Αποστολέας Θέμα: Νέα μέλη - Συστηθείτε  (Αναγνώστηκε 1235019 φορές)

Αποσυνδεδεμένος Christopher

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2954
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #1140 στις: 08 Ιουλίου, 2011, 09:42:23 πμ »
Kαλως ηρθατε και οι δυο φιλοι, και καλη διαμονη.
Λατρης του καλου ελατηριου.

Αποσυνδεδεμένος PIPERMAN

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1569
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #1141 στις: 08 Ιουλίου, 2011, 11:40:13 πμ »
Μάρκο και Αντώνη καλώς ήρθατε,
καλή διαμονή και καλό διάβασμα.
Φιλικά,Κώστας
Δε χρειάζομαι καμμιά κάρτα μέλους για να κάνω το κέφι μου ...!!!
Μου τη δίνουν οι στόκοι και οι ψεύτες...

Αποσυνδεδεμένος Gunner

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 265
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #1142 στις: 08 Ιουλίου, 2011, 11:48:06 πμ »
Καλως ηρθατε κυριοι.  :)
Fire your guns

Αποσυνδεδεμένος vaska

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #1143 στις: 14 Ιουλίου, 2011, 06:48:41 πμ »
Βασίλης Πάτρα ετών 43. Πρώην κάτοχος από τα 13 μου ενός τιμημένου Diana 25 (του πατέρα μου) κι ενός Sheridan - multi-pamp pneumatic. Και τα 2 εκλάπησαν από αλλοδαπά λεβεντόπαιδα πέρσι που μας άνοιξαν το εξοχικό και πήραν μέχρι και το Vitam από το ψυγείο. Έμαθα σκοποβολή από τον πατέρα μου (άριστος σκοπευτής) και τώρα που η κόρη μου είναι 7 χρόνων και μου ζητάει να την μάθω, δεν έχω όπλο. Οπότε προσανατολίζομαι στην αγορά ενός Umarex Desert Eagle για μένα κι ενός Gamo PT-85 για την μικρή. Οι λόγοι που σκέφτηκα Πιστόλια CO2 είναι ότι μεταφέρονται εύκολα σε βαλιτσάκι, τα χέρια της μικρής δεν έχουν ακόμα ικανό μήκος για να πιάσει σωστά το τυφέκι και ότι και τα 2 πιστόλια που διάλεξα έχουν ικανοποιητικά αρκετή δύναμη για να μην τα βαρεθούμε εύκολα. Επέλεξα ίδιο διαμέτρημα και για τους δύο μας οπότε θα έχουμε κοινά βολάκια, και τα δύο πιστόλια έχουν 8άρηδες μύλους τους οποίους θα γεμίζει η μικρή, με σκοπό να διατηρήσω αμείωτο το ενδιαφέρον της για τη σκοποβολή.

Είμαι Μηχανικός Η/Υ και το φόρουμ το βρήκα περιδιαβαίνοντας στο διαδίκτυο. Μου άρεσε η δομή του και γενικότερα η πληροφόρηση που παρέχει σε νέους χομπίστες. Μπράβο στα παιδιά που το διατηρούν χωρίς διαφήμιση κι ενοχλητικά banners.

Ελπίζω να βρίσκω χρόνο να γράφω και να σηκώνω καμία φωτό από την δραστηριότητά μας.

Επίσης να πω ότι είμαι ανοικτός σε προτάσεις από τους εμπειρότερους σχετικά με τα όπλα που θέλω να πάρω.

Αυτά τα ολίγα από εμένα.

 ;D ;D ;D 

Αποσυνδεδεμένος MASTORAS

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 7115
  • Πας μη Ελλην βαρβαρος
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #1144 στις: 14 Ιουλίου, 2011, 07:41:33 πμ »
Καλως ηρθες Βασιλη και καλη διαμονη.

