Αποστολέας Θέμα: Νέα μέλη - Συστηθείτε  (Αναγνώστηκε 1235004 φορές)

Αποσυνδεδεμένος georugu

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #1695 στις: 26 Μαΐου, 2012, 01:02:38 πμ »
Γειά σε όλους. Είμαι ο Γιώργος, 34 ετών και τις τελευταίες 5 μέρες περιηγήθηκα κάμποσο στις σελίδες του φόρουμ,το οποίο μου σύστησε ένας φίλος. Ο λόγος απλός... Αγορά του πρώτου αεροβόλου όπλου μου. Ομολογώ πως οι πηγές πληροφοριών που έχετε δημιουργήσει είναι ιδιαίτερα ωφέλιμες και σε μεγάλη γκάμα κατηγοριών.Με βοήθησαν πολύ και σας ευχαριστώ που τις μοιράζεστε. Έχοντας την πρώτη και τελευταία μου επαφή με αεροβόλο προ 20ετίας, με ένα όμορφο diana αγνώστου αριθμού που δυστυχώς εκλάπη, μπήκα στο ίντερνετ για μια πρώτη γεύση. Ζαλίστηκα... Το τοπίο θόλωσε τελείως. Στην προσπάθεια να το ξεθολώσω, αποφάσισα να περιοριστώ σε Ευρωπαίο κατασκευαστή για λόγους ποιότητας. Η χρήση που προορίζεται το όπλο είναι 100% για σκοποβολή στο εξοχικό με έναν ξάδερφό μου ο οποίος προσφάτως αγόρασε ένα gamo phantom csi. Σκέφτηκα λοιπόν να πάρω κι εγώ ένα gamo και για να ανεβάσω λίγο τον ανταγωνισμό, είπα να πάρω ένα θεωρητικά καλύτερο μοντέλο με igt. Η αλήθεια είναι ότι στο θέμα της εμφάνισης, μου αρέσουν περισσότερο σε σχέση με τα κλασσικά αεροβόλα. Κάπου εκεί άρχισα να επισκέπτομαι το φόρουμ και μετά από διάβασμα,διάβασμα και λίγο ακόμα διάβασμα άρχισα να αναθεωρώ την κατάταξη των κριτηρίων επιλογής του όπλου. Έτυχε να δω κι ένα ντοκιμαντέρ με έναν εκπαιδευτή σκύλων για την αστυνομία στην Αμερική (άσχετο), ο οποίος ανέφερε: Οι Γερμανικοί ποιμενικοί, δεν είναι οι πιο συνεργάσιμοι σκύλοι, ούτε οι πιο δυνατοί, ούτε οι πιο γρήγοροι σε αντίδραση,ούτε έχουν την καλύτερη όσφρηση,ούτε το πιο δυνατό δάγκωμα και δεν είναι οι πιο αθλητικοί. Δεν θα βρείτε όμως κάποιον άλλο σκύλο που να κάνει όλα τα παραπάνω το ίδιο καλά και σε αρκετά υψηλή βαθμολογία. έχει δηλαδή μακράν το καλύτερο overall. Μπορεί το παράδειγμα να είναι ατυχές. Αποφάσισα όμως να παραμερίσω αρκετά τα προσωπικά γούστα περί εξωτερικής εμφάνισης και να ψάξω τον Γερμανικό ποιμενικό στον κόσμο του αεροβόλου, πάντα σε σχέση με την χρήση που το προορίζω. Νομίζω λοιπόν πως είμαι πολύ κοντά στην αγορά ενός ΗW95 στα 4,5mm αν και θα προτιμούσα τα 5,5mm γιατί διαβάζω ότι έχουν πιο γλυκιά ανάκρουση και καλύτερη ευθυβολία στις κοντινές αποστάσεις.Δεν θέλω όμως να χάσω σε δραστικό βεληνεκές σε σχέση με το phantom csi του αγαπητού εξάδελφου, γιατί θα σημαδεύουμε στους ίδιους στόχους.Ελπίζω να μην με κουράσει πολύ στην όπλισή του. Έχω σκοπό να μελετήσω λίγο ακόμα πριν το αγοράσω καθώς και να έχω μια πρώτη επαφή σε κάποιο κατάστημα, οπότε οποιαδήποτε πρόταση η παρατήρηση σας είναι ευπρόσδεκτη και επιθυμητή. Σας ευχαριστώ και πάλι για όλον αυτό το θησαυρό ουσιαστικών πληροφοριών.

