Αποστολέας Θέμα: Εισαγωγή αεροβόλου με άδεια  (Αναγνώστηκε 119469 φορές)

Αποσυνδεδεμένος Eliminator

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3377
  • Προσοχή! Η ζωή σκοτώνει τα όνειρα!
Απ: Εισαγωγή αεροβόλου με άδεια
« Απάντηση #60 στις: 16 Ιουνίου, 2009, 17:18:55 μμ »
Γιατί κανένας δεν διαβάζει την δικιά μου εισαγωγή αεροβόλου από την Αμερική και αναφέρεστε σε θεωρίες συνομοσίας? Εγώ το έκανα και σας το περιγράφω.

Αποσυνδεδεμένος alpha-63

  • Μελος
  • *
  • Μηνύματα: 7893
  • «Μαλέαν δε κάμψας επιλάθου των οίκαδε»
Απ: Εισαγωγή αεροβόλου με άδεια
« Απάντηση #61 στις: 16 Ιουνίου, 2009, 18:32:34 μμ »
Γιατί κανένας δεν διαβάζει την δικιά μου εισαγωγή αεροβόλου από την Αμερική και αναφέρεστε σε θεωρίες συνομοσίας? Εγώ το έκανα και σας το περιγράφω.

....μήπως μπορείς να το το παραγγείλεις του φίλου μας..., που να κάθεται να διαβάζει τώρα....!  ;)
Σειρήνα -HW97Κ .22
Μέδουσα -HW97K .20
Ειμαρμένη -HW95 .22
Γοργόνα 
Έχιδνα-HW95 .20
Κίρκη -AA ProSport .22
Μήδεια- ΑΑ ProSport .177
Ναυσικά -AA TX MK3 .177
Ερινύα -ΑΑ ProElite .22
Άρπυια -AA ProElite .25
Λάχεσις -HW35 .177
Νέμεσις -HW90 .22
Πηνελόπη -HW55 .177
Άρτεμις -Diana52 .22 EXP
Lady Chatterley -BSA S.Star .177
Afrodyte -BSA S.Star .177
Χαρά -BSA RB2 Stutzen .177
Victoria -BSA RB2 Stutzen .22
Erika -Feinwerkbau 300 .177
Patricia -Webley&Scott Osprey Supertarget .177
Mo Chou -BAM 26 .177

Αποσυνδεδεμένος Eliminator

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3377
  • Προσοχή! Η ζωή σκοτώνει τα όνειρα!
Απ: Εισαγωγή αεροβόλου με άδεια
« Απάντηση #62 στις: 16 Ιουνίου, 2009, 19:37:10 μμ »
Και εγώ πριν το κάνω είχα διαβάσει εδώ διάφορα, αλλά σας λέω από πρώτο χέρι ότι είναι όλα μπούρδες. Γιατροί κλπ ξεχάστε τα. Το μόνο που μπορεί να χρειαστεί είναι μια βεβαίωση από τη ΓΑΔΑ ότι είναι αεροβόλο.

Αποσυνδεδεμένος AIRMAG

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
Απ: Εισαγωγή αεροβόλου με άδεια
« Απάντηση #63 στις: 24 Ιουνίου, 2009, 16:28:18 μμ »
Καλημερα και απο μενα.

Δεν εχω φερει οπλο απο χωρα της Ευρωπαικης ενωσης και δεν ξερω ακριβως τι ισχυει σχετικα με εκδοσεις αδειων οπλων - πυρομαχικων που αφορων χωρες κρατη μελη της Ε.Ε.

Εχω επανηλημενα ομως φερει αεροβολα (Career 707 9mm ,SamYang 909 Big bore 44 cal, Evanix 5.5) και βληματα απο Αμερικη και σας καταθετω τα δικαιολογητικα που ισχυουν σημερα για τη εισαγωγη οπλου απο χωρα εκτος Ε.Ε.

