Αποστολέας Θέμα: ΝΕΟΣ (στο χομπι οχι στην ηλικια)  (Αναγνώστηκε 52592 φορές)

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΥΡΟΛΥΚΟΣ

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
Απ: ΝΕΟΣ (στο χομπι οχι στην ηλικια)
« Απάντηση #60 στις: 27 Απριλίου, 2015, 10:15:14 πμ »
σας τοχω δειξει το 95αρι μου; οχι; οριστε λοιπον μια φωτο , παρατηρηστε το κοντακι δεν μοιαζει με τα αλλα 95αρια ουτε και με τα αλλα λουξους!! εχει ομορφες ψαθες και ομορφο φινιρισμα , το ξυλομε μπερδευει λιγο δεν το εχω ξαναδει ,και αν εχω δει ξυλα στην ζωη μου λογω μαχαιροποιιας!!! τα νερα του ειναι κατι αναμεσα σε οξια και δρυ!!! ξερει κανεις περι τινος προκειται;;


Αποσυνδεδεμένος accuracy lover

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 3021
Απ: ΝΕΟΣ (στο χομπι οχι στην ηλικια)
« Απάντηση #61 στις: 27 Απριλίου, 2015, 11:16:39 πμ »

         Είναι τo καινούριo/τελευταίο μοντέλλο της έκδοσης Luxus που διαφέρει από τα παλιότερα - βλέπουμε πώς οι σχεδιαστές του κοντακιού έχουν υιοθετήσει την φόρμα που έχει και το νέο κοντάκι των τελευταίων HW 77/77K με το κάπως ογκώδες αμφιδέξιο "μάγουλο" του Monte Carlo που προεξέχει σε κάθε πλευρά. Το παλιότερο κοντάκι τύπου Luxus ήταν κι αυτό αμφιδέξιο αλλά χωρίς τα "καρούμπαλα" δεξιά κι αριστερά.

         Τώρα για το είδος του ξύλου όλες οι αναφορές σε ιστοσελίδες διαφημίσεων αλλά και το επίσημο site της HW κάνουν λόγο για οξιά, τα κοντάκια των περισσότερων Weihrauch ήταν και είναι κατασκευασμένα από οξιά οπότε κάτι ανάλογο θα είναι κι αυτό.


Αποσυνδεδεμένος kdaffy

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 79
Απ:
« Απάντηση #62 στις: 27 Απριλίου, 2015, 11:42:20 πμ »
Δεν ξέρω για το παλιοτερο αλλα αυτο δυσκολευει λίγο με ανοιχτα. Πρεπει να στραβωσεις το κεφαλι για να ριξεις διοτι λογω του μάγουλου το κεφάλι ερχεται λίγο ψηλοτερα

Sent from my Samsung Galaxy Note 3 using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος accuracy lover

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 3021
Απ: ΝΕΟΣ (στο χομπι οχι στην ηλικια)
« Απάντηση #63 στις: 27 Απριλίου, 2015, 12:10:08 μμ »

       Το παλιού τύπου κοντάκι Luxus είχε από κατασκευής διαφορετική μικρή κλίση σε σχέση με το κοντάκι του "απλού" HW 95 πράγμα που διευκόλυνε την χρήση διόπτρας αλλά δυσχέραινε την χρήση των ανοιχτών σκοπευτικών.  Το κοντάκι αυτό εξόπλιζε το Beeman R9 που απευθυνόταν στην Αμερικάνικη αγορά και δεν είχε καθόλου ανοιχτά σκοπευτικά. 
 
       Άν τώρα έχουν διατηρήσει τις ίδιες διαστάσεις στην μικρή κλίση του κοντακιού με αυτές που είχε το παλιό κοντάκι των Luxus το πρόβλημα θα παραμένει και μάλλον θα είναι χειρότερα άν αναλογιστούμε και το "καρούμπαλο" του "μάγουλου" που έχει προστεθεί.