Αποσυνδεδεμένος diana350magnum

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2158
  • Cricket kalibrgun 5.5 (κουασιμόδος).
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #1696 στις: 26 Μαΐου, 2012, 06:42:48 πμ »
Καλώς όρισες φίλε Γιώργο.
 Είσαι σε καλό δρόμο σκέψης αλλά και μεθοδικότητας. Δε βιάζεσαι να πάρεις κάτι και να το μετανιώσεις, μελετάς και ζητάς γνώμες. Αυτό είναι και το καλύτερο για να αποφασίσεις σωστά.
Το παράδειγμα με τον Γερμανικό ποιμενικό δεν είναι καθόλου ατυχές, αντιθέτως ταιριάζει πάρα πολύ στην περίπτωση του όπλου. Και σε αυτή την περίπτωση το 95άρι είμαι σίγουρος πως πραγματικά είναι ο Γερμανικός ποιμενικός των αεροβόλων.

Φιλικά Γιώργος.
Ουδείς χειρότερος εχθρός του ευεργετηθέντος...

Προσοχή στα μοναχικά κοπρόσκυλα...!

Αποσυνδεδεμένος Christopher

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2954
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #1697 στις: 26 Μαΐου, 2012, 10:33:45 πμ »
Μιας και εγινε αναφορα στον Γερμανικο ποιμενικο,HW 95,δαγκοτο Αααγγγγρρρρρ. :D :D
Λατρης του καλου ελατηριου.

Αποσυνδεδεμένος dpkexm

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 373
  • Όποιος ξέρει δεν μιλά και όποιος μιλά δεν ξέρει.
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #1698 στις: 26 Μαΐου, 2012, 10:45:25 πμ »
Γιώργο καλώς ήρθε.  Η επιλογή σου είναι άριστη.
+

Αποσυνδεδεμένος iraklis2010

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1459
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #1699 στις: 26 Μαΐου, 2012, 11:13:16 πμ »
Γειά σε όλους. Είμαι ο Γιώργος, 34 ετών και τις τελευταίες 5 μέρες περιηγήθηκα κάμποσο στις σελίδες του φόρουμ,το οποίο μου σύστησε ένας φίλος. Ο λόγος απλός... Αγορά του πρώτου αεροβόλου όπλου μου. Ομολογώ πως οι πηγές πληροφοριών που έχετε δημιουργήσει είναι ιδιαίτερα ωφέλιμες και σε μεγάλη γκάμα κατηγοριών.Με βοήθησαν πολύ και σας ευχαριστώ που τις μοιράζεστε. Έχοντας την πρώτη και τελευταία μου επαφή με αεροβόλο προ 20ετίας, με ένα όμορφο diana αγνώστου αριθμού που δυστυχώς εκλάπη, μπήκα στο ίντερνετ για μια πρώτη γεύση. Ζαλίστηκα... Το τοπίο θόλωσε τελείως. Στην προσπάθεια να το ξεθολώσω, αποφάσισα να περιοριστώ σε Ευρωπαίο κατασκευαστή για λόγους ποιότητας. Η χρήση που προορίζεται το όπλο είναι 100% για σκοποβολή στο εξοχικό με έναν ξάδερφό μου ο οποίος προσφάτως αγόρασε ένα gamo phantom csi. Σκέφτηκα λοιπόν να πάρω κι εγώ ένα gamo και για να ανεβάσω λίγο τον ανταγωνισμό, είπα να πάρω ένα θεωρητικά καλύτερο μοντέλο με igt. Η αλήθεια είναι ότι στο θέμα της εμφάνισης, μου αρέσουν περισσότερο σε σχέση με τα κλασσικά αεροβόλα. Κάπου εκεί άρχισα να επισκέπτομαι το φόρουμ και μετά από διάβασμα,διάβασμα και λίγο ακόμα διάβασμα άρχισα να αναθεωρώ την κατάταξη των κριτηρίων επιλογής του όπλου. Έτυχε να δω κι ένα ντοκιμαντέρ με έναν εκπαιδευτή σκύλων για την αστυνομία στην Αμερική (άσχετο), ο οποίος ανέφερε: Οι Γερμανικοί ποιμενικοί, δεν είναι οι πιο συνεργάσιμοι σκύλοι, ούτε οι πιο δυνατοί, ούτε οι πιο γρήγοροι σε αντίδραση,ούτε έχουν την καλύτερη όσφρηση,ούτε το πιο δυνατό δάγκωμα και δεν είναι οι πιο αθλητικοί. Δεν θα βρείτε όμως κάποιον άλλο σκύλο που να κάνει όλα τα παραπάνω το ίδιο καλά και σε αρκετά υψηλή βαθμολογία. έχει δηλαδή μακράν το καλύτερο overall. Μπορεί το παράδειγμα να είναι ατυχές. Αποφάσισα όμως να παραμερίσω αρκετά τα προσωπικά γούστα περί εξωτερικής εμφάνισης και να ψάξω τον Γερμανικό ποιμενικό στον κόσμο του αεροβόλου, πάντα σε σχέση με την χρήση που το προορίζω. Νομίζω λοιπόν πως είμαι πολύ κοντά στην αγορά ενός ΗW95 στα 4,5mm αν και θα προτιμούσα τα 5,5mm γιατί διαβάζω ότι έχουν πιο γλυκιά ανάκρουση και καλύτερη ευθυβολία στις κοντινές αποστάσεις.Δεν θέλω όμως να χάσω σε δραστικό βεληνεκές σε σχέση με το phantom csi του αγαπητού εξάδελφου, γιατί θα σημαδεύουμε στους ίδιους στόχους.Ελπίζω να μην με κουράσει πολύ στην όπλισή του. Έχω σκοπό να μελετήσω λίγο ακόμα πριν το αγοράσω καθώς και να έχω μια πρώτη επαφή σε κάποιο κατάστημα, οπότε οποιαδήποτε πρόταση η παρατήρηση σας είναι ευπρόσδεκτη και επιθυμητή. Σας ευχαριστώ και πάλι για όλον αυτό το θησαυρό ουσιαστικών πληροφοριών.
Αν και η περιηγηση σου ηταν <λιγη> η αποφαση σου για το 95αρι <πολυ> σωστη, προχωρα αφοβα εισαι σε καλο δρομο,και να εισαι σιγουρος οτι ο αγαπητος σου ξαδελφος ειναι αυτος που θα χασει πολλα πραγματα ;)
ΑΕΤΣ ΕΠΛΑΣΤΑ ΑΣΟΝ ΘΕΟ
ΑΕΤΣ ΣΗ ΓΗΝ ΕΒΡΕΘΑ
ΚΑΜΙΑΝ ΚΙ ΠΟΥΣΜΑΝΕΨΑ
ΠΟΝΤΙΟΣ ΝΤΕ ΓΕΝΝΕΘΑ

