Αποστολέας Θέμα: Ερωτήσεις για μοντέλα της Gamo  (Αναγνώστηκε 142128 φορές)

Αποσυνδεδεμένος drakos320

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 975
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Gamo
« Απάντηση #135 στις: 26 Νοεμβρίου, 2010, 21:06:33 μμ »
Γεια σας παιδια.Σημερα εδεσα το EL GAMO[cadet].Σαφως η λειτουργια αλλαξε.Και στην οπλιση,και στο ηχο.Απο ΤΟΥΑΝΓΚ εγινε ποιο ξερος και γρηγορος.Το προβλημα ηταν η καπνηλα η οποια υστερα απο 100 βολες δεν ελεγε να φυγει.Και ειχε αρκετη.Αυτο βεβαια δεν μου αρεσε και καταλαβα οτι μου εχει φυγει παραπανω λιπαντικο,και φυσικα το ξανανοιξα αυτη τη φορα πολυ ποιο ανετα.Οντως μπροστα στην τσιμουχα ειχε πραμα,και ξανακαθαρισα τον κυλινδρο.Το ξαναλιπανα το πιστονι,στην τσιμουχα σχεδον καθολου και εκλεισα.Μετα απο 30 περιπου βολες καπνος μηδεν και μες τη κανη.Ο ηχος λιγο ποιο ξερος.Απο γρουπ στα 6m [δυστυχως δεν εχω αλλα περιθωρια] σε ενα κερμα του ενος λεπτου σχεδον ολες μεσα.Ποιο πολυ ειναι η ευχαριστηση που το σενιαρησα παρα ολα τ΄αλλα.Επισης θελω να πω οτι εκανα το κολπο με το μπουκαλι,εφτιαξα το κοντακι [τελειο], και εβαλα σκοπευτικα οπτικης ινας απο νεο gamo μπρος πισω, που ειναι καταπληκτικα.
Το να γνωριζεις την αληθεια ειναι ευκολο .
Το να την ακολουθεις ειναι δυσκολο .

L a s e r - Φαλτσετα - Mατσετα - Μπαλτας

Αποσυνδεδεμένος AGGELOS A

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 856
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Gamo
« Απάντηση #136 στις: 30 Δεκεμβρίου, 2010, 13:37:00 μμ »
Γεια σας παιδια.Σημερα εδεσα το EL GAMO[cadet].Σαφως η λειτουργια αλλαξε.Και στην οπλιση,και στο ηχο.Απο ΤΟΥΑΝΓΚ εγινε ποιο ξερος και γρηγορος.Το προβλημα ηταν η καπνηλα η οποια υστερα απο 100 βολες δεν ελεγε να φυγει.Και ειχε αρκετη.Αυτο βεβαια δεν μου αρεσε και καταλαβα οτι μου εχει φυγει παραπανω λιπαντικο,και φυσικα το ξανανοιξα αυτη τη φορα πολυ ποιο ανετα.Οντως μπροστα στην τσιμουχα ειχε πραμα,και ξανακαθαρισα τον κυλινδρο.Το ξαναλιπανα το πιστονι,στην τσιμουχα σχεδον καθολου και εκλεισα.Μετα απο 30 περιπου βολες καπνος μηδεν και μες τη κανη.Ο ηχος λιγο ποιο ξερος.Απο γρουπ στα 6m [δυστυχως δεν εχω αλλα περιθωρια] σε ενα κερμα του ενος λεπτου σχεδον ολες μεσα.Ποιο πολυ ειναι η ευχαριστηση που το σενιαρησα παρα ολα τ΄αλλα.Επισης θελω να πω οτι εκανα το κολπο με το μπουκαλι,εφτιαξα το κοντακι [τελειο], και εβαλα σκοπευτικα οπτικης ινας απο νεο gamo μπρος πισω, που ειναι καταπληκτικα.
Γεία σας παιδιά,εχω ένα gamo maxima 305/sec τουλ/αχιστιν έτσι λέει η μαμά εταιρία,είναι ένα όμορφο όπλο με καλές κατανομές στα 10 μέτρα όπου συνήθως σημαδεύω σπίρτα,τσιγάρα,κλπ..Η αλήθεια είναι ότι εχει σκληρή σκανδάλη και κάνει θόρυβο,κλωτσάει  κάπως,θα ήθελα από κάποιον με γνώσεις να μου προτείνη κάποια διόπτρα,καθώς και άν αξίζει να γίνει κάποιου είδους βελτίωση στη λειτουργία της σκανδάλης και του θορύβου,δεδομένου οτι το βρίσκω σχετικά ευθύβολο αν και δεν εχω πρόσφατο μέτρο σύγκρισης με κάποιο άλλο αεροβάλο..ευχαριστω εκ των προτέρων.
HW77-HW97-HW95-HW80-HW 35-Dianna54-Dianna56-Dianna38-AAS200-FX INDY

