Αποστολέας Θέμα: Νόμιμη αγορά, μεταφορά και φύλαξη του αεροβόλου  (Αναγνώστηκε 127839 φορές)

Αποσυνδεδεμένος Thorin

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2341
  • I shoot therefore I am
    • Σκοπευτική Λέσχη "ΖΕΥΣ"
Απ: Νόμιμη αγορά, μεταφορά και φύλαξη του αεροβόλου
« Απάντηση #105 στις: 30 Ιουλίου, 2010, 15:44:46 μμ »
Το καταστατικο δεν αλλαζει κανενα νομο.
Steyr LP-10 - FWB C55 --- Baikal IJ-35M
Diana mod.38 4,5 - Weihrauch HW77 4,5 - Umarex 850 4,5 - Gamo Shadow 640 4,5
S&W 586 6" - Walther CP99 - Daisy 44 6" & 8" - Crosman 357 4" & 8" - ΗW40PCA

Αποσυνδεδεμένος Thorin

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2341
  • I shoot therefore I am
    • Σκοπευτική Λέσχη "ΖΕΥΣ"
Απ: Νόμιμη αγορά, μεταφορά και φύλαξη του αεροβόλου
« Απάντηση #106 στις: 30 Ιουλίου, 2010, 15:50:39 μμ »
Αληθεια εχεις διαβασει τα καταστατικα?
Steyr LP-10 - FWB C55 --- Baikal IJ-35M
Diana mod.38 4,5 - Weihrauch HW77 4,5 - Umarex 850 4,5 - Gamo Shadow 640 4,5
S&W 586 6" - Walther CP99 - Daisy 44 6" & 8" - Crosman 357 4" & 8" - ΗW40PCA

Αποσυνδεδεμένος snipAIR

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 372
Απ: Νόμιμη αγορά, μεταφορά και φύλαξη του αεροβόλου
« Απάντηση #107 στις: 30 Ιουλίου, 2010, 16:32:40 μμ »
φιλτατε thorin δυστυχως πιο απλα δε μπορω να στα εξηγησω.τα σχολια και οι ειρωνιες που εκτοξευεις μετα απο καθε μηνυμα μου δεν εχουν καμια σχεση με αυτα που λεω εγω.μηπως σε ενοχλει το γεγονος οτι ανηκω σε συγκεκριμενο συλλογο του οποιου το καταστατικο εσυ δεν εχεις διαβασει? προσπαθησε αντι να με κυνηγας,να κανεις ενα κοπο να καταλαβεις τι γραφω πρωτα και σε ποιο ερωτημα απευθυνομαι.

Αποσυνδεδεμένος Thorin

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2341
  • I shoot therefore I am
    • Σκοπευτική Λέσχη "ΖΕΥΣ"
Απ: Νόμιμη αγορά, μεταφορά και φύλαξη του αεροβόλου
« Απάντηση #108 στις: 30 Ιουλίου, 2010, 16:43:28 μμ »
Εγω καταλαβαινω. Δεν ειρωνευομαι, δεν σε εχω ειρωνευτει ουτε μια φορα. Εσυ δεν καταλαβαινεις ισως, σιγουρα ομως ειρωνευεσαι. Αν πιστευεις οτι δεν εχω διαβασει το σωστο καταστατικο, στειλε το μου.
Steyr LP-10 - FWB C55 --- Baikal IJ-35M
Diana mod.38 4,5 - Weihrauch HW77 4,5 - Umarex 850 4,5 - Gamo Shadow 640 4,5
S&W 586 6" - Walther CP99 - Daisy 44 6" & 8" - Crosman 357 4" & 8" - ΗW40PCA

Αποσυνδεδεμένος snipAIR

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 372
Απ: Νόμιμη αγορά, μεταφορά και φύλαξη του αεροβόλου
« Απάντηση #109 στις: 30 Ιουλίου, 2010, 17:16:05 μμ »
επειδη δε θελω καμια αλλη αντιπαραθεση,ασε εμενα να καταλαβαινω αυτα που καταλαβαινω και συ συνεχισε να κανεις το ιδιο με τις δικες σου αποψεις.την αλλη φορα που θα μεταφερεις το οπλο σου με την οφθαλμιδα στο αυτοκινητο και σε σταματησουν,κατεβα και πες τους οτι γνωριζεις πως αυτο που κανεις ειναι παρανομο και οτι εισαι αξιος των συνεπειων που ο νομος οριζει