Αποσυνδεδεμένος Karizma

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
Απ: ΝΕΟΣ (στο χομπι οχι στην ηλικια)
« Απάντηση #64 στις: 27 Απριλίου, 2015, 12:58:03 μμ »


Αν και το χρησιμοποιω περισσοτερο με το οπτικο του,θεωρω οτι και με ανοιχτα που το δουλεψα,ηταν πολυ καλυτερο και πιο εργονομικο απο το παλιο Luxus!!!  ;)
Diana 75 HV T01
AA TX200 MK3 4,5mm
Weihrauch HW35E 4,5mm
Weihrauch HW95 Luxus 4,5mm
Weihrauch HW97KT 4,5mm
Weihrauch HW97K Laminate 5,5mm

Αποσυνδεδεμένος Karizma

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
Απ: ΝΕΟΣ (στο χομπι οχι στην ηλικια)
« Απάντηση #65 στις: 27 Απριλίου, 2015, 12:59:33 μμ »
Μην ξεχναμε πως το κοντακι ειναι πολυ ευαισθητο θεμα,για την σωστη εφαρμογη του οπλου πανω μας...
Ειναι φυσικο να μην ταιριαζει σε ολους τους σωματοτυπους!!!  ;)
Diana 75 HV T01
AA TX200 MK3 4,5mm
Weihrauch HW35E 4,5mm
Weihrauch HW95 Luxus 4,5mm
Weihrauch HW97KT 4,5mm
Weihrauch HW97K Laminate 5,5mm

Αποσυνδεδεμένος xarris32

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 150
Απ: ΝΕΟΣ (στο χομπι οχι στην ηλικια)
« Απάντηση #66 στις: 27 Απριλίου, 2015, 13:16:40 μμ »
Για εμένα που έχω το απλό όχι το λουξους αλλα το νέο όμως μοντέλο θεωρώ απαραίτητο ένα ρυθμιζόμενο butt plate άλλιως δίχως αυτό για να κάνω σωστή επωμιση του όπλου κάθομαι κάπως σα καμπουριασμένος πρέπει να χαμηλώσω αρκετά το κεφάλι που βαραω μόνο με ανοιχτά σκοπευτικά
wiehrauch hw 95 4.5
ΕΝΑ ΣΤΡΕΜΜΑ ΣΤΟ ΣΦΥΡΙ ΕΝΑ DATSUN ΣΤΗΝ ΑΥΛΗ

Αποσυνδεδεμένος accuracy lover

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 3021
Απ: ΝΕΟΣ (στο χομπι οχι στην ηλικια)
« Απάντηση #67 στις: 27 Απριλίου, 2015, 13:35:29 μμ »

        Σωστή η παρατήρησή σου φίλε Karizma - το κοντάκι πρέπει να ταιριάζει όσο γίνεται περισσότερο στον σωματότυπό μας και στον τρόπο/στάση σκόπευσης που εφαρμόζουμε. Η συντριπτική πλειοψηφία των αεροβόλων μαζικής παραγωγής είναι εφοδιασμένη με κοντάκια που τείνουν να καλύψουν μεγάλο ποσοστό του κοινού των χρηστών που απευθύνονται αλλά όχι το 100% και σίγουρα όχι κάθε ιδιαίτερη ανάγκη ή επιθυμητή ιδιότητα. Το χειροποίητο κοντάκι τώρα (ή το μετασκευασμένο εργοστασιακό έστω) έρχεται να καλύψει κάθε κενό και να εφαρμόσει τέλεια ή σχεδόν τέλεια όπως για παράδειγμα το κατά παραγγελία ρούχο από κάποιον καλό ράφτη.

        Όπως λέει μια πολύ γνωστή ρήση "δεν μπορείς να κρατάς δύο καρπούζια κάτω από την ίδια μασχάλη" - έτσι κι εδώ λοιπόν δεν γίνεται να λειτουργούν άψογα και τα ανοιχτά σκοπευτικά και να υπάρχει ικανό ύψος στο "χτένι" του κοντακιού για άνετη στήριξη της παρειάς μας όταν σκοπεύουμε μέσω μιάς διόπτρας, ή το ένα θα δουλεύει καλά και το άλλο "έτσι κι έτσι" ή το ανάποδο. Έχουμε και λέμε:

      - Χαμηλό "χτένι" + ανοιχτά σκοπευτικά χαμηλού προφίλ = ιδανική σκοπευτική γραμμή γι' αυτά,

      - Χαμηλό "χτένι" + βάση/δαχτυλίδια + διόπτρα = άβολη και μη σταθερή θέση της κεφαλής κατά τη σκόπευση
                  (ειδικά άν η διόπτρα έχει αντικειμενικό φακό μεσαίας πρός μεγάλης διαμέτρου το οποίο συνεπάγεται αντίστοιχα μεγάλο προφίλ της βάσης στήριξης)

      - Ψηλό "χτένι" + βάση/δαχτυλίδια + διόπτρα = ιδανική σκοπευτική γραμμή για την χρήση της διόπτρας,

      - Ψηλό "χτένι" + ανοιχτά σκοπευτικά του ίδιου προφίλ με την πρώτη περίπτωση = άβολη, κουραστική και μη εργονομική θέση του σώματος (κεφαλής) για να επιτευχθεί η σκόπευση

