Γενικά > Νομικά Θέματα

Άδεια εισαγωγής αεροβόλου απο εξωτερικό

(1/16) > >>

dimitris_miata:
καλημερα.μπορει καποιος να μου πει τι ακριβως χρειαζεται για να βγαλεις αδεια εισαγωγης αεροβολου απο το εξωτερικο?και ποτε θα χρειαστει οταν ερθει το οπλο στο τελωνειο?

stefplak:
σορρυ ρe παιδια που το ποσταρω εδω αλλα...τελιka μπορω να παρω αεροβολο απο χωρα της ευρωπαικης ενωσης χωρις να απαιτειται αδεια απο την αστυνομια ναι η ου?γιατι διαβασα στο νομο εδω μεσα οτι μπορω μεχρι τρια αεροβολα κιολας εαν ειναι απο εε.τι γινεται τελικα σκεφτομαι να παρω απο εδω: http://www.aceros-de-hispania.com/gb/default.htm

στην ισπανια ειναι εχει παρει κανενας απο εσας οπλο απο εκει?τι γινεται εχω μπερδευτει τελειος...

Konstantin:

  Ναι αν μπορει καποιος γνωστης ας μας διαφωτισει επι του θεματος. Ενδιαφερομαι και εγω για αγορα οπλου απο την Ισπανια και θα ηθελα να ηξερα κατα ποσο αυτο ειναι βατο ως προς την εισαγωγη του οπλου στην χωρα...

pri3st:
Καλημέρα,

Το θέμα είναι αρκετά απλό... Για την εισαγωγή αεροβόλου όπλου από την ΕΕ ή όπου αλλού χρειάζεσαι άδεια από την Αστυνομία._
Εάν είσαι τυχερός το φέρνεις έτσι, στο τελωνείο δεν το κοιτάνε και τέλος....
Όποιος θέλει παίρνει το ρίσκο!!! Πατέντες δεν υπάρχουν σε αυτά τα πράγματα και καλό θα είναι να μείνουμε στο νόμιμο μέχρι αυτό να αλλάξει.
Το τελευταίο είναι προσωπική άποψη και τίποτα παραπάνω...

ΥΓ: πείτε μου αν θέλετε να κρατήσω το θέμα ανοιχτό ή θα μείνουμε σε αυτά του πίνακα "Νομικά Θέματα"

stefplak:

--- Παράθεση από: pri3st στις 23 Ιουνίου, 2008, 08:35:34 πμ ---Καλημέρα,

Το θέμα είναι αρκετά απλό... Για την εισαγωγή αεροβόλου όπλου από την ΕΕ ή όπου αλλού χρειάζεσαι άδεια από την Αστυνομία._
Εάν είσαι τυχερός το φέρνεις έτσι, στο τελωνείο δεν το κοιτάνε και τέλος....
Όποιος θέλει παίρνει το ρίσκο!!! Πατέντες δεν υπάρχουν σε αυτά τα πράγματα και καλό θα είναι να μείνουμε στο νόμιμο μέχρι αυτό να αλλάξει.
Το τελευταίο είναι προσωπική άποψη και τίποτα παραπάνω...

ΥΓ: πείτε μου αν θέλετε να κρατήσω το θέμα ανοιχτό ή θα μείνουμε σε αυτά του πίνακα "Νομικά Θέματα"

--- Τέλος παράθεσης ---

και αυτο τι ειναι τελικα....για αυτο το ποσταρα:
    
Νόμος 2168/1993/ Α-147 Όπλα, Πυρομαχικά και Εκρηκτικές ύλες.
10. Για τα όπλα και λοιπά αντικείμενα του παρόντος άρθρου, που προέρχονται από χώρες μέλη της Ε.Ο.Κ., απαιτείται άδεια μεταφοράς, η οποία χορηγείται με τις προϋποθέσεις που προβλέπονται για την άδεια εισαγωγής και από τις διατάξεις του άρθρου 26 του παρόντος νόμου. Κατ' εξαίρεση, δεν απαιτείται άδεια μεταφοράς μέχρι 2 κυνηγετικών όπλων της κατηγορίας Β' και μέχρι 3 αεροβόλων όπλων, που προορίζονται για ατομική χρήση.

δεν μπορω να καταλαβω...επισης επικοινωνησα με την ιστιοσελιδα www.aceros-de-hispania.com για το εαν μπορουν να στειλουν αεροβολο ελλαδα και μου ειπαν:
Dear Sir :
We can send our products to your home in Greece without problems by the transport agency "Nacex".
You can do this payment by credit card VISA or MASTERCARD, bank transfer or Wester Union.
If you have some doubt, we are on your disposition.
Sincerenly,
Yolanda Sanz
www.aceros-de-hispania.com







Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση