Αποστολέας Θέμα: Νέα μέλη - Συστηθείτε  (Αναγνώστηκε 1234939 φορές)

Αποσυνδεδεμένος MASTORAS

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 7115
  • Πας μη Ελλην βαρβαρος
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #1620 στις: 02 Μαΐου, 2012, 13:21:30 μμ »
Kαλησπερα Ζακ.
Αν θελεις το αεροβολο για κυνηγι ατυχησες, απο την μια πλευρα γιατι δεν εχουμε τετοια αναφορα στο φορουμ παρα μονο για σκοποβολη, και απο την αλλη γιατι στην Ελλαδα απαγορευεται και μαλιστα με αυστηροτατες κυρωσεις.
Αν εισαι κατοικος Ελλαδος και θελεις να ασχοληθεις με το κυνηγι πρεπει να ψαξεις για οπλο λειοκαννο κυνηγετικο και σιγουρα για αλλο φορουμ.


Υ.Γ. Μολις ειδα οτι σου εχει δωθει ομοια απαντηση σε αλλο θεμα.

ΑΟΦΑ

AA S400 MPR FT <<Ενδοξη Ελληνική Σημαία>>
HAMMERLI AR20 FT
FWB 603 pcp
AA S400 5,5
Diana 60 <<by blackxx>>
HW 77 4.5
Umarex 850pcp 4.5

Αποσυνδεδεμένος igerog

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 121
  • ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ ΟΥΚ ΕΛΑΤΤΩ ΠΑΡΑΔΩΣΩ
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #1621 στις: 02 Μαΐου, 2012, 14:08:55 μμ »
Νίκο καλώς ήρθες στην παρέα !!!! και διαδικτιακά.
Όπως σου είπα και στο Σχιστό, στο λένε και άλλοι συνάδελφοι, δεν θέλει βιαστικές αποφάσεις για τις αγορές.
Έλα, δές, ρίξε, ρώτα. ;) ;) ;)

Αποσυνδεδεμένος ndlns

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #1622 στις: 03 Μαΐου, 2012, 19:46:05 μμ »
Νίκο καλώς ήρθες στην παρέα !!!! και διαδικτιακά.
Όπως σου είπα και στο Σχιστό, στο λένε και άλλοι συνάδελφοι, δεν θέλει βιαστικές αποφάσεις για τις αγορές.
Έλα, δές, ρίξε, ρώτα. ;) ;) ;)
Καλώς σας βρήκα και στο δίκτυο, όπως λές και εσύ. Είπαμε, ραντεβού το επόμενο Σάββατο στο Σχιστό. Μέχρι τότε θα κάνω υπομονή, για να είμαι σίγουρος. Ελπίζω να τα ξαναπούμε κι' από κοντά. ;D

Αποσυνδεδεμένος Christopher

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2954
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #1623 στις: 03 Μαΐου, 2012, 19:50:03 μμ »
Νίκο καλώς ήρθες στην παρέα !!!! και διαδικτιακά.
Όπως σου είπα και στο Σχιστό, στο λένε και άλλοι συνάδελφοι, δεν θέλει βιαστικές αποφάσεις για τις αγορές.
Έλα, δές, ρίξε, ρώτα. ;) ;) ;)
Καλώς σας βρήκα και στο δίκτυο, όπως λές και εσύ. Είπαμε, ραντεβού το επόμενο Σάββατο στο Σχιστό. Μέχρι τότε θα κάνω υπομονή, για να είμαι σίγουρος. Ελπίζω να τα ξαναπούμε κι' από κοντά. ;D

Να κανεις υπομονη,αξιζει τον κοπο. ;)
Λατρης του καλου ελατηριου.

Αποσυνδεδεμένος ndlns

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #1624 στις: 03 Μαΐου, 2012, 19:58:49 μμ »
Νίκο καλώς ήρθες στην παρέα !!!! και διαδικτιακά.
Όπως σου είπα και στο Σχιστό, στο λένε και άλλοι συνάδελφοι, δεν θέλει βιαστικές αποφάσεις για τις αγορές.
Έλα, δές, ρίξε, ρώτα. ;) ;) ;)
Καλώς σας βρήκα και στο δίκτυο, όπως λές και εσύ. Είπαμε, ραντεβού το επόμενο Σάββατο στο Σχιστό. Μέχρι τότε θα κάνω υπομονή, για να είμαι σίγουρος. Ελπίζω να τα ξαναπούμε κι' από κοντά. ;D

Να κανεις υπομονη,αξιζει τον κοπο. ;)
Κάτι ξέρεις εσύ... Αλλά δεν μας το λές. Να βράζουμε στο ζουμί μας μας αφήνεις... Για να δούμε... ;)

Αποσυνδεδεμένος manmag

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #1625 στις: 09 Μαΐου, 2012, 09:48:19 πμ »
Καλημέρα σας ειμαι καινουργιος στο φορουμ αλλα και σαν αεροβολιστης καιθα ηθελα την βοηθεια σας . Προσφατα αγορασα ενα αεροβολο stoeger x20 syn γιατι μεπιασε ξαφνικα το παιδικο ονειρο της σκοποβολης και δεν σας κρυβω οτι εχω κολλησει ασχημα με την ιδεα.
Υστερα απο περιπου 500 βολες διαπιστωσα οτι το οπλο για να ριξει ευθεια πρεπει να παει το κλισιοσκοπιο τερμα δεξια σε σημειο που απο αριστερα ανοιγει και αλλο ανοιγμε και στην καθυψος ρυθμιση πρεπει να γυρισεις αριστεροστροφα την αλλη ροδελα ρυθμισης σχεδον τερμα, και παλι
δεν φαινονται σε οριζοντια γραμμη  οι δυο πρασινες ινες του κλεισιοσκοπιου και στο κεντρο το κοκκινο του εμπρος στοχαστρου.(

δεν ξερω αν σας τα περιεγραψα σωστα).Ειναι φυσιολογικο αυτο? σε ερωτηση που εκανα στο μαγαζι που το πηρα μου ειπαν οτι ειναι φυσιολογικο <αφου μαυτη τη ρυθμιση βρισκεις κεντρο δεν υπαρχει προβλημα>μου ειπαν, <παντως φερτο μας με την πρωτη ευκαιρια να το δουμε.>.
Επισης οταν το αγορασα ρωτησα αν εχει εγγυηση και μου απαντησαν οτι δεν εχει εγγυηση απλως αν υπαρξει καποιο προβλημα εδω ειμαστε να το δουμε...
Στις οδηγιες του οπλου παντως γραφει οτι εχει 2 χρονια εγγυηση.
 Σκεφτομαι να αγορασω στο μελλον ενα καλυτερο οπλο και ειμαι αναμεσα στα gamo viper max, norica dragon , norica dream rider , diana 31 panther ολα αναμεσα στα 200-300 ευρω.Επισης ξερογλυφομαι για το diana 350 panther magnum (450 eyro). Τι θα με συμβουλευατε να παρω? η χρηση του θα ειναι καθαρα σκοπευτικη και χωρις διοπτρα για την ωρα .. Σας ευχαριστω εκ των προτερων.




Αποσυνδεδεμένος sal4680461

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2460
  • One Man Cant Change World That's why I use spotter
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #1626 στις: 09 Μαΐου, 2012, 10:48:56 πμ »
φιλε μου κανενα απο τα παραπανω σιγουρα αφου οπως λες η επομενη αγορα αργει κατσε διαβασε  ετσι η επομενη αγορα σου θα πιασει τοπο και θα την ευχαριστηθεις οσο τιποτε αλλο
GAMO AF10
HAMERLI CR 20 CONVERTION TO PCP
WALTHER LGM-2 CONVERTION TO PCP
HW-100
Feinwerkbau 300
CZ 452 0,22 ULTRA MATCH
MOSSBERG 510 12CAL
BAIKAL MP153 12CAL
BAIKAL IJ 58 12CAL

Αποσυνδεδεμένος michael1969

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 809
  • ΣΕΡΡΕΣ
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #1627 στις: 09 Μαΐου, 2012, 10:50:32 πμ »
καλως ηρθες φιλε,το οπλο να το πας απο εκει που το πηρες και να ζητησεις αντικατασταση γιατι εχει προβλημα.
Για τα αλλα οπλα που εγραψες διαβασε μεσα στο σαϊτ και παρε ιδεες.
Alfa proj 4.5

Αποσυνδεδεμένος npmair

  • Μελος
  • *
  • Μηνύματα: 3327
  • Only accurate airguns are interesting!
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #1628 στις: 09 Μαΐου, 2012, 10:58:26 πμ »
Αγαπητέ manmag :)

Καλώς μας ήρθες και καλή παραμονή στην παρέα μας.

Οποιοδήποτε προιόν πωλείται (καινούριο και από νόμιμο κατάστημα) εντός ευρωπαικής ένωσης, βάσει της ευρωπαικής εμπορικής νομοθεσίας, οφείλει να καλύπτεται από εγγυήση καλής λειτουργίας τουλάχιστον ενός έτους.

Είναι υποχρέωση του κατασκευαστή να την τιμήσει αν χρειαστεί, μέσω του δικτύου πωλήσεων που διαθέτει. Στην περίπτωσή σου, το οπλοπωλείο σε συνεργασία με την εισαγωγέα του όπλου οφείλουν να σου δώσουν λύση!

Τώρα, όσον αφορά στις μελλοντικές σου αγορές, οι φίλοι νωρίτερα ήταν σαφέστατοι. Στα χρήματα που σκέφτεσαι να διαθέσεις υπάρχουν άριστες και ποιοτικότατες επιλογές που θα τις ανακαλύψεις αν αφιερώσεις μερικές ώρες διαβάσματος στο φόρουμ.
"Αίολος"
"Διηνέκης"
"Βουκεφάλας"
"Κέρβερος"
"Ημίαιμος Πρίγκιψ"
"Rasputin"
"Τετράκωπος μετά Πηδαλιούχου"
"Captain Hook"

Αποσυνδεδεμένος manmag

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #1629 στις: 09 Μαΐου, 2012, 11:37:11 πμ »
Σας ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες αλλα θα εκτιμουσα να μου προτεινατε καποια οπλα εσεις στα χρηματα που προανεφερα γιατι ο χρονος μου για διαβασμα ειναι πολυ περιορισμενος. Αν δεν μου αλλαξει το οπλο το μαγαζι που το πηρα τι να κανω?

