Αποστολέας Θέμα: Crosman 357  (Αναγνώστηκε 22524 φορές)

pri3st

  • Επισκέπτης
Απ: Crosman 357
« Απάντηση #15 στις: 23 Ιανουαρίου, 2009, 12:47:19 μμ »
παντως απο την μικρη μου εμπειρια με τα πιστολια-αεροβολα, ειναι πολυ ποιο ευθυβολο  σε συγκριση  με το c21 kai  c31 επισησ τησ ιδιας εταιριας. πιστευω για πρωτη αγορα στην κατηγορια του ειναι παρα πολυ καλο..

+1

Αποσυνδεδεμένος CROSMAN

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
  • live to shooting shooting to live
Απ: Crosman 357
« Απάντηση #16 στις: 09 Ιανουαρίου, 2011, 17:34:46 μμ »
Το crosman 357 είναι όντως ένα από τα καλύτερα αεροβόλα-πιστόλια παγκοσμίος καθώς έχει εξαιρετική αντοχή.
Αυτό το αεροβόλο το έχω 2 χρόνια και έχω ρίξει με πάρα πολλά διαφορετικά βλήματα και έχω βγάλει το συμπέρασμα
ότι ρίχνει καλύτερα (λόγο του κόκορα) τα βλήματα που δεν έχουν τρύπα από πίσω όπως είναι τα βλήματα της skenco
και συγκεκριμένα τα blue arrow. Δοκιμάστε τα και θα με θυμηθέιτε.  8)

 Χρήστος
μην τα βάζεις με ηλίθιους πέφτεις στο επίπεδό τους και σε νικάνε λόγο εμπειρίας

Αποσυνδεδεμένος Thorin

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2341
  • I shoot therefore I am
    • Σκοπευτική Λέσχη "ΖΕΥΣ"
Απ: Crosman 357
« Απάντηση #17 στις: 09 Ιανουαρίου, 2011, 17:54:03 μμ »
Οχι και απο τα καλυτερα παγκοσμιως ας μην υπερβαλουμε....
Για τα Skenco διαφωνω. Ο δε κοκορας τι σχεση εχει με τα βληματα???
Steyr LP-10 - FWB C55 --- Baikal IJ-35M
Diana mod.38 4,5 - Weihrauch HW77 4,5 - Umarex 850 4,5 - Gamo Shadow 640 4,5
S&W 586 6" - Walther CP99 - Daisy 44 6" & 8" - Crosman 357 4" & 8" - ΗW40PCA

Αποσυνδεδεμένος CROSMAN

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
  • live to shooting shooting to live
Απ: Crosman 357
« Απάντηση #18 στις: 09 Ιανουαρίου, 2011, 18:19:52 μμ »
Φίλε Thorin  ο κόκορας χτυπώντας το σίδερο το οποίο θα έχεις προσέξει αν βγάλεις τον μύλο δείνει μεγαλύτερη
ώθηση στα βλήματα όπως της skenco παρά στα γνωστά βλήματα π.χ crosman ή baracuda που εκσφενδονίζονται
μόνο με την ώθηση του αέρα λόγο της τρύπας. Δηλαδή σου δείνει λίγα παραπάνω fps.

 Χρήστος
μην τα βάζεις με ηλίθιους πέφτεις στο επίπεδό τους και σε νικάνε λόγο εμπειρίας

Αποσυνδεδεμένος Thorin

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2341
  • I shoot therefore I am
    • Σκοπευτική Λέσχη "ΖΕΥΣ"
Απ: Crosman 357
« Απάντηση #19 στις: 09 Ιανουαρίου, 2011, 18:21:26 μμ »
O κοκορας χτυπαει τη βαλβιδα. Η βαλβιδα απελευθερωνει το αεριο. Δεν δινει καμια δυναμη στο βλημα.
Αυτο που λες δεν εχει βαση.
Steyr LP-10 - FWB C55 --- Baikal IJ-35M
Diana mod.38 4,5 - Weihrauch HW77 4,5 - Umarex 850 4,5 - Gamo Shadow 640 4,5
S&W 586 6" - Walther CP99 - Daisy 44 6" & 8" - Crosman 357 4" & 8" - ΗW40PCA

Αποσυνδεδεμένος CROSMAN

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
  • live to shooting shooting to live
Απ: Crosman 357
« Απάντηση #20 στις: 09 Ιανουαρίου, 2011, 18:40:13 μμ »
Το έψαξα στο google και έχεις δίκιο αυτό γίνεται μόνο στα airsoft αεροβόλα με κόκορα όπως είναι τα smith and wesson.

