Αποστολέας Θέμα: Προβλήματα απο αγορές στο εξωτερικό  (Αναγνώστηκε 139245 φορές)

Αποσυνδεδεμένος giorgos200sx

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1886
Απ: Προβλήματα απο αγορές στο εξωτερικό
« Απάντηση #90 στις: 04 Νοεμβρίου, 2009, 11:55:33 πμ »
Δειτε μια ακομη σελιδα απο Αμερικη:
http://experthpa.com/catalog/index.php?main_page=products_all&zenid=fb0bd15eb740b9f0530331d3deb08c66

Δεν εχω παραγγειλει ποτε αλλα στελνει Ελλαδα, με τσιμπημενα μεταφορικα ομως!

Αποσυνδεδεμένος redpuntohgt

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 438
Απ: Προβλήματα απο αγορές στο εξωτερικό
« Απάντηση #91 στις: 04 Νοεμβρίου, 2009, 12:22:27 μμ »
καλημερα και απο μενα πριν 2 μερες του εστειλα mail για να τον ρωτησω για μια μπουκαλα και την επομενη ειχα απαντηση!τωρα στελνει δε στελνει δε ξερω παραπερα!

Αποσυνδεδεμένος sixoremenos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
Απ: Προβλήματα απο αγορές στο εξωτερικό
« Απάντηση #92 στις: 07 Νοεμβρίου, 2009, 13:35:02 μμ »
Πριν ένα μήνα (8/10/09) παράγγειλα τη σκανδάλη GRT-III από το Αμερικάνικο site. Δυστυχώς ακόμα δεν έχει έρθει (η δ/νση που είχα δώσει ήταν Poste Restante, γιατί μένω σε πολυκατοικία και έχω χάσει πράγματα). Μπαίνοντας σήμερα στο site του Charlie Da Tuna από όπου έκανα την παραγγελία, έχει ανακοίνωση για τους πελάτες από Ελλάδα, προειδοποιώντας τους ότι είναι risky να παραγγείλουν, λόγω της διαφθοράς στα ταχυδρομεία αυτής της χώρας ή λόγω κατάσχεσης ( ;;; ).

Έχει κανείς παρόμοια εμπειρία από την παραγγελία σε αυτό το site;

Βαγγέλης
« Τελευταία τροποποίηση: 09 Νοεμβρίου, 2009, 00:41:18 πμ από Einhorn »

Αποσυνδεδεμένος MASTORAS

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 7115
  • Πας μη Ελλην βαρβαρος
Απ: Προβλήματα απο αγορές στο εξωτερικό
« Απάντηση #93 στις: 07 Νοεμβρίου, 2009, 13:46:53 μμ »
Με σκοπευτικο εγω καθαρισα μετα απο 2 μηνες.
Αλλα η καθυστερηση ηταν στο τελωνειο και εστειλα καποιον φιλο εκει και βγαλαμε ακρη.

ΑΟΦΑ

AA S400 MPR FT <<Ενδοξη Ελληνική Σημαία>>
HAMMERLI AR20 FT
FWB 603 pcp
AA S400 5,5
Diana 60 <<by blackxx>>
HW 77 4.5
Umarex 850pcp 4.5

Αποσυνδεδεμένος sixoremenos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
Απ: Προβλήματα απο αγορές στο εξωτερικό
« Απάντηση #94 στις: 07 Νοεμβρίου, 2009, 13:55:27 μμ »
Με σκοπευτικο εγω καθαρισα μετα απο 2 μηνες.
Αλλα η καθυστερηση ηταν στο τελωνειο και εστειλα καποιον φιλο εκει και βγαλαμε ακρη.

Ήταν από το συγκεκριμένο site;
Πάντως δεν πιστεύω ότι η σκανδάλη θα κόλαγε στο τελωνείο.

Αποσυνδεδεμένος MASTORAS

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 7115
  • Πας μη Ελλην βαρβαρος
Απ: Προβλήματα απο αγορές στο εξωτερικό
« Απάντηση #95 στις: 07 Νοεμβρίου, 2009, 13:58:47 μμ »
Δεν ξερω ποιο ειναι το site για την σκανδαλη, αλλα μπορεις με τον αριθμο της αποστολης να πας στο ταχυδρομειο να ψαξουν μεσω του υπολογιστη τους και να σου πουν αν ειναι στο τελωνειο.
Για τι αξια μιλαμε?

ΑΟΦΑ

AA S400 MPR FT <<Ενδοξη Ελληνική Σημαία>>
HAMMERLI AR20 FT
FWB 603 pcp
AA S400 5,5
Diana 60 <<by blackxx>>
HW 77 4.5
Umarex 850pcp 4.5

Αποσυνδεδεμένος sixoremenos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
Απ: Προβλήματα απο αγορές στο εξωτερικό
« Απάντηση #96 στις: 07 Νοεμβρίου, 2009, 14:02:33 μμ »
Δεν ξερω ποιο ειναι το site για την σκανδαλη, αλλα μπορεις με τον αριθμο της αποστολης να πας στο ταχυδρομειο να ψαξουν μεσω του υπολογιστη τους και να σου πουν αν ειναι στο τελωνειο.
Για τι αξια μιλαμε?

