Αποστολέας Θέμα: Νόμιμη αγορά, μεταφορά και φύλαξη του αεροβόλου  (Αναγνώστηκε 127796 φορές)

Αποσυνδεδεμένος leviathan

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 90
Απ: Νόμιμη αγορά, μεταφορά και φύλαξη του αεροβόλου
« Απάντηση #120 στις: 16 Δεκεμβρίου, 2010, 12:29:52 μμ »
Διαβασα σχεδον ολα τα ποστ αυτου του νηματος, και θα ήθελα να συνοψισω αυτα που καταλαβα προκειμενου να μου πειτε αν ... τα καταλαβα σωστα:

1. επιτρεπεται να εχω αεροβολο, αλλα απαγορευται να βγει απο το σπιτι μου
2. απαγορευεται η χρηση οφθαλμιδας, εκτός και αν υπαρχει ειδικη αδεια απο την αστυνομία.
3. Επιτρεπεται η σκοποβολή (για κυνηγι δεν με ενδιαφερει καν), μονο σε σκοπευτηρια. Δηλαδη αν εξασκω σκοποβολή μεσα στην αυλή μου, μπορει καποιος γειτονας να με καταγγειλει;

και η ερωτηση ειναι

αν απαγορευεται να βγει το αεροβολο απο το σπιτι, πως θα παω στο σκοπευτηριο;

Καπου γραφτηκε ότι αν εχω το οπλο λυμενο (τι σημαινει λυμενο;), την διοπτρα εκτος οπλου (καλυτερα να μην υπαρχει καν), το οπλο σε θηκη κλειδωμενη και η θηκη στο πορτμπαγκαζ, τα βολακια σε αλλη θεση κλπ κλπ, ΜΠΟΡΕΙ (αναλογα την διαθεση του οργανου) και να μην σε πανε αυτοφωρο....Τελικα, υπαρχει καποιος μαγικός (απο ότι φαινεται) τροπος, ώστε να παω εστω στο σκοπευτηριο χωρίς να διακινδυνευω, σε μικρό ή μεγαλο ποσοστο, να βρεθω στο κελί 33?

(αν υποψιαστω ότι το πλεον ασφαλες σε σχεση με σκοποβολή ειναι να συνεχισω το Call of Duty, θα πεθανω).

Αποσυνδεδεμένος Byron22

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 527
Απ: Νόμιμη αγορά, μεταφορά και φύλαξη του αεροβόλου
« Απάντηση #121 στις: 16 Δεκεμβρίου, 2010, 12:44:44 μμ »
Λοιπόν¨απαντώντας στις ερωτήσεις που κάνεις και με βάση πάντα το νόμο, σε ενημερώνω για τα εξής:

1.επιτρέπεται να βγεις εφόσον θα πας σε σκοπευτήριο.
2.Ορθό
3.Ναι-Ναι μπορεί να σε καταγγείλει.

Εφόσον κινείσαι προς ή από το σκοπευτήριο και δεν κραδαίνεις το όπλο  :D τρομοκρατώντας τους πεζούς, είσαι νόμιμος. Το οφθαλμίδιο απαγορεύεται ανεξαρτήτως που ή πως πηγαίνεις...
Airwolf 5.5-Bushnell Elite 6500
LG 110 5.5-Bushnell Elite 6500
SLR98/Ginb 5.5-Bushnell Elite 6500
Pro Sport Mangusta 5.5- Bushnell Elite 6500
Mk4/Gary Cane 5.5-Leupold Competition
BM500 4.5-Leupold Competition
S200/Ginb 5.5-Leupold 3-9x33

Αποσυνδεδεμένος MASTORAS

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 7115
  • Πας μη Ελλην βαρβαρος
Απ: Νόμιμη αγορά, μεταφορά και φύλαξη του αεροβόλου
« Απάντηση #122 στις: 16 Δεκεμβρίου, 2010, 12:49:34 μμ »
Αν ειναι στο μπαγκαζ του αυτοκινητου αδειο και χωρις παρανομα παρελκομενα επανω του σε ασφαλη θηκη, δεν εχεις προβλημα.
Για το πηγαινε ελα στο σκοπευτηριο δεν μπορεις να βεβαιωσεις κανεναν τουλαχιστον οταν πηγαινεις, οταν γυριζεις θα εχεις μαζι σου την αποδειξη πληρωμης εισοδου. Κανεις δεν μπορει να σε υποχρεωσει να το εχεις μεσα στο σπιτι μονο, γιατι αν εχεις και εξοχικο μπορεις να το πας και εκει.
Σε ολα αυτα στην χειροτερη περιπτωση να ταλαιπωρηθεις αν πεσεις σε αμορφωτο στον νομο οργανο, αλλα τουλαχιστον δεν θα διωχθεις για κατι.
Για την σκοποβολη στον χωρο σου οντως κινδυνευεις απο καποια καταγγελια.

Υ.Γ. Το call of duty ειναι μια πολυ καλη λυση. :D

ΑΟΦΑ

AA S400 MPR FT <<Ενδοξη Ελληνική Σημαία>>
HAMMERLI AR20 FT
FWB 603 pcp
AA S400 5,5
Diana 60 <<by blackxx>>
HW 77 4.5
Umarex 850pcp 4.5

Αποσυνδεδεμένος accuracy lover

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 3021
Απ: Νόμιμη αγορά, μεταφορά και φύλαξη του αεροβόλου
« Απάντηση #123 στις: 16 Δεκεμβρίου, 2010, 13:02:04 μμ »
Διαβασα σχεδον ολα τα ποστ αυτου του νηματος, και θα ήθελα να συνοψισω αυτα που καταλαβα προκειμενου να μου πειτε αν ... τα καταλαβα σωστα:
1. επιτρεπεται να εχω αεροβολο, αλλα απαγορευται να βγει απο το σπιτι μου

      Όχι. Μπορείς να το μεταφέρεις κατά τη διαδρομή σου από και πρός το Σκοπευτήριο (το άν υπάρχει τέτοιο και που είναι άλλη πονεμένη ιστορία)

2. απαγορευεται η χρηση οφθαλμιδας, εκτός και αν υπαρχει ειδικη αδεια απο την αστυνομία.

      Ακριβώς - έτσι είσαι τυπικός 100%. Για να βγάλεις τέτοια άδεια χρειάζεται να είσαι σκοπευτής εγγεγραμένος σε  Σκοπευτικό Σύλλογο και να συμμετέχεις σε αθλήματα που επιτρέπεται η χρήση οφθαλμίδας.

3. Επιτρεπεται η σκοποβολή (για κυνηγι δεν με ενδιαφερει καν), μονο σε σκοπευτηρια. Δηλαδη αν εξασκω σκοποβολή μεσα στην αυλή μου, μπορει καποιος γειτονας να με καταγγειλει;

        Η διατύπωσή σου περί κυνηγίου είναι 100% ΛΑΘΟΣ και δεν παίζει κανένα ρόλο άν τελικά απαξιείς να ασχοληθείς με αυτό ή όχι γιατί ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΠΑΝΤΕΛΩΣ - (έχει μαλλιάσει η γλώσσα μας να το λέμε συνέχεια) - κακώς το αναφέρεις. Ναί, ο γείτονάς σου ή όποιος άλλος "καλοπροαίρετος" συνάνθρωπός σου μπορεί να σε καταγγείλει επίσημα άν το θελήσει και το "τραβήξει στα άκρα" - ο έλεγχος των Αρχών τότε θα είναι βέβαιος.

και η ερωτηση ειναι

αν απαγορευεται να βγει το αεροβολο απο το σπιτι, πως θα παω στο σκοπευτηριο;

Καπου γραφτηκε ότι αν εχω το οπλο λυμενο (τι σημαινει λυμενο;), την διοπτρα εκτος οπλου (καλυτερα να μην υπαρχει καν), το οπλο σε θηκη κλειδωμενη και η θηκη στο πορτμπαγκαζ, τα βολακια σε αλλη θεση κλπ κλπ, ΜΠΟΡΕΙ (αναλογα την διαθεση του οργανου) και να μην σε πανε αυτοφωρο....Τελικα, υπαρχει καποιος μαγικός (απο ότι φαινεται) τροπος, ώστε να παω εστω στο σκοπευτηριο χωρίς να διακινδυνευω, σε μικρό ή μεγαλο ποσοστο, να βρεθω στο κελί 33?

