Αποστολέας Θέμα: Ερωτήσεις για μοντέλα της Hatsan.  (Αναγνώστηκε 161138 φορές)

Αποσυνδεδεμένος MASTORAS

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 7115
  • Πας μη Ελλην βαρβαρος
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Hatsan.
« Απάντηση #105 στις: 20 Μαΐου, 2012, 22:40:14 μμ »
Tωρα για τιμες δεν τις θυμαμαι και πολυ καλα, ξεκινανε απο 1000-1200 τα πολυ μικρα και τα 6αρια (που γεμιζουν μια 7λιτρη 300αρα σε 45 λεπτα περιπου) εχουν κανα 2000αρο. Εχω ενα 6αρι στο οποιο εχω αλλαξει 3 φορες 4ο σταδιο μεσα στα τελευταια 6χρονια (βαρεθηκα) και ενας φιλος αεροβολιστης και γειτονας ενα Bauer Capitano το οποιο γεμιζει πολυ γρηγορα (νομιζω ειναι 18αρι) αλλα δυστυχως ζητησε κατι βαλβιδες για αλλαγη οι οποιες μαζι με την επισκεψη επειδη δεν κουβαλιεται ευκολα κοστιζουν περι τα 600 ευρω.
Ολα αυτα με συχνοτητα γεμισματων 2-4 φιαλες τον μηνα, αντε 6 το πολυ. Αν τα αθροισεις θα δεις οτι καλυτερα να δινεις 4-5 ευρω καθε γεμισμα σε ενα μαγαζι και να εχεις το κεφαλι σου ησυχο παρα να βαλεις και αλλον μπελα.

ΑΟΦΑ

AA S400 MPR FT <<Ενδοξη Ελληνική Σημαία>>
HAMMERLI AR20 FT
FWB 603 pcp
AA S400 5,5
Diana 60 <<by blackxx>>
HW 77 4.5
Umarex 850pcp 4.5

Αποσυνδεδεμένος xenofon

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 723
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Hatsan.
« Απάντηση #106 στις: 20 Μαΐου, 2012, 22:45:33 μμ »
Εφόσον έχεις καταλήξει θα σου πρότεινα να δώσεις κάτι παραπάνω και να το πάρεις με Lothαr-Walther κάνη, από αυτά που διαβάζω στα ξένα φόρουμ αξίζει τα έξτρα χρήματα 100%.


Φίλε ssbk23, αν σου είναι εύκολο, βάλε το link που αναφέρεται αυτό, επειδή έχω δει τα δικά μου Hatsan να γκρουπάρουν καλύτερα από άλλα προσυμπιεσμένα, άλλων εταιρειών... αναρωτιέμαι, τί θα κάνουν  αυτά με τις walther...? Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος old rookie

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 222
  • τελικα δεν ειναι κι ασχημα να μην τα ξερεις ολα...
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Hatsan.
« Απάντηση #107 στις: 20 Μαΐου, 2012, 22:55:07 μμ »
Tωρα για τιμες δεν τις θυμαμαι και πολυ καλα, ξεκινανε απο 1000-1200 τα πολυ μικρα και τα 6αρια (που γεμιζουν μια 7λιτρη 300αρα σε 45 λεπτα περιπου) εχουν κανα 2000αρο. Εχω ενα 6αρι στο οποιο εχω αλλαξει 3 φορες 4ο σταδιο μεσα στα τελευταια 6χρονια (βαρεθηκα) και ενας φιλος αεροβολιστης και γειτονας ενα Bauer Capitano το οποιο γεμιζει πολυ γρηγορα (νομιζω ειναι 18αρι) αλλα δυστυχως ζητησε κατι βαλβιδες για αλλαγη οι οποιες μαζι με την επισκεψη επειδη δεν κουβαλιεται ευκολα κοστιζουν περι τα 600 ευρω.
Ολα αυτα με συχνοτητα γεμισματων 2-4 φιαλες τον μηνα, αντε 6 το πολυ. Αν τα αθροισεις θα δεις οτι καλυτερα να δινεις 4-5 ευρω καθε γεμισμα σε ενα μαγαζι και να εχεις το κεφαλι σου ησυχο παρα να βαλεις και αλλον μπελα.
:o :o :o :o
γκλουπ !!!!!  ενα νερο,λιγο αερα ρε παιδια !!!! (ακυρο ο αερας, κοστιζει. μονο το νερο παρακαλω...)
φτανει μαστορα !!!  οχι αλλο καρβουνοοοο...(οχι,αυτο ειναι απο ταινια..) καταλαβα, καταλαβα.
εδω πολυτεχνειο, (οχι,παλι λαθος. αυτο ειναι απο αλλη χρονικη περιοδο. ειδες τι εκανες? δεν ξερω τι λεω πια)
εδω ελλην εργατης, οχι αραβας πριγκηψ.....
αγαπαω τρομπα τελικα,δεν ξερω αν σας το ειπα...   :P :D :P :D :D
''Φρυνη''      - ΗW-97Kt  .22 
''Λαις''         - QB-78dl    .22
''Mεσσαλινα'' - ΒΑΜ 19    .22

Αποσυνδεδεμένος alpha-63

  • Μελος
  • *
  • Μηνύματα: 7893
  • «Μαλέαν δε κάμψας επιλάθου των οίκαδε»
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Hatsan.
« Απάντηση #108 στις: 21 Μαΐου, 2012, 10:52:25 πμ »
 Σύντομα θα προχωρήσω σε μια νέα αγορά πσπ όπλου. Δόξα τω Θεώ έχω πιάσει αρκετά στα χέρια μου και έχω μια σχετική εμπειρία. Η αλήθεια είναι οτι δεν θέλω να χώσω αρκετά λεφτά χωρίς λόγο και αιτία αλλά  θέλω να δώσω χρήματα που θα ξερω οτι θα πιάσουν τόπο.
  
Ετσι λέω να μήν αγοράσω κάποιο ευρωπαικό άλλά μάλλον κάτι άλλο ...  οπως λέει και το θέμα μας .

 Μια μικρή ερευνα αγοράς που έκανα και αφού εξέτασα διάβασα  και σύγκρινα πολλά κατέληξα στο ΧΑΤΣΑΝ ΑΤ44

 Είδα οτι είναι ένα μοντέλο που περπατάει αρκετό καιρό στην αγορά , είναι αρκετά αξιόπιστο , οικονομικό , έχει φθηνά ανταλλακτικά , με πολύ καλή σκανδάλη , καλή γενικά κάννη , σύστημα μη αναπήδησης σφύρας , πολύ όμορφη σχεδίαση και προσφέρει πολλά καλούδια που σε άλλα όπλα τα παίρνεις σαν εχτρα όπως το όργανο πιεσης, κουικ φιλ , ανοιχτά σκοπευτικά , κτλ.

  Επιπλέον με την τεχνογνωσία που υπάρχει πλεον στο φόρουμ για αυτό το όπλο τα πράγματα γίνονται πολύ εύκολα και μάλιστα πολλά μέλη όπως ο ΕΞΑΝΤΑΣ ο  ΜΑΣΤΟΡΑΣ  ο ΠΙΠΕΡΜΑΝ και άλλοι έχουν κάνει το ''διδακτορικό''  πάνω σ αυτό το όπλο και είναι ανθρωποι που παρέχουν κάθε βοήθεια μόλις τους  ζητηθεί.

 Εχω πεισθεί οτι η χατσαν αφουγκράζεται τις ανησυχίες του μέσου αεροβολά και φροντίζει να δίνει στην αγορά αυτο που χρειάζεται κανείς και στην σωστή τιμή.Τελευταία υπάρχει μια τεράστια πληθώρα από νέα μοντέλα ,νέα εντελώς και άλλα βελτιωμένα με πολλες παραλλαγές ανάλογα με τον τρόπο όπλισης , το κοντάκι τον γεμιστήρα ,το διαμέτρημα που κανένας μπορεί να χάσει την μπάλα.
  Ίσως να είναι και η εταιρεία με την μεγαλύτερη γκάμα μοντέλων και ίσως και μόνο γι αυτό της αξίζουν πολλά μπράβο.

  
   Τώρα γιατί σας τα γράφω αυτά ?  έχω κολλήσει στο θέμα του κοντακιου.
   Στα χέρια μου έχω πιάσει το πλαστικό το thumbhole που το γουστάρω και μου κάθεται πολύ καλά . Βλέπω όμως σε ανάλογες φωτό μέλη του φόρουμ να έχουν επιλέξει το ξύλιντο sporter.
  Aυτος είναι και ο σκοπός του μηνύματος να ρωτήσω τι το ιδιαίτερο βρίσκουν οι πολλοί κάτοχοι αυτού του όπλου με το συγκεκριμένο κοντάκι .
 

...Τάσο, να μην ξεχνάμε τον ΠΡΩΤΟ που έβαλε "χεράκι" στα Hatsan και ρεγουλατόρο φυσικά, και κοντάκι bullp up, τον πρόδρομο Κoslaz   :-* :-* :-*
...έτσι για την Ιστορία στον χώρο μας πάντα !
Σειρήνα -HW97Κ .22
Μέδουσα -HW97K .20
Ειμαρμένη -HW95 .22
Γοργόνα 
Έχιδνα-HW95 .20
Κίρκη -AA ProSport .22
Μήδεια- ΑΑ ProSport .177
Ναυσικά -AA TX MK3 .177
Ερινύα -ΑΑ ProElite .22
Άρπυια -AA ProElite .25
Λάχεσις -HW35 .177
Νέμεσις -HW90 .22
Πηνελόπη -HW55 .177
Άρτεμις -Diana52 .22 EXP
Lady Chatterley -BSA S.Star .177
Afrodyte -BSA S.Star .177
Χαρά -BSA RB2 Stutzen .177
Victoria -BSA RB2 Stutzen .22
Erika -Feinwerkbau 300 .177
Patricia -Webley&Scott Osprey Supertarget .177
Mo Chou -BAM 26 .177

Αποσυνδεδεμένος saiboneRR

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Hatsan.
« Απάντηση #109 στις: 25 Μαΐου, 2012, 12:35:49 μμ »
Μολις αγορασα ενα hatsan MOD125 4.5mm, ειναι το πρωτο μου αεροβολο οποτε ειμαι αρχαριος κ θα ηθελα να ρωτησω εσας που πιθανων να γνωριζετε ποια ειναι τα καλυτερα βληματακια για το συγκεκριμενο οπλο. Εγω πηγα σε ενα καταστημα κ πηρα ενα κουτακι των 250 GAMO PRO HUNTER και ενα των 500 GAMO MATCH DIABOLO αλλα παρατηρησα πως τα πρωτα ναι μεν ζοριζονται λιγο αλλα ειναι κωνικο το κεφαλι τους κ μπαινουν στην κανη, τα δευτερα που ειναι πλακε, δεν εφαρμοζουν με τιποτα, δεν χωρανε καν. Ειχα πετυχει κιολας σε ενα σαιτ που εγραφε για τα H&N RABBIT MG II 4.5mm πως δεν εφαρμοζουν σωστα στο συγκεκριμενο οπλο αλλα οχι κ για τα GAMO. Να σημειωσω κιολας οτι δεν ψαχνω βληματα για να χτυπησω οτιδηποτε ζωντανο, μονο για σκοποβολη σε σταθερους στοχους, απλα με ενδιαφερει να δουλευουν σωστα με το οπλο αυτο κ η τιμη τους να ειναι στα πλαισια της λογικης παντα!

Αποσυνδεδεμένος saiboneRR

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Hatsan.
« Απάντηση #110 στις: 07 Ιουνίου, 2012, 17:17:25 μμ »
ακυρο, τελικα μπαινουν απλως θελανε ζορι.

