Αποστολέας Θέμα: Νέα μέλη - Συστηθείτε  (Αναγνώστηκε 1234987 φορές)

Αποσυνδεδεμένος K9

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #1110 στις: 15 Ιουνίου, 2011, 17:51:12 μμ »
Απλά δεν εχω καμία σχέση με οποιον χρησιμοποίησε το νικ μου στο παρόν φορουμ για εγγραφή σε αλλο....

Αποσυνδεδεμένος mentzas

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 195
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #1111 στις: 19 Ιουνίου, 2011, 08:42:06 πμ »
Καλησπερα σε ολους.

Εχοντας διαβασει πολλα στο φορουμ, πηρα μια γευση για το τι συμβαινει απο πρωτο χερι, και σας αξιζουν συνχαρητηρια για την δουλεια ολων σας.
Εχω ενα gamo 440 hunter με 8-32Χ44. Εχω ριξει με αυτο πανω απο 3000 (χωρις την διοπτρα) και ακομα τα παμε μια χαρα. Το εχω μαθει καλα, ειναι ευθυβολο - δυνατο και δυστροπο.
 
Ειμαι ετοιμος να τοποθετησω την διοπτρα τις επομενες μερες.
Βρισκομαι και στο σταδιο καποιων επισκευων και συντηρησης. Ψαχνω να βρω "συνεργειο" ή μαστορα για να κανει τισ οποιες εργασιες.

Δεν βρηκα κατι σχετικο στο φορουμ. Θα προτιμουσα εναν μαστορα. Αν εχετε να προτεινετε καποιον να προτεινετε, ενα πμ αρκει.

Ευχαριστω.

Αποσυνδεδεμένος EXADAS

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 1216
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #1112 στις: 19 Ιουνίου, 2011, 09:05:48 πμ »
Kαλως ηρθες και καλο διαβασμα. :)
PLATINUM MK4
STEYR CHALLENGE  FT
AIR ARMS    EV2 MK IV

Αποσυνδεδεμένος destro

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 3249
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #1113 στις: 19 Ιουνίου, 2011, 10:02:24 πμ »
Καλώς ήρθες φίλε mentzas

Προτού αναζητήσεις οτιδήποτε, κάνε μια επίσκεψη στην βιβλιοθήκη του forum:  http://aerovolo.gr/forum/index.php/board,23.0.html
...και ακολούθως ψάξε τα πάρα πολλά θέματα που έχουν να κάνουν με πάσης φύσεως τεχνικά ζητήματα:  http://aerovolo.gr/forum/index.php/board,4.0.html

Καλή συνέχεια

Αποσυνδεδεμένος madmak

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Weihrauch 30 S
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #1114 στις: 21 Ιουνίου, 2011, 15:51:29 μμ »
Γειά σας αγαπητοί συμφορουμίτες !
Είιμαι ο Μάκης και μένω εδώ και 4 χρόνια στο Βραχάτι Κορινθίας .
Έμαθα για το forum απο το φίλο μου το Βαγγέλη TitaniumRx και το παρακολουθώ εδώ και 2 μήνες περίπου . Οι εντυπώσεις μου είναι άριστες και αξίζουν συγχαριτήρια σε όλους εσάς που το στήσατε αλλά και στα μέλη για το πολύ ωραίο κλίμα !!!
Με τη σκοποβολή σαν άθλημα ξεκίνησα μόλις πριν από 3 μήνες αλλά με τα όπλα έχω μια σχέση 30 περίπου ετών ...
Στο ξεκίνημά μου έχω μία Remington 870 Express Deer και στο σύλλογο εκτός από τη Remington ρίχνω με Sig Sauer P226 .
Έχω 2 γιούς 11 και 14 ετών και μόλις είδαν το όπλο στο σπίτι "θέλουν και αυτοί" !!!
Έτσι , αφού ο μεγάλος έβγαλε καλούς βαθμούς , όπως του υποσχέθηκα πάμε για αγορά αεροβόλου για να μπεί κι αυτός στο πολύ ωραίο άθλημα της σκοποβολής (ακολουθεί και ο μικρός).
Εν αναμονή λοιπόν της αγοράς ενός φθηνού (αρχικά) αεροβόλου και τηρώντας πάντα όλα τα μέτρα ασφαλείας ...
Καλως σας βρήκα !!!!
Μάκης
_________________
ΠΑΛΙΝ ΔΕ ΤΟΥ ΞΕΡΞΟΥ ΓΡΑΨΑΝΤΟΣ "ΠΕΜΨΟΝ ΤΑ ΟΠΛΑ", ΑΝΤΕΓΡΑΨΕ "ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ."