Αυτό είναι το site
http://charliedatuna.com/Place%20Order.htm

Ήταν απλή αποστολή (δεν έχει tracking number)...
Η σκανδάλη μαζί με τα ταχυδρομικά κόστιζε 23 ευρώ.

Αποσυνδεδεμένος manolkok

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 621
Απ: Προβλήματα απο αγορές στο εξωτερικό
« Απάντηση #97 στις: 07 Νοεμβρίου, 2009, 14:36:03 μμ »
Πριν ένα μήνα (8/10/09) παράγγειλα τη σκανδάλη GRT-III από το Αμερικάνικο site. Δυστυχώς ακόμα δεν έχει έρθει (η δ/νση που είχα δώσει ήταν Poste Restante, γιατί μένω σε πολυκατοικία και έχω χάσει πράγματα). Μπαίνοντας σήμερα στο site του Charlie Da Tuna από όπου έκανα την παραγγελία, έχει ανακοίνωση για τους πελάτες από Ελλάδα, προειδοποιώντας τους ότι είναι risky να παραγγείλουν, λόγω της διαφθοράς στα ταχυδρομεία αυτής της χώρας ή λόγω κατάσχεσης ( ;;; ).

Έχει κανείς παρόμοια εμπειρία από την παραγγελία σε αυτό το site;

Βαγγέλης

εγω δεν την παρελαβα ποτε , σε ερωτηση που τους εκανα μου απαντησανε πως δεν ξερουν τπτ και οτι απο αυτους ειχε φυγει κανονικα , περαστικα μου .

Αποσυνδεδεμένος nasosKE_30

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 170
Απ: Προβλήματα απο αγορές στο εξωτερικό
« Απάντηση #98 στις: 07 Νοεμβρίου, 2009, 18:06:32 μμ »
2 φορες εγω απο εκει κανενα προβλημα .
Crosman Phantom 1000 + Hawke Airmax 3*9*40 AO
Crosman 1008 repeatair(.177)
Crosman 1377c(.177)

Αποσυνδεδεμένος harry 22

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1398
Απ: Προβλήματα απο αγορές στο εξωτερικό
« Απάντηση #99 στις: 07 Νοεμβρίου, 2009, 19:11:56 μμ »
Μία φορά που παρήγγειλα,δεν υπήρξε κανένα πρόβλημα..
« Τελευταία τροποποίηση: 09 Νοεμβρίου, 2009, 00:41:31 πμ από Einhorn »

Αποσυνδεδεμένος sixoremenos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
Απ: Προβλήματα απο αγορές στο εξωτερικό
« Απάντηση #100 στις: 09 Νοεμβρίου, 2009, 11:04:22 πμ »
Λοιπόν, επανέρχομαι, κατόπιν επικοινωνίας που είχα με τον Bob, δηλαδή τον άνθρωπο που κατασκευάζει και πουλάει τις σκανδάλες μέσω του site. Θα πρέπει καταρχάς να πω ότι είναι πραγματικός επαγγελματίας αλλά και κύριος! Η ανταπόκρισή του ήταν πάντα άμεση και σαφέστατη. Μου είπε λοιπόν ότι έχει στείλει περίπου 25 σκανδάλες στην Ελλάδα χωρίς προβλήματα. Παρόλα αυτά, η περίπτωσή μου ήταν η 4η (δηλαδή παραγγελία που "χάθηκε"), γεγονός που τον έχει προβληματίσει σε βαθμό που να σκέφτεται να σταματήσει τις αποστολές προς Ελλάδα. Παρόμοια προβλήματα έχει μόνο με τη Νότια Αφρική...

Αυτό που τον στεναχωρεί περισσότερο είναι ότι πιθανόν οι "airgun guys in Greece" να πιστεύουν ότι δεν αποστέλλει τις παραγγελίες, απλά κρατώντας τα λεφτά τους.

Πιστεύω ότι το πρόβλημα πρέπει να βρίσκεται στα ταχυδρομεία μας ή στο τελωνείο, αν και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ένας απλός φάκελος αλληλογραφίας θα περνούσε ποτέ από αυτή την υπηρεσία (Ίσως όμως κάποιοι τελωνειακοί να είναι και αεροβολιστές, τι να πω...).

Σε κάθε περίπτωση, αυτό που θέλω να καταθέσω είναι η άποψή μου ότι ο CharlieDaTuna είναι σωστός επαγγελμστίας και δε θα πρέπει να αποτρέψει κάποιον η δική μου εμπειρία από το να παραγγείλει τη σκανδάλη από το site του. Με τις τιμές που έχει το αντίστοιχο Ολλανδικό, ακόμα κι αν "χαθεί" η πρώτη παραγγελία, με αποτέλεσμα να παραγγείλει κάποιος ξανά, πάλι φτηνότερα θα του έρθει...

