Αποστολέας Θέμα: Νέα μέλη - Συστηθείτε  (Αναγνώστηκε 1235055 φορές)

Αποσυνδεδεμένος antonios

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 572
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #1545 στις: 25 Μαρτίου, 2012, 21:16:52 μμ »

  Καλως όρισες στο φόρουμ  Αντώνη.
  Έχει παρατηρηθεί οτι οι περισσότεροι που αγαπάμε και ασχολούμαστε με τα αεροβόλα έχουμε όπως και εσύ μνήμες , εικόνες και εμπειρίες από το οικογενειακό και φιλικό μας περιβάλον με αεροβόλα από την παιδική μας ηλικία.
  Στο ερώτημα που ζητάς απάντηση πιστεύω οτι την πιο σφαιρική και σωστή απάντηση θα την δώσεις εσύ ο ίδιος στον εαυτό σου μετά από αρκετό διάβασμα σε ανάλογα θέματα του φόρουμ.
   Πίστεψέ με , το να σου απαντήσει κάποιος μέσα σε 2-3 γραμμές λέγοντάς σου την απολύτως υποκειμενική του γνώμη δεν θα βγάλεις ασφαλή συμπεράσματα.
    Καλό θα ήταν να αναφέρεις και την περιοχή σου μήπως κάποιο μέλος του φόρουμ που είναι κοντά σου σε βοηθήσει στα ερωτήματά σου με σχετικές δοκιμές κάποιων όπλων.

   Καλό διάβασμα λοιπόν.
Έχετε δίκιο το ξέχασα. Είμαι απο την Αθηνα . Μένω στην Ηλιούπολη. Έχω ρίξει περισσότερο διάβασμα παρά βολές τον τελευταίο καιρο. Το περισσότερο απο αυτό το φανταστικό φόρουμ που φτιάξατε. Συγχαρητήρια! Αναμένω προσκλήσεις για καφέ. Ευχαριστω και πάλι. Καληνύκτα!
HW 40 PCA
HW30s HELLAS 300 SPARTAN
HW 97 custom stocks CS700 V-Mach ΠΑΛΛΑΣ
TELLY 1961 LG822
Feinwerkbau 300S Junior
Steyr LP10

Αποσυνδεδεμένος giorgosp

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 264
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #1546 στις: 27 Μαρτίου, 2012, 11:48:48 πμ »
Χαιρετώ την παρέα!
Βρήκα το φόρουμ ψάχνοντας για αεροβόλο. Προς το παρόν είμαι σε σκοπευτικό σύλλογο εδώ στο Ηράκλειο Κρήτης, σε σταθερό στόχο 25μ με προτίμηση στο διαμέτρημα .22lr (πιστόλι)
Το αεροβόλο μου άρεσε από μικρό παιδί όμως οπότε είμαι τώρα στη διαδικασία αναζήτησης κάποιου όπλου που θα το έχω μαζί μου στο σκοπευτήριο αλλά οπωσδήποτε θέλω να χρησιμοποιώ και στην αυλή του σπιτιού (~5 - 15μ) χωρίς να μπαίνω στη μύτη του γείτονα, άρα κάτι με γνώμονα το πόσο αθόρυβο θα είναι.
Από όσα έχω διαβάσει εδώ και δυο μήνες που ψάχνω -νομίζω- πως τείνω προς pcp πράγμα που θα ήθελα να αποφύγω λόγω κόστους αφενός αλλά περισσότερο λόγω εξάρτησης από φιάλες, γεμίσματα, τρόμπες κλπ. ( τις τελευταίες τις έχω φάει στη μάπα, αφού είμαι λάτρης του ποδηλάτου (-ων) το οποίο είναι το κατά 80% μεταφορικό μου μέσο παρά τα 40 χρονάκια μου ;)
Μπορεί κάποιος που έχει την εμπειρία να μου πει αν σε επίπεδο θορύβου θα με κάλυπτε το ελατήριο? Επίσης θέλω να κινηθώ στην κατηγορία >230 μ/δλ σε 5.5mm ( 0.22 ορκισμένος είπαμε ).
Πιο χειροπιαστά τα αεροβόλα που μου έχουν κάνει κλικ είναι τα παρακάτω:

PCP
1. Benjamin marauder 5.5 (συμπαθητική τιμή, λένε ότι είναι το πιο αθόρυβο, ισχύει ;  )
2. Cometa Lynx 5.5 ( newcomer, δε βρίσκω πολλά γι αυτό στο net, τα παιδιά με το μαγαζί στη Θράκη λένε πολυ πολύ καλά λόγια όμως)
3. ΒΑΜ Β50 (tuned) 4.5 (δυστυχως το συγκεκριμένο είναι 4.5 αλλά γύρω στα 350e με τρόμπα, κλειστά σκοπευτικά (οχι διοπτρα), και βελτιώσεις σε κάποια σημεία γίνεται ελκυστική πρόταση αφού είναι στα μισά και βγάλε από τα άλλα)

