Αποστολέας Θέμα: Gletcher PM - απομιμηση Makarov  (Αναγνώστηκε 20242 φορές)

Αποσυνδεδεμένος DUKE

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
Gletcher PM - απομιμηση Makarov
« στις: 30 Οκτωβρίου, 2012, 23:36:24 μμ »
Καλησπέρα παίδες!
Σήμερα θα σας παρουσιάζω μια εξαιρετική ρεπλίκα του Makarov από την Gletcher που κατά την γνώμη μου είναι ίσως η καλύτερη που κυκλοφορεί.


Χαρακτηριστικά:
Χωρητικότητα Γεμιστήρα: 18 BB's
Βάρος (γεμάτο): 840gr
Μήκος: 160mm
Δύναμη: <3J
Ταχύτητα: 120 m/s
Υλικό Κατασκευής: Fullmetal


Ξεκινάω με μια φωτογραφία του πραγματικού ώστε να δείτε την εξαιρετική ομοιότητα:




Η συσκευασία:




Και τώρα το όπλο:






Αρκετά όμορφα τα συνηθισμένα και συνήθως ενοχλητικά Warnings μαζί με κάποια διακριτικά της εταιρείας:




Ο/Η Γεμιστήρα(ς)  :P








Και τα σκοπευτικά




Σκανδάλη.

Ξεκινώντας η σκανδάλη ήταν λίγο σκληρή αλλά το κυριότερο που με ενοχλούσε σε αυτήν ήταν πως η αντίσταση κατά την κίνηση της ήταν ως έναν βαθμό μεταβαλλόμενη.

Αυτή τη στιγμή που γράφω έχω κάνει περίπου 1000 βολές. Πλέον το όπλο έχει στρώσει και είναι πολύ ευχάριστο στις βολές. Η σκανδάλη έχει μαλακώσει ελαφρώς και το κυριότερο, η αντίσταση κατά την κίνησή της έχει γίνει απόλυτα ομοιόμορφη. Έτσι πλέον νιώθεις και ελέγχεις άριστα το πόσο κοντά είσαι στο σημείο απελευθέρωσης του κόκορα.

Στην κατάσταση που είναι τώρα δεν θα ήθελα πραγματικά να αλλάξω τίποτα πάνω της! Μακάρι να μείνει έτσι για πάντα!  :D



Σκοπευτικά.

Είναι μη ρυθμιζόμενα όπως φαίνεται και από τις φωτογραφίες, ωστόσο είναι ακριβέστατα!
Και τα δυο αυτά χαρακτηριστικά με χαροποίησαν ιδιαίτερα καθώς έχεις άριστο στόχο χωρίς να παλεύεις με κατσαβίδια.
Φυσικά, μιας και μιλάμε για πιστόλι, οι βολές μου μέχρι στιγμής δεν ξεπέρασαν τα 20 μέτρα ωστόσο τα σκοπευτικά σε συνδυασμό με την δύναμη του όπλου δεν με πρόδωσαν καμία φορά.  



Ασφάλεια.

Εδώ είναι το μοναδικό σημείο όπου μου τα χάλασε λίγο... έως πολύ...
Αν και δουλεύει κανονικά έχει μαλακώσει πάρα πολύ με αποτέλεσμα να να έχει αρκετό παίξιμο και να μην είναι καθόλου σταθερή.
Για να δώσω μια εικόνα δηλαδή, την βάζω στο safe και ενώ κρατάω το όπλου με το χέρι σε λαβή βολής, με ένα απλό χτύπημα στον πάτο του όπλου με το άλλο χέρι πέφτει από μονή της στο fire.



Γεμιστήρας.

Μου άρεσε πάρα πολύ ότι η βίδα της αμπούλας είναι άλεν (6mm αν θυμάμαι καλά) και δεν φαίνεται καθώς είναι μέσα στο κυρίως σώμα του γεμιστήρα, ωστόσο έχει το "αρνητικό" πως μέσα σε όλα πρέπει να κουβαλάς και το αλενάκι του(το οποίο περιλαμβάνεται στην συσκευασία).