HW  90  5,5 LAZAGLIDE BY DRAGON WALNUT BY HERCULES
DIANA 48 4,5 HANDMADE STOK IROCO BY HERCULES
SLAVIA 630 4,5  WALNUT BY HERCULES.....LAZAGLIDE AND VENOM  BY DRAGON

Αποσυνδεδεμένος blackxx

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 961
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #1700 στις: 26 Μαΐου, 2012, 11:22:18 πμ »
Καλώς όρισες φίλε Γιώργο.
 Είσαι σε καλό δρόμο σκέψης αλλά και μεθοδικότητας. Δε βιάζεσαι να πάρεις κάτι και να το μετανιώσεις, μελετάς και ζητάς γνώμες. Αυτό είναι και το καλύτερο για να αποφασίσεις σωστά.
Το παράδειγμα με τον Γερμανικό ποιμενικό δεν είναι καθόλου ατυχές, αντιθέτως ταιριάζει πάρα πολύ στην περίπτωση του όπλου. Και σε αυτή την περίπτωση το 95άρι είμαι σίγουρος πως πραγματικά είναι ο Γερμανικός ποιμενικός των αεροβόλων.

Φιλικά Γιώργος.

+ 1  (Γνώμη μου να προτιμήσεις 4,5)
Η χαρά σε έναν αγώνα είναι η διάκριση .............
Το ώφελος σε έναν αγώνα είναι να εντοπίσεις λάθη και να κάνεις κάτι γιαυτά .............
Αλλιώς η χαρά θα είναι πρόσκαιρη .............

Αποσυνδεδεμένος georugu

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #1701 στις: 26 Μαΐου, 2012, 14:59:28 μμ »
  Ευχαριστώ πολύ για το καλωσόρισμα και τις απόψεις σας. Δεδομένου του όγκου των εμπειριών που διακρίνω στις συζητήσεις σας, η παρότρυνσή σας να προχωρήσω με την επιλογή μου με κάνει να νιώθω ακόμα πιο σίγουρος για την αγορά του όπλου. Είναι ένα ωραίο συναίσθημα πριν την οποιαδήποτε αγορά που δεν θυμάμαι να το είχα πολλές φορές στο παρελθόν. Δυστυχώς το κατάστημα στην Αθηνάς δεν το έχει εκεί για μια πρώτη επαφή. Δεν πειράζει όμως.Λίγο περισσότερο διάβασμα δεν θα βλάψει. Θα απολαύσω και το θολό τοπίο που επιτέλους καθάρισε μπροστά μου κι από βδομάδα θα επικοινωνήσω με τον κύριο στον Γέρακα. Να είστε καλά. ;D