      - Ψηλό "χτένι" και υπερυψωμένα ανοιχτά σκοπευτικά (μεγαλύτερου προφίλ) = μια "υβριδική" λύση/κατάσταση που υιοθετούν κάποια εργοστάσια για να συμβιβάσουν τις ιδιομορφίες του κάθε τρόπου σκόπευσης

      - Ρυθμιζόμενο καθ' ύψος "χτένι" (από χαμηλό έως πολύ ψηλό) = μια καλή λύση για κάθε περίπτωση

      - Ρυθμιζόμενο καθ' ύψος "χτένι" + ρυθμιζόμενο πέλμα ώμου = ακόμα περισσότερες δυνατότητες προσαρμογής στο σώμα μας


       Έχει γραφτεί ήδη από παλιότερα πώς η καλύτερη βελτίωση που μπορεί να κάνει κάποιος στο αεροβόλο του μετά το "στήσιμο" γύρω από την βολίδα που δίνει τα καλύτερα αποτελέσματα ακρίβειας και αποτελεσματικότητας στον στόχο είναι η διαμόρφωση του κοντακιού του ώστε να έρχεται "γάντι" στο σώμα μας και στην λαβή μας όταν σκοπεύουμε με αυτό.



Αποσυνδεδεμένος Karizma

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
Απ: ΝΕΟΣ (στο χομπι οχι στην ηλικια)
« Απάντηση #68 στις: 27 Απριλίου, 2015, 13:44:02 μμ »
Πολυ σωστος ο εραστης της ακριβειας!!!  ;) ;) ;)
Με τα ανοιχτα παντως,εγερνα το μαγουλο ελαχιστα πιο πισω και ημουν ΟΚ...
Αλλα επειδη δεν μου αρεσουν οι ημιμετρες λυσεις,σχεδιαζω να παρω(ακομα)ενα Weihrauch σπαστης καννης,αποκλειστικα για χρηση ανοιχτων σκοπευτικων!!!  :)
Diana 75 HV T01
AA TX200 MK3 4,5mm
Weihrauch HW35E 4,5mm
Weihrauch HW95 Luxus 4,5mm
Weihrauch HW97KT 4,5mm
Weihrauch HW97K Laminate 5,5mm

Αποσυνδεδεμένος npmair

  • Μελος
  • *
  • Μηνύματα: 3327
  • Only accurate airguns are interesting!
Απ: ΝΕΟΣ (στο χομπι οχι στην ηλικια)
« Απάντηση #69 στις: 27 Απριλίου, 2015, 14:02:51 μμ »
Εκτός από όλα τα ωραία που ήδη γράφτηκαν, αυτό που με τρελαίνει είναι οι δικαιολογίες που βρίσκουμε προς τους εαυτούς μας για να αποκτήσουμε ΑΚΟΜΑ ένα αεροβόλο !!!!   ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
"Αίολος"
"Διηνέκης"
"Βουκεφάλας"
"Κέρβερος"
"Ημίαιμος Πρίγκιψ"
"Rasputin"
"Τετράκωπος μετά Πηδαλιούχου"
"Captain Hook"

Αποσυνδεδεμένος Karizma

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
Απ: ΝΕΟΣ (στο χομπι οχι στην ηλικια)
« Απάντηση #70 στις: 27 Απριλίου, 2015, 14:10:11 μμ »
Εκτός από όλα τα ωραία που ήδη γράφτηκαν, αυτό που με τρελαίνει είναι οι δικαιολογίες που βρίσκουμε προς τους εαυτούς μας για να αποκτήσουμε ΑΚΟΜΑ ένα αεροβόλο !!!!   ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Ειμαι ο Δημητρης και δεν σκοπευω να καθαρισω απο το μικροβιο της αεροβολιτιδας!!!  ;D ;D ;D
Και το δηλωνω ανευ φοβου και παθους και εχοντας σωας τας φρενας!!!  :D :D :D
Diana 75 HV T01
AA TX200 MK3 4,5mm
Weihrauch HW35E 4,5mm
Weihrauch HW95 Luxus 4,5mm
Weihrauch HW97KT 4,5mm
Weihrauch HW97K Laminate 5,5mm

Αποσυνδεδεμένος accuracy lover

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 3021
Απ: ΝΕΟΣ (στο χομπι οχι στην ηλικια)
« Απάντηση #71 στις: 27 Απριλίου, 2015, 14:19:24 μμ »
       
Εκτός από όλα τα ωραία που ήδη γράφτηκαν, αυτό που με τρελαίνει είναι οι δικαιολογίες που βρίσκουμε προς τους εαυτούς μας για να αποκτήσουμε ΑΚΟΜΑ ένα αεροβόλο !!!!   ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

       Τα είπες όλα με μια φράση!

