Αποστολέας Θέμα: Walther PPK  (Αναγνώστηκε 13518 φορές)

Αποσυνδεδεμένος niksuper3

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
Απ: Walther PPK
« Απάντηση #15 στις: 23 Φεβρουαρίου, 2011, 12:10:48 μμ »
 Πριν απο λιγο καιρο αγορασα το umarex walther .177(BB's) PPK και επειδη δεν ειδα καποια αναφορα σκεφτηκα οτι θα αξιζε να κανω ενα μικρο review. Το οπλο σε καμια περιπτωση δεν ειναι για να το παρεις στα σοβαρα. Απλα κατα την γνωμη μου ειναι ιδανικο για να μαθεις να χειριζεσαι τα οπλα. Το ατου του ειναι η blowback κινηση που οντως ειναι ολα τα λεφτα(και κυριολεκτικα γιατι ετσι τελειωνει την αμπουλα για πλακα :P ).Ας μιλησουμε τωρα πιο εξειδικευμενα.Απο θεμα ακριβειας δεν ειναι για μετα τα δεκα-δεκαπεντε μετρα,και αυτο με καλες καιρικες συνθηκες.Αν και απο περιεργεια εχω ριξει με ψιλη βροχη και λιγο αερα και για τα δεδομενα του ηταν αξιοπρεπες.Oι συγκεντρωσεις του σε αυτα τα 10-15 μετρα στον πρωτο γεμιστηρα(15 βολες) ειναι καλες(ενα χαρτονομισμα των 20 ευρω).Επειδη το οπλο ειναι για plinking εχει καλες καταστροφικες δυνατοτηες για τα δεδομενα του.  Ο 15αρης γεμιστηρας του ειναι πολυ βολικος αν και ειναι πολυ κουραστικο να το ξαναγεμισεις. Εν τελει το οπλο ειναι ιδανικο για τους νεοτερους για να μαθουν να χειριζονται με ΑΣΦΑΛΕΙΑ ολα τα οπλα(αεροβολα-πυροβολα),να αποκτησουν οικειοτητα με την φροντιδα που απαιτει το οπλο(μιας και το συγκεκριμενο λυνεται πληρως με δυο κινησεις και ειναι ευκολο να καθαριστει,λιπανθει κλπ) καθως και να κανουν και καποιες βολες αν και δεν θα ειναι και οι πιο ευστοχες.

ΥΓ σχολια , επισημανσεις ,αποριες θα εκτιμηθουν ιδιαιτερως

Αποσυνδεδεμένος gatoulis

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • ο πονος ειναι προσωρινος η τιμη παντοτινη
Απ: Walther PPK
« Απάντηση #16 στις: 24 Φεβρουαρίου, 2011, 09:19:39 πμ »
οσοι δεν το εχουν δει και θελουν να το μετατρεψουν σε αυτοματο....

http://www.youtube.com/watch?v=rr6B6c82z0Y   ;)
benjamin np trail 1100
walther ppk

Αποσυνδεδεμένος niksuper3

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
Απ: Walther PPK
« Απάντηση #17 στις: 26 Φεβρουαρίου, 2011, 00:12:59 πμ »
Έχει γνήσια παρελκόμενα της walther αυτό το μαγαζί?

Αυτό είναι γνησιο αλλα γενικά δε θα βρεις τα παντα για Umarex.

Ο σιγαστηρας(και καλα) αξιζει;γιατι ειδα οτι χρειαζεται να γινει μετατροπη της καννης σε μεταλικη κλπ.

Αποσυνδεδεμένος OneShot

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 693
Απ: Walther PPK
« Απάντηση #18 στις: 26 Φεβρουαρίου, 2011, 00:17:14 πμ »
Οι σιγαστήρες είναι παράνομοι, ιδιαίτερα δε σε πιστόλια. Σε πιθανό έλεγχο δεν έχεις καμία περίπτωση να το δικαιολογήσεις.
Jus Sanguinis

"O σεβασμός στο Σύνταγμα και τους νόμους που συμφωνούν με αυτό και η αφοσίωση στην Πατρίδα και τη Δημοκρατία αποτελούν θεμελιώδη υποχρέωση όλων των Ελλήνων"