Αποσυνδεδεμένος guppy

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #1702 στις: 29 Μαΐου, 2012, 12:23:28 μμ »
Λοιπόν δεν έχω προλάβει ακόμα να ασχοληθώ για να βγάλω τις κολλημένες βολίδες άλλα είδα ποιο norica έχω...  χεχε  ;D έχουμε και λέμε είναι το norica mod.73 δεν έχω ιδέα από προδιαγραφές και χαρακτηριστικά αν κάποιος ξέρει να μου πει θα τον ευχαριστούσα γιατί απ'όσο κοίταξα στο φόρουμ με την αναζήτηση δεν βρήκα κάτι για αυτό  :'( αξίζει να το φτιάξω ? γιατί έχω την υποψία ότι ίσως να μην βρω διάφορα που θα χρειαστώ για να ξαναγίνει αεροβόλο  :o

Αποσυνδεδεμένος Kyriakos87

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 4808
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #1703 στις: 29 Μαΐου, 2012, 13:08:50 μμ »
το εχω και εγω αυτο το οπλο σε 5.5
εχει ριξει τοσες βολες που εχει φαγωθεί το πιστονι του τοσο πολυ που κουδουνιζει μεσα στον κυλινδρο.
Απο τσιμουχα του βρηκα μια απο ΝΟΡΙΚΑ νεας γενιας συνθετική αλλα δεν εφαρμοζει τοσο καλα στον κυλινδρο με αποτελεσμα να ξεφυσάει και να μην εχει καθολου δυναμη.
Το κακο του ειναι οτι εχει μπιλια για κλείδωμα στην καννη και με τον καιρο χαλαρώνει αρκετά οπότε η οποια ακριβεια του παει περιπατο. δεν αξιζει να το φτιάξεις και να περιμενεις κατι. Αξιζει να το φτιάξεις αν εχεις δεθει μαζι του οπως εκανα εγω που ειχα ενα σωρο αναμνησεις ή για να ασχοληθείς με κατι και να περάσεις το χρόνο σου.
ελατηριο μπαινει απο διανα .45 αλλα θελει κόψημο.

Pyrgetos Shooting Club


1. Οι ηλίθιοι είναι αήττητοι!!
2. Η συμμετοχή στο forum δεν είναι υποχρεωτική.!!!
3. το καλύτερο αεροβόλο ειναι αυτο που ευχαριστεί τον ιδιοκτήτη του.!!!!

Αποσυνδεδεμένος KONI

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 367
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #1704 στις: 29 Μαΐου, 2012, 14:16:24 μμ »
Λοιπόν δεν έχω προλάβει ακόμα να ασχοληθώ για να βγάλω τις κολλημένες βολίδες άλλα είδα ποιο norica έχω...  χεχε  ;D έχουμε και λέμε είναι το norica mod.73 δεν έχω ιδέα από προδιαγραφές και χαρακτηριστικά αν κάποιος ξέρει να μου πει θα τον ευχαριστούσα γιατί απ'όσο κοίταξα στο φόρουμ με την αναζήτηση δεν βρήκα κάτι για αυτό  :'( αξίζει να το φτιάξω ? γιατί έχω την υποψία ότι ίσως να μην βρω διάφορα που θα χρειαστώ για να ξαναγίνει αεροβόλο  :o

Εδω είναι το σχεδιάγραμα του όπλου
http://www.fileden.com/files/2010/6/30/2901985/Norica/xNO73.pdf
Δε μπορεί κανείς να ανεβεί στη πλάτη σου, εκτός αν εσύ ο ίδιος σκύψεις.

Αποσυνδεδεμένος guppy

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #1705 στις: 29 Μαΐου, 2012, 17:02:20 μμ »
ευχαριστώ παιδιά ! για τιμές βάση των κωδικών στο σχεδιάγραμμα που θα βρω ?? ή δεν θα βρω ??  ::) ::) ολοένα και περισσότερο φλερτάρω με την ιδέα ενός νέου αεροβόλου... ανάθεμα την κρίση μου μέσα ....  ;D

Αποσυνδεδεμένος accuracy lover

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 3021
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #1706 στις: 29 Μαΐου, 2012, 18:55:47 μμ »
         
