Αποστολέας Θέμα: Stoeger x20  (Αναγνώστηκε 28609 φορές)

Αποσυνδεδεμένος Ανδρέας

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
Stoeger x20
« στις: 14 Μαΐου, 2016, 19:04:58 μμ »
Καλησπέρα. Ονομάζομαι Ανδρέας και είμαι από Αθήνα. Την Δευτέρα θα αγοράσω το πρώτο μου αεροβόλο. Ένα stoeger x20 με ξύλινα μέρη που έχω βρει σε προσφορά. Αυτό που θα θέλα να μάθω (μιας και βρίσκω μόνο διάσπαρτες αναφορές) είναι για τον καθαρισμό και την συντήρηση του όπλου. Στην προσφορά περιέχεται σετ καθαρισμού καννης. Τι άλλο θα χρειαστεί να αγοράσω; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αποσυνδεδεμένος antonios

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 572
Απ: Stoeger x20
« Απάντηση #1 στις: 14 Μαΐου, 2016, 20:46:01 μμ »
Καλώς το Ανδρέα.
Ήρθες, κόλλησες.  ;D
Θα σου σύστηνα να μην πάρεις το Stoeger. Κάκιστη ποιότητα.
 Μη βιαστείς, μελέτησε λίγο για να πάρεις κάτι καλύτερο.
Ο καθαρισμός της κάνης δεν είναι ζωτικής σημασίας. Δεν ξέρω τι παρέχει τι κιτ καθαρισμού, αλλά ακόμα και μία μπετονιά με μικρά πανάκια και λίγη καθαρή βενζίνη αρκεί. Ποιό σημαντικό είναι η απολύπανση και ξανά λύπανση του όπλου. Διάβασε λίγο τα σχετικά θέματα στο φόρουμ.

Κοίτα κι εδώ:
http://aerovolo.gr/forum/index.php/topic,9708.0.html
HW 40 PCA
HW30s HELLAS 300 SPARTAN
HW 97 custom stocks CS700 V-Mach ΠΑΛΛΑΣ
TELLY 1961 LG822
Feinwerkbau 300S Junior
Steyr LP10

Αποσυνδεδεμένος xenofon

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 723
Απ: Stoeger x20
« Απάντηση #2 στις: 14 Μαΐου, 2016, 22:15:50 μμ »
Μπράβο φίλε μου, πολύ καλά κάνεις, είναι ένα άριστης ποιότητας όπλο κ αν μάλιστα αναλογιστούμε κ το κόστος αγοράς του, είναι μία πάρα πολύ καλή επιλογή. Βέβαια, εάν οι απαιτήσεις σου είναι υψηλές θα χρειαστεί κάποια βελτίωση (όπως όμως κ οποιοδήποτε άλλο κ αν αγοράσεις...). Θα σου πρότεινα όμως το ΒΑΜ 19 που στην πραγματικότητα είναι το ίδιο όπλο κ αρκετά φθηνότερο απλώς το Stoeger έχει πιο όμορφο κοντάκι. Αυτό που χρειάζεται σαν συντήρηση το κάθε όπλο είναι ένα σκούπισμα με ένα πανάκι ελαφρά λαδωμένο στα μεταλλικά του μέρη, μετά από κάθε χρήση, ειδικά αν προκειται να το αφήσουμε αχρησιμοποίητο για μεγάλο διάστημα. Ο καθαρισμός κάννης δεν είναι απαραίτητος τόσο συχνά στα αεροβόλα όπλα μια κ δεν υπάρχει η οξείδωση απ' την καύση της πυρίτιδας. Ένα ψευτοκαθάρισμα βέβαια, κάθε 5-10 κουτάκια βολίδων δεν θα του έκανε κακό.
Αν το πάρεις, πιστεύω πως θα το χαρείς.

Αποσυνδεδεμένος Ανδρέας

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
Απ: Stoeger x20
« Απάντηση #3 στις: 15 Μαΐου, 2016, 01:33:24 πμ »
Οι απόψεις διίστανται απ' ότι βλέπω. Xenofon όταν λες θα χρειαστεί βελτίωση τι εννοείς; Ως προς την δύναμη του; Τι λάδι θα προτείνατε; Το ελατήριο και τα υπόλοιπα μέρη χρειάζονται κάποια συντήρηση;

Αποσυνδεδεμένος mikesf

  • Administrator
  • ******
  • Μηνύματα: 1476
Απ: Stoeger x20
« Απάντηση #4 στις: 15 Μαΐου, 2016, 07:46:35 πμ »
Η αλήθεια ειναι ότι το "καλό" ειναι σε συνάρτηση των απαιτήσεων μας. Αν καλό θεωρούμε ένα μέτριο κοντάκι οξιάς, ένα ανεκτό blueing, και μια λειτουργία που σίγουρα θα μπει χέρι, σε μια τιμή πολύ χαμηλή, τότε ναι ειναι "καλό".

Απο την άλλη αν έχουμε απαιτήσεις, γερμανικό η αγγλικό και όχι τουρκικο, ανώτερο blueing, ωραία λειτουργία και πολύ καλή ευστοχία, τότε θα πρέπει να βάλουμε το χέρι στην τσέπη.

Σε αυτήν την ζωή, ότι πληρώσεις παίρνεις και το φτηνό στο τέλος βγαίνει ακριβό γιατί θα του ρίξεις λεφτά για να το φέρεις εκεί που θέλεις και στο τέλος θα έχεις ένα φτηνό όπλο που ρίχνει καλα. Αν θέλεις να αναβαθμίσεις σε κατι καλύτερο θα δεις ότι θα το δώσεις τσάμπα, χάνοντας όλη την επένδυση βελτίωσης.

Αν σε παίρνει οικονομικά και βλέπεις την σκοποβολή λίγο σοβαρά, επένδυσε σε κάποιο ακριβότερο όπλο. Αν θέλεις να βαράς τενεκέδες στα 10 μέτρα και να μείνεις εκεί, και το στοεγκερ ειναι ακριβό, πάρε ένα φτηνιάρικο ΒΑΜ, που για αυτο που κάνει ειναι και αυτο "καλό".


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ανώνυμοι Αεροβολικοί

Αποσυνδεδεμένος KONI

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 367
Απ: Stoeger x20
« Απάντηση #5 στις: 15 Μαΐου, 2016, 11:44:40 πμ »
Αν έχεις βρει το stoeger x20 στα 119 ευρώ το ξύλινο και στο ίδιο κατάστημα το BAM 19 στα 104,70 νομίζω ότι θα είναι προτιμότερο να πάρεις το stoeger  ;)
Δε μπορεί κανείς να ανεβεί στη πλάτη σου, εκτός αν εσύ ο ίδιος σκύψεις.

Αποσυνδεδεμένος Ανδρέας

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
Απ: Stoeger x20
« Απάντηση #6 στις: 15 Μαΐου, 2016, 14:45:51 μμ »
Ουσιαστικά βγαίνει στα 115€ μόνο το όπλο.  8)  8)

Αποσυνδεδεμένος mikesf

  • Administrator
  • ******
  • Μηνύματα: 1476
Απ: Stoeger x20
« Απάντηση #7 στις: 15 Μαΐου, 2016, 17:50:27 μμ »
Γιατί δεν κοιτάς το ΒΑΜ 26 που ειναι αντίγραφο το HW95;
Ανώνυμοι Αεροβολικοί

Αποσυνδεδεμένος xenofon

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 723
Απ: Stoeger x20
« Απάντηση #8 στις: 15 Μαΐου, 2016, 20:36:49 μμ »
Ουσιαστικά βγαίνει στα 115€ μόνο το όπλο.  8)  8)

Τσίμπα το, αξίζει!