Αποσυνδεδεμένος agior

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #1630 στις: 09 Μαΐου, 2012, 20:01:51 μμ »
Καλωσήρθες φίλε,
κι εγώ νέος χρήστης  ::) είμαι και δικαιούμαι να πω δυο κουβέντες απ τη σκοπιά του νέου.

Μη βιάζεσαι να βγάλεις συμπέρασμα και να απαξιώνεις το όπλο σου.

Αν η βοήθεια από 'κει που το πήρες αποβεί ανεπαρκής, μέσα από 'δω θα σε βοηθήσουν πολλοί να το φτιάξεις μόνος σου, βάζοντας και λίγη προσωπική δουλειά, πράγμα που τελικά θα σου αφήσει και κάποια ευχαρίστηση.

Επίσης, μη βιάζεσαι να αποκτήσεις το 2ο όπλο σου. Δεν είναι το όπλο που έχει τόσο σημασία, το ρίξιμο έχει. Ασχολήσου με το πρώτο (αφού το συνεφέρεις) λιώστο στις βολές και στο μεταξύ όλο και κάτι θα ψιλοδιαβάσεις, όλο και κάτι θα σου λένε τα παιδιά που πάνε στο Σχιστό, θα έχεις εκεί την ευκαιρία να δοκιμάσεις πολλά και να τα νιώσεις πριν διαλέξεις. Κυκλοφοράνε βελούδα, γκλίτσες, χαβαλέ τουφέκ, αρκούδες κι άλλα ομοειδή που όρεξη να' χεις να βλέπεις.

Προχώρα ακάθεκτος και μη μασάς...

Αποσυνδεδεμένος manmag

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #1631 στις: 10 Μαΐου, 2012, 07:22:01 πμ »
Σευχαριστω πολυ φιλε. Το οπλο το πηγα χθες στο μαγαζι που το αγορασα και μου ειπαν οτι θα το στειλουν Αθηνα στην εταιρεια που το παιρνουν κι αυτοι ,να το δουν και να το διορθωσουν αν εχει προβλημα και αν χρειαστει να το αλλαξουν και σε καμμια εβδομαδα θα με ειδοποιησουν.
 Εμενα προσωπικα μαρεσει το οπλακι αυτο . Μακαρι ολα να πανε καλα. Οταν εχω καποια νεα θα σας απαντησω εδω για να ενημερωθειτε και εσεις.
Για την αγορα νεου ακριβοτερου-καλυτερου οπλου σιγουρα δεν βιαζομαι παντως αν τελικα μου αλλαξουν το οπλο σκεφτομαι να βαλω αλλα 150 ευρω περιπου και να παρω κατι καλυτερο γιαυτο και εκανα την παραπανω διερευνηση-ερωτηση στο forum. Παντως αν γινει κατι τετοιο προσανατολιζομαι στην αγορα diana panther 31 (315.00 ευρω). Εκεινο που ζητω ειναι ευθυβολια- αξιοπιστια - εμφανιση.
 Επισης μου εχει περασει απο το μυαλο μηπως φταινε και οι βολιδες. Η ρυθμιση σκοπευτικων εγινε με βολες στα 10 μ με gamo pro magnum 4.5 kai HN diabolo spitzkugeln.(Δεν μενω Αθηνα ειμαι απο Χαλκιδικη και δεν ανηκω σε καποιον σκοπευτικο συλλογο,και ουτε εχω καποιον να με συμβουλευσει ,προσπαθω να τα κανω ολα μονος μου γιαυτο και οι παραπανω ερωτησεις).

Αποσυνδεδεμένος goldwhisky

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 384
  • Air Arms TX200MkIII
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #1632 στις: 10 Μαΐου, 2012, 11:38:36 πμ »
Βολίδες JSB δοκίμασες?

Τα Norica που ανάφερες είναι όμορφα και δυνατά όπλα.....για τη σκανδάλη μόνο κάποιον μοντέλων μπωρεί να χρειαστείς έναν...λοστό...όχι πολύ μεγάλο...50-60 εκατοστά του μέτρου.

Αποσυνδεδεμένος manmag

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #1633 στις: 10 Μαΐου, 2012, 12:08:59 μμ »
JSB EXACT 4.52mm / 500, EXPRESS, 7,9 grains τα πηρα χθες αλλα δεν προλαβα να τα δοκιμασω... Norica η Gammo?  Ποσο κανει ο λοστος? με το μετρο παει?

Αποσυνδεδεμένος ikuzusfanis

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 333
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #1634 στις: 14 Μαΐου, 2012, 20:43:52 μμ »
Γεια σας εμπαινα σαν επισκεπτης αλλα τωρα ειμαι μελος.Γιατι αξιζει να εισαι μελος στο φορουμ σας. Μπραβο παιδια