1.  ΑΙΤΗΣΗ ΧΟΡΗΓΗΣΗΣ ΑΔΕΙΑΣ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ (βλ. υποδειγμα)
2.  ΙΑΤΡΙΚΗ ΓΝΩΜΑΤΕΥΣΗ ΨΥΧΙΑΤΡΟΥ Η ΕΙΔΙΚΟΥ ΠΑΘΟΛΟΓΟΥ (Εδω στα κεντρικα της Ασ.Δ/νσης Θεσσαλονικης τη δεχονται)
3. ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΕΝΗ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΟ ΥΠΟΔΕΙΓΜΑ 3 (βλ. υποδειγμα)
4. ΕΓΧΕΙΡΙΔΕΙΟ ΧΡΗΣΗΣ ΤΟΥ ΟΠΛΟΥ ΕΠΙΣΗΜΑ ΜΕΤΑΦΡΑΣΜΕΝΟ ΑΠΟ ΔΙΚΗΓΟΡΟ
5. ΠΡΟΣΠΕΚΤΟΥΣ ΤΟΥ ΟΠΛΟΥ ΟΠΩΣ ΤΟ ΒΡΙΣΚΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ (Καλο ειναι να υπαρχει και το σχεδ/μμα του οπλου)

Αυτα τα ολιγα για να παρεις την αδεια εισαγωγης απο την ασφαλεια σε κανα μηνα περιπου.
Τωρα αναλογα ποια εταιρεια logistics τα εκτελωνιζει (π.χ SHENCER η FEEDEX) εχεις λιγοτερη η περισσοτερη ταλαιπωρεια και ενα πακο χαρτουρα οσπου να παραλαβεις το οπλο.
Daystate Air Ranger 6.35 110 f/lb Norconia 3-9x56 Ret.4Dot
WEIHRAUCH 100 5.5 leapers 3-9x40 A.O. green-red Illumminated Reticle
BAM-50 5.5 with air flow regulator
Marauder 5.5 leapers 4-12x44 side parallax

Αποσυνδεδεμένος sniperman

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1665
Απ: Εισαγωγή αεροβόλου με άδεια
« Απάντηση #64 στις: 24 Ιουνίου, 2009, 17:04:05 μμ »

Οτι χρειαζετε για να αγοράσεις ενα αεροβολο απο την Ελλαδα, τα ιδια ακριβως χρειαζονται και για αγορά απο εξωτερικό.
Η βεβαίωση που γραφει ο Eliminator φαίνεται λογικό να ισχυει ώστε να αποδείξεις οτι δεν χρειάζεσαι αδεια.
Αυτα που γραφει ο Airmag ειναι δικαιολογητικά για πυροβόλο. Σαν να πας να αγοράσεις ενα λειοκανο  απο την Ελλαδα.
Παναγιωτης

Όπου και να σαι σκάψε βαθιά! Κατω ειναι η πηγη!

Ασε τους "μαυρους" ανθρώπους να λενε πως κατω ειναι μονο η κολαση!

Αποσυνδεδεμένος AIRMAG

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
Απ: Εισαγωγή αεροβόλου με άδεια
« Απάντηση #65 στις: 24 Ιουνίου, 2009, 18:11:19 μμ »
Καλημερα και απο μενα.

Δεν εχω φερει οπλο απο χωρα της Ευρωπαικης ενωσης και δεν ξερω ακριβως τι ισχυει σχετικα με εκδοσεις αδειων οπλων - πυρομαχικων που αφορων χωρες κρατη μελη της Ε.Ε.

Εχω επανηλημενα ομως φερει αεροβολα (Career 707 9mm ,SamYang 909 Big bore 44 cal, Evanix 5.5) και βληματα απο Αμερικη και σας καταθετω τα δικαιολογητικα που ισχυουν σημερα για τη εισαγωγη οπλου απο χωρα εκτος Ε.Ε.