Ελατήριο
Hw-77 4.5 (καλή τιμή σχετικά, σταθερή κάνη, σκοπευτικά έτοιμα, χαμηλός θόρυβος, ποιότητα)
ΤΧ200mkIII 5.5 (οριακά στα χρήματα ~800 >tuned, το θεωρώ κορυφαίο ποιοτικά, αλλά φοβάμαι ότι θα έχει τη φασαριούλα του)
 
Αυτά τα λίγα., ελπίζω να μη σας έπρηξα στο καλημέρα  :)
Cool is the rule.
----------------------------------------
Weihrauch HW77 .177 laminate
Cometa Lynx V5 .22 / blue

Αποσυνδεδεμένος alpha-63

  • Μελος
  • *
  • Μηνύματα: 7893
  • «Μαλέαν δε κάμψας επιλάθου των οίκαδε»
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #1547 στις: 27 Μαρτίου, 2012, 13:07:53 μμ »
...καλώς τον κι ας άργησες... :D
Που κρυβόσουν τόσο καιρό ; Κι έχεις και τον "αφρό" στα ελατήρια !
Καλή και εποικοδομητική παραμονή στην αίθουσα ανάρρωσης του aerovolo.gr με τους ανίατους.... ;)
Σειρήνα -HW97Κ .22
Μέδουσα -HW97K .20
Ειμαρμένη -HW95 .22
Γοργόνα 
Έχιδνα-HW95 .20
Κίρκη -AA ProSport .22
Μήδεια- ΑΑ ProSport .177
Ναυσικά -AA TX MK3 .177
Ερινύα -ΑΑ ProElite .22
Άρπυια -AA ProElite .25
Λάχεσις -HW35 .177
Νέμεσις -HW90 .22
Πηνελόπη -HW55 .177
Άρτεμις -Diana52 .22 EXP
Lady Chatterley -BSA S.Star .177
Afrodyte -BSA S.Star .177
Χαρά -BSA RB2 Stutzen .177
Victoria -BSA RB2 Stutzen .22
Erika -Feinwerkbau 300 .177
Patricia -Webley&Scott Osprey Supertarget .177
Mo Chou -BAM 26 .177

Αποσυνδεδεμένος giorgosp

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 264
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #1548 στις: 27 Μαρτίου, 2012, 13:34:03 μμ »
...καλώς τον κι ας άργησες... :D
Που κρυβόσουν τόσο καιρό ; Κι έχεις και τον "αφρό" στα ελατήρια !
Καλή και εποικοδομητική παραμονή στην αίθουσα ανάρρωσης του aerovolo.gr με τους ανίατους.... ;)

Ευχαριστώ.. :)
Αλλά που τέτοια τύχη.. Δεν τα έχω.. Μάλλον δεν το έθεσα σαν ερώτημα.. Ένα από αυτά τα όπλα είναι το υποψήφιο για αγορά!
Κι αν υπάρχουν άλλες προτάσεις καλοδεχούμενες!
Cool is the rule.
----------------------------------------
Weihrauch HW77 .177 laminate
Cometa Lynx V5 .22 / blue

Αποσυνδεδεμένος AGGELOS A

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 856
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #1549 στις: 27 Μαρτίου, 2012, 21:31:24 μμ »
φίλε μου καλώς όρισες,και απο εμένα.Σωστά λέει ο αλφα 63 η αφρόκρεμα..όποιο και να πάρεις απο τα δύο δεν θα το μετανοιώσεις ποτέ πιστεύω.Ακόμη δυο, στην ίδια κατηγορία ΑΑ prosport  ΚΑΙ HW97.Εξαρτάτε τη χρήση θέλεις να κάνεις...Το προσπορτ ποιοτικότερο όλων. Απο γκρουπ πιστεύω ισάξια όλα.Αν κολήσεις την αεροβολίτιδα υπάρχουν και άλλα hw 95 ας πούμε...αλλά μακρυά απο του Αlpha 63 το 95 γιατί αν το ρίξεις ποτέ, θα το βάλεις πρώτο σε προτεραιότητα, αλλά το εργοστασιακό δεν θα έχει καμία σχέση.Ελπίζω να μη σε μπέρδεψα!!!
HW77-HW97-HW95-HW80-HW 35-Dianna54-Dianna56-Dianna38-AAS200-FX INDY

Αποσυνδεδεμένος mikesf

  • Administrator
  • ******
  • Μηνύματα: 1476
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #1550 στις: 28 Μαρτίου, 2012, 06:52:48 πμ »
Καλησπέρα κι απο μένα, και καλωσήρθες. Αυτό που πρέπει να σε προβληματίζει με την ποδήλατη μετακίνηση είναι το όπλο στην πλάτη, κόκκινο πανί για την αστυνομία...