     Ναι, να έχεις το αεροβόλο σου άδειο μέσα σε θήκη στον χώρο των αποσκευών, σε άλλο σακίδιο τα βλήματα, στόχους και λοιπά αξεσουάρ, να είσαι από 18 χρονών και πάνω και να έχεις μαζί σου ένα επίσημο έγγραφο που πιστοποιεί ποιός είσαι (ταυτότητα, δίπλωμα κλπ), να μην έχεις οφθαλμίδα πάνω στο όπλο σου  - αυτά μπορείς να κάνεις για να διασφαλιστείς καλύτερα.


Αποσυνδεδεμένος leviathan

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 90
Απ: Νόμιμη αγορά, μεταφορά και φύλαξη του αεροβόλου
« Απάντηση #124 στις: 16 Δεκεμβρίου, 2010, 13:15:39 μμ »
Ευχαριστω παιδια...ολα ξεκαθαρα.... :(

Αποσυνδεδεμένος Thorin

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2341
  • I shoot therefore I am
    • Σκοπευτική Λέσχη "ΖΕΥΣ"
Απ: Νόμιμη αγορά, μεταφορά και φύλαξη του αεροβόλου
« Απάντηση #125 στις: 16 Δεκεμβρίου, 2010, 13:44:54 μμ »
Στις διοπτρες απαγορευεται η ΚΑΤΟΧΗ χωρις αδεια. Οποτε οπου και να την εχεις, και σε ενα συρταρι σπιτι σου, το ιδιο ειναι.
Επαφιεσαι στην καλη θεληση ή/και την αγνοια του αστυνομικου.
Steyr LP-10 - FWB C55 --- Baikal IJ-35M
Diana mod.38 4,5 - Weihrauch HW77 4,5 - Umarex 850 4,5 - Gamo Shadow 640 4,5
S&W 586 6" - Walther CP99 - Daisy 44 6" & 8" - Crosman 357 4" & 8" - ΗW40PCA

Αποσυνδεδεμένος leviathan

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 90
Απ: Νόμιμη αγορά, μεταφορά και φύλαξη του αεροβόλου
« Απάντηση #126 στις: 16 Δεκεμβρίου, 2010, 14:25:48 μμ »
Στις διοπτρες απαγορευεται η ΚΑΤΟΧΗ χωρις αδεια. Οποτε οπου και να την εχεις, και σε ενα συρταρι σπιτι σου, το ιδιο ειναι.
Επαφιεσαι στην καλη θεληση ή/και την αγνοια του αστυνομικου.

Καταλαβα.....αντι να την βαλω στο οπλο, το βλεπω να την θαβω στον κηπο..... :( :(

Αποσυνδεδεμένος Thorin

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2341
  • I shoot therefore I am
    • Σκοπευτική Λέσχη "ΖΕΥΣ"
Απ: Νόμιμη αγορά, μεταφορά και φύλαξη του αεροβόλου
« Απάντηση #127 στις: 16 Δεκεμβρίου, 2010, 14:47:24 μμ »
Αυτο ειναι μια αλλη ιστορια, πρεπει παντως να γνωριζουμε και να προσεχουμε.
Τελευταια ειναι και της μοδας οι γιαφκες τρομοκρατων στις ειδησεις οποτε θελει διπλη προσοχη.
Steyr LP-10 - FWB C55 --- Baikal IJ-35M
Diana mod.38 4,5 - Weihrauch HW77 4,5 - Umarex 850 4,5 - Gamo Shadow 640 4,5
S&W 586 6" - Walther CP99 - Daisy 44 6" & 8" - Crosman 357 4" & 8" - ΗW40PCA