1.  ΑΙΤΗΣΗ ΧΟΡΗΓΗΣΗΣ ΑΔΕΙΑΣ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ (βλ. υποδειγμα)
2.  ΙΑΤΡΙΚΗ ΓΝΩΜΑΤΕΥΣΗ ΨΥΧΙΑΤΡΟΥ Η ΕΙΔΙΚΟΥ ΠΑΘΟΛΟΓΟΥ (Εδω στα κεντρικα της Ασ.Δ/νσης Θεσσαλονικης τη δεχονται)
3. ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΕΝΗ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΟ ΥΠΟΔΕΙΓΜΑ 3 (βλ. υποδειγμα)
4. ΕΓΧΕΙΡΙΔΕΙΟ ΧΡΗΣΗΣ ΤΟΥ ΟΠΛΟΥ ΕΠΙΣΗΜΑ ΜΕΤΑΦΡΑΣΜΕΝΟ ΑΠΟ ΔΙΚΗΓΟΡΟ
5. ΠΡΟΣΠΕΚΤΟΥΣ ΤΟΥ ΟΠΛΟΥ ΟΠΩΣ ΤΟ ΒΡΙΣΚΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ (Καλο ειναι να υπαρχει και το σχεδ/μμα του οπλου)

Αυτα τα ολιγα για να παρεις την αδεια εισαγωγης απο την ασφαλεια σε κανα μηνα περιπου.
Τωρα αναλογα ποια εταιρεια logistics τα εκτελωνιζει (π.χ SHENCER η FEEDEX) εχεις λιγοτερη η περισσοτερη ταλαιπωρεια και ενα πακο χαρτουρα οσπου να παραλαβεις το οπλο.

ΕΠΕΙΔΗ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΛΟΓΩ ΔΟΥΛΕΙΑΣ (ΑΝΑΛΥΤΗΣ Η/Υ), ΕΜΑΘΑ ΝΑ ΜΙΛΑΩ ΜΕ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕ ΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΑΕΡΑ ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΑΣ ΔΕΙ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΓΙΑ ΔΥΟ ΟΠΛΑ ΠΟΥ ΕΦΕΡΑ ΤΟ ΙΟΥΛΙΟ ΤΟΥ 2007
ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΑΝΕΦΕΡΕΣ ΓΙΑ ΠΥΡΟΒΟΛΑ ΟΠΛΑ ΕΧΩ ΣΤΗ ΚΑΤΟΧΗ ΜΟΥ 3 ΑΔΕΙΕΣ ΟΠΛΟΦΟΡΙΑΣ ΓΙΑ ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ ΑΠΟ ΤΟ 1998 ΚΑΙ ΤΥΧΑΙΝΕΙ ΛΙΓΑΚΙ ΝΑ ΞΕΡΩ ΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΙ ΤΙ ΟΧΙ Ο ΝΟΜΟΣ.
ΟΤΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΙΛΑΕΙ Η ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΕΙ ΑΛΛΟΥΣ ΓΙΑ ΤΟΣΟ ΛΕΠΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΙΛΑΕΙ ΜΕ ΣΤΟΙΧΕΙΑ

http://img38.imageshackgal.php?g=21778593.jpg
Daystate Air Ranger 6.35 110 f/lb Norconia 3-9x56 Ret.4Dot
WEIHRAUCH 100 5.5 leapers 3-9x40 A.O. green-red Illumminated Reticle
BAM-50 5.5 with air flow regulator
Marauder 5.5 leapers 4-12x44 side parallax