Αποσυνδεδεμένος TitaniumRx

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 314
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #1115 στις: 21 Ιουνίου, 2011, 16:48:21 μμ »
Γειά σας αγαπητοί συμφορουμίτες !
Είιμαι ο Μάκης και μένω εδώ και 4 χρόνια στο Βραχάτι Κορινθίας .
Έμαθα για το forum απο το φίλο μου το Βαγγέλη TitaniumRx και το παρακολουθώ εδώ και 2 μήνες περίπου . Οι εντυπώσεις μου είναι άριστες και αξίζουν συγχαριτήρια σε όλους εσάς που το στήσατε αλλά και στα μέλη για το πολύ ωραίο κλίμα !!!
Με τη σκοποβολή σαν άθλημα ξεκίνησα μόλις πριν από 3 μήνες αλλά με τα όπλα έχω μια σχέση 30 περίπου ετών ...
Στο ξεκίνημά μου έχω μία Remington 870 Express Deer και στο σύλλογο εκτός από τη Remington ρίχνω με Sig Sauer P226 .
Έχω 2 γιούς 11 και 14 ετών και μόλις είδαν το όπλο στο σπίτι "θέλουν και αυτοί" !!!
Έτσι , αφού ο μεγάλος έβγαλε καλούς βαθμούς , όπως του υποσχέθηκα πάμε για αγορά αεροβόλου για να μπεί κι αυτός στο πολύ ωραίο άθλημα της σκοποβολής (ακολουθεί και ο μικρός).
Εν αναμονή λοιπόν της αγοράς ενός φθηνού (αρχικά) αεροβόλου και τηρώντας πάντα όλα τα μέτρα ασφαλείας ...
Καλως σας βρήκα !!!!

Καλώς τον Μάκη μας. ;)
Θα μπλέξεις Μάκη εδώ μέσα.Θα παρατήσεις τα πυροβόλα και σε βλέπω να δανείζεσε το αεροβόλο του μικρού,μη σου πω σε βλέπω σε λίγο καιρό με δικό σου  :D ;D.
Ξεκίνα διάβασμα και καλή επιλογή σου εύχωμε ;).

Είναι όλα γραμμένα αλλά ακόμα και αν σου ξεφύγει κάτι,τα παιδιά είναι ένα και ένα να σε βοηθήσουν.

Η δικιά μου γνώμη είναι να μην πάρεις ελατηρίου.Πάρε ένα φθηνό pcp για αρχή,γιατί αργά ή γρήγορα εκεί θα καταλήξεις.Οχι οτι έχω κάτι με τα ελατηρίου,αλλά επειδή ξέρω πάνω κάτω τα γούστα σου. :)
FX Independence .22 cal
Gamo Shadow CSI .177 cal
Gamo Delta .177 cal
Gamo PT85 Blowback .177 cal

Αποσυνδεδεμένος PIPERMAN

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1569
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #1116 στις: 21 Ιουνίου, 2011, 18:54:13 μμ »
Καλώς ήρθες Μάκη και καλή διαμονή.
Τα αεροβόλα είναι σαν τα πατατάκια :κανείς δεν μπορεί να φάει μόνο ένα !!!
Φιλικά,
Κώστας
Δε χρειάζομαι καμμιά κάρτα μέλους για να κάνω το κέφι μου ...!!!
Μου τη δίνουν οι στόκοι και οι ψεύτες...

Αποσυνδεδεμένος alpha-63

  • Μελος
  • *
  • Μηνύματα: 7893
  • «Μαλέαν δε κάμψας επιλάθου των οίκαδε»
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #1117 στις: 21 Ιουνίου, 2011, 23:10:11 μμ »
...καλώς όρισες mentzas, ήδη ο destro σε προέτρεψε στο πεδίο του φόρουμ "Τοποθέτηση και ρύθμιση διόπτρας - Βάσεις και Δαχτυλίδια", όπου και θα μάθεις αρκετά χρήσιμα πράγματα που θα σε βοηθήσουν να αποφύγεις σπατάλη χρόνου, σπάσιμο νεύρων, αστοχίες και λάθη...., εαν παρ΄όλα αυτά έχεις απορίες εδώ είμαστε... :)
Για το όπλο σου επίσης υπάρχουν καταχωρήσεις από άλλα μέλη, καλή συνέχεια .... ;)