ΑΟΦΑ

AA S400 MPR FT <<Ενδοξη Ελληνική Σημαία>>
HAMMERLI AR20 FT
FWB 603 pcp
AA S400 5,5
Diana 60 <<by blackxx>>
HW 77 4.5
Umarex 850pcp 4.5

Αποσυνδεδεμένος alpha-63

  • Μελος
  • *
  • Μηνύματα: 7893
  • «Μαλέαν δε κάμψας επιλάθου των οίκαδε»
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #1145 στις: 14 Ιουλίου, 2011, 08:41:00 πμ »
...καλώς όρισες Βασίλη με την κόρη σου, καλή συνέχεια ... :)
Τα παιδιά μας είναι το μέλλον και καλά κάνεις και ανοίγεις τους ορίζοντες της κόρης... ;)
Σειρήνα -HW97Κ .22
Μέδουσα -HW97K .20
Ειμαρμένη -HW95 .22
Γοργόνα 
Έχιδνα-HW95 .20
Κίρκη -AA ProSport .22
Μήδεια- ΑΑ ProSport .177
Ναυσικά -AA TX MK3 .177
Ερινύα -ΑΑ ProElite .22
Άρπυια -AA ProElite .25
Λάχεσις -HW35 .177
Νέμεσις -HW90 .22
Πηνελόπη -HW55 .177
Άρτεμις -Diana52 .22 EXP
Lady Chatterley -BSA S.Star .177
Afrodyte -BSA S.Star .177
Χαρά -BSA RB2 Stutzen .177
Victoria -BSA RB2 Stutzen .22
Erika -Feinwerkbau 300 .177
Patricia -Webley&Scott Osprey Supertarget .177
Mo Chou -BAM 26 .177

Αποσυνδεδεμένος destro

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 3249
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #1146 στις: 14 Ιουλίου, 2011, 10:12:39 πμ »
Kαλώς όρισες και από εμένα Βασίλη. Εννοείται πως περιμένουμε την ενεργό συμμετοχή σου με εντυπώσεις, φωτογραφίες και όλα τα σχετικά από τις σκοπευτικές σου δραστηριότητες.

Για την αγορά, ίσως αντί για δύο πιστόλια Co2, θα μπορούσες να πάρεις το ένα και να επενδύσεις τα υπόλοιπα χρήματα σε ένα ποιοτικό αεροβόλο τυφέκιο μικρών διαστάσεων που θα χαρίσει σε εσένα αλλά και στην κορούλα σου αμέτρητες ώρες διασκέδασης!

Σε κάθε περίπτωση μην βιαστείς να κάνεις κάποια αγορά. Μελέτησε σε βάθος τα θέματα του forum και θα βρείς όλες τις πληροφορίες που χρειάζεσαι.

Αποσυνδεδεμένος vaska

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #1147 στις: 14 Ιουλίου, 2011, 11:29:06 πμ »
.............
Για την αγορά, ίσως αντί για δύο πιστόλια Co2, θα μπορούσες να πάρεις το ένα και να επενδύσεις τα υπόλοιπα χρήματα σε ένα ποιοτικό αεροβόλο τυφέκιο μικρών διαστάσεων που θα χαρίσει σε εσένα αλλά και στην κορούλα σου αμέτρητες ώρες διασκέδασης!

Σε κάθε περίπτωση μην βιαστείς να κάνεις κάποια αγορά. Μελέτησε σε βάθος τα θέματα του forum και θα βρείς όλες τις πληροφορίες που χρειάζεσαι.

Μιλάς με γρίφους γέροντα....

Να σου πω την αλήθεια αυτό σκεφτόμουνα αλλά επειδή δεν είχα ποτέ πιστόλι θα ήθελα να παίξω κι εγώ με αυτό το είδος (ιδιαίτερα δημοφιλές θα έλεγα) σαν μικρό παιδί που είμαι, οπότε έτσι προέκυψε το desert eagle, όμως για την μικρή είναι αρκετά βαρύ οπότε ήρθε και το 2ο το μικρότερο. Από την άλλη μοιάζουν περισσότερο με παιχνίδια οπότε θεωρητικά θα καλύψουν το ψυχολογικό κομμάτι (κορίτσι - όπλο - απαράδεκτος πατέρας κλπ).

Αν όμως υπάρχουν ενστάσεις ή ενδοιασμοί για την αγορά των συγκεκριμένων μοντέλων , παρακαλώ σας να μου τις υποδείξετε γιατί διαβάζοντας στο φόρουμ σχετικά, δεν βρήκα τπτ κακό για το umarex αλλά κι άκουσα τα καλύτερα για το Gamo.