        Σε κάθε συλλογή αεροβόλων ΠΑΝΤΑ θα υπάρχει κάποιο κενό που μένει να καλυφθεί. 

    Τώρα για τουφέκι αποκλειστικά για χρήση με ανοιχτά σκοπευτικά οι προτάσεις θα είναι πολλές κι ο καθένας θα έχει στο μυαλό του κάτι που του αρέσει.


Αποσυνδεδεμένος npmair

  • Μελος
  • *
  • Μηνύματα: 3327
  • Only accurate airguns are interesting!
Απ: ΝΕΟΣ (στο χομπι οχι στην ηλικια)
« Απάντηση #72 στις: 27 Απριλίου, 2015, 14:20:13 μμ »
Ειμαι ο Δημητρης και δεν σκοπευω να καθαρισω απο το μικροβιο της αεροβολιτιδας!!!  ;D ;D ;D

Φϊλε μου, ακόμα και αν έλεγες ότι σκοπεύεις να "καθαρίσεις", εμείς οι υπόλοιποι "βρώμικοι" ΔΕΝ θα σε πιστεύαμε  :P  :D :D :D
"Αίολος"
"Διηνέκης"
"Βουκεφάλας"
"Κέρβερος"
"Ημίαιμος Πρίγκιψ"
"Rasputin"
"Τετράκωπος μετά Πηδαλιούχου"
"Captain Hook"

Αποσυνδεδεμένος npmair

  • Μελος
  • *
  • Μηνύματα: 3327
  • Only accurate airguns are interesting!
Απ: ΝΕΟΣ (στο χομπι οχι στην ηλικια)
« Απάντηση #73 στις: 27 Απριλίου, 2015, 14:21:40 μμ »
       
       Τα είπες όλα με μια φράση!

        Σε κάθε συλλογή αεροβόλων ΠΑΝΤΑ θα υπάρχει κάποιο κενό που μένει να καλυφθεί. 

 

Μα Κώστα μου, έχω καλό δείγμα για να κρίνω..... τον εαυτό μου  ::) ::)
"Αίολος"
"Διηνέκης"
"Βουκεφάλας"
"Κέρβερος"
"Ημίαιμος Πρίγκιψ"
"Rasputin"
"Τετράκωπος μετά Πηδαλιούχου"
"Captain Hook"

Αποσυνδεδεμένος Karizma

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
Απ: ΝΕΟΣ (στο χομπι οχι στην ηλικια)
« Απάντηση #74 στις: 27 Απριλίου, 2015, 14:48:21 μμ »
       
Εκτός από όλα τα ωραία που ήδη γράφτηκαν, αυτό που με τρελαίνει είναι οι δικαιολογίες που βρίσκουμε προς τους εαυτούς μας για να αποκτήσουμε ΑΚΟΜΑ ένα αεροβόλο !!!!   ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

       Τα είπες όλα με μια φράση!

        Σε κάθε συλλογή αεροβόλων ΠΑΝΤΑ θα υπάρχει κάποιο κενό που μένει να καλυφθεί. 

    Τώρα για τουφέκι αποκλειστικά για χρήση με ανοιχτά σκοπευτικά οι προτάσεις θα είναι πολλές κι ο καθένας θα έχει στο μυαλό του κάτι που του αρέσει.



Σαν κάτοχος του 95αριου και αφου για τα 500 πρωτα σφαιρακια το δούλεψα με ανοιχτα αποκλειστικά,θα έλεγα πως ο συνδυασμός Weihrauch-χαμηλό βάρος-σπαστής καννης ειναι ο καλύτερος για να εχεις αεροβολο με ανοιχτα σκοπευτικα!!!
Δεν μιλάμε για δεκάμετρα φυσικα γιατι η δουλεια παει αλλου και δεν μιλάμε για σταθερής καννης,γιατι το βάρος αυξάνεται και δεν βολευει για βολές εκ του όρθιου!!! ;)
Και εγω δεν ειμαι και κανένας θεόρατος τυπος... :(
Diana 75 HV T01
AA TX200 MK3 4,5mm
Weihrauch HW35E 4,5mm
Weihrauch HW95 Luxus 4,5mm
Weihrauch HW97KT 4,5mm
Weihrauch HW97K Laminate 5,5mm