Αποσυνδεδεμένος drakos320

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 975
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Gamo
« Απάντηση #137 στις: 30 Δεκεμβρίου, 2010, 15:08:44 μμ »
Γεια σου αγγελε και χρονια πολλα σε ολο τον κοσμο [φορουμ και μη].
Εαν ποιανουν τα χερια σου, με διαβασμα, και ενα παγκο με μια μεγγενη, και λιγα εργαλεια ,θα κανεις παιχνιδι.
Το να γνωριζεις την αληθεια ειναι ευκολο .
Το να την ακολουθεις ειναι δυσκολο .

L a s e r - Φαλτσετα - Mατσετα - Μπαλτας

Αποσυνδεδεμένος AGGELOS A

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 856
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Gamo
« Απάντηση #138 στις: 03 Ιανουαρίου, 2011, 08:59:17 πμ »
Ευχαριστώ για την απάντηση draco.Γενικά πιάνουν τα χέρια μου...αλλά έπειτα από αυτά που διάβασα για τα gammo το ξανασκέφτομαι..θα άξιζε ένα καλό tunining..... η αγορά ενός HW 90 H BSA SUPERSPORT?Εάν κάποιος έχει γνώση πάνω σε αυτά τα΄όπλα ασ με κατατοπίσει παρακαλώ..ευχαριστώ...
HW77-HW97-HW95-HW80-HW 35-Dianna54-Dianna56-Dianna38-AAS200-FX INDY

Αποσυνδεδεμένος GEORGEGR

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2367
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Gamo
« Απάντηση #139 στις: 03 Ιανουαρίου, 2011, 13:15:07 μμ »
Δεν είμαστε στο σωστό θέμα.
Επιγραμματικά από αυτά τα δυο το HW90.
H αεροβολίτιδα είναι νόσος και μάλιστα ανίατος, χρονία και συνεχώς επιδεινούμενη.
Ο μη spamαριστής πρώτος τον λίθο βαλέτω.

Αποσυνδεδεμένος drakos320

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 975
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Gamo
« Απάντηση #140 στις: 03 Ιανουαρίου, 2011, 17:47:17 μμ »
Ευχαριστώ για την απάντηση draco.Γενικά πιάνουν τα χέρια μου...αλλά έπειτα από αυτά που διάβασα για τα gammo το ξανασκέφτομαι..θα άξιζε ένα καλό tunining..... η αγορά ενός HW 90 H BSA SUPERSPORT?Εάν κάποιος έχει γνώση πάνω σε αυτά τα΄όπλα ασ με κατατοπίσει παρακαλώ..ευχαριστώ...


Η γνωμη μου ειναι να το ανοιξεις να παρεις μια γευση και δε θα παει χαμενο.Ασχετος αν παρεις αλλο.Οσο για το τι θα παρεις,πηγαινε στο αναλογο θεμα και θα δεις οτι υπαρχουν και αλλες επιλογες σε αυτα τα χρηματα.
Το να γνωριζεις την αληθεια ειναι ευκολο .
Το να την ακολουθεις ειναι δυσκολο .

L a s e r - Φαλτσετα - Mατσετα - Μπαλτας

Αποσυνδεδεμένος AGGELOS A

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 856
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Gamo
« Απάντηση #141 στις: 03 Ιανουαρίου, 2011, 18:18:08 μμ »
Γειά σου draco,ευχαριστημένος από το tuning που έκανες?Είναι χρονοβόρα διαδικασία το καθάρισμα και η λίπανση?θα αποδώσει στο συγκεκρμένο όπλο gamo maxima,γιατί είναι και σχετικά καινούργιο εχω ρίξει περίπου 1200 βολίδες εσύ λες πως θα άξιζε μόνο και μόνο μία λίπανση απολίπανση?
HW77-HW97-HW95-HW80-HW 35-Dianna54-Dianna56-Dianna38-AAS200-FX INDY