Κατα τα άλλα οι επιλογές σου σε ελατήριο είναι απο τις κορυφαίες της αγοράς... Σε PCP το lynx είναι πολύ τίμια επιλογή και τα παιδιά που το έχουν εδώ μπορούν να σου δώσουν πολλές πληροφορίες μιας και το έχουν μάθει μέσα-έξω, με έμφαση στο μέσα... Το ΒΑΜ είναι κινέζικο, δεν θα το είχα στην λίστα μου, τα μαράουντερ έχουν απο τα πιο ήσυχα shroud, έχω το πιστόλι-καραμπινακι το marauder σε .22 και είναι εκνευριστικά ήσυχο...
Ανώνυμοι Αεροβολικοί

Αποσυνδεδεμένος giorgosp

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 264
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #1551 στις: 28 Μαρτίου, 2012, 09:16:02 πμ »
Καλησπέρα κι απο μένα, και καλωσήρθες. Αυτό που πρέπει να σε προβληματίζει με την ποδήλατη μετακίνηση είναι το όπλο στην πλάτη, κόκκινο πανί για την αστυνομία...

Κατα τα άλλα οι επιλογές σου σε ελατήριο είναι απο τις κορυφαίες της αγοράς... Σε PCP το lynx είναι πολύ τίμια επιλογή και τα παιδιά που το έχουν εδώ μπορούν να σου δώσουν πολλές πληροφορίες μιας και το έχουν μάθει μέσα-έξω, με έμφαση στο μέσα... Το ΒΑΜ είναι κινέζικο, δεν θα το είχα στην λίστα μου, τα μαράουντερ έχουν απο τα πιο ήσυχα shroud, έχω το πιστόλι-καραμπινακι το marauder σε .22 και είναι εκνευριστικά ήσυχο...

Φίλε για το Ηράκλειο μιλάμε.. Για να βρεις αστυνομικό πρέπει να τον ζητήσεις δώρο από τον Άγιο Βασίλη.  8) 8)
Πέρα από την πλάκα αυτό είναι ένα θέμα.. Αλλά έχω δελτίο ΣΚΟΕ και αν βρεθώ έξω με το αεροβόλο θα είναι μόνο για σκοπευτήριο οπότε ελπίζω στην κοινή λογική :)

Αυτό το "εκνευριστικά ήσυχο" που ανέφερες είναι το όνειρο μου... Λες να ψαχτώ για το καραμπινάκι.;;;  ??? ???

Cool is the rule.
----------------------------------------
Weihrauch HW77 .177 laminate
Cometa Lynx V5 .22 / blue

Αποσυνδεδεμένος mikesf

  • Administrator
  • ******
  • Μηνύματα: 1476
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #1552 στις: 28 Μαρτίου, 2012, 10:42:00 πμ »
Σε αυτην την κοινή λογική ελπίζουμε όλοι... Η ιστορία έχει να επιδείξει και καλές "συνευρέσεις" με τις αρχές αλλα και κακές. Ειναι που θα πέσεις και πώς θα το χειριστείς...

(Πέρα σπο την πλάκα έχω έναν γνωστό που είναι αστυνομικός στο Ηράκλειο, αν θέλεις μπορώ να τον πάρω τηλέφωνο να δώσετε ένα ραντεβού αν δεν πιστεύεις στον Αγιο Βασίλη...  :D :D :D :D)

Στα 15 μέτρα ταράτσα με γείτονες γύρω-γύρω δεν είχα ποτέ "συμβάν". Ο λόγος που πουλάω το δικό μου, είναι οτι χρειάζομαι τα λεφτά και είναι το λιγότερο απαραίτητο στο οπλοστάσιο μου, κατα τα άλλα "κάνει ότι λέει". Υπάρχουν βέβαια πολλές εναλλακτικές...
Ανώνυμοι Αεροβολικοί

Αποσυνδεδεμένος agior

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #1553 στις: 28 Μαρτίου, 2012, 21:33:58 μμ »
Χαιρετώ σας, είμαι κι εγώ ένας απ τους Γιώργηδες,
είδα φως και μπήκα,
σημάδια απ τα παλιά χρόνια
με Dianaκια στην πλατεία Καραμανλάκη
έχω φυσικά κι εγώ,
ήρθε η ώρα να τα ξαναψηλαφίσω.
Έξω απ την αμερικάνα 12-gauge που κρέμεται στον τοίχο δεν έχω άλλο που να επωμίζεται (ακόμα)
Περιμένω κάτι με το ΚΤΕΛ από Θεσσαλονίκη μεριά αύριο, κάτι για αρχή και βλέπουμε για μετά.
Τώρα διάβασμα.
Για να μη μου τη βγαίνετε...