Αποσυνδεδεμένος mamawaits

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 808
Απ: Νόμιμη αγορά, μεταφορά και φύλαξη του αεροβόλου
« Απάντηση #128 στις: 16 Δεκεμβρίου, 2010, 15:23:59 μμ »
αυτο που εχω την εντυποση οτι ισχυει ειναι οτι απαγορευεται οποιοδηποτε σκοπευτικο ειναι κοτσαρισμενο πανω στο οπλο παρα των ανοικτων σκοπευτικων.απο κει και περα μια διοπτρα εαν δεν ειναι πανω στο οπλο δεν ειναι τιποτα περισσοτερο απο ενα μονοκυαλο.εφοσον ο τρελος νομος σου λεει οτι αν εχεις οφ8αλμιδα εισαι τρομοκρατης και εξασκησαι για καποια αναλογη επι8εση το παιζεισ και συ παλαβος και λες οτι το κυαλι αυτο το 8ες για να το κοτσαρεις στην πλωρη της βαρκας σου για να βλεπεις που πηγαινεις με ακριβεια.δεν ξερω αν το μπανιστηρι ειναι ποινικα κολασιμο για να το πεις σαν δικαιολογια  ;D Α ρε Ελλαδαρα οσο μας πληγωνεις τοσο μας πορωνεις!!! οποτε που καταληγουμε?  πιστευω οτι αυτο ειναι μια καλη λυση
http://www.youtube.com/watch?v=XHw7vW3G-Ck&feature=related   και πωλουνται απο τη leupold εδω 
http://www.opticswarehouse.co.uk/products.asp?cat=LEUPOLD+QUICK+RELEASE+BASES+AND+RINGS

να ανοικσω καινουριο 8εμα για ομαδικη αγορα μηπως?εγω ετοιμαζομαι να παρω παντος χεεχχεχεχεχ

Αποσυνδεδεμένος Thorin

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2341
  • I shoot therefore I am
    • Σκοπευτική Λέσχη "ΖΕΥΣ"
Απ: Νόμιμη αγορά, μεταφορά και φύλαξη του αεροβόλου
« Απάντηση #129 στις: 16 Δεκεμβρίου, 2010, 15:31:42 μμ »
Οποιος αισθανεται αρκετα αισιοδοξος οτι θα βρει ενα σκετο ζωο για να το πεισει οτι η διοπτρα ειναι μονοκυαλο, ας το κανει και αυτο.
Εγω δεν εχω εντυπωση το απαγορευονται οι διοπτρες, το εχω διαβασει απλα στο νομο.
Steyr LP-10 - FWB C55 --- Baikal IJ-35M
Diana mod.38 4,5 - Weihrauch HW77 4,5 - Umarex 850 4,5 - Gamo Shadow 640 4,5
S&W 586 6" - Walther CP99 - Daisy 44 6" & 8" - Crosman 357 4" & 8" - ΗW40PCA

Αποσυνδεδεμένος mamawaits

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 808
Απ: Νόμιμη αγορά, μεταφορά και φύλαξη του αεροβόλου
« Απάντηση #130 στις: 16 Δεκεμβρίου, 2010, 15:58:18 μμ »
Οποιος αισθανεται αρκετα αισιοδοξος οτι θα βρει ενα σκετο ζωο για να το πεισει οτι η διοπτρα ειναι μονοκυαλο, ας το κανει και αυτο
 ;D ;D ;D :D :D :D  axaxaxaxaxaxaxaxax

Εγω δεν εχω εντυπωση το απαγορευονται οι διοπτρες, το εχω διαβασει απλα στο νομο

δεν το ξερα συγνωμη...με την ιδια λογικη ομως 8α επρεπε να απαγορευονται και τα μονοκυαλα τα spotting scopes και γενικοτερα τα κυαλια...η μαγικη λεξη στην προταση ειναι "λογικη",,, καταλαβαινω οτι αναπαραγω χιλιοειπωμενα πραγματα αλλα τι να κανω...δηλαδι αν ενα spotting scope εχει σταυρονημα 8εωρειται απαγορευμενο?

Αποσυνδεδεμένος MASTORAS

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 7115
  • Πας μη Ελλην βαρβαρος
Απ: Νόμιμη αγορά, μεταφορά και φύλαξη του αεροβόλου
« Απάντηση #131 στις: 16 Δεκεμβρίου, 2010, 16:08:25 μμ »
Καλα τα λες και ισως να εχεις και απολυτο δικιο αλλα, εχεις καταλαβει απο τα προ'ειπωθεντα οτι η τελικη εκβαση της υποθεσης - δηλαδη αν θα τραβηχτεις στο τμημα ή αν θα συνεχισεις κανονικα για τον προορισμο σου - εξαρταται απο το ποσο θα θελει (εν'αγνοια του ή οχι) το οργανο να κανει θορυβο?
Αυτη λοιπον η μη προβλεψιμη λεπτομερεια μας κανει να ειμαστε οσο το δυνατον περισοτερο νομιμοι μπορουμε, ασχετα αν και παλι δεν ειμαστε απολυτα προστατευμενοι.

