Αποστολέας Θέμα: Νέα μέλη - Συστηθείτε  (Αναγνώστηκε 1235040 φορές)

Αποσυνδεδεμένος diana350magnum

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2158
  • Cricket kalibrgun 5.5 (κουασιμόδος).
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #945 στις: 28 Φεβρουαρίου, 2011, 12:35:10 μμ »
Έχεις p.m !
Ουδείς χειρότερος εχθρός του ευεργετηθέντος...

Προσοχή στα μοναχικά κοπρόσκυλα...!

Αποσυνδεδεμένος john_l

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #946 στις: 28 Φεβρουαρίου, 2011, 13:13:50 μμ »
καλημέρα σας
ειμαι ο Γιάννης απο Αθήνα, 33 ετών

ο λόγος που γράφω είναι οτι θέλω να ασχολήθω πιο ένεργα με το άθλημα της σκοποβολής μς αεροβόλο όπλο.
Πριν 10-15 χρόνια συμμετείχα σε αγώνες που οργάνωναν στην Καισαριανή οι Πρόσκοποι, αλλά τελείως ερασιτεχνικα χωρις δικό μου οπλο, σκόπευτρο κ.α.
Στην συνέχεια γραφτηκα στον οργανισμο νεολαίας και άθλησης του Δημου Αθηναίων και έκανα βολές σε ένα "σκοπευτήριο - διαμέρισμα" στον Νεο Κόσμο.

Τώρα μετα 15 χρόνια και με παρότρυνση της συζήγου (που θελει να ασχολήθει και εκείνη) είπα να ψαχτώ λίγο πιο σοβαρα για την σκοποβολη με συμμετοχη σε κάποιον σύλλογο και αργότερα με την αγορα των απαραιτήτων.

Οποιαδήποτε βοήθεια - υπόδειξη δεκτη!

καλώς σας βρήκα
Γιάννης

Αποσυνδεδεμένος Jorgos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #947 στις: 01 Μαρτίου, 2011, 14:47:16 μμ »
Γεια σας κι από μένα

Ειμαι ο Γιώργος από την Αβαρίτσα Δομοκού.
Πρόσφατα έμαθα ότι ένας παλιός γνώριμος βρίσκεται εδώ (αναμένω απάντηση) και αφού το ενδιαφέρον μας στα αεροβόλα είναι κοινό, έγινα λοιπόν μέλος.

Επιασα το πρώτο μου αεροβόλο πριν 35 χρόνια περίπου (ήταν ένα EL GAMO στα .177 τεράστιο για το μέγεθός μου εκείνο τον καιρό  !!!).
Από τότε έχουν περάσει όλων των ειδών τα πυροβόλα από τα χέρια μου και διάφορα αεροβόλα ελατηρίου.

Τελευταία ασχολούμαι με ένα Diana 48 Black .177, εντυπωσιακό ως προς την δυσκολία στο tuning και μετά από 10.000+ βολές και πλήθους δοκιμαστικών με διάφορα ελλατήρια-εξαρτήματα το έχω σταθεροποιήσει στις 21 ποδόλιβρες (8,5 ποδόλιβρες στα 100μ.), απολαμβάνοντας μια σχετικά καλή ακρίβεια (3-4 εκ. @ 50μ.) και πολλές εντυπωσιακές έως απίστευτες βολές στα 100μ.
Αυτά μέχρι το επόμενο tuning, σκοπεύοντας τις 24-25 ποδόλιβρες και όταν "μεγαλώσω" και βαρεθώ το tuning (ή διαλυθεί το όπλο) θα μπορώ να περάσω στις 50+ ποδόλιβρες ενός τερατώδους PCP.
Θα παρακολουθώ το forum, αναζητώντας πληροφορίες κυρίως και με χαρά θα βοηθήσω όπου και αν μπορώ.

 
     
Jorgos

Αποσυνδεδεμένος Christopher

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2954
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #948 στις: 01 Μαρτίου, 2011, 19:25:15 μμ »
Παιδια καλως ηρθατε και καλη διαμονη.
Λατρης του καλου ελατηριου.