Αποσυνδεδεμένος MASTORAS

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 7115
  • Πας μη Ελλην βαρβαρος
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #1554 στις: 28 Μαρτίου, 2012, 21:47:02 μμ »
Καλως τον συνονοματο.
Σε βλεπω πολυ <<ενθερμο>> και με σωστες προτεραιοτητες. Καλο διαβασμα. ;)

ΑΟΦΑ

AA S400 MPR FT <<Ενδοξη Ελληνική Σημαία>>
HAMMERLI AR20 FT
FWB 603 pcp
AA S400 5,5
Diana 60 <<by blackxx>>
HW 77 4.5
Umarex 850pcp 4.5

Αποσυνδεδεμένος GEORGEGR

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2367
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #1555 στις: 28 Μαρτίου, 2012, 21:49:30 μμ »
Γεια σου Γιώργη.
Καλές παραλαβές και καλό διάβασμα.
H αεροβολίτιδα είναι νόσος και μάλιστα ανίατος, χρονία και συνεχώς επιδεινούμενη.
Ο μη spamαριστής πρώτος τον λίθο βαλέτω.

Αποσυνδεδεμένος grillo

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #1556 στις: 30 Μαρτίου, 2012, 14:15:16 μμ »
Καλώς σας βρήκα

Έτυχε!
Να δω τώρα αν θα πετύχει.

Ετυχε να πέσει κατά λάθος ενα BAM 22 στα χέρια μου .Τό πασπάτεψα λίγο και έκανα  μιά συμφωνία με τον εαυτό μου. Αν τα πάμε καλά να πάμε για κανένα πιό αξιόπιστο "εργαλείο".
Ετσι πρός το παρόν το έχω ρίξει στή μελέτη και στις βολές.Γιά τη μελέτη  στο forum υπάρχουν πληροφορίες αξιόλογες και καλή διάθεση από τους γνωρίζοντες (και πολύ υπομονή οφείλω να ομολογήσω)
Οσο γιά τις βολές το παλεύω.(ειμαι και μιάς καποιας ηλικίας)
Εχω τήν τύχη να μένω στη Β.Α Αττική  με αρκετό χώρο και μακριά από περίεργους.
Ελπίζω να μη σας κούρασα.
Καλό Σ.Κ
Στέλιος

Αποσυνδεδεμένος MASTORAS

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 7115
  • Πας μη Ελλην βαρβαρος
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #1557 στις: 30 Μαρτίου, 2012, 14:22:12 μμ »
Θα πετυχει με τον ενα ή τον αλλο τροπο, μην ανησυχεις γι'αυτο, και ειναι μεγαλη τυχη να εχεις εναν ησυχο χωρο για να κανεις το κεφι σου.
Καλως ηρθες Στελιο, οσο για την ηλικια δεν παιζει κανενα ρολο οπως θα δεις και μονος σου.

ΑΟΦΑ

AA S400 MPR FT <<Ενδοξη Ελληνική Σημαία>>
HAMMERLI AR20 FT
FWB 603 pcp
AA S400 5,5
Diana 60 <<by blackxx>>
HW 77 4.5
Umarex 850pcp 4.5

Αποσυνδεδεμένος Christopher

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2954
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #1558 στις: 30 Μαρτίου, 2012, 14:36:25 μμ »
Στελιο καλως ηρθες και καλη διαμονη.Μπορεις να προσδιορισεις το καποιας ηλικιας;;;;.Μηπως και αρχισω να το παιζω πιτσιρικας. ;) :D :D :D :D
Λατρης του καλου ελατηριου.

Αποσυνδεδεμένος grillo

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #1559 στις: 30 Μαρτίου, 2012, 14:41:56 μμ »
Να είσαι καλά
Οσο για  τήν ηλικία αυτό πές το στό "μουλάρι" όταν κλωτσάει που θέλει lexotanil
Εχεις δίκιο πάντος.
Ολα ειναι στα χέρια μας και στο μυαλό μας.
Καλώς σας βρήκα και πάλι.