Βαγγέλης

Αποσυνδεδεμένος sniperman

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1665
Απ: Προβλήματα απο αγορές στο εξωτερικό
« Απάντηση #101 στις: 09 Νοεμβρίου, 2009, 11:45:22 πμ »
Το πιθανοτερο ειναι, πως το προβλημα το δημιουργούν τα ΕΛΤΑ.
Οτι έρχεται χαρακτηρισμένο σαν φάκελος, εχει μεγαλη πιθανοτητα να χαθει ή να "χαθει".
Οτι ειναι σαν δεμα που πρεπει να βαλεις υπογραφη για να το παρεις εχει ελαχιστες εως καθολου πιθανοτητες να χαθει.
Μου εχει συμβει και σε μενα να χαθουν πραγματα(μονον καποια που ηταν χαρακτηρισμενα σαν φακελος απλη αποστολη)
Το προβλημα τελικα παει στους αποστολεις οι οποιοι αναγκαζονται να κανουν refund ή να σου ξαναστειλουν αλλο.
Ετσι σιγα σιγα θα βγει άσχημο ονομα στην χωρα και θα αρχισουν να μειώνονται και αυτοι που αποστελουν Ελλαδα, ηδη σε αρκετα μαγαζια στο ebay υπαρχουν απαγορευτικα για καποιες χωρες λογο του ιδιου φαινομενου.
Παναγιωτης

Όπου και να σαι σκάψε βαθιά! Κατω ειναι η πηγη!

Ασε τους "μαυρους" ανθρώπους να λενε πως κατω ειναι μονο η κολαση!

Αποσυνδεδεμένος sixoremenos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
Απ: Προβλήματα απο αγορές στο εξωτερικό
« Απάντηση #102 στις: 09 Νοεμβρίου, 2009, 11:54:34 πμ »
Ετσι σιγα σιγα θα βγει άσχημο ονομα στην χωρα και θα αρχισουν να μειώνονται και αυτοι που αποστελουν Ελλαδα, ηδη σε αρκετα μαγαζια στο ebay υπαρχουν απαγορευτικα για καποιες χωρες λογο του ιδιου φαινομενου.

Αυτό φοβάμαι κι εγώ. Πάντως πήρα την πρωτοβουλία (ελπίζω να έκανα καλά) να εξηγήσω του ανθρώπου ότι δεν έχουμε πρόβλημα και ότι μόνο καλά λόγια ακούγονται για τις σκανδάλες του αλλά και τις υπηρεσίες του.

Αποσυνδεδεμένος DotUser

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 593
  • Ένας απλός αεροβολιστής ...
    • FirstAidShop
Απ: Προβλήματα απο αγορές στο εξωτερικό
« Απάντηση #103 στις: 09 Νοεμβρίου, 2009, 15:48:06 μμ »
Το πρόβλημα είναι στα ΕΛΤΑ. Καποιοι πέρνουν δέματα, φακέλους  κλπ. Κυρίως "μαζεύουν" περιοδικά - DVD και άλλα .. τα κυνηγετικά εχουν την τιμητική τους.
Το όνομα της Ελλάδας σε αυτόν τον τομέα είναι ασχημο όχι μόνο στην λιανική. Πολλά καταστήματα χονδρικής δεν στέλνουν Ελλαδα με USPS γι αυτόν και ΜΟΝΟ τον λόγο.
Όταν η αδικία γίνεται νόμος, η αντίσταση γίνεται καθήκον.

Αποσυνδεδεμένος tieton

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1594
  • Λευτερια στους...pcpistas!!!
Απ: Προβλήματα απο αγορές στο εξωτερικό
« Απάντηση #104 στις: 26 Ιανουαρίου, 2010, 09:39:36 πμ »
Στις12/11/09 παραγγειλα απο http://www.shootingshack.com  μια διοπτρα και ενα καπελο και ακομα τιποτα!
Η πληρωμη εγινε με paypal κοστισε γυρω στα 360 ευρω.Στα emails δεν απαντησαν ποτε, στο τηλεφωνο μονο
μου ειπαν για ενα trucking number που εστελνε το δεμα μεσα Δεκεμβριου στη Γαλλια!!!Μολις το ειδα ξανατηλεφωνησα
και ενας υπαλληλος καπως ευγενικος ειπε οτι υπαρχει εγγυηση και οτι ετοιμασε καινουριο δεμα να το
ξαναστειλει Ελλαδα που θα εφτανε εδω μεσα Ιανουαριου!Ενταξει τοφαγα!Πριν μια βδομαδα ξαναεποικηνωνησα
και μου ειπε ενας αλλος μιλωντας βλαχοαγγλικα οτι φταιει η κακοκαιρια στην Αγγλια!!Επειδη ομως ειχα παραγγειλει αο αλλου
τη τελευταια βδομαδα απο την ιδια χωρα και το ελαβα σε λιγες μερες -εχθες- με ζωσαν τα φιδια!!Επισης εχου αλλαξει
και το email επικοινωνιας τους!Nα εχουν πουληθει?Οι φωνες των κωλουπαλληλων ειναι ιδιες.
ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ?ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ?
σε σχεση με την...καταδυτικη
 σταγιερουμπα+weaver T36
fcb αεροβολο-airrifle
https://www.facebook.com/groups/1217631344969912/