Αποσυνδεδεμένος drakos320

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 975
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #949 στις: 02 Μαρτίου, 2011, 01:01:59 πμ »
το έχω σταθεροποιήσει στις 21 ποδόλιβρες (8,5 ποδόλιβρες στα 100μ.),


Μηπως του εχεις βαλει Nitro :D.
Κι απο μενα ευχες.
Το να γνωριζεις την αληθεια ειναι ευκολο .
Το να την ακολουθεις ειναι δυσκολο .

L a s e r - Φαλτσετα - Mατσετα - Μπαλτας

Αποσυνδεδεμένος OneShot

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 693
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #950 στις: 02 Μαρτίου, 2011, 02:35:03 πμ »
Το tuning στις 24-25 πδ περιλαμβάνει μήπως και κιλλίβαντα  :D
Jus Sanguinis

"O σεβασμός στο Σύνταγμα και τους νόμους που συμφωνούν με αυτό και η αφοσίωση στην Πατρίδα και τη Δημοκρατία αποτελούν θεμελιώδη υποχρέωση όλων των Ελλήνων"

Ν' αγαπάς την ευθύνη. Να λές : Εγώ μονάχος μου θα σώσω τη γή: Αν δεν σωθεί εγώ θα φταίω... N.Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος Kyriakos87

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 4808
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #951 στις: 02 Μαρτίου, 2011, 02:55:34 πμ »
Καλώς ήρθες και καλό διάβασμα.

Προτού κάνεις οτιδήποτε στο όπλο σου διάβασε λίγο τη βιβλιοθήκη του φορουμ.

Pyrgetos Shooting Club


1. Οι ηλίθιοι είναι αήττητοι!!
2. Η συμμετοχή στο forum δεν είναι υποχρεωτική.!!!
3. το καλύτερο αεροβόλο ειναι αυτο που ευχαριστεί τον ιδιοκτήτη του.!!!!

Αποσυνδεδεμένος glorias

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 59
    • samos
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #952 στις: 03 Μαρτίου, 2011, 17:33:12 μμ »
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ. ΤΟ ONOΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΖΑΜΠΕΤΗΣ ΚΩΣΤΑΣ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ ΣΤΗ ΣΑΜΟ ΤΟ 1958 ΚΑΙ ΕΧΩ ΤΡΕΛΑ ΜΕ ΤΑ ΑΕΡΟΒΟΛΑ. ΕΧΩ ΣΤΗΝ ΚΑΤΟΧΗ ΜΟΥ ΕΝΑ ΠΑΛΙΟ DIANA 35 ENA BSA SUPERPORT KAI TO TEΛΕΥΤΑΙΟ ΜΕΛΟΣ ΕΝΑ ΒΑΜ ΧS 22

Αποσυνδεδεμένος Blackholesun

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 140
    • facebook = Sotiris Konstantinidis
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #953 στις: 03 Μαρτίου, 2011, 17:43:06 μμ »
Mια που δεν συστηθηκα σαν κυριος, ας το κανουμε σωστα  8)
Με λενε Σωτηρη ειμαι 31 χρονων και μενω στο πειραια, μαρεσουν οι πατεντουλες σε οτιδηποτε ασχολια.
Το πρωτο μου αεροβολο ηταν μια επαναληπτικη καραμπινα γυρω στα 20 μου , αλλα δεν με συγκινησε και τοσο,
πλεον στα 31 μου μονο που επιασα ενα PPK κοντεψα να κλαψω απο συγκινηση  ;D
Και να μαι ! Εδω μαζι σας ! ωραιο φορουμ, ωραια παρεα, και γιατι οχι καποια στιγμη και απο κοντα  κιολας !
ξεκινα ρε ΑΟΦΑ ! αντε αντε !  8)
CROSMAN 1760 SE 4.5 SNIPER 6-24/50
BAM 19  4.5  HAWKE  ECLIPSE  3-12/50
WALTHER-PPK/S 4.5MM BBs /177 Co2