                   Φίλε guppy καλώς ήρθες στο forum - καλή περιήγηση!   
      Το μοντέλλο 73 της Norica έχει σταματήσει να κατασκευάζεται εδώ και πολλά χρόνια - η αναζήτηση ανταλλακτικών με βάση μάλιστα το σχεδιάγραμμα/διάγραμμα των εξαρτημάτων του είναι άδικος κόπος. Για αναλώσιμα όπως τσιμούχες και για κανένα κλισιοσκόπιο ή εμπρός σκοπευτικό κάτι μπορεί να γίνει (άν ταιριάζει με αυτά των υπαρχόντων μοντέλλων που κυκλοφορούν ακόμη) - άν πάς σε πιό "βαθιά νερά" (π.χ. ελατήρια και εξαρτήματα μηχανισμού σκανδάλης) δεν θα βρείς τίποτα. Τα νέα μοντέλλα της Norica χρησιμοποιούν τελείως διαφορετική σχεδίαση στον μηχανισμό αγκίστρωσης μεταξύ πιστονιού και σκανδάλης σε σχέση με τα παλιότερα  όπως το δικό σου. Το καλό με τα αεροβόλα ελατηρίου είναι πώς ακόμα κι άν δεν βρεθούν τα αυθεντικά ανταλλακτικά μπορούν να γίνουν διάφορες "μικρο-πατέντες" και να ταιριάξουν άλλα παρόμοια (από τον ίδιο ή άλλον κατασκευαστή) καθιστώντας το όπλο πάλι σχετικά λειτουργικό. Εδώ εντοπίζεται και η διαφορά με τα ακριβότερα κατά γενική ομολογία Γερμανικά αεροβόλα (Diana, Weihrauch) ή τα Αγγλικά (BSA, Webley, Air Arms) όπου μπορεί να βρεί κανείς ανταλλακτικά παλιών μοντέλλων που έπαψαν να κατασκευάζονται εδώ και δεκαετίες.
       Το "φλέρτ" με την ιδέα απόκτησης ενός νέου αεροβόλου δεν έβλαψε ποτέ κανέναν... ;)


Αποσυνδεδεμένος ROMMEL

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #1707 στις: 31 Μαΐου, 2012, 01:08:59 πμ »
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΣΕ ΟΛΟΥΣ !!!  ΜΕ ΛΕΝΕ ΔΗΜΗΤΡΗ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΝΑΥΠΛΙΟ ! ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΕΧΩ ΕΝΑ GAMO CFR 4.5  ENA DOMINATOR 1250 5.5 KAI ENA GAMO PT 85 4.5
ΕΙΜΑΙ ΝΕΟΣ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΠΟΥ ΜΟΥ ΤΟ ΣΥΣΤΗΣΕ ΕΝΑΣ ΦΙΛΟΣ!
 (ΔΕΚΤΗ ΚΑΘΕ ΒΟΗΘΕΙΑ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ ΓΙΑΤΙ ΞΕΡΕΤΑΙ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ) !!!
ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ ΨΑΧΝΟΜΑΙ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΛΙΓΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΟ DOMINATOR KAI EIMAI ANAMEΣΑ ΣΤΟ MONSOON ΣΤΟ BSA R10 MKII KAI TO HW 100
ANAZHTΩ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΟΠΛΑ Η ΓΙΑ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟ ΟΠΛΟ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ !!!

Αποσυνδεδεμένος MASTORAS

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 7115
  • Πας μη Ελλην βαρβαρος
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #1708 στις: 31 Μαΐου, 2012, 11:24:31 πμ »
Καλως ηρθες Δημητρη.
Και για τα τρια οπλα εχει μεγαλες αναφορες στο φορουμ και συγκρισεις αν θυμαμαι καλα. Βαλε το καθε μοντελο στην αναζητηση και θα βρεις πολλες αναφορες.

ΑΟΦΑ

AA S400 MPR FT <<Ενδοξη Ελληνική Σημαία>>
HAMMERLI AR20 FT
FWB 603 pcp
AA S400 5,5
Diana 60 <<by blackxx>>
HW 77 4.5
Umarex 850pcp 4.5

Αποσυνδεδεμένος TASOS Z.

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #1709 στις: 31 Μαΐου, 2012, 13:40:35 μμ »
Καλησπέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα ;)
είμαι ο Τάσος και είπα να αγοράσω ένα φτηνό αεροβόλο για "παιχνίδι".
Εχω δει στο net το BAM 19-18 καθώς και το KRAL AI-001S.
Για το πρώτο έχω βρει πληροφορίες και εδώ και γενικά στο net,για το 2ο όμως οι πληροφορίες είναι πιο λίγες :-\
Εχει κανείς άποψη για τα 2 όπλα? ειδικά για το KRAL
Aραγε τα τεχν.χαρακτηριστικά τους είναι όπως αναφέρονται στα "χαρτιά"??