Αποσυνδεδεμένος jericho

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 151
Απ: Εισαγωγή αεροβόλου με άδεια
« Απάντηση #66 στις: 24 Ιουνίου, 2009, 19:12:24 μμ »
Λοιπον επειδη ακουω τον καθενα να λεει οτι θελει.Σαφως και χρειαζετε αδεια εισαγωγης για καθε οπλο που μπαινει ελλαδα βαση νομοθεσιας ειτε πυροβολο ειτε αεροβολο ειτε λειοκανο ειτε ραβδωτο.Πρεπει να ξερουν ανα πασα στιγμη το τι οπλο μπαινει στην ελλαδα.ποιος σαα ειπε οτι απο ευρωπη μπορεις να φερεις?Το οτι καποιοι ηταν τυχεροι και δεν ειχαν κανενα προβλημα στην εισαγωγη δεν ειναι λογος να παροτρινουν τους αλλους να το κανουν.Βαστα να μην σας πιασουν γιατι τοτε κλαφτα χαραλαμπε.Διαβαστε λιγο τον 2168/93 περι οπλων και εκρηκτικων.Δεν θα παθετε τιποτα.μια ωριτσα θα σας παρει.Θα σας πω τον πιο απλο λογο γιατι χρειαζετε αδεια εισαγωγης,η ελληνικη νομοθεσια επιτρεπει αεροβολο οπλο μεχρι τα 5,5 χιλ.Δεν πρεπει λοιπον να ξερουν το τι μπαινει στην ελλαδα?Δηλαδη αν εγω αυριο παρω ενα 6,35 και με τσιμπισουν νομιζετε αν πεσω σε κανα στραβοξυλο που παει με το γραμμα του νομου θα την γλιτωσω φτηνα?Τελος παντων δεν πρεπει να το περνετε τοσο αψιφιστα το θεμα και αν το περνετε μην παροτρινετε και αλλους να το κανουν.Στο κατω κατω δεν καταλαβαινω ποιος ο λογος να μην βγαλεις αδεια εισαγωγης.Και οσοι βιαστουν  να απαντησουν θα σας πω οτι εκρεμει υποθεση με εισαγωγη αεροβολου οπλου απο γερμανια 4,5 χιλ .οταν με το καλο τελειωσει η ιστορια στα δικαστηρια θα σας στειλω και ολα τα εγγραφα να δειτε οτι τιποτα δεν πρεπει να περνετε στην πλακα.

Αποσυνδεδεμένος sniperman

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1665
Απ: Εισαγωγή αεροβόλου με άδεια
« Απάντηση #67 στις: 24 Ιουνίου, 2009, 19:30:03 μμ »
Δηλαδη αν παω στην Γερμανια, αγορασω ενα αεροβολο και γυρίσω, πρέπει να βγάλω άδεια??
Αν ναι σε παρακαλω μπορεις να μου δειξεις τον νόμο που το ζηταει αυτο?
Όπως επισης δείξε μου και τον νόμο που ζητάει την άδεια για εισαγωγή απο χώρα εκτος ΕΕ.



<<6. Επιτρέπεται η εισαγωγή χωρίς άδεια από χώρες μη μέλη της Ε.Ο.Κ..
α. Ενός κυνηγετικού όπλου, μιας ανταλλακτικής κάνης και 500 φυσιγγίων αυτού, από αλλοδαπούς ή ομογενείς με ξένη υπηκοότητα ή Έλληνες μόνιμους κατοίκους εξωτερικού, που συμπλήρωσαν το 18ο έτος της ηλικίας τους, για προσωπική τους χρήση. Η εισαγωγή αυτή γίνεται με καθεστώς προσωρινής εισαγωγής και με τον όρο της επανεξαγωγής του όπλου και της κάνης. Οι ενδιαφερόμενοι υποβάλλουν σχετικές δηλώσεις στο τελωνείο εισόδου και στη συνέχεια χορηγείται προσωρινή άδεια κατοχής του όπλου αυτού από την αρμόδια αστυνομική αρχή του σημείου εισόδου.
β. Ενός (1) κυνηγετικού όπλου κατηγορίας Β, μιας (1) ανταλλακτικής κάνης και 500 φυσιγγίων αυτού, από Έλληνες μόνιμους κατοίκους εξωτερικού ή ομογενείς, που αποσκοπούν σε μόνιμη εγκατάσταση στην Ελλάδα, ή Έλληνες ταξιδιώτες, εφόσον οι ανωτέρω έχουν συμπληρώσει το 18ο έτος της ηλικίας τους.
γ. Ενός αεροβόλου όπλου, από ημεδαπούς ή αλλοδαπούς, που συμπλήρωσαν το 18ο έτος της ηλικίας τους.
7. Τα τυχόν περισσότερα είδη, από εκείνα που αναφέρονται στην παράγραφο 6, κρατούνται από τις τελωνειακές αρχές και, εάν εντός τετραμήνου δεν επανεξαχθούν με μέριμνα του ενδιαφερόμενου ή δεν χορηγηθεί άδεια εισαγωγής της αρμόδιας υπηρεσίας του Υπουργείου Δημόσιας Τάξης, εφαρμόζονται οι διατάξεις του Τελωνειακού Κώδικα για τα αζήτητα. Κατά την παραλαβή των εκποιηθέντων ειδών, ο υπερθεματιστής υποχρεούται να προσκομίσει στην τελωνειακή αρχή άδεια εισαγωγής της αρμόδιας υπηρεσίας του Υπουργείου Δημόσιας Τάξης.