Δεν μου άρεσε ότι το ελατήριο των BB's δεν ασφαλίζει στο κατώτατο σημείο και πρέπει να το κρατάς με το χέρι για να γεμίσεις τον γεμιστήρα..

Το σημαντικό αρνητικό του συγκεκριμένου όπλου είναι πως ΔΕΝ είναι και single action άλλα μόνο double action.


Επίσης ΔΕΝ είναι blowback κάτι που εμένα δεν μου άρεσε αν και το ήξερα πριν την αγορά ωστόσο αυτό δεν το αναφέρω αυστηρά ως αρνητικό καθώς σε κάποιους το blowback δεν αρέσει έτσι και αλλιώς σαν function..



Συνολική εικόνα.

Γενικά είμαι πάρα μα πάρα πολύ ευχαριστημένος από το όπλο καθώς αυτά που προσφέρει, συγκριτικά με το κόστος του είναι περισσότερα απ' όσα θα μπορούσε να ζητήσει κάνεις.. Μην τρελαθούμε κιόλας, σκάρτα 80€ κοστίζει..

Μεγάλη δύναμη, εξαιρετική ποιότητα υλικών - ποιότητα συναρμογής - ποιότητα βαψίματος και φινίρισμα γενικότερα (χωρίς να ξεχνάμε την κατηγορία κόστους του πάντα).


Τέλος από 'μένα.
Δεν μου έρχεται τίποτα άλλο άξιο αναφοράς επί του όπλου για την ώρα, ωστόσο αν κάποιος θέλει να μάθει οτιδήποτε άφορα το όπλο ας μου το πει.
« Τελευταία τροποποίηση: 31 Οκτωβρίου, 2012, 12:04:32 μμ από MASTORAS »

Αποσυνδεδεμένος Thorin

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2341
  • I shoot therefore I am
    • Σκοπευτική Λέσχη "ΖΕΥΣ"
Απ: Gletcher PM - απομιμηση Makarov
« Απάντηση #1 στις: 30 Οκτωβρίου, 2012, 23:42:34 μμ »
Αλλη ειναι η καλυτερη :)
Steyr LP-10 - FWB C55 --- Baikal IJ-35M
Diana mod.38 4,5 - Weihrauch HW77 4,5 - Umarex 850 4,5 - Gamo Shadow 640 4,5
S&W 586 6" - Walther CP99 - Daisy 44 6" & 8" - Crosman 357 4" & 8" - ΗW40PCA

Αποσυνδεδεμένος DUKE

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
Απ: Gletcher PM - απομιμηση Makarov
« Απάντηση #2 στις: 30 Οκτωβρίου, 2012, 23:45:52 μμ »
Nice to know!  ;D

Αποσυνδεδεμένος Thorin

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2341
  • I shoot therefore I am
    • Σκοπευτική Λέσχη "ΖΕΥΣ"
Απ: Gletcher PM - απομιμηση Makarov
« Απάντηση #3 στις: 30 Οκτωβρίου, 2012, 23:47:03 μμ »
http://imzcorp.com/en/company/122.html

Φτιαγμενο απο αληθινα Makarov απο το εργοστασιο που φτιαχνει τα αληθινα...
Steyr LP-10 - FWB C55 --- Baikal IJ-35M
Diana mod.38 4,5 - Weihrauch HW77 4,5 - Umarex 850 4,5 - Gamo Shadow 640 4,5
S&W 586 6" - Walther CP99 - Daisy 44 6" & 8" - Crosman 357 4" & 8" - ΗW40PCA

Αποσυνδεδεμένος luger42

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2317
Απ: Gletcher PM - απομιμηση Makarov
« Απάντηση #4 στις: 30 Οκτωβρίου, 2012, 23:51:24 μμ »
 δεν καταλαβα που ειδες την ομορφια σε αυτο το clopy του walther pp
http://en.wikipedia.org/wiki/Walther_PP
αλλα αφου σου αρεσει (γουστα ειναι αυτα)  ;)
δες εδω
http://www.rusmilitary.com/html/airgun_mp654K.htm
μακραν καλυτερο και αυθεντικο
κοιτα και εδω ομως
http://aerovolo.gr/forum/index.php?topic=2090.0
υποψιν οτι πωλειται ελευθερα  :D :D :D
si vis pacem, para bellum