...καλώς όρισες και εσύ madmak/ Μάκη, θα διαφωνήσω κάθετα με τον Βαγγέλη και θα σου προτείνω για αρχή ΜΟΝΟ ελατήρια.... ;) Σημασία δεν έχει που θα καταλήξει κάποιος, σημασία πρέπει να έχει το ταξίδι και με ένα ελατήριο το ταξίδι είναι πιό περιπετειώδες....  ;)
Ειδικά για τους νεαρούς βλαστούς που εύχομαι να ακολουθήσουν. Ειδικά για εμάς που έχουμε τα παιδιά μας από κοντά είναι σημαντικό και το αντιλαμβάνεσαι να τα καθοδηγήσουμε σωστά... ;)
Εύχομαι καλή συνέχεια και φυσικά να σας γνωρίσουμε από κοντά μαζί με τα παιδιά.... :) Καλή συνέχεια..
Σειρήνα -HW97Κ .22
Μέδουσα -HW97K .20
Ειμαρμένη -HW95 .22
Γοργόνα 
Έχιδνα-HW95 .20
Κίρκη -AA ProSport .22
Μήδεια- ΑΑ ProSport .177
Ναυσικά -AA TX MK3 .177
Ερινύα -ΑΑ ProElite .22
Άρπυια -AA ProElite .25
Λάχεσις -HW35 .177
Νέμεσις -HW90 .22
Πηνελόπη -HW55 .177
Άρτεμις -Diana52 .22 EXP
Lady Chatterley -BSA S.Star .177
Afrodyte -BSA S.Star .177
Χαρά -BSA RB2 Stutzen .177
Victoria -BSA RB2 Stutzen .22
Erika -Feinwerkbau 300 .177
Patricia -Webley&Scott Osprey Supertarget .177
Mo Chou -BAM 26 .177

Αποσυνδεδεμένος madmak

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Weihrauch 30 S
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #1118 στις: 22 Ιουνίου, 2011, 07:48:48 πμ »
Σας ευχαριστώ για το καλωσόρισμα  :)

Βαγγέλη προσανατολίζομαι σε κάτι οικονομικό για το λόγο οτι υπάρχει περίπτωση να μην του αρέσει του γιού μου γιατί δεν έχει πιάσει ποτέ όπλο για να ρίξει. (Μόνο το δικό μου όπλο έχει πιάσει μια φορά και αυτό με κλειδωμένη σκανδάλη...)
Θέλω να του είναι βολικό και άνετο και άμα του αρέσει παίρνουμε και καλύτερο - χαμένο δεν θα πάει θα μείνει στο μικρό . Προς το παρόν ψάχνω στο forum για το πιό θα διαλέξω αλλά δεν ξέρω τιμές και ψάχνω και στα καταστήματα ...
Όσο για μένα , στην πορεία είδα οτι με τραβάει πιό πολύ το πιστόλι αλλά πάντα παίρνω και το άλλο και ρίχνω και καμμιά 100ή φυσίγγια . Με αεροβόλο έχω χρόνια να ρίξω , από τότε που είχα ένα πιστόλι ελατηρίου (τότε μόνο αυτά κυκλοφορούσαν).
Βλέπω όμως οτι όσο πλησιάζει η μέρα της αγοράς , τόσο αγωνία έχω για το νέο μας όπλο .
Ρε τι πάθαμε τώρα στα γεράματα...
Μάκης
_________________
ΠΑΛΙΝ ΔΕ ΤΟΥ ΞΕΡΞΟΥ ΓΡΑΨΑΝΤΟΣ "ΠΕΜΨΟΝ ΤΑ ΟΠΛΑ", ΑΝΤΕΓΡΑΨΕ "ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ."

Αποσυνδεδεμένος mentzas

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 195
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #1119 στις: 22 Ιουνίου, 2011, 12:38:05 μμ »
Θα ηθελα να σας κανω μια ερωτηση παρακαλω.

Εκανα καποιες προσπαθειες επισκεής του οπλου αλλα εφτασα σε αδιεξοδο, και δεν θελω να συνεχισω τους πειραματισμους, μολις το πηρα και ειναι το πρωτο μου.

υπαρχει στον χωρο μας καποιος ερασιτεχνης ή και pro περιοχη αθηνας γα επισκευη-συντηρηση (αλλαγη ελατηριου - τσιμουζας - απο και λιπανση) του οπλου ??

Ευχαριστω εκ των προτερω
« Τελευταία τροποποίηση: 22 Ιουνίου, 2011, 13:35:56 μμ από MASTORAS »

Αποσυνδεδεμένος Christopher

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2954
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #1120 στις: 22 Ιουνίου, 2011, 12:45:14 μμ »
Τι οπλο ειναι;;;;
Λατρης του καλου ελατηριου.

