Αποστολέας Θέμα: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;  (Αναγνώστηκε 425249 φορές)

Αποσυνδεδεμένος GEORGEGR

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2367
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #645 στις: 25 Ιανουαρίου, 2011, 22:37:25 μμ »
Γιατί  Γιώργο κάπως έτσι δεν θα γίνει… ???
H αεροβολίτιδα είναι νόσος και μάλιστα ανίατος, χρονία και συνεχώς επιδεινούμενη.
Ο μη spamαριστής πρώτος τον λίθο βαλέτω.

Αποσυνδεδεμένος Einhorn

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 2167
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #646 στις: 25 Ιανουαρίου, 2011, 22:46:03 μμ »
Πάντως...
μου αρέσει πολύ όταν πρωτογράφονται νέα μέλη και περιγράφουν πόσο φοβερό είναι το forum και πόσες πληροφορίες αντλούν και, και, και....
Λίγες μέρες μετά από τους ίδιους αυτούς όλα τα θέματα γίνονται... σούπα!

Έχουν γραφτεί 2-3 υπεύθυνα μηνύματα σε σχέση με τα περί παραβατικότητας, μπορούμε να επανέλθουμε στο θέμα του θέματος;

Το forum θέλει να υπάρχει ως μέσο πληροφόρησης για τον αεροβολισμό, υπάρχει και η σοβαρή πλευρά του αεροβόλου γιαυτό παρακαλώ ας επανέλθουμε.

Αποσυνδεδεμένος moufatzis

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #647 στις: 25 Ιανουαρίου, 2011, 23:02:30 μμ »
Ωραίο θέμα.
''Χτυπάω'' κοτσύφι κιτρινόμυτο , καί είμαι καταδικάστεος.( Σούπα πάντως δέν γίνεται)... ;D
Οργανώνω αγώνες  , καταπατώντας κάθε νόμο = Αεροβολικός ακτιβιστής αγωνιστής.... ;D
Συμπέρασμα ... Καλά κάνω καί κυνηγώ ελεύθερα - παραδοσιακά μέ αεροβόλο στήν Αργεντινή.
 


Αποσυνδεδεμένος Einhorn

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 2167
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #648 στις: 25 Ιανουαρίου, 2011, 23:08:59 μμ »
Παρακαλώ να επανέλθουμε στο θέμα.

Αποσυνδεδεμένος moufatzis

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #649 στις: 25 Ιανουαρίου, 2011, 23:11:40 μμ »
Ποιό είναι το θέμα  ???

Αποσυνδεδεμένος xalvatzis

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #650 στις: 25 Ιανουαρίου, 2011, 23:26:15 μμ »
Χαλάς το θέμα του θέματος και θα σε διαγράψουν όπως κάνουν συνήθως  ;)

Αποσυνδεδεμένος sprigos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 160
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #651 στις: 26 Ιανουαρίου, 2011, 02:58:36 πμ »
Ποιό είναι το θέμα  ???

αν πρεπει να ρωτησεις, μαλλον σε λαθος φορουμ βρισκεσαι...
Ενας απλος ανθρωπος, με συνθετες αναγκες....που του αρεσει να χαριεντιζεται με κολοβα κοριτσια :)
http://huntingbirigogos.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος OneShot

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 693
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #652 στις: 26 Ιανουαρίου, 2011, 11:21:39 πμ »
Δεν τα βάζω εγώ στον ίδιο κουβά αλλά η νομοθεσία και η αστυνομία. Εάν περιορίζαμε την συζήτηση σε αυτόν τον δημόσιο χώρο μόνο σε αυτά που επιτρέπονται στην Ελλάδα τότε το 80% των δημοσιεύσεων θα έπρεπε να διαγραφεί.
Jus Sanguinis

"O σεβασμός στο Σύνταγμα και τους νόμους που συμφωνούν με αυτό και η αφοσίωση στην Πατρίδα και τη Δημοκρατία αποτελούν θεμελιώδη υποχρέωση όλων των Ελλήνων"

Ν' αγαπάς την ευθύνη. Να λές : Εγώ μονάχος μου θα σώσω τη γή: Αν δεν σωθεί εγώ θα φταίω... N.Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος MASTORAS