Αποσυνδεδεμένος Einhorn

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 2167
Απ: Νόμιμη αγορά, μεταφορά και φύλαξη του αεροβόλου
« Απάντηση #110 στις: 30 Ιουλίου, 2010, 17:16:44 μμ »
Τυχαίνει να γνωρίζω τον snipAIR μόνο από τα γραπτά του, αλλά δίχως αμφιβολία διαβάζοντας τον ως συντονιστής τα 2 τελευταία χρόνια στο forum μπορώ να καταλαβαίνω εύκολα πως πρόκειται για Κύριο.
Τον Thorin τον έχω γνωρίσει και από κοντά, πρόκειται επίσης για Κύριο.
Νομίζω πως υπάρχει κάποια παρεξήγηση ανάμεσα σας, και σίγουρα δεν υπάρχει ειρωνία από καμία πλευρά.
Αυτό που καταλαβαίνω εγώ είναι πως κάποια από τα μέλη θεωρούν ως πρότιστη ανάγκη να συμβουλεύουν μέσα από ένα forum (ως γνωστόν τα γραπτά μένουν) μόνο αυτά που ισχύουν και είναι ξεκάθαρα και δε θέλουν να μπαίνουν σε θολά νερά ούτε να συμβουλεύουν προς τέτοιες κατευθύνσεις.
Από την άλλη υπάρχουν και μέλη που μέσα στο χάος και στην αναρχία αλλά και την αμυαλοσύνη πολλές φορές που υπάρχει να προτρέπουν προς κάποιες κατευθύνσεις που θα δώσουν μια παραπάνω σοβαρότητα στην αντιμετώπιση μιας κατάστασης έστω και αν δεν είναι "απόλυτα" προφυλαγμένοι.
Τουλάχιστον δεν είναι χύμα, και τουλάχιστον η ενεργή συμμετοχή προς συλλόγους έστω και μέσα από συνθήκες ημιπαρανομίας ίσως κάποτε φέρει την Άνοιξη.
Ας μην κατηγορούμε η μια πλευρά τις απόψεις της άλλης, είναι βέβαιο πως οι δυο αυτές κατηγορίες μελών κάπου συναντιούνται ως σκέψεις...

Νομίζω πως όσοι μας διαβάζουν μπορούν και καταλαβαίνουν και επιλέγουν -με δική τους ευθύνη- αυτό που τους εκφράζει καλύτερα.

Αποσυνδεδεμένος sal4680461

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2460
  • One Man Cant Change World That's why I use spotter
Απ: Νόμιμη αγορά, μεταφορά και φύλαξη του αεροβόλου
« Απάντηση #111 στις: 30 Ιουλίου, 2010, 17:24:39 μμ »
Τυχαίνει να γνωρίζω τον snipAIR μόνο από τα γραπτά του, αλλά δίχως αμφιβολία διαβάζοντας τον ως συντονιστής τα 2 τελευταία χρόνια στο forum μπορώ να καταλαβαίνω εύκολα πως πρόκειται για Κύριο.
Τον Thorin τον έχω γνωρίσει και από κοντά, πρόκειται επίσης για Κύριο.
Νομίζω πως υπάρχει κάποια παρεξήγηση ανάμεσα σας, και σίγουρα δεν υπάρχει ειρωνία από καμία πλευρά.
Αυτό που καταλαβαίνω εγώ είναι πως κάποια από τα μέλη θεωρούν ως πρότιστη ανάγκη να συμβουλεύουν μέσα από ένα forum (ως γνωστόν τα γραπτά μένουν) μόνο αυτά που ισχύουν και είναι ξεκάθαρα και δε θέλουν να μπαίνουν σε θολά νερά ούτε να συμβουλεύουν προς τέτοιες κατευθύνσεις.
Από την άλλη υπάρχουν και μέλη που μέσα στο χάος και στην αναρχία αλλά και την αμυαλοσύνη πολλές φορές που υπάρχει να προτρέπουν προς κάποιες κατευθύνσεις που θα δώσουν μια παραπάνω σοβαρότητα στην αντιμετώπιση μιας κατάστασης έστω και αν δεν είναι "απόλυτα" προφυλαγμένοι.
Τουλάχιστον δεν είναι χύμα, και τουλάχιστον η ενεργή συμμετοχή προς συλλόγους έστω και μέσα από συνθήκες ημιπαρανομίας ίσως κάποτε φέρει την Άνοιξη.
Ας μην κατηγορούμε η μια πλευρά τις απόψεις της άλλης, είναι βέβαιο πως οι δυο αυτές κατηγορίες μελών κάπου συναντιούνται ως σκέψεις...

