Αποστολέας Θέμα: Gamo PT-85 Blowback & Umarex CP Sport  (Αναγνώστηκε 12928 φορές)

Αποσυνδεδεμένος bakalakos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
Gamo PT-85 Blowback & Umarex CP Sport
« στις: 21 Φεβρουαρίου, 2013, 23:36:41 μμ »
Κάνοντας και εγώ την είσοδο μου στον κόσμο του αεροβόλου αποφάσισα για αρχή να ασχοληθώ με τα πιστόλια και τι καλύτερο από ένα πιστόλι; ... μα φυσικά δύο πιστόλια. Βρέθηκα έτσι ο κύριος bakalakos να είμαι κάτοχος ενός Gamo PT-85 Blowback και ενός Umarex CP Sport, ας ξεκινισουμε την παρουσίαση λοιπόν.



Gamo PT-85 Blowback  Ισπανικής σχεδίασης ημιαυτόματο πιστόλι που χρησιμοποιήσει αέριο CO2 για να προωθεί τα βλήματα Pellet 4,5mm που ρίχνει και κατασκευάζεται στην Ιαπωνία για λογαριασμό της Gamo. Αν και ο κατασκευαστής δεν το δίνει σαν ρεπλίκα κάποιου πυροβόλου πιστολιού αν το προσέξουμε καλύτερα θα δούμε πως μοιάζει αρκετά στο Beretta PX4 αλλά αρκετές μικρές σχεδιαστικές αλλαγές που έχει κάνει η Gamo του έχουν δώσει την δική του ταυτότητα. Ένα χαρακτηριστικό που το διαφοροποιεί από την πλειοψηφία των υπολοίπων πιστολιών CO2 της αγοράς είναι η παλινδρόμηση του κλείστρου (Blowback) το οποίο κάνει ακόμα ποιο αληθοφανή την χρήση του. Έχει μεταλλικό κλείστρο και σώμα από πολυμερές πλαστικό παίρνει πλαστικό γεμιστήρα που φέρει 2 μύλους των 8 βολίδων και έχει την δυνατότητα να ρίξει τόσο μολυβένια pellet όσο και μεταλλικά BBs τα οποία όμως δεν συνιστώνται για συχνή χρήση μιας και θα μετατρέψουν την ραβδωτή του κάνη σε λεία χάνοντας έτσι και μέρος της ευθυβολίας του. Κάτω από την κάνη έχει ράγα όπου μπορούμε να προσαρμόσουμε φακό η λέιζερ κάνοντας την εμφάνιση του ακόμα ποιο επιβλητική. Το πιστόλι αγοράστηκε καινούργιο από γνωστό αεροβολάδικο μαγαζι της Θεσσαλονίκης.



Αναλυτικά τα χαρακτηριστικά του.

Διαμέτρημα 0,177" (4,5mm)
Ταχύτητα εξόδου βλήματος 138m/s (450 fps)
Συνολικό μήκος 19.9εκ
Βάρος 700γρ
Γεμιστήρας με 2 μύλους των 8 βολίδων
Μονής και διπλής ενέργειας
Ραβδωτή κάνη
Βάση κάτω από την κάνη
Παλινδρόμηση κλείστρου (blow-back)



Umarex Walther CP Sport φυσικά μιλάμε για το κοσμογυρισμένο μοντέλο που ξεκίνησε την πορεία του από τον gato ανέβηκε στα βόρεια για μια στάση στον φίλο Σαββα Σ και τελικά κατέληξε στην ζεστασιά του Νότου να κάνει παρέα στην Ισπανίδα μου. Γερμανικής σχεδίασης και κατασκευής πιστόλι CO2 που σχεδιαστικά βασίζεται στο γερμανικό Walther P99 δεν θεωρείτε και αυτό ρεπλίκα μιας και γι αυτό τον σκοπό η Umarex έχει βγάλει το CP99 που έχει ποιο πολλές  ομοιότητες με το P99 από ότι το CP Sport. Έχει και αυτό μεταλλικό κλείστρο χωρίς όμως παλινδρόμηση και ΄σώμα από πολυμερές πλαστικό. Είναι μόνο διπλής ενέργειας πράγμα που το κάνει να έχει ποιο βαριά σκανδάλη με καλύτερη αίσθηση. Με ραβδωτή κάνη και δυνατότητα ρίψης μεταλλικών ΒΒs με την αλλαγή του μεταλλικού μύλου 8 θέσεων με τον αντίστοιχο πλαστικό της Umarex.