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 7115
  • Πας μη Ελλην βαρβαρος
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #653 στις: 26 Ιανουαρίου, 2011, 11:49:42 πμ »
Δεν τα βάζω εγώ στον ίδιο κουβά αλλά η νομοθεσία και η αστυνομία. Εάν περιορίζαμε την συζήτηση σε αυτόν τον δημόσιο χώρο μόνο σε αυτά που επιτρέπονται στην Ελλάδα τότε το 80% των δημοσιεύσεων θα έπρεπε να διαγραφεί.

Για αυτην ακριβως την αδικια που δειχνεις με το λινκ ειπα οτι δεν πρεπει ολα να μπαινουν στον ιδιο κουβα.
Αν τα βλεπουμε ολα παρανομα δεν θα γινει καμμια απολυτως προοδος σε κανεναν απο τους <<σχετικους>> τομεις με το αεροβολο.
Αν ομως εστω και μεμονωμενα καποιοι (ελπιζω πολλοι) τα βλεπουν με καποια ελαστικοτητα η οποια θα επιτρεψει καποιες δραστηριοτητες ψυχαγωγικες ή αθλητικες ισως τοτε να μπορεσει να προχωρησει καποια νομιμοποιηση.
Δεν εκανα το παραπανω σχολιο με τον <<κουβα>> για να αρχισω ενα νεο θεμα ξανα εκτος των τιτλων, ουτε και επιθυμω καποια κοντρα με οποιονδηποτε θελει να σχοληθει με τα συγκεκριμενα. Απλως εκφερω την αποψη μου οπως ακουω και την αποψη του καθε συνομιλητη. Αυτο δεν δεχομαι να με καθιστα υπευθυνο για καθε παραφωνια ή καθε δυσλειτουργια του συστηματος και των νομων. Ξεκαθαρα υποστηριζω και θα υποστηριξω καθε αθλητικη ή ψυχαγωγικη ενασχοληση με το αεροβολο οπως και να την βλεπει το γηρασμενο και δυσκινητο νομικο πλαισιο, χωρις να σημαινει οτι δεν το σεβομαι. Παρακαλω φιλε oneshot και ολα τα μελη που συμετεχουν σε αυτη τν συζητηση να μην θεωρησουν ξανα σχολια μου (την στιγμη που ζητω να μου επιτραπει μια λεξη σαν μεταφορικη εννοια) ως προσωπικη επικριση.

ΑΟΦΑ

AA S400 MPR FT <<Ενδοξη Ελληνική Σημαία>>
HAMMERLI AR20 FT
FWB 603 pcp
AA S400 5,5
Diana 60 <<by blackxx>>
HW 77 4.5
Umarex 850pcp 4.5

Αποσυνδεδεμένος OneShot

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 693
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #654 στις: 26 Ιανουαρίου, 2011, 12:38:02 μμ »
Σίγουρα όσοι ενδιαφέρονται για το αεροβόλο θέλουμε να αλλάξει αυτή η κατάσταση (με διαφορετικούς ιδέες για τον τρόπο και την κατεύθυνση ίσως (ξαναλέω δεν δικαιολογώ τον proairgun). Και σίγουρα αυτοί που ενδιαφέρονται πρωτίστως για το κυνήγι (η πλειοψηφία κρίνοντας από την ψηφοφορία στο παρόν θέμα) δεν είναι τόσο οργανωμένοι στην "συστηματική απευαισθητοποίηση" του νομοθέτη και οι απόψεις τους δεν λογαριάζονται εξίσου σοβαρές. Δεν λέω ότι υπάρχει αντιπαράθεση αλλά χρειάζεται λίγη παραπάνω ανεκτικότητα.
Jus Sanguinis

"O σεβασμός στο Σύνταγμα και τους νόμους που συμφωνούν με αυτό και η αφοσίωση στην Πατρίδα και τη Δημοκρατία αποτελούν θεμελιώδη υποχρέωση όλων των Ελλήνων"