Δεν είμαι τεμπέλης, αντίθετα μου αρέσει να διαβάζω, ίσως όμως να μου ξέφυγε κάτι. Οπότε οι εμπειρότεροι και παλαιότεροι στο φόρουμ, ας βοηθήσουν εμένα τον γέροντα.

Ευχαριστώ τα μάλα.

 ;) ;) ;)

Αποσυνδεδεμένος vaska

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #1148 στις: 14 Ιουλίου, 2011, 11:34:54 πμ »
Επίσης ξέχασα να πω ότι τα καλύτερα έπονται, αρκεί η μικρή να είναι το ίδιο ένθερμη με το άθλημα μετά από κανέναν μήνα.Ξέρω ότι τα παιδιά βαριούνται εύκολα και δεν θα ήθελα να πετάξω έναν σκασμό λεφτά για καλό τυφέκι και να μείνει στην ντουλάπα.

Αποσυνδεδεμένος destro

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 3249
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #1149 στις: 14 Ιουλίου, 2011, 11:42:17 πμ »
Βασίλη καταλαβαίνω το σκεπτικό σου αλλά εξακολουθώ να πιστεύω πως δύο πιστόλια co2 δεν θα προσφέρουν κάτι ιδιαίτερο (σκοπευτικά πάντα) σε σχέση με ένα τυφέκιο.

Κατά την γνώμη μου μια εξαιρετική (τόσο οικονομικά όσο και ποιοτικά) πρόταση σε αεροβόλο τυφέκιο μικρών διαστάσεων είναι το HW30s.

Ακόμα και να το βαρεθεί η μικρή, εσύ αποκλείεται! ;)


Υ.Γ.........



Μιλάς με γρίφους γέροντα....



 ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος vaska

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #1150 στις: 14 Ιουλίου, 2011, 12:13:19 μμ »
Πολύ όμορφο όπλο, προσανατολίζομαι στην αγορά του HW 98, αλλά λίγο αργότερα μιας και με τα σκοπευτικά του "τσιμπάει" λίγο. Στήνουμε κι ένα ενυδρείο 240 L πάλι για τη λεγάμενη, οπότε οικονομικά την έχουμε ακούσει.

Πάντως χαίρομαι που μπορούμε και μιλάμε στο ίδιο μήκος κύματος (φαντάζομαι λόγω ηλικίας).


χαχαχα

 ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος destro

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 3249
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #1151 στις: 14 Ιουλίου, 2011, 12:46:23 μμ »

Πάντως χαίρομαι που μπορούμε και μιλάμε στο ίδιο μήκος κύματος (φαντάζομαι λόγω ηλικίας).


χαχαχα

 ;D ;D ;D


Το κοινό ''αεροβολικό'' μήκος κύματος είναι αυτό που λειτουργεί καταλυτικά, και όσο για αυτό να είσαι σίγουρος οτι αποτελεί μια κατάκτηση του παρόντος χώρου.

Ενός χώρου, που πέρα από τεράστια τράπεζα γνώσεων και πληροφοριών γυρω από το αεροβόλο και τα παρελκόμενα του, προάγει σε ύψιστο βαθμό την παιδεία, σε όλα τα σχετικά με το αντικείμενο (και όχι μόνο), επίπεδα.

Καλή συνέχεια φίλε Βασίλη, που αν κρίνω από την επιλογή του HW98, προοιωνίζεται απόλυτα επιτυχημένη! :)

