Αποστολέας Θέμα: Νέα μέλη - Συστηθείτε  (Αναγνώστηκε 1234987 φορές)

Αποσυνδεδεμένος panik

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1119
  • Εμ' περήφανος που εγεννέθα Πόντιος!
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #2040 στις: 11 Φεβρουαρίου, 2013, 16:19:15 μμ »
Καλως ηρθες Αγγελε.
Νίκος Π.

DIANA 45 W.Germany 88
Gamo Cadet
Berreta 92FS Umarex
Crosman revolver .357 4"
P08 6" WE
M700 Takedown KJ
Tokarev TT33 Ltd SRC
MP5A3 ICS
Meu(soc) 1911 SG
AK74 APS
Glock17
Walther PKK/S Umarex

Αποσυνδεδεμένος thanasisstr

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #2041 στις: 11 Φεβρουαρίου, 2013, 23:30:55 μμ »
καλησπερα παιδια και απο εμενα . συγχαρητηρια για την πολυ καλη δουλεια που κανετε στο φορουμ . εχετε συγκεντρωσει εξαιρετικο ογκο πληροφοριων χρησημο σε εμας τους νεους . :) και ενα μπραβο για το επιπεδο του φορουμ στους διαχειριστες και στους συντονιστες .

πριν λιγο καιρο αποφασισα να ξεθαψω ενα αεροβολο diana 35 που το εχω απο τον πατερα μου.... βρισκομαι βασικα σε φαση rebuilt επειδη ηταν παρατημενο πολλα χρονια και εχαν περασει διαφορα χερια απο πανω του....
σε πρωτη φαση το εβαψα με gun blue , του αλλαξα τσιμουχα , κατασκευασα στον τορνο ( επειδη ειχε φθαρει)  ενα πιρακι με κεφαλι που κραταει ενα ελατηριο στον μηχανισμο εμπλοκης και  και τωρα μενει να αλλαξω το ελλατηριακι αυτο αλλα δεν μπορω να βρω καινουριο καπου .....
αν μπορειτε να με καθοδηγισετε για να το βελτιωσω ειμαι ολλως αυτια, συνεργειο μηχανουργειο υπαρχει πληρες ....

μεσα απο αυτη την διαδικασια βεβαια αποφασισα να προχωρισω και στην αγορα ενος νεου οπλου με μεγαλυτερες δυνατοτητες, δεν θελω να μπλεξω με μπουκαλες κλπ οποτε ( και μιας και διαβασα εδω μεσα τοσα καλα) σκεφτομαι να χτυπησω το HW97 5,5mm.  κι εκει ομως θελω βοηθεια. επειδη θελω ανοιχτα σκοπευτικα τι μπορω να βαλω επανω ? το red dot εξυπηρετει ?




Αποσυνδεδεμένος panik

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1119
  • Εμ' περήφανος που εγεννέθα Πόντιος!
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #2042 στις: 11 Φεβρουαρίου, 2013, 23:32:17 μμ »
Καλως ηρθες!
Νίκος Π.

DIANA 45 W.Germany 88
Gamo Cadet
Berreta 92FS Umarex
Crosman revolver .357 4"
P08 6" WE
M700 Takedown KJ
Tokarev TT33 Ltd SRC
MP5A3 ICS
Meu(soc) 1911 SG
AK74 APS
Glock17
Walther PKK/S Umarex

Αποσυνδεδεμένος 1987Legion1987

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 631
  • Keep it level!
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #2043 στις: 12 Φεβρουαρίου, 2013, 00:25:12 πμ »
καλησπερα παιδια και απο εμενα . συγχαρητηρια για την πολυ καλη δουλεια που κανετε στο φορουμ . εχετε συγκεντρωσει εξαιρετικο ογκο πληροφοριων χρησημο σε εμας τους νεους . :) και ενα μπραβο για το επιπεδο του φορουμ στους διαχειριστες και στους συντονιστες .

πριν λιγο καιρο αποφασισα να ξεθαψω ενα αεροβολο diana 35 που το εχω απο τον πατερα μου.... βρισκομαι βασικα σε φαση rebuilt επειδη ηταν παρατημενο πολλα χρονια και εχαν περασει διαφορα χερια απο πανω του....
σε πρωτη φαση το εβαψα με gun blue , του αλλαξα τσιμουχα , κατασκευασα στον τορνο ( επειδη ειχε φθαρει)  ενα πιρακι με κεφαλι που κραταει ενα ελατηριο στον μηχανισμο εμπλοκης και  και τωρα μενει να αλλαξω το ελλατηριακι αυτο αλλα δεν μπορω να βρω καινουριο καπου .....
αν μπορειτε να με καθοδηγισετε για να το βελτιωσω ειμαι ολλως αυτια, συνεργειο μηχανουργειο υπαρχει πληρες ....

μεσα απο αυτη την διαδικασια βεβαια αποφασισα να προχωρισω και στην αγορα ενος νεου οπλου με μεγαλυτερες δυνατοτητες, δεν θελω να μπλεξω με μπουκαλες κλπ οποτε ( και μιας και διαβασα εδω μεσα τοσα καλα) σκεφτομαι να χτυπησω το HW97 5,5mm.  κι εκει ομως θελω βοηθεια. επειδη θελω ανοιχτα σκοπευτικα τι μπορω να βαλω επανω ? το red dot εξυπηρετει ?





Καλώς ήρθες κι απο μένα!
Αφού γουστάρεις ανοιχτά σκοπευτικά πάρε το HW 77k http://www.thehuntinglife.com/forums/topic/256090-weihrauch-hw77-in-a-new-stock-design/page-2
και πάρ΄ το σε 4,5mm... θα με θυμιθείς! 
Έχει ίδια απόδοση με το 97άρι.
Δες κι εδώ http://www.weihrauch-sport.de/seiten/englisch/weitschussluftgewehre/e_weitschussluftgewehre.html#Technische%20Daten%203

Από που είσαι δε μας είπες? (Δεν είσαι υποχρωμένος να μας πεις αν δε θέλεις για κάποιο λόγο)
AA S500 5,5mm (Η πεντάμορφη) - Hawke Sidewinder 30 IR 8-32*56 x20 Mil dot (και το τέρας)
umarex beretta px4 storm 4.5mm co2 blowback (Μεθαδόνη)

Αποσυνδεδεμένος minos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #2044 στις: 12 Φεβρουαρίου, 2013, 01:30:06 πμ »
Για χαρα σε όλη τη παρέα!!!
ονομάζομαι Ρούσσος Νικόλαος και μένω στη Ναύπακτο. με το ιντερνετ ασχολούμαι τα τελευταία 3 χρόνια όπου είμαι μέλος στο http://www.greekblades.com KNIFE n BLADES GREEK FORUM με το ιδιο ψευδώνυμο...με το αεροβόλο δεν εχω καμία σχέση αλλά υπάρχει κάτι που με ενδιαφέρει το οποίο πρώτα θα μελετήσω εδώ τα γραφόμενα σας και μετά θα κάνω τη κίνηση μου!!!
συγχαρητήρια για τη δουλειά που έχετε κάνει και στους διαχειριστές της όλης προσπάθειας...

Αποσυνδεδεμένος thanasisstr

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #2045 στις: 12 Φεβρουαρίου, 2013, 07:41:54 πμ »


Καλώς ήρθες κι απο μένα!
Αφού γουστάρεις ανοιχτά σκοπευτικά πάρε το HW 77k http://www.thehuntinglife.com/forums/topic/256090-weihrauch-hw77-in-a-new-stock-design/page-2
και πάρ΄ το σε 4,5mm... θα με θυμιθείς!  
Έχει ίδια απόδοση με το 97άρι.
Δες κι εδώ http://www.weihrauch-sport.de/seiten/englisch/weitschussluftgewehre/e_weitschussluftgewehre.html#Technische%20Daten%203

Από που είσαι δε μας είπες? (Δεν είσαι υποχρωμένος να μας πεις αν δε θέλεις για κάποιο λόγο)

έχεις δίκιο. με λενε Θανάση και είμαι απο Αθήνα , Νεα Φιλαδέλφεια.
το αεροβόλο το θέλω σε 5,5 επειδή αφενός το diana35 που έχω ειναι 4.5 ,αφετέρου θελω να εχει μεγαλύτερες ....... δυνατότητες ....
τα ανοιχτά σκοπευτικά τα θέλω τουλάχιστον για αρχη επειδή δεν με βόλεψε ποτέ μια διόπτρα που είχα στο diana ...
ευχαριστώ για το καλωσόρισμα .
« Τελευταία τροποποίηση: 12 Φεβρουαρίου, 2013, 10:14:39 πμ από destro »

Αποσυνδεδεμένος Γιάννης Κιο.

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 131
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #2046 στις: 12 Φεβρουαρίου, 2013, 08:51:04 πμ »
Καλώς ήρθατε Νίκο και Θανάση.
HW97K
Stoeger X20

Αποσυνδεδεμένος alpha-63

  • Μελος
  • *
  • Μηνύματα: 7893
  • «Μαλέαν δε κάμψας επιλάθου των οίκαδε»
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #2047 στις: 12 Φεβρουαρίου, 2013, 10:45:20 πμ »
...θερμό καλοσώρισμα στις νέες αιμοληψίες του αεροβόλου   ;)

...και η αεροβολίτιδα με εθελοντές εξαπλώθηκε  :)
Σειρήνα -HW97Κ .22
Μέδουσα -HW97K .20
Ειμαρμένη -HW95 .22
Γοργόνα 
Έχιδνα-HW95 .20
Κίρκη -AA ProSport .22
Μήδεια- ΑΑ ProSport .177
Ναυσικά -AA TX MK3 .177
Ερινύα -ΑΑ ProElite .22
Άρπυια -AA ProElite .25
Λάχεσις -HW35 .177
Νέμεσις -HW90 .22
Πηνελόπη -HW55 .177
Άρτεμις -Diana52 .22 EXP
Lady Chatterley -BSA S.Star .177
Afrodyte -BSA S.Star .177
Χαρά -BSA RB2 Stutzen .177
Victoria -BSA RB2 Stutzen .22
Erika -Feinwerkbau 300 .177
Patricia -Webley&Scott Osprey Supertarget .177
Mo Chou -BAM 26 .177

Αποσυνδεδεμένος panik

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1119
  • Εμ' περήφανος που εγεννέθα Πόντιος!
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #2048 στις: 12 Φεβρουαρίου, 2013, 15:20:14 μμ »
Kαλως ηρθες Νικο!
Νίκος Π.

DIANA 45 W.Germany 88
Gamo Cadet
Berreta 92FS Umarex
Crosman revolver .357 4"
P08 6" WE
M700 Takedown KJ
Tokarev TT33 Ltd SRC
MP5A3 ICS
Meu(soc) 1911 SG
AK74 APS
Glock17
Walther PKK/S Umarex

Αποσυνδεδεμένος kostas100

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1401
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #2049 στις: 13 Φεβρουαρίου, 2013, 00:12:22 πμ »
καλησπερα στην παρεα
ονομαζομαι Κωστας και ειμαι αρρωστος....αεροβολο-μανια.
οταν ημουν πιτσιρικος κυνηγουσα με ενα τσεχικο αεροβολο (τα σφαιρακια στο στομα) στα προαστια του πειραια,πριν πολλα πολλα χρονια
γνωριζω τα λειοκανα οπλα καλα και εχω μαζεψει αρκετα σιδερα,με το αεροβολο ειμαι μαθητης διαβαζω και ενημερωνομαι  στο φορουμ κανα χρονο και θα ηθελα να δωσω τα συγχαρητηρια στους διαχειριστες και οχι μονο!! για την προσπαθεια που καταβαλετε,την διαθεση να μοιραστουν γνωσεις και εμπειριες πολλων ετων με ολους εμας τους αναγνωστες του φορουμ.
κατεχω ενα dianna 38  4,5 αγορασμενο πριν 20 plus xρoνια(αδουλευτο)
ενα HW 100 T 5,5 που κεντουσε (γκρουπακια)3 γεμιστηρες σερι τουλαχιστον και τωρα στον 1και κατι πεφτει η πιεση στο120.??????(πιθανο προβλημα)
ευπροσδεκτες οι γνωμες ,οι  εμπειριες,εαν καποιος ειχε το ιδιο προβλημα πως το ελυσε???

ευχαριστω πολυ
ΚΩΣΤΑΣ

PS πριν πεντε ημερες ειχε ξεβιδοθει η κανη και εχανε αερα,στο ΣΚ την κυριακη βιδωθηκε με την βοηθεια ενος κυριου.
     το ο ring της κανης μαλλον ειναι οκ,δεν δειχνει να χανει αερα στον γεμιστηρα.???