Ν' αγαπάς την ευθύνη. Να λές : Εγώ μονάχος μου θα σώσω τη γή: Αν δεν σωθεί εγώ θα φταίω... N.Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος Einhorn

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 2167
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #655 στις: 26 Ιανουαρίου, 2011, 13:12:00 μμ »
Προφανώς το πρόβλημα δεν είναι ο proairgun, από όσο μπορώ να καταλάβω του έγινε μια σύσταση από την συντονιστική ομάδα  και νομίζω πως και ο ίδιος το διαχειρίστηκε σωστά και έγραψε πως θα είναι περισσότερο προσεκτικός ως προς τις δατυπώσεις του σε αυτό το θέμα.
Από εκεί και πέρα αν αναφερόμαστε γενικότερα ως προς τις διατυπώσεις στα θέματα κυνηγιού με αεροβόλο δε νομίζω πως τα μηνύματα των συντονιστών ήταν προκλητικά ώστε να ζητείται περισσότερη ανεκτικότητα.
Οι συντονιστές υπάρχουν για να λειτουργεί το forum σωστά, επεμβαίνουν εκεί που υπάρχει φάουλ και προσπαθούν να αποτρέψουν συζητήσεις που φαίνεται να οδηγούν σε αντιπαραθέσεις.
Το να δέχεται κανείς μια σύσταση από κάποιον συντονιστή και να αντιδρά με ειρωνείες ή χαβαλεδιάσματα δε βοηθάει ούτε τον ίδιον ούτε τα υπόλοιπα μέλη του forum.
Σημειώνω πως αυτό δεν ισχύει στη περίπτωση του proairgun.
Μπορούμε να συζητάμε ελεύθερα τις επιδιώξεις μας ή τις ατέλειες του νόμου ή του κράτους ή ακόμη με ποιές μεθόδους θα μπορούσαμε να αλλάξουμε μια κατάσταση ή ακόμη περισσότερο να κάνουμε την αυτοκριτική μας και να δούμε αν πραγματικά θα λειτουργούσε σωστά μια τέτοια εκδοχή, δηλαδή να επιτραπεί το κυνήγι με αεροβόλα.
ΔΕΝ μπορούμε όμως να πούμε οτι χτυπήσαμε με το αεροβόλο μας το "Χ" θήραμα ή επιβλαβές σε απόσταση τόσων μέτρων και άλλες παρεμφερείς περιγραφές.

Νομίζω είναι σαφές, μπορεί να μην αρέσει σε κάποιους αλλά το συγκεκριμένο forum έχει ενεργούς συντονιστές, παρακολουθούν τα θέματα, ακολουθούν μια κοινή γραμμή και μάλλον τελικά αυτό είναι το κυριώτερο πρόβλημα, καθώς δεν συνηθίζεται αυτή η τακτική σε άλλα forum ανά την Ελλάδα (και για να μην υπάρξει κάποιος άδικος συσχετισμός λέω πως δεν εννοώ μόνο τα forums που ασχολούνται με αεροβολικά ή κυνηγετικά θέματα). Τα forum είναι μέσα ψυχαγωγίας, πληροφόρησης και ανταλλαγής ιδεών.
Από 'κει και πέρα νομίζω πως το θέμα έχει εξαντληθεί. Δεν υπάρχει περίπτωση σε αυτό το forum να υπάρχει ευθεία αναφορά για κυνήγι με αεροβόλο και να μη γίνεται σύσταση ή ακόμη και αποκλεισμός όταν δεν υπάρχει συμμόρφωση.

Αποσυνδεδεμένος parakelsos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Nothing but Zeibekiko
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #656 στις: 26 Ιανουαρίου, 2011, 14:04:24 μμ »
Πάντως καλό θα ήταν να λαμβάνατε υπ'όψη σας ότι πιθανή νομιμοποίηση του κυνηγιού με το αεροβόλο να συνοδευόταν με ταυτόχρονη μείωση της δύναμης του στα επίπεδα της Γερμανίας ή της Βρετανίας.
Πόσοι αεροβολάδες από μας είναι έτοιμοι να δεχθούν κάτι τέτοιο, χάριν του κυνηγιού;
Και ίσως να υπάρχει κάποια σύγχυση εδώ και κάποιοι να πιστεύουν πως θα επιτρέπεται και χωρίς άδεια κυνηγιού... ;D
Και μειωμένης δύναμης αεροβόλο θα έχεις, και την κατοστάρα θα σκας για την άδεια. :)