Συνδεδεμένος npmair

  • Μελος
  • *
  • Μηνύματα: 3327
  • Only accurate airguns are interesting!
Απ: Gletcher PM - απομιμηση Makarov
« Απάντηση #5 στις: 31 Οκτωβρίου, 2012, 02:00:33 πμ »
Ερώτηση: Αν τραβηξεις τη σκανδάλη αλλά δεν ρίξεις, την αφήσεις και μετά ξανατραβήξεις και ρίξεις , πόσες μπίλιες ρίχνει?
"Αίολος"
"Διηνέκης"
"Βουκεφάλας"
"Κέρβερος"
"Ημίαιμος Πρίγκιψ"
"Rasputin"
"Τετράκωπος μετά Πηδαλιούχου"
"Captain Hook"

Αποσυνδεδεμένος DUKE

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
Απ: Gletcher PM - απομιμηση Makarov
« Απάντηση #6 στις: 31 Οκτωβρίου, 2012, 02:06:10 πμ »
Ερώτηση: Αν τραβηξεις τη σκανδάλη αλλά δεν ρίξεις, την αφήσεις και μετά ξανατραβήξεις και ρίξεις , πόσες μπίλιες ρίχνει?

Πραγματικά εξαρτάται..

Αν μάθεις πολύ καλά το όπλο και μπορείς να φτάσεις την σκανδάλη 1mm (στην κυριολεξία όμως) πριν την απελευθέρωση του του κόκορα χωρίς να τον απελευθερώσεις, τότε στη συνέχεια θα ρίξεις δυο...

Σε κάθε άλλη περίπτωση (μικρότερης κίνησης της σκανδάλης) τότε θα ρίξεις μόνο μία.

Αποσυνδεδεμένος panik

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1119
  • Εμ' περήφανος που εγεννέθα Πόντιος!
Απ: Gletcher PM - απομιμηση Makarov
« Απάντηση #7 στις: 31 Οκτωβρίου, 2012, 02:11:25 πμ »
Εκτος απο το οπλο και το κλειδι αλεν υπαρχει κατι αλλο στην συσκευασια;
Νίκος Π.

DIANA 45 W.Germany 88
Gamo Cadet
Berreta 92FS Umarex
Crosman revolver .357 4"
P08 6" WE
M700 Takedown KJ
Tokarev TT33 Ltd SRC
MP5A3 ICS
Meu(soc) 1911 SG
AK74 APS
Glock17
Walther PKK/S Umarex

Αποσυνδεδεμένος DUKE

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
Απ: Gletcher PM - απομιμηση Makarov
« Απάντηση #8 στις: 31 Οκτωβρίου, 2012, 02:15:53 πμ »
Μόνο το manual... Τίποτα άλλο.

Συνδεδεμένος npmair

  • Μελος
  • *
  • Μηνύματα: 3327
  • Only accurate airguns are interesting!
Απ: Gletcher PM - απομιμηση Makarov
« Απάντηση #9 στις: 31 Οκτωβρίου, 2012, 02:17:38 πμ »
Ερώτηση: Αν τραβηξεις τη σκανδάλη αλλά δεν ρίξεις, την αφήσεις και μετά ξανατραβήξεις και ρίξεις , πόσες μπίλιες ρίχνει?

Πραγματικά εξαρτάται..

Αν μάθεις πολύ καλά το όπλο και μπορείς να φτάσεις την σκανδάλη 1mm (στην κυριολεξία όμως) πριν την απελευθέρωση του του κόκορα χωρίς να τον απελευθερώσεις, τότε στη συνέχεια θα ρίξεις δυο...