Αναλυτικά τα χαρακτηριστικά του.

Διαμέτρημα 0,177" (4,5mm)
Ταχύτητα εξόδου βλήματος 110m/s (360 fps)
Συνολικό μήκος 18εκ
Βάρος 550γρ
Μεταλλικός μύλος των 8 βολίδων που μπαίνει εσωτερικά
Διπλής ενέργειας
Ραβδωτή κάνη
Βάση κάτω από την κάνη




Και αφού παρουσιάσαμε τα δύο πιστόλια καιρός να πούμε και τις εντυπώσεις μας.

Κατασκευαστικά και τα 2 είναι άριστα με μια μια μικρή υπεροχή στο Ισπανικό μοντέλο λόγο περισσότερου μέταλλου

Εμφάνιση Λόγο μεγέθους, περισσοτέρων λεπτομερειών και φυσικά του κινούμενου κλείστρου ο νικητής είναι και πάλι η Ισπανίδα κυρία αν και το Γερμανικό λόγο λιγότερων κινούμενων μερών δείχνει ποιο στιβαρό.

Κράτημα εδώ τα πράγματα είναι το πως θα κάτσει το κάθε πιστόλι στο κάθε χέρι εμένα με βόλεψε ποιο πολύ το Umarex σε άλλους πάλι θα μπορεί να είναι διαφορετικά αν και το λάστιχο στο πίσω μέρος της λαβής του CP Sport θα βολέψει τους περισσότερους.

Σκόπευση και τα δυο πιστόλια έχουν σταθερά μπροστινά σκοπευτικά ενώ στα πίσω το Gamo έχει σταθερά ενώ το Umarex ρυθμιζόμενα κατά διεύθυνση.

Σκανδάλη δυστυχώς εδώ η ασάφεια του Gamo στην σκανδάλη ειναι εμφανής και το εμποδίζει να συνεχίσει τις καλές του κρητικές με αρκετή εξάσκηση ίσως το μάθεις αλλά θέλει ακόμα δουλειά. Στο άλλο άκρο το CP Sport αν και έχει ποιο βαριά σκανδάλη λόγο μόνο διπλής ενέργειας (ποιο βαριά από την αντίστοιχη διπλή του PT-85) είναι ποιο σαφής και βοηθάει στην συγκέντρωση κατά τις βολές. Εδώ να αναφέρω ότι όταν έριξα με το Gamo σε μονή ενέργεια αφού πριν είχα ρίξει με το Umarex ήταν τόσο ελαφριά η σκανδάλη που την πάταγα χωρίς να την καταλάβω και έριχνα στον γάμο του Καραγκιόζη.

Βολές λόγο καλύτερης σκανδάλης αν και ποιο αδύναμο το Umarex υπερέχει του Gamo ακολουθούν και φωτογραφίες από στόχο στα 5 μέτρα με διάφορα βληματακια για να βγάλετε οι πιο έμπειροι τα συμπεράσματα σας αν και από σκόπευση χάνω ακόμα πολύ. Επίσης να αναφέρω πως το Gamo τρώει ποιο πού αέριο και βγάζει ποιο λίγες καλές βολές σε σχέση με το Umarex λόγο της σπατάλης αερίου για το Blowback (το Gamo βγάζει περίπου τις 50 δυνατές βολές ενώ το Umarex τις 60 και τα 2 έχουν ακόμα καμιά 20ρια βολές αλλά όχι τόσο δυνατές και μετά αρχίζουμε τις κούφιες για να αδειάσει η αμπούλα).