Αποσυνδεδεμένος drakos320

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 975
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #657 στις: 26 Ιανουαρίου, 2011, 16:24:19 μμ »
Πάντως καλό θα ήταν να λαμβάνατε υπ'όψη σας ότι πιθανή νομιμοποίηση του κυνηγιού με το αεροβόλο να συνοδευόταν με ταυτόχρονη μείωση της δύναμης του στα επίπεδα της Γερμανίας ή της Βρετανίας.
Πόσοι αεροβολάδες από μας είναι έτοιμοι να δεχθούν κάτι τέτοιο, χάριν του κυνηγιού;
Και ίσως να υπάρχει κάποια σύγχυση εδώ και κάποιοι να πιστεύουν πως θα επιτρέπεται και χωρίς άδεια κυνηγιού... ;D
Και μειωμένης δύναμης αεροβόλο θα έχεις, και την κατοστάρα θα σκας για την άδεια. :)



Σωστος parakelsos. Ειδικα οι φαν του ελατηριου και συγκεκριμενα το 5.5  θα την πατησουμε  :'( .Ενω οι pcp αδες θα επιβιωσουν καθως μπορουν και ρυθμιζουν πολυ ευκολα την δυναμη.  ;D. Ασε που θα γεμισει η ελλαδα κομμενο ελατηριο    :D , και το φορουμ θα στερηθει αλλης ερευνας στο συγκεκριμενο.
Το να γνωριζεις την αληθεια ειναι ευκολο .
Το να την ακολουθεις ειναι δυσκολο .

L a s e r - Φαλτσετα - Mατσετα - Μπαλτας

Αποσυνδεδεμένος Einhorn

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 2167
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #658 στις: 26 Ιανουαρίου, 2011, 16:38:57 μμ »
Nαι πραγματικά αυτό που λέτε είναι ένα μεγάλο πρόβλημα.
Η ελάχιστη πείρα που έχω αποκομίσει μου έχει δείξει οτι προφορικά μπορεί να λάβεις κάποιες οδηγίες κάπως "ελαστικές". Μόλις ζητήσεις κάτι εγγράφως αρχίζουν οι απαγορεύσεις, είναι πολύ δύσκολο να πετύχεις κάποιο ευνοϊκό μέτρο όταν αρχίσεις τις έγγραφες οχλήσεις προς μια υπηρεσία.
Το ίδιο φαντάζομαι οτι θα ισχύει και στα ζητήματα κυνηγιού με αεροβόλο.
Φυσικά είμαι κατηγορηματικά υπερ των αναταράξεων στα λιμνάζοντα ύδατα ενός βραδικίνητου κράτους αλλά... χρειάζεται εξαιρετικά μελετημένες κινήσεις, υψηλή ικανότητα κρίσης, δυστηχώς γνωριμίες και τελικά αρκετά έξοδα από τη τσέπη μας.

Επομένως το σημαντικότερο όλων είναι να προηγηθεί μια επικοινωνία μεγάλης μάζας αεροβολιστών με κοινούς σκοπούς και να εξεταστούν τα επί μέρουςε ζητήματα με προσοχή. Σύντομα θα διαπιστώσετε οτι δεν είναι πολλοί αυτοί που θέλουν να ασχολούνται με την ουσία των προβλημάτων που τους απασχολούν.