 
μην τα βάζεις με ηλίθιους πέφτεις στο επίπεδό τους και σε νικάνε λόγο εμπειρίας

Αποσυνδεδεμένος CYBERCBR

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
Απ: Crosman 357
« Απάντηση #21 στις: 14 Μαρτίου, 2011, 20:30:25 μμ »
Το εχω και εγω σε 6" και 8" ιντσες εδω και 6 μηνες και εχω ριξει 2500 βληματα χωρις κανενα προβλημα  ;D! Η ποιοτητα κατασκευης ειναι μετρια αλλα οχι κακια.
Ειναι το καλυτερο περιστροφο για τα λεφτα που εχει(80 ευρο). 
Επεισης για να ξεκινησει καποιος με τα αεροβολα και να δει αν του αρεσει σαν χομπι πιστευω ειναι το καταληλο οπλο.
Οταν ρωτας, γινεσαι για μια φορα βλακας. Οταν δεν ρωτησεις μενεις για παντα βλακας.

Αποσυνδεδεμένος sarigiannis2002

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • THE SURVIVAL OF THE FITTEST
Απ: Crosman 357
« Απάντηση #22 στις: 21 Απριλίου, 2011, 10:15:57 πμ »
Αγαπητοι κυριοι....
πρωτα να συνχαρω τον συναδελφο για την εξαιρετη παρουσιαση του και την αντικειμενικοτητα του πανω στο αεροβολο.
το αεροβολο αυτο εχει περασει εις διπλουν απο τα χερια μου και εχω να αναφερω τα εξης. σαν νεος στο χωρο πριν απο αρκετα χρονια το πηρα για εμενα για να κανω τις πρωτες μου βολες στο χωριο μου, ενα πασχα.
μετα απο ενα μηνα χρησης και κυκλο 15 αμπουλων και 75Ο περιπου σφαιριδιων, το πρωτο οπλο παρουσιασε τα εξης.
ο μυλος που ειναι πλαστικος κατα την χρηση της μονης ενεργειας τρογωτανε το σημειο οπου αναλαμβανει να τον περιστρεψει με αποτελεσμα συντομα να χρειαστω δευτερο. ο οποιος φαγωθηκε εξισου γρηγορα αλλα δεν χρειαστηκα τριτο γιατι το οπλο ειχε διαλυθει πολυ νωριτερα.το κουμπωμα της κανης που ειναι σπαστη, συντομα ητανε αρκετα χαλαρο ωστε η δυναμη του να μειωθει στο μισο. μου επεσε μεσα σε ενα ξεροπηγαδο που χρησιμοποιουσαμε για σκοποβολη και ειναι ακομα εκει. παρολαυτα θεωρησα οτι ισως ειχα παρει ελατωματικο μοντελο και αργοτερα οταν ο αδερφος μου ξεκινησε και αυτος θεωρησα καλο να ξαναδοκιμασω, γιατι και τα χρηματα ηταν καλα και σαν οπλο  μου αρεσε στο ζυγισμα. τα ιδια αλλα με λιγη προσοχη γνωριζοντας πλεον τα τρωτα του σημεια κρατηθηκε λιγο παραπανω. ΚΑΤΑΣΤΡΑΦΗΚΕ ομως και αυτο απο το εξης: η κανη του οπλου ειναι ξεχωριστο σωμα απο την ραβδο που εχει μεσα και διαφορετικο υλικο. ετσι οταν το αφησαμε στην ακρη να παιξουμε μπαλα, απο την θερμοκρασια του ηλιου διασταλθηκε περισοτερο και λυγισε τιν κανη σαν διμεταλικο ελασμα θερμοσιφωνα και  χαλαρωσε σε σημειο  που ηταν πλεον ξεχωριστο κοματι για το οπλο. το δισ εξ αμαρτην ουκ ανδρος σοφου λενε! μην αυταπαταστε απο την τιμη του κυριοι και οσοι το εχετε κρατησει αρκετα με παραξενευει ο αριθμος βολων που δηλωνετε χωρις να θελω να προσβαλω κανενα παρα μονο το οπλο αυτο. για να κλεισω να σας πω οτι εχει περιορισμενο αριθμο βολων και μπορει να μην κανει αποσβεση. ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ.