Νομίζω πως όσοι μας διαβάζουν μπορούν και καταλαβαίνουν και επιλέγουν -με δική τους ευθύνη- αυτό που τους εκφράζει καλύτερα.
το θεμα ειναι να εισαι σε συλλογο αναγνωρισμενο απο το επισημο κρατος και απο την σκοε γιατι ενασ συλλογος χωρισ αυτες τισ προυποθεσεις δε σε κατοχυρωνει εχει δοκιμασει κανεις με καρτα απο το συλλογο του ΓΚΟΥΤΗ η των φιλων κρητικων να δοκιμασει να συμμετασχει σε επισημο αγωνα η να παει σε σκοπευτηριο και να ζητησει να ριξει,για να μην παρεξηγηθω οι δυο συλλογοι που ανεφερα καναν αυτο που θεωρουσαν σωστο για να νομιμοποιησουν την υπαρξη τους ,αλλα οχι την δραση τους φιλικα

ΜΑΝΘΟΣ
GAMO AF10
HAMERLI CR 20 CONVERTION TO PCP
WALTHER LGM-2 CONVERTION TO PCP
HW-100
Feinwerkbau 300
CZ 452 0,22 ULTRA MATCH
MOSSBERG 510 12CAL
BAIKAL MP153 12CAL
BAIKAL IJ 58 12CAL

Αποσυνδεδεμένος snipAIR

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 372
Απ: Νόμιμη αγορά, μεταφορά και φύλαξη του αεροβόλου
« Απάντηση #112 στις: 30 Ιουλίου, 2010, 18:01:09 μμ »
φιλε Μανθο ειναι σωστο αυτο που λες αλλα δυστυχως απ οτι ξερω η σκοεε δεν αναγνωριζε μεχρι προσφατα το field target.η δημιουργια συλλογων τυπου εσοααπ γνωριζαμε ολοι οι εγγεγραμενοι απο την αρχη οτι δεν αποτελουν πανακεια σε τιποτα αλλα τι να κανουμε αφου μονο αυτο ειχαμε στα χερια μας.στο κατω κατω οταν θελουμε να σκαρφαλωσουμε ενα βουνο,ξεκιναμε απο τους προποδες και οχι απ την κορυφη γιατι πολυ απλα δε γινεται κατι τετοιο.τωρα που το χομπι ανθει και δημιουργουνται καποιοι νεοι συλλογοι ,η ισχυς εν τη ενωσει θα φερει πιστευω το θεμιτο αποτελεσμα.χωρις ενωση ομως δε θα παρουμε τιποτα.
     για το παρον θεμα τωρα ,αυτο που προσπαθησα να πω με τοσα μηνυματα πριν δεν ειναι οτι αν εισαι σε συλλογο παρακαμπτεις το νομο.αυτο που ειπα ειναι ακριβως αυτο που ανεφερε ο Στεφανος(Εinhorn) και τιποτα παραπανω.δεν εχω να προσθεσω κατι αλλο σε αυτο το θεμα.χαιρομαι που απο καποιους εγινα καταννοητος και ελπιζω να βοηθησα καπου.
                            καλο απογευμα σε ολους

Αποσυνδεδεμένος Giwrgos_Panathinaikos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
Απ: Νόμιμη αγορά, μεταφορά και φύλαξη του αεροβόλου
« Απάντηση #113 στις: 02 Νοεμβρίου, 2010, 21:20:25 μμ »
Με αφορμή τις αγορές αεροβόλων από το εξωτερικό θα ήθελα να ρωτήσω δύο πραγματάκια..Πρώτον,τα αεροβόλα με οφθαλμίδιο έρχονται μαζί με αυτό ή το βγάζουν και δεύτερον τα αεροβόλα έχουν περιορισμένη ισχύ λόγω νομοθεσίας του εξωτερικού;Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!!

Αποσυνδεδεμένος asrael

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 619
    • Αirguning in Greece
Απ: Νόμιμη αγορά, μεταφορά και φύλαξη του αεροβόλου
« Απάντηση #114 στις: 02 Νοεμβρίου, 2010, 21:48:38 μμ »
Τα όπλα που έρχονται από χώρες με περιορισμό στη δύναμη ( πχ Γερμανία 6 ft/lb Αγγλία 12 ft/lb ) σαφώς και είναι μειωμένης δύναμης και πρέπεινα γίνουν παρεμβάσεις αύξησης ισχύος στα όπλα που μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο. Από χώρες που δέν έχουν περιορισμό στη δύναμη τα όπλα έρχονται με όλη την εργοστασιακή ισχύ.

Για τα οπτικά σκοπευτικά όσα όπλα είναι σε σετ με οπτικό σκοπευτικό ( Super streak παραδειγματος χάρην ) λόγω του νομικού περιορισμού εισάγωνται χωρίς οφθαλμίδιο και εγκειται στη θέληση του αγοραστή να τοποθετήσει τηρώντας τους νόμους και τις προβλεπόμενες διαδικασίες.