Αποσυνδεδεμένος accuracy lover

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 3021
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #659 στις: 26 Ιανουαρίου, 2011, 17:02:11 μμ »
           Να με συγχωρήσετε αλλά αυτές τις αυθαίρετες "ερμηνείες" και "προφητείες" για το πώς ίσως θα διαμορφωθεί ένα νομοθέτημα στην χώρα μας που θα επιτρέπει την διεξαγωγή κάποιας μορφής κυνηγίου με αεροβόλα αλλά στην χειρότερη από πλευράς περιορισμών έκδοση δεν τις κατάλαβα ποτέ. Κατανοώ την φιλοσοφία του "ετοιμάσου για το χειρότερο" που δυστυχώς διέπει τόσα πράγματα και δραστηριότητες στην ταλαίπωρη αυτή χώρα αλλά γιατί τόση απαισιοδοξία και ταυτόχρονα επιδίωξη (που φτάνει μέχρι τα όρια της μανίας μερικές φορές) για αυτοπεριορισμούς και απαγορεύσεις και κόντρα απαγορεύσεις και άλλες και άλλες... Γιατί να αντιγραφεί σχεδόν τυφλά και σώνει και καλά το Αγγλικό ή το Γερμανικό ή άλλο σύστημα; Στην Αγγλία επιτρέπονται τα ραβδωτά πυροβόλα, η άδεια κυνηγίου και σαν έντυπο και σαν κόστος δεν υφίσταται εδώ και κάμποσα χρόνια, οι νόμοι που διέπουν την χρήση και εκμετάλλευση της γής είναι τελειώς διαφορετικοί από τους δικούς μας - οι ομοιότητες ειναι πολύ λιγότερες από τις διαφορές μεταξύ των δύο χωρών. Όσο για την φιγούρα του περιβόητου "Νομοθέτη" που πιπιλάνε ανούσια καθημερινά όλοι οι "δήθεν" δημοσιογράφοι σε δελτία ειδήσεων και εφημερίδες και αναπαράγουμε κι εμείς οι υπόλοιποι δεν πρόκειται για κανένα μυθικό πρόσωπο με μαγικές ή άλλες ιδιότητες - επιτροπές ανθρώπων είναι που γράφουν πράγματα που νομίζουν ή υποτίθεται ότι τα ξέρουν για να τα εφαρμόσουν άνθρωποι που θεωρείται ότι δεν τα ξέρουν ή δεν μπορούν να τα κατανοήσουν από μόνοι τους και πάντα με γνώμονα την εξυπηρέτηση συμφερόντων και για το "γενικό καλό" (όχι απαραίτητα των περισσότερων). Το παρών θέμα έχει και παραέχει σκοπό ύπαρξης γιατί καταγράφει την δυναμική έστω και μικρής μερίδας του πληθυσμού που ενδιαφέρεται για το συγκεκριμένο θέμα και μάλιστα σοβαρά (όποιος πάλι θέλει να γράφει αρλούμπες, πειράγματα και άλλες αερολογίες με βάση το αντικείμενο της παρούσας συζήτησης μπορεί να το κάνει άνετα και ελεύθερα αλλά αλλού στο forum κι όχι εδώ) - η "σφυγμομέτρηση" αυτή και οι απόψεις που παρατίθενται "καλή τη πίστει" διαμορφώνουν μια εικόνα για το πώς θα ήθελαν ή φαντάζονται πολλοί από εμάς το μέλλον μιας τέτοιας εξέλιξης, δίνουν χρήσιμες πληροφορίες για περαιτέρω σκέψη και οργάνωση της συζήτησης και των επιχειρημάτων που προβάλλονται (πολλά μυαλά δουλεύουν καλύτερα από ένα) και ταυτόχρονα βγάζουν στο φώς τις ελλείψεις σε θέματα κυνηγετικής παιδείας γενικότερα. Όπως σε πολλά άλλα πράγματα οι καταστάσεις έχουν αλλάξει δραματικά και οι πολίτες είναι πολύ πιό ώριμοι απ' όσο θέλει να τους θεωρεί το παλιομοδίτικο κράτος "υπηκόων" - οι πολιτικοί έμειναν πίσω και θα συνεχίσουν να μένουν εσαεί για όσο διάστημα θεωρούν ότι οι πολίτες αυτής της χώρας δεν έχουν το μυαλό, την αντίληψη, την διάθεση για δουλειά, το οργανωτικό πνεύμα, τις δεξιότητες και την άκρως ρεαλιστική ματιά στην πραγματικότητα για να κάνουν αυτά που πρέπει.