Κλείνοντας θα έλεγα πως και τα 2 πιστόλια με άφησαν ικανοποιημένο και δεν μετάνιωσα την αγορά τους και δύσκολα μπορώ να επιλέξω ανάμεσα τους μιας και τα 2 καλύπτουν και με το παραπάνω τις ανάγκες μου σαν αρχάριος.

Η παρουσίαση και δοκιμή έγινε από έναν αρχάριο και με βάση τις δικές μου μικρές ανάγκες, ευχαριστώ ...


Εδώ θα  δείτε και τις υπόλοιπες φωτογραφίες
http://s1275.beta.photobucket.com/user/bakalakos/library/CP%20Sport%20vs%20PT-85

και εδώ τις βολές
http://s1275.beta.photobucket.com/user/bakalakos/library/Umarex%20CP%20Sport%20vs%20Gamo%20PT-85%20Blowback
Θανάσης - Νοτιοδυτική Μεσσηνία

Air Arms S400F SuperLite 4.5mm
Weihrauch - HW97K Titan 4.5mm
Hatsan 88 Wooden Edition Titan 5.5mm
Webley Alecto 4.5mm

Αποσυνδεδεμένος landropov3

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 69
Απ: Gamo PT-85 Blowback & Umarex CP Sport
« Απάντηση #1 στις: 21 Φεβρουαρίου, 2013, 23:56:24 μμ »
Ωραία παρουσίαση και ωραία όπλα.

Έχω ρίξει με το gamo ενός φίλου το οποίο όταν το αντικρίζεις μπορώ να πω ότι είναι εντυπωσιακό. Η σκανδάλη και το blowback όμως δεν μπορώ να πω οτι μου άρεσαν. Να έχεις CO2 όπλο και να "κλοτσάει" από το blowback? Από την άλλη μπορεί απλά να έφταιγε ότι έριξα μόνο καμιά 10αριά βολές χωρίς να ξέρω πως ακριβώς να το κρατήσω τεχνικά κλπ.

Αποσυνδεδεμένος panik

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1119
  • Εμ' περήφανος που εγεννέθα Πόντιος!
Απ: Gamo PT-85 Blowback & Umarex CP Sport
« Απάντηση #2 στις: 22 Φεβρουαρίου, 2013, 00:01:56 πμ »
Ωραια παρουσιαση. Μπραβο σου.
Νίκος Π.

DIANA 45 W.Germany 88
Gamo Cadet
Berreta 92FS Umarex
Crosman revolver .357 4"
P08 6" WE
M700 Takedown KJ
Tokarev TT33 Ltd SRC
MP5A3 ICS
Meu(soc) 1911 SG
AK74 APS
Glock17
Walther PKK/S Umarex

Αποσυνδεδεμένος alpha-63

  • Μελος
  • *
  • Μηνύματα: 7893
  • «Μαλέαν δε κάμψας επιλάθου των οίκαδε»
Απ: Gamo PT-85 Blowback & Umarex CP Sport
« Απάντηση #3 στις: 22 Φεβρουαρίου, 2013, 00:06:49 πμ »
...σε ευχαριστούμε για τον κόπο σου, ωραία παρουσίαση ! Πάσχουμε λιγάκι στα πιστόλια... :-\
Σειρήνα -HW97Κ .22
Μέδουσα -HW97K .20
Ειμαρμένη -HW95 .22
Γοργόνα 
Έχιδνα-HW95 .20
Κίρκη -AA ProSport .22
Μήδεια- ΑΑ ProSport .177
Ναυσικά -AA TX MK3 .177
Ερινύα -ΑΑ ProElite .22
’ρπυια -AA ProElite .25
Λάχεσις -HW35 .177
Νέμεσις -HW90 .22
Πηνελόπη -HW55 .177
’ρτεμις -Diana52 .22 EXP
Lady Chatterley -BSA S.Star .177
Afrodyte -BSA S.Star .177
Χαρά -BSA RB2 Stutzen .177
Victoria -BSA RB2 Stutzen .22
Erika -Feinwerkbau 300 .177
Patricia -Webley&Scott Osprey Supertarget .177
Mo Chou -BAM 26 .177