Ελπίζω να σε κάλυψα

Σταμάτης
Microsoft wants us to "Imagine life without walls"...
I say, "If there are no walls, who needs Windows?"

Αποσυνδεδεμένος vagpap

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 353
Απ: Νόμιμη αγορά, μεταφορά και φύλαξη του αεροβόλου
« Απάντηση #115 στις: 02 Νοεμβρίου, 2010, 22:11:19 μμ »
Για τα οπλα απο το εξωτερικο δεν ειναι ακριβως ετσι. Ακομα και απο την Αγγλια ερχονται τα οπλα με οποιαδηποτε δυναμη τα ζητησεις. Το θεμα τους ειναι οτι χρειαζονται ειδικη αδεια εξαγωγης και για αυτο δεν μπαινουν στον κοπο να το κανουν τα περισσοτερα.

Αποσυνδεδεμένος destro

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 3248
Απ: Νόμιμη αγορά, μεταφορά και φύλαξη του αεροβόλου
« Απάντηση #116 στις: 02 Νοεμβρίου, 2010, 22:18:02 μμ »
Για αγορες ολοκληρωμενων σετ απο Αγγλια (οπλο+οφθαλμίδα) ισχυει αυτο που περιεγραψε ο Σταματης, οτι δηλαδη το καταστημα συνηθως αφαιρει το σκοπευτικο τοσο απο το οπλο οσο και απο την τιμη. Απο καταστηματα αλλων χωρων (π.χ Γερμανια) που δεν υπαρχει αναλογο προβλημα, τα αντιστοιχα σετ (οπλο+οφθαλμιδα) ερχονται κανονικα.
Παντως κατα την γνωμη μου τα ''εγγλεζικα'' 12 ποδολιβρα ειναι υπεραρκετα για καθε χρηση, ειδικα σε 4.5 και δεν υπαρχει ουσιαστικος λογος αυξησης της ισχυος.

Αποσυνδεδεμένος sal4680461

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2460
  • One Man Cant Change World That's why I use spotter
Απ: Νόμιμη αγορά, μεταφορά και φύλαξη του αεροβόλου
« Απάντηση #117 στις: 02 Νοεμβρίου, 2010, 22:19:09 μμ »
ΑΝ Η ΔΙΟΠΤΡΑ ΕΙΝΑΙ ΣΕΤ ΜΕ ΤΟ ΟΠΛΟ ΟΠΩΣ ΤΟ ΝΤΟΜΙΝΕΗΤΟΡ ΕΡΧΕΤΑΙ ΠΑΚΕΤΟ
GAMO AF10
HAMERLI CR 20 CONVERTION TO PCP
WALTHER LGM-2 CONVERTION TO PCP
HW-100
Feinwerkbau 300
CZ 452 0,22 ULTRA MATCH
MOSSBERG 510 12CAL
BAIKAL MP153 12CAL
BAIKAL IJ 58 12CAL

Αποσυνδεδεμένος Giwrgos_Panathinaikos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
Απ: Νόμιμη αγορά, μεταφορά και φύλαξη του αεροβόλου
« Απάντηση #118 στις: 03 Νοεμβρίου, 2010, 01:04:00 πμ »
Παιδιά δηλαδή για να καταλάβω κάτι..Στην Ελλάδα απαγορεύεται η αγορά της Οφθαλμίδας χωρις σχετική άδεια,όμως άμα παραγγείλεις από το εξωτερικό περιλαμβάνεται και παραδίδεται μαζί με αυτό;

Αποσυνδεδεμένος Kyriakos87

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 4808
Απ: Νόμιμη αγορά, μεταφορά και φύλαξη του αεροβόλου
« Απάντηση #119 στις: 03 Νοεμβρίου, 2010, 01:10:56 πμ »
Παιδιά δηλαδή για να καταλάβω κάτι..Στην Ελλάδα απαγορεύεται η αγορά της Οφθαλμίδας χωρις σχετική άδεια,όμως άμα παραγγείλεις από το εξωτερικό περιλαμβάνεται και παραδίδεται μαζί με αυτό;

H διοπτρα απαγορεύεται στην Ελλαδα.
προτού κανεις την όποια αγορά διάβασε στα νομικά θεματα έτσι ωστε να πάρεις την όποια αποφαση σου γνωρίζοντας τι ''παιζει''.

Pyrgetos Shooting Club


1. Οι ηλίθιοι είναι αήττητοι!!
2. Η συμμετοχή στο forum δεν είναι υποχρεωτική.!!!
3. το καλύτερο αεροβόλο ειναι αυτο που ευχαριστεί τον ιδιοκτήτη του.!!!!