοεμβρίου, 2009, 22:36:43 μμ »
Weihrauch σε καθε περιπτωση!
Επισης μπορεις να καθυστερησεις λιγο την επικειμενη αγορα, μαζευοντας λιγο περισσοτερα χρηματα και αποκτωντας ετσι περισσοτερες επιλογες.
Κατα την γνωμη μου το αεροβολο (ακομα και το πρωτο) θα πρεπει να αντιμετωπιζεται υπο την μορφη επενδυσης και οχι ευκαιριακης επιλογης.
Μεγαλο πλεονεκτημα η υπαρξη του forum και η πληθωρα πληροφοριων που μπορεις να βρεις για οτι σε ενδιαφερει.

Αποσυνδεδεμένος ozzy1948

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 595
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #192 στις: 25 Νοεμβρίου, 2009, 23:15:04 μμ »
Βγαζει αυτο η Crosman http://gunsnroses.com.gr/greek/ProductDet.asp?PID=1865&CatID=642&CatPosition=0 απο αγωνιστικα. Η τιμη του ειναι εξωφρενικη εδω αλλα σε site του εξωτερικου το ειχα πετυχει γυρω στα 300 εψιλον. Δυστυχως δεν μπορω να θυμηθω σε ποιο site το ειχα δει.
Airgunning is NOT a crime.
_______________________
Cometa 400 Fenix .22 cal
Crosman 2250 .177 cal
Webley Vulcan .177 cal
Walther CP 88 .177 cal
Άγης

Αποσυνδεδεμένος harry 22

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1398
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #193 στις: 25 Νοεμβρίου, 2009, 23:19:06 μμ »
Έχει βγεί και σε PCP.
http://www.crosman.com/airguns/rifles/pcp/CH2009

Αποσυνδεδεμένος thanasisg

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #194 στις: 02 Ιανουαρίου, 2010, 01:53:30 πμ »
Χαίρετε,

Ήρθε ο καιρός να αγοράσω και εγώ το πρώτο μου αεροβόλο.
Διάβασα τα ποστ εδώ στο forum, και ψιλοκατέληξα σε ένα BAIKAL MP-512 ...

Κυρίως γιατί θα είναι η πρώτη φορά που θα ασχοληθώ με αεροβόλο παραπάνω από μια ώρα που ασχολούμουν με των φίλων μου παλιότερα και έπειτα, σημαντικός λόγος ήταν και τα χρήματα (το βρίσκει κανείς με 100-110 ευρώ απ' ότι είδα).

Βέβαια από αυτά που διάβασα, θα με βόλευε αεροβόλο 5,5 διαμετρήματος για τις δικές μου προτιμήσεις σκοποβολής ...........

Τέλοσπάντων, προέχει να μάθω να σημαδεύω πρώτα. Οπότε, πριν πάω να αγοράσω κάτι, θα ήθελα μερικές απόψεις επί του συγκεκριμένου, ή αν έχετε να προτείνετε κάτι άλλο σε κοντινή τιμή και με προδιαγραφές για εκμάθηση...

Ευχαριστώ