Αποσυνδεδεμένος PIPERMAN

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1569
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #954 στις: 03 Μαρτίου, 2011, 17:46:23 μμ »
Καλώς ήρθες συνονόματε καλή διαμονή και καλό διάβασμα.Ωραία όπλα και τα τρία που έχεις,θα βρείς πολλές σχετικές πληροφορίες αν χρησιμοποιήσεις τη μηχανή αναζήτησης.
Προσπάθησε να μη γράφεις με κεφαλαία,είναι δύσκολα στην ανάγνωση    ::)
Τα όπλα σε τι διαμέτρημα τα έχεις;
Εσύ Σωτήρη συστήθηκες με τα καταπληκτικά θέματα σου,τα άλλα είναι περιττά... ;)
Δε χρειάζομαι καμμιά κάρτα μέλους για να κάνω το κέφι μου ...!!!
Μου τη δίνουν οι στόκοι και οι ψεύτες...

Αποσυνδεδεμένος Gambler

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 234
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #955 στις: 04 Μαρτίου, 2011, 03:38:56 πμ »
Σας χαιρετώ όλους και ευχαριστώ για την φιλοξενία. Δεν είμαι καινούργιος στο αεροβόλο, είχα την πρώτη μου επαφή στα 8 μου χρόνια με ένα 18άρι Diana που είχα αγοράσει 500 δραχμές πριν από περίπου 35 χρόνια. Φυσικά τότε ούτε λόγος για λιβρόποδα και για άλλα πολλά. Μολυβάκια με 5 δραχμές από το περίπτερο και δεν έμενε νεράτζι πάνω σε δέντρο στην γειτονιά. Τα Σαββατοκύριακα, ερχόνταν ο θείος μου και με έπαιρνε μαζί του στο Μενίδι και στην Μαγκουφάνα για σκοποβολή και κοτσύφια. Κράταγα στο χέρι το φλόμπερ και αγόραζα φυσίγγια από το ψιλικατζίδικο λίγο πιό κάτω από το σπίτι της μακαρίτισσας Γεωργίας Βασιλειάδου, στην Πεύκη. Απέναντι είχε ένα αστυνομικό τμήμα και οι φρουροί απ'έξω με πείραζαν. Θα χτυπήσεις τίποτα να φάμε; με ρωτούσαν και εγώ μισογέλαγα. Ύστερα......ύστερα ξαφνικά μεγάλωσα. Σχολείο, διαβάσματα, εφηβεία, σχολικοί έρωτες, η υγεία του μπαμπά, η υγεία η δική μου..... το diana εξαφανίστηκε, το χάρισα σε κάποιον εξάδελφο μου. Πριν 3 χρόνια ακριβώς, στα 40 μου ήρθα με ένα φίλο στο Σκιστό για καφέ και χάζεμα. Εκεί σας γνώρισα. Δεν ξέρω τα ονόματα σας αλλά αυτό είναι το λιγώτερο. Είδα ανθρώπους από 20 μέχρι 50 χρονών που ζούσαν μια δεύτερη παιδική ηλικία, γεμάτη αγνότητα και πάθος. Αυτή την πρώτη νιότη, που όλοι μας τόσο πολύ έχουμε αποθυμίσει. Πήγα λοιπόν σε 4-5 καταστήματα και λίγο καιρό μετά επισκέφτηκα την DIANA. Εκεί γνώρισα ένα πολύ καλό παλικάρι το οποίο αφιέρωσε 2-3 ώρες απο την ζωή του και μου είπε κάποια μυστικά για το τι κάνει ένα αεροβόλο να ξεχωρίζει. Τον εμπιστεύτηκα και 2 εβδομάδες μετά μπήκα σε ένα κατάστημα και απόκτησα το πρώτο μου αεροβόλο. Ένα