Σε κάθε άλλη περίπτωση (μικρότερης κίνησης της σκανδάλης) τότε θα ρίξεις μόνο μία.

 :D :D  Εχω καταφέρει μέχρι 4 !!!!  :D :D

Δεύτερη ερώτηση: Αν τραβήξεις τον κόκορα (το αντίστοιχο δικό μου είναι Blow back) και βγάλεις τη γεμιστήρα, κρατάει μπίλια στη θαλάμη?

(Είχα παρ' ολίγο ατύχημα γιατί αφου είχα θεωρήσει ότι είχα αδειάσει και αφοπλίσει το πιστόλι και είχα αφαιρέσει τη γεμιστήρα, η μπίλα είχε μείνει μέσα και με τυχαίο τράβηγμα στης σκανδάλης η μπίλια κατέληξε να είναι κυριολεκτικά φυτεμένη στο ταβάνι, αφου πρώτα εξοστρακίστηκε από το πάτωμα και μάλιστα υπό σχετικά μεγάλη γωνία)

"Αίολος"
"Διηνέκης"
"Βουκεφάλας"
"Κέρβερος"
"Ημίαιμος Πρίγκιψ"
"Rasputin"
"Τετράκωπος μετά Πηδαλιούχου"
"Captain Hook"

Αποσυνδεδεμένος panik

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1119
  • Εμ' περήφανος που εγεννέθα Πόντιος!
Απ: Gletcher PM - απομιμηση Makarov
« Απάντηση #10 στις: 31 Οκτωβρίου, 2012, 02:18:12 πμ »
Το οπλο μπορεις να το λυσεις;
Νίκος Π.

DIANA 45 W.Germany 88
Gamo Cadet
Berreta 92FS Umarex
Crosman revolver .357 4"
P08 6" WE
M700 Takedown KJ
Tokarev TT33 Ltd SRC
MP5A3 ICS
Meu(soc) 1911 SG
AK74 APS
Glock17
Walther PKK/S Umarex

Αποσυνδεδεμένος panik

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1119
  • Εμ' περήφανος που εγεννέθα Πόντιος!
Απ: Gletcher PM - απομιμηση Makarov
« Απάντηση #11 στις: 31 Οκτωβρίου, 2012, 02:20:05 πμ »
Ερώτηση: Αν τραβηξεις τη σκανδάλη αλλά δεν ρίξεις, την αφήσεις και μετά ξανατραβήξεις και ρίξεις , πόσες μπίλιες ρίχνει?

Πραγματικά εξαρτάται..

Αν μάθεις πολύ καλά το όπλο και μπορείς να φτάσεις την σκανδάλη 1mm (στην κυριολεξία όμως) πριν την απελευθέρωση του του κόκορα χωρίς να τον απελευθερώσεις, τότε στη συνέχεια θα ρίξεις δυο...

Σε κάθε άλλη περίπτωση (μικρότερης κίνησης της σκανδάλης) τότε θα ρίξεις μόνο μία.

 :D :D  Εχω καταφέρει μέχρι 4 !!!!  :D :D

Δεύτερη ερώτηση: Αν τραβήξεις τον κόκορα (το αντίστοιχο δικό μου είναι Blow back) και βγάλεις τη γεμιστήρα, κρατάει μπίλια στη θαλάμη?

(Είχα παρ' ολίγο ατύχημα γιατί αφου είχα θεωρήσει ότι είχα αδειάσει και αφοπλίσει το πιστόλι και είχα αφαιρέσει τη γεμιστήρα, η μπίλα είχε μείνει μέσα και με τυχαίο τράβηγμα στης σκανδάλης η μπίλια κατέληξε να είναι κυριολεκτικά φυτεμένη στο ταβάνι, αφου πρώτα εξοστρακίστηκε από το πάτωμα και μάλιστα υπό σχετικά μεγάλη γωνία)



Αφαιρεση γεμιστηρα, οπλισατε πυροδοτησατε δις στον αερα!
Νίκος Π.