Αποσυνδεδεμένος Ξάδελφος

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #1121 στις: 22 Ιουνίου, 2011, 14:18:45 μμ »
Σας ευχαριστώ για το καλωσόρισμα  :)

Βαγγέλη προσανατολίζομαι σε κάτι οικονομικό για το λόγο οτι υπάρχει περίπτωση να μην του αρέσει του γιού μου γιατί δεν έχει πιάσει ποτέ όπλο για να ρίξει. (Μόνο το δικό μου όπλο έχει πιάσει μια φορά και αυτό με κλειδωμένη σκανδάλη...)
Θέλω να του είναι βολικό και άνετο και άμα του αρέσει παίρνουμε και καλύτερο - χαμένο δεν θα πάει θα μείνει στο μικρό . Προς το παρόν ψάχνω στο forum για το πιό θα διαλέξω αλλά δεν ξέρω τιμές και ψάχνω και στα καταστήματα ...
Όσο για μένα , στην πορεία είδα οτι με τραβάει πιό πολύ το πιστόλι αλλά πάντα παίρνω και το άλλο και ρίχνω και καμμιά 100ή φυσίγγια . Με αεροβόλο έχω χρόνια να ρίξω , από τότε που είχα ένα πιστόλι ελατηρίου (τότε μόνο αυτά κυκλοφορούσαν).
Βλέπω όμως οτι όσο πλησιάζει η μέρα της αγοράς , τόσο αγωνία έχω για το νέο μας όπλο .
Ρε τι πάθαμε τώρα στα γεράματα...

Αν του παιδιου του αρεσει το πιστολι περισσοτερο απο το τυφεκι παρε του ενα αεροβολο ποστολι.
Εγω προσφατα πηρα ενα Diana P5 Μagnum γιατι η αρραβωνιαστικια μου ηθελε να ριχνει και να εξασκηθει στη σκοποβολη.
Το οπλισε- ξανα οπλισε βολη τη βολη ,τη δυσκολευε πολυ .Μεχρι που εριξε με ενα crossman 357/6 δεκασφαιρο με αμπουλα,οκ ηταν λιγο πιο αδυναμο απο το P5 αλλα για να εξασκηθει στη σκοποβολη τη βολευε και ετσι αγορασαμε ενα.95Ε κοστισε.


Εγω αυτο θα σου προτεινα.
τωρα για τυφεκι ,οπως θα δεις κι απο τα γραφομενα των αλλων ,κατι ποιοτικο οχι ιδιαιτερα δυνατο  θα ειναι μια χαρα για το παιδι.

Εγω με ενα κινεζικο στην αρχη και με ενα τσεχικο αργοτερα που δεν ηταν δυνατα οπλα,εμαθα να ριχνω με ανοιχτα σκοπευτικα παρα πολυ καλα.
Zήσε την κάθε σου ημέρα σα να είναι η τελευταία.Δεν το ξέρεις αν είναι.
Αν θες ν αλλάξεις τον κόσμο,άλλαξε πρώτα τον εαυτό σου.

Αποσυνδεδεμένος mentzas

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 195
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #1122 στις: 23 Ιουνίου, 2011, 00:05:02 πμ »
Gamo hunter 440, πλεον χωρις διοπτρα....δεν της ςμςλς να μεινει μαζι μας....

Αποσυνδεδεμένος jimmy19111977

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #1123 στις: 23 Ιουνίου, 2011, 11:58:10 πμ »
Καλημερα σε ολους τους φιλους.!.!
Ειμαι πολυ καινουριος στο χομπυ αυτο το οποιο το κολλησα εντελως τυχαια.
Πριν απο κανα μηνα ο πατερας μου, μου εφερε απο την πολωνια ενα κινεζικο τουφεκι το οποιο δεν εχω καταλαβει ακομα τι μαρκα ειναι αλλα δεν πειραζει θα το βρω κι αυτο που θα παει....παντως επανω του εχει σκαλιστο ενα τοξοτη και γραφει ''style germany" . Ειναι 5.5 με ελατηριο και μοχλο απο κατω. Απο διαφορες αναζητησεις που εκανα στο internet το γραφουν ως shanghai B3-3. Σε μερικες δοκιμες που του εκανα φαινεται αρκετα δυνατο και δεν αργησα καθολου να ρυθμισω τα σκοπευτικα και να βρισκω στοχο. Καποια στιγμη θα ανεβασω και φωτο να μου πειτε και την γνωμη σας.
Το μεγαλο μου ερωτημα ομως ειναι το εξης........
Εσεις που πατε για να παιξετε με τα αεροβολα σας ? Εγω μενω συνορα μεταξυ Ιλιον και Πετρουπολη. Υπαρχει καποιο μερος κοντα μου οπου θα μπωρω να περασω την ωρα μου ευχαριστα ?
Δημητρης.
Ραβδωτό φυσοκάλαμο

Αποσυνδεδεμένος diana350magnum

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2158
  • Cricket kalibrgun 5.5 (κουασιμόδος).
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #1124 στις: 23 Ιουνίου, 2011, 12:04:48 μμ »
Καλώς όρισες καλή αρχή και καλό διάβασμα!
Ουδείς χειρότερος εχθρός του ευεργετηθέντος...

Προσοχή στα μοναχικά κοπρόσκυλα...!