ΥΓ. Συμβολικα με τον αδεφο μου το πεταξαμε και αυτο στο ιδιο πηγαδι και υποσχεθηκαμε στο παππου μας να μην παρουμε ποτε ξανα φτηνα αρματα!
Love is in the air... and it has the form of lead!

Αποσυνδεδεμένος gatos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 384
Απ: Crosman 357
« Απάντηση #23 στις: 21 Απριλίου, 2011, 17:41:30 μμ »
Το δικό μου το έχω λίγο καιρό και δεν μπορώ να πω για τη διάρκεια του. Πάντως έχει καλό γκρουπάρισμα στα εννέα μέτρα που ρίχνω. Η ποιότητα κατασκευής είναι πράγματι δεύτερη, έχοντας το CP99 της UMAREX, βλέπεις τη διαφορά. Είναι όμως ένα περίστροφο που σου ''γεμίζει'' το χέρι, για να κάνεις το κέφι σου. Αυτό που με χαλάει εμένα είναι η κάνη του. Αν την πειράζεις πάει δεξιά αριστερά και δεν ξέρω αν θα αλλάζει θέσεις, από μόνη της, όσο θα περνάει ο χρόνος και παλιώνει το όπλο.
          '' Όλα καλά θα πάνε ''

Αποσυνδεδεμένος OneShot

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 693
Απ: Crosman 357
« Απάντηση #24 στις: 21 Απριλίου, 2011, 20:17:14 μμ »
sarigiannis2002 το αδικείς το πιστολάκι, εκτός αν σου πέσει στο πηγάδι  ;D όλα τα άλλα που είπες είναι μικροθεματάκια που διορθώνονται πανεύκολα. Οι μύλοι έχουν 5$ οι 3 και το κούμπωμα της κάννης είναι 5 λεπτά υπόθεση να του βάλεις αντίσταση να κλείνει. Για 50€ αεροβολάκι μια χαρά είναι πιστεύω.
Jus Sanguinis

"O σεβασμός στο Σύνταγμα και τους νόμους που συμφωνούν με αυτό και η αφοσίωση στην Πατρίδα και τη Δημοκρατία αποτελούν θεμελιώδη υποχρέωση όλων των Ελλήνων"

Ν' αγαπάς την ευθύνη. Να λές : Εγώ μονάχος μου θα σώσω τη γή: Αν δεν σωθεί εγώ θα φταίω... N.Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος Johny-B

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
Απ: Crosman 357
« Απάντηση #25 στις: 13 Μαΐου, 2012, 17:52:03 μμ »
Καλησπέρα!
Σκεφτόμουν για την αγορά καινούργιου αεροβόλου CO2 όπως έχω αναφέρει στο σχετικό θέμα για τις αγορές, όμως...
Έχω από το 1997 το συγκεκριμένο 357 το οποίο όσο ασχολήθηκα (λίγο είναι η αλήθεια) με είχε αφήσει αρκετά ικανοποιημένο.
Απέκτησε πέρσυ όμως το εξής πρόβλημα. Έχει πρόβλημα στο κούμπωμα της κάνης και πλέον δεν ασφαλίζει.
Μπορείτε να μου πείτε αν μπορώ να το πάω για επιδιόρθωση και αν αξίζει;
Είμαι στην Θεσσαλονίκη. Μπορώ π.χ να το πάω στον Βασιλικό;

Αποσυνδεδεμένος Johny-B

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
Απ: Crosman 357
« Απάντηση #26 στις: 17 Μαΐου, 2012, 18:04:42 μμ »
Καλησπέρα!
Σκεφτόμουν για την αγορά καινούργιου αεροβόλου CO2 όπως έχω αναφέρει στο σχετικό θέμα για τις αγορές, όμως...
Έχω από το 1997 το συγκεκριμένο 357 το οποίο όσο ασχολήθηκα (λίγο είναι η αλήθεια) με είχε αφήσει αρκετά ικανοποιημένο.
Απέκτησε πέρσυ όμως το εξής πρόβλημα. Έχει πρόβλημα στο κούμπωμα της κάνης και πλέον δεν ασφαλίζει.
Μπορείτε να μου πείτε αν μπορώ να το πάω για επιδιόρθωση και αν αξίζει;
Είμαι στην Θεσσαλονίκη. Μπορώ π.χ να το πάω στον Βασιλικό;

Για την ιστορία το πρόβλημα λύθηκε με επίσκεψη στον Βασιλικό και κόστος 5 ευρώ.
Οπότε συνεχίζω με το 357, ελπίζω χωρίς άλλα προβλήματα...