Αποσυνδεδεμένος drakos320

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 975
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Gamo
« Απάντηση #142 στις: 03 Ιανουαρίου, 2011, 19:25:05 μμ »
Γειά σου draco,ευχαριστημένος από το tuning που έκανες?Είναι χρονοβόρα διαδικασία το καθάρισμα και η λίπανση?θα αποδώσει στο συγκεκρμένο όπλο gamo maxima,γιατί είναι και σχετικά καινούργιο εχω ρίξει περίπου 1200 βολίδες εσύ λες πως θα άξιζε μόνο και μόνο μία λίπανση απολίπανση?


Σιγουρα αλλαξε συμπεριφορα αισθητα.Κι εγω καπου τοσες ειχα ριξει και το ξαναλειτουργησα μετα απο 25 χρονια.Περα απ΄αυτο με βοηθησε να επεμβω κατα τον ιδιο τροπο στο 80αρι το οποιο και αυτο μια απο τα ιδια.Δεν θα ελεγα χρονοβορα απλα η αρχη ειναι παντα αρχη.Αλλωστε ειχα και τη σιγουρια εαν κολλησω καπου οπως και κολλησα, οτι θα με ξεμπλοκαρουν απο δω μεσα.
Το να γνωριζεις την αληθεια ειναι ευκολο .
Το να την ακολουθεις ειναι δυσκολο .

L a s e r - Φαλτσετα - Mατσετα - Μπαλτας

Αποσυνδεδεμένος AGGELOS A

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 856
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Gamo
« Απάντηση #143 στις: 04 Ιανουαρίου, 2011, 08:35:54 πμ »
θα το προσπαθήσω όταν βρω χρόνο,χρησιμοποιώ και λόγο της δουλειάς μου κάποια γράσα μολύβδου -20 εως +320 ελπίζω να είναι κατάληλο για γρασάρισμα,είπαμε ελάχιστα και μόνο πίσω στην τσιμούχα,και κανονική λίπανση δτο ελατήριο και πιστόνι εαν θυμαμαι καλά.
HW77-HW97-HW95-HW80-HW 35-Dianna54-Dianna56-Dianna38-AAS200-FX INDY

Αποσυνδεδεμένος TitaniumRx

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 314
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Gamo
« Απάντηση #144 στις: 27 Μαρτίου, 2011, 10:16:01 πμ »
Σε ποιο κατάστημα εντός Ελλάδος μπορεί να βρει κανείς την σκανδάλη GRT για Gamo Shadow CSI?
Δεν μπορώ να αγοράσω μέσω δικτύου και θα ήθελα να την αγοράσω απο εδώ.
Πρέπει να πέρνει την ίδια με το 1000άρι.Αν ξέρει κανείς πιό ακριβώς μοντέλο πέρνει το δικό μου ας πει,μιας και είναι Ευρωπαικό μόνο το CSI,και δεν το έχει στο site της GRT.

Δυστυχώς,καμιά σχέση η σκανδάλη του CSI με του 640 :'(.Μπορεί να είναι ίδιες μάλλον κατασκευαστικά αλλά το δυνατότερο ελατήριο του CSI με δυσκόλεψε πολύ σήμερα που προσπάθησα να μηδενίσω.Δεν είναι ιδιαίτερα βαριά,αλλά δεν έχει καθόλου crisp.Κρίμα,γιατί όλο το υπόλοιπο όπλο μου άρεσε πολύ.

Σήμερα μοσχομύρισε λαδίλα και έβγαλε μια φορά καπνό,απο την μεριά που βάζουμε το pellet,μέσα απο την κάννη,όχι απο τον θάλαμο.Λέτε να το ανοίξω για απολίπανση-λίπανση? 'Η να καθαρίσω την κάννη?Με το μάτι φαίνεται γυαλί.