Αποσυνδεδεμένος xenofon

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 723
Απ: Stoeger x20
« Απάντηση #9 στις: 15 Μαΐου, 2016, 20:43:58 μμ »
Γιατί δεν κοιτάς το ΒΑΜ 26 που ειναι αντίγραφο το HW95;

Ίσως ο Ανδρέας, αν κ καινούριος, να γνωρίζει που πλεονεκτεί το Stoeger x 20- ΒΑΜ 19- Gamo 440 κλπ, σε σχέση με το ΒΑΜ 26- HW 95...  ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος mikesf

  • Administrator
  • ******
  • Μηνύματα: 1476
Απ: Stoeger x20
« Απάντηση #10 στις: 15 Μαΐου, 2016, 21:53:09 μμ »
Γιατί δεν κοιτάς το ΒΑΜ 26 που ειναι αντίγραφο το HW95;

Ίσως ο Ανδρέας, αν κ καινούριος, να γνωρίζει που πλεονεκτεί το Stoeger x 20- ΒΑΜ 19- Gamo 440 κλπ, σε σχέση με το ΒΑΜ 26- HW 95...  ;D ;D ;D

Το 95/26 είναι το καλύτερο αεροβόλο για κάποιον αρχάριο, τώρα αν ο Ανδρέας γνωρίζει που είναι καλύτερο το 19 απο το 95/26, μπράβο του.  ;D ;D ;D

Οι ερωτήσεις του βέβαια δεν δείχνουν κάτι τέτοιο,και δεν είναι κακό αυτό, του εναντίων, και οφείλουμε να προτείνουμε όπλα που θα τον μυήσουν στον αεροβολισμό και όχι στο ματσακόνι και στους αετονύχηδες με το καλημέρα σας.
Ανώνυμοι Αεροβολικοί

Αποσυνδεδεμένος Ανδρέας

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
Απ: Stoeger x20
« Απάντηση #11 στις: 18 Μαΐου, 2016, 19:36:16 μμ »
Παιδιά καλησπέρα. Τελικά αγόρασα το stoeger x20. Έχω ένα θεματάκι. Έχω ρυθμίσει τα σκοπευτικα. Πολλές φορές. Τα χαλάω και τα ξανά φτιάχνω. Όλες τις φορές για να είναι εντάξει σε σχέση με τον στόχο το κλισιοσκοπιο βρίσκεται σχεδόν τέρμα αριστερά. Φταίει το όπλο; Το δοκίμασα και σε στόχους στα έξι-εφτά μέτρα αλλά και σε στόχους στα 20-25 μέτρα. Δείτε και τις φωτογραφίες. http://s1186.photobucket.com/user/AndreasPed/media/Mobile%20Uploads/20160518_202844_zps3m8eizkd.jpg.html?sort=3&o=1

Αποσυνδεδεμένος benetos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 164
Απ: Stoeger x20
« Απάντηση #12 στις: 18 Μαΐου, 2016, 21:38:37 μμ »
Κατά την ταπεινή μου άποψη, αν βρίσκεις κέντρο,  δεν υπάρχει πρόβλημα. Πρόβλημα θα είχες αν το κλισιοσκοπιο ήταν τέρμα αριστερά και οι βολιδες εξακολουθουσαν να χτυπανε πιο δεξιά από κει που σκοπεύεις.

Αποσυνδεδεμένος Γιαννης Κ.

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
Απ: Stoeger x20
« Απάντηση #13 στις: 19 Μαΐου, 2016, 12:20:43 μμ »
Μια που λες οτι εισαι νεος στο αεροβολο, μηπως φταιει η τεχνικη σου; μηπως τραβας το οπλο τραβωντας την σκανδαλη;

Αποσυνδεδεμένος Teo

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 462
Απ: Stoeger x20
« Απάντηση #14 στις: 19 Μαΐου, 2016, 15:57:27 μμ »
να το χαρείς φίλε μου .... ;)
τα σκοπευτικά μου φαίνεται ότι είναι υπερβολικά παράκεντρα  ....αν βέβαια ρίχνει ευθεία ....ουδέν άξιον λόγου  :D 
FX Bobcat (6.35mm)
HW100 T (5.5 mm)
HW30 S (4.5mm)
Gamo PT-85 (4.5 mm) blowback