ΑΟΦΑ

AA S400 MPR FT <<Ενδοξη Ελληνική Σημαία>>
HAMMERLI AR20 FT
FWB 603 pcp
AA S400 5,5
Diana 60 <<by blackxx>>
HW 77 4.5
Umarex 850pcp 4.5

Αποσυνδεδεμένος accuracy lover

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 3021
Απ: Νόμιμη αγορά, μεταφορά και φύλαξη του αεροβόλου
« Απάντηση #132 στις: 16 Δεκεμβρίου, 2010, 16:11:20 μμ »
δεν το ξερα συγνωμη...με την ιδια λογικη ομως 8α επρεπε να απαγορευονται και τα μονοκυαλα τα spotting scopes και γενικοτερα τα κυαλια...η μαγικη λεξη στην προταση ειναι "λογικη",,, καταλαβαινω οτι αναπαραγω χιλιοειπωμενα πραγματα αλλα τι να κανω...δηλαδι αν ενα spotting scope εχει σταυρονημα 8εωρειται απαγορευμενο?

         Φίλε mamawaits η λογική δεν έχει καμία σχέση στην περίπτωσή μας (όπως και σε άλλες βέβαια εδώ που ζούμε). Δεν πάμε με το όπλο και την οφθαλμίδα ανά χείρας ή στο όχημα να ανοίξουμε κουβέντα με τα ελεγκτικά όργανα για το τι θα έπρεπε να γίνεται ή όχι με βάση κάποια λογική (τη δική μας ή τρίτων) και να το "παίξουμε" νομοθέτες της στιγμής- όποιος σκέφτεται έτσι στην καλύτερη περίπτωση θα θεωρηθεί αφελής και στην χειρότερη παντελώς ηλίθιος. Άν τα μηνύματά σου έχουν σκωπτικό χαρακτήρα ίσως ταίριαζαν καλύτερα σε άλλη ενότητα.

Αποσυνδεδεμένος mamawaits

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 808
Απ: Νόμιμη αγορά, μεταφορά και φύλαξη του αεροβόλου
« Απάντηση #133 στις: 16 Δεκεμβρίου, 2010, 16:48:50 μμ »
ναι οντως εδω μιλαμε για νομικα 8εματα κατι το οποιο ειναι απολυτο και δεν 8α πρεπε να μιλαω με υπο8ετω και με ισως... κατανοητος AL...πειτε μου ομως τα spotting scopes με σταυρονημα επιτρεπονται?

ΥΓ αντε να γινει κατι με το FT στην Ελλαδα μπας και δουμε φως στο τουνελ,,,ειναι ωραιο να σαι απολυτως νομιμος

Αποσυνδεδεμένος Thorin

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2341
  • I shoot therefore I am
    • Σκοπευτική Λέσχη "ΖΕΥΣ"
Απ: Νόμιμη αγορά, μεταφορά και φύλαξη του αεροβόλου
« Απάντηση #134 στις: 16 Δεκεμβρίου, 2010, 17:43:18 μμ »
Ο νομος αναφερει διοπτρες και λοιπα σκοπευτικα.
Το spotting scope δεν ειναι φτιαγμενο για να μπει σε οπλο και να σκοπευσεις.
Οταν λες spotting scope με σταυρονημα τι εννοεις? Μηχανικο αποστασιομετρο παλαιου τυπου?
Γιατι δεν εχω συναντησει spotting scope με σταυρονημα και χρησιμοποιω τακτικα.
Steyr LP-10 - FWB C55 --- Baikal IJ-35M
Diana mod.38 4,5 - Weihrauch HW77 4,5 - Umarex 850 4,5 - Gamo Shadow 640 4,5
S&W 586 6" - Walther CP99 - Daisy 44 6" & 8" - Crosman 357 4" & 8" - ΗW40PCA