Ο υποτιθέμενος εργοστασιακός "σιγαστήρας",είναι παντελώς άδειος από ηχομονωτικά υλικά,για να μπορέσει να εισαχθεί νόμιμα στην χώρα.Στην πραγματικότητα,η κάνη σταματάει μέσα στο βάθος,εκεί που αρχίζει ο κώνος και φαρδαίνει.Δεν έχει συνέχεια μέχρι την άκρη.Στην ουσία είναι ένα Shadow 1000 κοντόκανο δηλαδή αν κρίνω απο την εμφάνιση.Αποτελεί αυτό πλεονέκτημα ή όχι,σε σχέση με το 100άρι που είναι και 40 ευρώ φθηνότερο?
Επειδή μάλλον αποτελεί εμπόδιο πρόσβασης στην κάννη και την κορόνα της όλη αυτή η γκουμούτσα μπροστά,πιθανόν να δυσκολεύει και τον καθαρισμό της,σκέφτηκα να αφαιρέσω το χωνί.Το έχει κανείς να μου πει αν βγαίνει χωρίς να σπάσει?
FX Independence .22 cal
Gamo Shadow CSI .177 cal
Gamo Delta .177 cal
Gamo PT85 Blowback .177 cal

Αποσυνδεδεμένος TitaniumRx

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 314
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Gamo
« Απάντηση #145 στις: 07 Απριλίου, 2011, 15:32:11 μμ »
Τελικώς το Shadow CSI πέρνει την GRT4-G για όποιον ενδιαφέρετε.Επίσης το Delta,τα καινούργια 1000άρια με το καινούργιο powertrain,όλοι οι κλώνοι του Whisper και τα Socom εκτός απο το 1250 για το οποίο δεν είμαι σίγουρος.Εξακολουθώ δυστυχώς να μην την βρίσκω εγχώρια,και πιθανόν να μείνω με την εργοστασιακή,εφόσον την συνήθισα. :-\

Εδώ ο καινούργιος μηχανισμός σκανδάλης των παραπάνω αεροβόλων για GRT-4 http://www.youtube.com/watch?v=32JPeoyp4gw
Eδώ ο παλιότερος για την GT-3 http://www.youtube.com/watch?v=7JCJ_SLSNDU&feature=related

FX Independence .22 cal
Gamo Shadow CSI .177 cal
Gamo Delta .177 cal
Gamo PT85 Blowback .177 cal

Αποσυνδεδεμένος FMJ

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 578
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Gamo
« Απάντηση #146 στις: 23 Ιουνίου, 2011, 23:42:09 μμ »
Για ένα GAMO Hunter 440 ενός φίλου, χρειάζομαι πιστόνι αλλά δεν μπορώ να βρω πουθενά, ακόμη και στο gunspares.co είναι σε έλλειψη......  Καμιά ιδέα ή έστω ένα άλλο πιστόνι που θα ταίριαζε ? Από ποιο άλλο μοντέλο θα μπορούσα να κάνω σκάτζα ?
One shot, One kill

Αποσυνδεδεμένος accuracy lover

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 3021
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Gamo
« Απάντηση #147 στις: 24 Ιουνίου, 2011, 00:34:01 πμ »
                Δες εδώ το πιστόνι από το κατάστημα του Γερμανού - δίπλα γράφει όλα τα μοντέλλα της Gamo με τα οποία είναι συμβατό:
               http://www.sportwaffen-schneider.de/product_info.php/cPath/40_41_769_201/products_id/779
       Εναλλακτικά ψάξε για πιστόνι από ΒΑΜ 19 - Crosman Quest 1000 - Stoeger X10 & X20 (είναι τα ίδια όπλα) - σίγουρα θα βρείς κάποιο από αυτά.
       Εδώ πάλι από τον Γερμανό το σύνολο πιστονιού + ελατηρίου για Stoeger:
               http://www.sportwaffen-schneider.de/product_info.php/cPath/40_41_769_1359/products_id/23380
   

Αποσυνδεδεμένος FMJ

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 578
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Gamo
« Απάντηση #148 στις: 24 Ιουνίου, 2011, 05:06:22 πμ »
Respect....!!
Είσαι κορυφή.-
One shot, One kill

Αποσυνδεδεμένος smlakis

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Gamo
« Απάντηση #149 στις: 27 Αυγούστου, 2011, 15:12:06 μμ »

Για σας παιδιά!!!!
Έχω ένα πρόβλημα με το αεροβόλο μου (είναι ένα GAMO revolver R77 περίστροφο με αμπούλα CO2 )έχει χαλάσει  η τσιμούχα εκεί που μπαίνει η αμπούλα.
Που μπορώ να βρω ανταλλακτική τσιμούχα στην Θεσσαλονίκη;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων