Αποστολέας Θέμα: Τύποι βλημάτων  (Αναγνώστηκε 67616 φορές)

Αποσυνδεδεμένος ghostdog

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
Τύποι βλημάτων
« στις: 02 Οκτωβρίου, 2008, 16:40:06 μμ »
Γειά σας,

Σαν νέο μέλος στο forum έχω και εγώ τις απορίες μου (γιατί μπαμπά?) ;D

Θα ήθελα να μάθω περισότερα για τους διάφορους τύπους βλημάτων όπως για παράδειγμα,
ποιά η διαφορά στη συμπεριφορά του ίδιου μοντέλου όπλου σε 4,5 και σε 5,5 mm πέρα από την ταχύτητα βολής;
ποιά η διαφορά των πλακέ από τα μυτερά βλήματα;
ποιες οι (θεωρητικές) διαφορές των διαφόρων τύπων βλημάτων (ΒΒ, pellets κλπ) και για ποιά χρήση συνιστάται ο κάθε τύπος;



Αποσυνδεδεμένος SaW

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
Απ: Τύποι βλημάτων
« Απάντηση #1 στις: 02 Οκτωβρίου, 2008, 16:56:21 μμ »
καλη ερωτηση, θελω και γω να μαθω ;)


sundaze643

  • Επισκέπτης
Απ: Τύποι βλημάτων
« Απάντηση #2 στις: 02 Οκτωβρίου, 2008, 18:16:14 μμ »
Γειά σας,

Σαν νέο μέλος στο forum έχω και εγώ τις απορίες μου (γιατί μπαμπά?) ;D

Θα ήθελα να μάθω περισότερα για τους διάφορους τύπους βλημάτων όπως για παράδειγμα,
ποιά η διαφορά στη συμπεριφορά του ίδιου μοντέλου όπλου σε 4,5 και σε 5,5 mm πέρα από την ταχύτητα βολής;
ποιά η διαφορά των πλακέ από τα μυτερά βλήματα;
ποιες οι (θεωρητικές) διαφορές των διαφόρων τύπων βλημάτων (ΒΒ, pellets κλπ) και για ποιά χρήση συνιστάται ο κάθε τύπος;



Γεια και χαρά σε σένα και στο άλλο παλικάρι...Καλώς ορίσατε,καλή διαμονή,περιήγηση και μπόλικο διάβασμα στα πολλά ενδιαφέροντα θέματα..

Απ'όσο γνωρίζω ένα όπλο στα 5,5 από το αντίστοιχο σε 4,5,έχει μικρότερη ταχύτητα βολής,μικρότερο βεληνεκές αλλά δεν επιρεάζετε τόσο το βλήμμα από άλλους παράγοντες,πχ αέρας,λόγο του βάρους του..έτσι σίγουρα μπορείς να έχεις καλύτερη ευθυβολία σε μια μια μέση απόσταση με αέρα απότι θα είχες με το 4,5.

Τα πλακέ βλήμματα ή αλλιώς wadcutter,χρησημοποιούντε κυρίως για σκοποβολή στο χαρτί(σε στόχους).Το πλακέ βλημμα,όταν έρθει σε επαφή με τον στόχο,δεν τον τρυπάει αλλά τον κόβει με αποτέλεσμα να έχεις μια ομοιόμορφη τρύπα και συνεπώς πιο έγκυρη μέτρηση βαθμών.Το μυτερό βλήμμα το σχίζει το χαρτί ανομοιόμορφα,σίγουρα όμως έχει καλύτερη διάτρηση σε μια πιο σκληρή επιφάνεια.Προσωπικά τα μυτερά τα έχω για πέταμα διότι δεν έχω καλή ευθυβολία.Προτίμησε αν θες τα πομπέ αν και καλό είναι να κάνεις δοκιμές και να καταλήξεις μόνος σου σε κάποιο βλήμμα.Να ξέρεις πως όλα τα βλήμματα έχουν άλλη συμπεριφορά στα 10μ,άλλη στα 25 και άλλη στα 60..Ανάλογα τι ζητάς εσύ λοιπόν.Επίσεις μεγάλο ρόλο παίζει και το βάρος του βλήμματος,διαμέτρημα κτλ.