Αποσυνδεδεμένος luger42

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2317
Απ: Gamo PT-85 Blowback & Umarex CP Sport
« Απάντηση #4 στις: 22 Φεβρουαρίου, 2013, 00:08:25 πμ »
 ;D ;D ;D ;D ;D ;D
si vis pacem, para bellum

Αποσυνδεδεμένος stratosros

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 155
Απ: Gamo PT-85 Blowback & Umarex CP Sport
« Απάντηση #5 στις: 22 Φεβρουαρίου, 2013, 00:14:14 πμ »
’ψογη η παρουσίαση συγχαρητήρια ,όμορφα και τα δύο πιστόλια άντε και σ ένα τουφέκι τώρα  ;D 
Cometa fusion 5.5
Relum LG422   4.5
Welther CP88
Crosman 357

Αποσυνδεδεμένος bakalakos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
Απ: Gamo PT-85 Blowback & Umarex CP Sport
« Απάντηση #6 στις: 22 Φεβρουαρίου, 2013, 00:15:03 πμ »
Δεν ξέρω εάν μπόρεσα να καλύψω όλους τους τομείς εάν που έχει ξεφύγει κάτι πέστε το να το συμπληρώσω
Θανάσης - Νοτιοδυτική Μεσσηνία

Air Arms S400F SuperLite 4.5mm
Weihrauch - HW97K Titan 4.5mm
Hatsan 88 Wooden Edition Titan 5.5mm
Webley Alecto 4.5mm

Αποσυνδεδεμένος landropov3

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 69
Απ: Gamo PT-85 Blowback & Umarex CP Sport
« Απάντηση #7 στις: 22 Φεβρουαρίου, 2013, 00:29:16 πμ »
Δεν ξέρω εάν μπόρεσα να καλύψω όλους τους τομείς εάν που έχει ξεφύγει κάτι πέστε το να το συμπληρώσω

Να σε ρωτήσω αν το έχεις ψάξει, τα σταθερά σκοπευτικά του gamo σε ποια απόσταση "μηδενίζουν"? Στα 5m ή παραπάνω?

Αποσυνδεδεμένος bakalakos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
Απ: Gamo PT-85 Blowback & Umarex CP Sport
« Απάντηση #8 στις: 22 Φεβρουαρίου, 2013, 00:45:29 πμ »
Δεν το έχω ψάξει μιας και θέλει ακόμα βελτίωση το χέρι μου δεν μου φταίνε ακόμα τα σκοπευτικά  ;D

Τώρα τις βολές τις έκανα στα 5 μέτρα γιατί έγιναν βράδυ και ο φωτισμός ήταν χάλια, θα κάνω νέες δοκιμές ημέρα πλέον μόλις βρω χρόνο.
Θανάσης - Νοτιοδυτική Μεσσηνία

Air Arms S400F SuperLite 4.5mm
Weihrauch - HW97K Titan 4.5mm
Hatsan 88 Wooden Edition Titan 5.5mm
Webley Alecto 4.5mm