10. Για τα όπλα και λοιπά αντικείμενα του παρόντος άρθρου, που προέρχονται από χώρες μέλη της Ε.Ο.Κ., απαιτείται άδεια μεταφοράς, η οποία χορηγείται με τις προϋποθέσεις που προβλέπονται για την άδεια εισαγωγής και από τις διατάξεις του άρθρου 26 του παρόντος νόμου. Κατ' εξαίρεση, δεν απαιτείται άδεια μεταφοράς μέχρι 2 κυνηγετικών όπλων της κατηγορίας Β' και μέχρι 3 αεροβόλων όπλων, που προορίζονται για ατομική χρήση.  >>
Παναγιωτης

Όπου και να σαι σκάψε βαθιά! Κατω ειναι η πηγη!

Ασε τους "μαυρους" ανθρώπους να λενε πως κατω ειναι μονο η κολαση!

Αποσυνδεδεμένος sniperman

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1665
Απ: Εισαγωγή αεροβόλου με άδεια
« Απάντηση #68 στις: 24 Ιουνίου, 2009, 19:31:21 μμ »
Ο νομος αλλαξε και πλέον χρειαζετε αδεια για τα κυνηγετικά(αυτα που περιγραφει ο airmag)
Αν αλλαξε και για τα αεροβολα παρακαλω ας μας εννημερωσει καποιος.
Παναγιωτης

Όπου και να σαι σκάψε βαθιά! Κατω ειναι η πηγη!

Ασε τους "μαυρους" ανθρώπους να λενε πως κατω ειναι μονο η κολαση!

Αποσυνδεδεμένος AIRMAG

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
Απ: Εισαγωγή αεροβόλου με άδεια
« Απάντηση #69 στις: 24 Ιουνίου, 2009, 23:37:35 μμ »
Καλημερα και απο μενα.

Δεν εχω φερει οπλο απο χωρα της Ευρωπαικης ενωσης και δεν ξερω ακριβως τι ισχυει σχετικα με εκδοσεις αδειων οπλων - πυρομαχικων που αφορων χωρες κρατη μελη της Ε.Ε.

Εχω επανηλημενα ομως φερει αεροβολα (Career 707 9mm ,SamYang 909 Big bore 44 cal, Evanix 5.5) και βληματα απο Αμερικη και σας καταθετω τα δικαιολογητικα που ισχυουν σημερα για τη εισαγωγη οπλου απο χωρα εκτος Ε.Ε.

1.  ΑΙΤΗΣΗ ΧΟΡΗΓΗΣΗΣ ΑΔΕΙΑΣ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ (βλ. υποδειγμα)
2.  ΙΑΤΡΙΚΗ ΓΝΩΜΑΤΕΥΣΗ ΨΥΧΙΑΤΡΟΥ Η ΕΙΔΙΚΟΥ ΠΑΘΟΛΟΓΟΥ (Εδω στα κεντρικα της Ασ.Δ/νσης Θεσσαλονικης τη δεχονται)
3. ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΕΝΗ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΟ ΥΠΟΔΕΙΓΜΑ 3 (βλ. υποδειγμα)
4. ΕΓΧΕΙΡΙΔΕΙΟ ΧΡΗΣΗΣ ΤΟΥ ΟΠΛΟΥ ΕΠΙΣΗΜΑ ΜΕΤΑΦΡΑΣΜΕΝΟ ΑΠΟ ΔΙΚΗΓΟΡΟ
5. ΠΡΟΣΠΕΚΤΟΥΣ ΤΟΥ ΟΠΛΟΥ ΟΠΩΣ ΤΟ ΒΡΙΣΚΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ (Καλο ειναι να υπαρχει και το σχεδ/μμα του οπλου)

Αυτα τα ολιγα για να παρεις την αδεια εισαγωγης απο την ασφαλεια σε κανα μηνα περιπου.
Τωρα αναλογα ποια εταιρεια logistics τα εκτελωνιζει (π.χ SHENCER η FEEDEX) εχεις λιγοτερη η περισσοτερη ταλαιπωρεια και ενα πακο χαρτουρα οσπου να παραλαβεις το οπλο.