BB's λέγοντε οι ατσάλινες μπιλλίτσες,όπου χρησιμοποιούντε κυρίως σε πιστόλι,αλλά λόγο της λείας κάνης όπου έχει το πιστόλι(συνήθως όσα ρίχνουν bbs έχουν και λεία κάνη),η ακρίβεια τους είναι τραγική.
Pellets ονομάζοντε όλα τα μολυβινα βλημματάκια,όπου χρησημοποιούντε σε όπλα(αεροβόλα) με ραβδωτές κάνες και έχουν πολύ καλύτερη ακρίβεια από τα bb's.

Φιλικά,Μάριος.

Αποσυνδεδεμένος destro

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 3248
Απ: Τύποι βλημάτων
« Απάντηση #3 στις: 06 Οκτωβρίου, 2008, 00:34:47 πμ »
Καλυτερα να χρησιμοποιης πομπε γενικως, τοσο σε κοντινες οσο και σε μακρινες αποστασεις, ειτε με πιστολι ειτε με τυφεκιο. Τα πλακε πολλες φορες, ειδικα σε κοντινες αποστασεις, σκιζουν ασχημα το χαρτι ενω τα μυτερα καλο ειναι να τα αποφευγεις κυριως σε μακρινες αποστασεις καθως χανουν ευκολα την ευθυβολια τους.
Για εμενα τα πομπε ειναι η καλυτερη λυση γενικως, ανεξαρτητου διαμετρηματος και χρησης, παρ'οτι και εγω αρχικα χρησιμοποιουσα συνηθως πλακε για το πιστολι.
Ειχα φτιαξει και ενα ειδικο θεμα για αυτο το ζητημα με ψηφοφορια. Ριξε μια ματια εδω:  http://aerovolo.gr/forum/index.php?topic=499.0
« Τελευταία τροποποίηση: 06 Οκτωβρίου, 2008, 00:37:49 πμ από destro »

sundaze643

  • Επισκέπτης
Απ: Τύποι βλημάτων
« Απάντηση #4 στις: 06 Οκτωβρίου, 2008, 05:09:54 πμ »
Καλυτερα να χρησιμοποιης πομπε γενικως, τοσο σε κοντινες οσο και σε μακρινες αποστασεις, ειτε με πιστολι ειτε με τυφεκιο. Τα πλακε πολλες φορες, ειδικα σε κοντινες αποστασεις, σκιζουν ασχημα το χαρτι ενω τα μυτερα καλο ειναι να τα αποφευγεις κυριως σε μακρινες αποστασεις καθως χανουν ευκολα την ευθυβολια τους.
Για εμενα τα πομπε ειναι η καλυτερη λυση γενικως, ανεξαρτητου διαμετρηματος και χρησης, παρ'οτι και εγω αρχικα χρησιμοποιουσα συνηθως πλακε για το πιστολι.
Ειχα φτιαξει και ενα ειδικο θεμα για αυτο το ζητημα με ψηφοφορια. Ριξε μια ματια εδω:  http://aerovolo.gr/forum/index.php?topic=499.0

Μήπως μπερδεύεσε?Τα πλακέ σχίζουν άσχημα το χαρτί??Για αυτή την δουλειά είναι τα wad-cutter!!Όλα τα άλλα το σχίζουν πολύ χειρότερα...!

Αποσυνδεδεμένος j0hn

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 683
Απ: Τύποι βλημάτων
« Απάντηση #5 στις: 06 Οκτωβρίου, 2008, 07:49:39 πμ »
Καλυτερα να χρησιμοποιης πομπε γενικως, τοσο σε κοντινες οσο και σε μακρινες αποστασεις, ειτε με πιστολι ειτε με τυφεκιο. Τα πλακε πολλες φορες, ειδικα σε κοντινες αποστασεις, σκιζουν ασχημα το χαρτι ενω τα μυτερα καλο ειναι να τα αποφευγεις κυριως σε μακρινες αποστασεις καθως χανουν ευκολα την ευθυβολια τους.
Για εμενα τα πομπε ειναι η καλυτερη λυση γενικως, ανεξαρτητου διαμετρηματος και χρησης, παρ'οτι και εγω αρχικα χρησιμοποιουσα συνηθως πλακε για το πιστολι.
Ειχα φτιαξει και ενα ειδικο θεμα για αυτο το ζητημα με ψηφοφορια. Ριξε μια ματια εδω:  http://aerovolo.gr/forum/index.php?topic=499.0

Μήπως μπερδεύεσε?Τα πλακέ σχίζουν άσχημα το χαρτί??Για αυτή την δουλειά είναι τα wad-cutter!!Όλα τα άλλα το σχίζουν πολύ χειρότερα...!


Σε χαμηλες ταχυτητες ειναι πολυ πιθανο να το σκισουν ασχημα.

Αποσυνδεδεμένος chrissxan

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 370
Απ: Τύποι βλημάτων
« Απάντηση #6 στις: 06 Οκτωβρίου, 2008, 07:57:44 πμ »
Παντως εμενα δεν μου εχει τυχει με χαμηλες ταχυτητες κατι παρομοιο και πολλες φορες ριχνω με μια μονο τρομπαρισια με τα οπλα τρομπας που εχω....δηλαδη πιο χαμηλες ταχυτητες δεν γινεται ;)
Gamo Roadster IGT 10X GEN2 5.5
Gamo Whisper X 5.5 - Gamo Whisper IGT 5.5
Gamo Delta Fox 4.5 - Crosman 2100B
Benjamin Sheridan 397 - Benjamin Trail NP hardwood 5.5
Artemis SR1000s Nitro camo 5.5
Daisy  Red Ryder 1938 BB
Crosman 357 - Daisy Powerline 008
Crosman 1322 - Crosman 2240
Walther PPK/S - Zoraki HP-01 .177
Crosman PSM45 - Daisy Powerline 340
Snowpeak SP500 4.5
Snowpeak M25 5.5
Snowpeak P35 5.5

Αποσυνδεδεμένος sniperman

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1665
Απ: Τύποι βλημάτων
« Απάντηση #7 στις: 06 Οκτωβρίου, 2008, 15:06:27 μμ »
Εξαρτατε απο τον στοχο!!
Αν ειναι σκοπευτικος στοχος με καλο χαρτι και στα 140 μ/δ  τον κοβουν τελεια!!
Στα σκοπευτηρια ριχνουμε μονο με πλακε για αυτον τον λογο.
Αν η ταχυτητα πεσει ακομη ποιο πολυ το σκίσιμο μοιαζει με σταγονα και δεν μπορεις να μετρησεις καλα.
Γενικος τα πλακε κανουν παντα το καλυτερο κοψιμο.
Παναγιωτης

Όπου και να σαι σκάψε βαθιά! Κατω ειναι η πηγη!

Ασε τους "μαυρους" ανθρώπους να λενε πως κατω ειναι μονο η κολαση!

Αποσυνδεδεμένος destro

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 3248
Απ: Τύποι βλημάτων
« Απάντηση #8 στις: 06 Οκτωβρίου, 2008, 18:09:36 μμ »

Αν η ταχυτητα πεσει ακομη ποιο πολυ το σκίσιμο μοιαζει με σταγονα και δεν μπορεις να μετρησεις καλα.


Αυτο ακριβως, σε χαμηλες ταχυτητες και σε αποστασεις κατω των 7 μετρων περιπου, εχω παρατηρησει οτι το σκισιμο μοιαζει με σταγονα, ειδικα αν η στοχοθηκη/βληματοσυλεκτης δεν βρισκεται στο ιδιο υψος με το οπλο, κατι που δεν συμβαινει με τα πομπε.

sundaze643

  • Επισκέπτης
Απ: Τύποι βλημάτων
« Απάντηση #9 στις: 06 Οκτωβρίου, 2008, 18:24:36 μμ »

Αν η ταχυτητα πεσει ακομη ποιο πολυ το σκίσιμο μοιαζει με σταγονα και δεν μπορεις να μετρησεις καλα.


Αυτο ακριβως, σε χαμηλες ταχυτητες και σε αποστασεις κατω των 7 μετρων περιπου, εχω παρατηρησει οτι το σκισιμο μοιαζει με σταγονα, ειδικα αν η στοχοθηκη/βληματοσυλεκτης δεν βρισκεται στο ιδιο υψος με το οπλο, κατι που δεν συμβαινει με τα πομπε.
έχεις καλύτερο σκίσιμο με τα πομπέ?

Αποσυνδεδεμένος destro

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 3248
Απ: Τύποι βλημάτων
« Απάντηση #10 στις: 06 Οκτωβρίου, 2008, 18:38:53 μμ »
Εγω αυτο εχω παρατηρησει κατω απο τις συνθηκες που ανεφερα πιο πριν. Δοκιμασε με τα πομπε, μπορει να τα βρεις και εσυ καλυτερα! ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 06 Οκτωβρίου, 2008, 19:33:33 μμ από destro »

Αποσυνδεδεμένος sniperman

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1665
Απ: Τύποι βλημάτων
« Απάντηση #11 στις: 06 Οκτωβρίου, 2008, 18:42:33 μμ »
Μα τα πομπε δεν κοβουν σε καμια ταχυτητα καλα τον στοχο, πως μπορεις να τα προτιμησεις για καλο κοψιμο ??? ???
Αν και δεν τα εχω δοκιμασει σε ταχυτητες κατω τον 130 μ/δ, ουτε το rohm με Co2 δεν ριχνει τοσο αργα.
Παναγιωτης

Όπου και να σαι σκάψε βαθιά! Κατω ειναι η πηγη!

Ασε τους "μαυρους" ανθρώπους να λενε πως κατω ειναι μονο η κολαση!

sundaze643

  • Επισκέπτης
Απ: Τύποι βλημάτων
« Απάντηση #12 στις: 06 Οκτωβρίου, 2008, 18:43:40 μμ »
Φυσικα!! Εγω αυτο εχω παρατηρησει κατω απο τις συνθηκες που ανεφερα πιο πριν. Δοκιμασε με τα πομπε, μπορει να τα βρεις και εσυ καλυτερα! ;)
Βασικά με το τουφέκι,είχα καλύτερα σκισιματα με τα πλακέ...με τα πιστόλια δεν έχω δοκιμάσει πομπέ επειδή συνήθος είναι βαριά..Θα δοκιμάσω παντως και θα σου πω....

Αποσυνδεδεμένος destro

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 3248
Απ: Τύποι βλημάτων
« Απάντηση #13 στις: 06 Οκτωβρίου, 2008, 18:52:16 μμ »
Μα τα πομπε δεν κοβουν σε καμια ταχυτητα καλα τον στοχο, πως μπορεις να τα προτιμησεις για καλο κοψιμο ??? ???

Εγω δεν ειπα οτι τα πομπε εχουν καλυτερο ''κοψιμο''.
Ειπα οτι με τις συνθηκες που χρησιμοποιω τα πλακε (μικρη αποσταση/πιστολι/στοχοθηκη οχι στο υψος του οπλου)) τα περισσοτερα σκισιματα μοιαζουν με σταγονες και δεν ειναι ομοιομορφα κυκλικα και για αυτο προτιμω τα πομπε που τουλαχιστον δεν κανουν στο χαρτι αυτην τη ''σταγονα''.


με τα πιστόλια δεν έχω δοκιμάσει πομπέ επειδή συνήθος είναι βαριά..Θα δοκιμάσω παντως και θα σου πω....

Δοκιμασε τα HN diabolo sport (0,49 gram/7,56 grain) με την πομπε κεφαλη (englisch). 

« Τελευταία τροποποίηση: 06 Οκτωβρίου, 2008, 19:49:20 μμ από destro »

Αποσυνδεδεμένος solidsaraken

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
Απ: Τύποι βλημάτων
« Απάντηση #14 στις: 13 Ιανουαρίου, 2009, 02:25:38 πμ »
Έχω να κάνω μια παρατήρηση ακόμα.
Βρίσκομαι θεωρητικά σε μια χώρα που επιτρέπεται το κυνήγι με αεροβόλο  και θεωρητικά  κυνηγώ κάτι πετούμενα.
Πετυχαίνοντας το πετούμενο με μια πλακέ βολίδα έχουμε μεγαλύτερη πιθανότητα αυτό να πέσει επί τόπου νεκρό. Αυτό συμβαίνει γιατί η πλακέ επιφάνια της βολίδας  παρασέρνει στο διάβα της ότι βρει (σάρκα και ζωτικά όργανα) με αποτέλεσμα το πετούμενο να τα κακαρώνει επί τόπου.
Ενώ με μυτερή βολίδα υπάρχει μεγαλύτερη περίπτωση να διαπεράσει το πετούμενο απέναντι  κάνοντας μικρότερη ζημιά σε ζωτικά όργανα ( ικανή όμως να το σκοτώσει),
με αποτέλεσμα το πετούμενο να πετάξει μακριά και να το χάσουμε.

Εγώ θεωρητικά θα χρησιμοποιούσα πομπέ βολίδες και συγκεκριμένα (έχοντας ένα δυνατό αεροβόλο όπως το Diana 350 Magnum cal.177) PREMIER  Ultra Magnum heavy pellets 10.5 grain, για να έχω ένα πολύ καλό αποτέλεσμα

Αν είμαι καπου λάθος, παρακαλώ διορθώστε με.

Φιλικά και Θεωριτικά πάντα  ;D