Weihrauch HW 97k  5,5mm. Ο άνθρωπος ο οποίος ασχολήθηκε μαζί μου και άντεξε τις χαζές ερωτήσεις μου στην έκθεση της DIANA ήταν ο Κος  Δημοσθένης Μιλλιδώνης και πιστέψτε με δεν το λέω για διαφήμιση, αλλά γιατί ποτέ κανένας δεν με βοήθησε και δεν μου μίλησε με ειλικρίνια, σε όσα μαγαζιά κι αν επισκέφτηκα. Ο Μιλλιδώνης μάλιστα μου συνέστησε και 2 αεροβόλα άλλης εταιρίας. Δυστυχώς κάποια χρόνια προβλήματα με την υγεία μου δεν μου επιτρέπουν να έρχομαι συχνά στο Σκιστό, παρόλα αυτά μου άρεσε τόσο πολύ το αεροβόλο που αγόρασα ένα ακόμη, το ίδιο σε 5,5 πάλι για να τα βλέπω και να χαίρομαι. Δεν κυνηγάω με αεροβόλο. Πριν από αρκετά  χρόνια, έβγαλα μια κυνηγετική άδεια, αγόρασα ένα μονόκανο και προσπάθησα να ασχοληθώ. Δεν τα κατάφερα. Μετά από τα πρώτα 2-3 πουλάκια εγκατέλειψα. Είχα τύψεις. Προτιμάω το χασάπικο και τα έτοιμα μπριζολάκια.Το μαχαίρι του χασάπη απενοχοποιεί.  Εκτιμώ πως το κυνήγι δεν είναι άθλημα. Από την άλλη, έχω διαπιστώσει πως ο άνθρωπος πρέπει να κάνει σωστή διαχείρηση της βιοποικιλότητας μέσω και του κυνηγίου. Όποτε λοιπόν μπορώ, πηγαίνω στο χωριό και δεν αφήνω ντενεκεδάκι όρθιο. Το πιο αγαπημένο μου είναι να βαράω πετρούλες μέχρι να ξεμακρύνουν 40-50 μέτρα και να μην φαίνονται. Έτσι καταφέρνω και ξεχνιέμαι. Περνάνε οι πόνοι στην πλάτη, οι όποιες καθημερινές σκέψεις και είμαστε  μόνο εγώ και λίγες πετρούλες. Η σκοποβολή με αεροβόλο είναι για μένα ένα είδος διαλογισμού, ας μου επιτραπεί η έκφραση. Μερικές σωστές αναπνοές, άδειασμα του μυαλού από σκέψεις και τελικά λίγη ξεκούραση απο την καθημερινότητα. Ένα διάλειμα. Τα κυνηγετικά και τα φυσίγγια δεν τα μπορώ. Πολύ βάρβαρα για τα αυτιά μου. Κλωτσάνε κάνουνε θόρυβο, άσε που λειτουργούν με έκρηξη, πράγμα που είναι και αντιοικολογικό. Τα αεροβόλα είναι πιό ήσυχα, δεν κάνουν θόρυβο, δεν σκάνε μπαρούτια. Τέλος πάντων, αυτά είναι απλά προσωπικά γούστα και τίποτα παραπάνω. Δεν είμαι εγώ ο σωστός επειδή σκέφτομαι έτσι, ούτε και κάποιος άλλος είναι λάθος επειδή έχει διαφορετικά γούστα η προτεραιότητες. Άλλωστε και κρέας καταναλώνω και αυτοκίνητο οδηγώ, οπότε δεν προσποιούμαι και τον οικολόγο. Ρυπαίνω και με το παραπάνω.   Γι'αυτό λοιπόν σας ευχαριστώ όλους σας, γιατί αυτές τις λίγες φορές που βρέθηκα στο Σκιστό,  ο κάθε ένας από εσάς μου έδειξε και κάτι μικρό από κάτι που τελικά για όλους μας είναι τόσο μεγάλο.
Ελπίζω να τά λέμε και από κοντά πότε πότε. Ξέρετε...κατά Σκιστό μεριά.
Ύες βορβόρω ήδονται μάλλον ή καθαρώ ύδατι.

Αποσυνδεδεμένος Christopher

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2954
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #956 στις: 04 Μαρτίου, 2011, 07:47:12 πμ »
Καλως ηρθες και καλη διαμονη Ειμε ενας απο τους 50αριδες που ειδες.... ;D ;D
Λατρης του καλου ελατηριου.

Αποσυνδεδεμένος tassos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1797
  • Βολος
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #957 στις: 04 Μαρτίου, 2011, 08:04:29 πμ »
  Φίλε gambler καλωσήρθες στο φόρουμ.

  Πολύ καλό το εισαγωγικό σου μήνυμα .
  Θα  σου πώ πως η ηλικία που αναφέρεις δεν δεν έχει να κάνει με γηρατειά αλλά περισσότερο με ωριμότητα για έναν άνδρα ,άλλωστε ο μέσος όρος ηλικιών του φόρουμ μας είναι η δικιά σου.

  Αυτό που κράτησα από τα γραφόμενά σου ειναι η νοσταλγία για κάποιες εμπειρίες και εικόνες παιδικής ηλικίας  που κάνει την ασχολία με το αεροβόλο πιο αγνή και πιο ιδεατή.
  Η γνώμη μου είναι πως οι περισσότεροι στο φόρουμ έχουμε ζήσει αντίστοιχες εμπειρίες ή μας στοιχειώνουν εικόνες της παιδικής ηλικίας που δεν μας αφήνουν σε χλωρό κλαδί και είναι η κινητήριος δύναμη για τα σημερινά μας θέλω γύρω από το αεροβόλο.
  Πιστεύω οτι είναι δύσκολο στην ηλικία των 35-45 ετών κάποιος να ξεκινήσει το είδος της σκοποβολής που κάνουμε χωρίς να έχει κάτι μέσα στην ψυχή του από την αγνή ιδέα του αεροβόλου της παιδικής ηλικίας.

 Εγώ δεν  συχνάζω στο Σχιστό αλλά κρίνοντας από την ποιότητα και το επίπεδο της πλειοψηφίας των ανθρώπων που πηγαίνουν εκεί , είμαι σίγουρος οτι θα λάβεις από αυτούς κάθε βοήθεια και θα κάνεις και πολλές φιλίες.
 Σημαντική βοήθεια βέβαια θα λάβεις και από τα πολλά και διάφορα θέματα του φόρουμ .

  Καλώς ήρθες.
ΒΤ-65      75 FP

Αποσυνδεδεμένος paha1971

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 476
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #958 στις: 04 Μαρτίου, 2011, 08:53:14 πμ »
Καλημέρα και από εμένα φίλε μου.
Είμαι και εγώ ένας από τους συνομηλίκους σου (τρία χρόνια μόνο μικρότερος), αλλά όταν πιάνω στα χέρια μου το αεροβόλο νιώθω πάλι όπως τότε που κράταγα το πρώτο μου dianaκι, κάπου στα δέκα μου, και έτρεχα να αγοράσω από τον μπακάλη τα μολυβάκια στο χάρτινο κουτί (είδες σύμπτωση!).
Ούτε εγώ ανεβαίνω στο Σχιστό λόγω υποχρεώσεων (δεν είμαι από Αθήνα) αλλά η πλειοψηφία των ατόμων μέσα στο forum είναι εξαιρετικά άτομα με διάθεση να βοηθήσουν και αυτό είναι το σημαντικότερο από όλα.
Μου άρεσε πολύ το εισαγωγικό σου μήνυμα, αλλά όχι και γεράματα από τα 43!!
Φιλικά Πάνος..
Artemis lr700w 5.5 (13 lbft)
Slavia 618 4.5  (3 lbft)

Αποσυνδεδεμένος michael1969

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 809
  • ΣΕΡΡΕΣ
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #959 στις: 04 Μαρτίου, 2011, 12:40:18 μμ »
ναι φιλε μου οχι και γεραματα απο τωρα.....
καλως ηρθες στην παρεα.
Alfa proj 4.5