ΕΠΕΙΔΗ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΛΟΓΩ ΔΟΥΛΕΙΑΣ (ΑΝΑΛΥΤΗΣ Η/Υ), ΕΜΑΘΑ ΝΑ ΜΙΛΑΩ ΜΕ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕ ΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΑΕΡΑ ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΑΣ ΔΕΙ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΓΙΑ ΔΥΟ ΟΠΛΑ ΠΟΥ ΕΦΕΡΑ ΤΟ ΙΟΥΛΙΟ ΤΟΥ 2007
ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΑΝΕΦΕΡΕΣ ΓΙΑ ΠΥΡΟΒΟΛΑ ΟΠΛΑ ΕΧΩ ΣΤΗ ΚΑΤΟΧΗ ΜΟΥ 3 ΑΔΕΙΕΣ ΟΠΛΟΦΟΡΙΑΣ ΓΙΑ ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ ΑΠΟ ΤΟ 1998 ΚΑΙ ΤΥΧΑΙΝΕΙ ΛΙΓΑΚΙ ΝΑ ΞΕΡΩ ΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΙ ΤΙ ΟΧΙ Ο ΝΟΜΟΣ.
ΟΤΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΙΛΑΕΙ Η ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΕΙ ΑΛΛΟΥΣ ΓΙΑ ΤΟΣΟ ΛΕΠΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΙΛΑΕΙ ΜΕ ΣΤΟΙΧΕΙΑ

http://img329.imageshack.us/img329/3949/diagram.jpg
http://img329.imageshack.us/img329/7317/24141359.jpg
http://img134.imageshack.us/img134/130/15525443.jpg
http://img134.imageshack.us/img134/9338/56829577.jpg
http://img134.imageshack.us/img134/2838/12742879.jpg
http://img134.imageshack.us/img134/1306/27668037.jpg
Daystate Air Ranger 6.35 110 f/lb Norconia 3-9x56 Ret.4Dot
WEIHRAUCH 100 5.5 leapers 3-9x40 A.O. green-red Illumminated Reticle
BAM-50 5.5 with air flow regulator
Marauder 5.5 leapers 4-12x44 side parallax

Αποσυνδεδεμένος alpha-63

  • Μελος
  • *
  • Μηνύματα: 7893
  • «Μαλέαν δε κάμψας επιλάθου των οίκαδε»
Απ: Εισαγωγή αεροβόλου με άδεια
« Απάντηση #70 στις: 25 Ιουνίου, 2009, 09:12:49 πμ »
....κατανοητός, ακριβής και λεπτομερής στις παραθέσεις σου για το θέμα, AIRMAG, νομίζω πως ξεκαθάρισες το τοπίο.
Πολύ σωστό αυτό που αναφέρεις πως πρέπει να μιλάμε - προτείνουμε - αποδεικνύουμε κάτι...., μόνο με απτά στοιχεία. Με τον τρόπο αυτό τίποτε δεν μένει στην τύχη, ο νόμος υπάρχει και τον ακολουθούμε, οπότε η κατοχύρωση είναι ολοκληρωμένη σε όλη την διαδικασία εισαγωγής αεροβόλου όπλου και η μετέπειτα κατοχή του νομιμότατη ...!
Σειρήνα -HW97Κ .22
Μέδουσα -HW97K .20
Ειμαρμένη -HW95 .22
Γοργόνα 
Έχιδνα-HW95 .20
Κίρκη -AA ProSport .22
Μήδεια- ΑΑ ProSport .177
Ναυσικά -AA TX MK3 .177
Ερινύα -ΑΑ ProElite .22
Άρπυια -AA ProElite .25
Λάχεσις -HW35 .177
Νέμεσις -HW90 .22
Πηνελόπη -HW55 .177
Άρτεμις -Diana52 .22 EXP
Lady Chatterley -BSA S.Star .177
Afrodyte -BSA S.Star .177
Χαρά -BSA RB2 Stutzen .177
Victoria -BSA RB2 Stutzen .22
Erika -Feinwerkbau 300 .177
Patricia -Webley&Scott Osprey Supertarget .177
Mo Chou -BAM 26 .177