Ν' αγαπάς την ευθύνη. Να λές : Εγώ μονάχος μου θα σώσω τη γή: Αν δεν σωθεί εγώ θα φταίω... N.Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος Blackholesun

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 140
    • facebook = Sotiris Konstantinidis
Απ: Walther PPK
« Απάντηση #19 στις: 26 Φεβρουαρίου, 2011, 13:13:31 μμ »
Eπειδη το συγκεκριμενο οπλακι το εχω και γω , και δηλωνω οτι ειναι μουρλια!! ιδιως με παρεα για ενα ομορφο παιχνιδι σκοποβολης, ειναι το κατι αλλο !
Συγκεκριμενα εχω την εκδοση νικελ (υπαρχει το μαυρο και το νικελ) δυστυχως το νικελ κοστιζει 130 ευρω και το μαυρο στα 109..

Πραγματι εχεις πολυ ωραια αισθηση στα χερια σου, πολυ soft και ποιοτικη σκανδαλη, αλλα το μονο που με χαλαει (μαλλον με χαλουσε) ηταν η μεγαλη εξωτερικη βιδα συσφιξεις co2..
Οποτε μπηκα στο youtube , ειδα μερικα βιντεακια και παρατηρησα εναν τυπα που εχει κοψει τον σφυγκτηρα και τον εχει τροποποιησει σε εσωτερικη βιδα !! Φυσικα και το εκανα! και ΠΕΤΥΧΕ, η διαδικασια ειναι πολυ απλη , παιρνετε εναν δισκο κοβετε την βιδα ακριβως στην επιφανεια του οπλου σας, και υστερα ξαναχρησιμοποιητε τον δισκο καθετα ωστε να σχιματισετε την σχισμη της βιδας ωστε να μπορειτε να την ξεβιδωνετε με κατσαβιδι ! Την επομενη τροποποιηση που κανει για να ανεβασει λιγο την βαλιστικη δεν την εκανα. Κατι αλλο που εκανα ειναι στην θεση που και καλα (πεταει τα φυσιγγια στο πλαι) επειδη ειναι μαυρο εκεινο το σημειο τοποθετησα απο μεσα ενα μικρο λεπτο κομματι νικελ ωστε να φαινετε αληθινο !

Δειτε και το βιντεο

http://www.youtube.com/watch?v=-Th5mJcdxOg


Σε καποια περιπτωση δεν θα το εκανα αυτοματο γιατι απαξ και το κανεις δεν υπαρχει γυρισμος για την αρχικη του λειτουργια.
CROSMAN 1760 SE 4.5 SNIPER 6-24/50
BAM 19  4.5  HAWKE  ECLIPSE  3-12/50
WALTHER-PPK/S 4.5MM BBs /177 Co2

Αποσυνδεδεμένος alpha-63

  • Μελος
  • *
  • Μηνύματα: 7893
  • «Μαλέαν δε κάμψας επιλάθου των οίκαδε»
Απ: Walther PPK
« Απάντηση #20 στις: 08 Μαρτίου, 2011, 00:46:01 πμ »
...ποτέ δεν θα έλεγα όχι ειδικά σε αισθητική βελτίωση... ;)
Χαρά στα κέφια σου και την επιμονή σου, το αποτέλεσμα σε δικαιώνει.
Σίγουρα θα το χαρείς ακόμη περισσότερο..., αλλά μην αποβεί σε βάρος του "τηλεμπάνιστρου"  :D
Σειρήνα -HW97Κ .22
Μέδουσα -HW97K .20
Ειμαρμένη -HW95 .22
Γοργόνα 
Έχιδνα-HW95 .20
Κίρκη -AA ProSport .22
Μήδεια- ΑΑ ProSport .177
Ναυσικά -AA TX MK3 .177
Ερινύα -ΑΑ ProElite .22
Άρπυια -AA ProElite .25
Λάχεσις -HW35 .177
Νέμεσις -HW90 .22
Πηνελόπη -HW55 .177
Άρτεμις -Diana52 .22 EXP
Lady Chatterley -BSA S.Star .177
Afrodyte -BSA S.Star .177
Χαρά -BSA RB2 Stutzen .177
Victoria -BSA RB2 Stutzen .22
Erika -Feinwerkbau 300 .177
Patricia -Webley&Scott Osprey Supertarget .177
Mo Chou -BAM 26 .177