Αποσυνδεδεμένος accuracy lover

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 3021
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #1152 στις: 14 Ιουλίου, 2011, 13:00:33 μμ »
             Καλώς ήρθες στο forum φίλε Βασίλη και καλή περιήγηση στα θέματά του!  Δυσάρεστο το γεγονός της κλοπής των αεροβόλων σου (με τα οποία σίγουρα σε συνέδεαν άσβηστες μνήμες και παραστάσεις του παρελθόντος) αλλά στη ζωή που ζούμε όλα είναι μέσα στο πρόγραμμα...  Το καλό είναι ότι το παιδί σου δείχνει ένα ενδιαφέρον (αγνό και υγιές λόγω ηλικίας) για τη σκοποβολή οπότε έχεις ένα νέο έναυσμα για να ξανασχοληθείς με περισσότερη ίσως θέρμη απ' ότι την πρώτη φορά σε διπλό ρόλο - και σαν σκοπευτής-ψυχαγωγούμενος αλλά και σαν εκπαιδευτής.
          Οι επιλογές που προκρίνεις ασφαλώς υπόκεινται στην διάθεσή σου - εδώ έρχομαι όμως να συμφωνήσω με τους παραπάνω φίλους. Δυο αεροβόλα πιστόλια διοξειδίου διαφορετικής ποιότητας κατασκευής (και συνακόλουθα τιμής αγοράς βεβαίως) με υπολογίσμο κόστος χρήσης (ειδικά στις μέρες μας) από την κατανάλωση αναλωσίμων, με περιορισμένη ακρίβεια και βεληνεκές (στα όρια των αεροβόλων πάντα), θορυβώδη και περιορισμένης αυτονομίας δεν νομίζω ότι θα ήταν η καλύτερη επιλογή και για τους δύο σας (συνολικά). Αυτό που προσφέρουν τα πιστόλια διοξειδίου είναι μοναδικό στον τομέα τους (πολλαπλές επαναληπτικές βολές) αλλά από ένα σημείο και μετά καταντά λίγο βαρετό γιατί ο σκοπευτής θέλει το "κάτι παραπάνω". Παραμένοντας στα πιστόλια και απαρνούμενος την δυνατότητα των επαναληπτικών βολών μπορείς να έχεις ένα αεροβόλο με αντλία πολλαπλών συμπιέσεων (όπως το παλιό σας τουφέκι Benjamin Sheridan), πλήρη αυτονομία χρήσης, διάφορα επίπεδα ισχύος για διαφορετικές αποστάσεις βολής, απλή και απροβλημάτιστη κατασκευή με όλα τα πλεονεκτήματα της βολής ενός προσυμπιεσμένου αεροβόλου - ένα καλό παράδειγμα είναι το πιστόλι Crosman 1377C "American Classic". Ακόμα κι άν μείνεις στην άποψη περί αγοράς 2 πιστολιών το ένα από τα δύο μπορεί να προσφέρει κάτι το διαφορετικό σαν επιλογή. Το καλύτερο πάντως κατά τη γνώμη μου θα ήταν εκτός από την αγορά ενός πιστολιού διοξειδίου (για το οποίο δείχνεις αποφασισμένος) η επιπλέον επένδυση σαν δεύτερο όπλο σε ένα σοβαρό και ακριβές σκοπευτικό τουφέκι χαμηλής ισχύος όπως το HW 30S που αναφέρθηκε παραπάνω - αυτό σίγουρα θα μείνει στην οικογένεια καθώς η σκοπευτική απόλαυση που θα προσφέρει δεν αντικαθίσταται με αυτή κανενός άλλου ισχυρότερου μοντέλλου.
              Φιλικά,
          Κώστας

Αποσυνδεδεμένος vaska

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #1153 στις: 14 Ιουλίου, 2011, 13:17:15 μμ »
Δεν είναι τπτ προαποφασισμένο, γι' αυτό και εμμέσως ζητάω τη συμβουλή σας. Όμως ξεφύγαμε από το θέμα του παρόντος νήματος που σκοπό έχει το "καλώς ήρθες". Οπότε θ' ανοίξω σχετικό νήμα στην κατηγορία "τι αεροβόλο να πάρω".

Ευχαριστώ όλους σας για το καλοσώρισμα και τις απαντήσεις.

 

Αποσυνδεδεμένος Giannhs HW

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #1154 στις: 18 Ιουλίου, 2011, 19:20:37 μμ »
Καλησπερα και καλωσηρθατε ! Με την ευκαιρια να κανω και μια ερωτηση ρε παλικαρια... υπαρχει κανενας φιλος αεροβολιστας απο Βεροια η Ναουσα? Ενα μυνημα θα το εκτιμουσα δεοντως ...Ευχαριστω!
FX Royale500 - Hawke Sidewinter30  8-32x56