Αποσυνδεδεμένος gkotzak

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 466
  • keep shooting
Απ: Gamo PT-85 Blowback & Umarex CP Sport
« Απάντηση #9 στις: 22 Φεβρουαρίου, 2013, 00:57:18 πμ »
ωραία παρουσίαση και βλέπω ότι έχεις αρχίσει το διάβασμα για τα καλά!
καλά τα πιστόλια αλλά θα καταλάβεις γιατί πάσχει αυτό το φόρουμ από παρουσιάσεις πιστολιών μόλις πάρεις το πρώτο σου τουφέκι(λέω το πρώτο σου γιατί κανείς δεν μπορεί να αγοράσει μόνο ένα ;D ;D ;D  )
όσο για τον μηδενισμό των σκοπευτικών του gamo δεν νομίζω να μηδενίζει και πουθενά!
λόγω blowback και σταθερών σκοπευτικών είναι λίγο δύσκολο να σκοπεύσεις σωστά!
τουλάχιστον εγώ δεν τα κατάφερα με το px-4 της umarex που είχα! ήταν όλες στο περίπου!
άντε και καλή συνέχεια στην συλλογή σου!
(Τομεάρχης Μεσσηνίας της WFKS)

Αποσυνδεδεμένος alex_igniss

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 241
Απ: Gamo PT-85 Blowback & Umarex CP Sport
« Απάντηση #10 στις: 22 Φεβρουαρίου, 2013, 01:57:44 πμ »
Απλά άψογη παρουσίαση!!!Χωρίς να γνωρίζω τον τρόπο που τρυπάει την αμπούλα η βαλβίδα του gamo να πω ο,τι ο τρόπος με τον οποίο γίνεται αυτό στο Umarex είναι τέτοιος που σε προστατεύει από το να πληγώσεις το o-ring με παραπάνω σφίξιμο είναι ένα θεματάκι στα co2 πιστόλια.Κόλλα το κι αυτό εκεί στην άψογη παρουσίαση που μας παρέθεσες!
Air Arms S 510 FAC
Hatsan AT44-10 4,5
Hatsan BT65  5,5

Αποσυνδεδεμένος destro

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 3249
Απ: Gamo PT-85 Blowback & Umarex CP Sport
« Απάντηση #11 στις: 22 Φεβρουαρίου, 2013, 08:30:47 πμ »
Συγχαρητήρια και από εμένα φίλε bakalako για την πολύ ωραία παρουσίαση.

Δικαιωματικά μεταφέρεται στις ''Ανασκοπήσεις''!!

Περιμένουμε ανάλογη συνέχεια! :)
« Τελευταία τροποποίηση: 22 Φεβρουαρίου, 2013, 09:02:12 πμ από destro »

Αποσυνδεδεμένος banman

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 135
Απ: Gamo PT-85 Blowback & Umarex CP Sport
« Απάντηση #12 στις: 22 Φεβρουαρίου, 2013, 09:00:51 πμ »
Πολύ καλή παρουσίαση που αποκτά άλλη βαρύτητα αφού υπάρχει άμεση σύγκριση και αντιπαράθεση των όπλων από τον ίδιο χρήστη, με τις ίδιες συνθήκες, χρόνο κλπ.  ;)
BAM 26
Crosman 1377
Cometa Galaxy 220 .177

Αποσυνδεδεμένος Σαββας Σ

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 704
Απ: Gamo PT-85 Blowback & Umarex CP Sport
« Απάντηση #13 στις: 22 Φεβρουαρίου, 2013, 10:39:53 πμ »
Θαναση,αριστη ανασκοπιση αν και η πρωτη σου ;) :)Αντε και καλη αρχη :)
και....gamo!

Αποσυνδεδεμένος bakalakos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
Απ: Gamo PT-85 Blowback & Umarex CP Sport
« Απάντηση #14 στις: 22 Φεβρουαρίου, 2013, 22:16:44 μμ »
Σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια, τώρα μένει να βρούμε και κανένα άλλο πιστόλι για δοκιμή  ;D
Θανάσης - Νοτιοδυτική Μεσσηνία

Air Arms S400F SuperLite 4.5mm
Weihrauch - HW97K Titan 4.5mm
Hatsan 88 Wooden Edition Titan 5.5mm
Webley Alecto 4.5mm