Αποσυνδεδεμένος likoyrgos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Hatsan.
« Απάντηση #111 στις: 18 Ιουνίου, 2012, 11:12:35 πμ »
Γειά σας. Σκέφτομαι να αγοράσω το εν λόγω αεροβόλο (Hatsan BT65 SB).
Πιστεύω οτι για την τιμή του είναι πολύ καλό. Εκείνο που με προβληματίζει είναι το service. Σε περίπτωση που χρειαστεί κάτι που θα απευθυνθώ; Σε  κατάστημα που τα έχει και πήρα τηλ , μου είπαν οτι δεν έχουν το service και θα πρέπει να βρώ έναν ολπουργό. Ξέρετε αν υπάρχει επίσημη αντιπροσωπεία για τα αεροβόλα αυτά? Σε περίπτωση προβλήματος που απευθύνομαι ?
Ευχαριστώ!
« Τελευταία τροποποίηση: 18 Ιουνίου, 2012, 11:18:06 πμ από destro »

Αποσυνδεδεμένος saiboneRR

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Hatsan.
« Απάντηση #112 στις: 20 Ιουνίου, 2012, 17:14:41 μμ »
Περιμενεις απαντηση και συ ε? Μαλλον σνομπαρουν τα συγκεκριμενα οπλα και δεν ασχολουνται περεταιρω. 

Αποσυνδεδεμένος MASTORAS

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 7115
  • Πας μη Ελλην βαρβαρος
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Hatsan.
« Απάντηση #113 στις: 20 Ιουνίου, 2012, 17:37:27 μμ »
Δεν τα σνομπαρει κανενας, απλα δεν εχει επισημο σερβις πουθενα και αν διαβασεις μερικα απο τα θεματα με τα χατσαν θα καταλαβεις πως ολοι οταν εχουν προβλημα το εκθετουν στο φορουμ και με τις συμβουλες και την βοηθεια των υπολοιπων μελων βρισκεται η ακρη.
Υπ'οψιν οτι τα pcp δεν χρειαζονται παραδοσιακο οπλουργο οταν χαλανε αλλα εμπειρο μηχανικο.

ΑΟΦΑ

AA S400 MPR FT <<Ενδοξη Ελληνική Σημαία>>
HAMMERLI AR20 FT
FWB 603 pcp
AA S400 5,5
Diana 60 <<by blackxx>>
HW 77 4.5
Umarex 850pcp 4.5

Αποσυνδεδεμένος goldwhisky

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 384
  • Air Arms TX200MkIII
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Hatsan.
« Απάντηση #114 στις: 20 Ιουνίου, 2012, 18:07:39 μμ »
....και αν δεν γνωρίζεις έναν έμπειρο μηχανικό στο χώρο σου.....θα γίνεις!!!!. Ανταλλακτικά υπάρχουν.

@SaiboneRR

Δοκίμασε βληματάκια της JSB ή τα Penetrator Logun σε 4,5μμ.....
29 Κατασκευαστές Αεροβόλων συνηστούν JSB!



Αποσυνδεδεμένος likoyrgos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Hatsan.
« Απάντηση #115 στις: 20 Ιουνίου, 2012, 21:35:25 μμ »
Αρα λοιπόν το παίρνω και ο θεός βοηθός. Είμαι άσχετος απο αεροβόλα :(

Αποσυνδεδεμένος Christopher

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2954
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Hatsan.
« Απάντηση #116 στις: 20 Ιουνίου, 2012, 21:49:12 μμ »
Σε 4.5  η  5.5.
Λατρης του καλου ελατηριου.

Αποσυνδεδεμένος saiboneRR

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Hatsan.
« Απάντηση #117 στις: 21 Ιουνίου, 2012, 00:11:39 πμ »
Ευχαριστω τον φιλο goldwhisky για την συμβουλη του κ του ειμαι ευγνωμων και μονο που ασχοληθηκε, πραγματικα θα τα δοκιμασω.
Παραλληλα δεν μπορω να πω οτι ειμαι το ιδιο ευγνωμων κ για τους διαχειριστες του site μιας κ για κατι που σαν ασχετος -το παραδεχομαι- ρωτησα στις 25/05 και πηρα απαντηση 1 μηνα μετα, και αυτη απο ενα μελος κ οχι εναν moderator. Ο δευτερος απλως απαντησε αμεσως στο "ειρωνικο" σχολιο-παραπονο περι αδιαφοριας. Επισης κατι ασχετο και ταυτοχρονα σχετικο, εξισου γρηγορη ηταν κ διαγραφη της πρωτης φωτο που ειχα βαλει αντι για υπογραφη στο προφιλ μου η οποια διαγραφηκε στο αψε-σβησε. Σεβαστος βεβαια ο λογος αν και θα μπορουσε να μου ζητηθει να την αφαιρεσω ο ιδιος, σεβομαι τους κανονες καθε φορουμ και θα την εσβηνα απο μονος μου χωρις 2η κουβεντα. Ο λογος που εγινα μελος ειναι διοτι πιστευα κ πιστευω οτι υπαρχουν ατομα που μπορουν να με βοηθησω σε οτι αποριες εχω η προκυψουν στο μελλον περι αεροβολου. Αν ειναι ανταποκριση των admins να ειναι ετσι γρηγορη μονο σε καποιο ακουσιο λαθος η καυστικο σχολιο τοτε δικο μου το λαθος κ παλι. Αν ειμαι off topic μεταφερετε το σχολιο στην αναλογη κατηγορια, ευχαριστω. 

Αποσυνδεδεμένος michael1969

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 809
  • ΣΕΡΡΕΣ
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Hatsan.
« Απάντηση #118 στις: 21 Ιουνίου, 2012, 06:51:02 πμ »
ωραιο πραγμα να εισαι νεος, παντα ορμητικος και ανυπομονος.
Χωρις παρεξηγηση φιλε μου ,πολυ διαβασαν τα μυνηματα σας ,στην δικια σου περιπτωση ηταν θεμα απλως διαβασματος για να βρεις την απαντηση και ισος μερικων δοκιμον στην πραξη.
Για τα προβληματα που μπορει να παρουσιαστουν στο οπλο οτι εγραψε ο Μαστορας.
Alfa proj 4.5

Αποσυνδεδεμένος tassos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1797
  • Βολος
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Hatsan.
« Απάντηση #119 στις: 21 Ιουνίου, 2012, 06:58:28 πμ »
  Τζάμπα  '' χαλάστηκες ''  πιστεύοντας οτι δεν σου δώθηκε η ανάλογη σημασία στο ερώτημα που έκανες.
  Κατ αρχάς πιστεύω οτι διαβάζοντας σχετικά θεματάκια για το όπλο σου και τις βολιδες γενικά θα επαιρνες την απάντηση που ήθελες.
  Το φόρουμ είναι μια απλή συζήτηση , όποιος θέλει κι αν γνωρίζει κάτι - απαντά. Δεν πιστεύω πως κάποιος γνώριζε την ακριβή απάντηση που ήθελες και δεν σου απάντησε για κάποιο λόγο. Ίσως και οι γνωρίζοντες την σωστή απάντηση να μην διάβασαν το ερώτημά σου έγκαιρα.
   Πάντως το οτι τα ''ρίχνεις''  στους συντονιστές που δεν φρόντισαν να σου δοθεί απάντηση δεν είναι σωστό. Μια ερώτηση στο φόρουμ δεν είναι δεσμευτική για κανέναν. Οποιος γνωρίζει απαντά . Οι συντονιστές είναι για να συντονίζουν και να βοηθούν στην εύρυθμη λειτουργία του φόρουμ. Σε κανέναν δεν επιβάλλεται να τρέξει για να απαντηθεί ένα ερώτημα.
  Τα πράγματα είναι πιο χαλαρά   και μην συγκρίνεις το φόρουμ με μια δημόσια υπηρεσία που οι υπάλληλοί της είναι υποχρεωμένοι να δώσουν λύση στο θέμα σου μετά από αίτησή σου  σε εύλογο χρονικό διάστημα.

  Απεναντίας έχει παρατηρηθεί , πολλά μέλη αντί να προτείνουν σε κάποιον να διαβάσει το φόρουμ να κάνουν οι ίδιοι αναζήτηση στο φόρουμ και να προσφερουν στον ενδιαφερόμενο έτοιμες τις ακριβείς παραθέσεις θεμάτων που χρειάζονται κατα περίπτωση.

  Συνεχίζοντας  να μετέχεις στο φόρουμ θα διαπιστώσεις και σύ οτι τα πράγματα είναι έτσι όπως στα γράφω.  ;)
ΒΤ-65      75 FP