Αποσυνδεδεμένος AGGELOS A

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 856
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #2050 στις: 13 Φεβρουαρίου, 2013, 08:22:28 πμ »
καλημέρα σε όλους και καλωσ ήρθες Κώστα στην αεροβολική παρέα!
HW77-HW97-HW95-HW80-HW 35-Dianna54-Dianna56-Dianna38-AAS200-FX INDY

Αποσυνδεδεμένος Γιάννης Κιο.

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 131
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #2051 στις: 13 Φεβρουαρίου, 2013, 08:45:30 πμ »
Κώστα καλώς μας ήρθες. Κανε ένα ψάξιμο μπορεί να βρεις απάντηση σε αυτό που σε απασχολεί.  erovolo.gr/forum/index.php/topic,24.0.html
HW97K
Stoeger X20

Αποσυνδεδεμένος tassos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1797
  • Βολος
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #2052 στις: 13 Φεβρουαρίου, 2013, 08:47:15 πμ »
   Καλως ήρθες φίλε Κώστα στο φόρουμ .

   Για το θεματάκι σου με το 100άρι  σίγουρα θα βγάλουμε άκρη και μην ανησυχείς , απλά πήγαινε στο ανάλογο θέμα του 100ριού και περιέγραψε το πρόβλημά σου ακριβώς και σημείωσε και όλες τις πιθανές παρατηρήσεις που έχεις κάνει.
   Οπωσδήποτε έχεις διαρροή αέρα . Τα pcp είναι φουλ από o rings και πιθανόν να χρειάζεται να αλλαχθεί καποιο ή κάποια.
   Γράψε μας και άν ακούς κάποιο φσσς  διαρροής , αν ακούς πλέον μεγάλο μπάμ κατα την ''πυροδότηση'' , αν έχεις πτώση της τροχιάς της βολίδας , αν έχεις χρονογραφήσει το όπλο , αν χανεις αέρα με το όπλο στατικό χωρίς να το χρησιμοποιείς , ποσα χρόνια το έχεις κατέχεις κτλ
  Πιθανόν αν διαβάσεις και όλο το συγκεκριμένο θέμα να βρείς και την λύση μόνος σου.

  Καλή συνέχεια.
  
ΒΤ-65      75 FP

Αποσυνδεδεμένος kostas100

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1401
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #2053 στις: 13 Φεβρουαρίου, 2013, 14:14:31 μμ »
καλησπερα κυριοι και ευχαριστω για την αμεση ανταποκριση
διαβασα στα τεχνικα θεματα μια αναλυση του john για διαροη αερα στο 100σταρι.
θα κανω αυτα που ο tasos, πολυ σωστα μου υπεδειξε,εναν προσεκτικοτερο ελεγχο και μετρησεις μηπως και απομονωσουμε το ο ring.
εκτιμω οτι η δικη μου περιπτωση διαροης ειναι διαφορετικη γιατι το προβλημα αρχισε με το χαλαρωμα του σφιξιματος της κανης, η την εσφιξα πολυ ,η δεν πατησε κατι καλα στο δεσιμο μπουκαλας -κανης.
δυνατο μπαμ εκανε το οπλο(οχι παντα)οταν η κανη ητο χαλαρη.οταν την εσφιξα και ρυθμισα το scope η ακριβια των βολων του ειναι ονειρο( στα 20μ φοβερο γκρουπ τρυπα σε τρυπα )το απολυτο 
η μπουκαλα του οπλου δεν δειχνει να εχει χασει απο εχθες που την γεμισα.
ευχαριστω για τον χρονο σας ,
ΚΩΣΤΑΣ

Αποσυνδεδεμένος panik

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1119
  • Εμ' περήφανος που εγεννέθα Πόντιος!
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #2054 στις: 13 Φεβρουαρίου, 2013, 14:36:54 μμ »
Kαλως ηρθες Κωστα.
Νίκος Π.

DIANA 45 W.Germany 88
Gamo Cadet
Berreta 92FS Umarex
Crosman revolver .357 4"
P08 6" WE
M700 Takedown KJ
Tokarev TT33 Ltd SRC
MP5A3 ICS
Meu(soc) 1911 SG
AK74 APS
Glock17
Walther PKK/S Umarex