DIANA 45 W.Germany 88
Gamo Cadet
Berreta 92FS Umarex
Crosman revolver .357 4"
P08 6" WE
M700 Takedown KJ
Tokarev TT33 Ltd SRC
MP5A3 ICS
Meu(soc) 1911 SG
AK74 APS
Glock17
Walther PKK/S Umarex

Αποσυνδεδεμένος DUKE

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
Απ: Gletcher PM - απομιμηση Makarov
« Απάντηση #12 στις: 31 Οκτωβρίου, 2012, 02:24:20 πμ »
Ερώτηση: Αν τραβηξεις τη σκανδάλη αλλά δεν ρίξεις, την αφήσεις και μετά ξανατραβήξεις και ρίξεις , πόσες μπίλιες ρίχνει?

Πραγματικά εξαρτάται..

Αν μάθεις πολύ καλά το όπλο και μπορείς να φτάσεις την σκανδάλη 1mm (στην κυριολεξία όμως) πριν την απελευθέρωση του του κόκορα χωρίς να τον απελευθερώσεις, τότε στη συνέχεια θα ρίξεις δυο...

Σε κάθε άλλη περίπτωση (μικρότερης κίνησης της σκανδάλης) τότε θα ρίξεις μόνο μία.

 :D :D  Εχω καταφέρει μέχρι 4 !!!!  :D :D

Δεύτερη ερώτηση: Αν τραβήξεις τον κόκορα (το αντίστοιχο δικό μου είναι Blow back) και βγάλεις τη γεμιστήρα, κρατάει μπίλια στη θαλάμη?

(Είχα παρ' ολίγο ατύχημα γιατί αφου είχα θεωρήσει ότι είχα αδειάσει και αφοπλίσει το πιστόλι και είχα αφαιρέσει τη γεμιστήρα, η μπίλα είχε μείνει μέσα και με τυχαίο τράβηγμα στης σκανδάλης η μπίλια κατέληξε να είναι κυριολεκτικά φυτεμένη στο ταβάνι, αφου πρώτα εξοστρακίστηκε από το πάτωμα και μάλιστα υπό σχετικά μεγάλη γωνία)



xaxaxa! Όχι, και να τραβήξεις τον κόκορα δεν παίρνει μπίλια..

Πιο συγκεκριμένα, η μπίλια εισέρχεται στην κάνη όχι εξαιτίας σπρωξίματος του κόκορα η κάποιου άλλου εξαρτήματος, άλλα η ίδια η κάνη την ψαρεύει μέσα από τον γεμιστήρα.!!

Ακόμα πιο συγκεκριμένα, τραβώντας την σκανδάλη, η κάνη μετακινείται προς τα πίσω και με ένα δοντάκι που έχει στο άνω σημείο της, ψαρεύει μπίλιες μέσα από τον γεμιστήρα.

Αποσυνδεδεμένος DUKE

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
Απ: Gletcher PM - απομιμηση Makarov
« Απάντηση #13 στις: 31 Οκτωβρίου, 2012, 02:28:31 πμ »
Το οπλο μπορεις να το λυσεις;


Κανονικότατα! Βγάζοντας την καφέ (και καλά ξύλινη) λαβή και στη συνέχεια αφαιρώντας συνολικά 6 βίδες από την δεξιά μεριά του όπλου.

Αποσυνδεδεμένος Thorin

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2341
  • I shoot therefore I am
    • Σκοπευτική Λέσχη "ΖΕΥΣ"
Απ: Gletcher PM - απομιμηση Makarov
« Απάντηση #14 στις: 31 Οκτωβρίου, 2012, 02:30:09 πμ »
H λαβη στο Makarov δεν ηταν ξυλινη, βακελιτης..
Steyr LP-10 - FWB C55 --- Baikal IJ-35M
Diana mod.38 4,5 - Weihrauch HW77 4,5 - Umarex 850 4,5 - Gamo Shadow 640 4,5
S&W 586 6" - Walther CP99 - Daisy 44 6" & 8" - Crosman 357 4" & 8" - ΗW40PCA