Αποσυνδεδεμένος sniperman

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1665
Απ: Εισαγωγή αεροβόλου με άδεια
« Απάντηση #71 στις: 25 Ιουνίου, 2009, 18:49:05 μμ »
Τελικά θα γράψει κάποιος τον νόμο που ζητάει άδεια για εισαγωγή αεροβολου απο το εξωτερικο?
Η την αλλαγή στον ισχύοντα?

Παναγιωτης

Όπου και να σαι σκάψε βαθιά! Κατω ειναι η πηγη!

Ασε τους "μαυρους" ανθρώπους να λενε πως κατω ειναι μονο η κολαση!

Αποσυνδεδεμένος jericho

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 151
Απ: Εισαγωγή αεροβόλου με άδεια
« Απάντηση #72 στις: 25 Ιουνίου, 2009, 20:16:39 μμ »
στειλε μου ενα e mail να σου στειλω τον 2168/93 με ολες τις προσφατες τροποποιησεις και την αιτιολογικη και διαβασε τον προσεχτικα μηπως τελικα πειστεις .

Αποσυνδεδεμένος sniperman

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1665
Απ: Εισαγωγή αεροβόλου με άδεια
« Απάντηση #73 στις: 25 Ιουνίου, 2009, 20:23:28 μμ »
Εστειλα πμ. :)
Παναγιωτης

Όπου και να σαι σκάψε βαθιά! Κατω ειναι η πηγη!

Ασε τους "μαυρους" ανθρώπους να λενε πως κατω ειναι μονο η κολαση!

Αποσυνδεδεμένος sniperman

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1665
Απ: Εισαγωγή αεροβόλου με άδεια
« Απάντηση #74 στις: 25 Ιουνίου, 2009, 22:34:39 μμ »
Ευχαριστω jericho,
Ο ενημερωμένος νόμος οπου εχουν αφαιρεσει τα κυνηγετικα :

10. Για τα όπλα και λοιπά αντικείμενα του παρόντος άρθρου, που
προέρχονται από χώρες μέλη της Ε.Ο.Κ., απαιτείται άδεια μεταφοράς, η
οποία χορηγείται με τις προϋποθέσεις που προβλέπονται για την άδεια
εισαγωγής και από τις διατάξεις του άρθρου 26 του παρόντος νόμου.
"Κατ' εξαίρεση δεν απαιτείται άδεια μεταφοράς μέχρι τριών (3) αεροβόλων
όπλων, που προορίζονται για ατομική χρήση."

***Το εντός " " δεύτερο εδάφιο αντικαταστάθηκε ως άνω από την
παρ.3 του άρθρου 9 του Ν.3169/2003 (Α΄ 189).

Αν καταλαβαίνω λαθος τον νόμο παρακαλώ ας μου εξηγησει καποιος :-\


Το ξαναγράφω.... με τους κανονες που αγοραζεις κατι απο την Ελλαδα, θα αγορασεις κατι και απο την ΕΕ. (τρώμε προστιμο για τα αυτοκινητα!)
Αν είχαμε σύνορα με Αυστρια, Γερμανια, Αγγλια, θα πηγαιναμε μια βολτα και θα αγοραζαμε.
Μεχρι 3!!! παραπάνω  μάλλον το θεωρούν εμπόριο



Παναγιωτης

Όπου και να σαι σκάψε βαθιά! Κατω ειναι η πηγη!

Ασε τους "μαυρους" ανθρώπους να λενε πως κατω ειναι μονο η κολαση!